Oorlogsberlcliten iuimdLi. Do strijd ia Bsiois en Frankrijk Van liet Oostelijk vechtterrein I- en mijnoorloa lm Frsnsshe gsnarasls gewond De Landbouwbelangen Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE OENDT. BEKENDMAKING RUIBELPLMEH eyer den toestand der Beurs na den oorlog- Os Russisoh-Turksche oorlog Da strijd san de Dardanellen Hst oordeel van een Japansche generaal Sipido aan 't front Keizerin Charlotta Een gevecht tusschen Italianen en oproerlingen in L'bya Bsiolschs Yluchtsllngen la Bolland. Een-en-twintigmte Jaargang nummer 64 3 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 18 Maart 1919 ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour tonte Ia publicity commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TEAALST Md GODTS, 2, Beurs plaats, 2 IV. Kerkstraat, a Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. f eg.) fr. 0,60 l Sport (per regel) fr. 1,00 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,06 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Financ.aankon, (perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk to wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. m De genaamde Emilie Roelandt, van St Llevens-Hautem, is wegens overtreding der hoogteprijzen der boter, te Gent tot 290 mark boete veroordeeld geworden. De Kommandantur. ^\/W- De worklioden, die verleden jaar eene vrijstelling van rijwieltaks bekwamen, kun nen dit jaar een rij .vielplaat van een frank ontvangen. Deze die do vrijstelling nog niet bekwamen en nu meenen er recht op te hebben, kunnen even als verleden jaar, buiuie aanvraag indienen bij de Bestendige Deputatie, door tusscheukomst van hot gemeentebestuur. Ook de gewone rijwielplaten zijn bij de ontvangers te bekomen. 't Zal dus best zijn zoo spoedig mogelijk de platen te gaan halen, ten einde proces verbalen te vermijden. -V LANSIER. Het licht is zoo traag en do ochtend zoo rood, - Hoe schoon is hel leven, geliefde hoe droef do dood. Wanneer ik weerom kou on gij zijt mijn, Hoe schoon zal do stonde, geliefde der liefde zijn. Waar is er wel een die het einde voorspoltf De vrede is do hemel, goliofde, de krijg is de bel. Hoe schoon is bet leven, hoe droef de dood... Zoo gi ijs is de dag, geliefde, en de morgen zoo rood Nu blazen de blazers het ijzeren gewold. Do storm De sporen Geliefde de lansen geveld De vanen waaien,.- de wind is Inid.... U klagen 't de klokken, geliefde, verloren bruid. F. R. In de Revue Internationale des Valeurs lUobilfère, een tijdschrift dat to 'Brussel verschijnt, bestudeert do heer W. V., het vraagstuk van den tosstand dor Beurs na den oorlog. Hij beschouwt deze kwestie van twee verschillende standpunten a) Wat de koers fier ier Beurs gekwoteerde waarden zal zij» b) wat de reorganisatie dor Beurs zijn zal of zou moeten zijn. i Wij ontleenon aan zijne hoogst interes sante studie de volgende beschouwingen, dio waard zijn met de grootste aandacht onder zocht te w&den. Wat de koersen betreft, oordeelt den heer V. dat er algemeen eene ongewettigde vrees hieromtrent wordt ge koesterd. Zonder twijfel zullen de basissen der •waardebepalingen na den oorlog veraudo ren. Inderdaad^ liet kapilaal zal hoogere eisohen stellen en daardoor zal de algemeene rentevoet stijgen, hetgeen om zoo te zeggen tot het fatale gevolg moet leiden dat de groote massa der waardon eene zekere waardevermindering, of beter gezegd kapitaalvermindering zullen ondergaan. Eene kapitaalsvermindering - is daarom niet altijd een wezenlijk verlies. Indien deze vermindering ook al den genadeslag zal toe brengen aan zekere ongezonde spekulaties, of de uitbreiding van zekere onleefbare on dernemingen zal verhinderen, of eonige ne gatieve waarden van de markt zal doen ver dwijnen, zal zeker niemand zich daarover beklagen. y Na dit gezegd te hebben, zien wij dus niet