Oorlogsberichten BEHSCIST ALCOHOL ïn de Balkanen en ïtaliff De Belgen is Holland Ds witte paarden en de oorlog AO NUFFEL-DE GEMOT. !s de voornaamste vijand van ons geloof en hel oiiristeüjk ioven Do strijd in Belgie en Frankrijk Van het Oostelijk Vechltersia Cs Zwecdsshd officieren in Perzië Het Kanongeschut Be gsmd!ssaaij Mieuws uit destreek Priesterlijke benoemingen Af te halen brieven ^eiMtt-twiafigste Jaargang iiummer 19 3 CENTIEMEN HEX NUMMER Zaterdag 23 Januari 19TB ABONNEMENTEN Zo» maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute Ia publicité commerciale et financière du journal, s'adresser eiclusivemenl a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL GODTS, 2, BeursplaaSs, 21 Telefoon A 329y BestuurderJ. VAN TE AALST ]V. 9 Kiex'lcs traat, Telefoon 114 AAN KON Did NGEN KI. aank. (I tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 fr. 1,« Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel fr. t,0# Recht.herstelI. (per regel) fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,0# Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Aangezien de bedelarij verboden is, heeft ie geestelijkheid van Aalst goed gevonden een oproep te doen tot de bijzondere liefda digheid der bevolking, om te voorzien in do noodwendigheden dor moest behoeftige huisgezinnen. Te dion einde zal er binnen korte dagon oen inschrijvingslijst ten huize aangeboden ■worden. Win inschrijft zal voor zijn weke lijkse ho bijdrage eeno kaart ontvangen. Wanneer eon God is menseh geworden en gestorven om ons hot geloof te komen leu ren wanneer duizenden martelaron hot met hun bloed bezegeldenwanneer nu nog honderden van de edelmoedigste belden en heldinnon hun geld, hun goed, hunne fami lie, bun loven gaan opofferen om arme ne gers tot dit geloof le gaan bokecren, dan hebben wij bet recht niet, wij, christenen, zoomin als de priesters, onverschillig te blij ven toezien naar dat immer aangroeien van onverschilligheid, ongeloof en zedenbederf in ons lanu. Ehioelik vraag niet ik bevestig en zeg-, ik weet cn gij iccet Dat het eersto gebod van God overtreden wordt door de schuld van den drank, die allo liefde, en allereerst do liefde tot God doodt in de zielen van zij no slaven Ik weet en gij weet dat de dronkaard of de drinker alles ontheiligt wat heilig is, ja zelfs don driemaal heiligen naam van God vcrwensehl. (2® gebod). Ik tcent en gij weet, dat do Zondag niet is een dag aan óod en zijnon heiligen dienst, maar veeleer aan do herborg en hare ver lagende slavernij gewijd. (3° gebod). Dat vaders, die drinken, hunne plichten niet kwijten tegenover hunne kinderen omdat zij to veel in de herberg zitten; dat jongens van 15 jaar af want ze beginnen vroog den dag van vandaag in de slechte herbergen hunne kinderplichten afloeren, integendeel or mei vader en moedor leeren gpotton; door de schuld van den drank soms tot vader- of moedermoord gebracht wor den. (4° gebod). Ik tceel dat het vijf do gebod overtreden wordt door do schuld van den drank vechton, kwetsen, doodslaan, ergenis geven. Ik ken en gij kont menschen, die stelen om io kunnen drinken. Niet alleon hel loon, waar vrouw en kinderen recht op hebben, maar stoion in den brutaleu zin van hel woord Maar boven alles toeet ik en iedereen weet dat tallooze zonden logen het zesde gebod