DAG-BLAD LantioiiwersMM m Oost-Ylaaiideren De sitljd in Belgis en Frankrijk De toestand in Zuld-Mrlka. Schikkingen voor den Vasten Ven het Oostelijk Vechltsrein De oorlog in de lucht Boiiimea te Viissingen. OORLOG TER ZEE Nsg de blokkade der Engelsche kust Hst gebruik dar onzijdige vlag De oorlog en 7 huwelijk Een-sn-tarintïgste Jaargang nummer SO 3 CENTIEMEN HET NUMMER Wöensniag 17 Fsbcaari 1515 ABONNEMENTEN zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UIÏSAAF, 4 li. 's aYGnds 0 0 2° UITGAAF, 7 u. s avonds 0- Pour toute la publicité commerciale et financiers du journal, p'adresser exclusivement l'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ja Bourse, BruxeJies. BUREELEN TE BRUSSEL. j TE AS5.ST COOTS, Beursptaafts, 2 I e, Kerkstraat, Telefoon A 351119 Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. El. aanfe. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 I Sport (per regel) fr. i,#o 3C bladz. (de regol) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4® blad/, (de regel) fr. 0,30 I Rccht.lierstell. (per regel) fr. 2,00 Finarje.aankon,(perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. AANKONDIGINGEN Vergadonïng van 12 Fëbruari 1915. De toeloop was zoo groot dat de zaal bepaald to klein wordt; weldra zal men moeten verhuizen naar liet feestpaleis. M. Do Galuwe geeft do volgende inlich tingen MAÏS. De mais zal toekomende week besteld worden; prij's 28 fr. per 100 kilos; er zijn GO Ion beschikbaar. Men moet nieuwe lijsten maken en ze bestellen op do Lakenhalle niet bij MM. Maonhautof De Caluwe. Iemand vindt dat het lastig is eene nieuwe lijst te maken. M. De Caluwe.Het is nog veel lastiger en langduriger voor èén bureel 3C0 lijsten na te zien. (Instemming). GRUIS. Bestelling ook naaste week; prijs 17 fr.; lijston opmaken en bestellen, Lakenhalle. KOEKEN. Er zijn koeken beschikbaar te Baasrodo, die kannon dienen voor land rot te; prijs 10,10 Er. KUNSTMEST.Sodauitraat, ammoniak- sulfaat en andere stikstofmosten, zullen niet te krijgen zijn. Van andore provinciën kunnen geene waar hier komen. Dus: al benuttigen wat men heeft, en ïtoopen wat men kan. We moeton nu mest stoften bezigen die minder of weinig good zijn; maar in tijd van nood, 't is beter dan niets. Te Brussel schijnt men geneigd 200 ton sodauitraat ter beschikking van don land bouw te stellen maar dat is maar 100 kilos per gemeonto zoo goed als niets. Men late'L si.ij koren goed doorschieten benuttige 't mestputsop; verzorge goed hot stalmest; werko het vroeg in, opdat bet kunne rotten on genietbaar zijn voor de vruchten als zo hot noodig zullen bobben. LIJNZAAD Er is nog al veel beschik baar langs Kortrijk, maar .men mag niet jvies zijti tonnezaad (uit Rusland) moet men niot verwachten, De Duilsclio overheid zal eene zekere hoeveelheid lijnzaad laten volgen, maar zo moet op de hoogte zijn der behoeften. Daarom: in elke gemeente lijsten onmakon van hetgeen elke landbouwer noodig heeft dan ku inon wij werken. Die lijsion aan MM. Maenhaut of De Caluwo zenden. BEE7ENZAAD. Do landhouwkommis- sievan Brussel heeftlO.OO) kilos boetenzaai beschikbaar, waarvan 4000 kilos beschikt voor Oost-Vlaanderen. Er zijn twee soorten de halve suikerbeot aan 140 fr. op waggon te' Doomijk. en dc EckendonTscho aan 110 fr. op schip to Ant werpen. Iudion lijsten ongemaakt worden en dat er meer noodig blijkt ie zijn, zal men er moor bekomen, dus, weeral lijsten opmaken. SLACHTEN Te Brussel is uitgeplekt dat geene heeste» ineer mogen