Oorlogsberichten 00RL06SSCHIMMEN De strijd in Belgie en Frankrijk De toestand in Galictë De Voorzorp m Rounienis Aan de HelMscIie grensft Be Inneming van Antwerpen teei-en-twintigste jaargang nummer 14 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 17 en Maandag 13 Januari 1915 Van hst Oostelijk V«cfitterein Strijd lüsschen Russen en Turken De oorlog in de tucht DE OORLOG TER ZEE De Albaneesche kwestie Niet overleden Bouwen van Werkmanswoningen Geredde Kunstwerken en OKdhedsn Robert Van de Lanotte DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een-jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen ''van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 2= UITGAAF, 7 tl. 's avonds jtf Pour toute la publicité commercialese! financiers du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST ld GODTS, 2, Beursplaats, 2 IV» 9, Kerkstraat, a Telefoon A 3299 Telefoon 114 BestuurderJ. VAN NU FF EL-DE OENDT. KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuw6 per regel fr. 2,00 Recht.lierstoll. (per rogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk la wenden Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Luttel trjds na de beschieting der stad. De wintervorst houdt zijn hermelijnen mantel breed-golvend over de aarde. Als fladderende vlinders wemelen donzige sneeuwvlokken, pluimpjes door de engelen uit hun gulden wiegje geschud. Een gobelijn van kristalijn-vonkelend,krakend en piepend diamantgruis ligt in de eenzaam verlaten straat. Eon onzichtbaar penseel toovert, hiëroglyphisch, arabesken van fijngepeesd anjelierkruid en irisgeblaart, op daken en klokkelorens. In het nog rookend puin der afgebrande woningen zingt de wind eene ode aan don dood. Snerpend dringt de kou door been en merg. Aan den lioek der straat strompelt een knaapje, hetwelk de verkleumde pollekens, door aanhoudend blazen, poogt te verwar men. Eene liefdevolle hand bond een dun doekje op dit onschuldig kinderhoofd, maar slechts ellendige lompen dekken tenauwer- nood de bibberende ledematen. Het blauw oogelijn is dof. Twee tranen biggelen de fulpen wangen langs, waarop de blos der kindsheid gloeien moest. Klein Jantje woent. Het heeft honger en koa. Maar daarom alleen woent het niet. f Zijn vader wierd, bij de inname der stad, doodelijk getroffen en ligt thans ergens, onder 'n graszode, weggestopt. En moeder, ach bleef in de schamele woonst met drie zusjes, zonder voedsel, zonder vuur... Hij hoorde hunne zilveren stemmotjes krijschen om brood hij zag hen de mollige handjes bevend zoeken naar warmte.... En hij, hun onmachtig broerke, bad hen niets te geven, en langer kon hij de smarte der zijnon niet aanzien het was hem te bang in de armza lige hut, to nauw aan het hart, in do kamer met uitgedoofden haard en ijsbloemen op het venster, waar moeder, in het lijdensbed neergedrukt, om heul en hijstand kruchte. Nauwlijks heeft de kleine zich onttrokken aan het tooneel van 't bitterste wee, of hij wendt zicli verschrikt links on rechts, en het woord bedelen ontglipt zijne lippen. Bedelen? Ik, het kind van 'n eerlijk werk man Dat nooitLiever zou Jantje sterven En de groote kijkors, reine ziele- spiegels, opslaande tot liet vensterraam van een pasteibakker, murmelt hij Wat overvloed Hoeveel lekkers O, kon ik slechts oen broodje, éen enkel, bemachtigen en aan moeJer en zusterkons dragen Maar, waar ik mij ook aanmeld, overal zegt men dat ik nog te klein, te zwak ben om te werken en geld te verdienen...» En de knaap spreidt de armpjes breed open naar de uitstalling en drukt snikkend het wezen tegen het vensterraam. Een heor, in warmen pelsmantel gedoken, heeft alles gezien en beluisterd. Hij pinkt een traan wog en klopt Jantje bemoedigend op den schouder. Waarom weent ge, braaf kind vraagt hij. Vader is in den Hemel...Wij 'n hebben noch hout, noch voedsel. Moeder ligt krank te bed... Ach, mijnheer, moest gij haar en mijne zustertjes zien zij hebben in twee dagen nog niets gegeten...» Maar zulks is ongehoord, vriendje. Hoe