Oorlogsberichten ERPE. - Ooeile vangst Van het Oostelijk vesMterrein DA.GBH.iLD Verordnung Verordening Verordnung Verordening Hoi onzijdig grondgebied Moresnet ©e geïnterneerden in onzijdige landen Ce toekomst der «Internationale» Oe strijd in Belgis en Frankrijk OORLOG TER ZEE 9e Beschieting van do Dardansllen-forten- In den onderzeeër Bisschoppelijks Normaalschool ]n Henegouwen Te Luik en omstreken EeK<ea>faria(igsts jaai^ang nsiüinssr 52 3 CENTIEMEN WET NUMMER DoiwIei-sJsg 4 S^aas'l 1913 ij^aigecm-Mre-nnrr—-y«'■»-— 111 mi iii-imm—an1M M aMnMMTIT-i1j— BUREELEN TE BRUSSEL TEAALST KL GOOTS, 2, Beursplaafts, 2 pj". 9, Kerlcatraat, n. 9 Telefoou A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN El. aank. (ljfit 4kl. reg.) fr. 0,60 I 3® bladz. (de regol) fr. 1,00 I 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 I Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel ft. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercials en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, üeursplaats, Brussel. ABONNEMENTEN Zos maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avontis Pour loute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence licclume Godts, 2, Place dé la Bourse, Bruxelles. Die (lurch die Verordnung vom 20 Januar 1915 (Nr 35 dee Gesotz- und Verordnungs- blattes fiir dio okkupierten Gebiete Belgiens) bis zurn 28 Fobruar 1915 verlangerte Frist ftir Proteslerhebungen und sonslige zur Wahrung des Regresses bestimmte Rechts- hard unpen wird bierdurch bis zum 31 Marz 1915 verllngert. Brussel, den 20 Februar 1915. Dor Genoral-Gouvernour in Belgien Freiherr von BISSING Goneraloberst. De door de verordening van 20 Jan. 1915 (Wet- en Verordeningsblad voor de bezette stroken van Belgiö, n. 35). tot 28 Feb. 1915 verlengde termijn voor protestverheffingen on andere tot waaring van regres bestemde rechtshandelingen, wordt bierdoor tot den 31 Maart 1915 veriengd. Brussel, den 20 Februari 1915. De Generaal-Gouverneur in België, Vrijheer von BISSING, Generaaloverste, Die Verordnung des Königs der Bolgier vom 3 August 1914 betreffend die Zurück- ziehurg von Bankgulhaben bleibt mit der Einschrankuug, die sie durch Verordnung des Königs der Belgier vom 6 August 1914 und mil dor Erwoitorung, die sie durch Verordnung vom 23 September 1914 (Nr 4 des Gesotz-und Verordnungsblaltes für die okkupierten Gebiole Belgiens), erfahron bat, bis zum 31 Marz 1915 in Kraft. Brüssol, den 20 Februar 1915. Der General-Gouvernour in Belgien, Freiherr von BISSING, Generaloberst. De verordening des Konings dor Balgen van 3 Augusti 1914, betrekkelijk de terug trekking van banktegoed, blijft met de be perking, die zij door de verordening des Konings der Belgen van G Augusti 1914 en mot de uitbreiding, die zij door de verorde ning van 23 September 1914 (Wet- en Ver ordeningsblad voor de bezette streken van België, n. 4) verkregen heeft, lot 31 Maart 1915 in kracht. Brussel, den 20 Februari 1915. De Generaal-Gouverneur in België, Vrijheer von BISSING, Generaaloverste. De 3500 inwoners van het onzijdig grond gebied Moresnet, tussclion Verviors en Aken, hebben verleden zomer het eeuwfeest hunner onafhankelijkheid gevierd. 't Is inderdaad sinds 1814, dat de voorloopige toestand duurt, waaraan deze miniatuur- republiek thans haren welstand dankt. Na aan Oostenrijk toebehoord te hebben, moest Moresnet aan Frankrijk gehecht wor den, doch er ontstonden betwistingen tus- sclien Napoleon I en Duitschland, voor hol bezit van Morssnet, daar er op de 300 heet. van het grondgebied, kolenmijnen gevonden waren. Na den val van Napoleon, toon België aan Holland gehecht werd, waren het Hol land en Pruisen die zir'i in het bezit van Moresnet botwistten en eindelijk werd het voorloopig onzijdig verklaard. üeue eeuw is thans voorbij. Reeds ver scheidene malen werd lusscheii Duitschland en België gesproken van een verdeeling, doch tot hiertoe is ook daarvan niets terecht gekomen, tot groot genoegen van al de Moresnetenaren. Wat de kolenmijnen betreft, die zijn sinds jaren waardeloos. Te Moresnet is alles