3 LA- Tm m i LANDB3IIWE8SB0ND De strijd in Elslgië en Frankrijk De doikbooten-oorlog De bonding van Griekenland ijsaas; ABONNEMENTEN! I3^lSBIL.A3D BERICHT Van hei Oostelijk Veslilterein Ge beschieting tier Dartellen De oorlog in de lucht De toestand in Italië Bslglssbs invalledsn ln Znld-Afrika. De policieleiding te Gent Krijgsgevangenen ln Duitschland EeKrceEï-ïïuiüïifjste jaargang ssisresnser E7 3 CENTIEMEN HET NUMMER ÏBsenssag 8 O fsSaarS 1915 zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. r UITGAAF, 4 li. 's aïonils 0 2° UITGAAF, 7 o. 's avonds #-;£ Pour ton te la publicité commerciale et financjère du journal, 2'adresser exclusivement A l'Agence Réclame Godis, 2, Place do Ja Bourse, Bruzelles. BUREELENs TE fëSSMSSEL I TE ASS.5T QOTS, Bcurspiaats, 9 I üerliötraat, 'J'eleloon A 3299 Teloloon J14 Bestuurder J. Van Buffel-De Qcndt. AANKONDIGINGEN El. aanfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (do regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fmanc.aankon.(per regc))fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemcugd nieuws por regel fr. 2,00 Recbt.herstell. (per regel) fir. 2,00 Overiyden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Reclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Do Winkeliers worden vriendelijk ver zocht, liet geld voor de bons van het Liefda dig h o ids werk, weEceEij&S, te komen ontvangen, in het aangeduid lokaal, op ge stelden dag en uur. -v\a- van ©©sS-VBaareaEeFeBi Vergadering van 5 Maart 1915 De htfer Maënhaut dankt don hoer Ligy, sekretaris van het Hulpkomiteit, die de zit ting bijwoont en zich bereid vorklaard tol hot geven van uitloggingen. Daarom maak ik hem dadelijk eene klach- over die algemeen is, namelijk dat de ge meenten merkelijk minder maïs hebben onts vaugen dan hun door M. De Caluwe wat toegekend. M. Ligy. Met genoegen geef ik den gewenscl.ton uilleg die eenvoudig i: was veel meer maïs toegekend dan er toege komen was men heeft voor iedereen de hoeveelheid moeten verminderen, men kan er toch niet m« er vordeelon dan er is, (Goed keurend gelach.) Er is ook geklaagd door afgevaardigden dat zij op de Lakenhalle lang moeten wach ten. Daar is niets aan te doen. De dienst van liet hulpkomiteit is een lijdelijke dienst, die niet volmaakt is men moet oen weinig w duld hebben. Bevelen zijn aan liet personeel gegeven de menschon beleefd en niet grof aan tesprekon. M. Maenilaut Binnen kort zullen 3000 ton maïs hier aankomen uilsluitend bestemd voor den landbouw en gisteaon door hel Middeukomiteil van Voeding te Brussel voor ons aangekocht. M. Ligy doot nog opmerken dat de maïs moet aangekocht worden door het Midden- komileit van Brussel onder de bescherm- schap der gezanten van de Vereenigdo Sta ten eu van Spanje. Do voedingsmiddelen aldus aangekocht worden niet opgoëischt. Moes'en we rechtstreeks aankoopen ze zouden kunnen opgoëischt worden. Po&ziekSe. Hoogleeraar Hey- mans, zal Zondag om 11 uro, in de zaal dei- Notarissen, aan de veeartsen eene voor dracht geven over de oogdruppeling legen do pokziete. l?ee. Ik vermeen dat langs Antwer- pen do dieren die doel uitmaken van kweek syndikulon, niet opgeëischt worden. Een toohoorder zogt dat te Moerbeke, waar men 300 beesten heeft opgeëischt, deze dieren uitgezonderd zijn gebleven. M. Ligy. Bij de regionale afgevaardig den to