Oorlogsberichten De strijd in België en Frankrijk Van het Oostelijk Vecliiisrein Ba strijd in ds Dardanellsn De duikboot- en mljnoorlog Zondag 21 en Maandag 22 Maart 1915 !D A. CSr 13 Hi IO BEKENDMAKING Anarchie en burgeroorlog ln Mexiko Priesterlijke benoemingen LUCHTOORLOG ZIELMIS fcen-en-twinttigste jaargang nummer 67 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zi6s maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelen van bet land. I' UITGAAF, 4 u, 's Honds 0 2= UITGAAF, 1 u. 's avonds tg. Pour loiite la publicilé commerciale et fiuancièro du journal, f'adresser exelusivemont l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de a Bourse, Brucellas. BUREELEN TE BRUSSEL I TE fiSLST Bi IsÜaITS, Bcursplaats, 2 0, Kerlcstraat» Telelooa A 3299 I Teletooo 114 Bestuurder J. Van fcuffcl-De Oendt. AANKONDIGINGEN E1. aank. (I tot 4 kl. rog.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Ftn&nc. aank on. (per regol)tr. 2,00 Sport (per regel) 1,00 Gemengd nieuw» per regel fir. 1,00 R ecbi.herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en fin&ncieele aankondigingen neh uiteluitelijk ta wenden Agence Reclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. De kommandanlur heelt in Aalst straffen moeten toepassen,' daar niette genstaande het uitdrukkelijk bevel der Etnppen-Inspektion, firmas, bij hunne leveringen aan inwoners, slechts 10 centiemen waarde gaven aan 10 plenni- gen. 10 pfennigen hebben een waarde van 12 1/2 centiemen. 1 mark heeft eene waarde van 1,25 fr. Overtredingen worden zwaar getraft. De Kommandantur. HBES&E5. Heer Potrus Van Nuffel, de onvermoei bare verzamelaar van oudheids-materiaal dat bij inet 'n echt benedictijner-geduld en 'n al tijd wakkoren navorscherslust weet op te dolven uit onzo bestoven archie ven perka- monten, deelde hier onlangs, onder dezelfde rubriek, oenige nieuwe wetenswaardigheden mede don naam en de woonplaats van ge leorde Aalstenaars, artsen en apothekers, uit vroegere tijden. Tijdons dit oudhoidskundig kuiertochtje door onzo stad, waarop wij hem niet zonder nieuwsgierigheid zijn gevolgd, bleef onze gids op zekor oogenblik in zijne opsporingen steken. I)e lieer Van Nuffel verklaarde namelijk Tot nog toe bicven ons onbekendde iooonplaatsenvan de dokters P.J. F. Meert (1724-i801) de held uit Het Kasteel der Verdoemenis door S. Van der Oucht, Ursmnrus Droesbekc van Sottegenï), J. B. de Decker en van den oogenmeester J. B. Lefebure {1806), Hot zal ons niet moeilijk zijn dit klein vraagpunt op te lossen, bij middel van den Nieuwen Aelsterschen Almanack, dienende voor het Jaer Ons Ileere Jesu Chnsti M.DCC.XCIV. (1794), en verschenen tot Aelstuyt de Boekdrukker ij e van JL. B'Herdt. Daarin lezen wij o.a. voor liet jaar 1794: Naemrn der Heeren Licentiaeten in de Medecijnen binnen Aelst residerende MM. Meert, gepensioneerden, Molenstraele. Peres, in de Kerkhofstreete. Moons, bij do Slofstraelo. Van Opdenbosch, op de Groote Merkt. Schellekons, in de Zoutstraete. 't Kint, in de Korte Zoutstraete. Boonaerts, in de Nieuwstruete. Apothekers Perez, in do Korkhofstraete, Achten, in do Pontstraete. Spanoge, op de Groote Merkt. Van der Snikt, in do Korkhofstraete. Impens, in de Molensiraete. De Vuyst, in do Lange Zoutstraete. De Bundel, in de Molenstraele. Dieriex, op de Groote Merkt. Chirurgijns De Decker, accoucheur, gepensioneer den, in de Zoutstraete. Meganck, in de Nieuwalraele. Rouchel, accopcheur, gepensioneerden, bij de groote kerke. Lefebure, oculist, in de Nieuwstraeto. Do Vis, accoucheur, in de Stofstraele. "Wanneer men bedenkt dat onze stad toen liet derde van het huidig inwonerscijfer op verre na niet bereikte, moet men bekennen dat zij toch flink haar aandeel had van m licentiaeten in de medicijnen apothekers ©nde chirurgijns ofte heelmeesters I Voor hetzelfde jaar 1794, vinden wij als borgemeestor van Aalst