t Baitsck rechterlijke kronljk Be strijd in Balole en Frankrijk Van list Oostelijk Vssiiiiereiii Co Gstiop daForiugesschs koloniën Be toestand van den H. Stoel ÖfScieele Bmtsche berichten Da muiterij in het kamp van Zeist Een-en>hflii%ste jaargang iwsimer 13 Vrijdag 22 Januari 1918 ju O- io m BestuurderJ. VAN NUFPEL-DE QENDT. In Kameroixn De oorlog in de lucht Sint Elmusvuur Vraagt aan onze verkoopers in oglOIS CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hel land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds Jff 2' UITGAAF, 7 a, 's avonds gjg Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adrosser exclusivemeut a l'A^enco Réclame Godls, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREEUEN BRUSSEL TE GODTSi 2, Beursjsiaats, Telefoon A 3299 TE AALST V. 9Kerltstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. sank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 fr.i.oq Sport (per regel) Gemengd nieuws por regel fr. 2,01 Recht.herstcll. (per regel) fr. 2,0Q Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieel* aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. De Gentsche Duitsche Kommandattire doet ons het volgende mededeelen Mededeeling der Ouilsche Kommandature. Eene sekere vrouw B.... ongehuwd, wonende te K..., (België), schreef den 1(3 December 191-4 •ijlt.Amsterdam, aan eenen handelsvriend te Ber lijn, den volgenden brief: Amsterdam, den 16December 1914. Mijnheer P. WBerlijn, Ik ontving heden uwe verkoopnota van den 3 December. Ik neom nota van de verkochte stukken, enz. Gisteren heb ik slecht nieuws ontvangen uit K....; mijn broeder die daar gebleven was, be vestigde dat, niettegenstaande zijne opofferende krachtinspanning, hij er niet is in gelukt mijn huis en goederen te beschermen. De Duitscho militaire overheid heeft mijn huis in bezit genomen en ik moet mij verwachten, zegt hij, van daar niets meer te vinden, uitgeno men de kolen en brandhout. Dus de andere meubels, alsook kleederen, wijn, goederen, zullen weggenomen of vernield zijn ter plaatse. Wat een onheil Daar was voor het minst nog voorhanden voor 50,000 fr. Clunykant en fournituro voor de fa- brikati9. Verder is het zeer waarschijnlijk als dat liet huis zoo erg zal beschadigd zijn, dat men het wel zal moeien doen ontsmetten en ecne herstelling van groote onkosten noodigzal zijn, om het op nieuw bewoonbaar te maken. Daar zijn wel 20O huizen teK..., die hetzelfde lot ondergaan hebben nochtans is in onzo stad geene vijandelijke beweging voorgekomen en de bewoners evenals de overheden hebben niets ge daan, zelfs na de schrikkelijke zaak van den 5 November, dat voorwendsel kon wezen voor het minste verwijt. Uwe Keizer liecft zelfs zijne voldoening ver klaard tijdens zijnen doortocht voor de manier op welke de troepen behandeld zijn te K.... Welke wreede zaken en wanneer zult gij in uw land, alleenlijk een klein deel van de waar heid kennen. Gij zijt onwaardig bedrogen in ieder opzichtdo Duitsche verzekering dat pri vaat eigeudom van weerlooze burgers altijd ver schoond blijft is eene monsterachtige leugen zooals alle anderen. Mijn geval is'ecn bewijs onder 100,000 anderen. (Geteelcend) B. Voorliet veld gerechtshof verklaarde de we gens vaischelijk bcleedigende aangeklaagde B... dat haar broeder haar van K... per brief had medegedeeld, dat K... door de Duitsche troepen was bezet, buitensporigheden hadden niet plaats gehad, zij zou waarschijnlijk inkwartiering be komen, het zou beter zijn dat zij naar K.., te rugkeerde, indien liet wensclielijk was, dat hui zen van haren eigenaar niet verlaten waren. Do brief van haren broeder heeft haar zeer opgehitst, zooveel te meer dat over de vele ge ruchten die in Belgie omloopcn over dc ver woestingen, daar cr door hare lange afwezigheid van IC... (van 13 Oktober 1914) zij zeer zenuw achtig geworden was, en in den zenuwachtigen toestand heeft zij den brief aan W.