Oorlogsberichten t 33AGBL.AD De Dood die maait.... Heropening der Leergangen Een Hollandsch Witboek Inlichtingen nopens gekwetste Belgische soldaten De strijd in België en Frankrijk Van het Oostelijk Vechlterein Oe TürkschB Russischs oorlog Aan da G rieksch-Sulgaaf sche grens OORLOG TER ZEE De Duikbooten=0orlog Eesfen-twiniigste jaargang nummer 43 3 CENTIEMEN HET NUMMER condag 23 Febr. en nraandag I BSaart 1915 ABONNEMENTENj zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureolen van bet land. r UIT6AAF, 4 u. 's imft ife 0 r WT8AAF, 71. 's avonds 0 Pour touto 1* pubiicrté co'mwarciale et flnancière du journal, Ï'adresser exelusiveoient l'Agence Réclame Godta, 2, Place do a Bourse, Bruzelles. BUREELEN TE KRSJSSEL TE ARLST 9*6&3TS, Bearspteafts, 2 I Iierlsatraat, Teloloon A 3299 Teletooo 114 BestuurderJ. Van Buffet-De Genót. AANKONDIGINGEN El. aank. (I tot 4kl. reg.) fr. 0,60 8* bladz. (do regel) fr, 1,00 bladi. (de regel) fr. 0,30 Fioanc.aankon.(perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) tr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Reeht.herstell. (per regel) Or. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercial# en financieel# aankondigingen zich uitaluitelijk te wende* Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. I, I lukt, op 40 m(jlei aftand van Ymuiden, twee vlottende tnynen by middel van gewesrsch»- ten te vernietig©». Het Ilollandsok ministerie van zeewezen had torpedobooten uitgezonden, daar er be richt was, dat talrijke mijnen in de Noordzee dreven. Er word slechts eene mijn ontmoet, deze is opgevischt. Het (of oorlsgsgabisd verklaard» gedeelte van de Noordzee. K& tiet oog op don geopperde» twijfel om- trent de vraag hoever zich het oorlogsgebied in de wateren rondom Engeland, waarva* sprake is in de officieel# Duitsche bekendma king van 4 Februari, met het Noorden uit strekt, wordt van bevoegde zijde meegedeeld* dat de Orlcuey-eilanden, dus ook de have® Kirkwall, eu de Slietlandselie eilanden binnen het oorlogsgebied liggen dat daarentegen de doorvaart aan belde kanten van de Faröer- eilanden zonder gevaar is. fiet vergaan van da Evelyn. BERLIJN, 23 Februari. (Wolff.) Het mef eon lading katoen op weg naar Bremerhaven by Borkum op een mijn geloopen en gezon ken Amerikaansehe stoomschip Evelyn voer, ondanks de waarschuwing van Duitscho züde, zonder loods langs de Oost-Priesche kust. Nog de «Cambank» Volgende bijzonderheden worden nog me degedeeld over hot torpedeeren van de «Cam bank» in de Inrsche Zee, Het schip was be stemd voor Garston by Liverpool en had een kostbare lading koper van Huelva aan boord. Zaterdag morgend om 11 uur had het vaart vermiudord tegenover Almwich om den lood» aan boord te nomen. Het vaartuig was op gang,toen op een paar hondord meter afstand de «perisooop» van een duikboot werd ge zien. Op betzelfde «ogenblik zag de kapitein van de «Cambank» het spoor van een torpedo die de «Cambank» naderde. Het roer werd omgeworpen, maar wegens de betrekkelijk geringe snelheid, was de koers van de «Cam bank» nog maar weinig veranderd, toen eoa torpedo haar midscheeps trof ou een vreese- lijke ontploffing volgde. Vijf en twintig mao waren op bet dok die in het ruim, te weten de 3de machinist en twee stokers, zijn waar- 'schyhilyk op den slag gedood. Een boot werd neergelaten en do mannen namen er plaat» in. uitgezonderd éeu, die te ver sprong ea verdronk. Het geraas vaa de ontploffing hoordo men tot op de kust en een reddingsboot werd on verwijld naar de plaats des onhoils uitge stuurd. De reddingsboot sleepte de boot van de «Cambank» naar Almwich. Daar kwamen zij des middags om 3 ure aan. De «Cambank* was in 10 a 15 minuten gezonken. Tijdens de torpedeering waren verschillen de andere schepen in de buurt. Een or van had nog van do «Cambank» ien waarschu wing