t JU p Jll J Ds strijd in Belgis en Frankrijk Vaa liet Oostelijk ïeclitterreia De strijd aan de Dardanellen De deikbooten-oorlog Een-en-twintigste jaargang nummer 68 Dijnsdag 23 Maart 1915 7 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE GENDT. BEKENDMAKING Nog de Invalieden Ter zee en in de lueht JAPAN en CHINA Bulgaarsche voorzorgen Uitlandsche soldaten HET ROODE KRUIS Het Italiaansch leger HET LANDBOUWKREDIET ZIELMIS 3 CENTIEMEN HET NUMMER p,' fc.' &p'i ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 Sjï 2e UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute Ia publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE 3RUSSEL TE AALST Md GODTS, 2, Beurspiaats, 2 Jrsr. Kerkstraat, i Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI, aank. (1 tot 4kl. reg.) ft. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4* J>ladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ts wenden Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. De kommandanlur heelt in Aalst straffen moeten toepassen, daar niette genstaande het uitdrukkelijk hevel der Etappen-Inspektion, firmas, bij hunne leveringen aan inwoners, slechts 10 centiemen waarde gaven aan 10 pfenni- gen. 10 pfennigen hebben een waarde van 12 1/2 centiemen. 1 mark heeft eene waarde van 1,25 fr. Overtredingen worden zwaar getraft. De Kommand antur M. Maurico Barrès, lid der Fransche Ka mer en dor Fransche Akademie, houdt zich ook veel bezig met het lot dor invalieden. Hij schreef reeds verscheideneartikelen ovor do kwestie in de Fransche dagbladen. In een dezer artikelen, maakte hij melding van volgend voorstel, dat hem door den be stuurder van het kollegie van Manosqae gedaan was Gij wilt een stiel leeren aan de dappere, glorierijke invalieden van den oorlog? Zeer wel Zou hot niet evengoed mogelijk zijn, hen een beroep te leeren en hun dit derwijze te leeren. dat zij het zoo spoedig mogelijk kunnen uitoefenen Ik beoog liet beroep van onderwijzer. Welke overheid zouden onze heldhaftige verminkten niet hebben op hunne leerlingen? Welke levendige en steeds vernieuwde les, xou hun persoon niet zijn voor de leerlingen? n Onder de verminkten zijn er ongetwij feld onderofficieren, die zich voorbereidden om in do krijgsschool te treden, waaruit zij later als officier zouden teruggekeerd zijn. Die onderofficieren, nu voor krijgsdienst onbekwaam, hebben reeds een zeker onder wijs gehad'. Spoedig zou men er in uelukkon ze het examen van lager onderwijzer, later misschien zelfs dat van hoogèr onderwijzer te laten doen. Waarom niet eens de proef gedaan Men moet er natuurlijk niet aan denken, voor hen bijzondere scholen te ope nen, om hen de opieiding te geven, of zelfs lien naar bestaando scholen te zenden. Na soldaat geweest te zijn, zou hel moeilijk gaan, om hen als normalisten op te sluiten. n Doch, men zou dezen die er voor go- schikt zijn, als surveillant naar de lyceums en collegiën kunnen sturen. Daar zou men hen spoedig in staal kunnen stellen de noo- dige examens te ondergaan. Terzelfdertijd zouden zij daarin den kost zijn, er wonen, en een loon genieten, dat zonder hoog te zijn, toch voldoende zou ziin als zakgeld. Ik voegjjer nog bij, dat indien gij twee dappere invalieden kent, die ervoor geschikt zijn, gij mij dezen zendon moogt. Ik zal zo met open armen ontvangen zooals zij het. verdienen, en hen in het geslicht, waar ik hesiuurdor bon, aan !t werk zotten. Het voorstel is voorwaar niet slecht en dient in aanmerking genomen te worden. AALST, 19 Maart. (Duilsche Komman- datur.) In Champagne zijn wederom twee vijan delijke aanvallen, ten noorden van Le Mesnil en ten noordon van Beausêjour afgeslagen; 2 officieren en 70 soldaten worden gevangen genomen. Na zware verliezen geleden te bobben, troK do vijand zich naar zijne stollingen torug. ,r,on zuidoosten van Verdun deden do Fran- sc ion verscheidene aanvallen. In do streek Wosvre-Elene, worden zij afgewezen. Aan den oostkant dor Morowhoogte wordt nog gestreden. Fransche breit PARIJS. 