Oorlogsberichten Paosipone Oe strijd in België en Frankrijk Van het Gesteüjk Vechiisrsin Prijs der waren in Engeland Een-en-twintigste jaargang nummer 37 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 14-eaMaandag 15 Februari 1915 BestuurderJ. Van hu ff el-De Qendt. -vV1- Duitsche bron Aan het Suez-Kanaal Engelsehe bron. OORLOG. TER ZEE i.*. Koopvaardijschepen tegen duikbooten In Mexiko - Carranza en Villa Een voorstel tot wapenstilstand In - Le Journal - van Parijs Eene aardbeving ln Engeland Spanje koopt oorlogschepen PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN EEÜ ESi AN3ER. Nog de Nobelprijs voer den Vrede Duitsche oorlogsleentng LA FOÜRRÜRE SOCIETE AN8NYME ABONNEMENTEN i zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' Ü1T6AAF, 41. 's lïMds 00 2' UITGAAF, 71. 's avonds Pour toute la publicity commerciale et fiaanctère du journal, J'adresser exelusivemeut a l'Ageuce Réclame Gedta, 2, Place de a Beuree, Bruzelles. AANKONDIGINGEN El. sank. (1 tof 4kl. reg.) fr. 0,60 3* blada. (de refel) fr. 1,00 4* blada. (de regel) fr. 0,30 Financ.aaaken.(perregel)fr. 2,00 I Sport (per regel) ft. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstel 1. (per regel) fr. 3,00 Overlijden (per regel) fr. 2,CO Commerciale en financieele aankondigingen rich uitsluitelijk te wenden Agence Reclame Qodts, 2, Beursplaats, Brussel. BUREELENt TE BRUSSEL j TE AALST Bi GGST8, Beursplaats, 2 Kerlcstraat. 9 ^eletoou A 3299 J Telelooi» 114 Het morgenrood daagt in de doo- mende verte. De zon, die glanzende lichtmoeder, giet een stroom van goud en eene heerlijke alverheerlijkende kleuren, weelde van malscb rozonpurjier, in den lusttuin der studenten aan het Sint Jozefscollege, te Aalst-Mijlbeek. De koningin van het licht glimlacht als eene liefdevolle bruid de geluwe zon nebloem toe, en bosparkelt, in schit terende orde, schommelend ooft en vlier, slingerzwierendo wingerdran ken, ranonkel en laurier. Al wonne en gloed, levensluister, levenspracht en dartel spel Een tafereel uit het rijk der mistiek, dat zich zonnen mag in do zon, baden in het altijd lichtend licht, in de zilvere tranen van den dageraad De zefier huppelt over heulen en stengels, branken en kwendol, en neu riet in den treurwilg eone zoete idylle. De bijtjes brommen het vogelenkoor kwinkeleert en kwikstaart, schalt een duizendtongige jubelhymne de tortel koert de lammeren blaten do hen nen kakelen de sneeuwwitte zwaan zweelt met adeltrots over den blauwen vijver. In de heimvolle schaduw bruist de waterval, murmelt de beek haar zacht wiegelied, klapperen de wieken van den ouden molen de partij der cas tagnetten in hot voorspel eener trage die. Hoogo populieren, beuken en berken verheffen, in da van balsem- geurenzwangere lucht, het statig gebloemd hoofd, waarop de dood zijuo tanden tevergeefs stomp knaagt... Middenin de omheining, eene gor ding van groen brocaat, rijst de ge kruiste Heiland, als een prismabeeld, in een aureool van straiende liefde. Smartelijk neigt de God-Mensch zijn bebloeden schedel onder de drukking der doornenkroon de armen wijd opengestrekt noodt Hij het vóór Hem, op het houten zilseltje neergeknield kind tot eene vaderlijke omhelzing. Hoe dot, die uitgeputte blik Hoe bleek, dit wezen, bedampt met een waas van onbeschrijfiijkea weedom, bepareld met het zweet van grievende onrust en stervensangst O uitverkoren lustoord, in wiens frissche lommerrijke dreven de ver moeid^ stedeling kalme zielrust, stille zaligheid vindt waar alles lacht en juicht; waar zelfs het zoele koeltje den ongeboren dank en lot gorgelt O Pausipone van oude vrediger I lijk op en neer golft dat de oogen zich openen on weenen om de ver woesting der stad Aalst dat die paarskleurige lippen ontsluiten en een wraakgil slaken, een kreet van ramp en vloek Doch neen Jehova is het eeuwig symbool van VREDE Geen wraak, maar liefde I Geen vloek, maar zegen Dit smeeken wij U, almachtige God, dio over tronen en volkon heerscht en gebiedt Petrus Van Nuffel. En nu is liet Zondag, een innig- schoone Septembermorgen. Wie, in de vlakte, zijn die graven- delvers, gewapend met schup en spa die het rapenveld tot ner; aardhoop opwerpen en diepe holten kuilen Wat roert en woelt daar in den hof?