ÜC Lu>->£ii=iwnügsie jaargang nammer 28 Vrijdag 5 Februari 13(5 I3A.G-BJL.A.D Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB QENDT. Bekendmakingen AANSCHAFFING VAN HOLEN BE S£&üi®&THEEa JU De strijd ia Belp en Frankrijk Van hst Gssteiijk Vechlterein De oorlog in de lucht De koning van Portugal. LIEFDADIGHEIDSWERK Zwitserland en de onzijdigheid OOELOG TER ZEE Adegem Esq stoomschip mst levensmiddelen veor België opgehouden- Kommissie voor Gewonde Soldaten De rijst in liet voedingssysteem LEVENSDUURTE IN ENGELAND Ds tunnel onder M kanaal. 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een. jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2e UITGAAF, 7 b. 's avonds 0 Pour ton te Ia publicité commerciale et ftaancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agenoe Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE EnüSSEL I TE »«LST 13, GODTS, 2, Bcurajiiasts, 2 pr. 9, ECevKstraat, i Telefoon A 3280 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank.(l tot 4kl. reg.)fr. 0,60 Se bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuauc. aankon, (per regcl)£r. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Rccht.herstell, (per regcl)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,06 Commerciale en fiuancieele aankondigingen zich uitsluitelgk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussol. In liet belang van het publiek en om den dienst der passeperteu te vergemakkelijken, wordt men verzocht, voor den afloop van den tijd, eone verlenging van het passeport aan te vragen, en niet den laatsten dog. Hot is de Duitscho kommandatur tor ken nis gekomen, dat in hot Etappengebied Aalst, zonder verlof gojaagd, en boomen geveld worden. Iedereen die stroppen zet of bocmeo volt, zal volgens de Duitsehe wetten gestraft wor den. Het govogelte in don omtrok van Aalst, luivon, kiekens, enz., mogen niet meer met arwe, haver of rogge, gevoederd worden. Overtredingen zullen strong gestraft wor- ten. Aalst, 3 Februari, DE KOMMANDANTUR. Hot wordt andermaal aan de Gemeenten be- Lend gemaakt op welkd wijze men zich van KOLEN kan voorzien. A) Bestelling en Overeenkomst Gemeonton, Handelaars, Particulieren be stollen hunnen Kolenvoorraad (ten minste een wagon, verder zoo tuogolyk gemeenzame bestellingen van verschillends Gemeenten to zamen by don zelfde leverancier) rechtstreeks aan de koolmijnen of groothandelaars. De noodige briefwisseling tot overeenkomst gaat langs den volgenden weg Ds besteller over handigt de bricfioisscling openaan de Etap pen- Kommandaturtc Aalst. Hot adres luidt als volgt An den Armee Postdirektor 4. n Een tweede briefomslag met het adres des leveranciers moet bij don brief gevoegd wor den de Armee postdirektor gelast zich de brieven aan do leveranciers te bestellen. Het antwoord volgt den zelfden weg, in does ge val moet de leverancier zijnen brief open (een briefomslag dragende het adres des besttllers dient er bijgevoegd to worden) ook aan den Armee Postdirektor 4 richten, dezeoverhan- digt dan de brieven aan de bestellers. De gezamentlijko bestellingen (niet de ver- voor aanmeldingen) kunnen ook door bemid deling des Armee Postdirektors door mot reispassen voorziene boden dor Gemeenten mondelings gedaan worden. B) Vervoer en Aanmelding. Do aanvragen voor vervoer, der als hier- Lovon bestelde kolen, worden aan do Etap pen-Lispelt tion gegeven, doze gelast zich mot do aanvraag aan het