Gent, Lokeren, Dendermonde, Eekloo Audenaarde, enz., kan men een brochuur- ken bekomen, dat in bet Duitsch en liet Vlaamsch do maatregelen bevat door de Duitsche ovorlioid genomen, ter bescherming van het kweekvee. Het ware nuttig zulk boekje in buis to hebben om het desnoods aan den officier-op- eiscbor te vortoonen. Veee^as'&iS M. Maeniiaut zegt da', allo dorde Dinsdagen der maand eene ■markt van mager vee zal gehouden worden te Wcsterloo. In de Kempen hoeft men ma ger vee te veol. Landföoaaw»kB«2ïdaet Het is in gericht. Men zal gold kunnen bekomen, maar uiet meer dan 000 fr. voor hot aankoo- peu van mager vee. Intrest 2 0 0. E€e*ëjgsgeva9?@eRe3B Door tus- schunkou.st van hot Itoode Kruis kan men pakjes van hoogstens 5kilos, metondorgoed, droge eetwaren, lekkernijen, kostoloos aan do krijgsgevangenen in Duitschland sturen. M. Ligy raadt aan, vooraleer de pakjes te maken, inlichtingen te nemen op het bureel van bet Roodo Kruis, St Piotorsnieuwstraat nr 35, Gent. M. Maeniiaut zegt dat hij aan de hoeren burgemeesters mededeolingen heeft te doen na de vergadering. M. De Caluwe dankt den heer Legy, om zijne aanwezigheid on om de gegevene in lichtingen. Wat den maïs botreft, ik moot or inlich tingen bijvoegen die niet geheel overeen komen met deze van don achtbaren senator. Do hoeveelheden welke ik aan de gemeen ten had toegekend, waren berekend volgens den maïs die voor ons beschikbaar was go- eteld. Doch daarna is ons aandeel weer vermin derd, nagenoeg met 10 per cent; hel was duo zoor gemakkelijk voor do bestellers, 10 per cent min te geven voor iedereen en verminderingen die tot 40 per cent gaan, tijn voorzekor overdrevon. Het is maar den Maandagavond, 22 dezer, dat ik bericht werd de brief is daar dat er oen derde aan do stad werd voorbehou den en de bestelling moest den Maanda: morgond beginnen. De buiten werd verminderd en de stad vermeerderd! •M. Ligy herhaalt dat bevelen gegeven werden om elkeen op gelijken voet te be handelen. M. De Caluwe. De lijsten die ik heb opgemaakt zullen de waarheid bevestigen van helgene ik zeg, Ik verzoek den boer Ligy mij deze lijsten terug to doen bezorgen. M. Ligy. Ik zal daarvoor zorgen. ÈPSatraftaa^dlapgSQleira. Men biedt te Brussel Eigenheimers - dio zijn goed. Ook Professor Mercker deze soort is niet aan te bevelen boter is van zijne eigene soort te planten. ESeststoffen. M. De Caluwe waarschuwt nog eens tegen vervalscliingen. Wat men aanbiedt is maar uitschot van meststoften. Zoo boornmeol aan 29 fr. kan dit jaar geen nut moer opleveren en is te duur beendermeel aan fr. 15,75 zou goed geweest zijn voor den winter 't had dan kunnen teren, nu is l et te laat; fosfuurzuur aan fr. 0,48 de eenheid is een derde te duur men kan 't er niet uit trekken; gpano mot 2 0/0 stikstof biedt men aan voor 20 tol 25 fr.; 5 fr. ware een redelijke prijs. Men koope niet zondor waarborg op faktuur en zonder ontleding. U©©i3eE*k©eSk©n. Man zal heden te Baasrode beginnen afleveren. Er zijn er meer gevraagd dan beschikbpar; wie nog wil vragen haaste zich; men zal maken flat elk wat hebbe. Meesi hooft man kokoskoo- ken gevraagd; palmmeel en raapmeel zijn volgens hunnen prijs even goed. Vooral is het raapmeel aan 21 fr. met 3 0/0 vet, eene schoone accasio. Men voorziet zich van goede paspoorten voor hot vervoer van veevoeder. Rawisonkoekesi met 5/22 stikstof aan 16 