Oorlogsberichten Onderlinge bijstand en oorlog Ga strijd in Beigie en Frankrijk De Oostennjkssii-Sen/isclie oorlog Belgische vHslinp in Heiland. Ge Balkanstaten cnllesnen geid Hei 20e bofltadeinent van Vsurno En^isch transportschip vergaan Een-en-twintigste jaargang nummer 34 Donderdag I I Februari 19 f 5 X3 A.» Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE GBNDT. Van het Oostelijk Vechlteroin De strijd in Zuid-Afrika Bolland en de Oorlog IB©k@Etelma!kiïïSg (V v Geestelijke soldaten De oorlog in de lucht Een vlieger gedood IJs tegen hommen EEM EN ANDER Tsingtao Oorlogshaven Het gebed voor den vrede in Frankrijk In ffiexlko 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zos rnis.'j.-len 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelon van bet land. I" üiTGAAF, 41. 's avonds 0 0 2C UïTGAAF, 7 u. 's avonds jjg Pour toute la publicité commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivcmenta l'Agence Réclame Godts, 2, Placode la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST GOOTS, 2, BeursplaaSs, 2 IV. Q, Kerlcstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AAN KONDIGINGEN KI. aaok. (3 tot i ftl rcg.) fr. 0,60 3° black. (de re*cii fr. 1,00 4* blad*, (do regol) fr. 0,30 Financ.aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regni fr. 1,00 Recht.lierstell. (per reyeli fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commerciale en finaocieele aankondigingen zich uitsla! tel ijk te wenden Age nee Réclame Godts, 2, 3eursplaats, Brussel. Do algemeen© sohrijver van den Lands bond dor Kriatone Vereenigingen van Onder- lingen Bijstand, de eerw. heer Eeckhout, gaf ons eenigo dagon geleden de volgende inlichtingen, die wij ten bate onzer bestuur ders van ziekenkassen vau groot belang ac'nt6n Onmogelijk was het eone vergadering van hot bi-stuur van den Landsbond te houden om den toestand grondig te besproken en oene zokero gedragslijn te kunnen aanduiden. Daarom zullen wij eenigo beschouwingen neerschrijven, die wellicht, met enkele wij zigingen, volgens de plaatselijke omstandig heden, bijna overal, hunne toepassing zul len vinden. Eerst en vooral is het volstrekt noodig dat do maalschappijen van ouderlingen bijstand hunne werkingen voortzotten. In gemeenten waar zij geheel of gedeeltelijk gestaakt zijn, mooten zo zonder uitstel hernomen worden. Immers eone beslissing tot opschorsing der verrichtlingen is niot enkel strijdig met de wot en met do goedgekeurde standregelen, maar zij is tevens en vooral onrechtvaardig, vermits zij voor gevolg hoéft, leden, die al tijd hunne maatschappelijke plichten vol bracht hebben, van do voordeelen derveroe- niging lo berooven, juist op het oogenblik dat zij die meer dan ooit noodig hebben. En de werkeloosheid die duizende leden is komen treffer. Voorzekor moet daar rekening van gehou den worden doch er zijn in de ziekenkassen tocli nog aangeslotene, die, ofwel iets ver dienen of over zekere penninhen beschikken om hunne bijdragen geheel of gedeeltelijk te botaien. Door die loden moet de maatschap pij in do huidige omstandigheden geholpen worden. Hunne bijdragen, gevoegd bij het loopend geld en heigeen de spaarkas terug betaalt (200 fr. per maand) of hetgeen op pu blieke fondsen kan ontleend worden, moe ten nu dienen om de noodigo uitgaven te dokken. Misschien zal men hier en daar ook wel liet reservefonds moeten aanspreken jam mer genoeg, ik