door don drank veroorzaakt worden. Slechte klap Waar wordt dio moer ver teld dun in dc slechte herberg of op 't einde van oon diner, waar hot er joviaal tooging En of men dan wel altijd eerbiedig blijft voor vrouwen en kinderen Onkuische werkenHet zesde gebod verbiedt die, 't zij men dio met zich zelvGn of met andoren bedrijft. Oclipriester zijn, en wetenmaar welen dat jongens van 17 lot 25 jaar, die nooit vallen in onkuischbeid, uitzonderingen zijn Welen dal oen overgroot getal in slechte gewoonten lovon Weten dat hot daaraan ligt en bijna al leen daaraan, dat wij op zedelijk en gods dienstig gebied zoo'u ellendige verliezen le betreuren hebben En dan toeten dat zoovele jongelingen en jonge doohtors den eersten keer vielen hunne zuiverboid verloren na 'no plezante kermis, waar zo och neon, niet zot waren, maar ple zant Weten wat in vole plaatsen b. v. Car na val is, ook voor oud-studenten van onze katholieko colleges Weten dat ouzo jongens al hunne krach ten moeten inspannen om meester te blijven van hunne wild opjagende driften en wo- ten dat do drank de driften den spoorslag geeft en de krachten ontzenuwt En welenweten dat een jongen den eer sten keer een slecht huis binnen gaat als liij te veel gedronken heeft. Weten dat bet bijna altijd in slochlo her bergen is dat de gehuwde man in ontrouw valt. En dan menschen, met eon lekker glaasje vóór zich, hooren jammeren over deu ach teruitgang van 't geloof en vijf minuien later hooren spotten met de drankbestrij dingHelaas l G. SIMONS, Priester. Duitsche bron. BERLIJN, 19 Januari. (Wolff.) Ambte lijke modedeeling uit hot groote hoofdkwar tier Op het geheelo front hadden, afgezien van onbeduidende schermutselingen, slechts ar tillorie-gevechten plaats. BERLIJN, 20 Januari. (Wolff.) Tusschen de kust en de Leie hadden enkel artilloriogevechten plaats. Nabij Notre Dame de Lorette, ten noord westen van Arras, hebben wij eeno vijande lijke loopgraaf genomen on daarbij eenige krijgsgevangenen en twee milrailjeuzen ge kaapt. Ook in de Argonnen namen wrj eenige loopgraven en op eene plaats wonnen wij in (te laatste dagen 500 moters grond. In het bosch ten noorden van Sennhrvim, hebben wij den Herzstein genomen. Twee officieren en 40 Alpenjagers werden gevan gen genomen. FD*anscEsG bron PARIJS, 18 Januari. (Reutor). Officieel bericht van 11 uur 's avonds Tengevolge van een door een granaat ver oorzaakte ontploffing in een opslagplaats van schietvoorraad, was een gedeelte van het dorp La Boiselle, dat door onze troepen bezet was, in brand geraakt. Wij moesten het ontruimen, doch heden morgend hebben wij ons door een krachtigen tegenaanval weer in hot bezit daarvan gesteld. Do vijand heeft Saint Paul, bij Soissons, gebombardeerd. In Champagne vlogen Duitsche vliegtui gen boven onze stellingen. £ij worden op geschut~en mitrailleur-vuur onthaald, 'l'woe werden er bij Bar-le-I)uc binnen onze linie tot landing gedwongen. De toestellen waren nagenoeg onbeschadigd. Viur vliegers ziju gevangen gemaakt. In Argonno dood zich afwisselend geschut- en geweervuur hooren. Tusschen Argonne en de Vogezen sneouw- de on stormde het. PARIJS, 19 Januari. (Reuter). Officieel Den 17 Januari worden bij d'Autrèclies, ten noord-oosten van Vic aan de Aisne, twee aanvallen dor Duitschers afgeslagen. In de sectoren