Woeker ;n de karpathen OF HET OORLOGSTERREIN drr rs "X in Belgis en Frankrijk Van liet Oostelijk VsoMtarein De houding van Italië Ga Russisclia-Turks&he oorlog DE OORLOG TER ZEE DintscUaaa verklaart de Engelsche wateren tot oorlogsgebied. De toestand in Roumenie Oost west, 't huis best Een zonderling gevolg van dsn oorlog In Allaanië Een-esi'twiniigste jaargang nummer 32 3 CENTIEMEN HEX NUMMER Dinsdag 9 Februari 1915 ABONNEMENTEN s Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avands 0 0 2' UITGAAF, 7 o. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et financier© du journal, s'adresser exclusivement l'Agence Réelamo Godts, 2, Place de la Bourse, liruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST ffii GODTS, 2, Beurspiaats, (VJ. 9, Kerlcstraat, Telefoon A 3291» Telefoon 114 BestuurderJ. VAN NUFFEL-DE GENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 I Sport (per regel) fr. 1,00 3» bladz. (de regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Financ.aankon.(perregol)fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitslullelijk t® wenden Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Van verschillende kanten wordt ge schreven en bitter geklaagd over een soort woeker, die waarlijk schande schreeuwt in deze tijden. Zien we 't hier, in een groot cen trum van bevolking, zelf gebeuren, hoeveel te meer mogen we 't geloo- ven als 't uit landelijke gemeenten wordt aangeklaagd. Die woeker bestaat hierin, dat som mige kleinhandelaars en winkeliers van eene betrekkelijke schaarsheid der levenswaren misbruik maken om, ten koste oener erg geteisterde bevol king, grooter winst op die wareu te rekenen. Niet alleen werkliedon, maar ook burgers, wier handel of bediening stil ligt, lijden daaronder, en terwijl de overgroote meerderheid van burgers en werklieden uitgebuit wordt en uit geput geraakt, worden die enkele woekeraars rijk op den nood hunner medeburgers. Dat zulks hot tegendeel van eene lofwaardige handelwijze is, zal wel niet in 't breed en in 't lang moeten betoogd w orden. Verre van ons, te beweren dat 2H3 kleinhandelaars en winkeliers liet zoo doen, voorzeker neen. Maar dat er zijn die zoo handelen, zal men ons niet betwisten, daar in bepaalde ge meenten de prijzen stegen terwijl de koopers in den winkel stonden, omdat de winkelier zoo pas vernam dat het in eene andere plaats zoo duur was. Zulke doening is waarlijk lerug- stootend, wijl zij gericht is tegen men- schen, die wie weet welke opofferin gen moeten doen om aan hun no kin- ders het hoogst noodigo to kunnen verschaften Wat is er tegen dien woeker aan to vangen Ieder gemeentebestuur, kan daar middel in schaften ofwol kan iedereen dio kleinhandelaars en winkeliers welke zulken woeker plegen aan wij zen en ze hij gezwegen overeenkomst ioycotteeren. Ook kan ieder gemeentebestuur han delen gelijk onskatholieklandsbestuur destijds heeft gedaan de prijzen der meeste levenswaren van bestuurswege regelen en er strenge kontrool op oefe nen. Dat is in deze tijden niet enkel een bestuursrecht, maar zelfs een be- stuursplicht. Waar zoovelen lijden, moet elkeen zijn deel van het algemeene lot dra gen. Het ware eene echte schande, moest de algemeene nood dienen om enkelen rijk te makon. DuiiScEte broei. BERLIJN, 5 Febr. (Wolff.) In Oost-I'rui sen werden verscheidene Russisch® aanvai- lun afgeslagen ton zuiden der Memel. Evon- zoo werden slerlce Russische aanvallen te gen onze nieuwe stellingen ten oosten van Bolimow afgeslagen. Het getal krijgsge vangenen beloopt daar sinds het begin der woek reeds 0000 man. Oosienrijksche feronj WEENEN, 2 Februari. (Wolff.) Officieële kennisgeving van vanmiddag In Polen en West-Galicië is niets van be lang gebeurd. Be gevechten in da