„ geschreven. Deze ir. den brief inhoudende schildering van verwoestingen van huizen in K... bijzonderlijk van hare eigeno woning zijn juist zoo onwaar als hare eigene verzekering dat haar broeder eenen brief met zulken inhoud aan haar zou ge schreven hebben. De Belgische onderzoeksrechter V... die op bevel van het Duitsuli bestuur werd gelast meo het onderzoek, heeft vastgesteld hoeverre dc aangiften van B... over verwoestingen door Duitsche troepen inK..., op waarheid berusten, heeft als resultaat van het onderzoek vermeld, dat noch in het huis van B... noch in de andere 200huizen te K... plunderingen of verwoestin gen door Duitsche soldaten voergekomen zijn. De broeder heeft geloofwaardig verzekerd, dat er nimmer een brief aan zijne zuster geschreven is, van den inhoud, zooals zij beweerd heeft. Bij dezen stand van zaken is het velrlgerechts hof, tot do vaststelling gekomen, dat vrouw B... zicli wegens laster over de in V... ingekwartierde Duitsche soldaten, in den zin van art. 187 van het strafwetboek schuldig gemaakt heeft, c-n haar tot eene gevangzittiog van 3 maanden ver oordeeld. Het veldgereclitshöf heeft van eene grootere bestraffing afgezien, daar vrouw B... ingevolge een geneeskundig advies, een zenuwachtig en licht prikkelbaar persoon is, dat zij een volledfj;e bekentenis heeft afgelegd, en over hare daad openlijk leedwezen heeft beloond. Uit eigene beweging liecft zij achterna tegen over den koopman W... hare geschrevene aan gifte herroepen en vrijwillig aan liet gerecht de volgende verklaring afgegeven voor de bekend making cn publicatie Ik B... verklaar hiermede vrijwillig, dat diq in mijnen brief van 10 December gemaakte opgiften van verwoestingen door Duitsche troepen in K..., niet overeenstemmen met de waarheid. liet is niet waar, dat mijn broeder mij eenen brief geschreven heeft met den inhoud, dat ik mij daarover verwachten kon dat mijn huis door Duitsche troepen geplunterd was, uitgenomen de kolen en hel brandhout, en het te vinden was in zulken toestand dat eene grondige ontsmet ting cn kostelijke reparatiën to doen waren voor het terug bewoonbaar te maken. Mijn broeder heeft mij ook niet geschreven dat nog200 huizen in K... hetzelfde lot hadden ondergaan; ik heb deze opgifte- gemaakt zonder de minste reden voor mjjne beweringen te hebben. De grond van mijne handelwijze was, dat ik door de vele in Amsterdam verspreide geruchten over de verwoestingen in België zenuwachtig was geworden. Maar, op deze manier is de van mij geschreven brief te verklaren. Ik heb spijt over mijne handelwijze en bid eene kopij van mijne verklaring aan Mijnheer W..., te willen zenden. K..10 Januari 1915. (get.) N. do B. Dttstsche bron BERLIJN, 18 Januari. (Wolff.) Officieel© mededeeling van heden In de streek van Nieuwpoort hebben en kel artilleriegevechten plaats gehad. In do laatste dagen hadden daargeone vijandelijke aanvallen plaats. Op de kust zijn vele En- gelsclie