fr. zijn to Syngem te bekomen. Men biedt er aan met 2 0/0 stikstof aan 11 fr. dat is veel te duur. Gazas^al met 2 0/0 tot 2,25 stikstof aan 2 fr. per eenheid is goed; maar men mag de onoplosbare stikstof niet betalen die erin zit dan ware men bedrogen. Niet bovenop strooien. PSantSTCSÏS. Men beproove of do maïs die men beeft, ontkiemt denkelijk niet veol. Eon toolioordor klaagt dat men bij do bestelling van maïs maar 100 kilos geeft mot don zak. M. De Caluwe. Dat is onrecht go moot dat niet aanvaarden. füeiasse. M. Goedortier zegt dat er nog geen melassevoedor is, maar binnen kort zal er zijn. Er zal suiker te krijgen zijn, ontaard met zout zoer goed voor do beesten. bloed.— Nog 2000 kil. beschikbaar. Zich totM. Goederlior wenden. AALST (Duitsche Komm.) 7 Maart. Tusschon do Zee en de Somma hadden enkel artilloriogevechten plaats. Pogingen van den vijand, om ten zuiden van laperen vooruit te komen, werden verijdeld. In Champagne maken onze troepen vorde ringen. Wij namen eenige vijandelijke loop graven en ongeveer 60 govangenen. Een sterke Fransche aanval tegen onze stellingen ten noordoosten van Le Mesnil, werd met zware verliezen voor den vijand fgeslagen, ten gevolge van ons geweer- en artillerievuur. Tèn oosten van Badonviller werden vijan delijke vooruitgangen afgeslagen. In de Vogezen kwamen de gevechten ten weston van Munster en len noorden van Sonnlïeim nog niet tot einde. Fransche bron. PARIJS, 6 Maart. (Reuter). In bet ba- richt van lieden wordt gezegd Er hebben enkelo levendige artilleriege- vechten plaats gehad in do omstrekon van Nieuwpoort en Ieporen. Van de Loie tot de Aisuo hebben bij lusschonpoozen artillerie- bevechten plaats gehad. In Champagne heeft het gisteren door ons behaalde voordeel aanleiding gegeven aan de Duitschors, om in den afgeloopen nacht nieuwe tegenaanvallen uit te voeren, die wij afgoslagen hebben. In de omstreken van Perthes zijn alle door ons behaalde voordooien gehandhaafd. AALST, 7 Maart. (Duitsche Kommanda tuur.) Onze krijgsverrichtingen ten Noord Wes ten van Grodno verloopen volgens ons be raamd plan. Eon Russische nachlaanval op Mocarce, ten Noord-Westen van Lomza werd afge slagen. Ook ion Westen van Przasnysz wer den sterke Russische aanvallen teruggewor pen. Onze aanval ton Zuiden van Prawa had den succes. 3400 Russen werden gevangen genomen en 16 machinegoworen veroverd. GosftsttPijksche bron. WEENEN, 6 Maart. (W. B.) Aan het geveclitsfronl in Russisch-Polen on West- Galiciö was bet gisteren ov6r het algemeen rustig. In de Karpathen werd op eenige punten -«streden. De toestand is niet veranderd. WEENEN, 6 Maart. (W. B.) Offi- cïoel. Ten oosten van Pietskow in Polen hebben Russische aanvallende bewegingen plaats gehad, dio door ons afdoend artillerie vuur mislukt zijn. Voor het overige bad op dit front, en op dat in West-Galicië niets van belang plaats. In do Karpathen duren do gevechten om het bezit va:i enkele hoogten log voort. Ongunstig weder, dat het uit zicht belemmert hoersclit op het gevechts terrein. In Zuid-Oost Galicië trad na de ge beurtenissen van de laatste dagen kalmte in. WEENEN, 6 Maart. (W. B.) De bla den molden, dat over bet gehoele front en met name in do Karpathen weder geweldig voel sneeuw viel. De dikke laag sneeuw on de voortdurende dichte sneeuwjacht, dio het uitzicht belet, maken olko militaire actie