komt liet toch, dat gij niemand uwe ellende hebt aangeklaagd Bedelen antwoordt Jantje, met afschuw. Dat heeft moeder streng verboden. En zij heeft er bijgevoegd, dat vader uit zijn graf zou opstaan om ons te... vervloeken... Doch ik wil werken, mijnheer mijne hand jes worden straks zoo groot als deze van vaderke-zaliger, zie... De heer streelde ontroerd de bevroren polsen van het knaapje en vergezelde het naar huis.Hier trof hem oen ijselijk schouw spel eene woning ten deele verwoest de sneeuwstorm, die rondom den uitge doofden haard woedt eene armzalige slaapstede, waarin eene zieke vrouw rust, omringd van drie halfnaakte bloedjes, die reikhalzen om moederke-zoet de tranen van het marmerblank gelaat te kussen. Een gesmoorde kreet vertolkt het afgrijzen des bezoekers, die de kranke ziet oprijzen, wen ze mot verwijlenden blik haar kind toeflui stert Mijn God, gij lieht gebedeld Zwijg, vrouw, uw zoon heeft een hart van goud 1 Ach, mijnheer, snikte de martelares die schaamte zal ik besterven... Ik beleefde een tijd, dat niemand der mijnen de hand naar eene almoes moest uitreiken... Mijn echtgenoot was te eeniger tijde een voorbeel dig werkman, een knap daklogger, stout en boud... Waar anderen niet durfden komen, Stond hij te zingon, onderbrak Jantje. Wat mijn aanbedem- kroost sinds zijn afzijn te verduren had, Mpet God alleen. Geen nood meer,^rave lieden. Rekent op mijne bescherming, zegt de heer, met vastberadenheid in de stem, terwijl hij op het bed eene welgevulde geldbeurs neerlegt. Hoeft deze schets dieper uitgewerkt Zal ik de vreugdetranen tellen, door eene gelukzalige moeder gestort de dankbeden opsommen, uit vier vlekkelooze kindermon den hemelzoet gestameld Neen,niet waar Ah beseften alle rijken het onschatbaar genot van weldoen aan de oorlogsschimmen, die leven en wroeten, lijden en sterven in den afgrond van rampspoed en lichamelijke en onverdiende zielesmart Petrus Van Nuffel. Dyitsche bron BERLIJN, 14 Januari (Wolff) Het artil- leriegovecht in den omtrek van Niouwpoort en ten Zuid-Oosten van Ieperon duurt voort. Do vijand beschiet op bijzonder hevige wijze Westende, dat woldra nog enkel een puin hoop zal zijn. De vijandelijke torpedos zijn verdwenen zoodra zij onder schot kwamen. Ten Noord-Oosten van Soissons hebben wij de hoogten van Vragny veroverd. Ten Noord-Ooston van het kamp van Chalons hebben de Franschen opnieuw verwoede aanvallen gedaan rond Perthes. Op sommige plaatsen kwamen zij tot in onze loopgraven, doch konden er weder uit verdreven worden. In de Argonnen en in de Vogeezen, niets nieuws te melden. Fransche bron PARIJS 14 Januari. liet slecht weder blijft alle bewegingen zeer bemoeilijken. Op verscheidene plaatsen van het front hebben nog voortdurend artilleriegevechten plaats. Ook rond Soissons duurt de strijd onafge broken voort. Nabij Berry au Bac heeft onze artillerie groote schade aangericht aan de Duilsche versterkingswerken In het Argonnenbosch alsook verder op aan de Vogezen en in don Elzas, was hot betrekkelijk kalm. Qyilsche broei. BERLIJN, 14 Januari (Wolfi) Ten Zuid- Ooslen van Gumbinne.n en ten oosten van Lötzen werden Russische annvallen afge slagen. In hot Noordon van Polen is de toe stand onveranderd. In Polen, ten westen der Weichsel duren onze aanvallen voort. Langs do Pilica is niets nieuws to melden. Rssssïscfoe bros?. PETROGRAD, 14 Januari. De strijd in de streek van Kara-Oergan duurt voort. Er is nog geen aanwijzing dat de strijd ver flauwt. De Turken kunnen hier gemakkelijk hun voorraad vernieuwen, doordien Erzeroum niet ver af is. Veronderstelt wordt, dat de Turken belangrijke versterkingen hebben ontvangen, door troepon uit Konstantinopel, Bagdad en Mosoel naar den Kaukasus te zendon. OosSenrHjksche bron. In brieven, door vluchtelingen uit Lom- berg te Weenen ontvangen, wordt een en ander medegedeeld over het reven in de Galicische hoofdstad. In de straten voeren Russische militairen don boventoon. Het wemelt er van Russen, beambten, lcpoplie- deti uit