Oorlogsberichten t t Uit liet kwade het goede )9 I*WTSAIF,4b.'sJïeMs00 r UITGAAF,7b. t areiuts 0 Stad Aalst Bericht Da strijd in Belgis en Frankrijk Vaa M Oostelijk vecMtcrreifl De Oostenrijksch-Servische oorlog 3)e oorlog in de lucht DE OORLOG TER ZEE De toestand in Portugaal til de Balkanen Onlusten in Nyassaland Vliegers en voetvolk 197 Kwetsuren Af te halen brieven Piiillbert Pierre Camlet Aercks Ben-cro-twifitigste jaargang nummer 23 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 6 Februari ISIS ABONNEMENTEN zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. Pour toute la publicité comioerciale et financière du journal, f'adresser exolusivementè l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de a Bourse, Bruxellee. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE SRIJSSEL I TE flSLST BlGODTS, Beuripiaats, 2 I Kerlcatraat, Teleloon A 3291' Telelooo 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Oendt. KI. aanlc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regol fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelyk te wenden Agence Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Gezien de droeve omstandigheden heeft het Schepenkollege dor Stad Aalst beslist, dat dit jaar geen Vastenavond zal gevierd worden. Het zal dus verboden zijn zich temaskeeren of te verkleeden of andere vermakelijkheden in te richton. Ds dd. Burgemeester VAN DEN BEFTQH. Een Vlaming heeft altijd geluk, zeggen wij, omdat er zelfs aan tegenspoed een min of meer goede kant is. De huidige oorlog is de grootste ramp die wij beleefd hebben en laat ons hopen dat wij goene grootore zullen beloven. Hij zal liet geluk hebben dat hij de menschcn diopor en meer rcchlziunig tot el kander zal brongen dat hij d® jacht op winst en do ja loczij zal verminderon, omdat bij leert hoe nietig on hoe broos de aardsche dingen zijn. Een uitmuntend voorbeeld geeft de Land bouioersbond van OosJ-Vlaanderen, die. on der het voorzitterschap van don heer Maen- haul,Kamerlid, wekelijks vergadering houdt oin de doelmatigs!e middelen te bespreken, welke den landbouw kunnen nuttig zijn in de moeilijke omstandigheden van dezen lijd. Dat de kwestiën welke daar wekelijks behandeld worden liet hoogste belang inboe zemen, wordt bewezen door het groot getal toehoorders die ze komen bijwonen. De uitleggingon,die gegeven worden door MM. Maenhaut en De Galuwe, over den toestand der markten van voed- en mest stoffen de voetslappen door hen gedaan lot het bekomen van dergelijke waren en die met goeden uitslag bekroond werden, on danks vele moeilijkheden de maatregelen die ze van de Duilscho overheid bekwamen tot het zooveel mogelijk in stand houden van onzen veestapel de wenken die gegeven worden door MM. baron dol 1 a Faillo, Lefe- vere de ten Hove en menige anderen, maken deze vorgodoringen van zeer groot belang. Daarbij doorspekt M. Do Galuwe zijne uitleggingen met landbouwkundige weten schap over voedor, most. zaaigraan, land- bewerking, veeteelt, vooruitzichten over deii toekomonden oogst, enz., zoodanig dat elke vergadoring eene voordracht uitmaakt van het grootste nut. Die vergaderingon hebben dit voordeel, dat geenszins te versmaden is, dat die we tenschappelijke begrippen daar ter oore komen van volen die voorzeker niet zouden gaan luisteren indien opzetlelijkeene konfe- rencio in hunne gebuurte belegd werd en ze te doon kennen en doordringen. Dio uitleggingen worden gegeven in eene duidelijke taal die eiken landbouwer van Vlaanderen