van Soissons en Reims deed zich geen enkele verandering voor. In do streek bij Dèrthos h6oft ons geschut do vijandelijke stellingen krachtdadig bo- scholcn. In Argonne bleven de aanvallen dor Duit schers op helling 2G3, ton westen van Bou- reuilles, zonder resultaat. Wij hebben ons meester gemaakt van verscheidene door de Duitschers aangelegde werken, ton noord westen van Pont a Mousson. De vijand heofl zondor resultaat van be- teokénis Than» beschoten. DaaitscSxe bron BERLIJN, 19 Januari. (Wolff.) Arablo- lijk» medodeoling uit bet groote hoofd kwartier Hot weer is zeer ongunstig. In Oost-Pruisen goon nieuws. Bij Radzanowo, Bezun en Siorpe (ten noorden van Plock, rechter Weichselgebied) werden de Russen onder zware verliezen teruggeslagen. Verscheidene hondorden Rus sischo gevangenen vielen in onze handen. Ten westen van den Weichsol en ten oos ten van de Pilica is do toestand over 't alge meen onveranderd. Oostenrsjücsc^o bron. WEEN EN, 19 December. (Wolff) -- In Polen en ten Weston van Galicië hebben enkel artilleriogevecbten plaats. In de Karpathen is niets veranderd. Er bobben daar hevige sneeuwstormen plaats Nabij Jakokeni, in Zuid Bukovina, werd eene Russische voorwacht achteruitgeslagen. Op liet oorlogsterrein in '1 Zuiden niets meldenswaardig. Russische bron PETROGRAD, 19 Januari. (P. T. A.) De Duitsche aanvallen aan deBzara en do Rawka werden afgeslagen. Langs de Pilica en do Nida worden liovige arlilleriegevech- ten geleverd. Aan den linkeroever dor Weichsel worden ook voortdurend artilleriegevechten gele verd. In de Karpathen on Galicië zetten wij one offensief voort, ondanks Let slechte weder. Rouinanie en Griekenland zetten hunne toebereidselen voort. Uit Bucharest wordt goseind, dat M. Gin nadief naar Rorao vertrokken is, ten einde Balgarie zoo goed mogelijk in le lichten over de waarsoiiijnlijko houding van Italië in da toekomst. Het kabinet van Sofia zou vooraleer eou nieuw politiek tijdvak in te treden, willen weten, wat het kabinet van Rome zinnens is, ten einde den toestand te overwegen. Een Nedertandsch gezant bij het Vatikaan. Volgens de Secoio, is do Noderlandsche regeering voornemens binnenkort een bui tengewoon gezant bij liet Vatikaan te bonoe- raon. Do Koningin heeft, zoo meldt hot blad den Paus door kardinaal Van Rossura met zijn verkiezing geluk laten wenschen. Do kardinaal zou don Paus gevraagd heb ben. of het dezen aangenaam zou zijn, dat er een vertegenwoordiger van zijn land bij hot Vatikaan geaccrediteerd word. En de Paus zou hierop toestemmend geantwoord hebben. Generaal Iljarlmarson en de andere Zweed- scha officieren en onderofficieren, dio eenigen tijd geleden naar Perzië trokken om er do gendarmerie erin te richten, hebben van him gouvornement bevel gekregen, hun dienst in Perzië te staken en naar Zweden terug to keuren. Deze maatregel is niet genomen ingevolge eon konilikt met Perzië, maar omdat Zwe den oordeelt, dat het bast is, dat in deze woe lige tijdon, die Zwee.lsche officieren bij hun regiment terug frrgelijfd worden. Na den oorlog kunnen de officieren naar Perzië te- rug koeren. Bellier alle dagon hoort mon kanongebul der, hior te Aalst zoowol als te Gent, te Doiidcrmondo. le Ninove, te Brussol enz. Nu eens komt de klank helder en schijnt naderbij te komen, dan weer komt de klank