Ocricgsberichten t t Het postverkeer naar Holland Ge everstroomino aan den Yzer Ds strijd in Belgie en Frankrijk Va» hst Gostslijk Vsshilarein De Russische Turksche oorlog Zwitssrlaml en dB oorlog De spekulseiing op M koars Gewonds Belgische sddatsn in Engeland Peiroo! - Meel - Bloem en Tarws Bestuurder: J. VAN NUFFBL-DB OBNDT. Eeiben-l'iritrfigsfe Jaargang mssiesser 23 Donderdag 23 Januari 19IS De toestand in Italië De oorlog in de tucht DE OORLOG TER ZEE Sa liet kanaal van Suez SOLiATEHGELD Leergang van Duitsch, Engelsch en Franse! Steun aan België nlt Kanada. Financieele maatregelen van de drievoudige verstandhouding t ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken Ben jaar 8 franken. Tr.schrijving in allo postbureelen van bet land. 1' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 Y UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour loute la publioitó commercialc ei linancière«lu journal, s'adresser exclüsivement a l'Ageuce IteeJama Godts, 2, Place de 1* Beurse, Bruxolles. BUREELEN TEERUSSEL I TE AALST JL COOTS, 2, Bsursplaais, 2 JV. 9, KerKstraat, 3 Telefoon A 3224» Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (perregcl)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commcrciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Age nee Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. 3 CEFK3XEEIV5EN HEX NUMMER Het tot hiertoe, door bemiddeling van den Konsul der Nederlanden bezorgde gepri- vaerd- en hatndëlsbriovenverkoer naar Hol land en met de overige buitenlandon is ge schorst geworden. Hot bijzondot* brievonver- keer naar Holland, ovenals do briefwisseling naar andere Stalen (behalve Duitsohland) is voorloopig gesloten. Daarentegen neemt do Etappen-Iuspeklie, benevens de reeds bestaande poslinstelling voor brieven binnen België en naar Duitsoh land (Bureel, Kouter 11), de verzending aan ▼an dringende zaken-briefwisselingen naar Holland. De aanriemingsplaats, voor deze brieven, die cmgefrankeerd en open inoolen afgege- reii worden, is dezelfde als hiorboven ver meid het verzendings-konorarium is 50 centiemen per brief. 'Het antwoord moet door de afzenders ver zocht worden te sturen aan het adres van bét Keizerlijk Duitse!» Vico-Konsulaat te Torneuz^n en wordt van daar overgemaakt aan de Etappen-Inapektie te Gent, die voor de vorduro bestelling aan de bestemmelingen zorgt. Er wordt evenwel uitdrukkelijk op aan gedrongen, dat dit brievenverkeer uitsluite lijk voor gewichtige handels- en zaken kor- respondentie werd ingericht, on dat gepri- ▼eerdo brieven, onverbiddelijk geweigerd moeten worden. Over do mogelijkheid van briefwisseling met do in Holland geïnterneerde Belgische krijgsgevangenen, kan men ook inlichtiagen bekomen bij hot - Belgisch inliclitiugsagont- schap voor do gevangenen en de geïnter neerden, onder bescherming van het Rood Kruis van België, Brussel, Houtmarkt, 12. Een bepaalde regeling van de briefwisse ling, voor de provinciën Oost en West- Vlaandoren, ir,ot de onzijdige buitenlanden is in T vooruitzicht. 83is52s»c5b3 BERLIJN, 24 Januari. (Wolff). Offi cieel wordt uit het greote hoofdkwartier ge mold De dag van gisleron is zonder gebeurte nissen van belang voorbijgegaan. In hut Argonnenwoud hebben wij twee aanvallen van de Franschen zonder moeite afgeslagen. Bij Hartmannsweiler-Kopf in den Elzas maakten wij vorderingen en namen wij 50 jagers gevangon. FB*aeiseftt3 bron PARIJS, 24 Januari. (Reuier) - De ©fficieele medndeoling vau heden middag 3 uur luidt als volgt In do buurt van Nieuwpoort en Lombaerts- zijde heeft de vijand de onlangs door ons ge nomen posities lievig gebombardeerd om een aanval voor te bereiden. Daar kwam hij echter niet aan toe, daar onze artillerie do vijandelijke infanlerietroepen, die zich tot een stormaanval met de bajonet goreed maakten, verstrooide. In de buurt van Yperen hebben arlillori gevechten van