Oorlcgsberichten UIT DENDERENDE Vaa liet Oostelijk vechtterrein De duikkofen-oorlog Voor de noodlijdends Belgen Ecn=cr.'tw!«5iijste jaargang isümmer 48 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB QENDT. De strijd in Belgis en Frankrijk De oorlog in de lucht Hst Japaansch-Oiiinaessh geschil Ilalië koopt graan in Amerika Ter esro dor Veresnigdo Slaton tiiels nieuws onder de zon De Duitsche socialisten en de oorlog Hoe onze gekwetsten verzorgd worden 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 27 Februari 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. I" UITGAAF, 4 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 il 's mét 0 Pour to'ute la publicité commerciale et lluancrère du journal, s'adrcsser exclusivoment k l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I T E II II L S t GODTS, 2, Beurspiaals, 2 jTV. O, Kerkstraat, x Telefoon A" 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN El. aank. (1 tot 4kl. re*.) Cr. 0,60 8® bladz.^de regol) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon»(perregel)fr. 2,00 ft. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuw» per regel fr. 2,00 Recht.herstoLl. (per regel) fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich. uüsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Daar al onze nijverheids- en handelsge stichten zijn verdwenen, en er volslagen wrerkgebrok is, is 't getal belioeftigen over groot. Onze bevolking (vroeger 10,300 zïelon) bedroog op 1 Februari ongeveor 0200 in woners. Hel getal te ondersteunen behoef- tigen beliep op zelfden datum: 1229 mannen (boven de 15 jaar), 1-160 vroawen en 1650 kinderen. Totaal 433-9. De cijfers der bevolking en ondersteun den groeit vooFtdurond aan. Ook in den omtrek der stad zijn een twee duizendtal inwoners voorloopig gevestigd, waarvan de beboeftigen insyolijks ter plaatse worden ondersteund. Een ander groot deel bewoont Gent en omstreken. Door da zorgen van het gemeentebestuur worden thans kaaien en stralen opgehoogt, die palen aan Dender en Schalde. Dit om latere overstroomingen te beletten en werk te geven aan do werkloozen. Om de drie dagen worden de werklieden bij ploegen aangesteld. Een nuttig werk dat het stadsbestuur ook deed ver rich ten, was de overdekking van het stadhuis. Het ware jammer geweest had den goihieken voorgevel van dit midde- leeuwsch juweel moeten verdwijnen. Hot stadhuis van Dendermonde dagteekentreeda van de jaren 13( 0, toen de gemeentevrijhe den in haren vollen luister waren. Talrijke kunstkenners en loerislen kwamen jaarlijks haren bouwtrant en kunstschatten bewon deren. E-me algemeens beschrijving ervan zou ons te verre leiden; zeggen vVii enkel dit, dat garrsch d'eti voorgevel en het benedon- Stuk van den toren zijn behouden gebleven; al de beelden uit de nissen van den toren, on uil den IiiAker en rechtervleugel zijn ongeschonden hu waard. Alleen het balkon Onder den toren is erg beschadigd. Wij mogen dus verhopen dat het heerlijke en prachtige stadhuis van Dendermonde, peeds zes eeuwen door het nageslacht be waard, eerlang uit zijne puinen zal oprijzen, en hare plaats hernemen zal in 's lauds kïinstju weeion De heer stadsarchitect Alexis Storck,. houdt zich onledig mot do plannen tot ver breding en verbetering der straten. Men zal deze naar al do regelen der gezondheids- en Terfraaiingsmolhodo inrichten. Het gemeen U-bestuur schikt de huisji-3 Tan het armbestuur, die afgebrand zijn. bewoonbaar te maken, om het overgroot samenwonen der werklieden te keer te gaan. Ons stadsbostuur doet ernstige pogingen om de Rechtbank, die tijdelijk naar Sint Niklaas was overgebracht, naar onze stad te doen terugkeeren. De onderhandelingen sïaan op goeden voot. "Wij zagen Dijnsdag morgend een 50tal arme kindertjes, jongens en 'meisjes, dooi de zorgen van den heer Frans Van Schoor, rijveraar, consul van Costa Rica, uit Den dermonde en omstreken, naar Holland Tertrekken, waar zij de gulste gastvrijheid hij bijzonderen gaan genieten. Met benepen harte,-zagen wij die arme ongelukkige knaapjes en meisjes van 4 tot 10 jaren, meestendeels met klompen en licht gekleed, als zoovele toonboelden