weet het, maar de gansch buitengewono omstandigheden die wij bele ven, tullen ons ook tot buitengewone maat regelen verplichten. Maar mag men de werkloozen, die in de volstrekte onmogelijk zijn hunne bijdrage to betalen, na 3 of 6 maanden uitsluiten Volstrekt niet. Zij mooten uitstel vragen,en dio mag hun niet gewoigerd worden zij zijn toch zonder hunne schuld van hunne brood winning beroofd. Voorzekor mag en moet men van hen goeden wil eischen dat versta ik zoo, dat zo zich zouden verplichten toch iets af le korten en het achterstallige te be talen zoodra zij kunnen. En kunnen zulke leden, in geval van ziek te de voordeeion dor u*satschappij genieten? Voorzeker, want ze z»yo en zo blijven ledtn zoowel als öif»ge>r>e welke voort storten.Doch mooie:» (lo achterstallige bijdragen van het bedrag der dagelyksclie vergoedingen afgo- trokkon worden; men zorge editor dat traps gewijze te doou, opdat het zieke lid toch iets zou te ontvangen hebben. Natuurlijk is nu meer aan ooit streng toe zicht noodig oin alle bedrog to beletten zekere ziekenkassen botaien enkel aan do leden' die bedlegerig zijn andere hebben andere voorzorgen genomon. Eenigon tijd geleden verschoon in een 'Brusselsen blad een protest tegen een zoo gezegd voorstel tot afschaffing van genees- en arlsonijkundi&en dienst voor vrouw en kinderen van leden die onder de wapens zijn. Wij weten uit stellige bron, dal dit voorstel, zoo bet ooit bestaan beeft, niet werd doorgodrevon, Er werd zelfs in boven gemeld Wad krachtig protest tegen oange- teekend. De ziekonkassen moeten dus voorlworken kost wat kost en ik vraag me af waarom do gemeeQtefca9tureri daar natuurlijk waar het mogelijk is aan deze zoo edele instellingen van vooruitzicht.geene hulp zou den kunnen verleenen, zoowel als aan de werkloczenklassen vooruitzicht, onder welken vorm het ook beoefend wordt, dient etneds gesteand en aangemoedigd te worden. En moesten onze ziekenkassen hunne svorking etaken, wat zou er geworden van de herverzekering en invalidjt*ilakassen Deze instellingen mogen slechis vergoedin- en toekennen indien zij de voortzetting zijn an de vergoedingen door do maatschappijen, fle ziekenkassen, verleend. Moesten er dan geene bijdragen gestort rcvorden, hoe zou men vergoedingen toeken nen aan gebrekkelijken Die ongelukkigen mogen zoo maar in den steek niet gelaten pvorden. Uit bekomen inlichtingen blijkt dat die tovaliedenkassen nooit hunne werkingen ge staakt hebben te Brussel,Luik,Namen,Gent, Antwerpen en i*.i gansch Henegouwen van andere streken konden wo onmogelijk in lichtingen bekomen. Do huidige toestanden zijn voor onze schoone werken van vooruitzicht, die zulke rijke hoop voor de toekomst in zich droegen, eene hardo beproeving en een gevoelige slag... doch, wij zijn overtuigd, dat de onderlinge bijstand zegevierend dien harden kamp zal doorslaan, dank aan de wilskracht onzer leiders, dank aan den wijzen geest van ons volk, dank aan de hulp die wij voor de herleving verwachten van lien allen die steeds onze werken steunden. Duêische bron. GENT, 7 Februari. Officieel. Ten Zuid-Oosten van IJperen namen wij eene Fransche loopgracht en maakten daarbij twee Engelscho mitraljeuzen buit. Ten Zuiden van liet kanaal, bij La Bassée, drong de vijand in een onzer loopgrachten binnen. De strijd is aldaar nog aan gang. Voor het overige aan de beide krijgstoo- neelen, buiten artilleriegevechten, geene