Oorlogsberichten De öyikboot- en mijnooriog Van het Oostelijk vechtterrein Nog de ministerïeële krlsis Ccn-en-twimtigsfte Jaargang nuraacsser 62 Dijnsdag 16 Maart 1915 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE OENDT. De strijd in Belgie en Frankrijk Da strijd asn da Bartaüen Van het Kaukasisciie en Perzische gevechtsterrein De toestand in Portugaal De houding van Italië Voor de slachtoffers van den oorlog. De houding van Bulgarie Stadsnieuws Steilelijfc Onderstands- en Voedingscoraiteif. WIT SRÖ9D AAN 0,45 DE KILO 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN i Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. 1° UITGAAF, 4 li. 's avonds 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour touts la publicité commercials et flnancière du journal, s'adresser exclusivemeat i l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxolles. BUFIEELEN TE BRUSSEL I TE AALST Md GODTS, 2, Beursplaats. IV. 9, KerKetraat, a Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN Kh aank(1 tot 4 kl. rog.) ft. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladzi (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 3,00 Sport (per regel) ft. 1,00 Oemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per rogel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk t. wenden Agence Réclame Oodts, 2, Beursplaats, Brussel. In do Kommandantur te Aalst, is te beko men, de volledige lijst der Belgische gemeen- ton, voor waar thans door de Duilechepost brioven kunnen verzonden worden. Be prijs dezer lijst is 20 centiemen. De eersto lijst der gesneuvelde Bel- gischo soldaten, roemrijk op het veld van Eor, voor het Vaderland gestor ven, is verschenen. Velen van hen zijn aan hunne won den bezweken in onze krijgsambulan- ciën. Onze doorluchtige Kardinaal en Aartsbisschop van Mechelen heeft daar vele gekwetsten bezocht en hun >m hunnen heldenmoed geloofd en 'eprezen. In zijnen beroemden Iler- lerlijken brief schrijft hij Toen onze lederige soldaten op onzen geluk- vensch over hunne dapperheid 01 s jenvoudiglijk antwoordden Wij hebben slechts onze plicht gedaan n of "de Eer gebiedt hetdan drukten zij op hunno wijze, don godsdienstige» aard hunner Vaderlandsliefde uit Tot troost van de christene ouders, die gesneuvelde zonen beweenen, schrijft hij verder «Verlangt gij te weten wat ik denk over do eeuwige zaligheid van den dapperon, die, zijn lot bewust, het leven ten beste geeft om de eer zijns Vaderlands te verdedigen en om de gekrenkte rechtveerdigheid te doen eerbiedigen, dan aarzel ik niet te antwoorden, dat da Heer gewis de dapperheid van den soldaat bekroont en dat de dood christelijk aanvaard, zijne zaligheid verzokert o Wij bewonderen den heldenmoed van den soldaat zou het mogelijk zijn dat God dien heldenmoed niet mot lieide aanvaarde Christelijke moeders, weest dan trotsch op uwe zonen. Onder al de smarten is er wellicht geene onzen eerbied zoo waardig als uwe smart. Ik zio u, dunkt mij, in rouw, maar recht toch, naast de Moeder dor smar ten, aan den voet des Kruises. Ik kan niet nalaten mijnen gelukwensch te voegen bij mijn rovwbeklag. Al onze helden worden niet aan de dagorde der legers gebracht, maar wij hebben reden te verhopen dat zij de onver- welkbare Kroon der zaligen zullen erlangen Want zoo groot is de kracht van eene akte van volmaakte liefde dat zij voldoende is om heel een zondig leven uit te wisschen zoo wordt in eenen oogwenk een zondaar tot een heilige. En het moet ons allen tot chrisielijken troost verstrekken, te denken dat, niet alleenlijk onder de onzen, maar even eens in de andere oorlogvoerende le gers, dezen die ter goeder trouw ge hoorzamen aan de tucht hunner over sten, om eene zaak te dienen welke zij rechtvaardig achten, do uitwerk sels genieten van de zedelijke kracht hunner opoffering.