geslacht wor den die bestemd zijn voor don kweek. Ik weet echter niet of dat besluit bier toepasse lijk is. Ondanks do bepaling, dat geono varkens onder do 90 kilos mogen geslacht, worden heb ik er in het slachthuis gezien die geeno 60 kilos wogen. DORSCMEN. Do Duilsche overheid heeft mij gevraagd of de landbouwers geene paarden noodig' heben om te dorschen met de macliien. Ik denk van neen. LANDBOUWBLAD. We zijn besloten een Landbouwblad uit te geven, om alle bo aluiten en inlichtingen, den landbouw be treffende, mee te doelen. Het blad zal kosteloos uitgedeeld worden aan de gemeentebesturen en komicen, Dezo worden verzocht do adressen op te geven aan welke ze moeten verzonden worden en ook het middel van rorzonding aan te duiden. De heer Maenhaut. OPEISCHINGEN. De gemeentebesturen zullen wei üoen. als ook de landbouwers, geene opgeoischte wa ren af te leveren, zonder don stempel van do kommandatur tot welke de gemeente be hoort. Het gebeurt immers dat er opeiscliers uit andere kommandaturon komen, en die mo gen niets doen zonder toelating der plaatse lijke kammandatuur. AFSCHEIDING. De volgende gemeon- ten zijn bij Antwerpen gevoegd Bazel, Beveren-Waas, Burcht, Doel, Haasdonck, Kalloo, Kruibeke, Melsele, Rupelmonde, Steendorp, Temsche, Vracene cn Zwiju- drecht. Zijn bij Brussel gevoegd Ninove, Appel- terre, Aspelare, Denderlvoutem, Dender leeuw, Denderwindeke, Iddergem, Lieffe- ringen, Moerbeke, Nederliasselt, Neigem, Nieuwenhove, Okegem, Oultro, Pollaere, Santbergen, Sint Antolinckx, Voorde,Waar- fa eke. LIJSTEN. Verschilligo gemeentebestu ren hebben lijsten gekregen van wege hot Voedingslcomiteit van Brussel, door welke, op verzoek der Duitsche over9eid, gevraagd uordl naar de behoeften der gemeente. Men wordt verzocht die lijsten zorgvuldig in to vullen, en er dubbel van te houden. POKZIEKTE. M. Hymans stelt koste loos ter beschikking van elke gemeente een floschje en een spuitje (pipette) om te onder zoeken of een runddier van pokziekte aange daan is of niet. Men laat met het spuitje oen of twee drop jes stof in hot oog der dieren druipen komt er na oenige oogenblikken, etter in het oog, dan is liet dier aaugetast. Men bestemme het dus voor de slachterij. Hot is te wonschen dat elke gemeente een persoon zal aanstellen om de indruiping te doen, Vrijdag zullen hier fleschjes zijn. M. De Caluwe. Een bevoegd persoon is noodig, anders zouden er kunnen zijn die een heel flesciije in het oog van éen enkel dier gieten. BEDROG. M. De Caluwe waarschuwt tegen vervalschte krachtvoerders. Zoo heeft hij eon staal onderzocht bestaande uit de helft krijt en de andere helft molonstof Ook wordt bedrog gepleegd inliet gruis. Men mag mij stalen zenden,ik zal ze koste loos doen ontleden, maar men moet den naam van den leveraar en den prijs aandui den. Geene geheimzinnigheden. Denamen der inzenders blijven voor ons, maar als we niet mogen weten van waar de waren komen is het do mooito niet waard ze te ontleden. PLANTMAIS. Er ^al geen te krijgen zijn, men plante wat men krijgen kan of hij zal uitkomen of niet weet ik niet, verder de planttijd is nog verwijderd. KLACHTEN. Klachten van allen aard, over hoedanigheid en misbruiken moeten schriftelijk gedaan worden de namen der klagers blijven geheim, maar op - hoorei) zeggen kunnen we geen onderzoeken in stellen. M. Maenhaut bevestigde dat gezogdo nopens de klachten. fêsjaSscase fee«on BERLIJN, 13 Februari. (Officieel). Op de Belgische kust, hebben vijandelijke vliegers gisteren