Oorlogsberichten t Voor de gekwetste soldaten De strijd in Beigie en Frankrijk oorlocTtér zee Zl3 CS- J£3 IL-j JL_5 Verschijningen der H. Moeder Gods m Bernedetta Vaa bet Oostelijk vechtterrein De Duitsche verklaring en Holland. Deoorlog in de lucht Generaal Pau zon niet naar Rusland zijn IN ITALIË Bij de Belgische geïnterneerden In het slijk... Jozef DE VOS (Zoon) Een-an-twintigsfe jaargang n-jainer 42 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 20 Februari 1918 ABONNEMENTEN Zos maanden 4 Iranken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. f UITGAAF, 4 0. 's sicnds 0 0 Y UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciaJe et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREËLEN TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, 2, Beurspiaais, 2 jl^. 9, Kerkstraat, x Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB OEN PT. AANKONDIGINGEN El. aank. (1 tct 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc.aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regei fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,i/0 Comnierciale en financieel» aankondigingen zich uitsluitelyk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Gii zult hiddon voor de zondaars, gij zult de aarde kussen voor de bekeering der zondaars. Woorden van de H. Maagd Maria lot Bernadella, in de Grot van Lour- des in Frankrijk, den 19, 20 en 21 Februari. Ad te clamamus, Exsides Filü Evae. Tot u roepen wij, gebannen kinderen van Eva. Wij zondaars, ellendige kinderen van de ongelukkige Eva, die door hare schuld plicbtig zijn voor God, en tot dezelfde straf veroordeeld, wij dolen in dit dal van tranen, en. uit ons vaderland gebannen, beweenen wij de e'lenTlen die ons lichaam bezwaren en onzen geest bedroeven. Maar gelukkig is dezen die zich in zijn ongeluk dikwijls keert tot de machtige Moeder Gods, die de trooste res der wereld is. om Haar to aanroepen en met godvruchtigheid le smeoken Gelukkig is dezen, zegt Maria di« naar mijnen raad luistert on die zich zonder ophouden aan de deur van mijne bermhartigheid houdt, om mijne voorspraak'en mijnen bijstand te ver zoeken. Laat ons met betrouwen, de godvruchtige oefeningen die binst deze dagen dor ver schijningen gedaan worden, in dè Grot van Louriles te Aalst-Mijlbeke bijwonen en als wij die Moedor van bermherligbeid daar aanroopso; deze woorden van den H. Augus- tinus dikwijls horhalen Wees indachtig o medodoogende Koningin, dat men, van zoolang als den wereld bestaat, nooit ge hoord heeft dat Gij iemand verluien hebt, en vergeet mij als ik u durf zeggen dat ik den eersten niet wil zijn die verlaten worde, nadat ik mijnen toevluch. tot U genomen heb. Men woet dat bet vervoer der ge wonden naar dikwijls ver achter het Iront gelagon steden bij de Fransche legers meer in gebruik is dan het in richten van groot© veldhospitalen. Hot Noorden, Noord-Oosten en Oosten van Frankrijk nu is rijk aan waterwegen, die gewoonlijk met vrachtschuiten van ongeveer 40 M. lang en 5 M. breed bevaren worden. Dio vaartuigen zijn thans dienstbaar gemaakt aan het gewonden-vervoer. Do Veroeniging de Groix-Rouge Franchise heeft op aanraden van )rot. A'udouin uit Poitiers dit denk beeld in praktijk gebracht. Slechts voor de zwaar gewonden, voor wie iet vervoer per spoor ondragelijk wordt, past men het vervoer per schip oe, want er gaat veel tijd mee ver oren, en er zijn niet al te veel schepen )eschikbnar. Twee aan tweo vormen zij eon drij vend