Oorlogsberichten LANDB0ÜWER8B0ND van Oost-Vlaanderen De strijd in de Dardanelles Be Ming van Griekenland Da sirijd in België an Frankrijk Van hst Oostelijk Vechttsrsin De oorlog in de lucht Een Duitsch vliegtuig hoven de Engelsche kust Feestdag ran 0. L. Vr. Boodschap Boerengüde St tsiüorus. MljlheoL Een-en-iwintigste jaargang nummer 69 3 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdng 24 maart 1915 ABONNEMENTEN zes maanden franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. P UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. j avonds 0 Pour toute 1& publicité commereiale et flnancière du journal, S'adrester exclusivement k l'Ageuce Réclame Godta, 2, Place de a Beurse, Bruzellei. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL TE fflULST B« COSTS,Bcupsplaata, 8 I 9, Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder J. Van Buffel-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) Ar. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Vergadering van 19 Maart 191b OORLOGSCHADE. k. Maenhout her innert dat hij reeds heeft gezegd dat men moet wachten om do oorlogschade te doen .schatten tot dat de algemeene regelen voor de schatting zijn vastgesteld. Nochtans zijn er reeds schattingen ge daan en hebben menschen daarvoor betaald, 'tis geld in 't water, die schattingen zullen tot niets dienen. De schattingen zijn koste loos. VOORDRACHTEN over voeding kunnen door alle gemeenten bokornen worden. De burgemeesters hebben enkel de aanvraag te doen, schriftelijk aan ons. MAIS. Er zijn gemeenten die tot hiertoe hun deel mais niet zijn komen halen. Indien men er tusschen dit en eenige weken niot omkomt zal erover beschikt worden. Om voortaan mais en gruis te bekomen .moet men de aanvragen doen aan hot plaatselijk komiloit dat die aanvragen over maakt aan het gewestelijk komiteit en ver der aan hot provinciaal komiteit. -Het aandeel mais van elk gewestelijk komiteit, is bepaald als volgt Aalst, 50.500 kilos; Oudenaarde, 36,600 Eelcluo, 51,500 Gent-Builen, 82.910 Geeraardsbergon, 34,000; Lokoren, 18,300; Ronse, 12,900 Dendermonde, 21,600 Hamme, 30,000 kilos. De stad Gent heeft daarvan niets voor zich. Er zijn maiskoeken beschikbaar het aandeel per gewest is op dezelfde wijze be paald als hierboven. Wij hebben geeno vermindering van prijs kunnen hekomen het zijn koeken van de stad Gent die den prijs vaststelt. OPGEPAST Do bnreelen van het pro vinciaal komiteit in don Entrepot zullen ge sloten zijn van 2 tel S April. Dan niets te bekomen. Toekomende week zal men dubbel meel of bloem krijgen. GRUIS Voorlaan zal de prijs 24 fr. zijn maar 't geen besteld was voor 15 en afgehaald wordt voor 22 dezer, zal nog aan 17 fr. afgeleverd worden. SUPERFOSFAAT. 500 ton zullen be schikbaar zijn te Gent. Lijsten moeten inge diend worden per gemeente, mol aangifte van het getal hektaren. Do lijsten recht streeks te zenden aan M. De Caluwe. De aangeklaagde misbruiken zullou ver volgd worden. M. De Galuwe roept nogmaals de aan dacht, dat men stalen in het Landhouwers- liuis kan afgeven niot aan hem dat men met meer spoed de ontledingshulletijns moet afhalen, en dat men hij hem met geeno mondelinge klachten moet komen; ze moeten schriftelijkgedaan worden opde Lakenhalle. Do prijzen voor graan en ir.aïskoeken zijn door de stad gestold, aangezien die koop waren haar toebehooren. Volgons mij is 30 fr. voor maïskoekon te duur; hunne voedingswaarde is niet grooter dan die van het gruis. Koope nu wie wil. BOTERPRiJS. In sommige plaatsen wordt de maximumprijs der boter gesteld op 3.50 fr., dus lager dan de maximumprijs der Duitsehe ovorheid. Men woet zeker niet dat een kilo boter nu moer dan 4 fr. aan den hoer kost. Raadpleegt men