Beheer dor Bolgische IJzeren wegen, dat zich dan met het vervoer golast. De leveranciers kunnen in zekere gevallen ook, overeenkomstig do bestellingen, zelf het vervoer aan de Etappen-Inspektion aan vra gen. DE DUITSCIIE KOMMANDANTÜR. lagen van zandsteen, leisteen en klei zich bevinden, die tegen den invloed vun lucht en water maar een klein weerstandsvermo gen hebben en toelaten er tamelijk gemak kelijk worlcen uit te voeren. Dat vermindert huuno waarde als bolwerk de Alpen daartegen bestaaan, vooral de bergtoppen, uit zeer harde rotsen. Vooral in het Westelijk doel, in do zoo genaamde lage Beksiden, ten Westen van don pas (doorgang) van Lubkowor, en ook waar de spoorweg Przemysl-Sjatoralja- üjhely over de Karpathen gaat. Daar zijn de bergruggen zoo afgerond, en zijn de dalen zoo breed, de paBsen en andere wegen om over het gebergte te komen zoo talrijk, dat daar veor een aanrukkend leger geer.o natuurlijke hiuderpalon van eeaige beteekenis bestaan. Vier spoorlijnon en twaalf straatwegen gaan hier over de gebergte. De pas van Dukla is maar 502 meters hoog men lieoft er in de Belgische Ardon- nen die bijna oven hoog zijn de hoogste bergtop tu8schen de Poprad en Latortra be reikt 1100 meiers. Ten Oosten van den pas van Lubkower, verandert de gedaante in eenigemate. De dalen loodrecht op den bergrug, zijn talrijker en grooter. de bergtoppen hooger, de hellingen steiler. In de Beksiden tusschon de passen van Lubkower en Verelzzijn ook nog bruikbare wegen, hoewel de bergtoppen tot 1.500 m. hoog zijn en steil beginnen te worden. Hot is wel niet zoo gemakkelijk bier over het gebergte te trekken, maar tiet is ook niet onmogelijk. Er loopen hier drie spoorwegen over den bergrug en veertien straatwegon. Drie goede wegen zijn doze over don Ursokpas, 889 m. hoog don Rostokipas, 797 m. en den Veretzkapas 830 m. Men kan daar zeker beter over geraken dan over de Alpen. In het aangrenzende doel, het Gorgany- gebergte, dat zich uitstrekt op den pas van Jablonicza, zijn er bergtoppen die tot 1800 metershoog zijn. Daar loopon enkel twee wegen over. In de daaraanpalende Czarna- hora-keten ligt goeno enkele baan. Aan de bron van Visso loopt een weg door het pas van Prisloop, die Hongarie met Bukowina in gemeenschap stolt. De passen van do Karpathen lalon eene groote ontwikkeling van aanvallende strijd krachten toe, en malton de verdediging ervan zooveel te lastiger. De dalen die loodrecht op den b6rgn staan en vooral die aan de Noordzijde, dus naast Rusland, kunnen gemakkelijk verde digd worden, omdat zij op vele plaatsen zoo nauw zijn. dat eeno overmacht zich niet ont wikkelen kan en doen gelden. De Karpathen-borgketen, waarover nu veel wordt geschreven, is gelegen iu Oosten rijk en meer voornamelijk tussclien Gulicië en Hongarië. Zij vormt eene gobogen lijn, loopende van liet Westen naar hot Zuidoosten. Je Karpathen bestaan uit een groot aan- t?.„ golijkloopendo bergruggen, waart us sclien ondiepe dalen gelegen zijn. De dalen, die loodrecht op don bergrug staan, zijn dieper, aangezien langsdaar het water overvloediger is en met grooter ge wald wegstroomt. "Bijna alle bergruggen zijn afgerond, zon der scherpe bergtoppen de bergpassen zijn ondiepe, afgeronde insnijdingen, die nor- gons nauw on scherp zijn. Uit krijgskundig oogpunt zijn de Karpa then voor Oostenrijk van groot belang. Zij vormen een natuurlijk bolwerk tegen Rus land. Galicie, ten Noorden der