Oorlogsberichten t BERICHT Voor onze Pensioenkassen «Len-en-twintigsta laargang nummer 20 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 24 en Maandag 23 Jamnrf Itlf DAGBL.AD De strijd in Bellis en Frankrijk Van liet Oostelijk Veahitsrsin De oorlog in de lucht Duitsclie luchtschepen hoven Engeland. Een Zeppelin boven Parijs DE OORLOG TER ZEE De ondarzeasche mijnen In de Balkanen en Italië Be bandietenbenden aan 't werk HELDERGEM. - Bandleterij. Stadsnieuws Vraagt aan onze verkoopers Af te halen brieven Pies-re DE MEESTER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. UITGAAF, 4 U. 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pon* 4eute la publicitc commerciale et financièxe du journal, s'adrenew» exc«isivement A l'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, 2, Eeur-sptaats, f pï. 9, KerJratraat, i Telefoon A 3293 Telefoon 114 BestuurderJ. VAN' NUFFEL-DB QBNDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (I tot 4kl. reg.) fr. 0,60 I Sport (per regel) fr. 1,00 3e bladz. (do regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. t,®# 4* bladz. (de regol) fr. 0,30 I Recht.herstell. (per regel) fr. S?,0® Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,00 Commerciale e« financiede aankondigingen zich uitsluitelijk tfl wendenAgeace Réclame Godts, t, Bourspiaats, Brussel. Aangeeiou ie bedelarij, verboden is, heeft do geestelijkheid van Aalst goed gevonden een oproep te do?» tot de bijzondere liefda digheid dor bevolking, om le voorzien in de noodwendigheden der moest behoeftige huisgezinnon. Te dien einde zal er binnen korte dagen een inschrrjvingslijst ten huize aangeboden worden. Wie inschrijft zal voor zijn woke lij kache bijdrage eene kaart ontvangen. Wij ontvangen, van den E. H. Eeckhout, algcrneenen schrijver van don Landsbond der Klistelijke Voreenigingcn van Onder- iingon Bijstand, do volgende mededeeling, waarop wij al de aandacht roepen onzer pensioenkassen Hot vertrouwen in de algemeene lijfront- kas moet voikomon behouden blijven. Overal dus aioeten de stortingen gedaan worden; de postbureelon, jammor genoeg, ontbreken om de stortingen te ontvangen; doch ai do noodige bewerkingen, zooals vragen lot aansluiting, slorten en alle an dere verrichtingen, vroeger door den post voordo lijfrentkas gedaan, mogen nu ver richt worden door de bemiddeling van hot agentschap der Nationale Bank. In al de agentschappen dor Nationale Bank zal inon de noodigo stortiugsbordereo- len ku.nnsn bekomen. Ho tabellen, dio moe- ton voor het ministerie ingevuld worden, zijn aan de afgevaardigden van liet Arbeids- aiubt verzonden en zullen dus in het kor- aan de maatschappijen kunnen besteld wort' den. Mon moot dus storten,zoo gauw mogelijk, best voor het einde der maand. De Lijfront kas zal zich voorzeker in do huidige omstan digheden breed toonen om alle verlies voor onze leden to vermijden. Voor wat aangaat de promiën en de loo- lngon, wordt er het mogelijke gedaan om allo schade te vermijden. In dien zin wordon roods voetstappen aangewend die, wij ver hopen hot, met goeden uitslag zullen be kroond worden. Do toolagevan 2 fr. per boekje, voorde stortingen van 1913 zullen later slechts kun nen toegokond worden; onnoodig dns ernaar te wachten om de stortingen te doen. - Ingezien de moeilijkheid de noodige uit treksels uil do geboorteakte, noodig voor ue nieuwe inschrijvingen, to bekoinon, mag men desnoods do vcroischte aanduidingen putten uit eon officieel stuk, b. v. trouw boekje en aldus de aanvraag lot aansluiting opmaken. In meest al de govallen, nu de tijd zoo beperkt is, zal hot onmogelijk zijn dozo stukken eerst op te zenden naar Brussel, door do bemiddeling der agentschappen der Nationale Bank, on daarom is hot, bij uit zondering toegolaten, doze aanvraag te voe gen bij do slorlingsbordereelen. Men moet dan op hot storlingsbordoreel, naast den naam en de storting, slechts het eerste deel van het