ïn hoe de werkelijke waarde van degelijk onderlegde waarden ernstig zou kunnon be dreigd zijn. Iets geheel anders is echter de kwestie der reorganisatie der Beurs zelf, zegt de heer V... vervolgens. Do tegenwoordige oorlog zal aan do meest verblindenden wel do noodzakelijkheid be wezen hebben van eene nauwe samenwer king van al de elementen die eene rol spelen in den economischeu vooruitgang van het land. Het individualisme zal dan ook zijnen tijd göhad hebben. Wij zelf zullen ons ook met het idee moeten vertrouwd maken, dat de tegen woordige economische evolutie ond'-r het teeken der algemeene organisatie moet door gevoerd worden. Trouwens, het was reeds voor den oorlog gebleken, dat eene reorga nisatie van de financiën in het algemeen allernoodzakelijkst was. Voor den oorlog hield men zich jeeds bezig met het vraagstuk dor eventueele afschaffing der Lalijnsche Unie. Zal do monetaire overeenkomst die ons aan Frank rijk, Italië, Zwitserland en Griekonland bindt, de sluiting van den vrede lang over leven In ieder geval is dit een zeer ge wichtig vraagstuk, dat zal dienen opgelost te worden. Hoe zal, na den oorlog, de toestand zijn en hoe de houding onzer bijzondere bank instellingen Deze zullen ongetwijfeld ver, zwakt uit de tegenwoordige krisis te voor schijn komen. Deze verzwakking zelf zal hen noodzaken zich to konsolideeren en zich te solidariseeren en zal tot gevolg hebben dat dezo Banken zich veeleischender zullen toonen tegenover de Beurs, en tevens hun arbeidsveld zullen wenschen uil breiden. Van den anderen kant valt liet niet te betwijfelen, dat de BeursinsteHingen ont trokken rullen worden aan het opzicht der gemeentebesturen, opzicht dat niet altijd ton goede kwam aan normale werking. Inderdaad, hot onmiddellijk materieel voor deel der gemeentebesturen bevond zich soms in directe tegenstelling met de hpogere belangen van de corporatie en van hot publiek. Hot is zeker wel overbodig op de hoofd zakelijkheid te wijzen van hel invoeren dezer hervormingen op het tegenwoordige tijdstip, dat zoo nadeelig is voor de corporatie dor wisselagenten. Daarom doon wij oen beroep op het soli dariteitsgevoel der leden. Deze solidariteit, in den echten zin dos woords, heeft spijtig genoog tot nu toe nooit bestaan. Hoe diont dezu solidariteit in praktijk gebracht te wor den Daartoe moet men liet van 't begin eens zijn om uit te gaan van bet standpunt om de verworven rechten te eerbiedigen. Deze rechten dienengeiiandhaafd voor zoover dit met de hoogere belangen van het land strookt. Eindigen wij met een praktischen raad, dio door eenieder gemakkelijk kan gevolgd worden aangezien vele firmas uit do lieer- schondo krisis te voorschijn zullen treden met sterk verminderde bedrijfsmiddelen, zou liet aan te bevelen zijn dal zij gezamenlijk trachten te bereiken, hetgeon voortaan voor ieder van haar afzondei lijk onmogelijk is. Eene ernctige samenwerking van nu af aan, kan do moeilijkheid van hot op te los sen vraagstuk beduidend verminderen. AALST,15 Maart.(Duitsche Koramandutuur) Westende-Baden werd gisteren door twee vijandelijke kanoneerbooten zonder uitwerk sel beschoten. Een aanval tegen een door de Engelsclion bezette hoogte, ten Zuiden van Ieperen, maakt goede vorderingen. Een Fransche aanval ten Noorden van Le Mes-. il, werd onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de Vogezen, wordt op sommige plaat sen nog gevochten. Frarssche bron. PARIJS, 14 Maart (Reuter) Officieels -mededeeling van heden middag 3 uur De vijand bombardeerde Yperen. Ook bombardeerde hg Soissons en Reiins, na een vruclileloozen aanval bij deze laatste stad gedaan te hebben. Wij hebben twee tegenaanvallen in Cham pagne afgeslagen.Wij namen verscheidene loopgraven. Wij hebben een aanval tegen Four de Pa ris (Argonne) gestuit. PARIJS, 15 Maart. (Reuter). Het