Karpathen, tusschen deze on de Russische grens, kan beschouwd worden als eene buitenste ver dedigingsstelling. n. Men mag echter niet denken dat die berg groep eene bijna volkomene bescherming uitmaakt van het land dat erachter ligt, De geschiedenis leert immers dat Hanni bal, Napoleon I en Soumarow, over de Al pen zijn getrokken, hoewel in hunnen tijd de wegen die over de Alpen loopen, niet zoo goed waren als ze nu zijn. De Alpen zijn verders veel moeilijker om over te trekken dan de Karpathen, daar ze veel hooger zijn, de dalen nauwer en de bergtoppen meer ongenaakbaar. Van de Karpathen is er slechts een klein deel dat onder de hooggebergten kan gere kend worden, namelijk de hooge Tatra, het Radnagebergte en de Zevenbergsche Alpen. Daarbij moet gevoegd worden dat de Kar pathen uit massieve gesteenten bestaan, waartusschen nu eens zwaardere dan lichtere ïii SosüiseEie bross. BERLIJN, 31 Januari. (Wolff). Uit het groote hoofdkwartier In Vlaanderen hebben gistores slechts ar tilleriegevechteu plaats gehad. Bij Cuinchv, ten zuiden van don weg van La Bassée naar Béthune, en bij Carency, ten noordwesten van Atrecht, zijn eenige loop graven op de Franschon veroverd. FraetscSte bron. PARIJS, 1 Februari (Reuter) Hot ambte lijke communiqué van heden middag 3 uur luidt De strijd bepaalde zich Zaterdag langs bijna het goheele front tot een artille rieduel. In de buurt van Atrecht, Roye, Soissons en Reims hebben onze batterijen twee ka nonnen van den vijand, verscheidene verde digingswerken en een aantal mortieren ver nield. De Duitschors ondernamen drie vruchte- looze aanvallen in het bosch van La Grurie (in het zuidelijk gedeelte van de Argonnen. ten W. van Varennes). Wij houden het dorp Angomont (ten N.O Tan Badonviller), PARIJS, 1 Februari (Reuier) Volgens het officieele bericiit van vanavond elf uur is er niets van belang te melden. Ouitsche brrosi. BERLIJN, 31 Januari. (Wolff.) Uit bet groote hoofdkwartier Van de grens van Oost-Pruisen geen nieuws. In Polen, bij Boraymow, ten oosten van Lowicz, is een aanval der Russen afgeslagen OostsnpïjkscSte bron» WEENEN, 31 Januari. (Wolff.) Heden middag is do volgende ambtelijke mededee- ling verschonen Aan do Dunajec ©n de Nida beeft gisteren de artillerie van weerszijden hevig gevuurd. Onze artillerie, die in den laatsten tijd al meermalenmetgoedon uitslag heeftg6vuurd, heeft ook gistoren succes gehad. Do vijand ontruimde in een zeer hevig vuur eenige loopgraven. Ook aan het overige front in Russisch Polen is af en to© ©on artillerie- gevecht geleverd. In de Karpathen ia do dag kalmer voorbij gegaan. In debosschen in het gebergte wordt nog cm enkele, vlak ten noorden van do pas- hoogton liggende stollingen gevochten. Russische bron. PETROGRAD, 1 Fob. (Pet. Tol. Ag.) Medcdeeling van den g'roolen generalen staf: In do beboschte streek ten noorden van Pilkallon en Gumbinnen duurt do strijd voort. Hier, alsook in de streek van het dorp Lobegallon wierpen wij de Duitschers, door ©enen tegenaanval met de bajonnet, terug. Op don linker Weichseloover, bij Borzimow vernieuwden do Duitschers in den nacht van 29 Januari en don volgenden dag hunnen aanval tegen onze stellingen. Zij worden evenwel overal teruggeslagen, tot aan cenon loopgracht, die in handen van den vijand bleef. In den omtrek van het dorp Jidowice mis- lukton den 29 Januari twee pogingen der Duitschers, om het offensief te hernemen. Aan het front