1 Hos dikwijls werd Roms aan de Pauzen ontnomen He Italianen in Tripol! ID JSl. C3- D I-. D De strijd in Belgis en Frankrijk Van het Oostelijk vechtterrein Deoorlog in de lucht OORLOG TER ZEE bi Zuid=Afrika De Krijgskosten der Verbondenen Het Turksch-Grieksch incident De economische toestand in Italië. Een-en-twïntigste Jaargang nummer 44 3 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 23 Februari 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 V UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour tonte la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Mi GODTS, 2, Beurspiaafs, IlST. 9, Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE OENDT. AANKONDIGINGEN El. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3" bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws por regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk to wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. In 40-5 werd Rome onder Paus In- nocentius I, geplunderd door deu ko ning der Gothen Alarik. In 455 onder paus Leo, ingenomen door den koning der Vandalen Gen- serik. In 466 nam Recimen, koning der Vandalen, onder Paus Hilarius Rome in. In476, onder Paus Simplicius, werd Rome door Odeaker veroverd. 536. Rome wordt, onder Paus Sil- verius belegerd en bestormd, door Belisarius. 546. Rome wordt, onder Paus Vi- gilius, bestormd en geplunderd door Totilas, koning der Gotlien. 555. Rome onder Paus Pelogius belegerd en genomen door Narees. 647. Rome onder PausLeo III dooi de Sarazenen genomen en bet Vati- kaan geplunderd. 989. Rome onder Paus Gregorius V, genomen door Greconlius. De Paus cll jaren in bet kasteel St Angelo ge vangen gehouden. 1084. Paus Gregorius VII in St Angelo belegerd door keizer Hendrik IV. 1347. Rome onder Paus Clemens IV, door Rienzi tot republiek ver klaard. 1453. Rome onder Paus Nikolaas V, tot nieuwelatijnsche republiek met Prokari tot president verklaard. Paus Clemens VII in St Angelo zes maan den belegerd. 1796. Rome, onder Pius VI tot Romeinscbe republiek verklaard en de Paus gevankelijk weggevoerd. 1806. Rome onder Pius VII bij het Fransclie keizerrijk ingelijfd en de Paus gevangen weggevoerd. 1848. Rome, republiek vah Mazzini de Paus Pius IX vlucht. 1870. Rome door Victor Emmanuel ingenomen en de Paus beeft sinds nog enkel bet Vatikaan in zijn bezit. AALST, (Duitsche Kommandatuur) 19 Februari. Langs de baan van Arras naar Rijsel, zijn do Franschen uit de gisteren door hen be zette deelen eener stelling geworpen. In Champagne vallen de Franschen steeds met groote strijdmacht aan. Hunne aanvallen worden echter door ons vuur vernietigd. Do door de Franschen op 16 Februari ver overde loopgraven, zijn gedeeltelijk door ons weer heroverd. Meer dan 100 gevange nen bloven in onze handen. Bij de gemelde Fransche aanvallon tussclien boureulles en Vauquois maakten wij 5 officieren en 479 man gevangen. z Ten Oosten van Verdun werden de Fran- solien, na eenigo vorderingen gemaakt te hebben, met zware verliezen teruggeslagen. In de Vogeezen hebben wij de hoogte 600 ten zuiden van Lusso bestormd en daarbij 2 machinegeweren veroverd. Fransche bron. PARIJS, 17 Februari. (Reuier). Het offi- cieele bericht van heden middag 3 ure luidt: Ondanks lievige beschieting zijn do En- gelsche en Fransche vliegtuigen, die giste ren in de streek van Ghistellea en Oostende bommen hebben geworpen, ongedeerd te ruggekeerd. De artillerie heeft met succes vijandelijke troepenafdeelingen en schuilplaatsen d»r Duitsche troepen beschoten. In Champagne zijn nachtelijke tegenaan vallen der Duitsohers afgeslagen. In Argonne hebben wij bij Fontaine aux Charmes een vijandelijk blokhuis en een loopgraaf vernield. Voorts hebben wij den zeer hevigen aanval, tusschen Four de Paris en den westkant