vermeld staan M. Lefebure L. I. R. (Licentiaat in Rech ten), in do Nieuwstraete. Dit zal dus den gepensionneerden oogen meester goweest zijn, waarvan hooger spraak is, en wiens woonplaats tot nog toe aan de opzoekingen van den heer Van Nuffel was ontsnapt. Als schepenen deden in dat jaar dienst, de heeren Annó, in de Zoutstraete Verbrug- gon aan de groote Kerke Maetens. in do Pontstraete Dommer, in de Molensiraete allen Licentiaten in de Rechton. Verder nog de heeren Praet, op de Groote Merkt Meert, in do Nieuwstraete Luycx, in de Stofstraete. Als - ontfanger M. Dieriex, in de Pontstraete. Als raed-pensionaris M. Terlinden, L. I. R., in do Nieuwstraete. Als greifliors M. Vermandelo, L. I. R., inde Molonstraete M. do Ruddere; L. I. R., in de Stofstraete. Er waren toen drio stadsklerken Heu- ninck, in do Kattestraete Kieckens, in de Lange Zoutstraete Gorael. in de Katte straete. De kamerbode van de stad, was Wymeols, op de Groote Merkt. Als pastoor-deken van St Martinus fun geerde de E. H. Dominicus Van de Voorde. De eerwaarde heeren onderpastoors waren ten getalle van drie Nerinckx, De Latte en Coppens. In het voornoemd boekje treffen wij nog een aantal meldenswaardige dingen aan, o. m. over het vertrek en aenkomste der boden en publique voituren», der diligenliën enz., want te dien tijde was er nog geen spraak van treins of automobielen 1 Aldus lozen wij "De diligenlie van Brussel nae Parijs vertrent over ander dagvan den 1 April te beginnen tot den 1 October's morgens ten 4 urenen van den 1 October tot den 1 April ten 6 1 uren. Zij komt in den zo mer op drie en in den winter op vier dagen tot Parijs. Men betaelt voor elk hoofd 63 fransche livres en op deze begrepen het onderhoud en het slaepen van Vulencyn tot Parijs 70 livres fransch geld. Zoo'n reisje nae Parijs was toen geen kleinigheid, zooals men ziet, en men moest daarbij 'n fermo greep doen in zijn spaarpot. En toch wil liet ons voorkomen, dat hot reizen alle praktische beschouwingen op zij gezet, in dien «goeden ouden tijd» gezelliger en landelijker (in den dichtorlij- kon zin van 't woord) zijn moest dan op heden. Hot vooruitzicht van alzoo drie, vier dagen gevoerd te worden in 'n diligenlie ofte postwagen, getrokken door vroolijk dravende paarden met luid-tinkende hals hollen, langs heuvelruggen en vallei-diepten, door avond-blauwe landschappen, scliemo- ronde wouden, vredige dorpen en gonzende sleden die van vor den rustigen schal van don posthoorn vernamen, zal niet zonder bekoring geweest zijn voor menschen met een fantazijen-rijk gemoed die vooral ver langden genot en pret te beleven aan hun reis en hun fransche livres en veel avontuurlijke indrukken meê to makon. Stellig, het was veel min beschaafd. Het ging toen 'n wanhopigen slakkengang Daar liepen nog geen ijzerenwegen die zoo lijn recht do velden doorsnijden, en langs waarde treinen met helsch wielen-gestamp, hitsig gefluit en daverend stoom-geweld hun vracht van haastige, zenuwachtige koortsige reizigers, nmêrukken door de ruimte... Daar was op den buiten nog geen stank van benzine of naphte, geen getoet en geen zand-geslingor van auto's en motocy- cletton..,. Arme oude tijd, die dat alles hebt moeten ontberen Maar de menschen, voor wie al die wonderbare uitvindingen en ontdekkingen nog een doode lotter waren, leefden toon ook, en zij reisden ook veel min het is waar. doch omdat hun lovenshorizont be grensder bleef dan den onze, waren zij daarom minder gelukkig en die manier van reizen hield voorwaar meer poezij en naïeve schoonheid in dan thans. Dit kan men mij niet uit het hoofd praten terwijl ik overigens héél diep buig voor do Beschaving welke sedert de luatsto eeuw zooveel wonderen heeft uitgewerkt, alhoewel die Beschaving lieden deerlijk gekrenkt en vernederd uit den slag komt..,. Zien wij nu de charrebans en post wagens uit den goeden ouden tijd niet opnieuw in zwang Zoo waar is het dat 't verleden, steeds de hand geeft aan het heden 1 Dat het er ten andero, over honderd jaren, in dien goeden ouden tijd al niet veel vrediger of min bloediger op den wereld toeging, is ons eens te meer gebleken uit de: Kronijke van het merkiceirdigste dat er voorgevallen is sedert de maand September 1792*, welke wij in hooger bedoeld boekje aantroffen. Mogelijk zullen we daaruit nog wel eens 'n brokje opdisschen voor de weetgierige lezers. Jef CRICK. AALST. 