- En hoevelen zijn er niet onder die jongelingen van twintig jaar wien het misschien zou ontbroken hebben aan moed om wel te leven, en die, mede- gerukt door hunne Vaderlandsliefde, den moed hebben om wel te sterven. Deze welsprekende woorden schet sen op meesterlijke wijze den christen en heiligen heldenmoed onzer dappere gesneuvelden en zijn bekwaam om aan hunne treurende ouders de christelijke onderwerping en gelatenheid in te boezemen. Het is voorwaar voor de kristenen, die een gesneuvelden zoon, broeder, echtgenoot of vader beweenen. een heilzame troost, te weten, dat dougene om wien zij treuren, door zijn leven te offeren voor het Vaderland, het eeu wig leven en het Hemelsch Vaderland Verworven heeft. AALST, 12 Maart. (Duitsche Komman datur). Twee vijandelijke linieschepen begeleid door eenige torpedobooten, losten gisteren op Oostende meer dan 70 schoten, welke schade veroorzaakten. Toen onze batterijen hun vuur beantwoordden, verdwenen do vijandelijke schepen. De Engelschon, die in Neuve Chapelle vas ten voet gekregen hadden, poogden verleden nacht verscheidene malen uit Westelijke richting door te dringen. Zij werden terug geslagen. Ook ten Noorden van Neuve Chapelle wer den Engelsche aanvallen afgewezen. De strijd is daar nog aan gang. In Champagne heerscht thans rust. In de Vogezen is ten gevolge der sneeuw vallen de bedrijvigheid gering. Fransche bron PARIJS, 10 Maart. (Reuier). In het otficieolo Fransche comminuquó van heden avond wordLgemeld Er had een zeer hevig bombardement van Nieuwpoort plaats, .met 42 o.M.-kanonnen. TuBSchen de Leie en het kanaal van La Bassóo behaalde het Engelsche leger, ge steund door onze zware artillerie, een be langrijk succes. In Champagne deden de Duitschers her haaldelijk tegenaanvallon, zonder echter een duimbreed terrein te winnen. Op de hoogten aan de Maas heeft onze artillerie een aantal vijandelijke loopgraven vernield. PARIJS, 11 Maart (Reuter) In het avond-communiqué wordt gezegd Een dik ke mist heeft de krijgsverrichtingen zeer belemmerd. De Engelschen hebben mot veel succes We8tondö in België gebombardeerd. Wij hebben 2 tegenaanvallen afgeslagen Wij hebben Woensdag avond aan merkelijke vorderingen gemaakt in 't bosch ten Westen van Perthes, tegenover een wan- hopigon Duilsclien tegenstand. Wij hebben bij Reichackerkopf in do Vogezen een te genaanval afgeslagen. PARIJS, 11 Maart. (Reuter). De gisteren ondernomen aanval der En gelschen had lot resultaat, dat loopgraven voor Neuve Chapollo, werdon genomen. De Duitsche artillerie loste slechts weinige schoten. Van het overige gedeelte van hot front valt niel%te vermelden. AALST, 12 Maart. Ten noorden van het Augustowerbosch werden de Russen verslagen. Zij trekken overhaast naar Grodno terug, na eene neder laag geloden te hebben. Wij namen 4000 gevangenen, waaronder 2 regimentsbevel- hebbors en veroverden 3 kanonnen en 10 machinegeweren. Ook uit den omtrek van Augustow is de vijand terug naar Grodno getrokken. Ton noorden van Ostrolenka, namen wij bij een aanval 3 officieren en 220 man ge vangen. Ten noorden en ten noord-westen van Przasnysz vorderen onze aanvallen. Meer dan 3200 gevangenen bleven in onze handen. De Russen hebben officieel bekend ge maakt, dat zij twee zegepralen behaald had den, nabij Grodno en nabij Przasnysz. In beide slagen meldden zij, dat zij twee Duit sche legerkorpsen vernietigd hadden. Indien de Russische legeroverheid zulks waarlijk meende, dan zal zij door de gebeur tenissen der laatste dagen en de strijdkracht onzer troepen zeer ontgoochold zijn. Hun zoo sterk aangekondigd offensief van Grodno is spoedig gestaakt. In de eerste zinnen van onze mededeeling van heden, ziet men reeds wat de troepen, die er zich waagden, ondervonden. Nabij