gekregen, maar kwam behouden i« Livorpool. Een ander schip dat ook naai* Li» verpool moest, hoorende van het lot der Cam bank koorde naar Hoiyead terug. Ander* snellere schepeu, schijnen door de duikboot uiet te zyu opgemerkt. L Er lag dien avond horael-vrede op *t land. Wijl star op star ontlook, bleem-stil, in Juli-luch^ Zweeg alles. Even lispte een fluisterende zucht Van hoornen, keuvlend aan den waterkant En zaalge liefde zette hun ziel in brand, Daar keiden gingen met nauw heefbaar atapgeruoliti Gedempte zo«neu stegen als een vlinder-vlucht. Haar vingers beefden in zijn sterke hand. Ear 't laatste zomergraan ligt afgemaaid, Zal al on8 driftig smachten zijn gepaaid. Dan luidt de bruilofisklok. Dan keet ik u mijn vrouw. Het loovet zwol als van een verre klacht. Een nachtegaal zong droevig..., Starren-prachJ Sluimerde diep in *t rimploos vrater, donker blauw, II. Toen rees een nacht waarin met angstig, razend schallen Klaroenen klonken 't Land is in gevaar j Op, ter verdediging, de mannemehaar I Do klokken klepten 't koortsig in hun torens allen. <Kea storm van nood-klank kwam de dorpen overrallea; De morgen wies zoo goud en lachend, maar Door al dien licht-gloor stapte een treurend paar. •t Verdriet dat hem te lijf ging, deed zijn vuislen ballefii Heb moed, mijn lief.... Als ik zal weder zijn.... Hij ziet zoo bleek. Zijn keel schroeft toe van pija» Do laatste kus doorsnijdt twee harten om te breken. 't Slaat oogsttijd, doch geea zeisen blinkt op 't veldi Daar 'wordt gevochten mat een wreed geweld, En 't is de Dood die maait.... Hij zal haar nooit meer spreke»* Jef Crick. £.angenemon Ho rm aal school van Gijsegem De leergangen zullen herbeginnen den 1 Maart aanstaande. De juffi ouwen die den ouderdom van 15 jaren bereikt hebben vóór «ien 1 Januari 1915, mogen insgelijks hun studiën op 1 Maart beginnen. De Hollandsche minister van Builenland- sche Zaken komt aan do Staten-Generaal den tekst voor le leggen, van do bijzonderste dokumeuton, betrok hebbende op de scheep vaart in de Noord-zee on het Kanaal, in ge volge do maatregelen genomon door do oorlogvoerende mogendheden. Vooreerst herkent hij, dat het toegelaten :s, voer de havens en vloot basissen mijnen j te leggen, en zulks naar de internationale j verdragen is. Das daarover geen klachten. Wat betreft de Engelsche verklaring, be trekkelijk de Noord-zee als oorlogsgebied, verklaart de minister, dat zulks zeer gevaar lijk is, niet alleenlijk ton gevolge der mijnen maar ook nog, door de verrichtingen der Engolsche oorlogschepen, op zoek naar ver dachte schepen. Het Engelsch gouvernement heeft oan de grenzen van liet oorlogsgebied aangeduid, en aan de onzijdige schepen, den raad gegeven, ©ene vaartlijn te nemen, welke meer zeker heid aanbood. Do minister deed op 16 November aan don Engelschen gezant opmerken, dat zulks in strijd was, met het volkenrecht, De oorlogvoerende hebben het rocht, ge durende ©enigen tijd uit een zeker deel van de zee, onzijdige schepen te weren, wanneer er op dien tijd krijgsverrichtingen plaats hebben. Doch doordien de Noordzee zoo uitgestrekt is, is zulks hier onaanneembaar. Ook mogen volgons het verdrag van 1907 betrekkelijk het zaaien van mijnen, deze mijnen de vaart der onzijdige schepen niot verhinderen. In een volgend deel van het Witboek, handelt do minister over de Duitsche ver klaring. Daarop.antwoordt hij Het Hollandsch gouvernement is van oordeel, dat een oorlogvoerende natie ten plicht heeft, te verhinderen, dat er zich ver gissingen voordoen door de oorlogschepen, welke zouden handelen volgens de onderrich tingen van de Duitsche admiraliteit. In geval een Hollandsch schip slacht offer zou worden zulker vergissing, zou het Hollandsch gouvernement zich hot recht voorbehouden een volledige schadeloosstel ling to eischen, zoo voor het verlies van