der Karpathen, tussohen de passon van Dukla en Wyklow nemen do ge vechten hot karakter aan van eenen alge- meenen veldslag. In deze streek worden de Oostenrijksch- Hongaarsche afdjïelingen uit do naburige streken en van do andere deelen van het front samengetrokken, en doen groote moeite om vooruit te komen in hot dal van den be neden San en langs de wegen die over do bergpassen naar Sambon en Stry leiden. Op 28 en 29 Januari was de strijd in de Karpathen, op verscheidene plaatsen van het front gunstig voor ons. Gansch bijzender elukkig was onze aanval in de streek van hot dorp Rinia Polianka, ten zuidwesten van Dukly, waar wij door bajounetaanvailen de vijandelijke loopgrachten namen. Even zoo voorspoedig was ons offensief aan liet front ton zuidwesten Joslück en Bolgrod en ten zuidoosten van Zudowicki, waar onze troepen in eenon sektor bij een ijzerenweg kruispunt, de vijandelijke stel lingen bereikten. Den 25, 26 en 27>Ja:iuari hebben onze torpedobooten eenige Turksche vaartuigen doen zinkon. Den 28 Januari heoft een onzer torpedo- booten, eonen stoutmoedigen aanval tegen Trapezunk gedaan, waar na uene beschieting der vijandelijke troepen do kazernen en een meelmagazijn beschadigd werden. Sustsche bron Vrijdag laatstleden is een vijandelijke-! vlieger, rondS 1/2 ure namiddag, boven de statie van Reiscbweiler-bij-Mulhouse, komen gevlogen. Hij wierp er 5 bommen, die schade veroorzaakten aan de ontginningen v^m potasch, gelegen langsheen den ijzeren- weg. Niemand werd gekwetst. De vijande lijke vlieger, die waarschijnlijk van Belfort kwam, kon ontsnappen, vooraleer de Duit scho vliegers boven Reischweiler gekomen waren. De Frankfurter Zeitung meldt uit Madrid De - Imparcialdeelt een telegram mede uit Badajoz, waarin het gerucht wordt ver spreid, dat koning Manuel, bij Oriza, aan de Spaansch grens het Portugeesch grondgebied heeft betreden. De generale staf der Monarchisten, waar onder de selcretaris des Kouings, Homen Cliri- sto, graaf Galvejas en andere, bevindon zich in de provincie Zamora, tegen de grens, en wachten do verdere gebeurtenissen af. De muiterijen hebben in aantal toegeno men. Hier aanziet men do toestad ia Portugal in allo goval als bedenkelijk. STAD AALST Do nieuwe Zwitsersche gezant to Rome, M. Deplanta, heeft aan den vertegenwoor diger van de Giornalo d'Italia» verzekerd, dat Zwitserland in het huidig konflikt zich geheel onzijdigzal houden. Slechts in drie gevallen zou Zwitserland de wapens opnemen 1° Indien onze onzijdigheid verkracht werd 2° Indien men ons grondgebied aanraakt; 3° Indien iemand tracht ons uit te bon- geren, door zijne grens te sluiten voor den toevoer onzer levensmiddelen. FLEETWOOD, 30 Januari. (Reuter). De Duitscho onderzeeérU21 hoeft in de Iersche zee het stoomschip Ben Cruachen van North Shields door een torpedoscliot in den grond geboord. De bemanning, bestaande uit 21 koppen, is to Fleetwood geland. Do Ben Cruachen was oon schip van 1978 ton en behoorde aan de reoderij Morrison te Nortli Shields. Denzelfdon dag werd ook de Engelsche stoomer Linda Blanche, vlak ten westen van Liverpool door denzelfden duikboot in den grond geboord. Do bemanning der beide schepen kreeg 10 minuten tijd om zich in de sloepen te redden. De lcapitoin van den trawler Niblick deelt mede, dat hg een kist met veertig reddiug- gordels heeft opgevischt; hot bleek niet van welk schip zij waren. De merken op de gor dels