van Boureuilles afgeslagen. Meer oostelijk hebben wij in het bosch van Alanoourt een loopgraaf veroverd. PARIJS, 18 Febr. (Reuter.) Het officieel bericht van heden avond luidt De krijgsverrichtingen zijn den 10en gun stig voor ons geweest. Over liet geheele front is een artillerieduel gevoerd. Bij Bailley, tusschen de Oise en de Aisne, hoeft onze artillerie met goed gevolg troepen transporten beschoten. In den sector van .Reims sijn wij opge schoten. Ten noordwesten van Perthes, ten noorden van Beauséjour, in Champagne, is de infan terie opgetreden. Tusschen Four de Paris en Boureilles, in Argonne wordt de strijd metgunstig verloop voortgezet. Bij Bois le Prêtre, ten noordwesten van Pont a Mousson, hebben we verscheidene blokhuizen genomen. AALST (Dnitsche Kommandantur) 19 Febr, Tauroggen is gisteren door ons bezet ge worden. De achtervolgingsstrijd ten noord oosten van Grodno en ten noorden van Su- chowol loopt ten einde. De kamp ten noord westen van Kolnow duurt nog voort. Ten zuiden van Mischinez wierpen wij de Russen uit eenige dorpen. In Polen, ten noorden der Weichsel, oos telijk Racionz, hebben kleine gevechten plaats. In Polen, ten zuiden der Weichsel, niets nieuws. DuiSsche bron. BERLIJN, 17Februari. (Wolff.) De Deut sche Tageszeitung verneemt uit Deberczyu, dat daar 50 spoor weg waggons met Russische krijgsgevangenen zijn aangekomen. Ossïenrijksche bron. WEENEN, 17 Februari. (Welff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier Na een tweedaagschen strijd hebben onze troepen gisteren in den laten namiddag Ko lomna genoïnen. In de ten zuiden dier stad bij Kluczow en Mipzyn sedert den 15 dezer geleverde gevechten hebben de Russen hard nekkige pogingen gedaan om Kolomea te behouden. Talrijke versterkingen waren daartoe door hen aangevoerd, heftige tegen aanvallen op onze voorwaarts dringende troepen moesten aan beide zijden van den weg meermalen worden afgeslagen. Daarbij heeft onze artillerie door een welgericht vuur den vijand groote verliezen toegebracht. Om vijf uur 's middags is het ons gelukt door een algomeenen aanval den tegenstan der, ondanks zijn verbitterden tegenstand, uit zijn laatste stelling vóór de stad te wer pen en tegelijk met de vluchtende Russen Kolomea te bereiken. Daardoor hebben wij den vijand kunnen beletten, de brug over de Pruth te vernielen. Do stad is van de vluchtende Russen ge zuiverd en bezet. Twee duizend gevangenen, verscheiden machinegeweren en twee ka nonnen zijn in onze banden gevallen. Op het front in de Kurpathen duren de gevechten in de streek van Wyszkow met groote hardnekkigheid voort. Wij hebben weer 4040 gevangenen gemaakt. Op bet front in Russisch Polen eu West- Galicië zijn alleen artilleriegevechten gele verd. Uit hel Oostenrijkscho perskwartier te velde verneemt de Lokal-Anzeigor Aan het front in de Karpathen duurt do strijd onophoudelijk voort. Er zijn plaatselijke successen behaald door de Duitschers en Oostenrijkers. De Russen hebben overal hun offensief gestaakt. De dooi vertraagd hel vooruitkomen van de Oostenrijkers. Een sneller oprukken is slechts mogelijk in Bu- kowina en Zuidoost-Galicië, waar de Oos tenrijkers reeds van het gebergte afdalend, in de vlakte zijn verschenen. Het garnizoen van Przemysl verkeert in goeden toestand en is vol moed. Russische broei. PETROGRAD, 17 Februari. (P. T. A.) Officieel bericht van den grooten generalen staf In de streek van Augustowo hebben onze troepen den 15 dezer hardnekkig het hoofd geboden aan in getalsterkte ben overtreffen de Duitscho strijdkrachten, die onze beide vleugels trachten te omsingelen. Een vijan delijke kolonne trekt van Grajewo naar Os- sowiec op. Tusschen de Weichsel en de Wkra (rech ter zijrivier van de Narew) heeft de vijand het front Plock-Racionz