I rail t 1 Da slrijd in Belgis en Frankrijk Van hst Oostelijk Veciiltoreia Ds strijd in dg Barianeiïen De duikbooten-oorlog ÊpTÈSnlS ESA-GSLiLD OORLOG TER ZEE De oorlog in de lurM De houding van Italië De toestand in Roumenië HLArIO EN DE OORLOG Stadsnieuws Priesterlijke benoeailngen Af te halen Brieven Stephania Paulina Maria Goleta Hyde e.SK-est-3:wagss jaas-gesag nummer 50 3 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 12 Kaari 2 911. 'T7? T; ??r: ABONNEMENTEN s z.es maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelen van het land. I* U1T8AAF, 4 u. *s avonds Iff 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité eoraroerciale et financière du journal, s'adresser «xclusivement A l'Agence Réclame Godis, 2, Place de ia Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST BtGOOTS, BsurapSaats, 8 I Kerkstraat, Teleloou A 3299 Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffet'De Osndt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bl&dz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Sport (per regol) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Reent.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agence Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. AS Het Amerikaansch Komiteit dor Rockefel ler stichting heeft te Rotterdam een stapel- lmis gehuurd aan de Rijnhaven, en de Hol land American Cotton Oil Company heeft ook kosteloos gebruik van een haror han- gaars aan het Komiteit afgestaan. De gehuurde entrepot is een reusachtige hangaar. Daar zijn duizenden en nog dui zendon pakken opgestapeld. Al deze pakken en kistou bevatten, wal Canada en Amerika afgezonden hebben, om het lot der Belgen te verzachten. Dat zegt ineens alles. M. Jenckinson, de afgevaardigde der Rockefeller slichting, is een bewonderens waardig man, want hij moet waarlijk stalen zenuwen en hersenen hebben voor hot werk dat hij doet. Die man weet alles wat or in die duizenden pakken steekt, door het lief dadige Amerika naar Holland gezonden. Hij woet ook reeds wat er zich in die pakken bevindt, die gedurig aankomen of op weg zijn. In heel dien rammel heeft hij orde weten te brengen, alles is gukatalogueerd en het geen op T eerste zicht als een warboel zou gelijkon, is inderdaad geregeld als in hel besto magazijn. Van den eonen kant van don hangaar be vinden zich de kisten on pakken zooals zij toekomen. Van den andoren kant de kisten en pakken nadat zij onderzocht zijn. In liet middon is de boekhouding, waar alios opge- teekond en genummerd staat, 'tis dan ook gomakkolijk onmiddellijk alles te vinden wat men noodig heeft. In do gehoeie zaal gaat geon handschoen- knop verloron. Zestig Bolgen zijn daar be stendig aan 't. werkom alles te openen, na te zioc,uiteen te rapen enz. Alleen de hoofd- magazijnior is oen Hollander. Opsommen wat do kisten on pakkon allen bevatten, is totaal onmogelijk. De verschil- lendste artikelen en benocdiglieden, zijn daar voor handen. En nochtans is alios bruikbaar. M. Jenkinson heeft zich de medewerking vorzekerJ der verschilligo Nederlandsche Steunkomitoiten voor de Bulgen en baron E. Van Zuyll is door het gouvornemonlskomi- teit aangeduid, om do Rochefelior stichting bij te staan, iu haar streven, om in al de kampen en barakken werk te verschaffen. Baron Van Zuyll is nu om zoo te zeggen, de rechterhand van M. Jenkinson