schijnen echter aan tu duiden dat het schip waaraan zy behoordon, een groote af meting bad. DOUGLAS, 30 Januari. (Lloyds). Hot stoom schip Kilcoan Garston is 18 mijl ten noord westen van Liverpool Bar, door eon Duitsehe duikboot inden grond geboord. De bemanning is gered door den kustvaarder Gladys. PARIJS, 31 Januari. (Reuter). liet ministerie van marine deelt mede, dat het Engelsche s.s. Toko Maric Zaterdag morgond, om 10 uur, bij Kaap Antifer door oen Duitsehe duikboot is getorpedeerd. Een trawler heeft 57koppen van de beman ning gered. Het schip had 97,000 geslachte schapen on eon hoeveelheid kleeron voor de Belgische vluchtelingen aan boord. Zaterdag middag, om 1 uur, is het Engel sche stoomschip Igaria eveneens by Kaap Antifer getorpedeerd. Da Igaria is niet gezon ken, doch naar Havre gesleept. De personen die begeeron onderstand te ontvangen van het Liefdadigheidswerk, mo gen zich aanbieden, Maandag 8 Februari, van 2 tol 4 ure nanoen, in de volgende loka len Parochie St MARTINUS: Werkmansirrlng, Zonnestr. Parochie St JOZEFVolkskiiag, Mciilesclieitesif. Parochie 0. L. V. (Mijiheke): Jonganspatronagfe. N. B. Worden enkel aanvaard, do huisge zinnen van ten minste 7 personen. Vriendelijk verzoek het trouwboek medo te brengen. WAARSCHUWING In de laatste dagen is het voorgevallen, fat kinderen, door het werpen met steenen ca andere harde voorwerpen, elkander ernstig lichaamsieed toebrachten, vensterruiten ea andere afsluitingen Vernielden en voorbijgan gers bevuilden of kwetsten. Do talrijke puiu- hoopeu van steen en vuilnis, die zich nog in sommige straten en op voetpaden bevindeu, leveren tevens een bestendig gevaar op voor de voetgangers, automobiels, wiolrijders eft voerlieden, en tot herhaling van de reeds vast gestelde ongelukken. Wij roepen de aandacht der eigenaars er op in, dat zij verantwoordelijk zyn voor al de nadeelige gevolgen, die zullon voortspruiten door het laton liggen van puiuhoopen, hon toobehoorende. Eenieder is dus aangemaand, ten spoedig ste alle belemmering van straten en voetpa- deh te doen ophouden. De nalatigen zullen in het vervolg voor de Rechtbank gedaagd wor den, op voet van artikel 551 4 van het Straf wetboek, artikel 53 der stedelijke politiever ordeningen van 10 Mei 1901 en artikel 138£ van 't Burgerlijk Wetboek. Eaarenboven zal alle belemmering geweerd en het regelmatig verkeer, op hunne koste» verzekerd worden. Aalst, don 29 Januari 1915. De d.d. Burgemeester, J. VAN DEN BERGH TELEFOQEMB&eMT In Amerika is getelefoneerd ovor een afstand van 5000 mijlen. President Wilson heeft namelijk te Washington getelefoneerd met Rolfe, den burgemeester van San Fran cisco. De president heeft twee gesprekken met Francisco gevoerd, een via Boston, het tweede via New-York.Het telefoneeren over zulk een langen afstand is mogelijk gewor den door eene vinding van den Servischen professor Pupin. Men verwacht nu, dat er eens tussclien New-York en Londen zal kunnen getelefo neerd worden. GOED GESTRAFT. - Eenigen tijd geleden, pooj den schurken binnen te dringen hij eeneD landbouwer, toen zij verrast werden, door do burgerlijke policie die hier des nachts dienst doet. De dieven konden niets buit maken, doch om des le gemakkelijker te ontkomen, loste een hunner een schot naar de nachtwakers, gelukkiglijk zonder iemand te treffen. Het ingestelde onderzoek leidde echter tot de ontdekking d.er kerels en een dezer, die het schot