hospitaal, voor drie van die paren is telkens één sleepboot noodig. Door '9 geringe bevrachting en weinigen liepgang gemakkelijker bestuurbaar ;e«*brden, blijkt een viertal booten landelbaar genoeg, om ze van één gezamenlijke keuken en bijbehoorten e voorzien, zoodat één schuit dan naar half als ziekenzaal ingericht is. 3r is per schip plaats voor 38 of 22 H'dden, de keuken, apotheek, enz. tokent voor 16 bedden. De gewonden worden op de baar, raarop men bon brengt, met een laad- )oom in het ruim neergelaten, en daar laar hun plaats gereden, de reis loopt verder zonder schokken of trillingen it. liet inwendige van 't schip is ge- R'it, de vloer met linoleum bedekt, al- es verder zoo zuiver mogelijk. Om besmetting van het water tegen te jaan, wordt niet aan boord gewas- icben, en al wat opgeruimd moet wor- len, na ontsmetting aan den oever 'Qgraven. Daar gewoonlijk de sleepboot maar der schuiten sleept, wat met het oog >p 't schutten door de sluizen moet, tornt men tot een aantal van 136 ge- ponden, als men één keuken voor de ier neemt. Vier-en-twintig verple- enden, van wie twee dokters en twee- r-lwin tig pleegzusters zijn, verzor- en hen, Er is maar slaapgelegenheid vor twaalf, zij wisselen elkaar dus Hd af, en bobben slaapzakken in o bedden of kooien. Duitsche bron. AALST, 17 Februari. Klaarblijkelijk aangevuurd door ons -groot succes in bet Oosten, ondernamen de Franschen en de Engelscben gisteren en in den afgeloopen nacht verscheidene hardnekkige aanvallen tegen onze stellingen. De Engelscben ver loren bij hunne pogingen om de stollingen welke zij reeds op 14 Februari verloren had den, te herwinnen, 4 officieren en 170 man aan gevangenen. Ten Noord-Oosten van Reims, werden de vijandelijke aanvallen afgeslagen. Twee officieren en 179 Franschen bleven in onze banden. In Champagne werden bijzonder hevige aanvallen gedaan, welke meestal tot verbit terde strijden voerden. Afgezien van eenige plaatsen, waar de vijand kon indringen,doch waar de strijd nog voortduurt, worden die aanvallen overal afgeslagen. Rond de 300 Franschen werden gevangen genomen. In de Argonnen zeiten wij onze aanvallen voort en namen verdere deelen der vijande lijke hoofdstellingen. Wij veroverden daar 350 gevangenen, twee bergkanonnen en 7 machinegeweren. Ook iu het Prieslerbosch (Bois le Prêtre) ten Noordon van Toul hebben wij kleine voordeelen behaald, waarbij wij 2 machine geweren verovorden. Van de grens van Elzas Lorroinen niels nieuws te melden. Fransche bron. PARIJS, 15 Februari; (Router). Het offi- cieele bericht van beden middag 3 ure luidt: In Fransch Noordon hebben wij eene loopgraaf vermeesterd op den weg van Bétbune naar La Basée. In Argonne wordt loopgraaf tegen loop graaf gevochten. Do Duilsche aanval tusschen het dorp en de bosschen van Malancourt is onmiddellijk tot staan gebracht. In Lotharingen is de vijand, na onze hoofdtroep te hebbon teruggedreven, er in geslaagd den heuvel Signal de Xon en het gehucht Narroj te bezetten, AALST (DuitscheKommandalur) 16 Fob. Hot groote hoofdkwartier meldt Hot Russisch 10® leger, tellende minstens 11 divisies infanterie, verscheidene afdee- lingen ruiterij, dat aan de Masurische meeron was doorgedrongen, is thans uit zijne zeer sterke verschansingen verdreven engedwon- geu over de grens terng te trekken. Het leger is totaal geslagen. Alleen in de bos schen van Augustow en Suwalhin kunnen zij nog wat ontkomen zijn, doch zij worden dapper achtervolgd. De bloedige