Kief, Moskou, Seratof en Gharson, die gedaan welen te krijgen dat bijna uit sluitend Russisch wordt gesproken. De po litie wordt uitgeoefend door burgers, voor zien van dragonderssabels. Vermogende studenten van de polytechnische Sehool doen dienst op de electrische trams. De Pelrogra- denf^d en de orthoduxe tijdrekoning ziju er ingevoerd. De stadsschouwburg blijft geslo ten, de bioscopen zijn leeg. De Galicische ambtenaren, professoren en leeraren lijden gebrek. De nog niet heropende Polytechni sche School is in een hospitaal herschapen. De gouverneur-generaal woont in het paleis van den stadhouder, de stedelijke comman dant in het gebouw der Oostenrijksch-Hon- gaarsche Bank. De gasfabriek en electrische centrale moesten uit gebrek aan kolen, het bedrijf sterk inkrimpen. De straatverlich ting is zwak. Het steunkomiteit deelt dage lijks 23.000 rantsoenen voedsel uit. Van deze weldadigheid leven ook professoren, ambtenaren, grond-eigenaren en ingenieurs, die allen werkeloos, zijn. De vrouwen van aanzienlijke burgers vorkoopen in de straten Poolsche bladen, voor zoover aan de druk kerij niet de vergunning tot drukken is ont nomen. De bevolking is van de buitenwereld afge sneden, maar hoeft ondanks de treurige toe standen de hoop op een gunstige verandering niet opgegeven. DsiBfsche bron. BERLIJN, 13 Januari. (Korr. Norden.) Vol gens berichten uit Krakau heeft eergisteren i Duitsch vliegtuig boven Warschau ge zweefd en daar bommen nedergeworpen. Een daarvan viel in de zeer bevolkte straat Moska- vviski Prospekt, een andore ontplofte in het pakhuis eener linoleuiüfabriek, waarin dien tengevolge brand ontstond. Fransche bron. Uit Auxerre wordt gemeld, dat eon militair vliegtoestel naby do Yonne is gevallen on dat de loods op don slag gedood werd. Nog de onderzeesche mijnen. Eene mijn is dezer dagen op hot strand ge worpen te Westkapel, in het eiland Walche ren. De myn ontplofte er meteen schrikwek- kenden knal. Stukkan yzor werden in alle richtingen goslinger^ en in den omtrek bleef geen enkele ruit geheel. <j»- Het Noorsche stoomschip Castor is in de Noordzee gezonken. Volgens mededoeling van don kapitein is liet schip blykbaar-op een mijn geloopen. Do bemanning is, mot uitzondering van een stoker, gered.Eon vrouwelyke dienst bode is gekwetst. De bemanning is in Ham burg aangekomen. Herinneren wij in 'tkort wat er in de laatste maanden in Albanië gebeurde. Do mogendheden verlangden, om een Albaneesch rijk te vestigen, onder regeering van prins von Wied. Deze slaat zijne tenten op te Durazzo, en wordt gesteund door Essad Pacha, leidor der toptaus. De stammen van Valona zien zulks met een slecht oog en toen prins von Wied Essad Pacha mistrouwt en deze naar Italië doet overbrengen, breekt een opstand los. Prins von Wied wordt in zijne hoofdstad belegerd. Do oorlog breekt uit on prins von Wied vertrekt naar Duitschland.Onmiddelijk koert Essad Pacha terug naar Albanië en met den. steun van Italië, samen met Montenegro en Serbië begint hij zijne werkzaamheden. De stammen van Scutarie en Valona hebben daarmede geen vrede,doch Essad Pacha heeft zijne getrouwe toptans en hij houdt stand. Nu werpt Turkije zich in den Europee- schen oorlog en heel den boel ligt overhoop. Italië neemt de gelegenheid waar, om zich te Valona te vestigen. Om de orde te hand haven, moeten er eenige sohoten gelost wor den te Durazzo. Zoolang dit optreden zich niet verder uit breidt, is het zonder erg, en de Italianen zullen zich wel wachten, zich nu aan het Albaneesch wespennest te vergrijpen. Men zal zich do vraag stellen Zal Italië niet te gen wil en dank medegesleept worden Het is heel onwaarschijnlijk, maar toch dient opgemerkt te worden, dat de gebeurtenissen er gericht worden door heel andere invloeden dan de twisten der Essad-mannen. De Roumeenscho krijgsoverheden zijn thans druk in de weer, met het inrichten en in orde brengen van hospitalen en ambulan- ciën. Verscheidene openbare gobouwen van Bucharest, scholen, enz, alsook allo onbe woonde huizon