van rijpende armoede, een laatste vaarwel toesturen aan moeders en vaders, die met achreiend en bloedend harte hunne lievelin gen, bun hartebloed, aan beteren liefdadigeu moeten afstaan, omdat zij liet noodige missen om bun te voeden. Lieve lezers, kunt gij u dit tafereel voorstellen. Arme kindertjes En toch, hoe licht waren uwe stapjes, hoe verheugend blonk de blijde verwachting op uwe wezentjes, boe helder sleldet gij u dit menschliovene bal lingsoord voor Ach, mochtot gij wel haast met den vredebode weerkeeren. '«V Naar wij uit stellige bron vernemen zul len op liet einde dezer week, de ontgravin gen plaats bobben der in de stad gesneuvel de soldalen de lijken dezer dappere helden zullen ten gomoenlekerkhove bijgezet wor den. De lust zal aan de dagbladen medegedeeld wordon. B. Duitsche bron BERLIJN, 24 Februari (officieel) In den omtrek van Perthes (Champagne) hebben de Fransclion gisteren met twee divisie» infan terie aangevallen. Er hadden verwoede strijden van man tegen man plaats, welke ten onzeu voordeel© afliepen. De vijand werd met groote verliezen in zijne stellingen teruggedreven. In de Vogeezen zijn onze aanvallen tegen Subern en Sondernacht, ten Oosten van Stossweer gevorderd. In de gevechten der laatste dagen maak ten wij 500 gevangenen. Verder niets nieuws FVansche bron. PARIJS, 22 Februari. (Reuter.) Officieel bericht van drie uur namiddag Tusschen Argonne en de Maas hebben wij aan den zoom van het bosch van Cheppy een vijandelijke loopgraaf genomen en onze stellingen aitgebreid. Bij Eparges (ten zuiden van Verdun) heb ben wij terrein gewonnen. Op één punt zijn wij eenigzins teruggetrokken. De infanterie- gevnchlen, waarindo vijand drie regimenten in het vuur heeft, zijn voortgezet. Aan de Fecht (zijrivier van de 111) hebben onze voorposten zich teruggetrokken op de verdedigingslinie die wij sterk bezet houden. E2ustscBie bron BERLIJN, 24 Februari. (Officieel). Een nieuwe Russische aanval' in de rich ting- van Grodno, is andermaal afgeslagen. Ten zuidoosten van Auyustow gzijn do Russen er op twee plaatsen in gelukt, over de Bobr te komen. Nabij Iztabin werden zij spoedig teruggedreven, doch in de jjsiroök van Krasnybow duurt de strijd nog voort. Nabij PrasnVsz zijn 120Ö gevangenen en twee kanon en in onze handen gevallen. Ten oosten van Skierniewice is een Rus sische:) tegenaanval afgeslagen. Oasienrijksche bren WEENEN, 22 Februari. (Wolff.) Oflic. mededeeling uit het groote hoofdkwartier Van liet front in Russisch Polen en West Galicië zijn slechts arlilloriogovechten en schermutselingen te melden. Op zich zelf staande aanvallen van den vijand zijn zonder moeite afgeslagen. In do Karpathen ondernemen de Russen tal van aanvallen die op 't westelijk gedeelte van het front ook 's nachts voortduren. Zij zijn tot dusver alle ondor groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten zuiden van den Dnjester ontwikkelen zich gevechten van groolen omvang. Een sterke vijandelijks troepenmacht is gisteren na langen strijd teruggeslagen. Wij hebben daarbij 2000 Russon gevangen genomen, 4 kanonnen en veel oorlogstuig buitgemaakt. Russische bron. PETROGRAD, 22 Februari (P. T. A.) De strijd rond Ossowicz, duurt met he vigheid voort. Wij bezeilen thans sterke stellingen, waar wij verscheidene tegenaan vallen des vijands afgeslagen hebben. Aan de beide oevers van de Weiclisel be paalt de strijd zich bij afwisselende artillerie en infantcriegeveci.tjn, e\enals aan de Bzu- ra en de Nida. In de Karpathen handhaven wij onze stel lingen en maken nog steeds vorderingen. Alle pogingen van den vijand om door ons front te breken werden afgeslagen. De vijand poogde opnieuw ons rond Prze- mysl achteruit te drijven, doch zijne uitval len mislukten. Een Zeppelin boven Calais. CALAIS, 22 Februari. (Reuter). Heden morgend, rond half vijf is oen Zeppelin over de stad gevlogen en heeft drie bommen ge worpen. Twee bommen hebben huizen ver nield en vijf inwoners gedood. Een luchtgevecht boven Brugge Dezer dagen was van de kust een Duitsch vliegmachien opgestegen, om een En^elsch man te bekampen, die boven Zeebrugge zweefde ten einde daar bommen te werpen. De