menschonlevens, als voor hot verlies der eigendommen. Indien een Hollandsch schip sk.chtoffer wordt van Duitsche krijgsver richtingen, bij vergissing gepleegd, dan zou h Dïii'.seh gouvernement verantwoordelijk .naakt worden. In het Witboek wordt ook gosprekee van het gebruik der onzijdige vlag, ingevolge de Engelsche verklaring. De Hollandsche minister van Bniten land sche Zaken, hoeft daarovor inlichtingen ge vraagd aan den Engelschen gezant. Deze antwoordde hem, dat liet gebruik der onzijdige vlag, een oorlogilist was, dio steeds in gebruik is geweest, met indachlne- ming van eenige bepalingen. Het Engelsch gouvernement, heeft geon hevelen, doch en kel raadgevingen aan zijne schepen gege ven. Op 15 Februari, heeft de Hollandsche minister aan den gezant geantwoord, dat het gebruik der vlag van een onzijdig land, zon der dezes toestemming, in allo geval een misbruik was, zooveel le erger, daar het in oorlogstijd gebeurt en een gevaar wordt voor de neutrale scheepvaart zelve. Het Antwerpsch komiteit van het Rood Kruis, van België, heeft besloten zijnen dienst van inlichtingen nopens de gokwetste Belgische soldaten, dio verpleegd worden en nog onder behandeling zijn in Belgische, Fransche of Engelsche ziekenhuizen, uit te breiden en aan te vullen. Te dien einde is het bureel van inlichtingen, gevestigd Meir, tl. 30, te Antwerpen, te beginnen van Dins dag overgebracht naar de lokalen der Ban- que de Report, Meir, n. 48. De vragen om inlichtingen mogen monde lings of schriftelijk gedaan worden. Zij moeten vermolden 1. Naam en voornamen van den soldaat waarover men inlichtingen verlangt. 2. Het wapen (infanterie, artillerie, enz.) het regiment en het bataljon waarvan hij deelmaakt. 3. Wanneer de soldaat het laatst van zich heeft laten hoorei), en waar hij toen was. 4. Het adres van den persoon die om inlichtingen vraagt. Zoo het niet mogelijk is dadolijk aan de vraag te beantwoorden, zul het bureel de belanghebbende persoon schriftelijk verwit tigen van de inlichtingen die er later over den soldaat zouden ontdekt worden. De aanvragen om inlichtingen worden bewaard. Komen er later nog inlichtingen, dan zal het bureel dadelijk do belanghebbende per soon ervan op de hoogte brengen. Het is dus onnoodig de vraag om inlich tingen te herhalen; daaruit ontstaat niets dan verwikkelingen, overmaat van werk en tijdverlies. liet is tevens onnoodig zich tot het bureel te wenden om antwoord te he komen op zijne vraag van inlichtingen, vermits dit antwoord altijd ten huize besteld wordt. De inlichtingen worden kosteloos ver strekt, maar vermits deze dienst groote onkosten veroorzaakt, zal het Rood Kruis, elke gift, hoe klein die ook weze, die de aanvraag om inlichting zou toegevoegd zijn met dankbaarheid aanvaarden. AALST, 25 Februari. (Duitsche Koramandantur). In Champagne zet de vijand zijne hqpeloo- ze aanvallen voor'. Ondanks doze met sterke krachten onder nomen werden, hadden zij niet het minste gevelg. Vorders niets nieuw». Fransche bron PARIJS, 23 Februari. (Reuter.) Officieel bericht van vanmiddag drie uur Ten westen van Lorabaertzijde heeft de vijand twee voorbereide infanterieaanvallen niet kunnen volvoeren, daar ze door ons vuur werden verijd«ld. De gisteren avond gomelde beschieting van Reims was buitengewoon hevig en duurde de eerste maal zes, de tweede maal vijf uren. Vijftien honderd granaten werden op alle stadswijken geworpen. Een twintig huizen zijn verbrand,twintig burgers gedood. Ten oosten van Argonne, tussehen Ma- lancourt en de Maas, heeft onze artillerie een Duitsche batterij tot zwijgen gebracht PARIJS, 24 Februari. (Reuter.) Offioieol bericht vau li uur 'a avonds De vijand heeft Zondagnacht en Maandag Reims hevig gebombardeerd ea daarbij tal rijke slachtoffers gemaakt. Een Zeppelin lieoft 10 bommen geworpen top Calais en daarbij 