onmogelijk. Z«lfs waar de beide fronten elkander dicht naderen, verhindert het weer den strijd, zoodat hot gisteren langs de ge- tieele linio rustig was. Vooral in' de Karpathen doet het weer zich onaangenaam gevoelen. Hier is boven dien op de hoogten veol sneeuw blijven lig gen, zoodat hier op het oogenblik olke troe penbeweging onmogelijk ia* Russische bron PETROGRAD, 7 Maart, (P. T. A.) De generale staf deelt mede De Duitsch zijn bij bet station van Simno en in de buurt van Leipnoy weer teruggedreven. Depositie der troepen op do rechteroever van de Na rew is in hoofdzaak niet gewijzigd. Op de wegen naar Lomza duren de hardnekkige gevechten voort. Wij verjoegen den vijand in den nacht van 5 Maart van een hoogte die hot westelijk deel van den weg van Stamski naar Lomza beheerscht. Op den linkeroever der Weichsel, bij de rivier de Pilica beproefden de Duitschors op 5 Maart een aanval tegen den sector, ge vormd bij hot dorp Domanence. In do Karpathen duren de onvruchtbare aanvallen dor Oostenrijkers voort in de rich ting van Baligrod. In Oost-Galicie zellea wij het offensief voort en joegen de Oostenrijkers uit hun versterkte posities bij de rivier Bystnica Twrkschc bs'czi, KONSTANTINOPEL, 6 Maart. (W. B.) Hot hoofdkwartier bericht Gisteravond laat trachtte een vijandelijko vloot onder versterkt vuur op eenige punten van de kust buiten het vuur van onze artil lerie bij de stellingen van Sadol Bahr en Kum Kab, met sloepen soldaten aan wal te zetten. In het begin lieten wij den vijand begaan, maar daarna beantwoordden wij het vuur. Zestig soldaten, die bij Sadol Bahr aan wal wilden gaan, vluchtten weder naar de sloe pen on gingen terug mot achterlating van 20 doodeuen gewonden. Vier honderd vijandelijke soldaten, die hij Kum Kab aan land waren gezet, werden verdreven en verloren ongeveer 80 man aan doodon. Aan onze zijde in beide gevechten zes dooden en 25 gewonden. Na den tegenslag van gisteren ging de vijandelijke vloot in verschillende gedeelten uiteen en bombardeerde de open, onverde digde havens Dikili, Sarrasak eu Aivalik, aan de Engelscho Zee. Twee vliegers, die over de Golf van Sawo vlogen, vielen in zee; ook bet toestel ge raakte te water en verdween in do diepte. Van de andere oorlogetooneelen valt niets bslangrijks te vermelden. KONSTANTINOPEL, 6 Maart. (Ag. Milli.) Wij vernemen van de Dardanellen, dat oen vijandelijke vloot van zeven groote schepen de omgeving van Gheikly en de forten Kum Kali en Sedd el Bahr zonder cucces heeft beschoten. Verkenningsdetachementen, die landen wilden, werden door het hevige vuur onzer batterijen teruggedreven. KONSTANTINOPEL, 7 Maart. (W. B.) Naar de Angence Milli vernoemt, is Zaterdag namiddag oen Engelsche kruiser mot 3 schoorsleenen voor Dikeli, tegenover Mytilene verschenen; de kruiser vuurde 80 scholen af, waarop hij zonder zijti doel bereikt te hebben wegstsomde. Engelsche bs*on LONDEN, 6 Maar. De admiraliteit deelt mede Do krijgsverrichtingen in de Dardanellen worden voortgezet. Triomf, Oceaan Albionvoeren de zeeengte binnen en tastten 8 batterijen aan do witte rotsen aan. Do forten, veldkanonnen en mortieren beantwoordden bot vuur. Verkenningswatervliegluigon brachten des vonds bericht ovor verscheidene nieuwe artilleriestellingen, alwaar evenwel geeno kanonnen opgesteld werden. De watervliegtuigen ontdekten ook ver