opnieuw bommen gewor pen. welke betreurenswaardige schade aan gericht hebben aan de burgerlijke bevolking cn de eigendommen, terwijl ondor krijgs kundig oogpunt, wij slechts weinig belang rijke schade leden. Op ons front in hot Westen» hebben wij houwitsers gevonden, welke ongetwijfeld van Amerikaansch fabrikaat zijn. Het getal gevangenen, door ons genomen hij do afgeslagen© aanvallen ten westen van Souain beloopt tot 4 officieren en 478 man. Voor ods front vonden wij 200 Fransche dooden, terwijl wij aan dooden en gekwet sten slechts 90 man verloren. Ten noordon van Massiges, ton noord westen van Ste Menehould, hebben wij voort gaande op onze aanvallen van 3 Februari nog 1200 meters Fransche stellingen geno men. In Sudelkopf, in de Vogoozen heeft de vijand nieuwe aanvallen beproefd, welke zonder moeite konden afgeslagen worden. Fransche bron PARIJS, 12 Februari. Reuter. Officioel bericht van 11 ure 's avonds De Duitschers hebben Niouwpoort en de oevers van den Yser hevig beschoten, doch enlcol eenige stoffelijke schade aangericht. Onze artillerie beantwoordde het vuur met goeden uitslag. In Argonne hebben de Duitschers in de streek van Bagatelle, na een verwoed ge vecht met loopgraafmortieren, dat den ge- heelen ochtend heeft geduurd, om 1 uur van den namiddag het veldwerk Maria Thereaia aangevallen met vier kolonnqs, die op een front van 500 meters breed voorwaarts rukten. In de Vogezen ten zuiden van Chateau Lusse (ten noorden van Ste Marie) hebben wij bij verrassing een loopgraaf genomen. Op verscheidene punten van het front zijn hevige artilieriegevechteu geleverd. Fransche bron. PARIJS, 13 Februari. (Reuter). Officieel bericht van dezen middag drie ure Van de Noordzee lot de Somme zijn ar tilleriegevechten gelevérd. Ten zuiden van La Boisselle hoeft de vijand een mijn laten springen aan het uit einde van een onzer loopgraven, waar wij ons échter hebben weteivto handhaven. Van de Somme tot Argonne is niets van belang gebeurd, behalve dat de vaijnd Tracj7 le Munt heeft beschoten en dat onze artillerie in de sectoren van Reims en Soissons in actie is geweest. In Woevre hebben de Duitschers een vrij hevig geschutvuur tegen Rambucourt en het bosch van Hazelle gericht. Wij hebben de statiën van Tiiiaucourt en Arnaville beschoten. Duitsche bron BERLIJN, 13 Februari (Wolft) Officieele' mededeeling uit hot groote hoofdkwartier Do Keizer is op het gevechtsterrein, aan de Oost Pruissischo grens aaugekomen. De krijgsverrichtingen daar hebben de Russen tst oeno overhaaste prijsgeving van hun stellin gen genoodzaakt. Ton oosten van de Masuriscb® meren wor den op enkele plaatsen dogevechten nog voortgezet. Tot dusverre hebben wij onge- 26,000 krijgsgevangenen gomaakt. meer dan 20 stukken geschut en 30 machinegeweren veroverd. De hoeveelheid buitgemaakt oor logstuig is evenwel noguiet b(j benadering te overzien. In Polen, op don rechteroever van don VVeiclisel hebben de Duitscho troepen gisteren het offensief'voortgezet, ilo stad Sierpe geno men en wederom eenige honderden krijgsge vangenen gemaakt. Op het gevechtsterrein, op den linkeroever van de Weichsel is de toostaud onveranderd. ©osfteirairiijikschfli bron WEENEN, 13 Februart (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De toestand in Russisch Polen en West- Galicieis onveranderd. De gevechten op het front in de Ivarpathen duren overal voort. Ondanks den verbitterden tegenstand der Russen, die uit alle richtingen bijeengebrachte versterkingen in het vuur brengen, winnen de Duitschers root voor voet terrein. De krijgsverrichtingen in Boekowina wor den met goed gevolg voortgezet. Onze dooi de dalen in het gebergte oprukkende troepon heroveren al vechtende den vauerlandschen grond. De Sereth-linie is bereikt. Russische b^on ST. PETERSBURG, 12 Februari. (P. T. A.