5 burgers gedood. Er is slecht» geringe schade toegebracht. I Onze batterijen hebben bij Lombaertzijdo reen stuk zwaar geschut vernield en troepen eu konvooien verstrooid tussehen de Leie en de Aisne. Wij hebben opnienw vorderingen gemaakt bij Souaiu en Be-iu Séjour, door een linie loopgraven en twee bosschen te nemen en twee tegenaanvallen af te slaan. Onze artillerie en infanterie in Argonne heeft weer haar meerderheid bewezen. Tus sehen Argonne en de Maas hebben wij onze vorderingen in het bosch van Cheppy uitge breid en bevestigd. Engelsche b?on LONDEN, 23 Februari. (Reuter.) Aan een telegram van veldmaarschalk French is het volgende ontleend De vijand blijft groote bedrijvigheid ont wikkelen in den omtrek van Yperen. Er hebben verscheidene aanvallen en tegenaan vallen plaals gehad. Op 21 Februari dos echtonds om 6 ure. heeft de vijand een aan zienlijke hoeveelheid mijnen doon springen, die een van onze loopgraven hebben ver nield. Een nieuwe linie werd in gereedheid gebracht op korten afstand naar achteren en terstond bezet. Alle pogingen van don vijand tot verder vooruitdringen zijn volkomen go- fnuikt. ■Bij Givenchy heeft onze infanterie na een gelukkige beschieting een vijandelijke loop graaf vormeesterd eu opgeblazen. Een vijandelijke poging tot een aanval langs het kanaal van La Bassée is met be hulp van ons geschut- en geweervuur afge slagen. Ten zuiden van'de Loie is hei gVidtat- en geweervuur toegenomen Op het overige deel van hot front zijn al leen geschutduels geleverd. Het mistige weder belommerde het werk vau onzo vliegtuigen. AALST, 25 Februari (Duitsche komman- datur) De strijd aan de Nieraen, de Bohr en de Narew duurt nog voort. Na een hardnekkigen strijd hebben onze Oost-Pruiasische resorvetroepon, de ver sterkte stad Prasnysch stormenderhand ge nomen. Meer dan 10.000 gevangenen, 20 kanon nen, talrijke machinegeweren en veel voor raad viel in onze handen. In andere gevechten ten noorden der Weichsel, werden in do laatste dagen 5000 gevangenen gemaakt. In Polen, ten zuiden der Weichsel, hebben do Russen na vijf verwoede aanvallen, -.ogilz, teil zuid-westen van Bolimow bezet. Verders niets nieuws. Opmerkenswaardig is dat de commandeur van de Russische 57e reservedivisie, bij Au- gustow gevangen genomen, aan de Duitsche officieren vroeg, of Antwerpen weldra zou vallen. Toen hem de toestand uitgelegd werd.wei- 1' gerde hij ook te gelooven dat er nog Duit sche troepen op Franschen grond stonden. Oostenrijksche bron. WEENEN, 23 Februari (Wolff) Officieel bericht van den generale» staf, In Russisch Polen i« niet» van btftang gebeurd. Mistig weer belemmert in West-Galicië de werkzaamheid van de artilleri» en ook van de andere troepen. Op het front in de Karpathen zij» aanval len der Russen onder aauzienlijko verliezen voor hem afgeslagen. Wij hebben 7 officie ren en 550 man gevangen genome». De gevechten ten zuiden van den Dn]estr duren voort. Het is den Kroatischen troepen op dit deel van het front gelukt, de Russen uit verscheidene dorpen te verdrijven, hun sterk bezette borgstellingen te ontnemen en terrein te winnen. Russische bron PETROGRAD, 23 Februari (P. T. A.) De krijgsverrichtingen op den rechteroever der Bobr en op do Narent bepalen zich tot afzonderlijke gevechten, Op de baan van Grodno naar Nych had een weinig belangrijk gevecht plaats. Wij hebban daar de Duitschers aangevallen. Onze artillerie heeft voordeelig aan het gerecht van Oatrowicz deelgenomen. Op de baan van Lomza hebben wij na e»n verwoeden strijd Etwabno genomen. In da streek van Prasnysz treedt de vij and met aanzienlijke strijdkrachten op. Langsheen de baan van Ruzionc naar Plonsk hebben wij verscheidene dorpen ver overd, Op den linkeroever der Weichsel hebben wij de vijandelijke aanvallen op den noorder oever der Pilica, alsook in den omtrek