mijnen gestrand. Nabij La Boiselle, ten noord-oosten van Albert, hebben onzo troepen met de bajonet een aanval van den vijand afgeslagen. Wij namen 3 officieren en 100 soldaten krijgs gevangen. Do Franschen haddon beproefd, zich te versterken op het kerkhof en in eono hoevo ten noord-westen van La Boiselle. In het Argonnenwoud hebben wij ver scheidene Franscho loopgraven genomen. Ten noord-westen van Pont-a-Mousson ge lukten de Frauschen er in, tot op 2 kilome ter afstand van Vilcey te komou. De strijd duurt er rog voort. In do Vogeozen en in IIoog-Elzas hebben anhoudend sneeuwstormen plaats. Ook heerscht er een hevige mist, hetgeen do krijgsbewegingen zeer belemmerd. FranscSic bron. PARIJS, 18 Januari. (Reuter}, Officieel bericht van middag drie uur Van de zee tot de Oise on voornamelijk op het front in België heeft stormachtig weer gelieerscht. Bij Autriches zijn twee aanvallen der Duitscliers afgeslagen. In do streek van Perthes heeft onze artil lerie zeer goed werk gedaan. Wij bobben daar vijandelijke stellingen veroverd. EesraeHscSas bron. LONDEN, 18 Januari, (Reuter). Nabij Loos, ten zuid-westen van Rijsel en nabij Haubourdin hebben de Eugelsclien merkelijke voordeelen behaald. Nabij Seelia zijn de vijandelijko batterijen tot zwijgen ge bracht. OyêiscSie bron. BERLIJN, 18 Januari. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling In Oost-Pruisen is de toestand onveran derd. In Midden-Polen hebben do Russen een aanval beproefd op Itadzauod, doch zij werden achteruitgeslagen. ©osSesïB^sjkscbe bron. WEENEN, 18 Januari. (Wolff.) Ambte lijke modedoeling De toestand is onveranderd gebleven. In Polen en op de Dunajec, in de streek ten zuiden van Tarnow heeft een hevig artille- riogevecht plaats. In de Karpalhen is alles kulm. Élesssiscbe bron PETROGRAD, 18 Januari. (P. T. A/) Mededooling van den grooton generaion staf Op den rechteroever van don Bonoden- Weichsol blijven wij vorderingen maken. Gisteren heeft onze voorhoede den vijand verdreven uit het dorp Budy Sulkowska. Op het ÜDker Weichselgebied heeft do vijand een reeks hevige aanvallen onderno men tegen onze lijnen in de streek van het dorp Goumino. De vijandelijke strijdkrach ten telden niet minder dan 6 regimenten met zeven aanvallen en oen verwoed bajonetge vecht konden do Duitscliers slechts een on zer vooruitgeschoven loopgraven nemen. Op een ander deolvan het gevechtsterrein moest de vijand wijken en achterwaartsche stellin gen gaan innemen. De Duitscbers steunden hun aanvallen door oen zwaar geschut. Rond het dorp Konopnitza werd de vijand door een regen van handgranaten tegenge houden. Wij deden een tegenaanval en wierpen den vijand achteruit. Rond Pinczvond poog de vijand tot driemaal toe onze voorhoede aan te vallen, doch hij werd met zware verliezen teruggeslagen. Een Oostenrijksclie battorij zware artil lerie, die Tarnow beschoot, word zoodra de stelling ontdokt was, tot zwijgen gebracht. In Bukovina, hebben onze troepen stor menderhand Kerlibaba-bergpas genomen. Deze pas is golegen op den weg van Kimpo- lung naar Murmaros Szeget en Decsz. PETROGRAD, IS Januari. (Reuter). Avondmededeeling van den algomeenen staf Op den linker Weichseloever hebben wij op 17 Januari een nachtelijken tegen aanval ondernomen en do loopgraaf heroverd Berichten uit Nigeria le Londen ontvan gen, melden, dat de strijd tusschen Engel- sche en Duitsche troepen in Kameroun Duitscho kolonie in