Przasnysz bevinden onze troepen, na eene voorloopige achlerwaartsbeweging, zich nu opnieuw,op 4 kilometers ten Noorden der stad. Sinds do ontruiming dezer stad werden 11460 Russen krijgsgevangen geno men, op de slagvelden tusschen de Weichsel en Orzyo. Oostsoirijksche bron WEENEN, 11 Maart. Officieel. Het terrein in de laatste dagen veroverd blijft in onze handen. Pogingen des vijands om afzonderlijke steunpunten te veroveren, mislukten Een nieuwe Ik sneeuwval heeft de krijysverriclïlinge Karpathen groote- lijks verhinderd. Ondanks de slechte weer- gesieltenis, duren de gevechten voort op verschillige deelen van het front. Wij hobben eene hoogte genomen en den vijand, die verscheidene kompagoiën sterk was, verdreven. Twee officieren en 360 man werden krijgs gevangen gemaakt. Nachtelijke aanballen werden met ver liezen voor den vijand afgeslagen. Tijdons de achtervolging van do vijandelijke macht, ten Noorden van Nadworna, werden nog 250 gevangen gemaakt. Voor het overige is alles kalm evenals in Bukovina. Russische bron. PETROGRAD, 11 Maart. (Ofiicieele me dedeeling van den groeten algem. slaf Nabij Seyny (tusschen Suwalki en de Njemen) en Krasnopol malton wij vorderin gen. Gisteren en eergisteren heeft de vijand een aantal 12duimbummen op Ossowieoz gewor pen. Op den rechteroever der Narew heeft een hevig arlilloriegevecht plaats gehad. Tusschen Chorzelo-Przasnysz en langs heen do rivier Orzec, heeft de vijand met groolo strijdkrachten aangevallen. Deze troepen kwamen uit de richting van Grodno on uit Duitschland. Op den linkeroever der Weichsel, in de streek der Piiica, was onze tegenaanval zeer vruchtbaar,ondanks den hevigen tegenstand. Nabij Dopuzno hebbon wij dag en nacht aanvallen afgeslagen. Op de Dujanec hid een hevig artilleriege vecht plaats. De Oostenrijkers hebben op het front van Gorlitz tot Uszok talrijke aanvallen gedaan, welke allen afgeslagen werden. In Oost-Galiciëis de toestand onveranderd. Turksche bron. Het bombardement van Smyrna. CONSTANTINOPEL11 Maart. (W. B.) DeTurksche bladen in Smyrna wijzen erop. dat de zeer kalme houding, die de Turltscho bevolking dor stad bij het bombardement aannam, ton zeerste afstak tegen de houding der Engelsche bevolking, die telkens .wan neer do Duitsche vloot de Engelsche steden bombardeerde, door vrees werd aangegrepen en op de vlucht ging. Fransche bron. PARIJS, 11 Maart. (Officieel). De Queen Elisabeth geholpen door 4 an dere oorlogschepen, is de Dardanelleri bin nengevaren en heeft met hare löduimkanons het fort Rumeli Medzidich Tabia, gelegen aan de zuidelijke punt van Kilid Bahr be schoten. Het slecht weder verhindert de krijgsver richtingen. In de Noordzee. YMUIDEN, 11 Maart. (Part.) Een stoom trawler, vannacht te Ymuiden binnengeko men, moet gerapporteerd hebben, dat hij des avonds om de Zuid Duitsche oorlogs schepen en Duitsche onderzeebooten voorbij gekomen is, die met groote vaart Zuidwaarts stoomden. Het hedenmorgend binnengeko men Noorsche atoomschip Terrier en Wla- diwostok heeft het bericht bevestigd. Op den Schauwenbank is door een ander binnengekomen schip, een wrak ontmoet waarvan de masten en een deel van den schoorateeu even boven water uitsteken. Bijzondere kenteekenen waren niet te ont dekken. PETROGRAD, 11 Maart. (Pet.Tel.Ag.) Mededeeling van den generalen staf van het Kaukasisciie leger Gisteren hebben onze troepen in de streek aan gene zijde van de Tsjoroch 2 kanonnen op de Turken veroverd. In een geveciit bij Dilma in de richting van Azerbeidsjan hebben wij vorderingen gemaakt. Op de andere fronten geen verandering. xn. Griekenland. De New-York Herald schrijft dat de Kroonraad zich bij meerderheid van stem men, deze van den Koning inbegrepen, voor behouden eener strikte onzijdigheid ver klaard had. Een telegram uit Lissabon