geworden, die niet weinig is in zijn schik is, door zulk dienstvaardig persoon geholpen te worden. Roeds bobben 5000 Belgische vrouwen werk gevonden in de naaiwerkhuizen en groote huishoudscholen worden in de 24 kampen gemaakt. Met do Singerkompagnie van Amsterdam is een kontrakt aangegaan voor net huren van 1000 naaimachie >en. Alle weken worden 10,000 meters molton flaneel, katoen en 5000 kgr. wol gekocht en verwerkt. Er zijn 70.000 kisten en pakken uit Amerika aangekomen in da negen laatste weken en er worden er nog ongeveer 200 daags bij verwacht. Deze weinige regelen zullen volstaan om de grootheid der toewijding van Amerika naar waarde te schatten. De tyalgon van heden, nocg dezen der toe komst zullen het ooit vergeten. AALST, 9 Maart. Duitscho kommandatur. Op de Lorettehoogte hebben onze troepen den Frauschen twee loopgraven ontrukt. Wij maakten 6 offleieron en 250 man ge vangen en voroverden 2 machinegeweren en 2 kleine kanonnen. In Champagne is den strijd nabij Souain nog niet tot een einde gekomen. Ten Noord Oosten van Lo Mosnil waren de Franschen die een aanval voorbereidden, door ons vuur daartoe verhinderd. In de Vogezen verhinderen mist en sneeuw de krijgsverrichtingen. De strijd ten westen van Munster en ten noordon van Sennheim duurt nog voort. Fransche bron. PARIJS, 8 Maart. (Reuter). Onze vorderingen in Champagne duurden gisteren voort. Wij namen loopgraven ton noordwesten van Souain. Wij wonnen terrein ten noordon van Ba- douviller, inde Vogezen. Op den Reichacker- lcopf deden de Duitsciters gisterenmiddag oen heviged tegenaanval. Een ©ogenblik waren zij in staat dou voet van de hoogte te nomen, maar na een vcrwood gevecht van man tegen man wierpen onze infanteristen hen terug en bleven zij meester van de Reichaekerkopf. In den Bovcn-Elzas, ton zuiden van de spoorwegstatie Burnhaupt, werd een aanval tegen onze voorposten door ons infanterie- vuur verijdeld. PARIJS, 9 Maart. (Reuter.) Het communiqué van gisteron avond meldt In Champagne poogde de vijand het bosch te heroveren, dat door ons gisteren ten westen van Perthes was genomen. De aanval werd afgelagen. Door onzen tegenaanval wonnen wij terrein ten noorden en oosten. In de streek bij Perthes, hebben wij een loopgraaf genomen. Tussohen Mosnil en Beauséjour verloren wij eenige meiers, die wij gisteren wonnen. In de streek van St. Mihiol kregen wij vasten voet. AALST, 9 Maart. (Duitsche Kommand.) Ten oosten en ten zuiden van Augustow mislukten Russische aanvallen, onder zware verliezen voor den vijand. Ten noord-oosten van Lomza, liet de vijand, na een verwoeden aanval, 800 ge vangenen in onzo handen. Ten noord-wosten van Ostrolenka ontwik kolen zi<^i gevechten welke nog voortduren. In de voor ons gunstig verloopene ge vechten ten noord-westen en ten w os ten van Przasnysz, maakton wij 3000 gevangenen. Russische aanvallen ton noordon van Rawa e» ten noord westen van Novo Miasto hadden geon succes. Zij lieten 1750 gevan genen in onzehanden. öosfceïtrSjksciiie bron. WEENEN, 8 Maart (W. B.) Officieel. In do nog voortdurende gevochten in Rus sisch Polon worden nog ruimschoots suc cessen behaald. Do vijanden worden uil verschillende vooruitgeschoven steunpunten en loopgraven verjaagd, waarbij zij zware verliezen leden. Een gelijk succes had een korte aanval van onze troepen in West Gali- cie, waar