Oorlogsberichten t Da aardbeving in Italië Be strijd in Belgie en Frankrijk rs ma A. Vsn het Oostelijk Vechiterein Strijd tusschen Russsh bit Turken De Paus bezoekt de gekwetsten wtwhitlfflte jaa: 3 C5€TNTfEMEH HET NUWTWCR VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Ze» maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 2" UITMAF, 7 u. avonds 0 Pour toute la publicilé commarciale et fii ancièr* du .journal, s'idresser cxclusivement a l'Agence Réclame Godtg, 2, Place de la Bourse, Bruxellos. BUREEUEN TE BRUSSEL 1 TE AALST Md GÖDTSf 2, Beurepiaats, 2 Telefoon A 32ÖS# BestuurderJ. KC. iterKatraat, 3 Telefoon 114 VAN NUFFEL-DB QBNDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 Sport (per regel) ft. 1,0# 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. t,00 4® bladr,. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstel), (per regel) fr. 2,00 Fiuacc.aankon,(perregol)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Coramerciale en fmancièele aankondigingen ticli uitsluitelijk te wenden Agence Réclame üodts, 2, Beursplaats, Brussel. Duitsc!r.e bron BERLIJN, 14 Januari. (Wolff.) Officieele kennisgeving ttit hal groote hoofdkwartier Bij Niouwpoort en ten zuidoosten van Ieperen zijn oriiliftriegevecMen geleverd. Do vijand heeft do badplaat# Westende buitengewoon hevig beschoten en zal ze binnen kort gehool vernield hebben. Do vij andelijke torpedobooten verdwenen, zoodra er op hen gevuurd word. Ten vervolge op den aanval var. 12 d<>zer ten noordoosten van Soiason3, hebben onze troepen opnieuw aanvallen gedaan op de bon reis van Vragny en hebben ook deze hoogvlakte van vijanden gezuiverd. Terwijl do regen noerguttto, hebben wij tot het don ker word. op ilen kletsnat ten leemgrond, loopgraaf na loopgraaf stormenderhand ge nomen en don vijand tot aan den rand der hoogvlakte teruggedreven. Dit schitterend wapenfeit is onder de oogen van den keizer bevochte». Ten noordoosten van Camp de Chalons hebben de Franschen gistcron met sterke strijdkrachten aanvallen god aan ten oosten van Perthes. Op sommige punten waren zij ouzo looi graven binnengedrongen, doch zijn daarop door hevige tegenaanvallen er weer uitgeworpen c- op hun eigen stellingen te ruggeslagen. JZtj hebben 160 gevangenen in onze banden gelaten. In Argonno or. de Vogezen is niets van be lang gebeurd. BERLIJN15 Jan nar;. (Wo1 (V). Offi cio*l« koumsgeviag uit liet groole hoofd kwartier -Voor Wesleaoo-verschonen gisteren eeni ge torpedöböotén éh ainiuio kleine oorloj bodems, dio do kust tot op 14 kilornolers naderden. Axtivallon der Fransehen aan beide kanten van Nolro Dame do Lorette, ton noord westen van Atrecht, zijn door onze troepen afgeslagen. Een acht dagen geleden bij Eeurie, ten noorden van Atrecht, aan den vijaml ontno men loopgraaf, die door een gedeelte van ©en compagnie bezet was, is gisteren voor ons verloren gegaan. Do gevechten te dezer plaatse zijn vandaag voortgezet. Ten noorden en noordoos-on van Saissons is ae noordehjken oever van do Aisne geheel van Franschen gezuiverd, nadat onze troe pen in onafgebroken aanvallen de dorpen Cutfies, CrouyBucy le Leg, Missy en de gehuohien Viauxrot en Voir cries haddon veroverd. In do gevechten ton noordon van Soisson hebben wij 2500 gevangenen gemaakt, 14 kanonr.oi', G machinegeweren en verscheide ne revolvorksiionnon venneeslerd. De Fran- eohen hibbcn zware verliezen geleden. Vier tot vijfduizend gesneuvelde Franschen ziji op het gevechtsterrein gevonden. Hun te rngtoobt naar don zuidelijken oever der Ais ne geschiedde onder het vuur onzer batte- irijeu zwaar goschut. Hoezeer de omstandigheden, vergeleken met vroegcro oorlogon, zijn veranderd,blijkt uit cco vergelijking mot do gebeurtenissen van 18/0. De gevechten ten noorden van Soissons ■mogen met den slag van IS Oogst 1870 niet te vergelijken zijn, do breedte van het ge vechtsterrein was toch ongeveer even groot als die in don slag van Gravelolte (St-Prival). 