onderscheidene hevigheid plaats geliad. In het dal van de Aisne heeft ónze artillerie verscheiden Duitsche kanon- oen tot zwijgen of inliet ongereedegebrach^. Zij heeft voorts in de buurt van Soupir Heurtebise vijandelijke schansen vernield. In do nabijheid van Berry au Bac lieefl onze infanterie een loopgraaf op heuvel 108 genomen. In Argonne duurt in de streek van St Hu- bert en Fontaine Madame het infanterie gevecht om de voorste loopgraven voort, die wij in de laatste 48 uur verscheide malen hebben verloren en hernomen. In de streek van Hartmannsweiler-Ropf ïn don Elzas gaan wij, niettegenstaande liet uiterst moeilijke terrein, wat onzen rechter vleugel aangaat, voorwaarts. Bij Steinbach heeft een vijandelijke aan val van Uffkolz uit, voorbereid door een hevig bombardement, hem korten tijd in het bezit gesteld van onze voorste loopgraven. Door oen krachtigen tegenaanval hebben wij ie heroverd. PARIJS, 24 Januari. (Reuter). Officieele mededeling van gisteravond In Argonne heeft het gevecht tot aan den pvoud geduurd. Te Fontaine Madame en St Hubert zijn alle pogingen van den vijand afgeslagen. Heden morgend is de strijd lier- vat. Er zijn nog geen berichten over de ver- riobtingen van lieden op dit punt. Ook niet over het gevecht, dat vandaag op den Ilart- hannsweiler-Kopf wordt voortgezet. Duitsche bron. BERLIJN, 24 Januari. (Wolff.) Officieel wordt uit het groot» hoofdkwartier ge- meld Bij Oost-Pruisen en in Noord-Polen it de toestand, onveranderd. Onze aanval, tegen de Sucha-afscbeiding bij Borzinioce had succes. Een tegenaanval des vijand» is onder zware verliezen voor de Russen afgeslagen. Aanvallen der Russan in de streek ten Noordwesten van Opoczuo zijn mislukt. Oosfenrijksche bron. WEENEN, 24 Januari. (Wolff). Officieele mededeeling van heden middag Aan het Galicisch Poolsche front geen verandering, slechts hier en daar artillerie- gevechten en schermutselingen. Door ons artillerievuur gedwongen, heeft de vijand ten zuiden van Tarnora. wederom, eonige loopgraven ontruimd. Ook ia de Karpathen is de toestand over het algemeen niet veranderd. De Russen zijn uit verscheidene ten zuiden van pas- hoogten vooruitgeschoven stollingen terug gedrongen. In Bookowina hoerscht rust na de laatste gevechten, die voor ons een succes beteo- kenden. WEENEN, 24 Januari. (Wolff). Oorlogs correspondente» der Waden- melden In zuidelijk Boekowina is oen omtrekkende beweging van den vijand ten opzichte van onzen rechter vleugel verijdeld. De vijand is aan de grens bij Kirlibaha verdreven. Wij hebben gevangenen en oorlogsmateriaal buit gemaakt. Daarmede is het Russische offensief in Boekowina, dat blijkbaar Zeven bergen ten doel had, voorgoed vernietigd. ^sissische bron, PETROGRAD, 24 Januari. (P. T. A.) De strijd aan de Boneden-Weichsel duurt voort en heeft tot hiertoe voor onze wapenen een gunstig verloop. De Duilschers pogen vruchteloos onze lijnen te verbreken. Op verscheidene deelon van bot front, bepaalt do strijd zich bij een hevig artillerie gevecht. I:i de Karpathen zijn alle krijgsverrich tingen ten gevolge der sneeuwvallen moeten gestaakt worden. Engelsshe bron. LONDEN-, 24 Januari. (Reuter). De admira liteit melit, dat heden ochtend op do Noord zee een overval van Duitsche oorlogsschepen ia onderschept. De Duitsche kruiser Blüchcr Ugezonken. De Blücher was eau van do grootste krui sers van de Duitsche vloot. Het schip had eene 'atorverplaatsiug of tounemaat vau 15 800 ton, en volgde in grootte op de Von der Tann (19.400). Grooter dan do Von der Tann zijn slochts de Molthe (23.000) ton, zusterschip van de Goeben, die aan Turkyë is verkocht) de Seydlitz on de Daiflinge. Op do Blücher volgden in grootte de Scharnhorst en de Gneisenatc, de grootste van de schepen die op 8 December iu den grond zyu geboord. De Blücher had eene bemanning van 888 koppen, liop 25.8 lenoop of bijna 48 kim. in liet uur en