Oorlogsberichten t Tarief voor de Paspoorten Op 66ü dezer Winteravonden In liet EngelsGb Parlement De Belgische geïnterneerden Nog de aarbeving in Italië DAGBLAD Bekendmakingen De strijd in Belgie en Frankrijk Van het Oostelijk Vechtterein OORLOG TER ZEE Een aanslag in Amerika. Voor Belgische Onderwijzers Nog ds oneerlijke betaalmeester van het Fransch leger. Denderhautem Terechtstelling der veroordeelden In het proces van Serajewo. Het Roumeensch leger DE PLECHTIGE LIJKDIENST PhiUbert Pierre Camiel Aercke Een<en-twmtigsie jaargang nummer 30 3 CENTIEMEN WET NUMMER Zondag 7 Februari 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 Y UITGAAF, 7 o. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, BruxeHes. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 04 GODTS, 2, Beursplaats, ]V» Kerlcstraat, z Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFBL-DB QBNDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.Jfr. 0,60 8® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Sport (per regel) ftr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fï. 2,00 Recht.herstell.(per regel) fr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluiteüjk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Wie de openbare orde stoort of de zeker heid, bet leven of den eigendom der bewo ners van den omtrek der Commandanlur Aalst in gevaar brengt of beschadigt, zal ▼olgens de Duitsche wetten gestraft worden. De Duitsche Commandanlur. BERICHT ETAPPEN-INSPECTION. Gent, 3 Februari 1915. Er wordt gelieven voor paspoorten Binnen bet Etappengebied Fr. 1,50 Binnen het Etappengebied voor de arbeiders voor 1 maand hoogstens 0,50 Buiten het Etappengebied en in het Gouvernement gebied 3,00 Kaar Holland, voor 3 dagen hoogstens 3,00 Maar Holland, voor eiken dag meer 1,50 Haar Holland, voor arbeiders voor 1 maand hoogstens 1,00 Voor Staats- en gemeeutebeambten, die in opdracht van de Duitsche belleeren, hun dienst verrichten, evenals voor zulke lieden, die, volgens bewijs van hun gemeentebestuur, onbemiddeld zijn, worden paspoorten koste loos verschaft. STAD AALST Gezien de droeve omstandigheden heeft liet Schepenkollege der Stad Aalst beslist, dat dit jaar geen Vastenavond zal gevierd worden. liet zal dus verboden zijn zich temaskeerén of to verkleeden of andere vermakelijkheden in te richten. De dd. Burgemeester VAN DEN BERGH. t Is Winter. De avond is guur en zuur, ©en vochtige koude, half mist, half regen, spot met overjas en warme onderkleeren en dringt lot hot merg der beenderen door. Do onstuimige wind, jaagt een onophoudende siddering door het lijf heen. Sr heerscht oene volkomene duisternis. Met schreden, zoo groot als zijne lange bee- nen liet hun veroorlooven, schrijdt mijn vriend Emiliano, langs de groote laan naar huis toe. Hij haast zich en stapt zoo snel hij maar kan, voort, om onder dak te geraken. Maar zie.... nauwelijks nog een honderdtal meters zijner woning verwijderd, vertraagt hij plotselings 1 Daar, links van hem, ergons in eene diepte, aan den inslag van een klein keerbaantje, verneemt hij het gekreun eener smeekende vrouw - Och, Mijnheer, eene aalmoes a. u. b Hij nadert, en op zijne vraag Wat ver langt U dan mevrouw ontspint, de diep ontroerde, treurende en weemoedige vrouw, een versleten stuk doek om liet hoofd ge wenteld, met een barer armtierige onschul dige rillende wichtjes, in lompen gehuld, 0|> den linkerarm, en een op de heup rusten- oon korf aan den rechterarm het volgend treffend gescliiedenisje, waarbijzij, die mar telares, in snikken ^losbarstte en hij, den heer, als door ontzetting zich geslagen ge- voeldo als ware het bloed in zijne aderen gestold 1 I 1 I... i Och Heere.... mijn man, mijn betreur den echtgenoot is vanaf het losbreken des oorlogs, bedlegerig, aangetast door de ver schrikkelijke plaag der longleering, wordt door do hevigste koortsen uitgeput, en ik alleen, bevind mij met hem, daar te mid den eener rampzalige onverwarmde hut, mot eene ellendige slaapstee