Karpatlien duren met onverminderde hevigheid voort. Op het wes telijke deel van het front zijn de vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het bergwoud op het middelste deel van het front hebben onze kolonnes gisteren opnieuw terrein gewonnen en eenige hondorden gevangenen genomen. WEENEN, 5 Februari. (Wolff.) Uit het Ooslenrijhsch-Hongaarsch oorlogsperskwar- tier wordt gemeld Aan het Nida-front duurt de artilleriestrijd, van weerszijden door iiifanterieaanvallen ondersteund voort. De Russen bobben Tarnow wegens de be schieting met zware mortiereu moeten prijs geven. Het zwaartepunt van de huidige gevech ten ligt in liet gebied van Dukla, waar een sterke Russische troepenmacht den Dukla- pas en de naburige overgangen bedreigt. De Russen trachten blijkbaar de voordoeleu, door de boiidgenooteu behaald bij den üszok- pas en op de oostelijke Karpatlionliuie, te niet te doen. De strijd in do Karpatlien heeft te lijden van den /.waren snoeuw. De Duitsche troe pen houden zich daar niettemin kranig. Russische bron. PETROGRAD, 5 Februari. (P. T. A.) De Russische troepen hebben gisteren, rond half elf voornoen, Voliach Idiowska bezet. TSAIISKOJE SELO, 5 F««br. (P. 1'. A.) De Czaar is heden morgend om 10 uur naar liet front vertrokken. Tot aan de statie werd d© Czaar uitgeleide gedaan door de C'zarin en do prinsessen. PETROGRAD, 5 Februari. (P. T. A.) Officieele modedeeling van den algemeetien staf In Oost Pruisen hebben onze troepen het dorp Grossmedunischken, op den linkeroevor van de Angerap bezet. Op den rechteroever dor Weichsel komen dikwijls gevechten voor. De verwoedste strijd heeft plaats op het front Lipno-Bjesjliun. Onze troepen liebbon stormenderhand Skempe genomen en eene poging, door den vijand gedaan om zich meesier te maken van Blino, verijdeld. Op den linkeroever der Weichsel duurt de strijd nog steeds met dezelfde hevigheid voort, op do lijn Borzimow-Humin-Vola- Szysdloweca-Sicice-Boiimowki. De vijand heeft meer dan veertien regimenten in eerste vuurlijn gebracht. Talrijke batterijen, waar onder zwaar geschut, schieten dag en nacht. De strijd in het dorp Humin (Goumine) is bijzonder hevig. De vijand bracht er gedurig nienwe strijdkrachten. De vijandelijke pogingen tot aanval, aan de Nida mislukten. Ook de strijd in de Karpatlien wordt langs om heviger. Er zijn daar ook Duitsclie troo pen. Ook bij Kantara is een aanval der Turken, die 1200 man met zes batterijen sterk waren, afgeslagen. Hun verliezen bedroegen 21 dooden, 25 gewoneen. Reuter seint nader dat er goede redenen zijn te gelooven dat er niet 1200 toch 12000 Turken aan 't gevecht hebben deelgenomen. Nog de opmarsch der Turken naar Egypte. Dinsdag hebben do Brilsche strijdkrachten in de huurt van Ismaïliëh, bij het midden van het Suezkanaul, een treffen met deu vijand gehad. Dit gevecht is voorafgegaan aan dat bij Toessooin, dat Dinsdag avond voorviel en waarbij do Engelsclien, de Turken met het leghen van een brug over het kanaal lieten beginnen en ze dan met e«n welgeslaagden anval verdreven. Ismailieh ligt aan het noordelijke einde van het Timsah-meer, Toessoem aan het zuidelijke. Woensdag ochtend hebben de Turken ook nog een aanval godaan bij Kantara, waar ook verleden week gevochten is. Zij werden volgens Engelsch bericht, ook hier verdre ven. Aangezien de Turken blijkbaar geschut bij zich hadden, zijn zij, vermoedelijk in aanmerkelijken getaile daar in de buurt aan gekomen. Waarschijnlijk zijn zij dus van El Arisj in Zuidwestelijke richting door do woestijn gelrokkon, misschien bij Bir Matha. Er was beweerd geworden dat de gewezen Italiaansche minister Giolitti eene samon- zweering zou op touw gezet habben, om het kabinet omver te werpen en Ilalie'fl inmen- giDgin den