t ïere Verzsndingsn voor de kriigspvaiSFien Oe strijd in Belgis en Frankrijk Van het Oostelijk Vechilerein Een-en-twinïigste jaargang nummer 12 ZE3 C3S- JtzS ZSL« -A- Goed nieuws VBsr üs Staatsgapeusloeneerdsn Strijd tusschen Turken en Russen DE OORLOG TER ZEE De oorlog in de lucht Nag het Ualiaansch-Turkseh incident van Sodelda. Ideniiteii van gesneuvelde soldaten ALLERLEI Een goed werk De Hallandsch oorlogsleening Japan en de EuropeescHS oorlog Hulde aan een held Vereenigd tot tn den dood Het Hederlandscli konsulaai te Gent en de briefwisseling Robert Van de Lanotte 3 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 15 Januari f915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour loute la publicité commerciale et ftnancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN "n siBRUSSEL TEAALS GQQTS, 2, BeurspSaats, 2 |TNT. e, KerHstraa Telefoon A 3299 BestuurderJ. Telefoon 114 VAN NU F F EL-BE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de r^gel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich ui tsl ui tel ijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. STA DG ENT De Burgemeester, ■Brengt ter algemeene kennis, dat door bijzonder bevel van denH. Etappen-komman, dant, de uitvoer aller soorten levensmidde len en onbewerkte stoffen uit het Etappen- gebied van bet duitsche leger, zoowel over land als op don waterweg, verboeten is. De grenzen van het gebied zijn Noorden de Hollandsche grens; Westen: fle lijn Maldeghem, Zedelghem, Kortrijk, Hille; Zuiden: Kcrlrijk,Ronso,Twee-Acren; Oosten Goeraardsbergen, Ninove, Dender- jmonde, Melsele, Doel. Gent, 7 Januari 1915. Zooals hot bun door de vergadering van Zondag was opgelegd, hebben zich do leden der kommissie bij den heer agent der schat kist begeven, dio hen met de grootste hoffo- ïijkhoïd ontving en het volgende heugelijk nieuw» mededeelde. De eivioie pensioenen zouden van af 13en dezer betaald worden ten bureel» van den ontvanger der douanen, nadat men zich voor eerst, voorzien van zijn brevet en levensbe- •vvijs, bij den agent dor schatkist zal aange boden hebben. De militaire pensioenen, 't is te zeggen met brevet, zullen den Vrijdag 15 en Zater dag 10 dozor, insgolijks in dezelfde conditiën, uitbetaald worden. Voor wat de pensioenen der Staatswerk- liedenkas aangaat, die zullen ook uitbetaald worden, maar, de datum der uitbetaling nog niet vastgesteld zijnde, zoo zal de heer agent der schatkist, bij middel der dagbladen, de belanghebbenden inlichten op welken dag en uur zij zich inde verschillende kantoren van uitbetaling moeten aanbieden. Voor wat de militaire pensioenen betreft, welke bij middel van afschrift en mandaat betaald worden, daarvoor kon hij, tot nog toe, niet de minste inlichtingen geven. In den harden, scherpen, snijdenden strijd dien omtrent allo Europeesche landen thans ondergaan en die zoo brutaal afbreuk doet aan alle gevestigd gozag, is er een hoogor gezag, dat, door zijne natuurlijk vreedzame on weldoende sti ekking, iioogor en hooger etijgt in iiet aanzien dor volkeren. Dit gezag is datgene van het Pauzelijk be stuur hetwelk 't allen tijde betrachtte dei; «oogenaamdon Godsvrede te doen inwerken 4et verzachting <i&r geschillen tusschen ras sen en natiën. We mochten reeds mcldon dat Engeland •enTurkije, dieslnd* lang niet vertegenwoor- «ligd.\vu;on bij a on H. Stoel, op eigen nei- vtjingde vertegenwoordiging horsteld hebben. Iservië en Montenegro volgden dat voorbeeld frankrijk is ook weder in onderhandeling on de Vereer.igde Staten van Noord Arno jrika zullen woldra hun officieolen vertegen woordiger bij hel Vatikaansch Wereldbe stuur hebben. Zooals Duitsche en Nederlandsche gelijk mndero bladen schreven zoo stelt do «Cor- Tiera della Siera» vast is die stijgende gezagsmacht eon heerlijk welslagen der wij se vredesdiplomatie van Z. II. don Paus Be- nedictus XV, van wie de «Revue Générale» ischreef in haar nummer van November laatstleden Men mag aannemen dat de Kardinalen van het Konklaaf hunne stemming hebben willen uitbrengen op den geicezen sshrctaris •van Kardinaal Rampolla zaliger (die staalsekreturis was van Z. H. Leo XIII) omdat zij in hem een voortzetter van zijne denkbeelden en traditiën zagen. Deze Paus bezit eene goede wilskracht. 