Duit8cher trachtte voortdurend, op eenige honderden meters afstand van zijn tegenstander blijvende, boven dezen te ko men, doch de Engelscliman handhaafde zijn voorsprong in de hoogte, steeds dezelfde bewegingen nabootsend. Zoo dreven beiden af in de richting van Brugge. Daar volgde een geweldige kamp, die bijna een half uur aanhield en de bevol king, die in groote groepen het schrikkelijk schouwspel dezer moderne arenden volgde, in angstige spanning hield. Eerst hadden Duitsche kanonnen op het Engelsche vliegmachien gevuurd, doch toen de heide tegenstanders te kort bij elkaar kwamen en daardoor bet gevaar ontstond, dat ook de Duitsche aeroplaan kon getroffen worden, zwegen de vuurmonden beneden. De Engelscliman was er in geslaagd, nog steods boven te blijven. Men hoorde thans duidelijk het geklak der vuurwapens, die de vliegeniers tegen elkaar in werking gesteld haddon, terwijl de motoren der vliegtuigen stil gezet schenen en beide kort boven elkaar in een® licht-schuinsche richting naar bene den kwamen glijden. Plotseling echter her stalde zich de Engelscliman spoedig, steeg hooger en hooger in een sierlijken spiraal vorm, om ten slotte in Zuid-Westelijke rich ting te verdwijnen. -VVV Eene verklaring van minister Asquith in het Ëiigelsch Lagerhuis. In antwoord op ec-n hem in *t Lagerhuis gesielde vraag heeft minister Asquith ge zegd dat de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland overwegen welke maatregelen van vergelding belmoren te worden genomen tegen de Duitsche methode om koopvaardijschepen van de bondgenoo- ten en de onzijdigen aan te vallen en te ver nietigen, zonder oenige waarschuwing en zonder eenigo poging om liet leven van bur gers en onschuldige bomanningen te redden. In afwachting van een beslissing, die, naar ik hoop zeer spoedig zal worden genomen zeide Asquith kan ik mij niet uitlaten over den aard en den omvang der te nemen maatregelen, noch ook over den vorm, waarin zij zullen worden openbaar gemaakt. Bereford vroeg of er een gemeenschappe lijke nota van de bondgenooten te wachten was, waarop Asquith antwoordde Er zal eilig eene nota van Engeland komen, on ik hoop dat de anderen er zich bij zullen aan sluiten. Uit Rome wordt gemold dat aldaar een bijzonder ministerraad is gehouden, om een onderzoek in te stellen naar een in dent met de vlag, waarvan melding is ge maakt door d*n gezagvoerder van den schoener «Gesu Crusifisso» van Movetta, welk schip juist uit Anlivari is teruggekeerd Italiaansche voorzorgen. De Ilaliaansche minister van Zeewezen heeft aan de Ilaliaansche koopvaardijsche pen, die zouden genoodzaakt zijn in liet door DuïUchland aangeduide oorlogsgebied te varen, volgende onderrichtingen gezonden De schepen moeten hun vaandel hijschen en langs beide zijden, op groote borden ook de nationale kleuren geschilderd hebben. Ook de naam van het schip en de haven waar het thuishoort, moeten in groote let ters op hot schip geschilderd zijn, zoodat zij van verre zichtbaar zijn. s' Nacht» moet. ul'vs verlicht zijn. Vorder worden de kapiteins der schepen verzocht, zoodra zij een onderzeeër bemer ken (te stoppen en de bemanning met de scheepspapieren naar den onderzeeër te zen den, om het onderzoek te vergemakkelijken. De lijdingen over het Japaansch-Chinee- sche geschil zijn tegenstrijdig. Volgens de eenen, zou de Ghineoscha gezant te Tokio een ultimatum ontvangen hebben, waarbij antwoord op de Jupansche eischen gevraagd wordt tegon 28 Februari. Volgons andere berichten, zouden de Ja- pansche regimenten van Kiautschau reeds de Chineesche grens overgetrokken zijn. Tot hiertoe is nog niets daarover beves- tig(l. De Amerikaansche denkwijze. Naar uit Washington wordt geseind, heerscht daar ernstige ontstemming over de door Japun aan China gestelde eischen. Ver scheidene bladen bevatten artikelen, waaruit verontwaardiging spreekt. Zij die de toestanden te Peking kennen, zijn overtuigd dat alles te wijten is aan de pogingen van Duitschland om verdeeldheid te zaaien tusschen de Vereenigde Slaton en den bondgenoot van Engeland in het Oosten. Naar verluidt heeft de regeering een ver zoek om opheldering gezonden