— Welke schimmen weemlen en krielen in de krinkelkronkols van het boschaadjo Ziot, eene logge bijl glinstert in de haag, en door de breede opening ver schijnt de vuurmond van een kanon. Eensklaps dreunt nen donderknal,flak kert een bliksemschicht, een roode vonk, een vlammengloed. Het inge wand der aarde beeft en bromt hoo rnen en struikgewas schudden bieze- gommend door elkaar de vogelen ladderen krassend weg en de zwaan vlucht met gekwetste fierheid in het slanke riet. De slagen verdubbelen in aantal en kracht, alom dood en ver nieling zaaiend. De loopgraaf braakt knetterend geweersalvo. Een dichte rook omringt bet buitengoed en hult bet beeld van den ontzielden Schande vorst in eene wierookwolk. Me dunkt datJezus' naakte boezem, gepurperd piet bet bloed der heilige wonde, pijn- BERLIJN, 10 Februari. (Officieel). Buiten eenige lichte voordeelen door onze troepen behaald in de Argonnen, op den Westkant dor Vogezen nabij den Ban de Sapt, en in liet bosch van Wurzbach, is er niets nieuws te melden. Fransche bron. PARIJS, 10 Februari. (Reuter.) In den nacht van 6 tot 7 Februari, deed de vijand drie mijnen springen te La Boisseli voor de huizen welke wij bezetten. Twee en half compagniën voetvolk liepen dan storm tegen onze positiën, dooh zij konden niet verder komen, dan tot aan de putten gemaakt door de ontplofte mijnen. Ten Noorden van Le Mesnil-de-Hurlue, Rebben wij bij een nachtelijken aanval een deel bosch gonomen, waarin de vijand zich had verschanst. In de Argonnen, nabij bagatelle duurde de strijd geheel den nacht van 7 tot 8 Febr. Eerst gelukten de Duitschers er in vooruit te komen, doch bij het krieken van den dag be zetten de Duitschers nog slechts eenige vooruitgeschoven *deelen onzer lijn. De strijd duurde dan nog den heelen dag voort. GSuitsche b&*on BERLIJN, 10 Februari (Officieel) De af zonderlijke gevechten aan de Oostelijke grens van Pruisen ontwikkelen zich hier en daar en worden er geveohten van grooten omvang. Overal verloopt de strijd normaal. In Polen, rechts en links van do Weiohsol, geen verandering. Osstenrijksche bron* WEENEN, 19 Februari (Wolff) Officioole kennisgeving uit het groote hoofdkwartier In Polen en West Galicie is de toestand -onveranderd. In het bergwoud (Midden Karpathen) is gisteren een artilleriegevecht geleverd,waar na het 's middags de Duitsche en Oesten- rijksch Hongaarsche troepen is gelukt de door de Russon hardnekkig verdedigde stel ling, ten noorden van den top van Volovec, na een strijd van verscheidene dagen te ver overen. Daarbij hebben wij tal van gevange nen gemaakt, veel munitie en oorlogstuig buit gemaakt. Op de overige deelen van het front in het Karpathen is hevig gevochten. Op het wes telijk gedeelte van het front zijn verscheide ne aanvallen der Russen afgeslagen. Wij hebben daarbij 340 gevangenen gemaakt en drie machinegeweren vermeesterd. Onze opmarsch in Boekowina vordertwij hebben Wama bezet. Russische bron. PETROGRAD, 10 Februari. (P. T. A.) Aan de Weichsel, de Bzura en de Rawa duurt de strijd ononderbroken voort. In Galiciê en in Bnkovina woedt de strijd ook steeds voort. Wij handhaven er ons in al onze stellingen, ondanks de slechte weergesteltenis en den toestand der banen en den lievige aanvallen des vijands. Turkscha bron KONST ANTING VEL, 9 Februari.