t t ZO A. G B X-« A. 23 Os oiizijdigiieid van Hollanü De strijd in Belgie en Frankrijk Van het Oostelijk vesMtsrrein OORLOG TER ZEE Holland es tie OuitscSia verklanng De oorlog in de Sushi Ds AnarcMe in AlIsasIS Is hot Enpiscii-Parlossnt Bs bond van den gekwetste Hei Tehuis voer Bglglsche Kinderen Be Oogst in Argentina Cood van Z. D. H. Mgr. tie Bisschop van Doornijk O Kind.... Esn»en»43#in4ig$te jaargang nummer 40 CENTIEMEN HET NUMMER Dcnderdsg IS Februari ISI5 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken Een jaar 8 frankon. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UiTGAAF, 4 u, 's avonds sjf ijl' S' UITGAAF, 7 's avonds |jf Pour loute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement A l'Agence Réclame Godls, 2, Place de la Bourse, Bruxolles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, 2, Beursplaats, 2 pa*. BZerteseraat, Telefoon A 3299 j Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE GENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3* blad/., (de regel) fr. 1,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.lierstell. (per regel) fr. 2,00, Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Hot is een moeilijk vraagstuk voor nc;* Hollandsch gouvernemont, zich onzijdig, totaal onzijdig te houden. Men zal bekennen dat de poaitio zeer kiesch is, want, al is hot Hollandsch volk niet rochlstreeksch in den oorlog betrokken, het ondervindt er toch de uitwerkselen van en zijn algemeen leven is or zeer door beroerd. Uit de debatten, onlangs in de tweede Kamer gehouden, is nogmaals de zuivere houding van Holland gebleken. Reeds van do eerste dagen van den oorlog, beeft Hol land zijn leger gemobiliseerd, aldus zijn vast besluit te kennen gevend, zich te verzetten tegen allo verkrachtingvan zijn grondgebied, tegen een of andere oorlogvoerende mogend heid. Doch, die mobilisatie, buiten de groolo uitgaven welke zij noodzaakt, verlamt in groote mate de algomeer.o werlcdadigheid van het land en door hot gebrek aan werk krachten ontstaat ook een economisch ongo- mak, waardoor de werkendo klassen voel lijden Ook hebben de socialisten de vraag gesteld, of het niet mogelijk was, een deel dor binnengeroepen klassen naar huis te zenden. Zij trachtten ook, eene gedachten- strooraing in dien zin to verwekken. Het gouvernement heeft zich daar echter krachtig tegen verzet, en de kabinotsovorste M. Cort Van der Linden, minister van Biu- nonlaudsche Zaken in Holland is er om zoó te zeggen geen voorzitter van den mini sterraad heeft door een merkwaardigo redevoering, de vertoogen van M. Bosboom minister van oorlog, gesteund. Uitgaande van het princiep, dat liet .gou vernement de mandataris ni-tia der Kamer, en'in deze omstandigheden, hot gouverne mont zijne volle verantwoordelijkheid neemt onafhankelijk van het Parlement, hoeft M. Cort Van der Linden verklaard, dat men nog iu do gou-vernementsporiodais. He. tijd .zal komen, dat de rekeningen zullen gegeven worden. Juist om wille dier verantwoorde lijkheid, is hot gouvernement vast besloten het efïeklief van bet legér le houden zooals hot thans is, daar hot gouvernement inlich tingen heeft, welke aan do Kamer niet kun nen voorgelegd worden, do bekendmaking dorzelve, schade kunnende berokkenen aan hel land. Het leger kan dus niet verminderd worden. Over de onzijdigheid liet de minister van Binnenlandscho Zaken zich volgenderwijze uit "Er kan eene negatieve, spokuleerendo "onzijdigheid zijn eene onzijdigheid die bij zonderlijk bezorgd is mei de materieele be hangen van ons volk. Zulke onzijdigheid zou ciaarzeland zijn, daar zij zou gesteund zijn op Weno berekening van waarschijnlijkheden en betrekkingen met do mogendheden. Maar er is eene hoogore onzijdigheid; deze aiitgaande van onzen vaslon wil,ons opperste jgoed, onze vrijheid en onze verdraagzaam heid, dat goed dat wij hebben weten te be swaren, ten koste van hot strijden en lijden iinzer geschiedenis, nog te bewaren en te {verdedigen, tegen wie het ookmoge wezen.» Bat is klaar en duidelijk. Het is een bo swijs, dat het Hollandsch gouvornoraent de onzijdigheid opvat zonder welwillendheid of «onder zedelijke overgaven. Daags nadat M. Cort van der Linden deze ^verklaring had gedaan in de Tweede Kamer, iword hij door koningin Wilhelmina Staats minister benoemd. Be volmaakte eensgezindheid, lusscben de Tegeering, het gouvernement en ue natie, ikon niet kenschelsenderbekrachtigd worden. Duitsche AALST, 14 Februari. Ten Noord-Oosten van Pont-a-Mousson ont namen wij do Franschen het dorp Norroy en de Westelijk gelegen hoogte van 365. Twee officieren en 151 man werden gevangen ge nomen. In de Vogezen werden de dorpen Hilsen en Ober Seugern stormenderhand in genomen. 135 man violen hier in onze bandon AALST, 15 Februari. Ten zuiden van Ieperen, naby St. Elooi, hebben wjj den vyand zoowat 900 meters zij ner stellingen ontnomen. Tegenaanvallen blo- veu zonder gevolg. De vijandelijke aanvallen ten zuid-westen van La Basséa bleven ook vruchteloos. Een duizehdlal govangenon blo- ven in onze handen. De loopgraven welke wij to Sudolkopf op 12 Februari verloren hadden, hebben wij nu terug genomen. De vijand werd uit Seuzern geworpen en ontruimde dan vrijwillig hot dorp. Frasisshe bron, PARIJS, 14 Februari. (Reutor.) Officieel bericht van vanmiddag drie uur De Dnitschers hei-bon Nieuwpoort, de duin streek eti Yperen hevig beschoten. Wij bob ben hun vuur krachtdadig beantwoord. Elders is bet kanon met tusschenpoozen aan bet woord goweost. Ton noorden van Verdun hebben wij in bet bosch van Caures twee nachtelijke aanvallen afgeslagen. De Duifschers hebben zonder succes aan vallen gedaan op Arracourt en Rauzey. Voorts hebben zy onze stellingen in den Elzas zonder noemenswaard resultaat beschoten. BERLIJN, 13 Februari. (WolfT.) Ambto- lijke medadeeliug van het groote hoofd kwartier Do krijgsverrichtingen aan de grenzen van (de provincies) Oost- en Wost-Pruisou vor deren overal goed. Waar de vijand tegen- stad trachtte to bieden, is óezo snel gefnuikt. In Polen rechts van den Weichsel zijn onze aanvallende troepen den benedenloop van de Skrwa (die ten N. W. van Plock in den Woichsel valt) overgetrokken en rukken zij nu in de richting van Racionz op. Van het oorlogstorrein in Polen aan den linkeroever van den Woichsol valt niets bijzonders te melden. AALST, 14 Februari. Rond de Oost Pruissisehe grens nemen onzo krijgsverrich tingen den verwachten afloop. In Polen, rechts van de Weichsel maken onze troepen vorderingen in do richting van Racion, Links van do Weichsel geene vorandoring AALST, 15 Februari. Ten noorden van Tilsit word de vijand uit Piktuponen verdreven en in do richting van Touroggon gedrongen. Hier en over de Oost Pruissisehe grens, ten oosten dor Sceenplatto duurt do achtervolgingsstrijd nog voort. Overal trek ken onzo troepen zeer snol voorwaarts tegen hot vijandelijke