van Opuecno afgeslagen. Ten weslon van Galicie duurt het hevig artilleriogevscht nog voort. In de Karpathen hebben onze troepen, na de hoogten van Smohuck bezet te hebben, al de vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. De vijand naderde er tot op 50 passen af stand van onzo troepen. In den nacht van 21 Februari, hebben de Duitschers vruchteloos de hoogten van Ko zuwka aangevallen. In de streek van Wyschkow hebben wij eene hoogte genomen, welke deel maakte van de vijandelijke stellingen. Ten oosten van Stanislau en in de streek Krasno-Nebglo-Peretschinsko hebben wij de Oostenrijkers aangevallen Tupksche bron. GONSTANTINOPEL, 22 Febr. (Wolff.) Het bureau loochent do juistheid van de berichten in Engolsche en Fransche commu niqnós, dat Turksche of Arabische soldaten van het leger, dat aan het Suez-kanaal slaat, zich aan de Engelschen hebben overgegeven. Ook andere beweringen van deze commu niqués verklaart bet voor onjuist. Hel bu reau wijst er met nadruk op, dat de Turk sche troepen oen Terkenning hadden geduan met hot oog op een aanval en daarna, toen het doel was bereikt de krijgsverrichtingen uit eigen beweging staakten. Russische bron. PETROGRAD, 22 Februari (Reuier) Het communiqué van het Kaukasiscbe loger maakt melding van gevechten in den loop van 21 dezer in de streek aan gene zijde van de Tsjoroch, Elders is niet gevochten. Uit Sofia wordt gemeld, dat het Bulgaarscli gouvernement protest heeft aangeteekend tegen het samentrekken van Grioksche troe pen, aan de Bulgaarsche grens. Bulgarië zou besloten hebben, ook eene gedeeltelijke gio- bilisatie te bevelen, indien Griekenland, ten laalste op 28 Februari, zijne troepen niet te rugtrekt. Engelsche bron. In de Dardanelles LONDEN, 23 Februari. (Reuter). Officieel. Het slechte weder, een zuidwesterstorm on mist, belemmeren de krygsvemchtingou te- gou do Dardauellen. Do Oostenrijksche vloot. Uit Cettinjo wordt gemeld Een Oostenrijksche vloot heeftt uit de baai van Cattaro, do Monteiiegryuscho posities beneden Budua beschoten. De mijnen. Do stoomsloep Urania is te Ymuyden bin nengevaren met eene mijn, welke de beman ning had opgevischt. De sloep mot de mijn aan boord, wordt door de overheid bewaakt. De bemanning van den stoomor Day, va rende van Goole naar Amsterdam, is er in ge- De blokkade van Engeland Een blad van Amsterdam schrijft, dat alle betrokking tussehen Holland en Engeland zooniot geheel onderbroken, dan toch zeer bekrompen is. Ook mot Frankrijk, Zuid- Afrfka, Amerika, do Hollandsche kolonie», zijn onze betrekkingen afgebroken. De sloo- mors welke tot hiertoenog den dienst deden, durven niet regelmatig uitvaren, daar zij thans terzelfdertijd de mijnen en de onder zeeërs vreezen. Mevr. wed. B. De Prbz-Van Hauwermeirbn; M. Placide Van den Ebcrhaut, Mevr. Placide Van don Eeckhaut, geboren Prudence De Prbz en liuune kinderen Adhcmar, Germain, Albert; M. Léonard De Prkz; Mejiiffer Marie Db Prkz; Mejüffer Emilie Dh Prbz; M. Omer Db Prez; Mejüffer Louise De Prez; De kinderen en kleinkinderen van wijlen den heer Frans De Prbz-Veldeman; De kinderen en kleinzoon van wijlen den heez Jozef Db Prkz-Van der Hkydbn; De familie De Prez, de familie Van Hauwer- meirkn vervullen den droevigen plicht, U het af sterven te melden van MIJNHEER £ÏES3?H-L.EGN DE PREZ hunnen duurbaren zoon, broeder, schoonbroeder, oom, neef en kozijn. Geboren te Lede den 22 November 1890 en aldaar overleden den 25 Februari 1915, na ontvangen te hebben al de rechten omer Moeder de H. Kerk. De plechtige Lijkdienst, gevolgd van de Begra fenis, zal plaats hebben Maandag i Maartom 9 1/2 ure, (B. u.) Een tweede dienst, Dijnsdag om 9 ure, in do parochiale kerk van Bede. Familieleden, vrienden en kennissen wórden verzocht dit bericht alsuitnoodiging te aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1