als eenige rust, zonder vuur, noch licht, noch eten, met drie kleine onschuldige wichtjes, ja, drie half naakte bloedjes, die mij gedurig reikhalzen, schreeuwen en krijgschen om een schamel stukje brood Och Heere, gedenkt ons droe vig lot Ach, ach... ach En zuchtten zuchtten dat zij deed. Bij die allerpijnlijkste woorden kwam den moed diens heeren vol, hij kon zich niet meer bedwingen noch zijne tranon weerhouden, en, hij nam de teedere handjes van het schier verstijfd kindje vast, streelde zo onbewimpeld, Zette eenen zoe ten kus op de verkleumde bleeke wangen van het ongelukkig schaapje, en, de reine spreuk indachtig »»Wat gij aan den arme geeft,leent gij aan God»! stak hij vastberaden zijne hand in den zak, haalde er een klein lederen geldteschj< uit te voorschijn, nam er twee gouden pen ningen uit, en stelde zh de wreedbeproefde moeder ter hand alsmede zijn adreskaartje; erbij voegende Daar mevrouw zulks is foor u, denkt op mij I Rekent op mijne ondersteuning; koopt met dit geld al uwe benoodigheden, en geen nood meer. Ik verzeker het u stellig, voortaan zal ik er wel doen voor zorgen dat gij met uw diep getroffen kroost, niet van honger omkomet; uw leed en smart, zal ik trachten te leni gen I m Diep ontroerd verliet hij de vrouw met een gevool van onschatbare tevredenheid van onuitsprekelijk geluk, verheugd als 't ware over zijne daad. 't Was alsof er iets gloeide in het binnenste van zijn hart 1 Ho, redder der armen Dat de zegeningen van Hemel en Aarde, van Tijd en Eeuwigheid over uw hoofd ver spreid mogen worden Ha, welke schilder zou hij machte wezen, dit opzijn tafereel voor te stellen Zou een stalen hart niet breken Zou een doofstomme niet spreken Ja, dat de verheffende zaak tot voorbeeld strëkke aan al de bemiddelden en dat zij voortaan, de hand toereiken aan hen, de armen van ons tranendal Jean Luycx, Aalst. Duitsche bron BERLIJN, 3 Februari. (Wolff). De Fran sche aanvallen tegen onze position nabij Per thes zijn afgeslagen. Op het overige van het front zijn enkel artilleriegevechten te mel den. AALST. (Duitsche Kommandantur) 5 Fe bruari 1915. Westelijk gevechtsterrein. Op het front, tusschen de Noordzee en Reims, hadden enkel artillerie-gevechten plaats. Verscheidene Fransche aanvallen nabij Perthes werden met verliezen voor den vij and afgeslagen. Ten noorden en ten westen van Massiges (noord-westen van St Manehould), vielen onze troepen gisteren aan, liepen in storm over drie achtereenliggende vijandelijke loopgraven, en veroverden de Fransche hoofdstelling op eene breedte van 2 kilome ters. De Fransche tegenaanvallen, die ook s nachts voortgezet werden, zijn afgeslagen. Wij namen hier 7 officieren en 601 mannen gevangen, en veroverden 9 machinegeweren en 9kanonnen van klein kaliber, alsook veel ander materiaal. Van liet overige front is niets te melden, dan het eerstegevecht tusschenonze sneeuw- schaatsentroepen en de Fransche jagers. Dit gevecht verliep voordeelig voor ons. Fransche bron. PARIJS, 2 Februari. (Reuter). Officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur De dag is gekenmerkt door een verdubbelde he vigheid van do artilleriegevechlen en door een reeks aanvallen van ondergeschikte be- teekenis door de Duitschers. Al deze aan vallen zijn afgeslagen Op het front der Belgische troepen heeft do zware Duitsche artillerie bijzonder groote bedrijvigheid aan den dag gelegd het vuur wasg6richt tegen verscheidene steunpunten aan den Yser, In de buurt van Yperen is een hevig ar tilleriegevecht geleverd. Afdeelingen van een Duitsch regiment hebben bij Cuinchy een Engelschen post aan gevallen en bezet Het gisteren vermelde krijgsbedrijf langs den weg van Béthune naar La Basée is schitterend geweest voor onze infanterie. De Duitsche troepen, die daar in het vuur wa ren, schijnen ten minste een bataljon sterk te zijn geweest. De eerste twee aanvallen zijn door ons vuur gebroken, bij den derden was de vijand in een onzer loopgraven door gedrongen, doch door een tegenaanval