do booren voor het vast stellen van do prijzen van geweefsels, b. v.? Neen, niet waar 't Gevolg is dat de boter erg vervulschl wordt. In do melkerijon wordt boter gekocht aan 4 fr. of meer, en mon verkoopt ze aan 3,60 tot 3,80 fr. Hoe lean dat Wol men mengt er wat margarine bij aan fr. 1,75 en mei», werkt er wat water in en men heofi een mengsel dat fr. 2,60 den kilo kost, en dal moti verkoopt aan fr. 3,80 dus fr. 1,20 winst per kilo. Men kan 'l er voor doen. Molk is ook te goedkoop en wordt dus ook erg vervaischt. Dat zal blijven duren zoolang er geen ernstig nazicht is. De leu3 moet zijn goede waar voor goeden prijs. {Instemming-) LIJNKOEKEN. Er zullen 800 ton be schikbaar zijn, aan 38 fr. Voor dezen tijd is die prijs niot als overdreven te aanzien. SUPERFOSFATEN. Eene hpevoelheid lal te krijgen zijn aan 0,36 fr. de eenheid ie zullen 16 18 eenheden bevatten. MESTSTOFFEN. Spreker raadt nog eena aan omziohtig te zijn bij den aankoop van meststoffen. Het is een ware kampstrijd in de vervalsching. VERKENS. Er is nog geen antwoord gekomen nopens de voorwaarden in welke hier verkens uit Duitschland zouden gezon den worden. Dus nog wat wachten. BLOEMISTEN. In 't kort zal eene hulpkredietkas gesticht worden om de kleine bloemisten ter hulp te komen. AMMONIAK-SULFAAT. Misschien zul len twoo waggons kunnen besclükbaar ge steld worden. AALST, 20 Maart.(Duitsehe Kommandant.) Op de baan van Wijtschaete naar Ieperen, nabij St. Eloi, hebben wij de Engelschen een groep huizen ontnomen. Op den Zuid kant der hoogte van Lorette, is een hoek. waar de Franschen nog genesteld zaten,door ons gezuiverd. In Champagne, is de dag kalm geweest, nadat onze troepen eerst eenige loopgraven genomen hadden ten Noorden van Beau- Séjour. Fransche aanvallen ton Noorden van Verdun, in het plein van Woevre en aan den zoom der Maashoogten, nabij Coinbres, werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De Franschen hebben nog verscheidene aanvallen beproefd tegen onze stellingen van Reichaeherskops eg Hartmansweilerkap. Zij werden met zware verliezen afgeslagen. AALST, 21 Maart, (Dnitsche Kommandant.) Ton Zuid-Oosten van Ieperon werd een Engelsch vliegtuig naar boneden geschoten. Do inzittende werden gevangen genomen. Tweo Fransche pogingen om de stollingen welko wij op 16 dezer aan do Loreltehoogte namen, torug te nemen, worden afgeslagen. Op de kathedraal van Soissons waarop de Roode-Kruisvlag wapperde, werd een ver- kenningspost ontdekt. Deze werd door ons gebombardoerd en vernield. In Champagne, ten noorden van Beausé- jour, hebben onze troepen, drie vijandelijke loopgraven vorniold en daarbij 1 officier en 299 man gevangen. Eone stelling op Roichacherskopf, welke door twee bataljons Alpenjagers verdedigd werd, is gisteren namiddag door onze troe pen stormenderhand genomen. De vijand had zware verliezen en liet 3 officieren, 250 man, 3 machinegeweren en 1 mij non werper in onze handen. Een Fransche tegenaanval werd afgeslagen. Daar do Fransche vliegers opnieuw bom men op Schloltstadt wierpen, hebben onze luchtschepen eenige zware bommen gewor pen op de vesting Parijs en op de spoorbaan naar Compiègne. Fransche &a*an. PARIJS, 19 Maart. (Reuter.) Officieel bericht van dezen middag Iii Argonne zijn wij bij Bolante en Four do Paris na een allerhevigst gevecht 150 m. opgeschoten. Bij Eparges hobben wij ons rr.eestor ge maakt van een vooruitgeschoven verdedi gingswerk ten ooslen van de stolling waarin de vijand, zich sedert de gevechten van de vorige maand heeft gehandhaafd. Wij hebben gisteren over dag twoe tegenaanvallen en 's nachts een derden afgeslagen. PARIJS, 20 Maart. (Reuter). In het avond-communique wordt gezegd na een hevig bombardement hebben