scheidene drijvende mijneu aan de opper vlakte van bet water. Eenige mijnenvisschers ruimden 's nachts, onder bescherming van torpedojagers, de mijnen weg, tot op anderhalvo mijl van den Kaap Kephen zij verloren door hel vijandelijk vuur slechts zes gewonden. Vier Fransche slagschepen beschoten bij Bulair de batterijen en do verbindingen. Canopus, Switture en Cornwallis begon nen daags nadien den strijd togen het fort 8. Tegen deze vaartuigen werd van tort 9 het vuur geopend tegelijkertijd door de veld kanonnen on de mortieren. De slagschepen trokken zich om 5 uro 30 terug. Alle drij waren getroffen doch slechts een man word verwond. Do verkenningstochten der vliegtuigen werden door hot weder vorhinderd. Het mijnenopvisschen duurde don gan- schen nacht door. De aanval werd voortge zet. De Russische kruiser Askold vervoegde de vloot in de Dardanellen. LONDEN, 6 Maart. Eene modedeeling van de admiraliteit bevat de volgende nadere bijzonderheden van de jongste operalies in do Dardanellen Woensdag kon de actie eerst in don na middag beginnen, ofschoon het weder ook toen nog ongunstig was. De Irresistible AlbionPrince George en Triumph hervat ten don aanval op bet fort Dardanos on do verdekt opgestelde kanonnen inde nabijheid. Dezo waren minder werkzaam dan te voren on werden thans door de schepen met meer zekerheid onder vuur genomen. Bij oen verkenning door een vliegtoostol werden verschillende kampen on twee vaste batterijen ontdekt. Donderdag was het schoon weder gowor- den. Het mijnenvegen en de beschioting worden toen geregeld voortgezet. Er zijn landingstroepen aan wal gezet te Kum Kali en Sedd el Bahr om voort te gaan mot do zuivering van het terrein. Aan den ingang van de straat werden vier Nordenfelt-kanonnen ontdekt en vernield, die de dorpoo in bedwang hielden. Er heb ben eenige schermutselingen plaat» gehad aan beide oevers. LONDEN, 7 Maart. Li hot officieel commudiquó wordt gezegd, dat de Britsche troepen, die aan land gegaan waren om de forlon aan don ingang der Dardanellen ge heel te vernielen, Donderdag 19 man aan doodon en 25 man aan gewonden verloren, terwijl 3 manschappen vermist worden. Op Vrijdag hebben 3 Britsche slagschepen de forten Roemelieh, Modjadieh-Hamidio en Namazieh aangevallen, dio doel uitmaken der verdediging der engten. Het kruitmagazijn van hot Hamidieh-fort vloog in de luchtdo beide andere forten werden beschadigd. Eon ander Britsch eska der is te Smyrna aangekomen en is het bora- bardemont begonnen van het verdedigings- fort van Yonickalo, dat aanmerkelijke scha de bekwam Een bombardement in meer gesloten orde is tharu begonnen. Duitsche bron. BEHLIJN, 5 Maart (W.B.) Officieel. Volgens een ambtelijke bekendmaking dor Britsche admiraliteit is de Duitsche onder zeeër U 8, gisteravond in do nabijhoid van Dover door een Engelsche torpedoboot lol zinken gebraoht. Da bemanning wierd ge red. BERLIJN, 6 Maart. (W. B.) Door de Engelsche pers is het bericht verspreid, dat de geweien Noorsche, thans Engelsche, stoomboot Thordis op 2S Febr. lij Beacby Head een Duitsche duikboot, die haar, naar beweerd wordt, aanvioi, geramd en tot zin ken gebracht zou hebben. Bij het onderzoek van do stoomboot in bet dok, is werkelijk beschadiging van de kiol en van do schroef vleugels geoonstaleerd. Naar ons van bijgevoegde zijde wordt medegedeeld.beproefde inderdaad