nummer, bolroffende den ouderdom van den aangosloteno aanduiden. Verdere inlichtingen zullen door onze schrijvers schatbewaarders gevonden wor don in don omzendbrief, dien zij met hunne borderoelcn bekomen. Zonder langer dralen dus allen aan het werk S Dat onze getrouwe mutualiston, die reeds zooveel gedaan hebbon voor die nut tige on onmisbare instollingen van vooruit zicht, don moed niet laten vallen en onver saagd hunne toewijding blijven schenken aan onze maatschappijen die reeds zooveel diensten bewezen hebben. In deze moeilijke omstandigheden vooral is het moer dan ooit noodig to bewijzen wat een vrij bestuur bij machte is te verwezenlijken. Aan 't werk dus on mei Gods hulp I Duiische bron. BERLIJN, 20 Januari. (Wolff.) Tusscbon de Kust en de Lei haddon gisteren ook nog artilleriegevechten plaats. De loopgraaf wolke wij te Notre Dame do Lorette genomen hadden» hebbon wij verle den nacht terug verloren. Ten Noord-Woston van Arras, hebben wij verscheidene Fransche aanvallen afgeslagen, langsheen de baan van Arras naar Rijsel. Ten Zuid-Westen van Berry en Bac, heb ben wij twee loopgraven genomen. Fransche aanvallen tegon onze position ten Zuiden van Mihiel werden afgeslagen. Ten noordwesten van Pont a Mousson hobbei^frij een deel van het terrein herwon nen, dat wij eenige dagen geleden verloren hadden. De strijd duurt daar nog voort. In de Vogeezen, ten noordwesten van Sennheim, duurt de strijd ook voort. Fransche bron. PARIT$, 20 Januari. Officieel boricht van namiddag drie uur In de streek van Nieuwpoort zijn artille- riegevechten geleverd, tijdens welke de vijand tevergeefs heeft getracht onze brug over den mond van den Yser te vernielen, terwijl wij er in zijn geslaagd een deel van zijn bijkomstige verdedigingswerken daar tor plaats te vernielen. In de streek ran Yperen en Lena zijn artilleriegevecliten van uileenloopende he vigheid geleverd. Blangy, bij Atrecht is hevig beschoten. Van het front bij Soissons, Craonne en Reims is niols van belang te melden. In de streek van Camp de Chalons en ten noorden van Perthes en Massiges heeft onze artille rie de vijandelijke verdedigingswerken mot veel succes beschoton. Ir. het bosch La Grurie heeft de vijand een onzer schansen verwoed aangevallen. Onzo troepen weken een oogenblik, maar hebben daarna door twee krachtige tegen aanvallen al onze stellingen horoverd on er zich in gehandhaafd. Bij St Hubert hebben do Duitsohers een uisstelcend punt ton noord-oosten van ónze loopgraven in do lucht doen vliegen, doch onzo troepen stortten zich in den door de ontploffing in don grond geslagen kuil en verhinderden den vijand er zich in te neste len. Ten noordwesten van Pont a Mousson zijn wij in hot bosch Le Prètre honderd meters opgeschoten. De vijand heeft tevergeefs aanvallon ge daan, ten einde de hem eergisteren ontno men loopgraven te heroveren. Op het front bij Thaun zijn arlillerioge- vechten te onzen voordeel© uitgeloopen. Bnitsche bron BERLIJN, 20 Januari (Wolff) Ambtelijke mededeeling uit hot groole hoofdkwartier Do toestand is over liet algemeen onver anderd. ©ssüerepijjkseh© bron. WEENEN, 20 Januari (Wolff) Officieele kennisgeving van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Do algemeene toestand is onveranderd. Op hel front in Polen zijn. afgezien van botsingen tusschen patroeljes, slechts artil leriegevechten geleverd. Aan de Dunajec heoft onzo artillerie met goed gevolg de vijandelijke infanteriestel- lingen beschoten en den vijand gedwongen tot ontruiming van een sterk bezette boeren hoeve. Een onzer afdeelingen is tot aan de rivier doorgedrongen, heeft den vijand ver liezen van eenige hondorden soldaten toe- gobraobten een door hem geslagen houten brug over de Dunajec vernield. In do Karpathen zi.in slechts onbeteeke- nende schermutselingen voorgevallen. Rwssasc^a foo'OBl Sl PETERSBURG, 20 Januari (Reuïer) Officieel bericht van den grooten generaion staf In de