veel doff'or en schijut dan weer verderaf te zijn. Iedereen vraagt zich af, van waar dat geschut komt, do eenon zeggen, 't is van de zee anderen zeggen 't is van Ieperen weer anderen noemen Arras of Maubeuge, maar niomand geraakt 't akkoord en men weet van niets. Een onzer konfraters doelt bet volgende mede Gedurende liet bombardement van Ant werpen, gaf het observatorium van Utrecht aan de onderwijzers van heel hot land bevel waarnemingen to doen over den klank der schoten. Hot verslag dezor waarnemingen word samengevat on daaruit is nu gebleken, dat de zware kanonnen der Duitschers go- makkolijk te hooren was, tot op 100 kilom. afstand van Antwerpen. Dan hoorde men gedurendo oon zestigtal kilomotors niets meer, doch verderop hoorde men het dan woer en volgens de verslagen lioordo men het veel beter op den 161° kilometer dan op den 100®. Daaruit valt dus to besluiten, dat wij ge makkelijk de kanonnen vooral do zware, kunnen hooren op 100 ofwel van 160 tot 200 kilometers, Als men nu rekening houdt, van de rich ting en do snelheid van den wind, van de weergestoltenis en ook van het feit, dat er zoo wat op boel het westelijk front, van aan de Noordzee tot in den ELzas zware kanon nen gebezigd worden, dan mag men ook besluiten.... dat wij niet weten waar zo schieten 11! Alle legers bezigen thans voor hunne Ter- sterkingon te volde, pindraad, 't is te zeggen iizerdraad, waarin scherpe punten of pin nen gevlochten zijn. Het is een Amerikaan, kolonel Elbridge, die den pindraad uitvond. Hij zelf verhaalde hoe hij er toe kwam, pindraad te vervaar digen. Zekeren avond, aan zijne werktafel aan 'tstudeeren zijnde, kwam hij op de gedachte den gewonen ijzerdraad, waarmode weiden enz. afgespannen waren, te vervangen door een draad die wat meer afschrik inboezemde aan dozen die ongenoodigd over den draad zochten te komen. Hij zette zich aan 't werk en bij middel der haarspelden zijner vrouw maakte hij zijn model. Hij bezigde echter zooveel haarspel den, dat zijne vrouw hem zijn verkwistende handelwijze verweet. Roep zoo luid niet, antwoordde hij, deze haarspelden zijn misschien de oorsprong on zer fortuin. - Hij zegde de waarheid zijne uitvinding, na eerst wat moeilijkheden ontmoet te heb ben, had ten slotte veel bijval en hij moest overgroote werkhuizen bouwen. Bij het stichten van den staaltrust, kocht M. Pierpont Morgan, de gekende Ameri- kaansche miljardair, de fabrieken en bre vetten van kolonel Elbridge, voor de bagatel van 50 miljoen frank. Ook M. Pierpont had nochtans niet voorzien, welke rol de pindraad in den huidige» oorlog zou spelen. Volgens de Baseler Naciiriciiten hebben do oöicieele statistieken bewezen, dat 900,000 Belgen naar Holland gevlucht waren. Ongeveer 500,000 zijn thans reeds terug- gokeerd in België. Een aantal is naar Engeland overgebracht, zoodat men schat dat er thans nog ongeveer 200,000 Belgen in Holland verblijven. To Bergen-op-Zoom zijn er nog 7000, te Roosendaal, 3000 te Breda, 3000 te Tilburg 2000 te Baarlo Nassau en s' llertogenbosch 1200. r Een nieuw Vlaamsch dagblad De Vlaamsche Stem - komt thans in Holland te verschijnen. Onder de medewerkers meldt men MM. Frans Van Cauwelaert, Alberic De Svvarte, René De Glercq, P. Van Oyen, Andrios De Ridder, Julius Hoste, zoon, G. Raai, Struys, A. Jacob, Gysen, G.Van