'De verliezen der Franschen van 12 tot 14 Januari 1015 zijn naar alle waarschijnlijk heid nog aanmerkelijk grooter dan die der Franschen op 18 Oogst 1870. Do vijandelijke aanvallen ten noordoosten van Consenvoyo zijn mislukt. Verscheidene aanvallon op onze stollingen hij Aily, ton zuidoosten van St. Mihiel, zijn nadat de vijand op enkele plaatsen in onze voorste loopgraven was doorgedrongen.door tegenaanvallon onzerzijds met zware vorlie- zon voor de Franschen afgeslagen. Bij den Jaatateri tegenaanval veroverde onze troepen de vijandelijke steunpunten, die zij echter nadat enze eigen stellingen waren hersteld, vrijwillig en zonder strijd, dos nachts weer hebben ontruimd. Een onbeleekende vijandelijke aanval bij $$esr<il, ten noorden van St. Dié, is door omse troepen afgeslagen. Overigens zijn in de Vogezen slechts artilleriegevechten gele verd. Fransche bron. PARIJS, 14 Januari, (Reuter) Officieele medudeeling van vanmiddag drie uur Ondanks don mist is er rond Nieuwpoort een hevig artflleriegevecht geleverd. Een hoeve ten zuidoost on van Stuyvekens- kerke, ten N. \V, van Dixmuiden), die don ijand diende als opslagplaats vau munitio, is door de Belgen vernield. In do strook van Lens heeft onze artillerie groepen vijandelijke sapeurs, die bezig wa ren loopgraven aan te leggen, verdreven. Ton noorden van Soissons is den geheelen dag verwoed gevochten, met name om do twee hoogten nabij Crouy. Onze tegenaan val is aan den linkerkant van het gevechts terrein eenigzins opgeschoten voor Vregny hebben wij terrein verloren, daar de ver bindingslijn onzer troepen gevaar liep, aan gezien de sterk gezwollen Aisne verscheide ne door ons gebouwde bruggen had wegge slagen. Wij hebben stellingen bezet ten zui den van de rivier op de lijn van Crouy tot Missy (5 kilom. ten oosten van Soissons, aan de Aisne). In plaatselijke gevechten, in do streek van Pertiies hebben wij ton noorden van Beau- Sójour loopgraven opgeblazen, teneinde den vijand in zijn actie te belemmeren. Van de overige gedeelten van het front is niets te melden. PARIJS, 15 Januari. (Reuter). Het offi- cieele bericht van heden middag 3 ure luidt: Van do Zee tot do Leie worden aatillerio gevechten geleverd. Op een andere plaats in dezelfde streek zijn de batterijen van den vijand tot zwijgen gebracht en is een ammunitieberg- plaals in d© lucht gevlogen. Ten noord-oosten van Soissons zijn de Duiischers het dorp Saint Paul binnenge rukt, doch wij hebben hot onmiddelijk hor- nomen. Er is een verwoedartilleriegevecht gele verd in d9 streek van Craonne en Reims. Wij hebben de Duitsche voetbrug over de Maas te St. Mihiel vernield. Van het overige front geen nieuws. QuRsche bron. BERLIJN, 14 Januari. (Wolff.) Officieele mededeeling uit liet groote hoofdkwartier Ten zuidoosten van Gumbinneti en ten oosten van Lotzen zijn aanvallen dor Russen afgeslagen. Wij hebben daarbij verscheidene honderde gevangenen gemaakt. In Noord-Polen is de toestand onveran derd. In Polen, ten westen van don Woichsel, hebben wij onze aanvallen voortgezet. Op den oostelijken oever van de Pilica is niets van belang gebeurd. BERLIJN, 15 Januari. (Wolff.) In Oost-Pruisen en Noord-Polen is de toe stand onveranderd. Onze aanvallen in Polen, ten westen van den Woichsel, vorderen langzaam. Bij de verovering van een vijandelijk steunpunt ten noorden van Rawa, hebben wij 500 Russen gevangen genomen en drie machinegoweren buil gemaakt. Hevige tegenaanvallen der Russen ziju met zware verliezen voor lien afgeslagen. 