met de bajonet hebben wij hem er weer uitge worpen. Op het front aan de Aisne heeft onze zwa re artillerie het station van Moyen beschoten waar de Duitschors bezig waren met pro viandeering. Het vuur veroorzaakte twee ontploffingen, waarna er 24 uur lang rook zichtbaar overbleef. Duitsche bron. BERLIJN, 3 Februari. (Wolff). Uit het groote hoofdkwartier Aan de Oost-Pruisische grens niets nieuws. In Polen, ten noorden der Weichsel, zijn de ruilerijgevechten voor de Russen mislukt. Ten zuiden der Weichsel, hebben wij het dorp Humin bezet. De strijd duurt nog voort rond Vola-Sz^sdloweoa. Sinds 1 Februari hebben wij daar meer dan 4000 krijgsgevangenen en 6mitrailjou- zen genomen. De nachtelijke aanvallen der Russen tegen onze stellingen op de Bzura werden afge slagen. AALST (Duitsche Kommandantur) 5 Fe bruari 1915. Oostelijk gevechtsterrein. In Oost-Pruisen werden zwakke Russische aanvallen tegen onze stellingen ton zuiden der Memel, afgeslagen. In Polen, ten noorden der Weichsel duren de ruiterij gevechten tusschen kleine troepen- afdeelinyen voort. Aan de Bzura, ton zuiden van Sochazew, is een nachtelijke aanval der Russen, met zware vijandelijke verliezen Onze aanvallen, ten oosten van Olima, maken ODdanks den hevigen tegenstand des vijatids, toch vorderingen. Het aantal krijgs gevangenen vermeerdert voortdurend. In de Karpathen strijden sinds eenige da gen Duitsche en Oosten rij ksche troepen schouder aan schouder. De verbonden troe pen hebben ondanks de sneeuw en de slechte wegen, roeds belangrijke vorderingen ge maakt. Qcsfenrijksche hronc WEENEN, 2 Februari. (Wolff.) Heden middag is de volgende ambtelijk© mededee- ling verschenen De algemeene toestand is onveranderd. Een op zich zelf staande aanval der Russen in Polen, aan den middenloop der Pilica, is In de Karpathen duren de gevechten op den westelijken vleugel van het front voort. In het midden van het front strijden de Duit sche en onze troepen met succes. Een waarschuwing aan de koopvaardij Duitsche bs*on. BERLIJN, 2 Febr. (Wolff.) De Reichsan- zeiger bevat do volgende bekendmaking van den chef der Duitsche marinestaf Engeland is op het punt aanzienlijke strijdkrachten en een groote hoeveelheid oorlogsbehoeften naar Frankrijk te versche pen. Tegen dit transport zal met alle ten dienste staande middelen worden opgetreden. De vreedzame scheepvaart wordt nadrukke lijk gewaarschuwd, de Fransche Noord- en Westkust niet te naderen, omdat haar bij verwarring met schepen die voor oorlogs doeleinden dienen, ernstig gevaar zou drei gen. Aan den handel naar de Noordzee wordt de route om Schotland aanbevolen. De Duitsche onderzeeërs in de lersche zee Nog verscheidene Engelsche stoomers zijn door Duitsche onderzeeërs achtervolgd geworden in de lersche zee. Deze konden slechts met de grootste moeite en door nu rechts, dan links te stoomen ontsnappen. De paketboot Leinster die uit Holyhead vertrokken was, werd door een onderzeeër aohtervolgd ter hoogte van delichtboot Lish. De paketboot Graphic van Belfast naar Liverpool werd gedurende 7 mijlen achter volgd. Dank aan behendige manoeuvers van den kapitein, kon de boot toch Liverpool bereiken. De stoom8rs Atreus en Ava zijn te Greenock aangekomen. De kapiteins ver klaarden dat zij slechts met groote moeite aan de achtervolging van Duitsche onder zeeërs ontkwamen. Reeds hebben twee Engelsche Zeevaart- lijnen hun dienst gestaakt, terwijl anderzijds de Verzekeringa Maatschappijen de taks der premiën van 20 tot 100 0/0 verhoogd heb ben. Een aanval op een hospitaalschip Fransche bron. PARIJS, 2 Februari. (Reuter). Een offi cieele nota van de marinestaf deelt mede dat gisteren middag om 5 ure een Duitsche duikboot een torpedo heeft afgeschoten op het Engelsch hospitaalschip Asturias, dal zich op 15 mijl ton N.N.O. van Havre be vond. De torpedo heeft zijn doel gemist. De aanslag is een schending van het voorschrift der Haagsche conventie van 18 Oct. 1907, NEW-YORK, 2 Februari. (Reuter.) Er is een poging