oorlog te voorkomen. Giolitti heoft daartegen verzet aangetee- Uend in een brief welke de Tribuna op neemt. Giolitti zegt, dat hij wel gesproken heeft met Von Bülow, maar dat Italië's houding buiten beschouwing is gebleven. Dat hij tot de voorstanders van een volstrekte onzijdig heid zou behooren, ontkent hij eveneens. Wanneer het om de eer of de levensbe langen van een land gaat, kan volgens hem een oorlog, hoe rampspoedig die ook zij, noodzakelijk wezen. Het zou echter eon fout zijn Italië in den oorlog te dompelen alleen uit overgevoelige zorg voor anderen. Mogelijk zou Italië zekere voordeelen kun nen erlangen zonder mede te doen aan den oorlog. De beslissing daaromtrent berust uilsluitend bij de regeering, aan wie hij zijn steun geeft. Dat hij een kabinets-crisis zou zoeken teweeg te brengen, is niet waar. De briefwisselaar van de Times seint uit Petrograd. Het Russische front is in de laatste dagen weinig gewijzigd geworden. De belangrijke samentrekking van Oostenrijksche en Duit- sche troepen in d© streek var. bergpassen vu» het Karpathen centrum, hoeft io aanmerking genomen te worden. Deze strijdkrachten trokken snel vooruit over een front van 100 mijlen, van aan de üoulila bergpassen in Oostelijke richting. Lang6heon deze lijn, trachten de vijande lijke kolonnen door deze pergpasson te ko men. Zij worden bevoorraad door vier be langrijke spoorwegen uit het Zuiden. Przemysl ligt ten noorden van het midden punt dor aanvallijn. Men denkt dus dat het Duitsch-Oostenrijksoh leger de ontzeitiug der vesting beoogt. Duitsche bron. BERLIJN, 5 Februari. (Wolff). Uit het groote hoofdkwartier Op heel het front hadden enkel artiilerie- gevechlen plaats. Een Fransche aanval te gen onze stellingen ten noordwesten van Perthes bleef zonder uitslag. Fransche bron. PARIJS, 5 Februari. (Reuter). Een offi cieel bericht van 3 uur namiddag luidt Ten noorden van de Leie zijn artillerie- gevechten geleverd, die in de streek van Nieuwpoort bijzonder hevig zijn geweest. Onze artillerie heeft een vijandelijken «anval bij Notre Dame de Lorette gestuit en de beschieting van den weg van Atrecht naar Béihune doen ophouden. In het gelioele Aisne-dal is het geschut tan het woord geweest. Op de overige gedeelten van het front zijn de krijgsverrichtingen van weinig beteeke- nis geweest. Russische bron PETROGRAD, 5 Januari, (P.T.A.) Een officieel bericht uit Petrograd meldt, dat de Russen Zaterdag Tabris in Perziê bezet hebben. Aan de bezetting van de plaats gingen hevige gevechten vooraf. Aan het kanaal van Suez EoigeBsche bron. CAIRO, 4 Februari. (Reuter.) Woensdag morgend heeft de vijand opnieuw een aanval gedaan op Toessoem, dat door de Turksche artillerie werd beschoten. Onze artillerie beantwoordde met steun van het geschut van een oorlogsschip in het Kanaal het vijandelijke vuur. De vijand heeft ook ge tracht het Kanaal over te steken, maar is 's middags om 3 uur gedwongen terug te trekkeo. Onze verliezen zijn 2 officieren en 13 man gedood, 58 gewond. Nog de aanval op de Asturias De Asturias, hetEngelsche hospilaalschip dat door een Duitscho duikboot zou zijn be schoten, is volgens Engelsche bladen oen van de grootste en best uiigeruste hospitaal- schepen. Voor don oorlog deed het schip dienst op Zuid-Amerika. Toen do vijandelijkheden uit braken, hoeft de regeering het overgenomen on als drijvend ziekenhuis ingericht. Aanvankelijk word het door de admirali teit gebruikt en daarna voor liet leger afge staan, om gewonde militairen uit België en Frankrijk naar Engeland te brengen. Het kan honderden zieken en gowonden tegelijk vervoeren en ligt bijzonder vast op het waU r, zoodat de lijders weinig last van het schom melen hebben. Eene premie voor de koopvaardijschepen, Het Engelsche blad Syren and Shipping hoeft 50U pond sterling uitgeloofd voor het eerste onbewapende Engelsche koopvaardij schip, dat een Duitsche duikboot, door ze te rammen, tot zinkon brengt. 