9#stenrÊjksche bron. WEENEN, 14 Januari. (Wolff). Officieel bericht van den generaion staf In West-Galicië en Russisch Polen is de dag van gisteren in 't algemeen rustig voor bijgegaan. Op ons vast aaneengesloten front langs de Nida zijn alle vijandelijke aanvallen in de laatste dagen afgestuit. In do oostelijke Karpathen en in Zuidelijk Boekowina hebben opnieuw onbeteekende gevechten van verkenuingsafdeelingen plaatB gehad. WEENEN, 15 Januari. (Wolff), Officieëlo mededeoling van den generalen staf Torwijl op het front in Russisch Polen slechts hier en daar het geschut en de ma chinegeweren zicli lieten hooren. is gisteren aan de Dunajec een hevig artilleriegevecht geleverd. Ons zwaar geschut werkte bijzon der goed, liet schoot een groote vijandelijke opslagplaats in brand en bracht na eenige scholen een sedert verscheidene dagen goed opgestelde vijandelijke batterij zwaar ge schut tot zwijgen. In de Karpathen is het rustigtoenemende vorst is van invloed op de krijgsverrichtin gen. Russische bron. PËTROGRAD, 14 Januari. (P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf. Op het front aan den linker-oever van de Weichsel worden voortgezette plaatselijke aanvallen derDuitschors afgeslagen door het vuur onzer artillerie. Geen veranderingen zijn te melden in West-Galicië de Karpathen. waar het krijgsbedrijf zich bepaalt tot een weder- zijdsch geschutvuur. PËTROGRAD, 15 Januari. (P. T. A.) Officieele kennisgeving van den generalen staf In don nacht van hot Russische Nieuwjaar en den daarop volgeden dag is het op alle fronten betrekkelijk rustig gebloven. Onbetookenende pógingon der Duiischers om onzo voorposten iu de streek van Lotzen aan to vallen, zijn mistakt. Op don rechteroever van de Beneden- Weichsol zijn wij do vijandelijke ruiterij, die gesteund word door weinig talrijke strijdkrachten infanterie, blijvon bestoken. De vijand, die wij van Serpec hadden te ruggedreven. bad de doorwaadbaro plaatsen aan de Skrawa (die ten westen van Plock in de Woichsel valt) bozet, maar heeft er zich niet kunnen handhaven en ia onder den druk onzer troepen noordwaaats blijven terug trekken. Op den linkeroever van do Weichsel heb ben do Duitschers hun gebruikelijke aanval len op sommige gedeelten van ons front her haald,-voornamelijk op ons front van Bor- gymon-Rawa, doch - norgen s mot succes. Turfcsche b»*on KONSTANTïNOPEL15 Januari (Wolff) Het Turksche hoofdkwartier deelt mede Onze troepen zijn ondersteund door Per zische contingenten, voortdurend in Azer- beidsjan opgerukt, om het land van het Russische juk le bevrijden. Zij hebben al daar een nieuw groot succes behaald, door dien zij gisteren labris en Siimas, de twee laatste steunpunten der Russen in die streek te bezetten. De Russen welko het voornemen hadden om zich hardnekkig te verdedigen, hebben zich uit doze twee plaatsen in wan orde teruggetrokken^ - Russische bv»on. PËTROGRAD, 15 Januari. (P. T. A.) De generale staf van het leger in den Kaukasus bericht Op 13 Januari zijn de gevechten in het gebied van Kara Oergan voortgezet. ROME, 14 Januari. (Part