verliezen der Russen zijn zeer groot. Het aantal ge vangenen is nog niet vastgesteld, doch be draagt zekers meer dan 50,000 man. Meer dan 40 kanonnen en 60 machinegeweeren vielen in onze banden. Het veroverde krijgs- materiaal is nog niet te schatten. Z. M. de Keizer woonde het beslissende gevecht bij, te midden dor slaglijn. De zegepraal werd behaald door een deel der oude Oosttroepen, en een deel jongere, voor dezen strijd toege voerd. Allen betoonden den meesten moed en dapperheid. Onze troepen hebben bewijs gegeven van buitengewone taaiheid, daar zij in zeer slecht weder, dag en nacht opmarsch en in gevecht waren tegen een talrijken vijand. Hun gedrag is boven allen lof verhe ven. Goneraal-veldmaarschalk von Heiden- burg leidde meesterlijk de krijgsverrichtin gen, die door generaai-overste von Eickhorn en generaal der infanterie von Below glans rijk uitgevoerd werden. Keizer Willem hoeft aan Keizer Frans Jozef, volgend telegram gezonden Groothoofdhicartier Met Gods genadi- gen bijstand is het ons vergund de Russen totaal te verslaan. Tot hiertoe zijn reeds 88 duizend gevangenen, 169 kanonnen en 60 machinegeweren in onze handen gevallen, liet overige van het Russisch leger is in de bosschen van Augustow getrokken en wordt daar door ons vervolgd. WILHELM, I. R. AALST (Duitsohe Kommandatur) 17 Fel). Ten noorden der Memel achtervolgen onze troepen den steeds terugtrekkonden vijand in de richting van Tauregs over de grens. In de boschstreek ten oosten van Augus tow hebben op verscheidene plaatsen nog gevechten plaats. De van Lomca naar Koluw opgerukt» ko lom i9 geslagen; 700 gevangenen en 6 ma chinegeweren bleven in onze handen. Ook van Krajewo naar Ossowice is een© vijande lijke afdeeling teruggeworpen. Aan het front Plock-Racieuc (in Polen, ten noorden der Weicbsel) schijnen zich op nieuw hardnekkige govechtea te ontwikke len. Van Polen, ten zuiden der Weichsel, niets nieuws te melden. Oostenrijksche bron WEENEN, 16 Februari. (Officieel). Algemeene toestand In noord Polen en west Galicië hadden enkel arlilleriegevech- ten plaats. Aan hut Karpathenfront wordt hevig gevochten. Verscheidene dag- en nachtaanvallen der Russen tegen de stelling der verbondon troepen werdon onder zware verliezen afgeslagen. Zij lieten ook 400 ge vangenen in onze handen. De werking in Bukovina verloopt gunstig. De Serethlinie is reeds overgetrokken en de Russen worden door voortdurende gevechten tegen de Pruth teruggedrongen. Ten zuiden van Kolomca, waar thans een groote strijd aan gang is, maakten wij gisteren over de 500 gevange nen WEENEN, 15 Februari. (Wolff.) Officieel bericht van heden middag uit het groote hoofdkwartier In Russisch Polen en West Galicië is niets van belang gebeurd. De gevechten 'in de Karpathen zijn nog steeds in vollen gang. In zuidoostelijk Galicië hebben onze troe pen gisteren Nadworna bezet. De vijand is in de richting vau Stanislau teruggedreven. Russische bron. PETROGRAD, 15 Februari. (P. T. A.) Officieel bericht van den generalen staf Op het front aan den Njemen en den Weichsel zijn de geveohten, die zich den 13 dezer hebben ontsponnen, voortgezet in on geveer dezelfde slreok als den vorigen dag. Op den linkeroever van den Weichsel heeft zooals gewoonlijk, het kanon zich doen hoo ien. In de Karpathen hebben wij hardnekkige aanvallen der Oostenrijkers op Swidnik af geslagen. Op den linkeroever van de Boven-San zijn wij eenigzins opgeschoten. De Duitschers, die op de hoogten bij