bij Gorlice gedeelten van de vijan delijke loopgraven doorbroken en de plaats na een bloedig gevecht veroverd werd. Ver scheidene officieren en meer dan 500 man werden gevangen genomen.In de Karpatlien wordt hardnekkig gestreden. Bij Reyskow deden gisteron de Russen een aanval met sterke strijdkrachten, waarhij nieuwe ver sterkingen steeds do gedunde rijen van den vijand aanvulden. De met allo middolen beproefden aanval werd ondanks zware verliezen driemaal tot in do nabijheid onzer stollingen doorgezet. Telkenmale brak de laatste stormloop der Russen onder vernietigende verliezen tegen de linies onzer versperringen. Honderden dooden liggen voor onze stellingoe. In eon andere sector van ons gevechls- front gingen onze troepen na een afgeslagen Russischon aanval tot oen plotselinge tegen aanval over en verovordon eon door den vijand sterk bezette hoogte. Wij maakten opnieuw 10 officieren en 700 man gevangen. Op de naburige hoogte worden 1000 Russen gevangen genomen. In Z. O. Galicië leed een sterke afdeeling cavalerie, die tegen een vleugel onzer stel lingen geïsoleerd optrad, eon gevoelige ,no- derlaag. Russische brost PETROGRAD, 8 Maart. De strijd in den omtrek van Augustow, alsook ten westen van Lomza en rond Mlawa wordt hardnekkig voortgezet. Wij maken voortdurende vorderingen In Bukovina moeten de Oostenrijkers op heel de lijn achteruitwijken. Wij naderen Cernowitz, Onze troepen be zetten Kolomea, Stanislau en Sadagora. De Oostenrijkers schijnen zich nabij Nad- vorna tot den slag voor te bereiden. TurËtsche bron KONSTANTINOPEL, 8 Maart. Ilot groot hoofdkwartier meldt Op 7 Maart beschoten drie vijandelijke pantserschepen zonder gevolg drie uren lang do forten van Stirna, waarna zij torugtrok- ken. Op 8 Maart, 's morgends, zeiten zij do beschieting voort, doch ook zonder uitwerk sel. Deze beschieting duurde nog een uur. Beide beschietingen richtlea niet de minste schade aan. 's Namiddags beschoten Engelsche oor logschepen onze batterijen aan de Dardi- nellen. Daar zij zagen dat zulks te vergeefs was, keerden zij haar het eiland Tenydos torug. Een kruiser schoot ook van uit de golf van Saros onze batterijen, doch hij werd door twee granaten op het dek getroffen. De Engolschen bobben eone landing ge daan en poogden naar Irak op te rukken, doch zij liepen eene nederlaag op. Toon zij onze stellingen in den omtrek van Ahvaz poogden aan te vallen, werden zij door onze troepen en vrijwilligers terug geslagen, 400 dooden en gewonden verlie zende. Ook talrijke gevangenen bleven in onze handen. De vijand vluchtte in wanorde terug naar zijne schepen. Onder de dooden bevinden zich een majoor en 4 officieren. Wij maak ten 3 kanonnen, 500 geweren, 300 paarden heelkundig matoriaal onz., buit. Onze ver liezen zijn onbeduidend. Engelsche bron. LONDEN, 8 Maart (Reuter) De ad miraliteit deelt mudo De krijgsverrichtingen aan de Dardanellen worden voortgezet, bogunsligd door schoon weder. Zaterdag violen do «Queen Elisabeth», de «Agamemnon» en do Ocean» de forten aan de Zuidzijde van de doorgangen aan. Vier Britsche schepen en eon Fransch oorlogschip schoten over het schiereiland van Gallipoli op de forten bij Kophez. Zondag brachten vier Fransche schepen de batterij hij Dadanus tot zwijgen, terwijl de «Agamemnon* en de «Lord Nelson» het bombardement aanvingen der versterkingen in do straat, en de forten Rumili, Madjideh en Hamidieh I tot zwijgen brachten. Op 5 Maart werden de «Caulois» de «Aga memnon» en de «Lord Nolson» ieder drie maal getroffen. De schade is niet ernstig. Op de «Lord Nelson» zijn drie man lichtge wond. Engelsche bron LONDEN, 9 Maart. (Reuter).