had gelost, word door de Duit scho overheid, om in het bezit te zijn van een vuurwapen, veroordeeld tot 15 jaar gevang Men vermoedt dat hij reeds naar Duitscbland werd overgebracht. Het stoomschip Trenegloss is, door stormachtig weor opgehouden, eerst Woens dag uit Halifax vertrokkon. Naar men weet bestaat de voor België bestemde lading uit tarwe (ter waarde van 186,000 dollars), meel (72,000 dollars), kleederen (45,000 dollars) en nog andere voedingsmiddelen. De gelieele lading, de vierde door Canada gezonden, vertegenwoordigd eene waardo ran 400,000 dollars. Do Engelsche Kommissie voor Gewonde Soldaten uit de legers der Bondgenooten.die een ambulance naar het Belgisch front heeft gezonden en hulp verleont aan de hospitalen in Frankrijk, zal eerlang een inzameling houden in geheel Engelaud. De bladen be gunstigen deze Wounded Allies Day er leden der Kommissie, waarvan er verschei dene bet front hebben bezocht, zullen lezin gen houden voor liet goede doel. De onderrichtingen betreffende do voeding der bevolkingen, gegeven door M. Mac Rasquin, in naam der voedings- en bovoor- radingskommissie van Charleroi, beslatigon dat do rijst het graangewas is dat in do jeheele wereld het meest menschen voedt. De rijst is inderdaad niet alleon het voor naamste en bijna bet uitsluitend voedsel der volkeren van tiet gele ras, maar in Amerika, in Indië, in Italië 9tiz., wordt ook do rijst in groote hoeveel lieden Verbruikt. In al die landen is het verbruik van brood bijkans nul, daar de rijst de hoofdgrondslag uitmaakt dor voeding. In België integendeel, is het verbruik van rijst, ongelukkiglijk, zeer beperkt. Vooral in de huidige omstandigheden zou er meer go- bruik moeten gemaakt worden van rijst ia bet voedingssysteem. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aan- uden een ruim gebruik te maken van rijst. Een Zwitser, die sedort dertig jaar in En geland woont, schrijft in den Berner Bund dat in Engeland de prijzen van alle levuns- middelen, behalve koffie en cacao, 20 p. h. zijn gestegen. De prijs van de thee is van 5 tot 8 pence verhoogd. Het duurder worden van do suiker heeft de regeering voorkomen, door overneming van de voorraden en vast stelling van een maximumprijs. Het meest lijden de Engelschen door de vorhooging dor vleeschprijzen met 11/2 pence. De Temps van Parijs schrijft Het eerste kanonschot dat do vijand tegen do Engelsche kust heeft afgevuurd, boteekent zooveel als de vernietiging van het denkbeeld als zou Engeland zyne vermeende onaantast bare veiligheid te danken hebben ann zijne af gescheidene ligging. Ons beider krachten zouden vertienvoudigd worden, zoo onze legers, veilig voor alle ge vaar, door eenen tunnel, die den afstand van Londen naar Parijs op vier uren zou brengen hunne werkdadigheid konden vereonigen. De zakelijke voorwaarden der onderneming werden reeds grondig besproken, en zyn voor de moderne wetenschap eene kleinigheid. Do Duitschers willen Kales hebben, daar bet bezit dezer stad voor immer do uitvoering zou verhinderen, van het plan welker groote botoekenis zjj wel begrepen hebben. Laat ons dus .in Dover en in Kales, onder het vuur van den vijand, vooraleer de vrede geteekend is de hand aan liet work slaan. Dat is noodig als klaar betoog vau ons bondgenootschap en onzer macht, op het oogenblik, dat het tot stand komen van eeu nieuw Europa voorafgaat.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1