wezenlijke gebeurtenissen. Opperste krijgsbeheer. Hoofdzakelijk van Engelsche, doch ook van Fransche zijde, wordt voortdurend be weerd dat de Duitschers ter gelegenheid van het geboortefeest zijner majesteit den keizer, eenen bijzonder belangrijken opmarsen ge waagd hebben, die over het geheel, met zware verliezen voor ons oon einde nam. Dat deze bewering met een bedriegelijk inzicht heel en gansch is uitgevonden, be wijzen onze officieele berichten omtrent de gebeurtenissen, die plaats hadden in de kwestige dagen. Eon zulke manier van strijd voeren, kan natuurlijk ook niet den persoon der krijgsbevelhebbers ontroeren. Het Duitsche opperkrijgsbeheer mag ech ter niet nalaten, dezelve in al hare erbarme lijkheid, voor gansch de wereld aan den schandpaal lo stellen. Opperste krijgsbeheer. De Keizer naar het Oostelijk front BERLIJN, 6 Februari 1915. Zijne Majesteit de Keizer heeft zich, over Szemlochan, naar het Oostelijk krijgstoo- neol begeven. Fs®aass©!he toston. PARIJS, 6 Februari. (Reuter). In het bericht van lieden avond wordt gezegd Do Duitschers hebben Donderdag nacht zondor resultaat getracht uit hun loopgraven tot bij Notre Dame do Lorette op te rukken. Onze artillerio heeft mot krachtige uit werking gevuurd in liet Aisne-dal. In Champagne zijn onze troepen gedurende den nachteenigzins opgeschoten ten noorden van Beausójour. Do vijand heeft vandaag ton noorden van Massiges een aanval beproefd, Wij hebben onze stellingen bevestigd bij Bagatelle, in Argonne Gisterenis een aanval van do Duitschers, ten zuiden van Altkirch afgeslagen. Een vliegtuig heeft bommen laten vallen op St Dié. Vier burgers zijn er het slacht offer van geworden. PARIJS, 7 Februari. (Reuter). Officieel bericht van drie uur namiddag Gisteren is de infanterie nergens op het front in werking geweest. Van Atrecht tot Reims zijn artillerioge- vochten met goeden uitslag voor ons gole- verd. In Argonne en Wcevre heeft onze artillerie convooien verstrooid. PARIJS, 7 Februari. (Reuter). Officieel bericht van elf uur 's avonds De eenigo vermeldenswaardige feiten zijn een zeer doeltreffend vuur van onze artillerie in België en in het dal van de Aisne, en eon geringe vordering oDzer troepen in Cham pagne, ten noorden van Massiges. Duitsche bron. BERLIJN, 6 Februari. (Wolff). Behalve artllleriegevechten, op enkele plaatsen van lietOostelyk front, is niets van belang te mel den. Qostenrijksche bron. WEENEN, 6 Februari. (Wolff). Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Op het front in de Karpathen en in Boeko- wina duren do gevechten voort. In Polen en West-Galicië is de toestand on veranderd. Een nachtelijke aanval der Russen by Lo- puezno is afgeslagen. Russische l2s*on PETROGRAD, 7 Februari (P. T. A.) Do strijd in Oost Pruiseu en aan de Weichsol wordt ononderbroken voortgezet, afwisselend met levendige artilleriegevechten. Ondanks verscheidene hevige tegenaanval len behouden wij ui onze stellingen aan do Bzura en de Rawlca. PETR.OGRAD, 7 Februari (P.T.A.) Do Czaar is op het front aangekomen. Dosfenrijksche bron WEENEN, G Februari. (Wolff.) Volgens mededeeling uit liet groote hoofdkwartier, is op het zuidelijk gevechtsterrein inde laat ste dagen nieta van belang gebeurd. Engelsche fba'cn. Uit Upington wordt gemeld, dat Kemp, Maritz en de Villiers op 30 Januari onder do witte vlag een bezoek hebben gebracht aan Upington. Het is niet bekend geworden, waarover