17 Maart. (Reuter). Officieel bericht van heden avond In Champagne zijn wij vorderingen blijven maken in de bosschon tusschen Perthes en Souain. Do vijand, het belang der stelling die wij op den heuvelkam, ten noorden van Mesnil hebben veroverd, bosoffend, heeft heden morgeud hovigo tegenaanvallen gedaan, tien regiment landstormsteunde degardolroepen, die vooraan gingen. Id Argonno hebben wij het gewonnen ter rein versterkt. PARIJS, 18 Maart. (Reuter). Officieel bericht van 's middags Tusschen Leie en Oise hebben de Duit- schers den Loreüeheuvol en de dorpen Gar- noy en Maricourt beschoton. In Lotharingen hobben onze vliegers het Station Confians gebombardeerd. PARIJS, 18 Maart. (Reuter). In het avondbericht wordt gezegd Een Zeppelin wierp Lommen op Calais, In Champagne hobben wij aanmerkelijke vorderingen maakt. Ton woslen, noorden en oosten van Mesnil hebben wij een Duitsclien tegenaan val afgeslagen. Wij hebben 2 loopgraven in het busch van Consonvoyo, ten noorden van Verdun, veroverd. AALST. 19 Maart. (Duitsche Komman- daiur.) De toestand bij Memel is nog niet opge klaarcl. Zwakke Russische afdeelingen zijn Memel binnengedrongen. Tegenmaatregelen zijn genomen. Russische aanvallen tusschen Piseck en Orzyc en ten noordoosten en westelijk van Przasnysz werden afgeslagen. Op sommige plaatsen had de vijand groote verliezen. Do toestand ton zuiden der Weichsel is onyeranderd. QuiSsche foron BERLIJN, 19 Maart. In verband met den inval der Russen in Oost Pruisen, in de streek ten noorden van Memel, dient gezegd to worden, dat allo maatregelen genomen zijn, om dezo benden, die men nog alleen als moordenaars en brandstichters kan aanzien, te vatten. De Rijkskanselier heeft zich naar het groote hoofdkwartier hegeven. BERLIJN, 18 Maart. (W.B.) Officieel. In de provincie Oost-Pruisen en daar buiten zijn in de.laatste dagen weder onzinnige ge ruchten in omloop gebracht, volgens welke de Russon opnieuw een deel dor provincie Oost-Pruisen in bezit zouden genomen heb ben. Aan de hand van ambtelijke gegevens, blijkt voor elk nadenkend monsch, dat der gelijke verzinsels met do werkelijkheid in strijd zijn. De door ons in het Oosten bezetto linie loopt van de Pilitza langs de Rawlca en B/.ura tot den Weichsel ten Noorden van don Weichsel zet zich de linie van or.ze troo- p"n voort uit de omstreken ten Oosten van Ploclc over Zurominch on Stupsk, beide ten Zuiden van de Mlawa. Van daar loopt zij in Oostelijke richting over de omstreken ten Noorden van Pralznysz ten Zuiden van Mys- tinice, ten Zuiden van Kollno, ten Noorden van Lomza en ontmoet bij Mocarce de Bobr. Van hier volgt zij de Bobr-linie lot Noord westelijk van Ossowiec, dat door ons ge bombardeerd wordt, loopt vervolgens over do omstreken ten Oosten van Augustow, I Krasnopol, Mariampol, Piewiszki, en Szaki, vervolgens de grens langs over Tauraggen, naar hot Noord-westen. Derhalve van het begin tot het einde uitsluitend op vijandelijk grondgebied. KONINGSBERGEN. (Wolff). Over don toestand in het distrikt Oletszko, in Oost-Pruisen, wordt van bevoegde zijde gemeld In het distrikt Oletszko zijn door den inval der Russen ruim 280 gehuchten en 234 wo ningen benevens 570 stallen en schuren ge heel verwoest. De kerken zijn behouden gebleven. Volgons tot dusver ontvangon be- richton, hebben de Russen 450 personon uit het district weggevoerd, waaronder 52 vrou wen en 60 kinderen. Omgohracht zijn 32 mannen en 2 vrouwen, welke getallen naar gevreesd wordt, nog verhoogd moeten wor den. Het aantal thans aanwezige personon bedraagt naar schatting 4000 alle land bouwwerktuigen zijn door de Russon gerooid. Oostesrijksche bron WEENEN, 19 Maart.. Officieel. In de Karpathen werden sterke vijande lijke strijdkrachten met zware verliezen teruggeslagen. Verscheidene kompagniën werden vernietigd. Evenzoo word in Zuid Oost Galicië de aan vallende vijand teruggeworpen. 