front. Wij naderen Kalino. In het Weichsolgebied winnen wij meer en meer veld. Razioui is roods door onze troe pen bezet. In de voorafgaande gevechten werden benevens talrijke krijgsgevangenen, 0 kanonnen veroverd. In Polen, links van do Weichsel is geene verandering. ©ostemss'iJkscStf© bron» WEENEN, 13 Februari (Wolft) Officieels kennisgeving uit liet groote hoofdkwartier In Russisch Polen en West Galicie is niets van belang gebeurd. Do algemeono toestand in do Karpathen is opliet westelijke en in het middelste ge- deolto van bet front vrijwel onveranderd gebleven. Krachtige tegenaanvallen derKus- sen zijn, met name bij den Dukla-pas, veel verminderd. Op het oostelijke gedeelte van hei front hebben wij terrein gewonnen. Te gelijk met don opmarsch in Boekowina zijn onze troepen, na den tegenstander bij Koe- roes Mozo le hebben teruggeworpen, don Jablonicapas on de overgangon aan weers zijden daarvan overgetrokken. Terwijl de in Boekowina oprukkende kolounes na tal van geveclilon de Serethlinie bobben bereikt, hebben onze strijdkrachten die aan den bovenloop van de Proeik ope reerden en op Nadworna aanrukten, de da len in het gobergte thans achter zich en Wisnitz, Kutz, Kosow, Dolatyn en Pasiecza bereikt. Door do in den laatsten tijd dagelijks ingeleverde Ruseische gevangenen, is bet getal der in de tegenwoordige gevochten gemaakte krijgsgevangenen tot 29,000 man gestegen. Bericht medegedeeld door de Komman- dantur, Aalst 14 Februari BUDAPESTH. Onze troepen zijn Ra- daulz binnengerukt. Ilot binnenrukken ge schiedde zoo snel en verrassend, dat de zi'jh aldaar bevindende algumeene staf, met heel het bureel gevangen genomen werd. De generaal ploegde zelfmoord. Rsb0sSscE*© PETROGRAD, 13 Februari. (P. T. A.) Officieel bericht van den grooten generalon staf Op het front van de Niomon en den Weichsel zijn gevechten geleverd ton Wes ten van Iurburg in de streek van Lyck, bij Kadzidlo en ten Oosten van Sierpe. Op den rechteroever van den Weichsel heeft onzo artillerie met goed gevolg vijan delijke kolontien beschoten,wier bowegingen in verschillende richtingen ware:: opge merkt. In do Karpathen bobbon onze troepen versterkte hoogton in do streek van Szvidnik bezet alsook tusschon den Lupkow-pas en de Boven-San. Bij Wyschkuf hebben wij hardnekkigo vijandelijke aanvallen afgeslagen. Bericht medegedeeld door de Komman- dantur KONSTANTINOPEL. Op den Amori- kaunschen stoomor Washington, door de Russen vóór Trobixftnde in don grond ge boord, was ook oen hospitaalinrichling. LONDEN. De stoomer Sorquay is nabij Scarborough vergaan, waarschijnlijk tengevolge van op eene mijn te varen. Nog de in grond geboerde handelsschepen De Engolsche admiraliteit heeft volgend verslag van den. kapitein van den stoomer Itaria, door een Duitsche onderzeeër in den grond gehoord, openbaargemaakt Ik heb Santos verlaten op 21 December 4914. Mijn schip had eene lading allerhande goederen voor Le Havre en Londen, en reisde over Rio do Janeiro, Bahia, Pernam- buco en Madera. Alles ging good lot 31 Jan. 1915. Toen ik rond half oen 's middags op 25 mijlen ten Noord-Westen van Lo Havro was, bevond ik mij op de brug, met de 1® en 2® officieren. Wij zagen, dat een torpilje op ons afkwam en zich nog slechts op 100 met. afstand was. Wij slopten een oogenblik om een loods le nomen on twee sleepbooten naderden, mot hunne vlag aan do boegspriet. Een sekond nadat wij de' torpilje bemerkt hadden, werd