18 Maart, (Duitscho kommanda fur) Een Fransche aanval op onze stelling op het zuidelijk deel der Lorottehqyte werd aL-eslugon. Fransche aanvallen in Champagne, ten Noorden van L« Mesm'l worden door tegen aanvallen tot stilstand gebracht. Een nieuwe aanval 's avonds gedaan, werd onder zware verliezen voor den vij and teruggeslagen. In de Argonnen is bet geschutvuur ge ëindigd. Een Fransche vlieger is over de opone stad Sclilettstadt gekomen en liet er bommen vallen. Door een der bommen werden twee kinderen gedood en 10 zwaar gekwetst. Als antwoord daarop werd vorleden nacht de vesting Calais met bommen van zwaar kali ber bezaait Fransche bron PARIJS, 17 Maart. (Reuter) De Duit- schers beschieten Nieuwpoort hevig met 40 c. m. houwitsers. PARIJS, 17 Maart. (Reuter). Officieel bericht van dezen middag De Duitschers hebben een aanval gedaan op Soissons on Reims boschoten. In Champagno hebben vrij een belangrijke hoogte, dio do vijand bezet hield, veroverd. PARIJS, 17 Maart. (Reuter). Inhetavond- boricht wordt gezegd Wij gaan voort met in Champagno vorde ringen te makon, waar in de bosschen tus- schen Perthes eu Souain, de vijand een belangrijke stelling had ingenomen, die wij veroverd hebben. Onzo winsten in Argonne hebben zich bevestigd. AALST, IS Maart. (Duitsche Komman- dalur.) Russische aanvallen op onze stellingen tusschen Pieec en Orzyc, als ook ten Noord- Oosten van Przasnysz werden ook gisteren zonder gevolg voortgezet. Ton Westen van Szkwa maakten wij 900 en ten Oosten van Szkwa 1000 krijgsgevan genen en maakten 4 machinegeweren buit. De Russische milicie beeft een gemakke lijk succes behaald, door oen inval in Oost- Pruisen in de richting van Mesnil. Zij hebben daar dorpen on eigendommen geplunderd en in brand gestoken. Wij hebben aan de steden van Russisch grondgebied, door ons bezet, groote boeten opgelegd als schadevergoeding. Voor ieder dorp of hoeve, op Duilsch grondgebied in brand gestoken, zullon drie dorpen of hoe ven, op Russisch grondgebied aan do vlam men prijs gegeven worden. Voor alle schade, door brand veroorzaakt te Memel, zullen wij antwoorden, door het vuur te steken aan Russische gouvernements gebouwen te Suwalki en in do andere gou- veniements hoofdplaatson, welke in ons bezit gevallen zijn. Oostenrijksche bron. WEENEN, (Officieel.) In Russisch Polen ui West Galicië werden ook gisteren vijan delijke aanvallen afgeslagen. Aan het Karpathenfront hadden geone we- iontlijke geheurteiiisson plaats. Nabij Wyszkow poogden Russische afdee- lingen, de door ons veroverde stellingen te hernemen. Hun aanval mislukte. Ten Zuiden van de Dnjester wordt hevig •ostreden. Vijandelijke pogingen om mot infanterie op den Zuidelijken oeyer der Pruth, ten Oosten van Czernowitz op te treden worden door ons vuur verhinderd. Russische bron PETROGRAD, 17 Maart. (P. T. A.) Hot groote hoofdkwartier meldt Ons offen sief gaat voort zich op heide oevers van de Crice te ontwikkelen, ondanks een hardnek- kigon wederstand van den vijand. In de Karpathen heeft in de omstreken van Rabbo ons offensief eveneons vorderin gen gemaakt. Wij hebben opnieuw Duitsch- Oostenrijksche aanvallen in de richting van Strijl Munkacz afgeslagen. Op de andere fronten trad geen merkelijke wijziging. Rond Przasnycz, Ossowiecz on Augustow duurt de strijd voort met afwisselende ar- tilleriegovechten. Pogingen des