280 man worden gevangen genomon. Russische bron. PETROGRADE, 18 Maart. Ons offensief wordt krachtig doorgezet. Langsheen de Pilica en de Rawka, be paalt de strijd zich hij arlilleriegevuciiton. Wij hebben thans heel liet distrikt van Memel, in Oost-Pruisen bezet. Hot bombardement van Ossowiez wordt voortgezet, doch door ons vuur krachtig boantwoord. In de Karpathen duurt de strijd nog vodrt, doch de Oostenrijkers moeten op verschei dene plaatsen terugwijken. Onze zware kanonnen hebben een goed uitwerksel op de vesting van Przemysl. WV Turksche brsn KONSTANTINOPEL 19 Maart. Twee Engelscliè pantserschepen, een van de type «Irresistible» en de «Afrika welke beiden reeds beschadigd waren, zijn verleden nacht, door hut vuur der Turlcsche batterijen tot zinken gebracht* De klas Irresistible heeft eene tonne- maat van 15200 ton en eene bemanning van 750 man. Bewapening stukken van 3Ö5 en 50. De i Afrika liep van stapel in 1905, heeft 17800 tonnemaat en ce.ie bemanning var. 780 man. Hij behoorde tot het over gangstype tot de Dreadnoughts. KONSTANTINOPEL, 19 Maart. Een deel onzer vloot hoeft de scheepswerf ten Westen van Pnodapir, aan de Krim, brand geschoten. Heden morgend heropende de vijandelijke vloot het vuur.op do Durdjinellenforten. Dat vuur werd succesvol beantwoord. Het Fransch pantserschip «Bouvot werd in den grond geboord. AAA' voorstellen daaromtrent gedaan. Deze voor stellen kunnen om zoo te zeggen niet elders gezocht worden, dan in de Balkanen. Indian de onderhandelingen een positieven uilslag opleveren, dan zou er tusschen de twee landen meer eendracht zijn. Ontsnapt. Do Engelsche stoomschepen Avocot, van Manchestor, on de Lestris van Liverpool zijn te Rotterdam aangekomen. Zij worden in de Noordzee Joor een Duits&lie duikboot aohtervolgd,maar konden ontkomen. Do kapitein van de Avocot zegt, naar wij hoorefi,dal zijn schijf vier mijLuit de Neder- landscho kust do duikboot heeft ontmoet en deze van een zoo groot type was, als do Engelscho vloot er geen heeft. Het Engelsche s.s. Apollo beweert op reis van Rotterdam naar Bristol den 1 Maart met (vermoedelijk)een Duitsche duikboot in aan varing te zijn geweest. De Fransche stoomer Auguste-ConseilTs tusschen de havensvau Plymouth-Dartmouth in den grond geboord, door den Duitschen onderzeeër U 29. De bemanning werd door een Deensche stoomer gered. Men vreest ook dat de Engelsche stoomer Törése Heymann die op 25 December uit Tyne vertrok naar Savone, en sinds dan ver mist wordt, in den grond geboord is. De Engelsche Btoomer Glenartneyvan Bangkok naar Londen varende, is in hoi kanaal gotorpedoerd. Het schip zonk in een half uur tijds. Een matroos is verdronken. Een schip door een vliegtuig aangevallen. De Blondevroegor een Duitsch stoom- scgip, tijdens den oorlog door Engeland vermeesterd, is op reis vanCowesnaar South Shields, door een Duitsch vlieger met vijf bommen bestookt. Door zigzag te varen, is liet schip aan liet gevaar ontkomen. Een matroos, die ziek lag. heeft ziclrovor den aanval zoo opgewonden, dat hij is ge storven. De bemanning van de Blonde heeft ver klaard, dat de Taube zoo laag vloog, dat zij de vliegers had kunnen doodschieten, indien zij geweeren aan boord had gehad. De Oostenrijksch-ftaliaansche onderhandelingen De «Deutsche Tages Zeilung» sprekende over den afstand welke Oostenrijk aan Ita lië zou toestaan, verzekert dat het hier de provincie Trontin geldt. «In dezen oorlog, schrijft het Duilsche blad, gebeuren er zulke buitengewone zaken dat zelfs de rechtvaardigste govoelens moe ten zwichten voor de aaneenschakeling der feiten en de noodwendigheden. In de veron derstelling evenwel, dat Trontin aan Italië zou afgestaan worden, zou de lcrijgswaarde van dit terrein veel verminderen, aangezien de vijandelijkheid tusschen de twee landen zou verdwijnon. Volgons de Stampa worden do onder handelingen gevoerd, volgens het