de bespreking liep, doch het resul taat was, dat Kemp zich met 40 officieren en en 517 man te Upington heeft ovorgegeven. De gevangenen zijn voor het meerendeel uit Transvaal enVrijsfaat afkomstig.De meesten hadden Duitsche mausers on patroongordels, doch er waren er ook, -dio Lee Metford- geweren en de Unie-gordels voorzien waren. Kemp is ziek en naar het hospitaal gevoerd. Zooals men weet heeft Holland ook eene oorlogsleening uitgeschreven. Naar wij vernemen, werd op een enkelen dag op do groote Jeening van 275 millioeD. in het gelieele land gestort, 131 millioen gulden. Daaronder zijn niet begrepen de be leeningen, welke in Amsterdam rond de 15 millioen bedroegen en rond de 35 millioen in de provincie, zoodat in de eerste vijf dagen rond 181 millioen op de leening is gestort. Men rekent er op, dat tegen het einde van den stortingstijd, zonder hijbetaling van rente do 4/5 van het geheele bodrag der leening zal gestort zijn. De Hollandsche minister van buitenland- sche zaken heeft de aandacht van zijn ambt genoot van justitie gevesligd op de omstan digheid, dat in enkele gemoenten de ambte naren van den burgerlijken stand weigeren de huwelijken van Bolgische uitgewekenen te voltrekken op den enkelen grond, dat de aanstaande echlgenooten hier to lande geen woonplaats hebben. De minister van justicie laat nu de ambte naren van den burgerlijken stand door tus schenkomst van den officier van justicie uitnoodigen, de uitgewekenen zooveel mo gelijk ter wille te zijn en in voorkomende gevallen belanghebbenden er op te wijzen, dat zij ingevolge art. 76 van het burgerlijk .wetboek hun woonplaats in Holland kunnen vestigen. Volgens een Italiaansch blad is Griekenland in onderhandeling met Engeland over eene groote leening. Da Kolnische Zeitung meldt nu de ver leening van een voorschot van 150 miljoen franks aan Bulgarië, dat onder leiding van de Berliner Diskontogesellschaft door de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche financieel© wereld elk voor een gelijk deel wordt verstrekt tegen schatkistbiljetten dor Bulgaarsche rogeering, die eerst na het slui ten van den vrede behoeven te worden inge lost. Het verleenen van dit voorschot op het huidige oogenblik is in zooveire niot ontbloot van politieke beleekcnis, daar Duitschland en Oostenrijk-Hongarië hierdoor toonon dat zij bereid zijn Bulgarië te helpen en Bulgarië toont dat het er de voorkeur aan geeft in financieel© verbinding met Duitschland en Oostenrijk te treden dan een der aanbiedin gen aan te nemen die het in de laatste maan den van do z:jdo der Drievoudige Entente heeft ontvangen. Intusschon -ijn geen politieke voorwaar den verbonden aan het toestaan van de leening. Een konfrater deelt volgende inlichtingen mede over het 20® bombardement van Veurne: Nauwelijks was ik te Veurne terugge keerd, of wy kregen oon onaangenaam be zoek. Houwitsers vlogen over ons hotel. Het was dan ongeveer 3 1/2 ure. De houwitsers volgden ollcander onafgebroken op. Eenigen ontploften nietanderen kwamen met een oorverdoovend gedruisch neder. Voor de 19® maal bombardeerden de Duitschers Vourne, uit do richting van Pervyse. 