gemengd. Do burge meester der hoofdstad Allenberg, is nu een Belg, dan een Duitscher en met den statie overste is hot evenzoo gesteld. Do twee talen Fransch en Duitsch staan er op don- zelfden voet. jïn thans leven do Moresnetenaren, geluk kig, zonder belastingen of zonder krijgs dienst. Het recht en de plicht der onzijdige», de oorlogvoerenden die over hunne grenzen kwamen, te intorneeren, dagteekeut slechts Tan de eerste helft der 19° eeuw. Te voren was hel wel toegelaten aan do vluchtelingen, zich op onzijdig grondgebied terug te trekken, doch zij mochten er uiot Hij ven. Zoo trok Karei XII, na in 1709 dén slag van Pultawa verloren te hebben, met een talrijk leger op Turksch grondgebied. Hij bleof daar eenigon tijd, hopende de Turken te overhalen, zich ook legen de Russen te verklaren, doch de Turken deden zulks niet en ten slotte werd Karei XII verzocht met eijn leger te vertrekken. De eerste aanhouding van troepen op on zijdig grondgebied, bad plaats tijdens den Poolschea opstand van 183C-1831... Na in Lithuanic verslagen te zijn geweest, waren de Polen verplicht zich te verspreiden in Pruisen, Oostenrijk en de republiek Kralcau. Deze drie Staten wisten niet al te wel, wat zij met de Polen moesten doen, daar het hier een burgeroorlog gold en de vluchtelingen eigenlijk geen oorlogvoerenden waren, doch eerder muiters. Toen zij in Pruisen aankwamen, werden zij eerst gewapenderhand ontvangon, doch nadien liet men ze vrijelijk binnenkomen en niemand verzette er zich tegen, toen zij als tel hen paste, naar Rusland terugkeerden. In Oostenrijk werdon zij ontwapend en later meer naar het binnenland gebraclrt. Een groot getal was er echter reeds in golukt, naar Polen terug te koeren. In den oorlog van 1S59 toonde Zwitser land zich krachtdadiger. Een Ooetenrijksch bataljon, dat het fort van Lavatio bezette, cn de Ooslenrijksche vloot van het lago Maggiore vluchtten in de Zwitserscho ha ven van Magadino. Onmiddellijk werden -do Oostenrijkers ontwapend en to Lenzburg, Zurich on Toggenburg geïnterneerd. Later betaaldo Oostenrijk de kosten van hun onder houd, hetzij ongeveer 20,000 fr. Tijdens den oorlog van 1870-'71 volgden Zwitserland en België hetzelfde stelsel. Na den oorlog weigerde Belgiö een centiem te aanvaarden als vergoeding, terwijl Zwitser land zich deed betalen. De socialistische partij schijnt in alle landen, sinds den oorlog, de nationalo partij te willen worden, alhoewel zij klaar en dui delijk haar inzicht te kennen geeft, niet met het internationalism af te breken. Het is niet van belang ontbloot, eens na te gaan, hoe in ieder land, het socialism de gebeurtenissen naar zijn wenschen draait. Terwijl in Frankrijk do socialisten roe pen, dat de vernietiging van het Duitsch militarisrnus het vrodelievend ideaal van liet internationaal socialism zal verwezenlijken, antwoorden de Duitsche socialisten, dat het socialism weinig kans heeft, voor het ver- wezentlijken van dat ideaal, de hulp van don Czaar te bekomen. Ziellier wat do «Vorwarts», schrijvende over het congres der Fransclio socialisten te Londen, zegt »Do nederlaag van bet Duitsch militarism kan slechts bekomen worden, door do ver nietiging van de Duitsche legers, waarvan juist bot bijzonderste deel uit Duitsche werk lieden bestaat. En die Duitsche werklieden kunnen geen nederlaag willen, evenmin als de Fransche of de Engolsche werklieden. Dus, op weinige uitzonderingen na, is er in Duitschland, zoowel als in Frankrijk, so lidariteit lusschen hot gouvernement en de socialistischo partij. Dat hetoekent zooveel, of de Internatio nale bestaat niet meer, on zooals de Vor- waerts horkent, zal het moeilijk gaan om de Internationale er in te lichten. Ook mag gezegd worden, dat de Interna tionale als middel van vredosverzekering tusschen de volkeren, totaal schipbreuk heeft geleden. Indien er ooit tusschen de Europeesch© staten een duurzame» vrede komt, dan is het niet aan de Internationale, politieke partij, dat men zulks zal te danken hebben, maar wol aan een juister begrip dor alge- mcone plichten en belangen van het