de Eiuitschers een nachtelijken aanval op een boschje ten noord-oosten van Albert beproefd zij wer den echter teruggeworpen. Ook werd een nachtelijke aanval ten Westen van Pelhes afgeslagen. De vorderingen der Franschen bij Eparges houden aan, na twee tegenaan vallen hebben de Franschen een groot doel der Duitsehe stellingen veroverd. Engelsche bran. LONDEN, 19 Maart. (Reuter). Maar schalk French meldt dat de algemeene toestand onveranderd is. De loopgraven ten Zuiden van St. Eloi, die slechts gedeeltelijk zijn heroverd, zijn óf onbezet, óf in onze handen. AALST, 20 Maart. (Duitsehe Kommandant.) Op het Oostelijk front was de dag gisteren betrekkelijk kalm. De Russen hebben Memel bozet. AALST, 21 Maart. Tusschen Omulew en Orzyc word een Russische aanval afgeslagen, waarbij 600 man en 2 officieren gevangen genomen wor den. Twee Russische naohtaanvallen op Jed- nowzec werden door ons vuur verhinderd. Oostenrijkse he bron. WEENEN, 19 Maart. (Wolff) Officieel bericht uit het gruote hoofdkwartier In de Karpathen is in de streek van Lup- kow en Smolnik leen- levendig geschutduel eleverd. Een nachtelijkön aanval van de Russen op hoogten ten Zuid-Westen van Baligrod is na eon kort vuurgevecht afgeslagen. Een sterke vijandelijke troepenmaoht heeft gisteren ochtend onze stellingen ten Noordeu van don Uszokpas aangevallen. Evenals op 14 Mfr'art, werden de Russen ook gisteren met zwaro verliezen teruggeworpen. Op het geveohtsfront in Zuid Oost-Galicië is gisteren middag verbitterd gevochten. Tal van aanvallen, die de vijand ditmaal richtte op het midden en op den linkervleugel van onze stelling, werden gefnuikt. De vijand leed zware verliezen. Het ter rein van den aanval is bedekt met dooden. Vijf officieren en 500 man van den vijand zijn ontwapend en gevangen genomen. Op het front in West-Galicië en Polen heeft zich geen verandering voorgedaan. WEENEN, 20 Maart. (W. B.) Officieel Op het front in de Karpathon hebben geen bijzondere gebeurtenissen plaats gehad. In enkele streken vonden levendige artillerie gevechten plaats. Ton noordwesten vanNadworna werd een nachtelijke aanval van een Russischbalaillon, dat tot op 100 pas bij onze stellingen gena derd was, afgeslagen. Op de overige deelen van het gevechtsfront in zuid-oost Galicie heerscht betrekkelijk rust. In Polen en in west Galicie gebeurde niets. De dappere bezetting van Przemysl heeft gisteren tijd een uitval ondernomen, ditmaal in oostelijke richting. Hierbij stuitte zij op sterke vijandelijke troepen en trok zich na een gevecht, dat verscheidene uren duurde, binnen de versterkte linie terug. Russische bron PETROGRAD, 19 Maart. (P. T. A.) Me- dedeeling van den grooten genoralen staf Aan het front tusschen do Schkwa en de Orzyc, in de streek van de dorpen Serafine Tartak, Vakh en Ziomek en in de streek ten noorden van Przasnycz, worden verschillende gevechton voortgezet. Wij namen verschei dene dorpen en hoogten. Aan den rechteroever van de Memel zijn gevechten gaande bij Tauroggen en op het Duitsch gebied op de wegen van Garsden naar Memel. Aan den linkeroever van don Weichsel wordt zwaar geuchoten. Aan deBzura en in de streek van de Pilica bij Boguslawof, ten westen van Opoczno en bij Lopuczno werden vijandelijke troepen, die tot het offensief waren overgegaan, door ons vuur verdreven. In de Karpathen en Oost Galicië is do toe stand dezelfde gebleven. PETROGRADE, 20 Maart. (P. T. A.) Het groote hoofdkwartier meldt: op den rechteroever van de Njeuten werden de Duitschors na een gevecht bij Taurogen over grens teruggeworpen. Een ander Russisch detachement, dat een krachtige aanvallende beweging ontwikkelde, bereikte op 18 Maart Memel 's avonds om 8 uur, en maakte zich nadat