vijands om de Bzura over te trekken werden verijdeld. Ook in de Karpathen wordt ons offensief voortgezet. De Oostenrijkers werden er ge dwongen hunne stellingen to ontruimen. In Galicie hebben de laatste gevechten ons nog merkelijke voordeelen opgeleverd. Het bombardement van Przemysl wordt voortgezet. Tu^ksche bt*on. CONSTANTINOPEL16 Maart. (W. B.) Uit het Turksche hoofdkwartier wordt gemeld, dat heden geen aanval op de zee- engte plaats vond. De ingang werd door eenige vijandelijke schepen bewaakt. CONSTANTINOPEL, 17 Maart, (W. B. Het verzwakken van het bombardement der Dardanollen wordt als een overgang tot een volkomen onderbreking der actie be schouwd. HSoöê-lsche foposa. BERLIJN, 17 Maart, (W. B.) Te Athene zijn offleieële berichten ontvangen volgens welke de Fransch-Engelsche vloot op Lomnos 2000 man ontscheept heeft. Dinsdag is bij het miinvegen in de Darda- nellen een Engelsche treiler op eon mijn go- stooten on vergaan. Grèek&che bren. De Athoensclie correspondent van de Daily News meldt dat de Turken volgens in Griekenland ontvangen berichten, koorts achtig bezig zijn met de versterking van den Bosporus. Zij hebben reeds zware stukken geplaatst te Caplindja en Skoetari. Russische bron. Door bet aanhoudend ongunstige weder, vorderen de operatios in da Dardanellen slechts langzaam. Doch, hoewel het bom bardeeren verhinderd werd, bleef men, zoo als blijkt uit de berichten, toch niet stil. De vrije tijd werd gebruikt voor het bevestigen van de reeds verkregen voordoelen. Verdere opmarschon in de richting van het te bezetten gebied, moeten wachten op het expeditiekorps van generaal d'Amade, waarvan een deel reeds van de Levant ver trokken is. Ondertusschen zijn de Russische bondge- nooten een goed werk aan het andere einde van de Zee van Marmara begonnen. LONDEN, 17 Maart (Reuter, officieel) Het stoomschip «Fingal», 1562 ton, is Maandag voor de kust van Northumberland getorpedeerd en gezonken. Van de opvaren den zijn 6 verdronken, daaronder de hof meesteres. Het stoomschip «Atlanta», 519 ton, is Zondag voor de westkust van Ierland ge torpedeerd. De Engelsche stoomer «Advocat Leslris», is nabij Hoek van Holland door een Duitsche onderzeeër achtervolgd geworden. De stoo mer stevende in volle vaart naar de Holland- scho kust, waardoor de onderzeeër do ach tervolging moest prijsgeven. Te Hoek van Holland is do bemanning van den stoomor Loewaarden, die naar Haa- lingen stoomde, en getorpedeerd werd, aan wal Een kroonraad in Roemenië BERLIJN, 17 Maart. (Wolff.) D. Deut- sche Tagcszeitung verneemt uit Boekarest, dat daar een dezer dagen een kroonraad zal worden gehouden, waaraan de koning en alle ministers zullen deelnemen. Volgens telegrammen uit Vera-Cruz, heeft Garranza aan president Wilson eene nota gezonden, waarin hij doet uitschijnen, dat generaal Obregon, niet verantwoordelijk is voor den toestand in de hoofdstad. Garranza verklaart ook, dat hij de vreemde lingen wil beschermen, doch, dat liet betor is, dat niet alleen de Amerikanen, doch ook do andere vreemdelingen de stad verlaten. Uit Los Angelos wordt gemold, dat 2000 Mexikanen stormenderhand hot natiopaleis te Mexiko hebben ingenomen, om 250 priesters, die daar opgesloten waron te verlossen. In gevolge de Amorikaansche bedreigin- tron, heoft Garranza den blokus van Port Progresto geheven. Belasting op de afwezigen te Antwerpen De ontvangers der belastingen te Antwer pen, zoo meldt een Antwerpso.h blad, hebben vanwege do Duitscho overheid bevel gekre gen, dadelijk over te gaan tot hot opmaken der rollen voor de tionvoudige belasting op de afwezigen. Deze belasting zal dus worden toegepast. Van nu af zal er de betaling van geëischt worden. Do politie wordt golast met hot nazicht der afwezigen. De E. H. Van den Steen, onderpastoor te Hofstade, is algemeens bestuurder benoemd van de Zusters van het H. Hart, te