3 te A Vice-admiraal Sturdee? die bevel voerde over het Engelsche eskader dat hij de Falk- laud-eilanden het Duitsche eskader onder vice-admiraal von Spee versloeg, is Dinsdag mot de P. O.-boot India te Plymouth aangekomen. Hij weigerde journalisten te woord le slaan. BERLIJN, 4 Februari. (Wolff). De u Roichs-Anzeiger bevat in het officieele gedeelte de volgende van heden gedagtee- kende bokendmaking van den overste van den Duit8ches marinestaf 1. De wateren rondom Groot-Brittannië en Ierland met inbegrip van het geheel Engelsche Kanaal worden hierbij tot oorlogs gebied verklaard. Van 18 Februari af zal ieder in dit gebied aangetroffen vijandelijk koopvaardijschip worden vernietigd zonder dat het steeds mogelijk zal zijn daarbij de gwvaren die bemanning en passagiers dreigen af te wenden. 2. Ook onzijdige schepen loopen in het oorlogsgebied gevaar, daar met het oog op het door de Engelsche Regeering op 31 Jan. bevolen misbruik van onzijdige vlaggen en de toevalligheden van den zeeoorlog niet altijd kan worden vermeden dat een aanval, op een vijandelijk schip gericht, ook onzij dige schepen treft. 3. De schoepvaart langs de Shetlandsche eilanden, in het oostelijk gedeelte van de Noordzee en in een strook van ten minste 30 zeemijlen breedte langs de Noderlandscho kust is niet gevaarlijk. Beschadigde Engelsche oorlogschepen te Gibraltar. Twee Engelsehe oorlogschepen zijn be- schadihd te Gibraltar aangekomen,om aldaar vermaakt te worden. Het zijn oorlogsbodems die aan den strijd in de Falklandeilanden deel genomen heb ben. Uit Boucharest wordt gemeld Er is nu volslagen stilstand in de politieke wereld in Roemenie. Voorloopig rust de onverzoenba- ro beweging. Do regeoring schijnt geen plan to hebben, liaar onzijdigheid in don eersten tijd te verbreken, al worden de krijgstoe rustingen voortgezet. De Engelsche militaire attaché is naar Sofia gegaan en de secretaris van het Engelsche gezantschap is met twee maanden verlof vertrokken. Zoolang de Servische regeering in haar tegenwoordige houding volhardt, is eene voorwaartsche beweging van Roumenie niet waarschijnlijk. De Roemeensche gezant te Sofia, die ruim veertien dagen bier heeft doorgebracht, ia naar zijn post terug. Hij heeft last de vriendschappelijke gevoelens van Roemenië le betuigen, maar brengt geen aanbod van toegevingen. Amerikaansche hulp vcor de Belgen. De Amerikaansche stoomer Southport heeft dezer dagen Philadelphia verlaten met eene lading van 70,000 zakken bloem, door de Amerikaansche maaldersgeschonken voor de Belgen. Een oude dame van 83 jaar, had Ieperen moeten verlaten, toen deze stad gebombar deerd word, en was naar Frankrijk gevlucht. Bij uitzondering heeft deze dame thans toelating gekregen, naar huis terug te kee ren. Zich onwel voelende, wil de oude vrouw in het huis sterven waar zij geboren is en geleefd heeft. De arme vrouw, wier zoon in de rangen van het Belgisch leger strijdt, is met veel voorzorgen in de verwoeste stad terug bracht. Een zonderling gevolg van don oorlog is nu, dat de echels of bloedzuigers ontbreken. Het is juist in de streken, waar thans de oorlog op zijn hevigst woedt, dat deze nut tige, hoewel leelijke beestjes zich konden ontwikkelen. Ook wordt er door de Engol- sche geneesheeren zeer over geklaagd en is men thans zinnens uit Engelsch Indië bloed zuigers in te voeren, welke voordeelig hun ne naamgeuooten zouden kunnen vervangen. Zooals men weet lag de Grieksche kruiser Hellas voor Valona geankerd, om desnoods de Grieksche onderdanen, aldaar verblijven de te