Hccko, enz. enz. Witte paarden worden thans zeer streng uit het Fransche leger geweerd, daar zij van te ver zichtbaar zijn. Dank aan hunne kleur, worden zjj thans met rust gelalen. Verscheidone malen, sinds het uitbreken van den oorlog, heeft men gepoogd de die ren le schilderen, doch slechts een produkt gaf uitslagen en kon den regen weerstaan. Vier en twintig witte paarden van de ar tillerie werden dus met dat produkt bewerkt en de batterij waartoe deze paarden behoor den, begaf zioh op weg. Na een vrij lastigen rit kwam de batterij ter bestemming. Ten gevolge van het zweet, waren de paarden nu echter groen uitgeslagen en er werden geene proefnemingen meer gedaan. komt oen gebuur, Devos genaamd, 27 jaap oud, den nacht bij hom doorbrengen. Rond 2 ure 's nachts zijn acht zwartge maakte mannen, by middel van breekijzersin de woning gedrongen en vooraleer Devos, door het gerucht gewekt, boneden wat, werd hij vastgegrepen, gestampt on geslagen #p zulke wreedaardige wijze, dat hij hot bewu6t- zyu verloor en dan in den kelder terecht kwam. O.ndertussclten liepen andere bandie ten naar de kamer van Baeyone, wierpo» het» do matrassen op het hoofd, ton einde hem le vorsmachten, daar hij do plaats niet wilde aanwijzen waar de spaarcenten verborgen waren. De vloer van den kolder werd opge graven; de matrassen opongosnedon en aldu# konden de bandieten eene som van 600 f^. rooven; eene kuip gezouten vleosch en een pot smout werd ook meegenomen. Na bM rooverswerk begaan te bobben, gingeu zij #f» de vlucht. Een naarstig onderzoek door M. Thuylie ingesteld, heeft steeds goedo uitslagen gehad, en twee aanhoudingen zijn te verwachten. De toestand vat) Bat-yens is op dit oogotibltlc zeer org geworden en zeifs is een noodlottig einde te vreezen. BANDIETERIJ. Er wordt mij daar zooeven bevestigd dat in don nacht van Dinsdag tot Woensdag eene nieuwe bandietendaad zoo verschrikkelijk als die van Okegem en Den derbelle, zou gebeurd zijn in eene hofstede te Ilillegom. De misdadigers met gewapendo hand, hob- ben do bowoners gedwongen hun geld af te geven, zijnde 1600 frs., zoo niet zouden zij afgemaakt zijn. Andere inlichtingen ontbreken voor den oogenblik. vreeselij ke üeiltlül JM51IL BANDIETERIJ Do misdadigers steken de woning van hun slachtoffer in braiul Gisteren werd de ge meente DendorbelIe-bij-Aalst, in rep en roer gesteld door eou nachtelijke brand,op de wijk Dries. Do woning van een zaakwaarnemer M. Karei W... stond in laaie vlam en op weini gen tijd waren een honderdtal redders der ge- buren toegeloopen. De ramp vermeerderde don ophef der bewoners, toon men bestatigde dat M. W.., gansch bebloed in de keuken uit gestrekt lag. De man was dood. Ook stond geen enkel meubel meer recht op zijne ge wone plaats. De brand kon beperkt worden, doch de schade is tamelijk groot, De heer burgemeester stelde onmiddolijk een onderzoek in, en zeker is het dat het slachtoffer na geplunderd to zijn geweest, door misdadigers vermoord is en ten slotte om hunne eerste laffe misdaad te verbergen hebben de bandieten de woning in brand ge stoken. Het onderzoek duurt voort in het grootste geheim. Onnoodig te zeggen dat de opschudding iu de streek groot is, waar M. W..., zeer gun stig gekend was. ERGE BANDIETENDAAD. vFIAt5^t5III Het parket van Oudenaarde heeft