Mylo Koziurka, tusschen de Beslciden en Wyskow een aanval ondernamen, {zijn teruggeslagen. Onze troepen hebben met tegenaanvallen den vijand van een deel der versterkte hoogten verdreven. Sterke Oostenrijksche strijdkrachten ruk ken langs de wegen naar Nadworna en in Boekowina op. De Düitsche verklaring. Duitsche bron. De Amerikaansche nota en de Duitsche dagbladen. Naar aanleiding van de Engelsche berich ten over de Amerikaansche nota ontvangt de Kölnische Zeitung uit Berlijn het volgende blijkbaar officieuse telegram De nota van Amerika aan Engeland bevat een eisch, welks inwilliging het door de Vereenigde Staten geduchte gevaar voor d« Amerikaansche koopvaardij dadelijk zou af wenden of lot een minimum terugbrengen. Als Engeland eerlijk afzag van het gebruik der Amerikaansche vlag, zouden de weinige schepen die in het tot oorlogsgebied ver klaarde Engelsche water, onder die vlag va ren te herkennen zijn en als onzijdige sche pen behandeld kunnen worden. De Kölnische Volkszeitung doet uitkomen dat de aankondiging van den duikbootoorlog en de vaststelling van een tijdstip (18 Febr.) is geschied in liet belang der onzijdigen. Mei onze aankondiging hebben wij zegt het bladonze militaire belangen geschaad. De duikbootoorlog zou ongetwijfeld veel doeltreffender begonnen kunnen zijn, als de aankondiging achterwege ware gebleven. De Kreuzzeitung zegt, dat het Duitsche volk nimmer den vorm en inhoud van de Amerikaansche nota zal vergeten. Duitschland's besluit is door Engelands optreden uitgelokt en wel overwogen. Men zal er dan ook niet op terugkomen en wie hel tegendeel tracht te bereiken, zal bij regeering en volk van Duitschland op graniet bijten. Engelsche bron. De Duitsche verklaring in het Engelsch Lagerhuis. LONDEN, 15 Februari. (Reuter). Omtrent het dreigement met den duikbooten- oorlog heeft minister Churehill in het Lagerhuis gezegd '- Wij zullen nu bloot staan aan een oorlogvoering die nog nooit door een beschaafde staat is toegepast. Men moet ecbler niet aannemen dat, wijl de aan val buitengewoon is, eon goede verdediging zou lijn.» Er zullen stellig verliezen wor den geleden, maar Churchill geloofde niet dat onherstelbare schade zóu worden aange richt. Onze beantwoording van deze oorlogvoering zal misschien niet geheel zon der uitwerking blijven.» Wij zullen niet dulden dat Duitschland een stelsel van open lijken moord en zeeroverij toepast. (Toej.) Totdusver besloot Churchill hebben wij den invoer van levensmiddelen niet po gen te verhinderen. We hebben onzijdige schepen niet belet een rechtstreekscli ver keer met Duitsche havens te onderhouden. Wo hebben Duitsche uitvoerartikelen in ouzijdige schepeu ongehinderd doorgelaten. De tijd is ecbler gekomen, dat opnieuw zal zijn te overwegen of een staat, die zich door zijn politiek stelselmatig aan alle inter nationale verplichtingen heeft onttrokken, wel in 't genot van die onaantastbaarheid kan worden gelaten. (Toej.) Er zal een nieuwe verklaring vanwege de bondgenooten worden afgelegd, om den vijand voor 't eerst met volle kracht den druk van de zeemacht te doen gevoelen. Duitsche bron. Duitschland's antwoord aan de Vereenigde-Staten BERLIJN, 15 Febr.De Amerikaansche nota zal heden door de Dnitsohe regeering worden beantwoord. Hofiandsche bron Hollandsche notas. De Nederlandsche regeering heeft een nota gericht tot de Duitsche regeering, naar aan leiding van de openbaar gemaakte Duitsche memorie van 4 dezer. In hare nota ontkent