boginsel der wederzijdsclio toegevingen. Italië zou dus ook toegevingen moeien .doen, doch tot hiertoe zijn geeno bepaalde Do Times moldt naar een bericht uit Peking Het nieuws dat eene groote troe pen-expeditie, onder begeleiding van oorlogs vaartuigen, Japan heeft verlaten in bestem ming voor China, heeft de onrust dor Chi- neezen verscherpt. Naar men zegt, heeft een legerafdeeling Balny verlaten, om het gewone garnizoen in Mar.dchourie af te lossen. De brigade die thans Tsingtau bezet, zal ook door eene andere afgelost worden. Uit Sofia wordt gemeld Bulgarie, alhoewel vaat besloten zich strikt onzijdig te houden, bereidt zich ernstig onder dubbel ekonomiscli en krijgskundig oogpunt, ten einde gereed te zijn, op h>-t oogenblilc dat het Bulgaarsch gouvernement zal geschikt achten om op te treden. De natuur zelve, der wetsvoorstellen on langs aan de goedkeuring der Kamer onder worpen, duiden genoegzaam aan, dat het Bulgaarsch gouvernement vooral in 't oog houdt, dat het mogelijk zal zijn, plotselings op te treden, naarvolgens de wending welke de zaken in de Dardanellen nemen. Buiten de twee wetontwerpen, het eene betrekkelijk de militaire censuur, hot andore betrekkelijk de oproeping der vrijgestelden, wetsontwerpen ingediend door den minister van oorlog, zijn nu wederom twee andere wetontwerpen ingediend het eene door ge neraal Filchef en het andere door den mi nister van geldwezen. Het eerste wetsontwerp lieeft voor doel, het toekennen van hulp, aan de familie der onvermogende eoldaten, in geval van mobi lisatie of oorlog. Het tweede wetsontwerp heeft betrek op het uitbetalen van een deel dor rekwisitiën, welke zullen gedaan worden in de tweede helft dezer maand. De parlememtaire oppositiegroepen, radi- kalen en demokraten, hebben besloten blok te vormen, met volgend programma 1. Beletten dat Bulgarië een rampspoedi- gen weg zou volgen, en voor het land het maximum van voordeelen bekomen, met een minimum van opofferingen. 2. Beletten dat de ongrondwettelijke po ging gepleegd worde. 3. Van het gouvernement de opheffing van den Staat van beleg en der uitzonderings maatregelen bekomen. 4. De sociale wetgeving ontwikkelen en de levensduurte bekampen. -V pen niet kondon eischen, dat zij een teeken,' behoorendo tot een gehaten godsdienst sou den eerbiedigen. 't ls om zulke incidenten te vermijden ei te voorkomen,dat de conventie van Den Haag in bepaalde bewoordingen don oorsprong van het Roodo Kruis heeft vastgesteld Hot is eenvoudig de Zwitsersche vlag, Wit Kruis op rooden grond, waarvan de kleuren omgekeerd werden de keus van die vlag was gesteund, door den wensch hulde te brengen aan Zwitserland, bakermate van het werk en vele andere internationale verdra gen. Duitsche bron. KEULEN, 18 Maart. (Part.) Volgens Koln. Zto. verneemt deSECOLo uit Marseille dat de Bondgenooten de vreemde troepen van hun front naar do Zuidkust van Frankrijk gebracht hebben, daar zij sterk onder de koude leden. Zoo bevinden zich nu aan de Fransche Riviera 200,000 Australiërs,Indiërs en Senegaleezen, die met do lente weer naar liet front zullen vertrekken. Engelsche bron OTTOWA, 18 Maart. (Reuter). Het derde korps Canadeescho hulptroepen is nu bijeen en reeds uitgerust on aan het oefenen. Hot teeken, heel de wereld door gekend, dat aan de strijders aanduidt, welke inrich tingen on personen door de overeenkomst van Geneve beschermd zijn, is het Roode Kruis op witten grond. Door iiet Kongres van 1864 gekozen, is dit herkenningsteeken door hot Kongres van 1906 behouden. Het werd dan noodig geacht er den oor sprong van uit le leggen. Het kruis is het symbool van den Chrisle- lijken Godsdienst. Wij christenen, kunnen ons enkel verheugen, aldus dit teeken,boven alle andere verkozen te zien, om het vrede lievend en monschlicvend werk te doen, midden de gruwelen van den oorlog. Evenwel, indien het kruisairs godsdienstig teeken genome ware,zou het bij do christene