op 28 Feb. een stoomschip een onzor duikbooten tot zinken trachtte le brengen. Da duikboot echtor slechts geringe sohade en keerde behouden naar zijn havonvau vorti&k terug. Fransche bron PARIJS, 5 Maart. (Reuter). Officjeet Een schip eener flotille van hK tweedot Fransch eskader beschoot gisteren m r.zX Kanaal een Duitscben ondorzeeër van 't ty pe der U 2. De onderzoeboot, dook ondor en verdween zondor een spoor achterle laten Engelsche bron. LONDEN, 5,Maart. (Reutor.) De Admi raliteit meldt, dat gistoran namiddag de Duitsche onderzeoër «US» tot zinken gebracht is in het Kanaal ter hoogte van Dover, door Engelsche torpedojagers. Die officieren en de bemanning van den onder zeeër werden gevangon genomen. LONDEN, 5 Maart. (Deuler). Een Britsch olietank-stoomschip is do Humber binnengeloopen do kapitein meldt, dat tnsschen Yarmouth en Spurn head een oen Duitscli luchtschip drie bommen naar het schip wiorp. Do kapitein had de gele genheid zigzagbewegingen te maken, zoodat de bommen zonder schade aan te richten, in het water violen. Het schip had, bij wijze van voorzorgmaatregel de booten gereed ge maakt om ze le water te laten. duitsche bron BRUSSEL, 5 Maart. (W. B.) Een Zeppelin-luchtschip, dat gisteren van een welgeslaagden verkenningstocht terugkeer de, is in de duisternis bij Tiiienen geland, waarbij bet luchtschip op een boox terecht kwam en niet onbelangrijke schade leed het scheen derhalve doelmatig om het schip te onttakelen, wat door de ontboden man schappen van een luchtschip-commando met den grootsten spoed word uitgevoerd. Het luchtschip zal in Duitschland weder ia elkander worden gezet. BERLIJN, 6 Maart. Aan de Voss. Ztg. wordt gemold, dat mon in welingerichte kringen te Wcenen meent, dat do Grieksch» regoenng tot militaire voorzorgsmaatregelen zal besluiten, welke in de eerste plaats als een gewapende onzijdigheid moeten w or don opgevat. Een openlijke afwijking door Griekenland van de onzijdigheid acht men niet waarschijn lijk. Do Korr. Norden voegt aan dit bericht nog too, dat volgons mededeolingen in wel ingelichte kringen te Berlijn ontvangen, men daar deze opvatting deelt. ZURICH, 6 Maart. In Italië schijnt ii* do laatste dagen oemzeor sterke toeneming der oorlogsgozindhoid vast te stollen te zijn. Een Italiaansche journalist, die doorgaans goede botrekkingen en oen juist oordeel be zit, uit to de roeoning dat de oorlog in do naaste toekomst zeer moeilijk zal to vermij den zijn. Uit Zuid Afrika wordt naar Londen ge seind, dat de eerste zonding Belgische sold i- ten, die ongeschikt voor den dienst geworden zijn en uitgezonden werden naar het Woun ded Allies Committee, aldaar aangekomen is. Zij werden geestdriftig ontvan.'on en op een bijzondere wijze onthaald. Zij zuilen oveneons de voorrechten gonieton, wek> voor do manschappon van de vloot bestaan. De heer Burgemeester Braun heeft als overste der stedelijke policie ontslag gono* men. De heeren opporkommissaris Van Weze- maol, adjunlct-kommissaris Mory on opper-x- brigadier Wl*yn waren Zaterdag nog ondor aanhouding. BERLIJN, 6 Maart. (VV. B.) Aan de le den van don Pruissischon Landdag, die heden het gevangenenkamp van Doberilz bezochten, werd medegedeeld, dat tot dus verre 780.000 man in do Duitsche kampen voor krijgsgevangenen geïnterneerd zijn.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1