'Aan de vastheid in zijne beslissingen paart hij de behendigheid in de keus der middels om zijn doel te bereiken, 't Is een fijn diplomaatkeurig in 't spreken en onder scheiden in den omgang. Wijs en voorzich tig iceet hij zijn tijd af te wachten vooraleer eene beslissing ie nemen. Als hardnekkig werker deinst hij nooit voor den overlasten onttrekt zich aan geen arbeid. Hij verdeelt zijne dagen tusschen het gebed cn zijne veelvuldige bezigheden. Met vurige godsvrucht bezield, draagt hij het fl. Misoffer met groote intogenheid op en schept hij genoegen in lang ie bidden. Die hem grondig kennenaarzelen fiiet te bevestigen dat Benedictus XV de Paus is, die in alle opzichten past voor den fiuidigen toestand der Kerk in de wereld, pe betrekkingen van den H. Stoel met al de {Staten van den aardbol betracht hij heraan te knoopen of nauwer samen te snoeren...» De feiten der laatste tijden onderschrijven dat oordeel der Revue Générale. Het zal menigen onzer lezers, ja zelfs al len want men voelt niet voor zich zeiven alleen genoegen gedaan hebben, in ons blad van Zaterdag laatst te hebben mogen lezen, dat al de rechtstreekscho strijdende mogendheden instemmend antwoordden op de vraag van den Paus, om die krijgsgevan genen uit te wisselen, welke voor werkelij ke» krijgsdienst niet meer geschikt zijn. Dat kan voor oppervlakkige beoordeelaars oene kleine genoegdoening schijnen maar voor wie dieper indenkt, heeft dat feit groo- ter beleekenis dan de schijn u laat veron derstellen. Het zegt toch, dat feit, hoe de materialis tisch aangelegde staatsmacht van onzen tijd, door den drang der gebeurtenissen tot grondiger inzien gedrongen, gaat rekening lioudon met het hoogere gezag, dat over gansch de wereld Christus' eeuwige wet van liefde en verzoening handhaaft. t Is het onheilzaam materialism, dat een deel van zijne gruwelijke gevolgen moet goedmaken onder den drang der majesteit van het hoogste zedelijk gezag op aarde. 't Is dit gezag zelve dat stijgt voor het aanschijn der wereld en, met hem, het volks begrip der onvergankelijke waarheid welke dat gezag heeft gebaard en waarop het ge steund blijft. t Is de eeuwig levende geest die zege praalt op het vlug vergankelijk lichaam. Midden al 't lijden der tegenwoordigo stonden is zulk verschijnsel eene hartster kende verblijding voor alwie hooger ziet dan de maagholte reikt en den mensch hooger schat dan het dierlijk of het plantaardig voedsel waarvan zijn lichaam leeft. Het is daarbij een lichtglans, die ons in de naaste toekomst meerdere genoegdoenin gen voor de menschelijke waardigheid laat verhopen en zelfs voorzien. DuitscS&e BERLIJN, 12 Januari. Over de gevech ten in den Opper-Elzas schrijft de oorlogs correspondent van de Tagliche Rundschau onder moer De krachtige aanvallen van Fransclio troepenafdeelingen ovor de linie Uffbolz, Sennheim, Ober Burnhaupt, Alt kirsch, van het Thur- en Sulsaclidal uit in de dagen van 7 tol 9 Januari ondernomen, zijn allen afgeslagen. Het brandpunt van deze hardnekkige gevechten vormden de heuvel 425 ten Zuidwesten van Steinbach en liet terrein ten westen en zuidwesten van Ober Burnhaupt. Op beide plaatsen werden de Franschu troepen teruggeslagen. BERLIJN 12 Januari (Wolff). Officieele kennisgeving van het groote hoofdkwartier Ten zuiden van 't kanaal van La Bassée zijn kleine gevechten gaande, dio tot dus verre zonder rosulaat zijn gebleven. Bij Grouy (ten noord-oosten van Soisson) hebben de Franschen gisteravond een aan val ondernomen. Zij zijn echter mot zware verliezen teruggeslagen. Dezen morgend vroeg zijn de gevechten daar hervat. Een in de streek ten oosten van Perthes door de Franschen ondernomen aanval is cioor ons vuur