gedaan om de brug van den - Canadi an-Pacific spoorweg tusschen Vanceboro iu den staat Maine en St. Croix in Nieuw-Bruns- wijk met dynamiet in, de lucht te doen vlie gen. Eon man is in hechtenis genomen aan de Amerikaansehe zijde van de brug, onder ver denking dat hij do ontploffing heeft veroor zaakt. Officieel is bekend gemaakt dat de brug slechts licht is beschadigd. LONDEN, 2 Februari. (Reuter). Hot La gerhuis is heden bijeengekomen ter hervat ting van de gewone zitting. Bonar Luw, de leider der oppositie, ver klaarde dat, ofschoon de verantwoordelijk heid voor het voeren van den oorlog bij de regeering moet blijven berusten en de oppo sitie derhalve vrij is om kritiek te oefenen, zij zich daarbij alleen zal laten leiden door vaderlandsche overwegingen, en niet door partijbelangen. Asquith zeide, dat hoewel de regeering de geheel verantwoordelijkheid voor het voeren van den oorlog aanvaardt, zij bijna dagelijks de oppositie inlichtingen heeft verstrekt over diplomatieke en andere aan gelegenheden. De oppositie blijft niettemin volkomen vrij om de daden der regeering aan kritiek te onderwerpen. Verder verklaarde spreker onder toejui chingen der ministerieelen, dat de oppositie op vaderlandslievende on zeer te waardeeren wijze aan de regeering haar medewerking heeft verleend. in Xïolland Majoor Mamet, op zijn eerewoord vrijge laten geïnterneerd Belgisch hoofdofficier te Amersfoort, is, met toeslemming van den minister van oorlog, toegevoegd aan den Belgischen generaal Dossin, om dezen als adjudant bij te staan tijdens zijn verblijf in ons land en hem te vergezellen bij de bezoe ken, die de generaal binnenkort gaat bren gen aan de plaatsen, waar Belgische mili tairen zijn geïnterneerd. Generaal Dossin hoeft, met verlof van den minister, bezoek ontvangen van generaal Werbrouck, geïnterneerd te Zwolle. Een Belgisch officier, in Gaasterland, geïn terneerd, heeft zijn eerewoord terugge vraagd en is naar Urk overgebracht. Het Internationaal Bureel van Onderwij zersverenigingen heeft tot heden voor nood lijdende Belgische Onderwijzers, meer dan 100.000 fr. ontvangen. Daarvan hebben de Nederlandsche onderwijzers niet minder dan 32,000 fr. verzameld. Bovendien hebben dezen talrijke Belgische lcollegas met vrouwen en kinderen gehuis vest en gevoed. Denemarken bracht voor het internatio naal Bureelf. 10.020 op, Rumenië f. 465, Noorwegen f. 1980, Frankrijk f. 7143, En geland f. 6354, Zwitserland f. 319, Bulgarië f. 375, Ned,-Oost-Indië f. 147, Ned.-West- Indië f. 362, Rusland (Finland) f. 574, Zweden f. 10.185 en Spanje f. 1022. Engeland en Frankrijk heeft evenals Hol land talrijke vluchtelingen in hun land ge herbergd en ondersteund. Volgens de Matin heeft Labori om per soonlijke redenen geweigerd, den algemee- nen militairen betaalmeester Desclaux, die terecht zal staan wegens verduistering van voorraden, te verdedigen. Men herinnert zich dat Desclaux kabinets-overste van den gewezen minister-president Caillaux is ge weest en dat Labori mevr. Caillaux heeft verdedigd. Hij vreest nu blijkbaar dat in deze zaak do politiek zal worden gemengd, wan neer hij als verdediger optreedt. den nacht van Donderdag tot Vrijdag zijn stoutmoedige dieven langs een venster bin- gedrongen in den winkel van M. Richard Van der Storm, in het dorp. De schurken die ongetwijfeld goed wisten, dat Van der Storm deel maakte van de nachtwacht, stolen er 4 hespen, allerhande winkelwaren en eene som van rond de 200 frank. Men heeft niet het minste spoor der dieven. Schrikkelijk auto ongeval. Een werkman gedood. Gisteren was men bezig in eene bijzondere woning der Groote Markt, herstellingen te doen op den koer. Een des dieners ging de straat over met een korte wagen toen opeens een automobiel in volle vlucht achter hem kwam aangereden. Vooraleer den tijd ge had te hebben te zien wat er gaande was, werd de knecht gevat en onder de wielen geworpen welko hem overhel lijf liepen. De ongelukkige vreeaelijk verminkt, bleef op de straatsteonen