'k gwg eens even zien aan de deur, denkende d»t ik de bewoners der streek in mouigta zou zien vluchten, doch ik zag niets. Aan do statie stonden eenige soldateu te rookén en to pra ten en andere soldaten, voetvolk trokken in de richting van Pervyse. De gendarmen, die de vaart bewaakten, bleven op bunnen post. Na het 15® schot zweeg het Duitsche ge schut. Talrijke soldaten en burgers liepen dan in dezelfde richting. Zouden or dus slachtoffers zyn Nabij de krijgsslachterij stonden honderdeu toeschouwers. Aan een soldaat vroeg ik of er slachtoffers waren. Er waren er drie. Een soldaat was het hoofd afgeslagen, een aiulore de beide beonen. Men dacht dat het bombardement 's nachts zou voortgezet worden, docli er kwam niets van, alles bleef kalm. 's Anderondaags raorgends, om 8 1/4 uren, herbogon de houwitserrogeu. Ik ging op ver kenning. Nabij do spoorwegbrug vlogen do obussen over mijn hoofd. Het gevaar belette niet, dat een soldaat, die daar op wacht stond zeer aandachtig myn passeport nazag. Op hot zelfde oogenkiik sprong eeno bom op eenige meters afstand van ons. Zonder er aandacht aan to verleenen las de soldaat mijn passeport In de Zuidsh-aat stond ook oen troepje volk. Een houwitser was er in een winkel terecht gekomen en had er een persoon gedood. Daar gaat een Engelsch vlieger de lucht in, om te zien van waar er gobombardeerd werd. Spoe dig daarna werd het 20® bombardement van Veurne gestaakt... Wij hebben reeds de prijzen gemeld van eenige voedingswaren door de Duitsche Kommandatuur te Gent bepaald. Ziehier nu eenige prijzen van de levond gewogen dieren per kilo, 1° kw. 2® kw. 3° liw. Ossen £r. 1,05 0,90 0,75 Veerzen 1,05 0,90 0,75 Koeien 0,90 0,75 0,65 Stieren- 0,95 0,85 0,74 Kalveron 1,65 1,40 1,20 Schapen 1,10 1,05 0,95 Zwijnen wegende van 90 tot 120 kilo, fr. 1,20; wegende van 121 tot 150 kilo, fr. 1,35; wegende van 151 kilo en meer, fr. 1,50. REISDUIVEN. 1) Ovor iedere veran dering in don reisduivenstand der gemeente is dadelijk aan de Kommandantuur melding te maken. 2) Elkeen bij wier», in do toekomst, nog niot aangemelde reisduiven zullen gevonden worden, zal le zamen met den toebehooren den Burgemeester en de geheele gemeente, volgons de bepaling der militaire wetten gestraft worden. Gent, 4 Feb. 1915. De Kommandant. De krijgsverrichtingen tegen het Kanaal van Suez. De eerste ontmoetingen tusschen Turken en Engelsch-Egyplische troepen hebben ver leden week plaats gehad. Do troopen en oorlogschepen doen dage lijks verkenningen rond het Kanaal van Suez. De koopvaardij- en passagiersbooten moeion in groep en op bepaalde uren het kanaal doorvaren. De scheepsbruggen moeten beschermd zijn door zakken zand en stalen platen en zooveel mogelijk moeten passagiers en be manning in het ruim blijven. Ten titel van inlichting weze hier gezegd, wat de Turken ontmoeten zullen, in hunne opinarsch tegen het Kanaal Ten noorden, tussehen Port-Saïd en El Arisch zijn groote zandvlakten, doch in het center en ten zuiden van het schiereiland Sinaï, is de streek zeer bergachtig. Op oen afstand van ongeveer 240 kilometers, moet het Turlcsch leger er gedurig door bergpas sen en over heuvelen. Op een afstand van ongeveer 190 kilometers moot het vervoer van mondvoorraad, water, munitie door lastdieren gedaan worden. Een kemol kan niet meer dragen, dan de besnoeide voorraad van twee man. Water kan men zich slechts aanschaffen door het horen van putten, doch zulks vraagt tijd en zijn do Turken niot voor half Februari door de woestijn. Het kanaal heeft eene lengte van 161 ki lometers. Tusschen de meren van Menzaleh en Ballah en de verschillige kruisplaatsen, is de breedte van 73 tot 132 meters. Van de 301 parochies, die tosamen het bisdom Lu$on vormen, zijn er 118 zonder herder, daar de pastoors en kapelaans onder de wapenen werden geroepen, meldt het Handelsblad van Antwerpen. Bij deze 118 priesters moeten 190 ando ren gevoegd worden, missionnariasen, aal moezeniers en leeraren, die eveneens omlei de militaire wetgeving vallen, zoodat n;ec komt lot 308 leden der geestelijkheid vat het bisdom, welke aau de korkolijke bedie* ning zijn onttrokken. Bij doze 308 priesters.