ons schip aan den voorboeg en stuurboord getroffon. Eene ontploffing volg de. Eene waterkolom verhief zich, waartus- schen wij, ciment, stukken van een torpilje enz. bemerkten. Hot schip begon te zinken en de bemaning kreeg bevel in de reddings booten af te dalen. De passagiers en ik gin gen aan boord van een der sloepbooten. Wij bloven ter plaats tot ons schip zou gezonken zijn. Na eene uur drëef het nog altijd en eon dool der bemanning ging mot mij terug aan boord. Eon der sleepbooten nam de Itaria op sleeptouw en zoó konden wij Lo Havre bereiken.» De Rottordamscbe schoepsraedors hebben volgende maatregelen genomen, ton gevolge van do Duitsche verklaring Opal do schepen, langs beide kanten, zijn in groote witte iettors den naam van het scliiji en de haven, waar liet 't huis hoort ge schilderd. Op do brug zijn groote plakka ten gohangei: waarop do/.elfdo aanduidingen staan.'s Nachts worden deze plakkaten ver licht. Aud-.-ro schopen dragon in breede ban don hunne nationale kleuren. Verscheidene schepen, die op den terugtocht zijn naar huis, hebben ook op bijzondere wijze hunne identi teit kenbaar gemaakt. Mom verzekert dat de Amsterdamscho boo ten zulks ook zullen doen. Onzo lezors zullen gisteren in liet Duilsch bericht over do krijgsverrichtingen aan do Belgische kust gezien bobben, dat Engelsche vliegers bommen lieten vallen op Oostende. Deze stad is de eenige niet geweest, die van den bommenregen profiteerde. Twee Duitsche vliegtoestellen zijn over Belfort gevlogen en hebbon er ook bommen geworpen. Ei' werd enkel stoffelijke schade aange richt. Do twee vliegtoestellen werden hevig met kanonnon beschoten, doch kondon tocii ontsnappen. Ook do Servische stad Pojarowatz werd door vliegtuigen bezocht. Eon Oostenrijksoh vliegtuig kwam ver scheidene malen over de stad en liet er ver- schilüge bommen vallen. Hier werd slechts weinig schade aangcriciit. Er hoerscht thans in Albanië volslagen anarchie, dio steeds meer uitbreiding neemt. Benden Albaneezen plunderen en moorden naar hartelust. Deze bonden verhinderen bet vervoer van koopwaren langs den stroom Boy ana, plunderen allo waren of vragen buitensporigo taksen om ze door to laten. Wat vorder worden de koopwaren dan door oone andere bende aangeslagen. De eero-konsul, te Scutari zetelende, heeft niot bet minste ontzag. Ook worden de Alba neezen met den dag stoutmoediger. M. G. Stewart, lid dor Engelsche Ge- meentonkamer, heeft aangekondigd'dat hij aan den eorston lord der admiraliteit vol gende vragen zal stollen. 1° Is het waar, dat verleden week, twee Duitsche onderzeoërs gezien geweest zijn naast een onzijdig schip, iu de lerscbo zee 2® Was dien stoomer, uit Manchester vertrokken, niet geladen met macbienolio of naphte 3° Is het mogelijk te zeggon, in welke haven liet schip zijne verklaring deed, wie het schip bevrachtte Jof voor wie de lading bestemd was f 4® Is het aan onzijdige schepen toegela ten, naphte of machienolie uit te voeren Vlieg in de wind is een ruigharige Fran- scho hond. Goboren in Algiers, van onbekende ouders, was hij vroeg aan zijn lot overgelaten en diensvoigens had hy spoedig geleerd, hou zich uit den slag to trekken. Zeer verstandig en toegenegen, beminde hy weldra hartstochtelijk den persoon die hem tot zich nam. Doel», daar kwam de oorlog... Zijn meester moest ook binnen en voor Vlieg in de wind was die scheiding al te zwaar en onmogelijk. Met zyn hónden vernuft, wist hij