- De admiraliteit meldt, dat het stoomschip Berylrove metende 2389 ton, goladon met steenkolen. Zondag is gezonke waarschijn lijk getorpedeerd door een duikboot. De be manning van 33 koppen i3 gered. Ontsnapt De kapitein van het te Liverpool thuis hoorehdo stoomschip Ling Chow, heeft mee gedeeld dat hij Donderdag, toon hij zijn schip van Londen naar Glasgow bracht, bij Lands' End een DuiIscho duikl>oot hoeft ontmoet. Wij verlieten, zoo vertelde de kapitein, Woensdag Londen en den volgenden avond om half zes passeerden wij Land's End. Op zoowat 10 mijl afslands'van liet Longships- licht zagen wo eon duikboot naderen. Hot was duidelijk, dat hot haar bedoeling was ons te onderscheppen. Ik gaf onmiddellijk bevel opde kust aan te houden on gedurende een half uur volgde de duikboot ons. Toen gaf zo het op. Wij zeilen in volle vaart nog eenige uren onzen koers voort, tot het don ker werd.Toen liet ik het schip met gedoofde lichten de reis naar Glasgow voortzetten. Nieuwe onderzeeërs Uit Kopenhagen wordt aan de Daily Tele graph te Ropenhagen geseind dat do werven te Kiel 15 duikboolen van een nieuw lypo onder handen hebben. Een zeeslag op handen Uit Athene komt het bericht dat or een Oostenrijkse)! smaldeel is uitgeloopen, ter sterkte van 4 dreadnoughts, 3 kruisers en 12 duik booten. Duitsche schepen vertrekken. Router seint uit New-York aan Engelscho bladen dat sommige Duitsche schepen, die er liggen, aanstalten maken om te vertrek ken, o. a. de Va Ierland van de Hamburg- Amerika-lijn cn do George Washington van de Nord deutsche Lloyd. Nog een sloomer getorpedeerd. Naar de N. Ct. verneemt is op onze kust oen flesch aangespoeld met een i .- ht dat hot stoomschip Ariorto van d Don- lijn in hot einde der vorige maat»: gal op do Iersche kust is getorpr Een vliegtuig opgevischt Eon Iïollandscho loodsboot vond dezer dagen nabij IJ muiden het wrak van een vliegtoestel. Men nam het wrak op sleep touw, doch de kabel brak. Torpedoboolen zijn dan op zoele gegaan en hebben het toe stel teruggevonden en naar IJ muiden ge bracht. Volgens een konfralor was bel hout en het aluminium van het toostel vernield. De motor was een Fransche, motor Gnome, goleekend nummer 287 R. In het zetHtje vond men oen kompas en driev Engelscho tijdmeters. Ongetwijfeld heeft men hier dut een En- gelscli vliegtuig voor bandon. De Dardaneifenkwestie. Volgens een telegram uit Rome aan de Frankfurter Zeitung, is het nog niet dui delijk tot welke houding do Italiaansche re geering in verband met den aanval op de Dardanellen zal besluiten. In het kabinet zijn twee stroomingen, de eene bepleit deelne ming van Italië aan dien aanval, do andere is van oordeel dat Italië zich daartegen moet verzetten. Ook in de pers komen die tegengestelde zienswijze tot uiting. De Popoio Romano stelt vast dat de geheele oosterscbe kwestie door het optreden der entente op het tapijt komt. Turkyë lieoft ongetwijfeld een fout begaan door de Zeeëngton voor de onzijdige scheepvaart af te sluiten en niet, zooals in den oorlog tegen Italië, zooveel mogelijk