bereikt. Aan de Bzura hebben wij een niet zeer krachligen vijandelijken aanval bij de hoeve Zylin afgeslagen. Overigens zijn op den lin keroever van de Weichsel slechts artillerie- gevechten geleverd. In de Karpathen is de toestand nagonoeg onveranderd. Onze troepen zijn op den linkeroever van de boven San opgeschoten. Een hardnekkigen aanval van de Duit schers op Koziuwka en Wysjkow hebben wij afgeslagen. De vijand heeft in Boekowina Nadworna bezet en trekt de rivier Sereth over. Engelsche bron. Nieuwe aanval op Zeebrugge en Oostende LONDEN, 16 Februari, (Reuter), Van middag hebben 40 Eugelsche vliegtuigen in samenwerking met 8 Fransche vliegtuigen de streek van Zeebrugge en Oostende ge bombardeerd. Nollandsche bron Een Engelsch watervliegtuig Gisteren namiddag is een Engelsch wa tervliegtuig gedaald in den mond van de Wester Schelde. De vlieger was luitenant D. Murray. Volgens zijn verklaring was het vliegtuig eenige malen getroffen door vijandelijke kogels, waardoor het neergeschoten is. Vlieger en vliegtuig zijn per torpedoboot te Vlissingen aangebracht en aldaar onder militaire bewaking gesteld. Een luchtbal op hof. Dezer dagen is een luchtschip over Hol land gedreven. Het werd ruim 8 ure boven Ulvenhout, Ginneken en Breda gezien, was om halflien in Amsterdam, om tien uur boveu Edam on ging nog geen uur later over Vlieland de ruimte in. Buiten de Oranjesluizen zag men het lucht schip ook. Het had een goel omhulsel en een langwerpigen vorm. Er hing een kabel aan, die te Schelling- woude de telefoonlijn naar Dungerdam ver brak en eenige dakpannen van een huis rukte. Het gevaarte dreef met den wind naar het het Noorden. Volgens Hollandsche bladen was het luchtschip vermoedelijk een Duilschen Drachenballon er hing geen schuit aan. Men vermoedt, dat deze ballon in een der Duitsche stellingen in België van den kabel losgeslagen en door den wind, die nagenoeg geheel Zuid was, over ons land is gestuurd. Bij Woerden haakte de loshangende kabel aan een opstijgpaal der telefoon, met hel gevolg, dat die paal afknapte als glas en dwars over den weg viel. De val veroor zaakte geen persoonlijk ongeval. De twee Duitsohe vliegors, die met een watervliegtuig, n° 202, bij Manö in Dene marken waren neergestreken, zijn nietge- inlerneerd, maar hebben verlof gekregen weer weg te vliegen. Ze waren Vrijdag avond, op weg van Helgoland naar Sild, in een sneeuwbui ver dwaald. Zij brachten den nacht op het water deor en werden den volgenden dag door een boot gered. Zij hadden drie hommen aan boord en een toestel om lichtbommen te werpen. Dit had den zij Vrijdag avond gebruikt. Men had toen van Sönderho een boot uitgezonden, maar niets gevonden. Zaterdag namiddag vloog het watervlieg tuig, dal geheel onbeschadigd was, in zuide lijke richting weg. Het Eugelsche stoomschip «Waveiet» dat na op eene mijn te zijn geloopen, bij Dea- op 't strand was gezet om zinken te voorko{ men, is weer vlot gesleept. De averij is ernstig. f o Do Engelsche bladen deelen nog mede dat er aan boord van hot Engelsche kolenschip «Dulwich» bij kaap Antifer twee ontploffin gen plaats hadden, voor het schip zonk. De Times brengt in herinnering dat bij kaap Antifer op 20 November ook het Engelsche stoomschip «Primo» door een Duitsche tor pedo zonk, en in dezelf le buurt de Engel sche stoomschepen «Tokomaru» en «Ikaria» op 30 Januari getorpedeerd zijn. Op de ree- de van Havre, niet ver van daar, werd op 23 November het Engelsche stoomschip «Malachite» in den grond geboord. Holland en de Duitsche verklaring In verband ook met de besprekingen, wel ke in de laatste dagon hebben plaats gehad tusschen leden der Hollandsche regeering en de vertegenwoordigers der groote stoom vaartmaatschappijen, meldt men dat de hou ding der regeering tegenover