(Wolff) Naar het groote hoofdkwartier gisteren mededeelde, heeft de voorhoede van het Turksche leger dat tegen Egypte opereert, met succes en verkenningstocht door de woestijn volbracht en de vooruitgeschoven posten der Engelschen naar hel Suez-kanaal teruggedreven. Enkele compagnieën infante rie zijn zelfs tusscheu Toessoen en Serapeum (ten zuiden van Toessoen) hot kanaal over getrokken. Ondaiiks het vuur der Engelsoho kruisers en gepantserde treinen hebben onze troepen den vijand den geheelen dag bezig gehouden en zijn verdedigingsmiddelen in vollen omvang verkend. Een Engelsehe kruiser is door ons geschutvuur zwaar be schadigd. Onze voorhoede zal contract met den vijand houden en den verkenningsdiensl op den oosteiijken oever van bet kanaal verrichten/ tot onze hoofdmacht tot dvu aanval kan overgaan. CAIRO, 9 Februari. Het Engelsehe gezantschap te's Gravenbage zendt de vol gende otficieele medsdeeling. Caïro ontvan- gen De verliezen door den vijand geleden bij den aanval op het kanaal waren zwaarder dan eerst verondersteld werd het is moei lijk het getal der dooden aan 's vijands zijde le schatten, wegens het uitgestrekte ge- vechtsgebied, maar meer dan vijf-honderd dooden, met inbegrip van zes die in het kanaal verdronken, zijn thans gevonden en door onze opspooringspatrouilles begraven. Vier Turken van wie bericht werd dat zij het kanaal waren overgestoken, hebben zich thans aangegeven. Do Duitsche onderzeeërs tegen Engeland. Het oordeel van onzijdige landen. Het «Exlrablatt» van Kopenhagen, in een hoofdartikel over Duitschland's optreden tegen Engeland, schrijft, dat de rechtvaar digheid on gerust overleg, de Duitsche han delwijze niet kunnen veroordeelen, en dat zij daarom niet 't akkoord zijn met de Fran sche, Engelscho en Amerikaansche gezeg- dens over do Duitsche barbaarschheid. In dien Duitsohland de macht had Engeland uit to hongeren, zou het eene schande zijn zulks niet te doen, omdat daardoor het einde van den oorlog spoediger zou bereikt zijn. Nu Engeland roeds het vlsggenbodrog als een toegelaten krijgslist gebruikt, ziet men, dat de oorlog geono grenzen kent voor hetgeen toegelaten is. Nood breekt alle regelen. Het «Aftewbladet» van Stockholm schrijft ook over het misbruik van onzijdige vlaggen door Engelscho schepen Hierdoor berooft Engeland alle onzijdige landen van de bescherming barer vlagden. Het is zeer zonderling, dat Engeland, dat naar officieelo en bijzondere berichten de heerschappij ter zee heeft, een dergelijk middel moet zoeken om zijne handelsvloot de bescherming to geven welke zijne oor logsvloot niet meer geven kan.AUe neutrale landen moeten daar verzet tegen aauteeke- nen. Eene dergelijke handelwijze handelwij ze kan onder geene omstandigheden ver- rechtvaardigd worden, evenmin als het ge bruik van een valsch rei spas of van een gestolen naamkaartje voor het ontwijken van moeilijkheden. Niets belet dan ook, dat zulk een schip, onder Zweedsche vlag va rende, kanonnen aan boord neemt en op een Duitsch ooriogsschip vuurt.Daarmede waren wij ook in den oorlog betrokken. Slechtere uitziohten voor ons land kan het eigenlijk niet geven.» Het «Algemeen Handelsblad» van Hol land, slaat een heel anderen toon aan. Dit blad schrijft dat Engeland het recht had mijnen in de Noordzee te leggen, mits liet Kanaal vrij bleef. De Hollamische schepen namen allen dien weg. Nu Duilschland dreigt alle schepen die het daar aantreft in den grond te booren. zoo is de scheepvaart voor Holland totaal onmogelijk geworden. Zoover is Engeland niet gegaan en alle nou- iralo landen moeten tegen de Duitsche be dreiging protesleeren. Het Nieuws van den Dag, van Hol land, schrijft dat door de Duitsche bedrei ging de Nederlandsche scheepvaart en de betrokkiug met Neerlandsch-Inuië en de an dere koloniën, ook gevaar loopen. Zooals men weet heeft Duilschland ver klaart, dat de blokkeering van Engeland bij middel der Onderzeeërs op 18 Februari aan staande zal beginnen. Van Duitsche zijde meldt men