worden te dien einde opgo- eischt. Verder zijn in geheel Roumenië reeds komiteiten gesticht, voor doel hebbende het aanwerven van geestelijke en wereldlijke zieleen, verpleegsters, geneesheeren enz. en het vervaardigen van verbanden enz. Natuurlijk zijn dit voor het oogenblik enkel voorzorgen. Dinsdag avond, tusschen 6 en 7 ure, trachtte een manspersoon uit Holland, denkelijk ko mende van Philipine, langs Bouchaute in België te komen, Er werden zes schoten gelost de man bleef dood ter plaats. Men zegt dat in zijn bezit 150 brieven ge vonden worden. Tot nu toe is de naam van het slachtoffer ons niet bekend. Door de Duitsche kommandalunr te Ant werpen is bepaald dat niemand meer met de stoomboot Administrateur de Badts, van Vlissingen naar Antwerpen mag worden vervoerd, die niet voorzien is van een Duit- schen pas. Deze bepaling zal zoo streng mo gelijk worden gehandhaafd. Tot nu toe wer den personen, die niet in het bezit waren van een Duitschen pas oogluikend toegela ten. Daar de meeste passagiers, die boden naar Antwerpen wilden vertrekken, niet in het bezit waren van Duitsshe passen, is do Administrateur du Badts Maandag niet uit Vlissingou vertrokken. Passen om uit Ant werpen terug te keeren, worden in het ge heel niet afgegeven. Burgemeester De Vos, van Antwerpen, heeft een schrijven aan de dagbladen gezon den, om eens voorgoed een einde te stellen aan sommige praatjes betrekkelijk de inne ming van Antwerpen. In dat schrijven, doet hij de volgende punten uitschijnen 1° Antwerpen heeft zich niet overgege ven, doch is door de Duitschers ingenomen, nadat het Belgisch leger vertrokken was. Het is dus onjuist, dat de burgerlijke over heden de stad zouden overgegeven hebben'. 2° Wat de huilen forten betreft, deze wa ren meest allen gevallen, vernield of ont ruimd. De bevelhebber van het fort van Stabroek liet zich met ziju fort in de lucht vliegen. Wat do verdedigingswerken betreft, die zich overgegeven hebben, zulks werd gedaan op schriftelijk bevel van de krijgsoverheid. Hot is dus onjuist dat de burgerlijke over heden de forten of verdedigingswerken over leverden. 3° Antwerpen liet zich gedurende twee dagen bombardeeren, om het legor toe te laten weg te trekken. Nooit deed de bevol king, noch het gemeentebestuur een poging om zulks te vermijden. Integendeel, vóór het bombardement begon, had de gemeente raad aan de krijgso verheid doen kennen, dat enkel de nationale verdediging, en niet de belangen der bijzonderen, op het spel ston- ddn, 4° Wanneer de stad door de verdedigings- troepon ontruimd was, doch slechts dan, zijn de burgerlijke overlieden tusschen ge komen, om het bombardement, dat geen reden moor had, te doen ophouden, daar terecht gevreesd mocht worden, dat heel de stad in vlammen zou opgaan. De burgerlijke overheid gelukte in hare zending. Het was haar recht en tovens baron plicht zulks te doen. Ongeveer 1500 huizen waren vernield of beschadigd en de schade bedroeg reeds rond de 50 miljoen franks. 5° Do geruchten volgens liet Bel gisch gouvernement, in Holland een onder zoek zou gedaan hebben, ton onzen laste, zijn valsch. Vraagt aan onze verkoopers do boeken met 20 postkaarten de portretten van onze Belgische krijsge vangenen in Duitschland. Prijs fr. 1.25. Eenige dagen geleden had Do Nieuwe Rotterdamsche Courant gemeld, dat M. Lieraert, burgemeester Tan Oostende, te Rotterdam overleden was. De Belgische bladen hadden dat bericht overgenomen. Thans wordt uit bevoegde bron gemeld dat M. Ltebaert zich in goede gezondheid te Oostende bevindt. tls zooveel te boter. Aelstersche fiaamlcozo Maatschappij ▼OOR HET TE AELST. De algemeeno gewone vergadering dor aandeelhouders zal geschieden op Maandag 1 februari 1915, te 10 ure 's morgends, in de zaal van den Gemeenteraad, ten stadhuize van Aolst. DAGORDE®. 1. Verslagen van den Beheerraad en van het College der Toezichters. 2. Goedkeuring van de balans en van de rekening van Winsten en Verliezen. 3. Benoeming van eenen Boheeder en van eenen Toezichter. 