onze regeering, dat de in algemeenen zin tot de onzijdige staten gerichte verwijten, wat Nederland betreft, gegrond zouden zijn. In zake de verklaring van een uitgebreid gedeelte open zee tot oorlogszone zijn gelijk soortige bedenkingen kenbaar gemaakt als vroeger tot de Britsche regeariogzijngerichl naar aanleiding van hot voornemen tot ge deeltelijke afsluiting van de Noordzee. Met betrekking tot de gevaren, die de Nederlandsche scheepvaart zou kunnen loopen in de oorlogszone, is volgehouden, dat onzijdige schepen er aanspraak op kun nen maken, dat voldoende onderzoek naai de nationaliteit van handelsschepen worde ingesteld, alvorens maatregelen legen die schepen worden genomen. Anderzijds heeft onze regeering bij de Britsche regeering hare bedenkingen ken baar gemaakt tegen het standpunt, door laatstgenoemde ingenomen ten opzichte van liet misbruik van de neutrale vlag door Britsche koopvaardijschepen. Hollandsche maatregelen Ingevolge het onderhoud, dat gisteren in het departement var. Buitelandsche zaken heeft plaats gehad tusschen de ministers van Buitenlandscbé zaken en van Marine met vertegenwoordigers van groote Neder landsche stoomvaartlijnen, reederrjen en handelslichamen is volgend besluit geno men. De schepen blijven varen, maar zullen ook zonder aanmaning stoppen, zoodra zij een duikboot zien, om het onderzoek te verge makkelijken. Van vergezellen door oorlog schepen is afgezien. Een Duitsch watervliegtuig opgepikt. Zaterdag avond 7 ure signaleerde de kust wacht op Schiermonnikoog noodseinen in de richting Noord-west, op ongeveer vier mijlen door de duisternis niet vast to stellen, waar van afkomstig. De reddingboot vertrok te 8 ure en kwam met gunstigen wind te 10 ure ter plaats en ontdekte een watervlieg tuig, bemand met 2 Duitschers. Zij waren bezig, do machine te herstellen, weigerden het vliegtuig te verlaten en riepen de schip pers toe. den volgenden dag terug te komen. De reddingsboot kwam te middernacht terug en gaf verslag over het wedervaren. Om 7 ure Zondagochtend is ze wederom vertrok ken met een luitenant en soldaten. Het vliegtuig was echter niet meer te vinden. Later wordt Rog gemeld Een Duitsch watervliegtuig, met twee of ficieren bemand, is Zaterdag bij Mauö in Jutland opgepikt. Het was den vorigen dag van Helgoland opgestegen, doch door een sneeuwstorm beloopen on in zee gevallen. De officieren zijn geïnterneerd. Eenige dagen geleden werd gemeld dat de Fransche generaal Pau naar Rusland zou vertrokken zijn en iu Zweden was aangeko men. Thaüs wordt echter verzekerd, dat hij zich integendeel te Parijs bevindt. Er wordt nu ook verklaard, dat zijne reis enkel ten doel heoft eereteekenen te dragen aan bet opperbevel van het Russisch leger. Een koninklijk besluit heeft gisteren het opperbevel van liet Italiaanse!) leger ver meerderd met éen Juitenrnt-generaal en 25 generaals-majoors. Tegen 1 Maart is ook de eerste klas der jaren 1887 en 1888 voor onbe- paalden tijd onder de wapens geroepen. Deza oproep betreft voornamelijk de soldaten be- hoorende tot het korps grenswachters. Er zya ook nog maatregelen genomen, om het getai officierenen reserve-officieren dor territoriale milicie te vermeerderen. De gouvernementeel® drukpers verklaart, dat deze maatregelen bet natuurlijk gevolg zijn van het plan, door de Italiaansche regee ring opgemaakt eu dat beoogt, iltaiië op alle gebeurlijkheden voor te bereiden. Generaal Doaain, door het Belgisch gou vernement gelast, eon