streek ten noorden van Rawa heb ben de Duitschers een tweeledige poging ge daan om lot een plaatselijk offensief over te gaan, doch zij zijn door ons vuur gestuit en genoodzaakt terug te trekken. In den avond van 18 Januari hebben de Duitschers in West Galicie, na onze stellin gen ten zuiden van Bourgade en Radlow hevig to hebbon gebombardeerd en twee dorpen achter onze stollingen in brand le hebben geschoten, onze stellingen in geslo ten kolonnes aangevallen. Zij naderden lot onze ijzerdraadversperringen, maar tenge volge van ons moorddadig vuur konden ze niet vorder vooruitkomen on moesten met groote verliezen naar hun stellingen terug koeren. In do Boekowina zijn onze troepen met goed gevolg vooruitgekomen en hebben na oen gevecht het dorp Johanesjli, 15 wersten ten noorden van Dorna-Watra (bij do grens van Moldavië), genomen. Dtsitscbe Fj 2*011. BERLIJN, 20 Januari. (Wolff.) De ma rinestaf deelt offioioel mede In don nacht van 19 op 20 dezer hebben marineluchtschepen een aanval ondernomen op eenige versterkte plaatsen aan de oost kust van Engeland. Hot weer was mistig en regenaohtig. Verscheidene bommen zijn niet succes geworpen. De luchtschepen zijn beschoten, doch on verlet teruggekeerd. EngeSsche bron i LONDEN, 20 Januari. (Reuter.) To Yar mouth zijn twee niet ontplofte bommen ge vonden. Zij hadden den vorm van een kegel en wogen 6 pond. Er is heel wat schade toegebracht aan de werf van visschersschepen, waar van een aantal kantoren het dak zoo goed als is afgerukt. De groote tribuun op de renbaan ia in stukken geslagen door een bom. LONDEN, 20 Januari. (Reuter) De scha de, door den vliegaanval aangericht, blijkt lang niet zoo erg te zijn als eerst werd gemoM. Bijzonderheden ontbreken nog. Do nacht was vrij helder. Do omtrek van de vlieggevaarten waren duidelijk te zien. Om half negen kwamen er twoe uit de rich ting van do zóe. Zij lieten vier bommon val len. Zij bleven slecht» tien minuten en vlo gen toen oostwaarts. Om 11.45 kwam er weer een luchtgevaar te over de stad. Höt kwam uit het binnenland uit zuid-wostolijke richting. Volgens poliliegetuigenis vloog het zeer snel. Hol liet geên bommen vallen terwijl het over Yarmouth vloog. Dit luchtschip verdween ook in oostelijke richting. De politie zegt nog, dat haar niets is ge- blekon van seinen die voor of tijdens den inval to land of ter zee zijn gegeven. Twee lichtschepen voeren omtrent half negen over Cromer. Toon de overheid be richt kreeg dat Zeppelins over Yarmouth vlogen, gaf hij last alle lichten tu dooven, zoodat (1e heelo stad in het donker lag. De luchtschepen vlogen, naar het scheen, om de stad rond er} verdwenen toen, zonder in Cromer bommen te laten vallen. Te Shorringham ging de Zeppelin om S ure 45 over de stad en beschreef oen boog om de kerk heen. Zij was juist zichtbaar ge worden voor het oog, toen zij een bom liet vallen, die een buis trof, door liet dak heen sloeg zonder to ontploffen. De lont was bij het neorkomen afgerukt. De bom kwam te recht in een kamer, waarin zich een man, oen vrouw en een kind bevonden, dio als door een wonder aan een ongeluk ontkomen zijn. Men zegt, dat een andere bom is gevallen tusschen Cromer on Sherringham en dat deze eveneens niet ontploft is. Na het werpen van do bommen verdwenen de Zeppelins zeewaarts. Te Runton werd een van de Zeppelins duidelijk gezien door bijna de gehoele bevol- kiog, die naar buiten liep bij het vernemen van het geraas dor motors. Men zegt daar, dat hot luchtschip op een hoogte van 2600 voel vloog. Een correspondent van de Times te Yar mouth meldt nog, dat er van daar uit niet op het luchtschip is geschoten. De troepen hebben er zich uitsluitend bezig gehouden met het bioden van huipaan de politie bij het zoeken naar de slachtoffers. De over heid heeft volgens dezen correspondent groote bedrijvigheid aan don dag gelegd ambulan ces waren spoedig ter plaatse, de brandweer was terstond te been en