Afrika voortduurt. Volgens de Times is do positie der Duit scliers er niet heel gunstig, daar dozen er nocirievensraiddelon noch voorraad, noch briefwisseling uit Duitschland kunnen krij gen. Al do kabels zijn in handen der Engol- schon. De Times voogt er evenwel bij, dat de Duitschors nog lang weerstand kunnen bie den, daar hun moed or aangevuurd wordt, door de onwrikbare overtuiging, dat hunne landgenooton in Europa zullen zegevieren. in de buurt bij het dorp Goumino. Alle Duit- schors, die zich in de loopgraaf bevonden, vielen in onze banden. Ten oosten van Patrokroff heeft onze ar tillerie een vijandelijke gepantserde auto vernietigd. Nieuwe pogingen der Duitschers om Tarnow te beschieten, zijn door bet goed gericht vuur onzer artillerie verijdeld. Van onze andere fronten is niets vnn be lang te melden. Engelsohe vliegers boven Oostende Uit Londen wordt gemeld, dat Engelscho vliegers dezer dagen een stoutmoedige tocht ondernamen hoven het Westelijk vechtter rein on zelfs tot koven Oostende vlogen. Een hunner liet bommen vallen in de stad. Een telegram uit Lissabon meldt dat hel Portugeesch expeditiekorps, dat naar Angola gezonden was, aldaar veilig is aangekomen. Berichten uit Portugoesch Congo melden, dat ingevolge hetoptroden derPortugeesche troepen, een aantal oproerlingen in het dis- trikt San Salvador zich onderworpen hebben. Er is in sommige bladon gesproken van onderhandelingen tusschen de Itallaansche regeering en het Pauzeljjk bestuur, maar feitelijk kan er van onderhandden geen spraak zijn, want do H. Stoel beeft zich van alle betrekking onthouden. 't Is eigenlijk de Italiaanscho regeering, die nu inziet voor wolke moeilijkheid zij zelve in internationaal opzicht tegenover do katholiciteit zou staan, moest Italië in den oorlog gewikkeld wordon. De zoogenaamde waarborgwot, die op den roof dor Pauselijke Staten gevolgd is, voor ziet niet wat er in zulk geval zou moeten ge beuren met de gevolmachtigde ministers der vreemde mogendhoden bij den H. Stoel. Dio staats vertegenwoordigers te verwijderen, zou een rechtstreeksche aanslag zijn tegen don H. Stoel, wiens diplomatisch gezag erkend is door de Staten wolke erbij vertegenwoordigd zün cn die zich dus zelf zouden gotroffen voelen door den aanslag. Dat tekort in do waarborgwefc aan te vul len, gaat de Italiaausche regeeringen be proeven. OE REKWISmEN Do algemeene Gouverneur heeft volgende plakbrief, gedagteekond op 13 Januari, doen aanplakken In gevolge mijn bericht van 9 dezer, heb ik bevolen, dat te rekenen van 15 Janu ari 1915, in het deel van België, deel ma kende van het Algemeen Gouvernement, er in algemeenen regel geen rekwisitiön meer zouden plaats hebben zonder komptanle be taling. Indion, ïn buitengewone gevallen, de komptante betaling onmogelijk is en do ro- kwisitie nochtans noodig is in 't belang van dop dienst, zal er een formeel ontvangst bewijs van de rekwisitie afgeleverd worden. Zooveol het mogelijk is, zal er te dien einde gebruik gemaakt worden van formulieren, in volgenden zin gedrukt Ontvangstbewijs van rekwisitie De ondergclechendeherkent door deze, datieop 191..., op rehtoisitie gedaan door het Duitsche leger, eene levermg gedaan heeft ter tvaarde van (in volle letters Plaats der levering Dienst zegelden191.... Uctndlechen, graad, legerkorps, Betaalbaar in de kas van het krijgsgou- vernement der provincie Hier dient opgemerkt te worden, dat al leen zullen betaald