bezoek te brengen aan de Kampen der gein tern eerden, in Holland, heeft dezer dagen liet kamp van Öldonbrook bozocht. Hij hield er eene toespraak lol <le geinler- neerden en zegde, dat het hem geuoegon deed, te zien, dat zq zooveel zorg droegen voor hunne kleedij, er hij voegende dat hot gouvernement al de beschikbare tunieken noodig had, voor de soldaten aan hol front. De generaal noodigde allen uit, zich moe dig en verduldig te toonen en niet te klagen om eene beuzelarij. Herinuert u, zegde bij, dat gij u niet vrijwillig in Holland bevindt, eu vergeet ook niet, dat er benevens u ook nog duizenden Belgische vluchtelingen in Holland geher bergd worden. De generaal voegde er ook nog bij, dat hij zou gozorgd hebben, aan iederen geinter neerde eene bezigheid volgens zijn bekwaam heid te verschaffen. Een jong Afrikaansch jager deelt het vol gende mede over zjju wedervaren li. den om trok van Arras. "Ons gedriën trokken wjj 's avonds roni 5 ure op. om ons naar den ons aangewezen post to begeven. Na zoo wat 3 kilometers af gelegd te hebben op de baan, trokken wy in den smullen gang, welke naar den loopgraaf voerde. Wjj hadden zoo wat drie kwart van den weg afgelegd, toen ik eensklaps in het slijk wegzonk. Na weinige oogenblikkeu stond ik er reeds tot aan de knieën in. Mijne twee gezellen poogden my er uit te trokken, doch 't was verloren moeite. Daarop keerden zij dadelijk weerom hulp te gaan halen. Ge durende vier uren bleef ik wachten, steeds dieper en dieper zinkende.Het alijlc reikte mij nu reeds tot aan de lenden. »Ik deed mijn mantel af, legde mjjn geweer neer en beproefde by middel mijner gamelle het slijk weg te schoppen. «'t Was ook te vergeefs,want als een slyke- rige pap, kwam de modder welke ik weg wierp steeds terugdrijven. Dan beproefde ik iets anders. Ik haalde mijn mes te voorschyu en door de modder heen, sneed ik royne schoenen en getten aan stukken. Maar dan ook nog was er geen middel om vrij te geraken. Slechts nadat ik ook mijne broek en myne onderbroek had uitgedaan kon ik my zelf verlossen. Ik wilde nu spoedig dit gevaarlijk plaatsje verlaten en wilde myn mantel en geweer terugnemen, doch die wareu ook al onder het slijk bedolveD. w U zeggen, in welken toestand ik in de loopgraaf aankwam, is wel niet noodig. Gy kunt het wel begrypen. Een gezel gaf my een stuk zeildoek, ik rolde mij daarin en de on derofficier, van niets wetende, zond mij naar een vooruitgeschoven post om op schildwacht te staan. Toen men my rond 6 ure 's mor- gends kwam aflossen, was ik half dood van de koude. Een goed vuur bracht mij op mijn plooien, doch mot al dat stond ik daar toch in myn hemd. w De officier die bevel voorde over onze kompagnie, deed mij naar eene hoeve gelei den, alwaar men mjj eene oude broek, een paar pantoofels en eeu paar oude kousen gaf. 't Was toch al dat, doch, myne ongelukken waren nog niet geëindigd. Pas lag ik een kwaart uurs in het strooi te slapen, toen ik dodF een vreeselijk gedruisch gewekt werd. De Duitschers waren bezig de hoeve, waar ik mij bevond, te bombardeeren. Thans ben ik in een gasthuis, daar ik ziek ben. Ik hoop wel eenige dagen verlof te krij gen om totaal op streek te komen, en ik zal dat verlof niet gestolen hebben. VRIJE BRANDWEER, AALST. Zondag 21 Februari, om 11 ure, in de St Martenskerk, Zielmis voor wijlen den heer Lid der Brandweêr, slachtoffer van den oorlog. Vrienden en kennissen aanbevolen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1