- die gemobiliseerd zijn of het kunnen worden, moeten nog 4'i leerlingen van het groot seminarie worden geteld, hetgeen het contingent geestelijk- militairen van het bisdom tot 355 opvoert. De parochiale zielezorg geraakt daardooi zeer in de war. X/W Volgens do Daily Telegraph is aan do monding der Teems het lijk van een Duit sche vlieger opgevischt. Deze droeg hot uniform van officier en had een stuk selirap- nell in de long. Men veronderstelt, dat hot een vlieger is, die rond Kerstdag een vlieg tocht ondernam over Shoerness. Volgens een konfraler zijn in den omtrek van Duinkerko twee zwaar beschadigde Duitsche vliegtoestellen gevonden. Onge twijfeld zijn het hier vliegtoestellen wolka aan den laatsten aanval op Duinkerke deel namen en door houwitsers beschadigd wer den. Van de vliegers is gooa spoor gevon den. i De twee Fransche vliegers die dezer da gen op Hollandse!» grondgebied aanlandden en te Wierickerschaus geinterneord werden, zijn do luitenanten Hunières en Coulissen. De Engelsche admiraliteit kendiyt aan, dat het transportschip «Vignor» dat diendo voor de troepenvervoer vergaan i9. Met dien stoomer zijn 194 onderofficieron en ma riniers, alsook 80 leden der bemanning om gekomen. liet ijs gelast zich in de golf van Finland de vlottende mijnen te doen springen. De drijvende ijsblokken botsen togen de mijnen welke dan ontploffen. Tot hiertoe zijn zoo reeds een tiental mijnen ontploft. De Novou Vremia meldt, dat de Mikado een besluit heeft afgekondigd, waarbij Tsingtao tweede Japaanscbe oorlogshaven verklaard wordt. Nadat Z. Em. Kardinaal Amette, aarts bisschop van Parijs, de meest geruststellende verklaringen had gegeven aan den Fran- schen minister van binnenlandsche zaken, aangaande de Vredesgebeden, voorgeschre ven door Z. H. Paus Bonodiktu3 XV, heeft do heer minister besloten dat de tekst van het Vredesgebed, vrij gedrukt, verkocht cn gebeden mocht worden en zoo heeft gisteren in Frankrijk zooals elders, de Biddag plaats gehad. Een telegram uit Laredo Texas, meldt dat de oproerige generaal Sanlibanez den generaal Jesus Garranza en zijn zoon heeft doen terechtstellen. Generaal Jesus Carranza, was de broeder van President Carranza. Etude de M® NORBERT PIRET, avoué prés le tribunal de première instance do Ter- monde, eiégeant momentanóment a St Nico las Waes, domicilió Termonde, mais rési- dant a ZELE, rue de la Station, 4. EXT R AIT en vertu des articles 866 et suivants du code de procédure civile. Suivant exploit de l'liuissier DE VOS, a Alost, en dato du 9 Février 1915, Madame Marie-Louise-Charlotte-Eugénie Burnt, sans profession, épouso do M. Léon-Fran§ois- Louis-Hubert De Coen, banqaier, avec qui ello est domiciliée a Alost, rue Neuve, a forme contre son dit mari, M. Do Coen, una demande en séparation de biens. Maitre PIRET, avoué, occupera pour Ia dite dame De Coen, née Burny. Pour extrait(s*) PIRET

De Volksstem | 1915 | | pagina 1