afgeslagen. Do vijand heeft daarbij zeer groote verliezen geleden. In Argonne hebben wij aan den Romeïn- schen heirweg (van Chalons over St. Méné- hould naar Vordun) een Fransoh sleenput veroverd. Daarbij zijn twee officieren en 140 man in onze handen gevallen. In de gevechten in 't oostelijk deel van Argonne hebben wij sedert acht dagen een majoor, drie kapitoins, 13 luitonants en 1600 man van de Franschen gevangon genomen zoodat de verliezen der Franschen op dat beperkte gedeelte van het gevechtsterrein met inbe grip van dooden en gewonden op 3500 man geschat wordt. De pogingen der Franschen om bij Ailly (aan de maas ten zuiden van St. Micliiel) tot den aanval over te gaan, zijn mislukt. F^ansche fopon- PARIJS, 12 Januari. (Reuter). Het officieele bericht van heden raiddag drie uur luidt Op sommige punten van het front van de Noordzee tot de Oise zijn hevige artillerie- gevochten geleverd. Op het front van Soissons tot Reims zijn artilleriegevechten geleverd. Do redoute bij Perthes is het tooneel geweest van een wanhopig gevecht, dat nog voortduurt. Twee aanvallen dor Duitschers op de Maasheuvels zijn afgeslagen. Op het overige front is do toestand on veranderd. Duitsche bron. BERLIJN, 12 Januari. De correspondent van het Berliner Tage- blatt in het oorlogsperskwartier op het Oos telijk gevechtsterrein, meldt dat er over het heele front van de bondgenooten, tengevolgo van het slechte weder een stilstand in de krijgsverrichtingen is ingetreden. Zelfs in Noord-Polen hebben de Duitschers hun opmarsch moeten staken. De vijandelijke stollingen zijn de laatste dagen zeer versterkt, zoodat front-aanvallen zonder lange voorbereiding van het geschut veel te veel verliezen zouden opleveren. De gevechten van do laatste dagen hebben het front, dat op verschillende punten ge broken was, golijk gemaakt. Op sommige plaatsen liggen de tegenstanders vlak tegen over elkander. De stilstand in de krijgsverrichtingen be komt de troepen zeer goed. Sedert 5 maan den is hot de eerste ontspanning die hun wordt.gegund. Hiervan kan nu ook gebruik worden gemaakt om wapens en oorlogs materiaal te verbeteren. Van de kou hebben de troepen niet veel te lijdon, wel van de vochtigheid, waartegen men zich tracht te beschermen door den aanleg van afvoerbui zen in de loopgraven. Russische bron. PETROGRAD, 12 Januari. (P. T. A.) Hot Turksch leger, na de nederlaag van Sarykamysch, heeft nu versterkingen ont vangen en heeft standplaats gekozen eenige kilometers ten zuiden. Daar is nu reeds sinds drie dagen een nieuwe slag aan gang. BERLIJN, 12 Januari (Wolff) Officieele kennisgeving van het groote hoofdkwartier: Van het Oost-Pruisische front is niets nieuws te melden. Aanvallen der Russen in Noord-Polen zijn op niets uitgeloopen. Onze aanvallen in het gebied ten westen van de Weichsel hebben ondanks het slechte weer op eenige punten vordering gem Op den oosielijken oever van de Pilica is de toestand onveranderd. Oastenrijksche brsn. WEENEN, 12 Januari. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier De pogingen van den vijand om de Nida over te trekken zijn ook gistoren tijdens een hevig artillerie gevecht herhaald. Op het zuidelijk deel van het front aan de Nida is de vijand gisteren morgend overal opnieuw tot den aanval overgegaan, die echter na korten tijd door ons artillerievuur is afgeslagen. Do Rassen hebben honderden dooden en gewonden voor onze stellingen achtergelaten. Tegelijkertijd is ook ten zuiden van de Weichsel hot arlillerieduel voortgezet. Daarbij is hot een onzer batterijen gelukt een door den vijand bezette hoeve zoodanig onder vuur te nemen, dat de daar sedert eenige dagen genestelde Russen tot de vlucht zijn genoodzaakt. In de Karpathen bemoeilijkt het ongun stige weer elke krijgsverrichting van eenige beteekonis. In hel dal van de Boven-Ung hebben de Russen zich in de richting van den Uzsok- pas teruggetrokken. Russische bron* PETROGRAD, 12 Januari. (P. T. A.) De Duitsche aanvallen