verdedigen. Men verzekert dat een akkoord is gesloten tusschen Italië en Griekenland, on de Griek sche kruiser nu naar Athenen is terugge keerd. f1 Pilt Belangrijke diefstal. Het lil» paritet Tan Brussel is door het parket van Gent verwittigd, dat alhier eene belangrijke diefstal van titels werd gepleegd ten nadeele van oenen handelaar. Zestien titels der Belgische rente van 1000 fr. ieder van de 28® serie en 50 intrestkoe- IN VLAANDEREN De nacht wordt lichter. In den misligen schijn der maan openbaart zich de eindelooze verwoesting eene reusachtige watervlak te, waarin hier en daar eene plok grond, of eone half vernielde hoeve nog zichhlbaarzijn. Het wordt lichter, en het zachte geheim zinnige waas spreidt rust, kalmte en hope. Reeds meer dan twee maanden liggen daar Ie strijders, te midden dier doodsohe vor- voestin, zonder eenen stap vooruit te kun nen, maar toch vol verwaolitingen in de le gers, want men wacht eene algemeene be weging. Een kleine voorpost bevindt rich in eene half vernielde hoeve. Twee schildwachten zijn verdoken op een vooruitstekend punt vat» den zolder. Rechts en links hevig kanon-en geweer vuur. Het schijnt of do mannen vooruitgaan. Op een half uur afstand staat eene hoeve in brand. De vlammen verlichten het spook achtige tooneel. Dagelijks branden er zoo twee of vier hoeven af. Achter den voorpost, op 1000 meters lig gen de loopgrachten- Good moot er gewaakt worden, want do veiligheid van ol dio mot dige jongens hangt er van af. Zij slapen misschien droomen zij ook wel van die hen liefhebben, zooals dezen dio den sterrennacht over hen waken.... Goede jongens Rotsvast kan mon op bon betrouwen. Om tot de voorposten te geraken moet men soms tot half de beenen door het water loopen. Niettegenstaande staan zij zonder morren op wanneer zij geroepen worden om gedurende twee uren de wacht te doen. Op omtrent drie honderd meters van den wachtpost, bemerkt men vaag door de duis ternis den omtrek eener hoeve. Daar is het gevaar, daar is de vijand. Als wilde dieren beloeren de tegenstanders el kander. Geen enkel mag het hoofd buiten de muren wagen. Die onmiddelijke nabijhoid van den vijand geeft een onuitsprekelijk gevoel van onvei ligheid en toch een zeker verlangen om het gevaar te taiten. Voor het overige is het leven tamelijk eentonig een dag in de reserve, eon dag in piket, een in de loopgrachten on een in de rust. De loopgrachten liggen langsheen den spoorweg, tamelijk goud beschut, maar toch zijn er waar water in staat. Zij zijn zoo wat 7 metors lang, 1,50 m. brood en 1 m. hoog* De soldalen hebben zelfs middel gevonden er vuur aan te loggen, met hot hout van deu ren en vensters der veruieldo hooven. Al die rijke dorpen zijn vernield. Geene hoeve, geen werlcmanshuizoken slaat nog recht. Op vele plaatsen liggen doode beeston. Op eene enkele plaats liggen 39 paarden doodgeschoten dat was geen 50 motors van de loopgrachten. Daar word drie maal achtervolgens, telkens twee uren lang liet hevigste bombardement doorstaan. Op zekere plek, liggen nog 300 dooden. onmogelijk ze te begraven wegens hot vuur van den vijand die van zijnen kant zelf ook niet naderen kan. Vreeselijke toestand Toch heerscht er rust en kalmte in hel gemoed der dappere strijders. Zoolaug zij op die plaats biijveti krijgt men hunne huid niet. Dat betrouwen zij vast. Al weten zij ook al eens van koude en van dorst, tegen de pons van de zelfde rente werden gestolen. De strengheid van het leven zijn zij gehard en nummers zijn gekend. Alle wisselagenten te in hun Vlaamsche hart huist het onwankel- Brussel zijn dadelijk van den diefstal ver- j baar betrouwen op den God der heirscharen,- wittigd. [die hun lot in handen heeft.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1