mensch- dom. Eene ürieksch=fiulgaarsche overeenkomst. liet Griekseh gouvernement zal binnen kort in de Kamer, de postovoreenkemst met Bulgaria voorleggen. Voor beide landen zijn belangrijke wijzi gingen getroffen, bijzonderlijk voor wat be treft de telegrammen en de brievenverzen- ding. Van beide zijdes zijn gewichtige toegovin- gen gedaan, zooaat men mag hopen, dat ook hot handelsverdrag, dat thans ter studie ligt, terecht zal komen. In algemeenen zin genomen, zijn beide gouvernementen beziold met den geest de betrekkingen tusschen beide landen meer en meer vriendschappelijk temaken. Te Alhenen hoopt men, dat het kabinet Radoslavoff, zijno strenge maatregelen zal handhaven en zoodoende er toe komen zal, de politieke woeling in Macedonië geheel te dempen. AALST, 1 Maart. (Duitsche Komanda- tuur.) Nabij Wervik, ten Noordon van Rijsel, is een Engelsch vliegtuig door ons geschut tot landen gedwongen. Op een deel van ons front hebben do Fran schen wederom, evenals eenige maanden geleden, geschoten met bommen, die bij hunne ontploffing stinkende en verstikkende gassen verspreiden. Schade werd daardoor niet aangericht. Onze stellingen in Champagne, worden gisteren wederom door minsten twee leger korpsen aangevallen. Na een hevig gevecht werd de aanval afguslagen. In de Argonnen veroverden wij mijnen werpers. Tusschen den oostkant der Argonnen en Vauquiers. poogden d5 Fransciien gisteren vijf maal door te-breken. Hun aanvallen weiden onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten Zuid-Wosten van Badonvilliers wer den de door ons genomen stellingen ook gis teren aangevallen, doch vruchteloos. Fransche bron, PARIJS, 27 Febrnari. (Reuter). Officieel bericht van heden middag In Argonna heeft onze artillerie een op slagplaats van munitie bij St Hubert in do lucht doen vliegen. In het bosch van Malancourt beeft de vij and onze voorste loopgraven met een bran dende vloeistof overgoten. Als gevolg daar van is een loopgraaf ontruimd, de bezetting heeft ernstige brandwonden opgeloopen. In de streok van Verdun heeft onze artil lerie enkele kanonnen van den vijand stuk geschoten en tu'-tig caissons inde lucht doen vliegen. Zij heeft voorts een vijando- lijke afdeeling vernietigd en een geheel kamp verwoest. AALST, 1 Maart. (Duitsche Komman- danlur.) Russische aanvallen ten Noorden van Lomscha en ten Noord-Westen van Ostro- lenka werden afgeslagen. Verder niet bij zonders. Oastenrijksche brsn. WEENEN, 27 Februari (Wolff) Officieel bericht uit het hoofdkwartier Aan hot Poolsch Galicischo front zijn op verschillende plaatsen levendige geschut- duels geleverd. In de Karpathon is de algemeene toestand onveranderd. In den sector Tucholka-Wyszkow wordt hevig gevochten. Hier is kortelings een aan val op onze eigen stellingen in het Opor-dal na een verbitterd govocht van man tegen man, met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Hot 9° Finsche scherpschutlors- regime'it, dat den aanval deed, liet 300 doo- don achter en minstens evenveel gewonden lagen er voor onze stellingen. Er werden 730 man van liet regiment ongekwetst ge vangen genomen. De met groota hardnekkigheid gevoerde gevechten in liet zuidoosten van Galiciö du ren voort. Rusisscbe bron. PETROGRAD, 27 Februari. (P.T.A.) Mededeeling van den grooten generale» staf Op de linkeroever van de Njeraon wordt ten Noorden van de versterkingen van Grod no de strijd langs een aanzienlijk front voort gezet. Eenige dorpen werden afwisselend door beide partijon bezet. De Duitsche belegeringsartillerio is giste ren middag om 4 ure begonuen Ossowicz met haar stukken van groot kaliber te bom bardeeren. Een zeer ontstuimigo aanval van de Duitschers tegen een sector, tusschen de Bobr en Jedvabno, is afgeslagen. In de streek van Prasmysz hebben onze troepen door de Duitschers over een front van ongeveer 40 wersten tot den terugtocht te dwingen een wezontlijk succes behaald. Tegenaanvallen van den vijand werden na een verwoed handgemeen met de bajonet afgeslagen. Onze troepen gaan voort met de dorpen te bestormen in welke de vijand zich handhaaft. Op