was bewapend met 12 kanonnen van 21 c.M., van 15 c.M. en 16 van 8.8 c.M. Duitsche bron BERLIJN, 24 Januari. (Korr. Nord.) De te Milaan verschijnende Perseveranza geeft een arlikeL van de Nnova Antologia weer, waarin gezegd wordt dat de onzijdigheids- politiek van Italië in het binnen- en in het buitenland da levendigste belangstelling wekt. De oorlogvoerende naties trachten Italië er toe- te krijgerf zijne onzijdigheid op te geven, maar de onoverzienbare ernstige gevolgen van een ingrijpen, dwingen tot rijp beraad. Eerlijk gezegd, zou de gezindheid van het Italiaansche volk een oorlog tegen Frankrijk niet steunen. Evenmin wenscht het grootste gedeelte van het land oorlog met Duit9chland. Wij hebben geen tegen overgestelde belangen, en hebben steeds ge voelens van bewondering en sympathie voor do groote Duitsche natie gehad. Russische bron St PETERSBURG, 24 Januari. (Reuter). De officieele mededoeling van den legerstaf in don Ivaukasus meldt In do streek aan de overzijde van den Tsjoroch zetten onze troepen een hardnek kig gevocht tegen do Turken voort, die sterk verdedigde stellingen bezet houden. Op Dot verdere gedeelte van het front zijn geen bot singen van beteekeuis voorgekomen. Wij hebben reeds gemeld, dat reeds eeuwen geleden, een veld lieer bet Yzerge- bied onder water zette, om. zoodoende zijn tegenstrever in minderheid te brengen en te overwinnen. Het was ten jare 1200, toen don graaf van Vlaandoren, Boude wijn van Cönstantiuopel in strijd was tegen zijn opperloenh&er,koning Philippe-August van Frankrijk. Ziehier hoe de geschiedschrijverTheodoor Juste, in zijne geschiedenis van België, zulks verhaalt i» De graaf van Vlaanderen had de dienst plichtigen van Henegouwen en Vlaanderen opgeroepen en na Douai en Peronne geno men te hebben, ging hij Arras bolegeren. Philippe August kwam met heel zijn leger om Boudewijn van Constanlinopel te onder werpen. Het gevaar was groot, doch Boude wijn wist het te vermijden. Zeer voorzichtig en behendig, veinsde hij een aftocht en lok te zoo de Franschen in de lage streek ten Westen van Ieperen. Dan deed hij de bruggen en sluizen vernie len on het Koninklijk leger werd geheel door het water ingesloten. Philippe August was wel gedwongen de vredesvoorwaarden van zijn onderdaan te aanvaarden. Duitscho vliegers boven Duir.kerke Engelsche vliegers boven Zeebrugge. EngeSsche fepjsi. LONDEN, 24 Januari. (Reuier). De admiraliteit bevestigt den aanslag der Duit- schers op Duinkerken en zegt, dat or geone bijzondere schade is aangericht. Er is een bom naast het Amerikaansche consulaat terecht gekomen, waarvan allo ruiten bra ken. De admiraliteit deelt voorts mede, dat gisteren twee Engelsche vliegers Zeebruggi bezocht hebben. Zij hebben bommea laten vallen. Een der vliegers was op verkenningsvlucht die hij voor den aanslag deed op een oogen blik door zeven Duitsche vliegtuigen om ringd. Hij slaagde er echter in te ontsnap pen. Op zijn tocht naar Zeebrugge werd bij licht aan de dij gekwetst, maar Lij zette zijn tocht voort en vervulde zijne zending. Duitsche bron. BERLIJN, 24 Januari. (Wolff). Officieel wordt medegedeeld Bij een tocht in de Noord zee van de pantserkruisers Seyd.litzDerf- /lingerMoltke en Blüchervergezeld door vier kleine kruisers en twee torpedofiottiel- jes, kwam het vanochtend tot een gevecht mot een Engelsche strijdmacht ter sterkte van vijf slagschepen, verscheidene kleine kruisers en zes-en-twintig torpedojagers. De vijand brak na drie uur op zeventig zooniijlon west- noordwestelijk van Helgoland bet gevecht af en trok zich terug. Naar tot dusver gemeld is, is aan Engelsche zijde een slagschip, van onze schepen de pantserkruiser Blücher gezonken. Alle overige Duitsche strijdkrachten zijn in de liavens teruggekeerd. Het loit dat zich aan de Zwitsersclie gren zen oorlogvoerende mogondheden bevinden, heeft aan dit land reeds veel onkosten ver