aan kringen, die in staat zijn betrouwbare inlichtingen te verstrekken. Eene officieele mededeeling meldt, dat liet Italiaansch gouvernement in Amerika 10 mil joen kwin talen graan gekocht heeft, zij het dus meer dan 7 miljoen kwin talen te veel om den aanstaanden oogst te bereiken. Op Maandag 22 Februari werd in de Ver eenigde Staten de geboorte hordacht van Georges Washington, een der stichters van do groote Amerikuanscho republiek, wier eerste president hij was van 1789 tot 1797. Bij hot uitbreken van den Onafhankelijk heidsoorlog, gelukte hij er in zijne jonge troepen derwijze in te richten, dat met me dehulp van La Fayette en Rocbamheau, hij zijn land van de Britsche overheersohing kon bevrijden. Hij deed de federale grondwet stemmen, welke thans nog in voege is, en na tweemaal voorzitter van het Verbond geweest to zijn, ing bij doodeenvoudig terug landbouwer spelen.... Washington was de volmaakte type van soldaat en burger. Te Brussel was men zinnens Maandag te zijner eero te feesten, evenals in de Veree nigde Staten, waar do herdenking van den geboortedag een nationale feestdag is. De Amerikaansche gezant te Brussel heeft er eohter voor bedankt, en volgend briefje is door M. Lemonnier, dienstdoende burge meester van Brussel, aan de burgerlijke policie aldaar gezonden .- n Betoogingon worden op touw gezet, ter oere der Vereenigde Staten van Noord Ame rika, op Maandag 22 Februari, geboortedag van Washington. Deze datum is deze niet van het nationaal feest der Vereenigde Staten. Dat feest heeft plaats op 4 Juli. De gezaut der Vereenigde Staten is zenr getroffen door de bewijzen van erkentelijk heid, welke onze landgenooten toedragen. Hij dringt er echter op aan, dat in de huidige omstandigheden geen betooging plaatsgrijpe. Dus bijzonderlijk Maandag; geen visietkaarten, geen vlaggen, goen Amerikaansche kenteekenen. Ik ben overtuigd, dat onze medeburgers zich aan dien wensch zullen gedragen, dal zij niet persoonlijk zullen manifesteeren en alle betooging zullen afraden. Zoodoende zullen zij een grooten dienst bewijzen aan de Vereenigde Staten en aan België zulf. In de Vorwarts wordt medegedeeld, dat in de werken van den bekenden geschied schrijver prof. Eduard Meyer gevonden werd dat in 't oude Babyion bij de afkondiging van den oorlogstoestand dezelfde economi sche voorzorgsmaatregelen werden genomen als thans. Reeds 2225 jaren vóór onze tijd rekening stelde Singaschild, de vorst van Uiuiv, biijkens een gevonden stuk, maximum prijzen vast voor graan, olie, wol en koper, en de groote wetgever Hammurabi die van 2123-2081 regeerde, heeft dezelfde econo mische politiek gevoerd. In de verzameling zijnor wetten, die in 1901 is gevonden, treft men ook de eerste maatregelen aan omtrent den geneeskundigen dienst bij het loger; een militair geneesheer, wien een operatie ge lukte, kreeg een hooge belooning had zijn' operatie den dood van den lijder ten gevolge, dan werden den geneesheer de handen afge houwen. Een telegram uit Amsterdam meldt, dat de Duitsche socialisten eene vergadering gehoudon hebben te Berlijn. Zij hebben daar besloten, geen beweging voor den vrede te houden, of te steunen, zoolang d® Duitschers niet zegepralend zijn op een of ander oor- logsterroin. Sedert eenigen tijd bestaat te Londen een comiteit tot steun van hulpbehooveude Bel gen, die in hun land zijn gebleven. Het is gesticht op initiatief van den heor E. F. Has tings Pimbury, die van den lord-mayor toe- seemming heeft gekregen om in de city van Londen gelden voor liet beoogde doel in te zamelen. In vijf dagen hebben dedamen, die zich daarvoor vrijwillig hadden aangemeld, 5250 gulden vergaard. Bovendien zijn in fabrieken en werkplaat sen, waar de heer Hastings Pimbury, in de schoftijden de werklieden toespreekt, be langrijke sommon bijgedragen, in Hudders- field alleen 22,500 gulden. Elke gever ont vangt een knop met hot woord Belgium. In hot tot dusver 425,000 gulden bijeen gebracht. Het comiteit, thans beslaande uit 10 leden, waarvan acht Belgen en een Amerikaan, zal liet werk met kracht voort zetten en vorspreidt over geheel Engeland circulairen met een verzoek óm steun. Ook