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: In Oost-Pruison hebben de Duitschers zoor groote strijdkrachten samengetrokken, die tot het offensief zijn overgegaan, vocral in de richting van Wilkowiszki en Lyck. Do aan wezigheid op het front van nieuwgevormde troepen uit het midden van Duitschland is ge bleken. Ouzo troepen, die den vijand in be dwang houden, trekken van de linio aan de Ivlasurische meren naar ouzo grens terug. Op het front aan den rechteroever van den Weichsel zijn plaatselijke botsingen in de richting van Myschinatz. Ostrolenka en in de stronk van Sierpe aan de rivier Skrwa voor gekomen. Op den linkeroever van den Weichsel zijn slechts artilleriegevechton geleverd. In de Karpathon hebben wij aanvallen van den vijand ten westen van Me/.ö Laborez, in de richting van Sablonow, ten oosten van den UZiSok-pas, met goed gevolg afgeslagen. Fcan^cSie bron. PARIJS, 13 Februari. (Reuter). Een offi- cieuse nota spreekt van het volslagon misluk ken van de aanvallen der Duitschors in Polen. De verliezen der Duitschers zijn zonder wederga. Naar gemeld wordt zijn meer dan 40,000 man gesneuveld. Donderdag morgenom 10*ure, lieofl een vliegtuig, uit Zuid-Westelijke richting ge komen, bommen laten vallen boven Vlissin- gen. Een daarvan is in het water terecht ge komen en een op de steenen glooiing van eon dijk bij de Keersluis. In de sieetiglooiïng werd een klein gat geslagen. Daarna is de vlieger nog eenige oogenblik ken in Oostelijke richtiug blijven voortvliegen is toen gekeurd en in Westelijke richting verdwenen. IJ ij bevond zich op zeor groote hoogte. Het vliegtuig is vermoedelijk van Fransche afkomst. Personen werden nieLgetroffen, Het Gouvernement der Vereenigde Stalen heeft aan Duitschland en Engeland eene nota gesfu'urd, over de maatregelen door doze beide landen genomen voor wat do zee vaart betreft. De nota aan de Duitsche regeering brengt in herinnering dat hef recht der oorlogvoe renden enkel en alleen is beperkt tot het onderzookings- en doorzoekingsrecht, tenzij de blokkade afdoend wordt gehandhaafd, hotgeen, naar do Amerikaansclie regeering veronderstelt, in dit geval niet in de bedoe ling ligt. «De afkondiging of uitoefening van het recht om elk willekeurig schip, dat het aangegeven gebied van de volle zee bin nenvaart, aante vallen en te vernietigen zonder vooraf met zekerheid te hebben vast- gestold dat het tot eene oorlogvoerende mo gendheid behoort, en er zich van to hebben vergewist dat zijn lading het karakter heeft van contrabande, is een zoo ongekende han delwijze in den zee-oorlog, dat de Ameri kaansclie regeering aarzelt te gelooven, dat do keizerlijke regeering van Duitschland het in dit geval voor mogelijk houdt.» De nota eindigt met gewag te maken van vertoogen, die tot Engeland zijn gericht tor zake van een onbevoegd gebruik van de Ame- rikaansche vlag ter bescherming van Engel- sche schepen. De nota aan de Engelsche regeering geeft kennis van de mededeeling, door het depar tement van buitenlandsche zaken ontvangen van de Dnitsche admiraliteit, dat de Engel sche regeering uitdrukkelijk tot het gebruik van onzijdige vlaggen machtiging heeft ver- loend. Oölc maakt de