meldt, dat de politieke conferenties, geen den minsten uitslag opgeleverd hebbon. De zitting van liet wetgevend congres is tot later uitgesteld door het gouvernement, waardoor de deraokraten hoogst misnoegd waren. Dezen voegden zich bij de parlemen tairen en hunne aankomst voor het paleis, gaf aanleiding tot hevige betoogingen. De betoogers werden door de ruiterij uit eengedreven. Talrijke Portugeezen zijn naar Spanje gevlucht, uit vre«'S voor een burgeroorlog. De partij van Alfonso Costa teekent hevig verzet aan tegen het krijgsbewind. Te Monte Pedral heeft eene botsing plaats gehad tus schen burgers en militairen. Er zijn talrijke gekwetsten en verscheidene aanhoudingen werden gedaan. Verscheidene municipale raden weigeren gehoorzaamheid aan het gouvernement. Gis teren moest eene vergadering van hot Parle ment plaats hebben, doch het gouvernement verbood zulks, hetgeen opnieuw onlusten verwekte. Eene sterke polici8macht be waakte het Parlementsgebouw. De partijgangers van Gosta vergaderden dan in den omtrek van Lissabon en vorklaar- den president Arriaga en het ministerie buiten de wet Zoover staan thans de zaken.... Het gouvernement heeft voorzichtigheids halve den kruiser Adamasler naar Porto gestuurd. De Italiaansche drukpers De Koelnisciie Zeitung meldt, dat de Italiaansche bladen den vrede aanprediken, daar Italië enkel onder die voorwaarden genoegdoening krijgen kan. Over de ouderhandelingen met Duitsch land en Oostenrijk wordt in de morgendbla- den geen woord gerept. Volgens de Avanti zou de afgevaardigde Raimond aan M. Salandra verklaard hebben dat de onderhandelingen Italië zouden ge dwongen hobben, aan de zijde van Duitsch land te blijven. Daarop zou Salandra ver klaard hebben dat do belangen van Italië eene eerlijke en duurzame verstandhouding met Duitschland voreischton. Onderhandelingen De pogingen van Duitschland, om tus schen Oostenrijk-Hongarie en Italië op den grondslag van den afstand van Trentino en een wijziging van de oost-grens tot Gorizia (of Görz, a/d. Isomzo) een vergelijk tot stand te brengen, worden met meer kracht en aandrang dan ooit ondernomen. Gisteren avond ging in de parlementaire kringen algemeen het gerucht, dat bepaalde voorstellen van onbekenden inhoud aan de Consulta waren gedaan, waardoor om 10 ure 's avonds nog een ministerraad noodig was geweest. De nieuwsgierigheid steeg ten top en de opwinding is nog niet bedaard, hoewel een officieele verklaring aan de pers is uitgege ven, volgens welke de onderwerpen, waar mede de ministers zich hebben bezig gehou den, uitsluitend betrekking hadden op de ondersteuning van de werkeloozen. De mor- gendbladen toonen zich ongoloQvig over deze mededeeling en verdiepen zich in gissingen omtrent den aard van de onderstelde be- sprokiugen en den staatsman, door wien zij zouden zijn ingeleid. M. Louis Puech, afgevaardigde voor Pa rijs, heeft in de Fransche Kamer een wets voorstel neergelegd, waarbij recht op pen sioen toegekend wordt aan al dezen, die in oorlogstijd, militairen dienst uitoefenende, tijdens dezen dienst in hunne gezondheid of workbekwaamheid gotroffen worden, door gebreken of ziekten, en in geval van overlij den, aan hunne weduwe, aan hunne kinde ren en ook aan de ouders, indien de soldaat de steun was der ouders. Het jaarlijksch pensioen zou 1200 fr. be dragen, indien de werkonbekwaamheid vol ledig en onherstelbaar was. Indien de werkon bekwaamheid onhorstelbaar is, doch slechts gedeeltelijk, dan zou het pensioen verschil len van 100 tot 1100 fr., volgens den graad dat de werkonbekwaamheid verminderd is. De weduwe zou 600 fr. 