op het eerste woord verstaat geene gezochtheid of gewrongenheid maai woorden en termen welke do lanubouwers kennen en gewoon zijn. Iedereen voelt da delijk dat do lieor De Galuwe niet alleen de theorieke maar ook ton gronde do prakti sche kennis van den boerenstiel bezit. Er was een tijd dat de landbouwers lach ten met de hei-reu die hen kwamen loeren boeren. Dat kwam daarbij dat die leeraars tot do landbouwers eene taal spraken die voor de toebehoorders vreemd en onverslaanbaar was hoewel wetenschappelijk juist. M. do Caluwo weet hoe de boeren over hunne zaken sproken hij spreekt er Ook zoo over ze begrijpen hem ze ondervinden dat vele van hunne doenwijzen, die ze van vader en grootvader geleerd hebben, op welenschappolijko gronden berusten terwijl andere gansch verkeerd zijn. Eindelijk ze worden overtuigd dat de landbouw meer en meer op de wetenschap moet gesteund zijn indien men goede uitslagen wil bekomen en deftig door de wereld geraken. De toehoorders zijn nu altijd de toonge vende landbouwers der streek, deze verbrei den hetgene zij gehoord hebben in hunne omgeving waar menigeen naar hen ziet en luistert. Daarom is liet dat do vergaderingen van den Landbouioersbond van Oost-Vlaan- deren, noodzakelijk gemaakt door den oor log, onverwachte vruchten zullen afwerpen, hoewel het natuurlijk iedereen zou verkozen liebben dat de oorlog niet uitgoborsten ware. Maar nu dat hij er toch is zal hij bijdragon tot de ontwikkeling der landbouwkennis, omdat de Landbouioersbond van Oost-Vlaan- deren in deze hachelijke omstandigheden manhaftig op zijnen post is gebleven en de taak die hij zich zeiven als plicht heeft op gelegd de landbouwers te hulp te komen, vooral als de nood dringt, op de meest ern stige wijze heeft ter harte genomen. Zoo zal het goede zooveel mogelijk uit het kwade spruiten. Buitsche bren. BERLIJN, 1 Februari. (Wolff.) Ambte lijke raededeelfóg uit het groote hoofdkwar tier van lieden Van het westelijke gevechtsterrein valt niets van belang te melden. F?anBohe bren PARIJS, 2 Februari. (Reuter.) Officieel bericht van dezen middag drie uur Op het noordelijk döel van het front zijn hevige ariilleriegevechten geleverd. Ten zuidoosten van Ieperen hebben de Duitschers op de schansen ten noorden van het kanaal aanvallen ondernomen, die on middellijk door het vuur van onze artillerie en infanterie zijn gestuit. In Champagne hebben wij ten noordon van Mesnil les Hurlus (ten oosten van Perthes) de bevestiging onzer stellingen voor een deel door ons bezet bosch voltooid. In Argonno, is do dag betrekkelijk rustig voorbijgegaan. -V- Otsiisoiie fes*G5i BERLIJN, 1 Februari. (Wolff. Ambte lijke mededeeling uit het groote hoofdkwar tier van heden Ten noorden van den Weichsol hebben wij lo Russen in de sired; ten zuidwesten van Mlawa uil eenige plaatsen, die zij daags te voren voor ons front bezet hadden, verdre ven. In Polen, ten zuiden van den Weichsel, hebben wij weer terrein gewonnen. Ten zui den van de Pilica hebben wij onze aanvallen hernieuwd. Qasknrijksche bron. WEENEN, 1 Februari. (Wolff.) Officieel® kennisgeving van dezen middag uit het ;roote hoofdkwartier In Russisch Polen en West Galiciê zijn gisteren hevige gevechten geleverd. Het heldere woer.dat verkenningen bogünstïgdo, gaf aanleiding tot tal van schermutselingen en gevechten tusschon verkeimingsafdouliii- gen, waarbij op verscheidene punten door onze troepen plaatselijke voordeelen zijn behaald. De algemeone toestand in de Karpathen is sedert do laatste