den linker oever van den Weicbsel hebben wij een aanval van de Duitsehers in de streek van Rosjimow afgeslagen. Wij hebben ons gehandhaafd in de hoeve van Mogely, welke wij op 24 de&er veroverden. fn Wost Galicië hebben wij ten Westen van Zaclyczyn herhaalde aanvallen der Oostenrijkers afgeslagen, welko gesteund werden door hevig geschutvuur. De gevechten in de Karpathen hebben geen wezentlijke veranderingen opgeleverd. In Oost-Galicië, in de streek van Rozraa- tow hebben wij vier aanvallen der Oosten rijkers afgeslagen. De vijandelijke voorhoe den zijn teruggeworpen van Holyn, Kalusz en Kybne. fopoetc. KONSTANTINOPEL, 28 Februari. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier deelt mode dat vijandelijke schepen door oen beschieting van 7 uren met zwaar geschut Dinsdag de buiten ste forten van de Dardanelleu op enkele plaatsen hebben beschadigd. Niettemin, zegt het Turksche berioht, hadden wij slechts vijf dooden en 14 gewonden. Ook Woensdag heeft de vijandelijke vloot de beschieting her vat, doch zich in den namiddag teruggetrok ken, buiten het bereik van onze battorijen te Addil-Bahr. Dat het er niet heel aangenaam is, in oen onder/.eoër, zal men uit het volgende licht kunnen opmaken. Bij hot verlaten der haven, is de onderzeeër nog niet gedoken. Allo mannen staan op hei dok, alhoewel de lichtste golf voldoende is, om allen van kop tot teen gansch nat te ma- keijp. Zij zijn er echter naar gekleed. Is 't goed wodor, dan ioopen z(j in blauw lijnwaden pak regent hot, dan hebben zij do tuniek der isschers. Eens buiten de haven krijgt eikoen hevel zich op zyn post te begeven voor het duiken. Alle openingen worden gesloten on de tweede bevelhebber doet zijno rondo, om te zien of alles in rogel is. Hij daalt den laatste af, zorg vuldig het deksel na zich sluitende. De water kranen worden open gezet en nu stort hot water in do ballastbakken zoodat het vaartuig zwaarder en zwaarder wordt en weldra van de oppervlakto van het water verdwenen is. Alleen de periscoop steekt nog enkele centimetor3 boven water, juist genoeg, om den bevelhebber toe te laten te zien water op het water gebeurt. Iedereen blijft onbeweeglijk op den aange- duiden post en de bevelhebber, van uit de hein voorbehouden plaats, geeft zijno bevelen. De tweede bevelhebber, juist ondor don be velhebber geplaatst, doet do bevelen uitvoe ren en houdt een waakzaam oog. Heel de be manning hoeft het oog op hem gericht en de minste wenk wordt dadelijk begrepen. Ieder een aan boord heeft een bijzonder werk on blijft er aan, zoodat er niemand van plaats hoeft te veranderen. Zulks zou ten andore het evenwicht der duikeling schaden. Niemand spreekt, behalve de bevelhebber. Men hoort alleen hot draaien der schroef, het dof ge murmel van het water dat langs het schip vlieten het getiktak van een opnemingstoe stel. Soms hoort men een gerucht als van een vuurpijl die afguat. 't Is de schroef van oen stoomor dio in de buurt voorbij vaart. Tijdens do oofeningen, blijft men gewoon lijk slechts een uur ondor water doch in ze- kore gevallen is men wel gedwongen, langer onder te blijven. Daarom zijn allo bevelheb bers er steeds op uit, een flink geoefende be manning te hebben en richten zij hunne lie den af,om zoo lang mogelijk te kunnen onder ater vertoeven. Zoo zijn eenige onderzeeërs, met 100 ku bieke meters lucht, en 13 opvarenden, tot IC uren ondor water gebleven. Dat is voorzekers oen schoone uitslag, doch- hetzougeene gewoonte kunnen worden of zelfs niet te dikwijls mogen voorvallen. Er is echter voor de onderzeeërs iets wat nog veel moeilijker is drie of vierdagen aan de oppervlakte varen. Ook zulke proeftoch ten moeten zij doen. Zij vertrekken met levensmiddelen en pe trool en raceten verder maar zien «hun plan» to trekken. Is het schoon kalm weder, dan kan do bemanning bij middel van eon elok- trieke oven nog wat de keuken doen, doch is liet slecht weder, dan trekt elkeen binnen, de keuken inbegrepen. Dan is hot er niet heel aangenaam. Bij den geur van petrool en machieuolie, voegt zich de geur dor «pormnes de terra frites», der