Ninove. Ongetwijfeld zullen de Hofstadenaren den E. H. Van der Steen, mot loeae oogon, zien vertrokken, dair hij er de spil was van meest alle vereenigingen, gesticht ten bate van landbouwer of werkman. De ïaafejf© vIucM van een bStndgescbofcn vISegea* Eon van do aangrijpendste verhalen ovor don oorlog ia de lucht, kwam dozer dagen uit Parijs. Een vlïpgluitonant mot oen sergeant als bestuurder, kreeg order om do Duitsche stellingen te verkennen, in bot bijzonder do plaats, waarvan het vuur zeer lastig was voor d« Franschen. Do servoint dood over dien tocht liet volgende verslag Toen wij boven doDuftscholinios kwamen werden wij begroet met eon rogon van kogels. Wij stegen hooger, en zagon ein delijk de drie batterijen. Toen riep hij tegen mij Wij zijn klaar, recMsomdraaien en dan snel vooruit. Natuurlijk liet ilc mij dat geen twoe keeron zeggen en volbracht snel hot mancB- vor. Wij hadden echter nog geon 500 meters verder govlogen of «en geweldig schieten begon. Wij waren midden in de hoards en ontploffende bommen. De rook, daarbij veroorzaakt was zoo dik dat ik geen hand voor oogen kon zien. Juist deed ik eene poging om uit die hol omhoog te stijgen toen een bom, boter darf do andere gericht, juist boven ons hoofd sprong. Een oogenblik dacht ik dat mijn hersenen sprongen. Toen kreeg ik een wee- gevoel en toen sloot, als eene dikko milt zich alles om mij hoen. Ik was getroffen door een bommenscherf. Niettegenstaande mijne pijnen, hield ik het vliegtuig op dezelfde heo/te. Gaat hot goed luitenant vroeg ik. Ik schreeuwde nog eens maar kreeg geen antwoord. Ilc trachtte mij om te keeren. Ilc wilde zien.... en kon, niet. Alles was zwart. Ik was toon ongeveer 6000 meters boven do aarde oil kreeg hevige angsten. Ilc beval mijne ziol aan God. De schoten waren voortdurend hevig to hooren maar zien kon ik niets meer. Sl.-chts een gedacht had ik nog in die oogenhlikken ilc moest en zou terugkeoren naar den grond en er schoot mij niets anders over dan op 't geluid af te sturen. Ongeveer twee minuten vloog ik zoo op goed geluk af. Toon hoorde ik tot mijne verbazing eene stem achter mij en riep mijn luitenant Uitkijken man. Hooger op, hooger op. Dank u, luitenant, riep ik terug, neem mij niet kwalijk, maar ik zie niets meer; Zijt gij gewond Ja, kwam hot antwoord, en ilc geloof zeer ernstig oolc. Ziende dat ik eindelijk in de goede rich ting stuurde, zegde hij nog Goed zoo, oen beetje nog raar links en dan maar full speed, vooruit. Toen hoorde ik van hem, dat wij bovon do Duitsche positie waren. Hij riep Goed zoo. We zijn er. Als ilc niet lovend meer beneden kom. zeg onze kame raden dan, dat de veronderstelling, waar do vijand stond, juist was. Twoe batterijen staan hier. En nu vooruit en zoo snol moge lijk naar huis. Ilc stuurde op 't gevoel af vooruit en hoorde het schieten reeds verder af. Daarna hoorde ilc den luitenent nog fluisteron «lang zaam omlaag... lcontakt afsluilon... we zijn er, zachtjes zweefvlucht... groet ze benoden van mij. Door een wonder volbracht ik, zonder iets te kunnen zien, de landing en hoorde het welkomstgeluid van het knarson der wielen op don grond. Bekende stemmen riepen dooreen onze tweedekker werd vastgegrepen en stond stil. Er was een geruisch van medelijdende stemmen om ons heen en men tilde mij er uit. Ilc was blind geschoten, mijn luitonant was dood. Do eereleden van den Ghristeno Onder wijzersbond van Aalst en Omstreken wordon ALLEN vriendelijk aantocht, de Mis te Hen bijwonen, welke Donderdag e. k., to 10 uur, zal gecelebreerd worden in Sint Martinuskerk t. s., tot lafenis der ziele van don eerzamen heer Theophiel Van Heuvers- wyn, in leven Voorzitter van den Oost- Vlaamachen Gouwbond, Schrijver van bet Algemeen Bestuur der Gliristene Onderwij zers in België en medestichter van deu Aulslersohen Kring.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1