avondcommuniqué meldt De Brilsohe aeroplanen wierpen bom men op Westende. AALST, 15 Maart. (Duitsche Komman- dalur.) Het aantal Russen, gevangen genomen ten Noorden van Augustowbosch is reeds tot 5400 geklommen. Ten Noorden en ten Noord-Oosten van Przasnysz vallen de Russen met groote strijdkrachten aan. Alle aanvallen werden ir.et zware verliezen voor den vijand afge slagen. Ten Zuiden dor Weicbsel gOGn verande ring, Oostenrijksche bron WEENEN, 14 Maart. (Wolff). Officieële modedeoling In Polen en aan bet front in West-Gallcië is de algerneone toestand niet veranderd. Voorwaarlscbe bewegingen van den vijand aan den benedenloop van de Nida en bij en ten Zuiden van Gorlizie zijn na korten strijd afgeslagen. Ii: de Karpathen zijn weer op tal van plaatsen heftige aanvallen van de Russen mislukt, bv. aan het front tusschen den berg kam van Lupkow en den Uszehew-pas, ver der in het Opor daj, waar ook 's nachta ver bitterd gevochten is en bij Wyszkow. Behalve vele Russen, die in onze handen vielen, zijn ook ruim 400 vijanden, die zich in liet gevecht op korteu afstand overgaven, gevangen genomen. Ook aan do stellingen ten zoiden van den Djnestr hebben zich gevechten ontwikkeld- Een door sterk© infanteVie-krachten van den vijand begonnèn aanval kwam in een zeer krachtdadig- vuur van onze troepen spoedig tol staan en mislukte geheel, met zware verliezen voor den vijand. Verder oosl©lijk is de Vijandelijke cava lerie, die to voet optrok, andurmaul terug geslagen. fóoesssscbe bloeit. PETROGRAD, 14 Maart. (P. T. At) Naarmate do gebeurtenissen aan het Pool- sche front zich verder ontwikkelen, namen zij steeds moer Lol karakter aan van een voorbereiding der Duitscbers tot een beslis sende actie. In bet algemeen behoort hot initia tief tot d n aanval niot (oe aan deDuitschers, die thans genoodzaakt zijn om veel grootero troepenmachten dan voorheen te concentree- ron op een zelfde front. bran. Do Ëngeische siuomor «Indian Cily» is Zaterdag morgend, aan de zuid-westpunt van Engeland, door een Duitsche onderzeeër in don grond goboord. De bemanning kon zich in eigen boolon redden. Do onderzeeër werd door twee policie- vaartuigen aangevallen, doch kon gemakke lijk ontsnappen. Toon bemerkte do onderzeeboot de Head land en haalde dat schip snol in. De Headland voorde op kranige manier met volio vaart een zwonking uit om de onderzenboot te ontwijken. Later koerste de onderzeeër verder west waarts het scheen dat hot Duitsche vaar tuig een derde schip achterna zette. Tarksehs bï'on CONSTANTINOPEL, 15 Maart. (W. B.) (Vertraagd telegram). Het groote hoofd kwartier deelt m<'do. dat van liet Kaukasi- scho front geen bericht is ontvangen. Rt93sïsche biron PETROGRAD, 14 Maart. (Reuter.) In het communiqué van den generaled staf wordt gezegd In het gebied van Trans- Schorokb huift op 12 Maart over een groot front eon strijd plaats gehad, Dellussen hebben in de vallei van Alashkert de Koer duu aangevallen. Duitsche bron. BERLIJN, 14 Maart. (Wolff.) De Turk- sche generale staf heeft meegedeeld, dat de vijandolijko vloot Donderdag een uur lang zonder resultaat de forten voor Smirna heeft boschoten. Een vijandelijk watervliegtuig dat dio forten naderde, werd door het Turk- scbe vuur genoodzaakt zich te verwijderen. CONSTANTINOPEL, 14 Maart. (W. B.) Naar uit Smyrna wordt gemeld, verlaten, in verhand met de proclamatie van den Wali, do vrouwen, kindoren en niot weerbare mannen de stad. De overige bovolking blijft volkomen rustig. Er zijn lijken van de bemanning van een bij Salinen tot zinken gebrachten mijn opruimer op de kust van Smyrna aangespoeld. BERLIJN, 14 Maart. (W. B.) De ver tegenwoordiger van het Wolff-bureau seint uil de Dardanellen Na een stilstand van 2 dagen, hoeft in den nacht van Woensdag op Donderdag het eerste nachtelijke gevecht in grooten stijl plaats