liggen en stierf kort na dien. De borst was ingedrukt, de twee bee- nen waren letterlijk opgereden. Het lijk is naar het doodenhuis overgebracht. Het slachtoffer zekere Karei Gornand, was 24 jaar oud en moest dezer dagen in het huwe lijk treden Een onderzoek is begonnen om de ver antwoordelijkheden vast te stellen. Op de binnenplaats van de vesting-gevan genis zijn heden, Veljko Cabrilovie, Milko Jovanovie en Dauilo Ilio, die in het hoogver- raadsproces ter dood zijn veroordeeld, te rechtgesteld. De terechtstelling werd zonder incident voltrokken. Jakov Milovic enNedjo Korovic, die even eens ter dood waren veroordeeld, zijn bege nadigd. Hnn straf is in levenslange, resp. 20 jaar zware tuchthuisstraf veranderJ. Princip, de moordenaar van aartshertog Frans Ferdinand, die wegens zijn jeugdigen leeftijd niet ter dood is veroordeeld, heeft 20 jaar tuchthuisstraf gekregen. De aardbevingen in Italië zijn nog niet geëindigd. Een telegram uit Citfa Ducal meldt, dat Maandag het waterpeil van het meer van Paterno, plotselings 5 meters gezakt is. Een deel der kaai viel in het meer, dat nu onge veer 150 meters breed is. De inwoners uit den omtrek verklaren, dat zij eenige minu ten te voren gezien hadden dat luchtbellen aan de oppervlakte des waters verschenen en dat zij een dof onderaardsch gerucht hoorden. Ingenieurs zijn thans ter plaats, om op te sporen wat er gebeurd is. Tot hiertoe moeten de mobilisatiemaat- regelen, door de Balkanstaten genomen, kei als voorzorgmaatregelen aanzien worden. Ten titel van inlichting geven wij hier do sterkte van liet Roumeesch leger In 1913 telde het Roumeensch leger 40 regimenten voetvolk, ieder van drie batal jons en eene afdoeling milrailjeuzen, 20 regimenten ruiterij, ieder van 4 schadrons en een regiment koninklijke wachten. Do artillerie telde 20 regimenten, ieder van zes batterijen van 4 stukken en eene depotbat terij; vijf afdeelingen veldobuswerpers, ieder van 3 batterijen van 4 stukken; zes batte rijen zware obuswerpers van 4 stukken en eindelijk nog vier batterijen bergartillerie, ieder van 4 stukken. Op oorlogsvoet telt het leger dus vijf of zes legerkorpsen, ieder van twee afdeolingea voetvolk, twee regimenten ruiterij en tweo brigaden artillerie. Bij ieder legerkorps kan eene resorveafdeeling gevoegd worden, ten ware met dezo reservisten, nieuwe leger korpsen gevormd werden. Thans nog is men bozig verscheidene nieuwe regimenten te vormen. De uitrusting van het Roumeensch leger is zeer normaal. Het voetvolk hoeft een repetitiegeweer van 6,5 mm,; de artillerie snelvarende kanons van Krupp, 7.5 mm. en 10.5 mm. en zware obuswerpers en berglcanonnen. tot lafenis der ziel van Mijnheer Jozef Rubbens zoon van M. Rubbens-Tibbaut, geneesheer te Lede, vrijwilliger van liet 2® linie en roemvol gesneuveld den 22 Oktober 1914, aan den Yzor, in den jeugdigen ouderdom van 17 jaar, had Donderdag laatstleden te Lode plaats. De parochiale kerk was veel te klein, om de groote schaar bloedverwanten, vrienden en bekenden van den jongen held te bevatten, die er aan gehouden hadden, hunne deelne ming aan de beproefde ouders en familie ta betuigen. De Volksstem maakt zich den tolk der Aalstenaars en van gansch het Arrondis sement, om nogmaals aan den heer Doktor Rubbens, zjjne achtbare gade, de familiën Rubbens en Tibbaut, de verzekering te geven van de algemeene instemming in hunne droefheid. Dat de ziel van hun bravon, dapperen Jozef in vrede ruste Mijnheer en Mevrouw Henri Aorcke- Bauwens en kinderen. De Familien Aorcke, Bauwens en De Kerpel melden Ued. het smartelijk verlies van MIJNHEER Soldaat bij het 2e Linieregiment geboren te Aalst den 13 Juli 1891, gesneuveld op het slagveld te Sempst den 24 Sopt. 1914. De lijkdienst zal plaats hebben op Maandag 8 Februari 1915, om 9 ure 's morgens (B. U.), iu de kerk van Sint Martinus. De vrienden en keunissen die, gezien de tijdsomstandigheden, geen doodsbericht zou den ontvangen, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1