een mid del to vinden, om zjjn moestor op het schip te volgen, dat het detachement van zijn meester naar het slagveld zou voeren. «Vlieg in de wind» stak dan de zee over, trok heel Frankrijk door, kwam in Belgie, keerde terug naar Frankrijk. Aan de Mai ne woonde lïij don lievigen strijd bij en leefde het soldaten loven in de loopgraven, met al zijne gevaren en ongemakken. Zekeren avond was het byzonder vreeselijlc Het regende houwitsers en eensklaps ont plofte een dezer, in do nabijheid van do plaats waar zich do moester van «Vlieg in de wind» bevond, 't Was alsof de aarde openscheurde, en «Vlieg in do wind» ziet zyn moester onder eene aardmassa verdwijnen. «Vlieg in de wind» springt toe. Ily hoeft alles gezien en onmiddellijk stolt hij zich aan het work. Koortsig, onvermoeibaar en zonder ophouden krabt hy de aarde weg. Rocdé is de duisternis volkomen, doch «Vliegin de wind» graaft maar steeds door. Zijn reukorgaan zegt hem, dat hij het doel nadert on eindelijk, daar maakt hij 't hoofd van zijn meester vrij. Nu springt hij uit het bol en begint te blaf fen. Hij weet, dat naden stryd, na den slag, do ambulanciers de gekwetsten komen opzoe ken. Zie daar ginds lcomen dragers van lan- taarnen. die do slachtoffers kullen wogbren- gen. «Viiog in de wind» snelt hen te gemoot en doorzijn blaffen doet liy de verplegers ver staan, (lat zij hom volgen moeten. Dadelijk brengt hij ze bij het nog gedeeltelijk bedolven lichaam van zijn meester. Deze wordt nu spoedig opgehaald, op eene berrie gelegd on naar het veldhospitaal ge dragen. Vlieg in do wind is nu do bewaker van zijn moestor men kun hem van hot bod niet verwijderen on niemand tracht zulks ook te beproeven. Twee dagon later wordt de gekwetste naar het Amorikaausch gasthuis van Neuiliy overgebracht, en wederom gaat Vlieg iu (ie wind mode. Daar is de geschie denis van den trouwen bond roeds gekeud on alle gekwetsten willon den hond streelon, liefkozen, hem wat lekkers aanbieden. Eene weldaad gaat nooit verloren. De goneeenlieid van Vlieg in do wind, zijn moedig gedrag worden beloond. Zyn meester herstelt spoedig on wanneer hij naar hot front terugkeert, dan gaat ook de trouwe Vlieg in do Wind mede, om iu do loopgra ven zijn post te horvatten. m iüC-LLAÉ33. Een konfrater deelt volgend schrijven mede Mijnheer de Opsteller, Gisteren werd te Antwerpen het werk van het Tehuis voor Belgische Kinderen en het R. K. Huisvestingcomité bemoeilijkt door het gerucht dat ouder liet volk liep, als zouden sinds 1 Jan. 1.1. 102 Bolgische kin dertjes in Nedorland gestorven zijn. Men heeft ons Comité echtor vereenzelvigd met het Vluchtelingenkamp te Nunspoet, waar volgens de dagbladbericbten sinds Januari een dergelijk getal kinderen gestor ven is. Ter geruststelling van Nedorland en België kunnen wij mededoelen,dat toij sinds September l.l. meer dan 1700 Belgische kinderen in gezinnen hebben opgenomen en dat er daaronder EEN een enkel kind gestorven is. Men ziot hieruit, dat de Belgische ouders ons hunne kinderen in alle gerustheid kun nen toevertrouwen en dal bet gerucht, dal gisteren te Antwerpen liep, Goddank mol ons Comité niets to maken heeft. Integendeol, wij hebben indertijd bij de Regeeringscommissaris beproefd, die arme stumperds uit hot kamp to halen, maar zon der eeuig resultaat. Men ziet nu de treurige gevolgen. Des le verblijdendor voor ons, dat onze kinderen het zoo goed maken. Namens het R. K. lluisvestings-Comité, A. KELLENAERS. O