gebeurtenissen onveranderd. Nieuwe aanvallen der Russen ton westen van don Lupkowerpas zijn afgeslagen. Bij een gevecht in het bergwoud hebben onzo troopon vijf officieren en 800 man van de Russen gevangen genomen, twee kanonnen en twee machinegeweren buitgemaakt. In Boekowina isniets van belang gebeurd. KaessïscSue bron. PETROGRAD, 2 Februari. (P. T. A.) Terwijl in Oost-Pi uisen en op den linker oever van den Weichsel do krijgsverrichtin gen zich bepalen tot schermutselingen en plaatselijke aanvallen, die den toestand der beide partijen niet merkbaar wijzigen, ont wikkelt zich do worsteling rond Duklu en Wiszkow in ons voordeel. l(i de streek van Borzimow hebben de Russische troepen in den nacht van 29 op 30 Januari, na een hardnekkig bajonetgo- veclit, een vooruitgeschoven loopgraaf her nomen. welke den vorigen dag door den vijand was bézot. Een mitrailleur is op den vijand veroverd. In den loop van don volgenden dag her nieuwde de vijand zijn aanvallen in dezelfde streek, maar werd wederom teruggedreven na een hardnekkigen strijd. I)e vijand poogde oveneens een heuvol te bezetten op zes kilometers afstand van Vis- zegrad, hij de linie van het Russische front, maar Hij werd met do bajonet verdreven. Op het overige gedeelte van het front, op don linker Weichseloever, hoeft hel Russi sche geschut met succes de vijandelijke stol lingen beschoten; op verscheidene punten werden loopgraven eu mitrailleurs der Duit schers vernield OcsienrsjkscSie bron. WEENEN, 1 Februari. (Wolff.) Naar het groote hoofdkwartier meldt, is de toestand op het zuidelijke gevechtsterrein onveran derd. £611 Duitsch viiegonderrichter verongelukt. GOTHA, 1 Februari. (Wolff.) Do vlieg- onderwijzer Oswald Kahnt is van een aan zienlijke hoogte, op het vliegveld bij de fa briek van spoorwagons teGotha neergestort. Hij bleef op den slag dood. Nog het geval in de iersohe Zee De Times meldt over het optreden der Duitsche onderzeeërs in de Iersclie Zee. Don 30 Januari 's avonds om 6 ure kwam in Fleetwood de visschersboot Margaret bin nenvallen met 23 man aan boord, die de heele bemanning uitmaakten van het s.s. der North Shields Ben Cruachan. De Ben Cruachan was op weg naar Liver pool en had Vrijdag morgend om 10,15 een punt bereikt, 15 mylen ten noordwesten van liet Noord westlichtschip, toen op korten afstand aan stuurboordzijde een onderzeeër verscheen. Zij heesch de Duitsche vlag on twee officie ren kwamen aanboord. In uitstekend Eu- golsch vroegou zij de scheepspapieren te zien en stelden zij de verschillige vragen, onder andero waar de Britsclie vloot zich ophield. Vervolgens zeide de bevelhebber van de duikboot liet spijt njij u te moeten lastig vallen, maar gij moet denken er is oorlog. 11c moet u in den grond horen. Ik geef u tien minuten om het schip to ontruimen. Neemt zooveel mee als ge kunt,in de eerste plaats uw geld.»» Do matrozen pakten zoo gauw ze konden hun kloeren en verdere bezittingen in hun koffers en wierpen een boot uit, terwijl de Duitsche officieren toezagen. Toen do bemanning een eindje weg was geroeid, zagen pij eenige Duitsche matrozen dio op de duikboot haddon gestaan, dat vaartuig verlaten met iets in de hand, wat op bommen geleok. Eenige minuten later was or eon luide ontploffing en het stoomschip zonk snel. De duikboot verdween onder de oppervlakte. De boot mot de bemanning dreef wat rond en werd 5 uren later opgepikt door de visschersboot Margaret dio de schooplie- den aan boord nam en naar Fleetwood bracht Daar melden