zullen Onder-Komiteiten naar Zuid-Amerika, on Briisch-Indie en misschien nog naar ande re landen gaan. Herhaalde malen is gezegd geworden, dat do gezondheidsdienst in Frankrijk op onvol- deende wijze was ingericht, en dat de ge kwetste en zieke Belgen niet genoegzaam verpleegd werden. Zoo zegde men ook, dat onze gekwetste soldaten, welke na de bezet ting van België naar Frankrijk gezonden werden, daar onverzorgd waren blijven De Echo de laPresse internationale geeft daarover volgende meldenswaardige inlich tingen Ongeveer eene maand goleden, was eo» geschil ontstaan, tussehen de gezondheids- kommissie dor Fransche Kamer en den mi nister van oorlog, en doktor Lachaud werd met 40 zijner kollegas gemachtigd, naar het front een onderzoek te gaan doen. Doktor Lachaud kon zich daar overtui gen, dat de oorlogsverklaring hetgeneeskun- dig korps geiroffwn beeft, toen het geheel in hervorming was. Verscheidene legerkorpsen beschikten bij het vertrek slechts over hun oud materiaal. Er waren nooit zooveel veld slagen in zulk kort tijdverloop als thans. De oudervinding der Russisch-Japansche en Balkan-oorlogen, had nist toegelaten te voorzien, dat zoovele gekwetsten zoude» gevallen zijn. Frankrijk had slechts zes tot acht dui zend geneesheorenom de gekwetsten en zieken te verzorgen. Deze geneesheeren hebben zich overwerkt, om gekwetsten te vermaken en te opereeren, achter de vuur lijn. In de statiën konden zij echter geen voldo&nde materiaal krijgen, om de gekwet sten te vervoeren, 't Waren veelal koopwa- renwagens, die op het front mannen, paar den, schietvoorraad gebracht hadden en di» thans naar het binnenland terugkeerden, beladen met de roemrijke slachtoffers van den oorlog. Nu kan men zeggen dat dien toestand geëindigd is. Ambulanciën,verzendingsstatiën, statie- ambulanoiën, depots van genezenden, tijde lijke en hulphospitalen,enz. werden ingericht en op het huidig oogeublik is het toegelaten te zeggen, dat een gekwetste steeds binnen de zes-en-dertig uren na den veldslag, van hel front naar hel gasthuis overgebracht is. Tevens is de gekwetste of de zieke verzekerd, bij zijne aankomst de noodige zorgen ta vinden. Nu zijn alle diensten goed ingericht. Iedere zieke of erg gekwetste heeft in het gasthuis zijn matras, in den depot heeft do herstellende zijne paljas. Dagelijks zijn er regelmatige ziekentreineu, die op vaste uur aankomen on zonder vertraging vertrekken. Geschiedde de vervoerdienst vroeger in inderhaast samengestelde treinen, thans go- beurt zulks in lange, gemakkelijk ingerichte, verwarmd en verlichte treinen. De taak der geneesheeren is veel verge makkelijkt en de soldaten bedanken niet een glimlrch dezen die een verstorkenden balsem over hunne wonden gieten. De talrijke belanghebbende Belgische fa- miliën zullen zulks met genoegen vernemen. Geveinsde bandietenstreek te Antwerpen Meid en huisbewaarder aangehouden Het huis van den heer advokaat Paul De Cock, Gerardstraal, 9, staat onder de bewa king van de dienstmeid Josephina Tyck, en haren broeder, Jaak Tyck. Verleden week werd de policie door de zen laatste verwittigd, dat in den namiddag vier kerels, terwijl zjjne zuster afwezig was, in de woning waren gedrongen en hem had den overvallen. De huisbewaarder voegde erbij dal hij door de schurken werd gekoord en eenen rooden zakdoek over den mond werd ge bonden, om hem het roepen te beletten. De bandieten droegen hem daarna naar de eerste verdieping, waar hij door zijne zuster werd gevonden. In dezelfde kamer werden de meubelen opengebroken en eene groote hoeveelheid zilverwerk gestolen. Het parket, door de policie daarvan ver wittigd, gir.gen dadelijk over tot de onder vraging van de meid en Jaak Tyck. Hunne antwoorden waren zoo verecliillend, dat de magistraten van gevoelen waren, dal beiden de bandietenstreek hadden geveinsd om een goeden slag te doe». Beiden werden dan ook aangehouden, evenals een anderen broeder van Jaak Tyck, wonende to Borgerhout, in wiens bezit eenen Isleutol van hel huis in kwestie werd g»von< den. Hij had dien sleutel om htrstellihgon L' het huis te verrichten.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1