worden, de ontvangst bewijzen, afgeleverd na 14 Januari 1915. Voor Brussel zijn bijzondere maatregelen getroffen. Deze maatregel is ook niet toepasselijk aan de koopwaren te Antwerpen en ineenige andere plaatsen door de krijgsoverheden voorbehouden. Voor deze zullen bijzondere maatregelen genomen worden. Maandag avond maakten twee douanebe ambten van Sluys, hier oven builen 't stadje kennis met bovenvermeld natuurverschijn sel. Een hunner vertelde het als volgt 't Was 's avonds zes ure, en mijn collega en ik bevonden ons in den Waterhoek op een vlakken weg, die door bet open veld loopt. Het was bar slecht weer er woei een hevige storm met sneeuw en regen. En boven ons waren zulke onheilspellend don- Kere wolken samengepakt, dat wij besloten haastig naar huis te gaan. Toen, plotseling, dreunde er een zware donderslag. Even la ter zie ik onder aan het koperen topje van mijn wandelstok een vreemd fel wit lichtje uitstralen. Ik toon het mijn makker. Het scheen of er twee gloeiende luciferskoppen wonderlijk fel uitstraalden, en niet op het topje zelf, maar aan weerskanten er los van op enkele milimelers afstand. Doch verbeeldt u onze verrassing, toen we datzclfdo witte lichten, diezelfdo geheimzin nige uilstraling waarnamen op al do punten der baleinen van zijnen regenscherm, langs de rand van onze potkleppen, op onze knoo- pen, om de gehandschoende hand van mijn makker ais een lichtende ring. Een groote plak wit gloeiend licht kon ik niet wegge veegd krijgen van mijn wollen das. En op alle gedeelten van onze kleeding, die uitsta ken, stonden diezelfde witte vlammetjes. »Wij waren zoo verschrikt dat we 't op een loopen zeiten. Toch voelden we niets, ook geen warmte als we er met de hand aankwamen. Het duurde ongeveer tien mi nuten. Toen was 't even plotseling weg als 't gekomen was. En oen paar menschen, die op een vijf honderd meiers voor ons uit ge- luopen hadden, hadden niets gemerkt. de boeken met 20 postkaarten de portretten van onzo Belgische krijsge vangenen in Duitschland. Prijs fr. 1.25. De vreeselijke aardbeving, welke eonige dagen geleden Italië teisterde, heeft thans weer de statistiekers aan 't werk gezet. Zij hebben eens hunne boeken opengeslagen om te «en welke aardbevingen reeds België in beroering brachten. Voor zoover men weet, werd de eerste aardbeving in België waargenomen ten jare 330. 't Was Doornijk die er het meest van kreeg. Ook in 502 kreeg Doornijk een ge voelige schok. Duizend huizen stortten in en 300 personen werden gedood. Ton jare G15 werd Tongoren half ver nield door eene aardbeving en in 630 was het wederom Doornijk die den tol betaalde. Doornijk scheen ten andore dc bijzondere gunst te genieten, want in 854 werd do stad andermaal zwaar beproefd. In 1118 was bet rond Luik te doen en in 1181 te Mecholen. De XIV0 eeuw was rijk aan aardbevingen In 1317, op 14 Oogst, werd Luik, Ninove, Geeraerdsbergon en Ronse grooter.deols vernield en 246 personen werden gedood. Ook in 1342, 1346, 1350 en 1381 werden aardschokken aangenomen. Volgens een oude geschiedschrijver wer den te Ieperen in 1381 vier personen ont hoofd, omdat zij door hunne toovorijen de ramp hadden veroorzaakt. In 1395 werden te Antwerpen verscheide ne huizen zwaar beschadigd door de aard schokken. Op 9 Mei 1499 kreeg Bruggo zijn deol. Te rekenen van de XVI® eeuw konden do waarnemingen wat juister gedaan wordon. In 1554, 1563, 1569 en op 6 April 1580 werden