zij zich by de marine-overheid en werden naar huis gezonden. Twee uren later, oin 8 uur derhalve, werd de bemanning van hot s.s. Linda Blanche door den stoomtrawler Niblick in Fleetwood gebracht. Dit stoomschip iiad den vorigen dag met een gemengde lading Manchester verlaten voor Belfast18 mijlen ten zuid wosten van bet lichtschip Bar voor Liverpool verscheen op een kwart inyl afstands aan de stuurboordzijde een duikboot aan de opper- vlakto. Zij heesch de Duitsche vlag en de Linda kreeg sein om te stoppen. Kapitein Elle, van de Linda Blanchekreeg bevel orn de papieren aan boord van de duik boot te brengen. De kapitein deed ztilks en terwijl de papieren worden onderzocht kwam de duikboot langs liet schip en de matrozen van de duikboot gavou sigaren en sigaretten aan de bemanning. De zewlui van de Linda zeggen, dat het de U. 21 was, maar twee van bon gelooven, dat het do U. 31 was, ofschoon zij er aan too voegen, dat zij op dat oogenblik natuurlijk opgewonden waren. Toen het onderzoek van de papieren was afgcloopen, zei de commandant vai^do duik boot dat hy inoest handelen volgens zyn on derrichtingen, do stoomboot laten zinken. De kapitein protesteerde, maar de kapitein van de duikboot zeide Maak u niot ongerust over uw schip. Dat gaat naar den grond, zoo als ook al mot een ander is gebeurd. Hy gaf do bemanning 10 minuten tijd om hun boeltje bijeen te pakken en het schip te verlaten. Toen zij wegroeiden in de twoe roei- booteu, die ze hadden neergelaten, gingen 4 Duitsche matrozen aan boord. Zij hadden bommen met lonten bij zich en plaatsten er een in het voorschip eu een ander onder de brug. Vijf minuten later was er luide ontplof fing, het schip helde sterk naar voren en zonk. üe bemanning roeide naar de trawler Niblick, die haar naar Fleetwood bracht. De kapitein van deze trawler heeft op den terugweg naar Fleetwood een geweldige ont ploffing gehoord, en vyf mylen oostwaarts zag liij een groot stoomschip in de lucht vlie gen. Ilij zette stoom op en was in een kwar tier ter plaats. Hy zag een hoop wrakhout dryven, maar er was goon monsch te zien. Hy pikte een kist met eene groote hoeveel heid ongemerkte reddingsgordols op en schatte de bemanning van het gezonken stoomschip op 30 a 40 man. De Kilcoan is om 3 ure 20 gezonken. De kolenboot Gladys die de bemanning overnam en van don kapitein van de duikboot bevol kreeg de bemanning van do Kilcoan naar het eiland Man te brengen, word door hom blijk- b i u- voor een visschersboot gehouden. Vermis'e Schepen In Engelscho Scheepvaartkriugon heersclit ongerustheid over het lot van de Highland Brae een stoomschip van de Nelsou-lyn, waarvan geen bericht is ontvangen sedert zij den 5 Januari naar Montevideo vertrok. Het stoomschip Potaro van de Royal Mail en het s.s. Hemisphere hebben ook roods verschel- ileno dagen vertraging. Men vreest dat zij op drijvende mijnen botsten ofwel door de vijandelijke schepen in den grond geboord werden De president der Portugeesche Republiek heelt eene proklamalie uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat de onlangs gehouden po ging tot omwenteling, op touw gezet was door de monarchisten en door de antimilita risten. Deze laalsten behoorden vooral tot het onlangs gestichte resorveregiment. De president verklaarde verder nog, dat thans alle gevaar geweken is voor de repu bliek en hij vertrouwen heeft in het land, indien hij in 't vervolg maatregelen nemen moost, om de antigouverneinenteele werkin gen te kortvleugelen. T.