de burgerij werd vlug gewaarschuwd binnenhuis te blijven. Tot middernacht waren er twee lijken gevonden,waarvan een van een vrouw en een soldaat met een ernstige wonde aan de borst word in het hospitaal opgenomen. Te Kopenhagen is een particulier telegram uit Berlijn ontvangen, volgens 't welk Maan dag een Zeppelin op groote hoogte boven Parijs beeft gevlogen. fêaassasehe bron. PETROGRAD, 19 Januari. Over de vorrichtingon van de Russische vloot bij Sinope meldt een telegram uil Sebaslopol aan het Nowoje Wremja nog, dat Zondag de Russische torpedo-booten Sinope nader den en (le groote vrachtboot Georgris en verscheidene zeilschepen, die voorraden voor hetTurksche leger en do vloot hadden aangevoerd, in den grond boorden. Voor de vaartuigen vernield werdon, gaf men de bemanningen gelegenheid om aan wal to gaan en zij die aan boord bleven werden van de schepen gohaald on naar Sebastopol gebracht. Op de Zeclandsch® kust, nabij Bereland, is eene vlottende mijn togon den dijk gebotst. De mijn ontplofte on beschadigde grootelijks den dijk. Uit Wcenon wordt gemold, dat de Ilaliaanscho «toomer Varêsq van de haven van Genua, van Sj'ux naar Venetië varende aan den ingang der haven van Pola op eene mijn gebotst is. Het schip vloog in de lucht. Slechts een lid dor bemanning kon gered wordon. Het lijk van een andor matroos kon opgehaald wordeu. Bet aftreden van den Oostenri/kschen minister \van Builenlandsche Zaken Eenigedagen geieden is deOoitenrijkscho minister van Buitenlandscho Zaken, graaf Borchtold afgetreden. In betrek daarmede, meldt de Weener correspondent van hot Gioj'iiateiÜItaliadat de minister is afgetredon na een heftig on derhoud mot keizer Frans Joiof. PARIJS, (Reuter) De «Figaro» bespreekt do mogelijkhoid, dat Italië, Roemenië, Grie kenland en Bulgariö aan den oorlog zullen deelnomen. Do telegrammen, die von Bülow (de Duit sclie zaakgelastigde to Rome) thans aan den rijkskanselier zendt laten geen twijfel ten aanzien van de op til zijnde gebeurtenissen. Overeenstemmig tusschen Roemenië en Bulgarië is zoo goed als verkregen, Italië en Roemonië staan gereed om het strijdperk binnen te treden. Uit Bucharest wordt ook nog het volgen de geseind De toestand bier blijft dezelfde. Er heerscht ernstige ongerustheid in verband mot de nieuwe Oostenrijksche concentratie tegen Servië. Gedurende do laatst6 5 dagon zijn uitsluitend militaire treinen met eenige passagiorswagens eraan gehaakt van Boeda pest naar Roemenië, de Donau en Boekowi na gereden. Men veronderstelt dat de Oosten rijkers een aanval voorbereiden tegen Rus land in de Boekowina en tegen Servië aan den Donau. De betrekkingen tusschen Roemenië en Bulgarië zijn normaal. Men gelooft in Bul gariö, dat een overeenkomst met Roemenië mogelijk zou wozen, maar hot is niet waar schijnlijk, dat het kabinet-Radoslawof zeer ver zal gaan in de toenadering tot de Drie voudige Entente. IN VLAANDEREN. Een schrikkelijk moordtooneel te Iddergem Men kan zich geen gedacht geven van de stoutmoedigheid waarmee de bandieten te werk gaan in Vlaanderen. In de meeste dor zuidelijke gemeenten, voornamelijk in de Denderstreek, zijn er wel vrijwilligo wachten ingesteld, doch niettemin gaat de reeks der misdaden voort Te Iddergem bij Ninove, woont op de wijk Oom de familie Pioter De Pauw, vader, moeder, en de 18jarige zoon Jan-Baptist. Verleden nacht zijn 7 bandieten in de woning geslopen, na een venster langs den koer uitgeduwd te hebben. Na den zoon in eenen stal opgesloten te hebben, werd de vader, gebonden aan han den en voeten, aan zijn bed vastgemaakt; de vrouw moest de misdadigers aanwijzen waar zij do ontvangst van don dag vorborgen bad; deze bedroeg 1600 fr.. voortkomendo van don verkoop van tw60 koeien en een zwijn. Daar de vrouw niet snel genoeg do plaats aanwees, bestreek oen der bandieten do voe ten en beenen van haar echtgenoot met pek, gereed om er het vuur aan te steken indien zij aan de