4. Mededeelingen. Aelst, don 14 Januari, 1915. De Voorzitter, R. Moyersoen, i Het heropbouwen of herstellen der Belgische steden. De Internationale vereenig ing voor hel behoud der steden en hovingen is onlangs bijeengekomen, om de belangrijke kwestie te bespréken, in 't midden gebracht door haren secretaris, M. Ernest Culpin, en zij heeft eenige dagen later haar programma medegedeeld aan liet Koninklijk Instituut der Engelsche bouwkundigen. Die vergadering werd bijgewoond door de beroemdste bouwkundigen van het instituut. M. Raymond Unwin, hoofdopziener der steden van het Britscho gouvernement, heeft de rol geschetst van het groote \Verk dat moet ondernomen worden. Aan de Belgen, zegde hij, moeten al de noodige inlichtingen verstrekt worden, om bon volledig in te lichten, ten einde, als het ware, do noodige gegevens lo vorzamelon, om aan de bouw meesters de juiste ondorvindingsdokumonten te bezorgen waaruit de bouwkundigen in België en in Frankrijk nut zouden kunnen trekken uit do oudervinding opgedaan door de onafgebroken studiewerken der Engelsch© bouwkundigen. Men moet gedachten vooruitzetten waaruit bepaalde ontwerpen kunnen voortspruiten. De Voorzitter der Internationale Vereeni- ginq voor het behoud der steden en hovin genM. Montagu Harris, heeft do vergade ring op touw gezet van eene konferencie in den loop der aanstaande maand. Die vergadering zal veraangenaamd wor den door eene tentoonstelling van plans en gravuren, betrekking hebbende op bot her bouwen en herstellen van steden en gemeen ten in betrekking met liet natuurschoon en het nut voor do samenleving. Men zal na de bijeenkomst uilstapjes houden naar Leich- worlh en andore steden en hovingsteden, merkwaardig door haar kunst- en natuur schoon. De Belgische regeering hoeft eenen beambte van het departement van schoon© kunsten naar het gewest van don IJzer ge stuurd, rnet de zending er al de artistiek© overblijvende elementen to verzamelen, welke door een gelukkig toeval of door een© zorgvuldige hand, bij lijds, aan de ramp der vernieling werden ontrokken. Die artistioke overblijfselen, waarmede vier waggons werden gevuld, zijn naar Den Haver gezonden. Al dio voorworpen zullen verzameld worden in eene tentoon- telling, welke ingericht wordl in Let ge meentelijk museum dier stad. Die artistieke elementen of fragementen komen voort van do steden en dorpen,welk© gebombardeerd werden of veibfanddon Yperen, Niouwpoort, Loo, Lampernisse, Alveringhem, Wulveringhem, Vino ken, Nieuwltapelle, enz. Te Diksmuide is er niets kunnen gorod worden; de prachtige schilderij van Jordaens Do Aanbidding der Drie Koningen on de prachtig gebeeldhouwde hoogzaal-afsluiling werden heiden door de vlammen vernield tijdens den brand der kerk. De artistieke voorwerpen, wolke kondon gered worden, bestaan uit oude schilderijen beeldhouwwerk, ivoor, gedreven koper, gloiswerk, kunsltapijten (gobolyns) en ver schillende oudheids- en kunstvoorwerpen toebehoorendo aan do gemeenlen, aan da kerken, aan de kleine plaatselijk© musea, verder handschriften en archieven-monumon- ton, welke gelukkig bijtijds in veiligheid konden gebracht worden. Door te redden wat nog kon gored worden heeft men dus een goed werk verricht. Dia kunstvoorwerpen, getuigenissen uit vroege re eeuwen, van Vlaanderenskunstluister, zullen dus niet verloren zijn voor het nage slacht. Erg jammer is hot evenwel dal zooveel kunstschatten, onherstelbaar, dus voor eeuwig verloren zijn. VERLOREN Grootd Zwarts TREKKOND, lange staart, lederen hals band met koperen nagelen. Goede beloning aan den lerugbrenger, bij De Ryck-Limpens, Aalst. TE KOOP S Engelsch PAARDJE Eon schoone, kleine, bruine, dikke, vetta Poney (ruin), voor 200 en eonigo franken. Oorzaak vergrooling van handel geschikt voor heenhouwer, hakker, zandman, e.ir.; zeer goed werken. Bij PIETERS, Koopman, Baarde gem. WISSELAGENT Esplanadestraat. 18, Aalst Aankoop van titels. Verwfsseling van koepons en vreemd gold.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1