de vraag, wel ke de gedragslijn der scheepvaart in do ko mende dagen zal moeten zijn, deze is, dat de regeering de scheepvaart geheel vrij heeft gelaten in de beslissing, of deze, met het oog op de Duitsche verklaring en de daar mede verband houdende waarschuwingen van Duitsche zijde, hare schepen in de als gevaarlijk gekenschetste gedeelten der Noordzee wil laten varen. Do regeering heeft er zich daarbij zelfs van onthouden, ook maar eenigen wenk te geven met betrekking tot de door de scheep vaart te volgen gedragslijn. Tegenover de komende gebeurtenissen wordt een volmaakt afwachtende houding aangenomen. Fransch stoomschip in den grond geboord PARIJS, 17 Februari (Reuter) Officieel De Duitsche duikboot U 16 heeft tusschen Cherbourg en Duinkerken het Fransche stoomschip «Ville de Lille» in den grond ge boord.De bemanning werd in de gelegenheid gesteld in de sloepen te gaan. Toen het schip in de buurt van den vuur toren van Barfleur was, trachtte het te ont snappen, doch zijne snelheid was te gering. De duikboot liet in het ruim bommen sprin gen en stoomde daarop naar een Noorsch schip, met het doel, dit te doen zinken, toen een flottielje torpedobooten uit Cherbourg verscheen, wat den onderzeeër aanleiding gaf to duiken. Db vaartdienst Holland-Engeland niet gestaakt. Het bestuur van de sloomvaartscbappij Zeeland deelt ons mede, dat de goederenboo ten voorloopig in de vaart blijven en de post zullen vervoeren. Deze'booten zullen 's Zondags, Dinsdags, Woendags en Donderdags 's morgens van Vlissingen vertrekken. liet ligt in de bedoe ling, dat deze booten dan den volgenden dag zullen terugkeeren. Naar wij vernemen, zal het Nederland- sche stoomschip Iberia Zaterdag aanst. den goederendienst van do Batavierlijn waar nemen. AAV Generaal Tassoni, gouverneur van Tripoli hoeft naar Rome bericht gezonden, dat ma joor Maussier naar het kamp van Gaduria opgerukt is, om er de 600 gewapende op roerlingen te bestraffen. De kolom, samengesteld uit Italianen on Lybianen, heoft het vijandelijke kamp aan gevallen, de oproerlingen verdreven en het kamp in brand gestoken. Nadien kregen de muiters versterking en vielen opnieuw de Italiaansche kolom aan, doch nu werden de muiters uiteengeslagen. De vijand onderging zware verliezen. Aan Italiaansche zijde sneuvelden 20 blanken en 4 inboorlingen; 4 officieren, 64 blanken en 18 inboorlingen werden gekwetst. KAAPSTAD, 17 Februari. (Reuter). Reuter's bijzondere berichtgever te Swakop- mund meldt, dat de Swakoprivier. de laatste tien jaar droog heeft gelegen, nu een stort vloed vormt, hetgeen aanduidt dat in het binnenland overvloedige regen is gevallen. De Engelsche minister Lloyd George, heeft in de Engelsche Kamer het Financieel Programma der Verbondenen uitgelegd en er gezegd, dat de krijgskosten tot 31 Dec. aanstaande, niet min dan 50 miljard zullen bedragen. Engeland zal daarin 100 tot 150 miljoen meer te betalen hebben dan de andere staten. De Verbondenen bekampen de gansche gemobiliseerde krachten van Duitschland, met slechts een derde hunner eigene kracht. Over de vloot zegde lord Churchill dat na zes maand strijd Engeland rustig mag toezien. In dien tijd is het voorgekomen, dat Enge land zijne vloot moest verdoelen. Austra lische, Kanadeesche en Indische contingen- ton moesten onder hegeleiding naar Europa gebracht worden. Een Duitsch eskader bevond zich in den Stillen Oceaan. Tnans blijven nog slechts twee kleine Duit sche kruisers en twee hulpkruisers over, van de Duitsche aanvalsvoorbereidingen. De andere Duitsche booten verbergen zich. KONSTANTINOPEL, 17 Febr. (Wolff.) Het Korrespondentiebureau meldt dut het Turksch-Grieksche incident voor goed is hij- gelegd. De politieprefokt heeft van middag eau bezoek gebracht aan den Griekschon zaakge lastigde