de koopvaardij te laten doorgaan, maar dat neemt niet weg dat thans Italië en de Bal- kasntaten met bezorgdheid de gebeurtenis sen volgen. Do handelwog tusschen de Zwarte Zee en de Middellandsche Zee mag, naar hun overtuiging, noch in handen van óón mogendheid, noch van één groep van mogendheden zijn. In de Italiaansche Kamer. De Italiaansche minister van Oorlog heeft in de Kamer een lange redevoering over de legertoestanden gehouden. Do minister be sloot met het verzoek de voorstellen aan te nemen en met "den wensch dat het land achter het leger moge staan, dat den rugge steun van de geheele natie noodig had, om bij de moeilijke laak die het misschien wacht te, zich van zijn sterkte bewust te zijn. Zal Italië ingrijpen? Krupensky, do Russische gezant aan het Quirinaal, verklaarde in een interview, dat Ilaliè's deelneming aan den oorlog, op het beslissende oogenblik onvermijdelijk is. Hij zeide dat Italië eene ijdule hoop zou koeste ren, indien het meende dat het zijn toekomst plannen kan verwezenlijken door werkloos toe te zien. Zijn hoogste belangen eischen,dat het aan don oorlog deelneemt, opdat het op don grooten dag der afrekening niet afwezig zij. Een Buitengewoon Oortogskrediet FRANKFORT, 8 Maart. (W. B.) Naar de Frankf. Ztg. uit Boekarest ver noemt, eischte de Ruraeensche Regeering eon verder buitengewoon oorlogskrediet van 200 miljoen. Klassen binnengeroepen. Uit Boekarest wordt ook geseind, dat de Roemeensohe minister van Oorlog leger. 13 Maart aanstaande do 3 laatste reserveklasso heeft opgeroepen. Do leerlingen van de militaire academie werden tot onder-officier bevorderd en zullen 15 Maart in hunne egimonten worden geplaatst. Zooals men weet heeft een Grieksche Kroonraad plaats gehad, in gevolge waar van M. Venizolos, kabinolsoverslo. en de andere ministers bun ontslag gegeven bob ben. De Koning zat de vergadering voor. Verder bevonden zich nog in de vergadering MM. Venizolos, Dragumis, Tlieotokis, Phal li's on don stafoverste, generaal Dusmanis. M. Venizolos legde langdurig zijne ziens wijze uiteen en verklaarde, welke volgens iiem do nodige politiek van het gouverne- mont moest zijn. Na hein spraken ook MM. Theotokis, Dragumis en Rlial'is. Toen M. Veuizelos het paleis verliet, verklaarde hij, dat hij zijn ontslag zou geven omdat de Koning zijne politiek niet goedkeurde. ZaTmit weigert. ATHENE, 9 Meert. (Rearer). Zaïmis weigert» «ioh roet de «amena tel ling van een Kabinet te gelasten. De openbare meening is reed' 'ot lialmto teruggekeerd, Bbiizansche bron ROME, 8 Maart. (Wolff.) Het Giornule (TItalia verneemt uit Athene liet besluit van den Koning om niet legen Turkije tusschenbeide to komen, beteokont geen overwinning vun de middon-Enrópee- sclm mogendheden op de entente, doch is met een bezwaard hart genomen, omdat het leger niet voldounde is voorbereid en het land door de Baikan-oorlogorf economisch en financieel is uitgeput. ÖMÜsche bron. BERLIJN, 8 Maart. (Korrespondonz Norden) Do chof van don generaion staf in Griekenland schijnt zich legon oen on middellijk ingrijpen van Griekonland te hebben uitgesproken. In Italië was men zeei verbaasd over den uitslag van de bosprekin» gen van den kroonraad te Athene. Blijkbaar acht de koning het beslissent: oogenblik nog niet gekomen en wil hij zich zijn beslissing nog voorbehoudon. Wel zou hij den mogendheden dor entente Grieksche havens ter beschikking hebben gesteld, maar hij wil Berlijn niet ontstemmen. GOED GESTRAFT. Woensdag mor- gend zijn door hot Duitsch krijgsgereoht, drie personen, die zich plichlig gomaakt hadden aan dieften van telofoondradtm langsheen de spoorbanen, veroordeeld ge worden. Een der dieven kreeg 18 maand gevang; de twee anderen ieder een jaar. De straf moet iu Duitcchland uitgeboet worden. 