opgelegde uilvoering niet voldeed. Maar het slachtoffer smeekte zijne vrouw, alles af te geven 1 Deboddezakken worden opengesneden en den buit werd gerobberd maar do bandie ten vonden dat do prooi te gering was om te verdeden onderzoo oen groot getal, zij staken liet vuur aan do met pek bestreken beenen van liet slachtoffer welKe huilend van pijn in onmacht viel; de ongelukkige heeft gansch de onderste ledematen ver koold en stierf korten lijd nadien. Hot was nog niet alles; drio andere mede plichtigen kwamen woinigen lijd daarna met een karretje toe en liet huis werd plunterd. Al wat eonigo waarde bad werd moêgenomen. Mevrouw De Pauw die inlusscben vree- selijk mishandeld werd, geen teeken van loven meer. Het wa»maar Vrijdag morgend, dat mei er toe gekomen is haar tot het leven te roei pen, de geneesheeren welke haar verzorgen wanhopen haar nog te redden. Dit moordt tooneel heeft niet minder dan drio uren gd» duurdI 't Is M. de vrederechter De Buyscher van Ninove, vervangende M. den Procureur dee Konings De Vos, van het parket van Audq- naerde, met wien de verbindingen onderbrt* ken zijn, die deze schrikkelijke zaak ondec* zoekt. Verscheidono gemaskerde kerels zijn in de woning gedrengen van landbouwer D® Pauw. Man en vrouw worden er gedwongen in een boek der khmer te staan, terwijl bandieten aan 't plunteren gingen. Een® som van 1CÜ0 it 1200 fr. een oven verseh gebakken brood, vleesch, kleederen, on*, werden medegenomen. Een onderzoek, is geopend. BURGERLIJKE STAND VAN AALST van 15 tot 22 Januari 1915. GFBOORTFN- Mannelijk geslacht 7 GLUUUKILN. Vrouwelijk geslacht 3 19 HUWELIJKEN. D. De Greve, metser, met M. Eemans, ttvtfu» ster. G. Callebaut, wever, met R. Schoc- kaert, twijnstor. M. Possé, caoutchoucbe- worker, met M. Podevyn, twijnster. F. De Geyndt, kaaiworker, mot J. Van der Biest, twijnster. OVERLIJDENS. J. D'Haese, tabakbewerker, 14 jaar, Lart- gestraatJ. Buys, man Van Brcmpt, ldoor- maker, 69 jaar, Nieuwstraat. J. Depoet- paep, man Gysens, broodbakker, 50 jaar, Lan- gestraat. B. Do Scliaepdryver, vrouw Van Liorde, zonder beroep, 60 jaar, Gmitsche steenweg. J. Van Dammo, man De Swaef, landbouwwerkman, 55 jaar, Moorselbaan. L. Vernaeve, man Gysbrecht, gemeentobe- diendo, 52 jaar, Sint Job. J. De Winter, man Ronsmans, winkelier, 36 jaar, Lango Zoutstraat. 7 kinderen onder do 7 jaren. de boeken met 20 postkaarten de portretten van onzo Belgische krijsge vangenen in Duitschland. Prijs fr. 1.25. Op ons bureel berusten brieven voor Mev. Renó Ruyssinck, Molenst. 3, Baardegeni M. Francois Vidts, Borsbeko. Brieven vau de burgerlijke krijgsgevangenen Isidoor Dierickx, Frans Dauwe, Isidoor Dauwe en Adolf .Maes, Gijsegem. M Pioter De Bock, Overimpe, Lede. M. Caraiel Praet, Lede. M. Ruyssinck-Lemaitre, tabakhandel., Lede, Mev. Wed.Liovens. Brief van Doktor Lievensi welke niet kon besteld wordeu, Meire. M. Frederik De Ilauwer, Spruithoek. M. Frans Van Nedorvolde, Kwalestraat». 34, Niouwerkerkon. M. Vital Borloo, I.odeberg, Pamol. Het is volstrekt onnoodig, dat andore per sonen, dan do besteramelingeu,om do brievon komen, indien.zij niet voorzien zijn, van eon schriftelijk bowijs, afgeleverd door den be stemmeling, dat wjj hen de brieven mogen toevertrouwen, Dame weduwe Pierre De Meester, gehore* Coletta Van den Bossche DeFamiliën De Meesteren Van den Bossche meidon met diepe droefheid het afsterven va* MIJNHEER goboren to Dendermonde, den 17 Mei 1859 en overleden na eeno langdurige en pijulykè ziolcte, te Aalst, den 22 Januari 1915. De Lijkdienst, gevolgd (loor de Begrafenis, zal geschieden Maandag 25 Januari, te 9 ure (B. u.) in de Parochiekerk van Sint Jozef. Men vergadere ten sterfliuize, Esplanade straat, N. 32, om 8 1/2 uro. Do vrienden en kennissen, welke gezien de tijdsomstandigheden goene uitnoodlginp ont vangen, worden boleefd verzocht dit bericht als dusdanig to willen aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1