droogeude kleedere», en daarbij nog meest altijd don geur voortkomende van de uitwerp selen der zeezieken. Men zou somj denken dat een goede nacht-: rustallon borstelt, doch, hoe wil men nu dat men in die enge stalen buis gerust slaapt.; Natuurlijk is de bovoihebber de besto. Ilij heeft eene kamer voor hem alleen en kan zich daar op eene plank leggen. De tweede bevelhebber legt zich in een hangmat, opgo- hungon tusschen de buizen. Wat de beman ning betreft, deze tracht bet zieh zoo goed mogelijk te maken. Er is wel een post, waai er kan geslapen worden, doch als er daar zes mannen liggen, dan zou een muis or niet meer tusschen geraken. De vijf anderen leg gen zich in de kamer der accumulateurs, waar zij gedurig de uitwasemingen van zwa velzuur inademen... Het is begrijpelijk dat men aan do beman ning niet veel zulkor «korvées» mag opleg gen, hoe sterk de matrozen ook mogen zijn, alhoewel met den besten goedon wil bezield hoeft hun lichaamskracht grenzen en om inet zekerheid te manouvreeren, moet iedereen aan boord gezond naar lijf en geest zijn. TE SINT NIKLAAS. Kan. JOOS verzoekt ons te melden dat het Geslicht den 15 Maart zal heropend worden. Eene dynamiet-ontploffing De Nouvelliste van Lyon meldt, dat liet dynamietmagazijH dor ü9rgweikon van Bruay in de lucht gevlogen is. Do ontploffing, welko aan de onachtzaamheid van een bewaker to wijten is, werd vorscheidone kilometers ver gehoord. Tot hiertoe z(jn twee lijken onder de puinen gevonden, doch men vermoedt dat er voel meer slachtoffers zijn. VVV TE BERGEN. Vee nieuwe instellingen, die geroepen zQn veel nut te stichten, zijn in deze streek Lot stand gekomen. Het eerste is eene coöperatie vo maatschappij tot uitbating van spoorwegen in den Boriuage; liet andere eene ouderlingo verzekering tegen oorlogsrisico. Tot horopleving van de lcoolmynnijverhoid kan de eerste inrichting veel bijdragen. De mijnbesturen hadden totnu toe al gedaan wat mogelijk was om de werklieden een godeelto der week bezig te houden. Doch eens de winterbevoorradingen gedaan is er geen vraag meer naar buiskolen, waar van liet verzenden naar elders overigens door gebrek aan vervoermiddels zoo goed als ou» mogelijk is. Die spoorwegendienst, zij hot zelfs met ontleend Duitsch materieel, zal leveringen in liet binnenland mogelijk maken en alzoo aan de mijnwerkers nieuwen arbeid verschaffen. Bezoek van Amerikanen. Deze week zijn per auto een vijftal Ame rikanen te Luik aangekomen. Zij hadden eeii9 groote Amerikaansche vlag op don auto, en kwamen om to kontroloeren of da levensmiddelen uit Amerika loogezonden, door de burgers ontvangen werden. Meer dan 4000 menschen liepen achter don auto aan, zoodat het eene ware belooging geleek. De prijs van het brood te Luik is thans gestegen tot 0,75 fr. In de omstreken van Luik werdon door onbekende personen bommen op eene bru<; geworpen, welko zoor beschadigd werd. Dh Duitsche overheden hebben oen streng on derzoek ingesteld. Wij hebben destijds de bandieterij gemeld in den nacht van 27 tot 28 Februari ge pleegd, bij de weduwe De Boeck, te Erpe. De aanvoerder der bandietenbende zekere Benjamin Van Holen, wonende to Erpe, is thans door hot Duitsch krijgsgerecht gevat. Eene huiszoeking bij bom gedaan, leidde tot de ontdekking van een revolver, kardoezen, breekijzers, enz. Waarschijnlijk zullen ook weldra de andere roovers kunnen gevat worden. Wij hopen dat de voorbeeldige slraf welko de.roovers te wachten staat, oen einde zal stellen aan de bandietorijen in onze streek. De familie COPPENS, van Meire, verzoekt ons liet afsterven to melden van ALFONS COPPENS ordeklerk in da statie van Deinza geboren te Meire den 28 Juli 1888 en gevallen op liet veld van eer, te Hauthem-ist-Morgaretha (bij Tliiepen), den 18 Oogst 1914. De lijkdienst zal plaat* hebben in dc kerk van Meire, op Dijnsdag 9 Maart 1915, om 8 1/2 uur (B. T Gezien de huidige omstandigheden, zullen geene doodsbrieven gezonden worden. Vrienden, kennissen en beambten worden verzocht dit be richt als dusdanig te aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1