* verhouding tusschen Roumenië en Bulgaria schijnt verbeterd te zijn en Roume nië schijnt zelfs geneigd te zijn aan Bulgaria eenigeu grondafstaud te doen. Volgens c-en bericht uit Duitsohe bron, zou de Bulgaarsche afgevaardigde Radeu verklaard hebben, dat Roumenië en Bulgarië onmogelijk 't akkoord kunnen zyn of eene overeenkomst zouden kunnen sluiton. Indien er eene overeenkomst zou gesloten worden, zou deze nooit togen Turkije of liet Drievoudig Verbond (Duilschland - Italië- Oostenrijk) zijn. Radew voegde er nog bij, dat indien Roumanie Oostenrijk aanviel, de Bulgaren den oorlog zouden verklaren aan Roumanie. Anderzijds wordt ook uit Griekenland ge seind dat men daar op zijne hoede is, om alle gebeurtenissen het hoofd te kunnen bie den. Zoolang het statu quo in de Balkanstu ten behouden blijft, zal Griekenland niet roeren, doch indien een der Balkanstaten zich uitbreidt, door grondaanwinst, dan zal Griekenland, om do vruchten van twee bloe dige oorlogen niet te verliezen, ook hande lend optreden. In andere woorden gezegd, wacht Grie kenland alleen de gebeurtenissen af, om dan ten overstaan zijner belangen vooruit te ko men. Wat Roumenië en Bulgarië betreft, daar moeten de gedachten verdeeld zijn. Engelsche bron. LONDEN, 31 Januari. (Reuter). Het ambtelijke persburoau meldt I)e gouver neur van Nyassaland (Midden-Afrika, ten Z. en Z. O. van de Singioerivier en Duitsch Oost-Afrika) bericht dat er onlusten zijn uitgebroken onder de inboorlingen up de hoogvlakte tussche Zaïnbare Blantyre. De stam der Angoeroe is er voornamelijk bij betrokken. In den nacht van 23 Januari hebben de muiters de blanken op de plantage Magomora aangevallen. Zij doodden er drie en wondden er een. Drie blanke vrouwen en vijf kinderen werden weggevoerd, maar later weer losgelaten. Daarna deden zij oon aanval op een pakhuis te Blantyre, waarbij zij wapenen en munitie buit maakten. De blanken werden niet aangevallen. Verschei dene belhamels zijn in hechtenis genomen. Drie hunner zijn terechtgesteld. In deNational-Zeitung vertelteen soldaat een en ander over den onzichlbaren vijand, liij zogl, dat hij al maanden aan het front ligt, vole bestormingen heeft meegemaakt, maar nog geen vijand heeft gezien. Menig maal, zoo vertelt hij verder, duikt een vij andelijke vlieger op, boven onze loopgrach ten. Ieder oogenblik kan hij ons ontdokken en een bom naar beneden werpen. Maar hij vliegt voorbij. Het komt slochts zelden tot een botsing tusschon vliegers en voetvplk. De infanterist ziet in, dat het heter voor hem is niot door den vijand ontdekt te wor den, dan door een hevig, maar meestal nut teloos geweervuur de aandacht van den vlie ger te trekkon en daarmee de stelling te verraden. Hij zoekt daarom meestal dekking en is dan inderdaad uit de hoogto niet van de aai de te onderscheiden. Het ligt echter ook in het belang van den vlieger den strijd te vermijden, want hij heeft vooral beteeke- nis als verkenner en voor verkenningstroe pen geldt als belangrijkste regel, dat zij zich alleen in geval van nood met een gevecht inlaten. Hot goede overbrengen van hun rapport is gewichtiger dan het werpen van de best gerichte bom. De vlieger boeft meestal slechts te vree- zen voor hot vuur van de vijandelijke artil lerie. Dat is do reden, waarom de verliezen aan vliegers in don oorlog betrekkelijk zoo Jurering zijn. De Fransche sergeant Paul Marchand heeft in dezen oorlog honderd zeven-en- negentig kwetsuren opgeloopen. In hot begin van den oorlog, omstreek# half September, is