gehad. Om 11 ure gingen een Engelsche kruiser en verschil lends torpedobooten met kracht tot een beschieting der zoeklichten van Dardanos over. De houwitser batterijen beantwoord den het vuur, zoodat de geheele horizon brandde, en de grond mijlen ver in den omtrek dreunde. Het eerste gevecht duurde een uur. Om 2 uur 's morgens word de strijd her vat; gelijktijdig werden van Engelsche zijde mijnopruimers afgezonden, om zich door de mijiiversperring een weg te banen. Terwijl van beide zijden hevig geschoten werd, trok zich de Engolsciie kruiser tengevolge van eenige schoten uit de houwitsers, die doel getroffen hadden, uit de vuurlinie terug; 3 mijnopruimers zonken, waarop de overige, door het Turksche vuur achtervolgd, ijlings vluchtten, zonder ergens hun doel bereikt te hebben. Aan Turksche zijde werd geen enkel verlies geleden. Donderdag heerschte kalmte, ondanks bet helderste weder. Ds forten dor Midden-Dar- danellen zijn ongedeerd, al de sporen van liet vroegere groote bombardement zijn ver dwenen. Uit Petrograd wordt gemeld, dat de Japansche generaal Oba, die eenigen tijd in het Russisch hoofdkwartier beeft doorge bracht, naar Japan is teruggekeerd, om aldaar het bevel te oemen over eene leger- afdeeling. De generaal verklaarde, dat gedurende de 5 maanden, welke hij in Polen en Galicië doorbraeht, bij hém de overtuiging is ont staan, dat de oorlog niet - langer dan zes maand moer zal duren. De veldtocht in de aanstaande lente, zou volgens hem beslissend zijn. Nog de Duitsche hulpkruiser Prins Eitel Friedrich De Duitsche gezant te Washington, graaf Bernstorff, hoeft in het Staatssekretariaut, hot optreden van den hulpkruiser Prins Eitel Friedrich verrechtvaardigd, voor wat betreft, de vernieling van den Amerikaan- sclien stoomor William Frye. Hij heeft na melijk verklaard, dat de hulpkruiser opge treden is, ingevolge de verklaring van Lon den. Wat betreft de twee matrozen van de Frye dio niet losgelaten werden, verklaart de ka pitein van de Eitel Friedrichdat het Duit- sciiei-8 zijn en zij dus hun militairen dienst moeten doen. PARIJS. Generaal Manoury, com mandant van een der Fransche legers, e:. generaal Villaret, de commandant van een korps van dat leger, zijn door een kogel ge troffen, terwijl zij door het schietgat in een borstwering naar de Duitsche linies zagen. Of de verwondingen van ernstigen aard ziju, is nog niet vastgesteld. «VVS/-X Men zal zich herinneren hoe eeuigo jaren golfcdoii een lid van de Scc. Jongo Wacht te Brussel, bij gelegenheid van bel bezoek van den Engelschen Koning, een misiukton aan slag dood op dezen vorst. Men zal zicli eveneens herinneren, dat het jonge monsch er toen genadig afkwam.Doch nu zou hij bespeuren, dat zijne daad niet was vergoten. Eenigen tijd geleden zou hij vertrekken naar bot Frausch Belgische front In Vlissingen waren zijne passen om via En geland te reizen, geviseerd. De reis werd door hem dan ook aangevangen. In Engeland aangekomen, werd natuurlijk de pas weer nagezien. Sipido ging na onder soek aan wal. Het hotel, waar hij ziju intrek bad genomen, verliet hij voor eenige uren. Toen hij er terugkwam, werd hij reeds op gewacht door twee policiedienaren van den veiligheidsdienst. Doze namen hem mee en met een volgende gelegenheid werd hij te ruggezonden. De toegang en het verblijf in Engeland was hem ontzegd op grond van zijn verleden. Na zijn terugkeer in Nederland, werd evenwol de zaak opnieuw aanhangig ge maakt en nu mocht iiij Engeland passeeren, om naar bet Belgische front le gaan. Voor tie Belgen Rockefeller heeft volgens de «Hamburger Nachriclitöii aan het Amerikaansche on- dersteuningskomiteit voor België een maan- delijksche bijdrage van 4 millioen mark be loofd. De Engelsche kolonie van Nieuw-Zuid- Wallis heeft beslist eouo nationale inschrij ving te openen om België ter