op den linkeroever der Weichsel worden allen afgeslagen. De Duitschers poogden ook ons front te breken, doch zulks lukte hen niet. Nabij de hoeve van Dalwatka naderde de vijand, doch werd onverhoeds door onze troepen aangevallen. Nabij de hoeve van Mogely hebben wij den vijand uit zijne loopgraven verjaagd en er ons verschanst. Op bot Oostenrijksch front, geen verande ring. Turksch schip beschadigd. De Turksche kahoneerboot PErK J. Chef- ket, die in de Zwarte Zee op verkenning was uitgevaren, is door twee andere schepen naar Stenin gesleept geworden. Het schip was door verscheidene houwitsers getroffen gow orden. Nadere berichten over een zeegevecht zijn niet ingekomen. De mijnen De Duitsche gezant te Christiana heeft den Noorweegschen minister van buiten landscho zaken, verzocht de belanghebben den liet gevaar te doen inzien, van de scheepvaart, ten gevolge dor mijnen langs heen de Duitsche Noordzeekust geplaatst. Zestien Duitsche vliegtoestellen worden Zondag boven do Noordzee gezien. Onge twijfeld hadden zij last een vliegtocht naar Engeland te doen, doch daar de weergestel tenis te slecht was, keerden zij naar Duin- kerke terug. Zij lieten daar een dertigtal hommen vallen, doch richtten slechts weinig Bchade aan. Te Calais worden de kanonnen in gereedheid gebracht, doch de vliegtoe stellen gingen niet in die richting. Het Italiaansch-Turksch incident van Hodeïda zal nu spoedig bijgelegd zijn. Het Turksch gouvernement heeft al de eischen van Italië ingewilligd. De vali van Yemen heeft last gekregen, de verlangde genoegdoening te geven. Aan eene bijzondere kommissie is opge dragen, samen met den Italiaanschen consul den gang van zaken vast te slellen. Zoodra het onderzoek geëindigd is, zal d 1 al aan- sche vlag plechtig begroet worden. Volgende nota werd aan de dagbladen medegedeeld Het Belgisch agentschap voor inlichtingen over krijgsgevangenen en geinlerneerden, onder do bescherming van het Roode Kruis van Belgie, Houtmarkt, 12; Brussel, is door het Duitsch gouvernement gemachtigd aan de Belgische krijgsgevangenen en gcinter- neerden in Duitschland pakken te verzenden. Deze pakken mogen niet meer dan 5 kilo grammen wegen. Worden toegelaten voorwerpen van persoonlijk gebruik als kleederen, lijnwaad, eetwaren, tabaken toiletartikelen. Worden streng verboden alkoolboudende dranken, wapens, messen of andere voor werpen welke zouden kunnen dionen om eene ontsnapping to vergemakkelijken, schietvoorraad, ontplofbare stoffen, acido, enz. Het is ook verboden, in de pakken brie ven te verborgen. Het inpakgoed mag enkel als opschrift den naam van den bestemme ling en dezen van den afzender dragen. Alle pakken worden aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen, ten einde alle bedrog te voorkomen. Iedere gevangene lean slecii s een pak toegezonden worden cn or zal slechts een verzending per maand geschieden. Voor nadere inlichtingen heeft het agent schap een bijzondere dienst ingericht in de lokalen der Hoogeschool te Brussel. Mev. Ruesel, van Crewe liad twee zonen, een tweeling. Zij hadden nu samen dienst ge nomen in de vloot en waren in de ziekenzaal van de Formidable, toen dit schip {door ©en Duitsche ouderzeoër iu don grond geboord werd. Men heeft de lijken der tweelingbroeders teruggevonden. Zij hielden elkander omstren geld.... Elk land heeft zijn eigen manier, om de identiteit dor gevallen strijders vast te stal len. Do Engelscbe soldaat draagt, genaaid iu do binnenzijde van zijn uniform, een kleine, langwerpige kaart, waarop zijn naam, de na men der naaste familieleden en zijn regiment vermeld zijn. Buitendien is elk kloedingstuk van iedere» soldaat gemerkt met een num- mor, dat overeenkomt mot liet nummer, dat in do regimentsboekeu tegenover des strijders naam staat. De Duitschers, evenals de Belgen, dragon alleen een metalen plaatje op de borst, mot hun stumuuimnor. De Japanner heoft drie genummerde meta len plaatjes een aan eene ketting aan zijn hals, een