aardschokken gevoeld. Deze laatste werd waargenomen van Parijs tot Keulen en zelfs tot York, in Engeland. Te Sichem stortte een oude toren in. Op 18 September 1692, werden Duitschland, Holland, België, Frankrijk en Engeland stevig geschud. T® Mechelon werd eon kind 'gedood en te Spa verdween eene minerale bron, om eenigo dagen later op eene andere plaats terug op te spruiten. De vreeselijke aardbeving van Lissabon, welke op 1 November 1755, 35,000 perso nen doodde, werd ook lot in België gevoeld. Dan kwamen de aardbevingen in Belgio wat talrijker voor. Zoo had mon er aan to stippen in 1756, 1759, 1760, 1762, 1758, 1767,1776, 1800, 1808, 1809,1818. Op 23 Februari 1828 werden te Jemeppe, Luik, Thienen, Tongerenen Hoei verschei dene huizen omgeworpen. Dan had men nog aardbevingen in 1837, 1843, 46, 48, 49, 55, 65, 67, 69, 72, 73, 77, 78, 79, 81, 82, 88, 87,1895,1908... Nu en dan hadden echter ook nog lichta schokken plaats gehad, welke alleen door do vernuftige waarnemingstoestellen gevoeld werden. De minister van oorlog heeft in de Hcd- landsebe Kanoer een uitgebreid verslag ge geven over de gebeurtenissen die den 3 De cember laatst plaats hadden le Zeist, in het interneeringskamp. Volgens de verkregen inlichtingen zou d® laitonant maar het bevel tot schieten gege ven hobben, nadat alle opeischingen om d® muiters te doen uiteengaan, sohipbrook had den geloden en het piket door de muiters ging overrompeld worden. In het geheel werd er door 15 manschap pen geschoten, drie salvos; 45 kardoezen werden verbruikt. De luitenant heeft met zijn revolver niet geschoten, zooals hij het inzicht had, om zijne mannen vertrouwen ia te boezemen. In het geheel werden 26 geïnterneerden getroffen, vijf werden op den slag gedood eon zesde bezweek dadelijk daarna oen zevende stierf terwijl men hem naar het gasthuis overbracht en de achtste stierf in den namiddag in dit gesticht. De toestand der 18 gekwetsten is gerust stellend vier hunner zijn reeds geheel her steld. De minister, ten zeerste betreurend dat men tot dergelijk middel is moeten komen de onlusten te beteugelen, is nochtans over tuigd dat de krachtdadige tusscheukomst noodzakelijk was en dat de officieren slechts hun plicht hebben gedaan. Echtgonole VERNAEVE, geboren Joanna Gysbrecht, en bare dochter: De familie Vornaeve; De familie Gysbrecht melden met diepe droefheid liet afsterven van MIJNHEER LEOPOLD VERNAEVE stadsbediende geboren te Aalst den 2 October 1862 en er overleden den 21 Januari 1915. Lijkdienst en begraving zullen plaats heb ben, Zaterdag 23 Januari, ten 8 ure, in St Martenskerlc. Men vergadere ten sterf- huize, St Jobstraat, 83, om 7 1/2 ure. De vrienden en kennissen zullen gezien do tijdsomstandigheden, geene doodsbrieven ontvangen en worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanschouwen. Echtgenote Joseph De Winter geboren Emma Paulina Ronsmans en hare liinderen; De familie De Winter Dc familie Ronsmans melden met diepe droefheid het afsterven van MIJNHEER JOSEPH DE WINTER Geboren te Burst den 18 Mei 1878 en overleden te Aalst den 21 Januari 1915. De lijkplechtigheden zullen plaats hebben op Zaterdag 23 Januari 1915, om 9 ure in de kerk van St. Marlinus. Men vergadere ten storfhuizo Lange Zoutstraat, om 8 3/4 ure (B. u.) De vrienden on konnissen die, gezien de tijdsomstandigheden, geen doodsbericht zou den ontvangen, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1