oorzaakt en andere zrrllen nog noodig- zijn. De politieke toestand wordt er nog ernsti ger aanzien als de financie«le toestand, docli maatregelen zijn genomen om daarin te voor zien. De mobilisatie heeft reeds 115 miljoen gekost, doch wat erger is, is dat Zwitserland dit jaar geen duizenden toeristen zal krij De toestand is evenwel niet kritisch. Be wijs daarvan is, dat de leeningen van 60 on 100 miljoen, dadelijk door do Zwitsers zelf onderschreven werden. Thans is een ontwerp van oorlogsleening ter studio, ten einde het land in slaat te stel len, zijne gjenzen te verdedigen, indien ook Italië in hot konfiLkt zou treden of indiei gelijk welk deel van het Zwitsersch grond gebied zou overschreden worden. Van den anderen kant hooft de opper bevelhebber van het Zwitsersch leger vol gende verklaring gedaan Van af de eerste dagen van den oorlog, moesten wij eene volledige mobilisatie doen. Wij hebben alle weerbare mannen opgeroe pen, van af do staatslieden, tot de herders onzer bergen. Meer dan 200,000 man hebben onzen oproep zonder aarzelen beantwoordt. De proef is dus goed gelukt. Onder ons gezegd was bet voor ons veel gemakkelijker te mobiiiseeron dan overal elders, daar het vrijheidsgevoel bij ons ver ontwikkeld is, en diensvolgena ook do va derlandsliefde veol grooter is. Ook zijn onze krijgsinrichtingen in normalen tijd gesteund op het achtereenvolgens oproepen der mili- cioklassen. Wij zijn dus aan de grootste stiptheid gewoon. Wij hebben nu honderd man opgeroe pen, waar er gewoonlijk slechte twintig opgeroepen worden, en do 100 zijn gekomen zooals vroeger de 20 opkwamen. Dat is heel het geheim onzer mobilisatie. n Thans zenden wij eenige troepen naar huis terug, daar de ruwheid van ons klimaat voldoende is, om eenige onzer grenzen tegen heel onwaarschijnlijke aanvallen lo verde digen. De bijzondero briefwisselaar van de Cor- rière della Serra meldt dat talrijke Euro peanen, die te Caïro verblijven, zich gereed maken, om to vertrekken. De Turkscho opperbevelhebber heeft door tusschenkomst van een Arabicchen bode, aan den Engelschon opperbevelhebber Maxwell een dwangbovol gezonden, om het Suozka- naal open te laten voor de neutrale scheep vaart. Generaal Maxwell zou dat bevel niet be antwoordt hebben, doch integendeel de ver dedigingswerken rond het kanaal nog veel sterker maken. in Ara erika Hot spekuleeren op het koorn in de beur zen van New-York on Chicago, neemt bui tengewone afmetingen. Onbeschrijflijke looneelon hebben alle da gen plaats en de prijs van het koorn is tot hiertoe nooit bereikt geworden. Men verwacht alle dagen do aankomst van den Argentijschon oogst op de markt. De tijding dat president Wilson een on derzoek zou doen over do oorzaak der woe lingen op de beurs, beeft daddlijk eeno prijs vermindering gewekt. Het onderzoek wordt door de justicio gedaan on zal voornamelijk dragen op bet feit, of do prijsverhooging niet to wijten was aan handelingen in strijd mot de wet. Daar er ook gedreigd was met een uit voerverbod, daalt do prijs nu voortdurend. steld. Do Ioening zou 15 milliard beloopen en het bedrag worden verdeeld naar de behoeften. De inteekenaars zouden dan eoa drievoudige waarborg verkrijgen. STAD AALST Hot Soldatengeld zal uitbetaald word»o den Vrijdag 29 Januari 1315, van 9 tot 12 uren voor de letter A tot P, on ▼an 2 tot 4 uren voor de letter O tol Z. Er zal op geen anderen dag betaald wor den. Dus opgepast. De hoogere leergang van Duitsch, En gelsch enFransch, die in St Camillusgcslicht den Zondag avond gegoven werd, zal, to be ginnen van eerstkomenden Zondag, 31 dezer, plaats hebbon den voormiddag van 10 tot 12 uur. «Jf Do huisgezinnen dor zieken welke in hot Hospitaal verzorgd worden, ook der Moeders die in hot Ligliuis verblijven, mogen zich aanbieden in 't Hospitaal's Woeus- daags en 's Vrijdaags van 8 l'/2 tot 9 uren. De Familie BOONE hoeft de eor het afster ven aan to kondigen van hunnen teergelief den Kozijn ZEER EERW. HEER AEsgiasï-RSiarie R9GRJE Oud-Deken van Chislekurst, (Engeland) geboren te Aalst den 21 Februari 1840 cn er overleden den 27 Januari 1915. De plechtige lijkdienst, gevolgd van do be grafenis, zal plaats hebben in de kerk van O.