nota gewag van liet gobeurdo met dé «Lusitania» en van de mo- dedeelïngen in de pers omtrent eeno verkla ring van het ministerie van buitenlandsche zaken tsr verdediging van het gebruik van onzijdigo vlaggen. De nota zegt voorts, dal de Amerikaansch regeering met groote be zorgdheid een algemeen gebruik van de vlag der Vereenigde Staten zou zien door de En gelsche schepen, die de in de Duitsche ver klaring gonoomde wateren bevaren. MILAAN, 12 Februari. (Wolff). De Gorriere della Sera meldt, dat Italië aan de Engelsche regeering op de meest vriend schappelijke wijze zal verzoeken de Italiaan- sclio handelsvlag niet te gebruiken, opdat de Italiaansche scheepvaart niet in gevaar worde gebracht. LIVERPOOL, 12 Februari. (Reuter) De Auaerikaansche passagiers dio op hot punt slaan met de Lusitania van de Cunard- lijii de reis te aanvaarden, hebben de reederij verzocht de Amerikaansclie vlag op het schip te hijschen. Een patroelje Uniesoldaten heeft in de rich ting van Nomidas, 25 kilometers ten Oosten van Swakopnnund, op den spoorweg van Windhoek eene vijandelijke patroelje, die de voorposten had aangevallen en reeds twee man gedood had, op de vlucht gedreven. BERLIJN, 13 Februari. (Wolff.) Naar hot offiicieel wordt meegedeeld uit Duitsch Oost- Afrika, is dezo kolonie, thans vrij van vyau- den. Een deel dor Duitsche troepen staat op vijandelijk grondgebied in Engolsch Oost- Afrikaon Uganda, voor de Oost-Afrikaansche kust kruisen de Engelsche schepen Chatam, Dartlimouth, Weymouth, Fox on eenige hulp- kruisers. De oorlog heeft een zonderling uitwerksel gehad op do huwelijken tusschen personen, behoorende tot thans in oorlogzijnde landen. Zoo zijn thans een aantal vragen tot echt scheiding ingediend, waarvan zelfs eeno in de groote buitenlandsche diplomatische wereld. Het is de vrouw die echtscheiding aanvraagt, omdat de man tot een vijandig land behoort, 't Moet dus zijn, dat de Euro- peesche oorlog aan zekere internationale echtparen niot meer toelaat, in vrede te leven. Volgens de Corrière della Sera zijn ook le Rome vele echtscheidingen gebeurd om dergelijke redenen. Het blad voegt er nor- boel fijntjes bij, dat zekere koppels waarschijnlijk deze ge- logenhoid bobben, waargenomen, om don eeno van de au-Qere ontslagen te ziju en andere betreuren liet, dat zij niet insgelijks kunnen hö'.'idelen. Dó tribunalen zullen dus uit le maken hebben, indien een oorlog tusschen de lan den waartoe de twee echtelingen behooren, een voldoende reden tot echtscheiding is..... Ingevolge de bijzondere macht welke Wij van den Heiligen Stoel ontvangen hebben, vergunnen Wij, gedurende den aanstaanden Vasten, de volgende dispensation of loela- lingen I. De verplichting ran het Vasten is ia Ons Bisdom opgeschorst voor gansch de» aanstaanden veertigdaagschen Vasten. II. Hot is toegelaten vleosch te eten alle dagen van den Vasten, uitgenomen op Goe den Vrijdag. Dezo uitzondering goidt echter niet voor de militairen in oorlogstijd. lil. Wij staan toe eieren te eten en ge bruik temaken van boter en zuivel alle dage» van den Vasten. IV. liet is verboden, zelfs aaö degene» die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten op één en denzelfden maaltijd, niot alleen allo dagen van den veertigdaagschen Vasten, do Zondagen inbegrepen, maar ook alle andere vastendagen van het jaar. V. Men is verplicht driemaal te lezen de» Vaderons en den Wees Gegroeton eens d® akten van Geloof. Hoop, Liefde en Berouw, iederèn dag dat men van bovengemolde