Reuter) De ernstige gevolgen van de aardbeving worden door andere berichten uit Avezzano, Celano, Coslanelo en Cherchio bevestigd. In tal van plaatsen zijn monschon omgekomen of ge wond. Er zijn troepen naar de geteisterde steden gezonden. Te So ra zijn verscheidene huizon •verwoest en bijna alle andere onbewoonbaar. Hel is nog onmogelijk do verliezen juist te schatten. Berichten uit Aquila bevestigen de ver woesting van Avezzano en de gedeeltelijke verwoesting van Colano en Pescina. Vele dooden liggen onder het puin.Te Pezasseroli zijn 10 mensohen omgekomonon 50 gewond Het weer is slecht. ROME, 14 Januari. (Reuter. Part.) De rampspoedige aardbeving heeft verstrekken de gevolgen gehad in de provincie Rome. De schok werd le Monlëlanico gevoeld, waar hel telegraafstation ernstig beschadigd werd. Huizon zijn gescheurd en beschadi; te Cinete, Romano, Balaetrina, Zagarolo, Fiuggi. In d6ze laatste plaatst is de klokke- toren ingestort. Er is ook schade aangericht te Terre, Cajelani, en men zegt, dat slachtoffers zijn. Huizen zijn beschadigd te Ferentiuo en Subiaco. Te Maranca Costa zijn het spoorwegstation, eenige huizen en de klokketoren en de kerk verwoest. Men meent, dat er ook hier slachtoffers zijn. Te Frosinone zijn huizen eenigszins beschadigd te Filettino zijn er verscheidene verwoest on d© kerk is beschadigd. 2 menschen zijn ge kwetst. Torricella en Sabina hebben zware scliade geleden. Er is een persoon omgeko men. Schade is er ook aangericht te Anticoli en Gorrado men zegt dat ook daar eon persoon gedood is. Uit Tivoli wordt één ongeval met doode lijken afloop gemeld. Te Morlupo en Voles- tri zijn eenige huizen beschadigd, en andere ingestort. Te Perugia is een zware schok gevoeld, die eene paniek onder de bewoners veroorzaak ledoch geene slachtoffers maakte, Te Capua zijn drie zware schokken gevoeld waardoor de bevolking doodelijk verschrikt geraakte, en te Castellamare di Stabia zijn twee vrij harde schokken gevoeld, die nog al achrik veroorzaakt hebben, maar in geen van beide plaatsen is eenig slachtoffer ge maakt. TeGastino werden twee lang-aanhoudende schokken gevoeld, met gerommel gepaard gaande. Te Pescara voelde men een zeer sterken schok, die twintig seconden duurde, maar geen schade aanrichtte. Volgens latere berichten zijn or hevige schokken gevoeld te Aquila, Cbieti en Cas tellamare, waar lichte schade is aangericht; te Subiaco, Caprarola en Cosa zijn de kerken en verscheidene huizen nog al erg bescha digd. Volgons een boricht uit Taglacazzo is daar ernstige schade aangericht. De telegra fische verbinding met Avezzano is verbroken. Het schijnt dat Avezzano, bij Aquila, tot de plaatsen behoort, die het ernstigst door de aardbeving hebben geleden. De spoorweg statie is vernield, evenals de statie der na burige plaatsen. De verbinding is verbroken. Zware schade wordt vermeld uit Desora, waar de telegrafische verbinding was afge sneden. De telegrafist slaagde erin de ver binding weer tot stand le brengen. Uit Sulmona wordt gemeld, dat het dak der kerk van den H. Dominicus is ingestort; vijf soldaten werden gewond. ROME, 15 Januari. (Reuter). Thans is gebleken dat de plaatsen Sampelino, Paterno, Cherchio, Collarmele, Pescina en San Bene detto Marsi grootendeels zijn verwoest. Avezzano is geheel verwoest en biedt een vroeselijlcon aanblik. Men verzekert dat niet 1 procent van de bevolking in loven is gebleven. ROME, 15 Januari. (Reuter). Do koning van Italië is, hoewel het hem werd afgera den, per auto naar Frosinone en