't Is te hopen dat zulks eene goede les zal zijn voor andere dieven. Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop van Gent heeft benoemd Bestuurder der Zusters Apostolinnen van Wet teren te Gent (Coupure), den E. H. De Staercke, onderpastoor vail Sl-Paulus, to Gent. Onderpastoor to Schellebelle, den E. H. Van Hecke, surveillant to Dendermonde, te Appelterre, den E. II. Vekeman, leeraar te Dondermonde; te Vracene, den E. II. De Maesschalck, surveillant in St-Jozefsge- sticht te St-Nicolaas. Pastoor to Verrebroeck den E. H. De Clippele, onderpastoor te Ninove. Op ons buroel zijn brieven voor de volgen de personen Direct. Laiterie Sle Marie, Santbergen. M. De Coninck-Van den Bossche, Aalst. M. R. Van Wambeke, Audenliove St-Gery. Madame Tony Spruyt de Vaulx, Borsbeke. M. Callebaut, Burgemeester, Nieuwerkerken M Robert Van Hautte, Staliostr. V/etteren. J. B. Van Tittelboom, fruitk. Borsbeke. Pioto^tf anderjuque, Pumolo (Brabant) M. Petrus Bantens, Achtorslruat, Haaltert M. Justine De Ha eek. Kerkstraat, Gysegena M. W° Cam. De Smet, Uilenhoek, Wanzele M. Odile De Neef, Lede, Dries M. V. Roelandt, Lede. M. Louis Callebaut, Hofstade. M. Benoit De Schepper, Eekent, Haeltert. M. Moens, Wieze. M. Hubert De Rop, Moorsel. M. J. Schippers, Dorp, Nieuwerkerken. M. Vanderpooten, Ledebaat). 15, Aal3t. M. Do Cock L., Elone. Mad. la Directrice de Cours Professionnols, Hofslade. Madame Marie, Pensionnat de Jésus, Lede. M. Henri Persyn, Groote Markt, Aeltre. Sociéié dos eaux minéraio do Koningsbron- non, Nederbraekol. M. Marie Do Bolle. Elderherg, Baerdegem M. Xavier Kiekens, Herdersem Mej. Margaretta Kiekens, Baerdegem M. 1'Officier du Ministère public a Ninove MM. Tant-De Buck en zoon, Ledq M. J.Van deMeersch, Vlier/.ele Strijmeersch M. Petros Troch, Elektriokstraat. Ledo Mev. Marie Muylaert, Nieuwerkerken M. Louis Van den Bosch, Moldert M. Frans Moens, Boschkant, Herdersem M. Camiel Cammu, Schovostraat, 2, Wieze M. Dom. Provost, Nieuworkorkon, Restart Andere personen, dan deze wier adres opgegeven wordt moeten niet om brieven komen. ERPE. Gevonden. Een pak bevattende kostelijke waarde, door Jozef Van de Sype, koopman in kalveren, Erpe, Dorp. De eigenaar mag het bij voornoemde komen afhalen. De Familie Vrrwilghijn van St-Niklaas un de Familieën Dit Bois-Vrrwii/ihun van IfSSbeke meiden met innige droefheid het aisterven van MEVROUW WBDUWK VAN MIJNHKRR Jozef Theodoor Aloys Verwilghem geboren te Gent den 7 Juni 1814 en overleden te St-Niklaas op 8 Maarl 1915, versterkt door de laatste IIH. Sakramonten. Dj lijkdienst beeft plaats gehad op Donderdag 11 Maart 19)5, ten IU 1/4 in dc Lieve Vrouwkerk van SUNikluas. Gezien <le huidige omstandigheden verscho- •nen zij zich bij hunne talrijke vrienden en ken nissen aan allen geene overlijdeus aankondigin gen to kun-en zonden cn verzoeken hun dit be richt ais dusdanig te aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1