straatgevechten hadden plaats gehad, van de stad meester. Op den linkeroever van de Njewer hebben de gevechten van de laat ste dagen den vijand genoodzaakt het plaats je Pilwiszki alsmede de streek ton oosten van de linie Ozero-Dusia-Kopciowo te ont ruimen. Op den rechteroever van de Naroew behou den de gevechten een gedeeltelijk aanzien. Een aanval dor Duitschers aan den kant van Mysziuec in de richting van Kadzidio liep op een mislukking voor hen uit. Op den linker oever van den Weichsel had geen enkele verandering plaats. In de Karpathen hebben wij, volgens aanvullende rapporten op 18 Maart bij onzen tegenaanval in de streek ten zuiden van Cienskowtce een nederlaag toegebracht aan den 39° Honved- divisie. In de streek ten zuiden van Gorlice hebben wij een tegenaanval uitvoerende te gen Oostonrijkscho eenheden, die zeer krach tig aanvielen. schenpoolen voort, tot ze om 6 uur met vuren ophielden en zich verwijderden. Behalve het Fransche pantserschip Bouvet is een vijandelijke torpedoboot tot zinken gebracht. Een schip van liet type Irresistible is zwaar beschadigd en had zoo stérke slagzij aan bakkoord, dat zijn kanonnen in liet wa ter schenen onder te duiken. Het schip was niet hij machte nog oen beweging uit te voe ren. Een ander pantserschip, de Africa, werd op dezelfde wijze beschadigd, helde over en verwijderde zich mot groote moeite bulten het bereik van onze projectielen, waarvan er verscheidene ook andere schepen troffen. De aangerichte schade kon niet worden vast gesteld. In het hevige gevecht, dat 7 ureu duurde, hebben wij, behoudens een lichte beschadiging van enkele onzer aarden wer ken, geen schade beloopen. Griekeche bron. TENEDOS, 20 Maart. (Reutor.) Zes pantserschepen zijn gisteren woder do zee engten binnengedrongen. Het slechte weer belette echter, dat do operaties op krachtige wijze werden hervat. TENEDOS, 19 Maart. Router's corres pondent sloeg den 16 dezer de beschieting gade van den St. Elias-heuvel. Zij begon, zegt hij, om elf uur 's ochtends on eindigde om 5 uur 's avonds. De oorlogsschepen vuurden in groepen van drie op do forten Suandere, Hamidjé, Kilidbar, Medjidjé, Sji- menlik, die krachtig antwoordden. Engeiache bron. MALTA, 19 Maart (Reuter. Part.) De verliezen op den Engelschen kruiser Ame thyst zijn het gevolg goweost van oen ilink stuk werk, door dat schip deu 17en dezer volbracht. De Amethyst had opdracht de kabel dio Kilid Balir met Tsjanak verbindt, door te snijden. Hot schip is ongemerkt ge naderd, heeft de kabel gelicht en gekapt en de terugreis aanvaard voor het word opge merkt. Toen moest het dwars door het vuur van de forten aan beide kanten van Het Nauw heen en diendo tot schijf voor een lielsch vuur. Al vurende stoomde de Ame thyst met volle vaart naar den ingang. Of schoon herhaaldelijk getroffen, slaagde de kruisur er in buiten bereik van de kanonnen te komen. Admiraal Guepratte, van do «AmetbysU bevestigde dat de watoren van de zeestraat nu aan weerskanten tot Kephez Poernoe vrij waren. Alle schepen van de vloot kunnen thans veilig tot dat punt varen. De eerste mijnversperring waarop men stiet, liep dwars door de straat van Kephez Boernoe naar den overkant en eenige mijnen zijn daar verwijderd. De voornaamste mijnvelden liggen tus- schon Tsjanak eu Kilid Bahr (aan het Nauw) waar ook de voornaamste kustverdedigings werken zijn. Als men die eenmaal onder de knie hoeft, zal de rest gemakkelijk te doen zijn. Do admiraal legde er echter nadruk op dat de troepen van do geallieerden te land daarbij moeten meewerken. LONDEN, 20 Maart. (Router.) Altijd heeft men ingezien, dal het forceeren van de Straat niet zonder vorliezen zou gaan. Hoe algemeen en ten volle dit erkend word, wordt aangetoond