in zijn ceintuur eu een derde in een zijner laarzen. De Russen dragen op de borst een genum merd Icenteeken in den vorm van eon ikon eon heiligen-afbeelding welke afbeelding gezegend wordt. In de Vereenigde-Staten in een eenvoudig laken lapje iu gebruik, dat in de epaulette van den uniform genaaid wordt. Italiaanscho soldaten dragen een klein zin ken plaatje, dat aan de broek, ter hoogte van het middel, wordt bevestigd, en waarop, be halve een nummer, ook de naam vermeld is. De Portugeesclio cavaleristen dragen hun nummer op hunne sporen de infanteristen hebben hun identiteitsbewijs op hun been stukken. Vroeger waren kleine aluminium-plaafjes iu het Fransche leger in gebruik thans dra gen do soldaten kaarten, die veel overeen komst hebben met de kaarten der Engelschen. Oostenrijk heeft versierde dubbele modail- lonvormige plaatjes van staal. Aan de binnen zijde van liet kenteekeu, vindt men op per kament, alle noodige bijzonderheden vermeld. Turkije alleen geeft zyne mannen geen identiteitsplaatje of iets dergelijks mede. Toen men eens totEdhem Paclia de opmer king maakte, dat dit toch een misverstand was, gaf hij ton antwoord: Een doodemanis den Sultan van geenerlei nut; waarom zoudeu wij ons dan nog zyn lot aantrekken Te Rijsel is thans op aanvraag en met medewerking der municipaliteit eene bank voor tijdelijke loeuingeu ingericht, ten pro- fijte van klein nijverheid en kleinhandel. Het werk staat onder de bescherming van dm heer prefekt van het Noorde departement, van Mgr de bisschop van Rysel van den heer burgemeester van Rijsel en van den heer voorzitter der handelskamer aldaar. Iti de Bank Credit du Nord is een bijzonder winket ten dienste der belanghebbenden gestold. De inschrijvingen voor de Hollandsche oorlogsleening van 272 miljoen bereikten Maandag namiddag roeds do 300 miljoen eu sinds dan werd er nog veel ingeteekend zoo dat men thans reeds op meer dan 400 miljoen rekent. De minister van geldwezen is door de regoering geluk gewenscht, om dien schitte renden uitslag. M. Asquith, de Engelscbe kabinetsoverste, heeft verklaard, dat de verbondenen troepen geuocg hebben in hot Westen, en het dus niet uoodig is, Japanners naar hier te brengen. Te Parijs werd dezer dagen een borstbeeld onthuld van generaal Leman, de heldhaftige verdediger van Luik. Meor dan 5000 personen woonden deze plechtigheid bij. 't Ware moeilijk om een treffender voor beeld te vinden van vereeniging in leven en sterven... Zooals men weet kon men in het Neder- landsch konsulaat te Gent Sint-Ainandsborg brieven verzenden en daar kwamen er ook toe. Thans is deze postdienst opgeheven. De brieven welke er nog liggen, meest allen voor Gent en omstreken kunnen nog afge haald worden, doch nieuwe worden niet meer ontvangen en ook worden er geene meer verzonden. Mr J. Kuyck, konsul der Nederlanden ver dient ongetwijfeld allen lof en dank voor de groote diensten welko hij bewezen heeft. Ook is het zeker, dat indien het enkel aau den geachten heer konsul hadde gelegen ge weest. de dienst ongetwijfeld zou voortgezet geworden zijn. Er is thans echter op den Kouter, te Geuit, een nieuwe postdienst ingericht, door de Duitsche overheid. De heer Josse SINGELYN, leeraar aan de Slaats-Middolbare School te Aalst, meldt mot innige droefheid het afsterven zijner geliefde eclitgenoote MEVROUW FJiarie, Leontine DE CODMAN geboren te Herzeleden 30 Juni 1855 en den 13 Januari alhierten gevolge eener operatie overleden. De lijkdienst in de Sint Jozefskerk,gevolgd door de begrafenis, geschiedt op Zaterdag 16 Januari 1915, te 9 uur (Belgische tijd). Vergadering ten sterfhuize, Qheeraerdtsstr N° 1, te 8 1/2 uur. Familieleden, Vrienden en Kennissen welke, gezien de ontreddering van het Postwezen, geene uitnoodiging ontvingen., worden beleefd verzocht deze mededeeling als dusdanig te aanzien. WISSELAGENT Esplanadestraaft, 18, Aalst Aankoop van titels. Verwisseling van koepons en vreemd geld*

De Volksstem | 1915 | | pagina 1