kind. wat zou 'k u dankbaar zijn, 5k wilde u loonen met erna zoen Woudt gij oen klein gebedje doen Voor mij, gekneld door leed en pijn I Dan zou 't mij zeker beter gaan Van kinderkens zoo zacht en reih Als witte wintervlok jes zijn, Heomt God elk Weesgegroet jen aan f 'k Ben christen, kind, en bid ook wel, Maar toch niet meer zoo braaf als gij, Van alle vlek der zonde vrij. Droef treur ik soins bij scbuldgekwel... Waarom, o blondgelokte klein', Bidt gij zoo braaf Ons' Lieve Vrouw Voorvader, moeder minder rouw, Om broer of zus gezond le zijn Dan, kind, ik sprak u geren aan, En vroeg u naar één Weesgegroot, Doch 't stoorde wis uw beë zoo zoet. Bid voort'kga verder mot een traan! Fons Van de Maele. Uit oen brief, in Buenos-Ayres gedagtee- lcend van 15Januari, nemen wij het volgend® over, daar het zeer belangrijke inlichtingen zijn, over den oogstin Argentina m Allo zaken hangen hieraf van den oogst en thans wordt daaraan volop gewerkt. De laatste regens hebben er wel is waar wat schade aan toegebracht, doch de opbrengst zal toch prachtig zijn. De prijs zal minstens dubbel bedragen van het voorgaande jaar» i» Wanneer al het koorn zal binnen zijn hetgeen nu ten naaste bij moet gedaan zijn bon ik zeker dat er vele zaken zullen edaan worden, hetgeen veel geld in ons land zal brengen. Het koorn, dat verleden jaar 7 en 8 piasters betaald werd, wordt nu aan 14 piasters verkocht; de wol in plaalf van 6 tot 7 piasters, geldt nu ook 13 tot 14 piasters. Ook zijn beide oogsten ver boven de opbrengst van voorgaande jaren, helgeon dus maakt, dat men nu bijna vier maal zoo veel zal ontvangen dan vroeger. Volgens berichten door ceuo Spaansche bank ontvangen, zal het koorn 3.250,000 ton opbrengen en het vlas 1,200,000 ton. De vooruitzichten voor den maisoogsl zijn zeer voldoende en men schat dat er5,O0O,*SOO ton meer zal kunnen uitgevoerd worden dan voorgaande jaren. Maandag morgend hoeft men in liet bis dom te Gent, bericht ontvangen, dat Mgr. Walravens, Bisschop van Doornijk, over- loden was. Eenige dagen geleden nog, was Zijne Doorluchtigheid nog in de beste gezondheid 6n alles laat dus veronderstellen, dat hij na eene kortstondige ziekte moet overleden zyn. Mgr. Charles-Gustavo Walravens was te Enghien geboren op 28 Juni 1841. Op 26 December 1870 word bij bisschop van Sa- mosate en hulpbisschop van Mgr. du Rous seau benoemd. Op 24 Februari daaropvol gende werd hij govvijd in de kapel van het Seminarie en op 1G December 1897, tot 97® bisschop van Doornijk benoemd. De achtbare aflijvige was officier dor Leopoldsorde. Zijne ziel ruste in vrode. Dc Eer w. Zuster Marib dk S' Pikrre, in het kloos ter van den H. Vincentius, te Auist-Mylbeke, geboren Elisa Ditowart; Mren M*Fl. Drowakt-Simons en hunne kinderen; Mr en M« J. De Conlnok-Drowaet en hunue kin deren; Mr en Me Th. Drovart-Permentier en hunne kinderen; De familiën Cooheman en Drowart molden liet smartelijk verlies hunner teerge liefde Moeder, Schoonmoeder, Grootmoeder, Zuster en Tante, Dame füao-ie-Loisëse OE'SJsE^AN weduwe van Mijnheer geboren te Hofstade, den 18 April 184?» en er overleden den 16 Februari 1915, versterkt door do Heilige Sukrameutcn. - De lijkplechtighodcn zullen hebben in do parochiale kerk van Hoï'stadoV* 39 Fcttruari, om 9 uro u.) Gezien de omstandigheden, worden vrienden en kennissen verzocht, dit als uitnoodigiug te aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1