Marchand aan het hoofd gekwetst. Den volgenden dag was hij ia de kerk van Canroy toon het dorp door do Duitschers beschoten werd een granaat ontplofte in zijne nabijheid en hij werd op honderd zeven-en-negentig plaatsen van zijn. lichaam door granaatsplintera getroffen in zijn gezicht, aan zijn handen, zijn beenen, zijn borst. Marchand heeft nu het hospitaal! te Marmontiers waar hij verpleegd wer<|, verlaten. Hij heeft het gebruik van zijn beide oogen voor goed verloren en moeë- bovendien een vinger van zijn rechtorhandji JVinAvp BELANGRIJKE DIEFSTAL Waarlijk de stoutmoedigheid; der dieven kent geene palen meer. Verleden nacht zijn versoheidene misdadigers lange de keldervenster gevende op de straat, in db woning gedrongen van M. Moeremajis* handelaar, wonende Groote Markt, alhier, dus in volle kuip der stad. Zij zijn recht in den winkel binnen gegaan hebben kostelijke pijpen gestolen, zilveron horlogiekettingen, alle soorten van waarde» medegenomen, alsook eene som geld. Een gansche man champagnewijn is ook ver dwenen, likeuren, hespen enz.; de dieven moeten zeker talrijk geweest zijn om alles te kunnen modonemon, ofwel van eene kar moeten gebruik gemaakt hebben. De dief stal moet ook begaan zijn door kerels die de ligging van bet huis goed kennen. Het onderzoek is onmiddelijk door den policiekommissaris M. Thuylie, begonnen de dienstdoende Prokureur des konings M. De Buysscher was reeds zeer vroeg ter plaats om de gebraikolijke vaststellingen te doen. Erg rijtuigongeval. Een koopman overreden. Gister was zekere Deroo va» Aspelaere, koopman in vee, met paard en kar eene levering gaan doen; toen hij op de wijk - Preulegem te Ninove, van zijne kar viel, tengevolge eenor verkeerde beweging van zijn paard en onder de wielen van zijn gerij terecht kwam. De ongelukkige werd in deerniswekkende!! toestand door voorbijgan gers opgenomen en bij dringendheid in etne naburig# woning gedragen, alwaar dokter Prové liet slachtoffer de beste zorgen toe diende. De toestand van Deroo is zoo erg eworden, dat men allo oogenblikken een noodlottig einde verwacht. Zwitserland en de Oorlog Do oorlog heeft aan de Zwitsersche hotel- nijverheid een gevoelige slag toegebracht. Meest al de toeristen hebben thans heel wat anders te doon, dan in vakancie te gaan. In liet kanton der Grisous is thans eene leeningbank gesticht, ten kapitale van 10 miljoen, om de hotelhouders ter hulp te ko men. Op ons bureel berust een brief voor Leaa- der Van Rumpelberg, Hoogstraat, Haaltert. Mijnheer en Mevrouw Henr! Aercke- Bauwens en kinderen. De Familien Aercke.Bauwons en De Kerpel melden Ued. liet smartelijk verlios van MIJNHEER Soldaat bij het 2e Linieregiment geboren te Aalst den 13 Juli 1891, gesneuveld op het slagveld te Sompst den 24 Sept. 1914. De lijkdienst zal plaats hebben op Maandag 8 Februari 1915, om 9 ure '3 morgens (B. I).), in de kerk van Sint Martinus. Do vrienden en kennissen die, gezien de tijdsomstandigheden, geen doodsbericht zou den ontvangen, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Men bericht ons het overlyden van den HEER KPH3-1E EEBG 27 jaar oud. Luitenant bij het Beleisch Leger gesneuveld op 't void van oer, langs don Y/.or. M. Berg was do eonlgo zoon van M. Borg, Oud-kolonel der Pupillenscboal hier ter stede. De Volksstem maakt zich den tolk van allo Aalsteuaars, om aan Kolonel Berg, de innigste gevoelens van deelnoming in het onherstelbaar verlies,aan te bieden.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1