-L.-Vrouw Bijstand, Zaterdag 30 Januari 1915, om 10 uren, (B. u.) Men vergadero ten sterfhuize, O.-L.-Vrouw gesticht. Mijl beek, om 9 1/2 uren. De vrienden en kennissen, welke gezien de tijdsomstandigheden geone uitnoodiging ont vangen, worden beleefd verzocht dit bericht als dusdanig te willen aanschouwen. Londen, 22 Januari. (Part.) Naar de Daily Telegraph uit Montreal verneemt Zaterdag het vierde Kanadoosche stoom schip, geladen mot voorraden voor do Bel gen, uit Halifax vertrokken. Het is 't stoom schip Trenegloss de lading bestaat uit kleedingslukken en levensmiddelen. Hel Belgische steunfonds maakt nu aan slaltcn om vijftig scheepsladingen voedings middelen te zenden. Ruime inschepingen komen, daarvoor reeds in. Zooals men weet zijn vele gewonde Bel gische soldaten naar Engeland overgebracht om daar te worden verpleegd. Onder hen bevinden zich een groot aantal Vlamingen. Welnu, de Vlaamsche of Nederlandsche boeken zijn vrij zeldzaam in Engeland en die arme gewonden en herstellenden vervelen zich zeer door gebrek aan lezing. De dagen zijn lang in het ziekenhuis. Indien liefdadige lieden eenige oude boeken zouden willen aanbieden, luidt een oproep lot bet Neder landsche volk, ten einde de mannen, die aldus eenige oogonblikkon bun lijdon zouden vergeten, eenige uren bezig te houden, kun nen zij ze zenden aan Mev. A. Simonis, hotel Paulez, te 's Gravenhage, die er zich 1 mede gelasten, 'ze naar Engeland te ver zenden. Parijs, 22 Januari. (Part.) De - Echo de Paris meldt dat om de financioele samen werking mol de drievoudige vorstandhouding beter te organisceren, do ministers van financiën Bark (Rusland), Lloyd Goorge (Engeland) en Ribol (Frankrijk) spoedig te Parijs zullen samenkomen. De Gaulois zegt, dat bet doel een gezamenlijke leening vau de bondgonooten is, waarvoor do inschrijving te Parijs, London en St-Petersburg zou worden opge- Mijnheer Doctor Emllk RUBBENS, Provin cieraadslid Mevrouw Emii.k RUBBENS, geboren Sopiïib TIBBAUT en hunne kindereu Gicrmainu, Maria, Anna, Tont Ecrw. Keer Edmond RUBBENS, Missionaris in Midden-Mongolië Mijnheer Aumand RUBBENS, Burgemeester te Zole Mevrouw Arm and RUBBENS on hun Zoon; Juffer Elviriï RUBBENS Mevrouw Jolks TIBBAUT en hare kinderen, schoonzoon en kleinzoon Mijnheer Emilk TIBBAUT, Volksvertegen woordiger MevrouwEmilbTIBBAUT en liunnekinderen; Mijnheer en Mevrouw Francois SPAE- T1BBAUT en hunne kinderen Mijnheer en Mevrouw Ai.bkrt DUTRY- T1BBAUT en hunne kinderen Mijnheer en Mevrouw Oscar TIBBAUT en hunne dochter De famüiën RUBBENS, TIBBAUT, DE SMEDT, DE VUYST, LIEFMANS, vervullen den droevige» plicht het afsterven van hunnen beminden Zoon, Broeder, Neef en Kozijn MIJNHEER JOSEPH R3JB3ES3S Voorzitter wan den Katholieken Studsnlonhond van Led» Vrijwilliger bij het 2° Linieregiment, geboren to Lede den 11 Maart 1897 cn voorliet Vaderland gesneuveld te Pervyse aan den Yzer den 22 October 1914. De plechtige uitvaart zal gedaan worden in de parochiale kerk van Ledeop Donder dag 4 Februariotn 10 ure voormiddag Belgische uur. De familieleden, vrienden en kennissen wor den verzocht dit bericht als uituoodigingsbrief te willen aanzien. Eerste klas sneeuwwitte Pathékesbloein; eerste klas witte bloom (Donst), voor best» wit brood to bakken. Eerste klas Tarwemool en ruwe Tarwe, ook vroege Plantaardappels (Keikens). Op aanvraag ook Gerst voor de brouwers, Roggemeel en ruwe Rogge. NOTA. Geldbons van 1 cn 2 franken worden niot meer ontvangen, daar zo in Holland niet gangbaar zijn. Bij PIETERS, Baardegom, Hoogstraat.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1