nog Van |l8 Februari ai heeft de vraag naar oorloga- contrabante of smokkelgoederen, in de En gelsehe kustwateren geen zin meer, wijl al die wateren dan oorlogsgebied vormen. De onzijdigen zijn door het aankondigen van den termijn van 18 Februari voldoende gewaar schuwd. Het Engelsehe misbruik van de on zijdige vlag benadeelt ten zeerste den onzij digen handel. Het bericht, dat de London Shipping Gazette een hooge belooning uitlooft voor het eerste koopvaardijschip,dat een Duitsche duikboot tot zinken brengt, geeft aan admi raal graaf Brandissin aanleiding tot de vol gende opmerkingen in den Lokal Anseigir Door een dergelijken maatregel zou elk Engehch koopvaardijschip een tegenstander worden, en daar de Engelsehe Admiraliteit tegelijkertijd alle Engelsehe koopvaardij schepen beeft bevolen onzijdige vlaggen le hijschen.zou elk koopvaardijschip een tegen stander worden van het oogenblik af, dat het in zicht kwam. Geen Duitsch commandant zou het kun nen verantwoorden, om eerst door een aan val op zijn eigen schip of de vernietiging daarvan vaste te stellen of het geen hij voor zich ziet een tegenstander is of niet. Veeleer ware het zijn plicht all( s tot dusver door ons betrachte tegemoetkomingen onderzoek van scheepspapieren, ontscheping van de be manning, passagiers enz. achterwege te laten en ieder schip, onverschillig onder welke vlag, zonder meer in den grond te boren.» Volgens het blad «Evening Standard» zal dezo week de prijs der tarwo verhoogd wor den tot 60 shelling per quarter. De shelling is 1,25 fr. Een quarter is het vierde van een ton een© ton is 2240 Engelsehe ponden, en een Engelech pond is 0,458 kilogram. Eone Engelsehe ton (gewicht) doet dus 2240x0.458 of 1025,92 kilogr., 't zij 1026 kilos. 60 shillings is 75 fr.; een quarter of hel vierde van een ton of 256,50 kilos, kosten dus 75 fr., hetzij iets minder dan 29,24 fr. de 100 kilos. Voor den oorlog was de prijs maar 35 shillings per quarter, of ruim half zooveel als nu. De prijs van het brood wordt verhoogd tot 8 pence per «brood», hetzij 82 a 83 cen tiemen De kwestie is hoeveel zoo een brood weegt de prijs der kolen stijgt tot 34 shellings of 42,50 fr. per ton. De Times kondigt aan dat de volgende week de prijzen der steenkolen, alsook deze van melk en brood opnieuw zullen stijgen. Er wordt door de eigenaars van kolenmij nen en de spoorwegmaatschappijen veel in de dagbladen geredetwist over de kolen- duurte. De spoorwegmaatschappijen beweren dat zij de vrachtprijzen niet hebben verhoogd dus aan hen ligt niet de schuld der sleenko- lenduurte. De mijneigenaars integendeel houden vol dat die duurte wel de schuld is der spoorwegen zij zitten met groote voor- Taden die zij niet kunnen verzenden, tenge volge der slechte regeling van het verkeer, schrijven de spoorwegbesturen van bunnen kant weer toe aan hel vervoer van soldaten en oorlogsvoorraad. Afgevaardigden van 40 gemeenten in En geland en Wallis hebben eene vergadering belegd om te bespreken wat er voor de gas fabrieken moot gedaan worden in verhand met de toenemende schaarschle aan steen kolen. De tijding dat Viila door een zijner adju danten zou vermoord geworden zijn, wordt thaus gelogenstraft. Integendeel heeft Villa zich zeiven voorzitter der Republiek be noemd. Hij heeft er ook drie ministers be noemd en hen last gegeven den boel te be ridderen... Garranza is echter meester te Mexiko zelf, en heeft daar reeds betekenis volle botsingen gehad met den Spaanschon gezant. Een telegram uit Rome, overgenomen door den Dusseldorfer Algemeine Anseiger meldt, dat de Paus, ter gelegenheid van het begin van den Vasten, aan de oorlogvoerende mogendheden zijne vraag zou hernieuweQ om een wapenstilstand van drie dagen te houden. De Neue Wiener Journalmeldt, dat de schatrijkenij veraar Sohneiber-Creusot, thans eigenaar-bestuurder van Le