dis pensatie van vleosch le eteu, gebruik zal maken. Men zal zich nochtans van deze verplich ting kunnen ontslaan, met eene aalmoes, ieder volgens zijne middelen en godvruch tigheid, in den offerblok van den Vasten t® storten. VI. Aan de militairon van allen aard, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstbo den, alsook aan de andore personen die da delijk in militairon dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgonomon op Goeden Vrijdag. Hot gebruik van eieren is hun toegestaa» allo dagen zonder uitzondering. Met de militairen stellen Wij gelijk d® gendarmen, de douaniers; de commissarissen en bedionden van policie, die in werkelijke» dienst zijn, de ho'schwachters, die bedien den welke in workelijken dienst zijn op de treinen van den ijzeren weg en op de trams, de technische bedienden die werkzaam zij» langs de baan en telegraaf- en telofoonstel- sel, alsmede de in dienst zijnde postboden, en bedienden der accijnsen, do zeelieden, d® schippers, en de haven- en dokwerkers. Wij vergunnen dezelfde toelating A. Aan degenen die, tijdens de krijgs oefeningen, of in andere gevallen van dien aard, de soldaten herborgen of voeden. B. Aan de arbeiders die in ovens va» glasblazerijensmeltovens, mijnen of steen groeven werkzaam zijn. VII. Aan alle pastoors en biechtvaders staan Wij de macht toe, in bijzondere geval len, ten volle of ton deele, te ontslaan van het vasten en hot vleeschderven, ofwel dez® verplichting in andere godsdienstige werken te veranderen, op voorwaardo dat de aan vraag op eene gegrondo reden steune en niet enkel voortkome uit vrees de? christelijke versterving. Dezo toelating kan slechts voor den termijn van één jaar gegeven worden. Zieke en woeke lieden zullen hunne han delwijze schikken volgens do voorschriften van een gewetensvolle geneesheer. VUT. Wij meenen aan de geloovigen van Ons Bisdom wederom te moeten herin neren, dat do Vastenavouddagen, buiten don veertigdaagschen Vasten zijn de Woensda gen, de Vigiliedagen voor Sinksen, voor O. L. Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis en dan nog, dat het al de Vrij dagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve do Vrijdagen, waarop Kerst mis, O. .L. Vrouw Hemelvaart,Allerheiligen en de Besnijdenis zouden vallen. IX. Ingezien de tijdsomstandigheden, en ingevolge, do bijzondere macht ons verloend door Z. H. den Paus van Rome, laten Wij toe aan al Onze diocesanen, dit jaar vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op Sint- Marcusdag en op dp, Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en ingevolge dezelfde macht, vergunnen Wij insgelijks aan al onze diocesanen, tot aan den Vasten van toekomend jaar, vleesch te eten. zelfs meermalen daags, op al de Zaterdagen van hot Jaar die geen vastendagen zijn. Ten einde te voldoen aan liet verlangen van den H. Vader, moeten Wij do geloovi gen die van deze toelating zouden gebruik maken, aanwakkeren om daarvoor goed® werken te doen, en bijzonderlijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stipt te onderhouden. X. Wij laten toe, gebruik te maken van afgesmolton vet in plaats van boter, allo dagen van hot jaar. Deze Schikkingen voor den Vasten zullen van den predikstoel afgelezen worden in de kerken, openbare kapel Ion, geostelijke ge meenten en colleges van Ons bisdom, op don Zondag van Quinquagesima. Zij zullen daar gedurende geheel den Vasten, volgens ge woonte, te lezen hangen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1