Avezzano vertrokken. De Koning is van middag om 2 uur te Avezzano aangekomen. Hij bezocht de puin- hoopen om hot reddingswerk gade te slaan, dat verricht wordt door brigades van red- dingsmaalschappijen. De ernstig gewonden worden ter plaatse zelve verpleegd de lich ter gewonden worden per spoor naar Romo vervoerd. De regeering zal een commissaris benoe men om het ondersteuningswerk te leiden en het plaatselijke bestudr uit te oefenen in Sora en Avezzano. ROME. 15 Januari. (Reuter Part.) Een gemeenteambtenaar van Avezzano, een der weinige overlevenden uit de zwaargetroffen stad, vertelt dat hij zich op straat bevond, toen de schok kwam. Alios viel in stukken on uit de puinhoopen verhief zicli een ont zaglijke wolk van stof. De ambtenaar holde naar zijn huis, redde er zijne tante en een dienstbode en begaf zich naar het Torlania- ploin, waar enkelen der overlevenden zich hadden vereenigd. De Messagero meldt dat zich onder de dooden bevinden de onderprefect met zijn gezin, het geheele personeel van de perfec- tuur, de burgemeester, do leden va» den ge meenteraad, 95 van de 100 soldaten, waar uit liet garnizoen bestond, allo carabieneri 4 van de 7 douane-ambtenaren, 8 van de 9 politieagenten, verscheidene getieosheereu en notabelen, o. w. ook de oud-afgevaar digde Ceiri. De fabrieken zijn vernield zoo mede liet beroemde kasteel van d© Celonna. Eenige honderden overlevenden kampeo ren rondom op het voornaamste plein. Het schijnt dat zij voor 't oogenblik nog hun be zinning kwijt zijn en niet in staat zijn hulp te verleenen aan slachtoffers of zelfs maar een woord uit te brengen. Zij hebben zoo den nucnt doorgebracht onder den kalmen ster renhemel in de bittere kou. Men hoort zelfs nu nog hartverscheurende zuchten en kreten om hulp uil de puinhoo pen opstijgen. ROME, 16 Januari. M. Marconi, de ge kende uitvinder, hoeft de puinhoopen be zocht en is dan later met den koning terug keerd. Marconi is diep ondor den indruk van een bezoek dat hij heeft gebracht aan de door de aarbeving geteisterde streken. Hij kan geen woorden vinden om de afgrijselijkheden te beschrijven die hij zag te midden van die zwaar getroffen bevolking, Ik had nooit ge dacht dat iets dergelijks mogelijk was, zeide Marconi, en hij voegde er aan toe De koning heeft mij verteld dat hij van jongs af aan alle door aardbeving getroffen streken in Italië heeft bezocht, maar deze is erger dan alle vorige, overtreft ook die van Messina, daar het pencentage der overleven den te Avezzano slechts 2 tot 3 bedroeg en te Messina 30. De hevigheid van deze aardbeving is zonder weerga. Als voorbeeld wordt verteld hoe een wagen voerder met zijn wagen op 50 yards afstand een huis voorbijreed, toen de aardbeving het huis letterlijk naar hem toe slingerde en man, paard en wagen bedolf. Avezzano bestaat niet meer. Het lijkt of de stad aan poeder is gemalen door een reusachtige molen. Marconie boschrijft voorts de afschuwe lijke tafereeleu van versteende lijken, die men overal maar heeft laten liggen, daar de redders het 't beste achten hun geheele aandacht te wijdst? aan de gewonden. Geen inrichting kan opgewassen zijn tegeu de gevolgen van een zoo groote ramp. Hot droevigste van het reddingswerk is het hoo ren van liet hulpgeroep der bedolven on. zon der in staat te zijn hen te helpen, daar er le weinig menschen voor het reddingswerk zijn Hier en daar zijn staken gezet oin aan t© duiden waar hulpgeroep is gehoord, maar alsdan later voldoende hulp opdaagt, zija de meeste stemmen