en zijn leedwezen over het voorge vallene uitgesproken. Morgan zal er een officieele bekendmaking verschijnen. Hat staat buiten twijfel dat Italië op dit oogenblik eene economische krisis, veroor zaakt door den oorlog doorworstelt. Het land is voor drie der voornaamste grondstoffen van zijn nijverheid afhankelijk van drie oorlogvoerende mogendheden. En geland voorziet het van steenkool, Duitsch* land van ijzerets Oostenrijk van hout. Op het oogenblik is er groot gebrek aan hout om hutten te timmeren voor hen dia door de aardbeving dakloos zijn geworden. De regeering beeft te Weenen om levering van groote voorraden gevraagd en Oosten rijk heeft wel niet geweigerd, doch aan zijn toestemming de voorwaarde verbonden, dat Italië het van levensmiddelen, vooral graan, zal voorzien. Dit kan Jtalië moeilijk doen, niet alleen omdat het zuinig moet zijn met den eigen voorraad, maar ook omdat zulkt een onvriendelijke daad tegenover de bond» genooten zou zijn. Een dergelijke moeilijkheid is met Duitsch land gerezen, dat wel ijzererts wil blijven leveren, maar alleen op voorwaarde, dat Italië het van koper en nikkel voor don aan maak van munitie voorziet. Dit zou echter de handelsbetrekkingen met Engeland in ge vaar brengen, waaruit Italië groote hoeveel- hedenlsteenkool en wol trekt. Het goederenvervoer tusschen Zwitser land en Italië is op het oogenblik zeer groot. Ruim 400 wagons worden dagelijks in Ita lië ingevoerd, ongeveer 350 gaan dagelijks naar Zwitserland. Bij liet begin van deu oorlog werden groote hoeveelheden tarwe, aardappelen maïs en rijst uit Italië naar Zwit serland en Duitschland gezonden. Tot het «inde van December zijn 80,000 ton koren, 45,000 ton maïs en andere granen de grens overgegaan, tot half November ten deele naar Duitschland. Vandaar trekt Italië weer steenkool, ijzererts en nijverheidsprodukten, laatstgenoemde in zoo groote hoeveelheden, dat daardoor bleek, hoeveel Duitschland nog op nijverheidsgebied werkzaam was. Op den 13 November heeft de Italiaan sche regeering, op aandringen van Engeland een besluit uitgevaardigd, waarbij de uit voer van graan alleen werd toegestaan,, in dien uit certificaten van bestemming bleek, dal die in Zwitserland bleef. Dó Zwitsersche regeering heeft korten tijd daarna een graan- monopolie ingesteld en sindsdien heeft geen wagonlading tarwe uit Italië Duitschland meer bereikt. De vorige week heeft do Italiaansche re- geering den uitvoer van alle levensmiddelen behalve die welke aan bederf onderhevig zijn (zooals fruit, boter, melk) verboden. De economische toestand in Italië lijdt zoozeer onder de gevolgen van den oorlog, dat de oorlogspartij er een argument uit heeft gesmeed voor deelneming aan den oor log. Het land kan daardoor toch niet in slechter conditie komen en misschien het einde van den oorlog verhaasten. Deze zienswijze zal ongetwijfeld in het Parlement worden verdedigd. Het Bestuur van Christen Onderwijzersbond Aalst en omstreken vraagt ons het afsterven te willen aankondigen van MIJNHEER TBieoffsel VAN NEUVERSWYN Hoofdonderwijzer der Gemeente schoot te Synghemen aldaar godvruchtig in den Heer ontslapen in den ouderdom van 50 jaar. Het Bestuur van den Aalsterschun Kring, verzoekt tevens eene vurige bede van al zijne leden tot lafenis der ziele van dien voorbeel- digen en alomgeachlen ambtgenoot. De eerzame overledene immers was medestich ter en Voorzitter van den Oost-Vlaamsche Gouwbond en Schrijver van den Algomeenon Bond der Gbristene Onderw ijzers van België. Do leden van den Bond Aalst worden vriendelijk uitgenoedigd tot de Buitenge wone Vergadering op Zaterdag 27 dozer, te 15 ure stipt in hot gewoon Lokaal. Geene afzonderlijke uitnoodigingen zullen gezonden worden.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1