de heer B. Thuylie, policiekommissaris van Ninove aangesteld om eene zeer erge bandietenzaak te onderzoeken, welke een de zer nachten te Okegem, wijk Eversem, heeft geli ad. Aldaar woont een 70jarige ouderling, met name A. Baeyens; hij heeft de faam in de ge meente, redelijk veel geld te bezitten. Ten gevolge der tegenwoordige omstandigheden Bisdom Gent. Zijne Hoogw. de Bisschéj heeft pastoor benoemd te Moorsel, de E. W. Pessemier, pastoor to St Cornelius Hoorobeko; te Landegem, de E. II. Van Caelenborgh, baccalaureus in de Godsgeleordhoid, onder- pasfoor te Zele; te Vlassetibroek, de E. flt. Pauwels, onderpastoor te Vraceue; te lleus- den, de E. II. Borquelman, onderpastoor van Sint Jakobs, te Guntte St. Cornelius-Hooré- belce, de eurw. heer Taragola, pastoor te Vlas sen broek. Onderpastoor te Gijsegem do E. H. A. Van Hocke, surveillant in 't Collogie der H.Maagd, te Dendermottilo de oerw. lieer Hertecourt, priester in hot Seminarie, tot onderpastoor te Aaigem. Onder deze benoemingen vinden wy deze van E. II. Van Caelenbergh. Do E. II. Van Caelenbergh behoort tot eeno der oudste eu •achtste familiën onzer stad. Mot onze beste gelulcwenschen drukken w\j de hoop uit, dat hem eone lange en vruchtbare loopbaan moge voorbehouden blijven. Op ons buroel berusten brieven voor We Van de Volde, briof van baren zoon, Jan Van de Velde. Alfred De Smedt, Borluutstraat, 22, Aalst. Brief aan Pieter Slagmeulon, wolke niot kon besteld worden. Mov. René Ruyssinck, Molenst. 3, Baardegem Mev. Raymond Van dor Heyden, Bambrugge. M. Frangois Vidts, Borsboke. Mov. Louis Cammu, Drusselschen Steenweg, Erombodegem. M. Frans Ghysens, Ronsevaal, Erembodegem Mev. Marguerite Pluyiners, Statie, Erpe. Briovon van do burgerlijke krijgsgevangenen Isidoor Dierickx, Frans Dauwe, Isidoor Dauwe en Adolf Maes, Gijsegem. Mej. Emilie Provoost, Eiland, Haaltert. M. Petrus Dooremont, Achterstraat, HaelterL M Pieter De Bock, Overimpo, Lede. Eerw. Zuster Vincentia, Pensionnaat Sint Augustinus, Lede. M. Camiol Praot, Lede. M. Do Vos, Plaats, Lede. M. Ruyssinek-Lemaitre, tabakhandel.. Lede. Mev. Wed.Liovons. Briof van Doktor Lievenssl welke niet kon besteld worden, Meire. M. Frans De Brandt, Domment, MelderL Mov. Poets, Statie, Moorsel. M. Louis Hendrickx, Eksterkon, Moorsel. M. Frederik Do Ilauwer, Spruithook. M. L. Lievons, Kleinen Dries, Nieuwerkorken M. Frans Van Nedervclde, Kwalostraat, 34, Nieuwer kerken. Mev. Wed. Michiels, Maal, Nieuwerkerken. Mev. Wed. Van dor Spiegel, Kleinen Dries, Nieuwerkorken. M. Vital Borloo, Ledeborg, Pamel. Het is volstrekt onnoodig, dat andere per sonen, dau de bestemmeliugon,om ile brioven komen, indien zjj niet voorzien zijn, van oei* schriftelijk bewijs, afgeleverd door deu be stemmeling, dat wy lion do brieven mogen toevertrouwen. Mon meldt ons hot overlijden van dee E3. H. 3H3.ö»5pie:E-s Pastoor te Gijsegem sinds 25 April 1906. De E. H. Spiers was geboren to Aeltor, op 12 April 1856 en priester gewijd in 1882. De plechtige lijkdienst, gevolgd door (1e teraardebestelling,- zal plaats bobben Maan-, dag 25 Januari a. s. te Gysogom. De vrienden en kennissen, welke gezien do tijdsomstandigheden geene uituoodiging ont vangen, worden beleefd verzocht dit "bericht als dusdanig te willen aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1