volkeren, antigodsdiens ige gevoelens kun nen opwekken en aanleiding geven tot be treurenswaardig© twisten, Hot geval deed zich voor, tijdens don Russiseh-Turkschen oorlog van 1877, wanneer ambulanciën, ge- teekend mot het Roode Kruis, gebombar deerd werden. De verantwoordelijke gone Degenen, die ten rechte of ten onreclito veronderstellen, dat Italië weldra ook zal geroepen zijn, eene rol te vervullon in den wereldoorlog, zullen wellicht belang stollen de volgende inlichtingen, omtrent do krijgsmacht van Italië. In geval van mobilisatie, kan Italië 12 legerkorpsen, ieder van 38.000 man, 3 af deelingen ruiterij on een aantal bijzonder© troepen op oorlogsvoet brengen. De getal sterkte dezer troepen wordt te samon op 600.000 man geschat. In tweedelijn kan Italië nog 12 divisïên formeeren, alsook eenige bijzondere korpsen, tot eene gezamentlijke getalsterkte van 250.000 man. Io derde lijn staan dan nog 450.000 man als reserve. Het totale landsleger is dus van ongeveer 850.000 man en 450.000 reservon. Op dit oogenhlik zijn de klassen van 1912, 1913 en 1914 onder de wapens. Het effek- tief dezer? drie klassen is 415.0C0 man, waarbij nog 70,000 man troepen van tweede lijn moeten govoegd worden. Ten einde op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn, is de klas van 1915 reeds op 15 Januari laatstleden binnengeroepen. Dit nieuwe kontingent bedraagt 180.000 man. Men mag dus rekenen, dat thans, nil or cog geen eigenllüke mobilisatie is afgekon digd, Italië reeds een leger van meer datï 600.000 man heeft. Er is echter eene groot© hindernis aan te stippen, namelijk het gebrek aan officieren. Wat de bevoorrading betreft, daarvoor is volgens de Corriera della Sera van Na pels, reeds gezorgd. 150.000 ton kooru zou uit Engelsch Indië, ingevoerd zijn voor het ilaliaansch leger, betgeen zoo wat 20.000 ton te veel is. Ook is 5300 ton haver ont vangen. «- De Landbouwafdeeling van het Nationaal Hulpkomiteit, zal aan de plaatselijke en regionale vereonigingen, leeningen toestaan om het Landbouwkrediet te ontwikkelon. Zij zal voor een derde tusschenkoraon in de aangevraagde leeningen, doch voor niet meer dan 200 frank per leening. Het geld wordt kosteloos verschoten en zal slechts moeten terugbetaald worden, in geval van schadige likwidatie, na botaling van de twee dorden geleend door de lokaio kassen. Deze tnsschenkorast zal gedaan worden in 't belang dor landbouw werklieden of der landbouwers, die zonder deze hulp geen krediet zouden kunDen hekomen. De landbouwafdeeling van Brabant, heeft op hare beurt besloten, voorschotten ten be- loope van éón zesde te doen. Dank aan deze verschillige tusschenkomsten zal het moge lijk zijn kosteloos 300 fr. te ontleenen op eene gevraagde leening van 600 fr. en do intrest valt dus op 2 per honderd. De d.d. Burgemeester J. Van den Bergh, komt van wege de Duitsche Kommandantuc het volgende bericht te ontvangen Aan den Burgemeester der Slad Aalst De Burgemeester wordt hiermede verzocht alle de in de stad Aalst voorhanden zijnde bons van verpleging en voeder, gedagtee- kend van af 15 Januari tot nu toe in te za melen Hij moet daarover een duidelijke en wel leesbare lijst in 't dubbel opmaken. Dezo lijsten eu bons moeten voor den 28e dezer maand op de Kommandanlur ter verificaties voorgebracht worden. Aalst, den 14 Maart 1915. De Duitsche Kommandantur De eerelodon van den Christene Onder wijzersbond van Aalst en Omstreken worden ALLEN vriendelijk aanzocht, de Mia te willen bijwonen, welke Donderdag e. k., te 10 uur, zal gecelebreerd worden in Sint Martinuskerk t. 8., tot lafenis dor ziele van den eoraamen heer Theophiel Van Heuvers- wyn, in leven Voorzitter van den Oost- Vlaamschen Gouwbond, Schrijver van het Algemeen Bestuur der Christene Onderwij zers in België on medestichter van den raala logdon dan uit, dat zij vao kunne troe-I Aalsterschen Kring.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1