hulp te komen met hem dertig pond sterling of 7500 fr. per maand te doen toekomen. Toen de Duitsche kapitein von SchmiU met zijne afdeeling ruiterij voorbij Bouchout reed, langsheen het kasteel met het ijzeren hekken, waarboven twee koninklijke kronen prijkten, was hij zeer verwonderd, op het kasteel de Oostenrijksohe vlag te zien wap peren. Hij belde en vroeg aan den knecht die ia roodo livroy kwam openen, wie de bewoner van het kasteel was, die zich dierf veroorlo ven, de Ooslenrijksche vlag te hijschen. De knecht antwoordde dat zijne meesteres de keizerin van Mexiko was. De kapitein wilde de keizerin spreken, doch de knecht zegde hem dat znlks niet ging en ten slotte werd do kapitein bij den eer*- moniemeester gebracht. Deze toonde den kapitein eene our1» Aw»*, in 't zwart gekleed, die op den asrzü ran een bediende leunende, in do hovingen wandelde: Het was H. M. de keizerin van Mexiko. Daarop vortrok de officier, nadat de afdee ling ruiterij het Oostenrijksch vaandel ge groet had. Op do poort van het katteel, is thans een bericht aangeplakt, onderteekond door den Duitschen staf, en waarin aan de Duitsche soldaten bekend gemaakt wordt, dat het kasteel, eigendom der Belgische Kroon, be woond wordt door IIM. de keizerin va» Mexiko, schoonzuster van keizer Franz-Jozef. Op 8 Maart vertrok eene afdoeling Ita liaansche en Libyaansche troepen, onder bevel van generaal Maccagafa uit Rempa, om do oproerige legerbenden, welke nabij Wadi Garnra gekampeerd lagen en nog ge durig aangroeiden, uiteon te jagen. Op 9 Maart rukte generaal Maccagatta naar Gheifat. Op «en uur afstand dezer plaats bolste bij op eene bende van 1500 oproerlingen. Onmiddellijk ontstond een ge vecht. Van verscheidene zijden kwamen nog andere benden muiturs toegesneld, doch alle aanvallen werden afgeslagen. De Italiaansche artillerio richtte groote verwoestingen aan. De oproerlingen vlucht ten weg, 159 dooden en talrijke gekwetsten op het slagveld achterlatende» De Italiaansche verliezen bedroegen een officier gedood en twee gekwetst drie Ita liaansche soldaten gedood en vier licht ge kwetst twintig inlandsche soldaten gedood en zestig gekwetst. Naar aanleiding van de mededeeling aan de Belgische vluchtelingen te Haarlem, dat Maandag ten minsU: 500 huunor naar België moeten zijn teruggekeerd, of dat Zij anders naar een kamp zullen worden overgobraclit, hebben zich aanstonds 70 uitgewekenon aan gemeld, om naar bun vaderland terug le keere». De landbouwafdeeling. onder voorzit tert schap van M.E. Tibbaut, door het Nationaal Hulp- en Voodingskoraiteit gesticht, heef baren zetel in de Koloniënstraat 66, te Brus sel. De afdeeling beeft voor doel, do noodza kelijkste elementen voor den landbouw te vrijwaren voortteeleud vee, veevoeder, zaaisel en meststoffen. In alle provinciën zijn onderafdoelingon gesticht, dio een effektieven afgevaardigde en een plaatsvervangend afgevrardigdo naar de middenafdeeling le Brussel zonden. De afdeeling heefi een onderzoek inge richt over de noodwendigheden van den Bel gischen landbouw en bijzonderlijk over het geen noodig is aan zaaisel, veevoeder en meststoffen. Van nu af is reeds eene belangrijke hoe veel huid Maart-iarwe en zaaisel voor voeder en suikerboeten besteld. Eene samonwerkende maatschappij van landbouwbijstand is ook gesticht ton kapita le van minsten 1 miljoen frank. Deze beeft voor doel, alle benoodigheden voor den landbouw aan le koopen. Hot kapitaal wordt ingeschreven door bijzondore maatschappijen en provinciën hoopt men bet kapitaal op meer dan 3 miljoen le brengen. De aankoop- dienst is reeds begonnen. De statuten der maatschappij laten deze toe,ook kredieten voor te schieten, doch bier hangt alles natuurlijk af van de geldmidde len waarover de maatschappij zal beschik ken.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1