's jaars trekken. Ieder der kinderen zouaamen met de moeder 2ü0 fr. trekken tot de meerderjarigheid, doch het totaal zou in geen geval de 1200 fr. te boven gaan. Eindelijk, wanneer er noch weduwo, noch kinderen zijn, zou men eene rente betalen aan de ouders der gesneuvelden, indien de soldaat de eenige steun was der ouders. SOFIA, 11 Maart. Het bombardement der Dardanellen brengt opnieuw de kwestie van de door Bulgarië aan le nemon houding op den voorgrond. Men gelooft dat eene wijziging in het ministerie zal plaats hebben als gevolg van de algemeen heersohende wensoh naar een vaste omlijning van Bulga- rio's positie. De minister-president verklaarde kort ge leden dat Bulgarië neutraal zou blijven en Macedonië niet zou beletten zonder toestem ming van de mogendheden, hierbij inbegre pen de loden der Triple Entente,ofschoon da houding door Bulgarië aan te nemen zal af hangen van de gevoelens der natie. Ziedaar een voorstel, waarvan men zich zou kannen bodionen, om ook het lot der Belgische verminkten te verzekeren, alsook het lot der ouders van Belgische soldaten gesneuveld op het veld van eor. Kerk der E,E. P.P. Jezuïeten DinsdagWoensdag en Donderdag voorbereiding op het feest van den H. Jozef en do Gedurige Aanbidding le 5 1/2 Lof en Fransch Sermoen door den E. P. Lebroquy. Vrijdag 19 MaartFeestdag van den H. Jozef, patroon van het College, en Gedurig® Aanbidding Te 4 ure plechtig Lof en Fransch Sermoen. Te 6 ure plechtig Lof met Vlaamsch Sermoen en sluiting dor Aanbidding. Aan de Bakkers, Coöperatieven en Brood- verkoopers. Het voedingscomiteit, handelende in over eenstemming met de Voedingacommissie der provincie Oost-Vlaandoren, bekrachtigt nog maals zijn vorig besluit, waardoor aan de bakkors streng verboden wordt wit brood te bakken of te verkoopen. Door wit brood wordt verstaan, niet alleen gewoon brood, maar ook pistolets, fransche broodjes, ko ren tekoeken, enz. enz. Nochtans is liet toegelaten aan de winke liers en voortvorkoopers wit brood te koop to stellen, voortkomende van Bloem buiten de provisie van het Voedingscomiteit. Dit brood zal te rekenen van 16 Maart, maar 0,45 fr. den kilo mogen verkocht worden. Alle overtreding zal voorbeeldig worden gestraft. De plakbrief moet bij alle bakkers en broodverkoopers voor het wiokelvonster uithangen. De Voedingscommissie. N. B.Wij herinneren levens, dat het Bruin brood maar 0,45 ff. den kilo mag verkocht worden. Op ZONDAG 21 MAART, zijnde Eerste Communiedag, en MAANDAG 22 MAART, is het toegelaten aan alle bak kers, coöperatieven, winkeliers en brood verkoopers, wit brood en aRe andere fijne gebaksels te vervaardigen en le verkoopen, zooals in vredestijd. Bijzondere bloem zal daarvoor aan do bakkers verkocht worden. BERSCHT. De leveranciers van den Nationalen Bond tegen de Tering, worden verzocht hunno rekening te komen ontvan gen, Donderdag 13 Maart, om 9 ure, in het Nieuw Gasthuis. Nationaal Wer>kloozenfonds BELANGRIJK BERICHT Vele personen hebben ons inlichtingen gevraagd over het Werkloozenfonds, dat door onpartijdige personen van heel liet land op louw wordt gezet. Zoodra hot hoofdbestuur te Brussel be paalde maatregelen heeft voorgeschreven, zal het Stadsbestuur aide werklieden zonder onderscheid, uitnoodigen, om in zijn lokolen de verei8chte inlichtingen te komen geven. Al het werk zal dus gedaan worden door de Stad en onze werkelooze arbeiders mogen zeer gerust zijn dat ze intijds zuilen ingelicht worden. De d.d. Burgemeester, J. VAN DEN BERGH. Christene Vakvereenigingen van Aalst Donderdag 18 Maart, om 2 uur stipt na middag, algemeene vergadering voor al do leden, in den Katholieken Weikmanskring. DAGORDE 1. Verleenen van een bijzon- deren steun uit de Verbondskas; 2. inlich tingen over liet Nationaal WerUloozenfonds. Wij hopen dat niemand ontbreken zal. Een lid van het Centraal Bestuur zal do vergade ring voorzitten. Namens het Hoofdbestuur Dealg. Schrijver, P. V. SchuvlenbergeR'

De Volksstem | 1915 | | pagina 1