Journal gewor den is. De oude eigenaar, M. Letellier, zou volgens het Weensche blad, Le Journal ver kocht hebben voor 60 miljoen frank. Dage lijks werden 1,150,000 nummers gedrukt. M. Grosclaude, gewezen publicitoitsoverale van het het huis Schneider, is thans bestuur» der van Le Journal benoemd. De Londenflche bladen melden, dat eene groote opschudding is verwekt te Conisbo- rough, Denby en High Malhon (Yorkshire), door aardschokken, welke veel gelijkenis hadden met eene aardbeving. Eene koolmijn der Denby and Cadsby Company stortte bijna gelieel in, zoodat do exploitatie moest gestaakt worden. Te Malton werden ver scheidene personen omvergeworpen. De schade zou op verscheidene plaatsen zeer aanzienlijk zijn. Uit Madrid wordt gemeld, dat Spanje van eene groote Zuid-Amerikaansohe republiek vier moderne onderzeeers gekocht heeft. De matrozen der onderzeeërs-ftottilje, onlangs gestemd, zullen op die onderzeeërs hun nu opleiding ontvangen. De minister van zeewezen heeft de wenseh te kennen gegeven binnen eenige maanden de Spaansche kusten van allen raogelijkon overval verschoond te zien, Zijne Hoogw. de Bisschop van Geut heeft benoemd Onderpastoor: te Kalken, den E. H. Do Smet, id. te Zwijnaarde; te Kleit (Maldogem), den E. H. De Bisschop, leeraar te Ronse; te Overmeire, den E. H. Van Puyvelde, leeraar te Goeraardsbergen. Pastoor vnn 't Begijnhof te Aalst, den B. H. Verhelen, pastoor te Asper. De Spaansche leden van het Internationaal Rechtinstituut, hebben aan het Noorweegsch Nobelkomiteit een voorstel onderworpen, strekkende om dit jaar den Nobelprijs voor den Vrede aan de Spaar- en Lijfrentkas van België toe te kennen. Het Spaansch verslag steunt zich hierop, dat de Belgische Spaarkas, gedurende de laatste vijftig jaren, veel heeft bijgedragen tot ontwikkeling der volkenverbroedering en namelijk ook de Kongrossen van Onderlin- gen bijstand heeft voorbereid te Brus'sel, Londen, Parijs, Weenen, Berlijn en Amster dam. Men verwacht zich voor de maand Maart aanstaande, aan de opening der inschrijving van de tweede oorlogsleening. De leening zal bestaan in eene uitgifte van schatkistbons 5 0/0 op lang termijn en eene leening van het Keizerrijk, ook van 5 0/0. Geheimzinnige stokerij, meel uene Sinds eonigen tijd had men vermoedens, dat erin een huis van den Vijfhoek, te Meerboke bij-Ninove, iels niet in den haak was. Een hinderlaag word gespannen en Woensdag vielen de accijnsen, bijgestaan door tal van policiemannen het buis binnen, De huurder, zekeren Joseph Cesar, van Brussel, was te huis en een ander persoon bevond zich op den koor. Deze nam onmid dellijk de vlucht, deor over den zeg meters hoogen muur te klimmen. Eene huiszoeking werd gedaan en op het eerste verdiep vond men niet minder dan elf groote kuipen, ieder bevattende 225 liters gistende stoffen, verder nog zakken suiker, gist, enz. Alles werd aangeslagen. De geheime stokerij was reeds sedert twee raaa.Tid in werking. Jozef Cesar is gevanke lijk naar Ninove overgebracht, van waar bij naar Audenaarde gevoerd werd. Hij heeft volledige bekentenissen afgelegd. a Alost MM. les actionnaire8 sont informés de ce que l'assemblée générale ordinaire aura lieu le Lundi 1 Mars 1915, A 10 beurss du matin (H. B.), au siège social de la Sooióté a Hofstade lez Alost. ORDRE DU JOUR 1. Rapport du Conseil d'Administration 2. Rapport du Collége des Gommiasaires 3. Bilan et Gompte de Profits etPertes de l'exercice 1913-1914; 4. Décharge A donner aux Administra teurs et Gommiasaires; 5. Elections stalutaires; 6. Divers. Pour être admis A cette assemblée MM. les actionnaires sont priés de se conformer A l'article 27 des Statuls. Le dépót des tilres doit être effectué au siége social de la Société ou au Crédit Gêné* gal, 146, Liégeois, rue Royale A Bruxelles.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1