verstomd. Marconi zelf heeft ondor de puiDhoopen van een meisjesschool twee stemme» ge boord, die om hulp smoekten en zeiden dat zij geheel ongedoerd waron, daar zij door een piano beschermd werden. Zij hadden zonder voedsel twee dagen ©n een nacht zoo doorgebracht, maar alle po gingen tot redding waren vergeefs. Marconi werkte zelf mee tot hij uitgeput was vee gebrek aan voedsel. Hij aanvaardde toen do uitnoodiging van den koning om met heus naar Rome terug te keereu. Voor bij vertrok, trachtte hij nog kleine troepjes te vormen om den brand, die op verschillende punten uitbrak, to blussoivea. ROME, löJanuari. Over de aardbeving in midden-Italië worden nog eenigo bijzon derheden uit Rome geseind De schade in Romo is belangrijker dan men aanvankelijk vermoedde. Personen zijn. voor zoover bekenl, niet gedood. Min of meer ernstige schade is aangericht aan de zuilen op liet plein voor don St Pietor. Do evel van do H. Ignatiuskerlc is eveneens eschadigd twee zware cemenlbcUan vie len naar beneden, waardoor een workman gewond werd. Aan de Porta del Populo hangt hel pause lijk wapen zoodanig naar beneden, dat d© doorgang is versperd. De koepel der kerb van de» H. Carlo Catinari is gesprongen en het prachtigo sogilderwerk is reddeloos vor- loren. Van do kork va» Latera&en is het beeld van den H. Paulus nnar beneden ge slingerd. Do publieke gebouwen hebben weinig ge leden. De kerk van do H. Agatha dei Godi vertoont eenige scheuren, evenals do univer siteit en de kork van San Celso en San Giu- liano. De Antonius-zuil op de Piazza Colomia is niet, aooals gemeld word, verschoven. Het vermoeden, dat de eerste aardschok door andere govolgd zou worde», is reeds bewaarheid. Woensdagmorgen om vier uur werd opnieuw eone» aardschok gevoeld. In eenige stadsgedeelten vluchtte de bevolking naar buiten. Uit nadere berichten blijkt, dat de aard beving haar middelpunt had tusschen Rome on Aquila en Gbieti bobben dan ook 't meest geleden. De baard van de aardbeving ia gelegen op 80 kil. len oosten van Rome, in hot bekkon van het vroegere meer van Fucino, dat oen dal vormt in de Midden-Appenrjnen aan de» voet va» de Monte Velino. Do onderlaag van de Appenijnen bestaat uit kalksteen, dio op eenige plaatsen door onderaardsch water is uitgesciiuurd. Verrnoodolijk is hier geen sprake van oen vulcanischo werking, doch van eon onderaardsche instorting. ROME, 16 Januari (Reuter) De H. Vader heeft zich langs d© hovingen van het Vati- kaan naar da Santa Marta gasthuis begeven, welke er aan paalt. De Paus heeft daarom geen Italiaanschen grond betreden, noch hot grondgebied van hetVatikaan moeten verla ten. Zooals men weet verlaat de paus nooit het grondgebied van het Vatikaan. Echtgenoote Van Maldoren, geboren Do Vloeschouwer e» Kinderen, De Familie Vau Maldoren, Do Familie Do Vleeschouwer, melden met diepe droefheid het afsterven van MIJNHEER Louis VAN RrSALDEKEW Statieoverste te Erembodegem, geboren te Aalst en schielijk overleden to Erembodegem, in den ouderdom van 51 jaar, op Zondag, 17 Januari 1915. De lijkplechtiglieden zullen plaats hebben, te Erembodegem, op Woensdag 20 Januari a. s. om 9 1/2 ure (B. u.). De vrienden en kennissen zullen gezien de tijdsomstandigheden, geene doodsbrieven ontvangen en werden verzocht dit bericht als dusdanig te aanschouw en. VERLOREN Grootd Zwarts TREKKOND, lange staart, lederen hals band met koperen nagelen. Goedo beloning aan den terugbrenger, bij De Rygk-Limpens, Aalst.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1