door het feit, dat twoe slagschepen, the Queen Elisabeth en the Implacable, kort geleden uit Engeland ge zonden werden, in het vooruitzicht van ver liezen. De met hetzelfde doel gezonden Henri Quatre zal dadelijk do Engelsch- Fransche vloot in haar oorspronkelijke sterkte herstellen. De marinekundigen vinden in het telegram der admiraliteit niets omtrent twijfel aan liet definitief succes, noch bewijst iets dat de versterkingen sterker blijken dan ver wacht weed. Zij geven toe dat het gevaar van de drijvende mijnen onderschat kan zijn, maar dat is een gevaar dat verholpen kan worden. Het besluit van de Bondgenooten, do onderneming tot een goed einde to bren gen, blijkt uit het zonden van nieuwe sche pen, die binnen kort nog door een militaire macht gesteund zullen worden. Tufksche bron, KONSTANTINOPEL, 19 Maart. (Wolff.) Het hoofdkwartier meldt De vijandelijke vloot, bestaande uit zestien pantserscliepen, waaronder 4 Fransche, 3 kruisers en ver scheidene torpedojagers, opende gisteren ochtend om 11 uren liet vuur op de forten aan de zeeëngto. Om 3 ure 's middags trok een doel der vloot zich buiten het bereik van het vuur onzor batterijen torug 8 pantser- schepen zetten de besohieting met lange tus- DEAL, 20 Maart (Reuter) Een Duitsok vlieger is vanochtend buiten Doal (ten n. van Dover aan het Nauw van Galais) ver schenen en heeft verscheidene bommen naar schepen geworpen. Alle hommen zijn zon der schado aan te richten in zee gevallen. De vlieger, die tamelijk hoog vloog, scheen uit oostelijke richting te komen. Eon patrouille vaartuig ontdekte hem. Een schip heeft drie schoten op den vlieger gelost, die daarop steeg en achter oen wolkenbank verdween. De bemanning van een schip dat te Deal lag, zag verscheidene bommen die in de zee vielen, hooge waterzuilen opgooien. Een half uur later zijn verscheidene En gelsche vliegers opgestegen om den vijand to zoeken. Duitsehe bron. BERLIJN, 20 Maart. (Korrespondenz Norden.) Donderdag middag zijn er hoven Habsheim in den Elzas Fransche vliegers verschenen, wier oogmerk blijkbaar was de vliegtuigloods te treffen. Het doelwit werd gemist. Een hora ontplofte in een bosch in de buurt en ontwortelde eenige hoornen. Krachtig vuur verjoeg de vlieger», die in de richting van Allkirch verdwenen. Daar hebben ze ook bommen geworpen, die ech ter geen schade aanrichtten, daar ze in een moestuin ontploften. De onlusten te Venetië Duitsehe bron. DERLIJN 19 Maart. (W. B.) Het Berliner Tagebl. verneemt uitTuryn Gisteren trachtte een opgewonden volks menigte van verscheidene honderden men schen weder het raadhuis van Venetië te bestormen om tegen do duurte der levens middelen te protcsteoren. Allo zaken op het Markus-plein werden in allerijl gesloten, terwijl de brullende, met knuppels gewapende menigte aldoor aangroeide. Onder het geroep van Geeft ons brood en arbeid, wij lij don honger sloeg da menigte mot stoelen ou tafels der koffihuizen, allo ruiten der opengebleven lokalen stuk. Tusschen de razende menigte on de cara binieri en policie kwam het lot een bloedig handgemeen. Daarbij werdon verscheiden» belhamels, een vrouw, alsraode eon aantal carabinieri zwaar gewond. In Vendtië vreest men, dat een algemeene oproer zal uitbreken. De koning van Griekenland heeft do afge treden ministers, die doel haddon gemaakt van bet ministerie Venizelos, in gehoor ont vangen. De koniiig gaf bij deze gelegenheid uiting aan zijn achting voor den exminisier- president. Do Kamer-on'binding wan, zei de koning, onkel eon uitvloeisol van het ver schil in opvatting van hein on Venizelos over do builenlandsjsho politiek. Het geschil was van uitsluitend politieken aard en was in geen enkel opzicht persoonlijk. Een naklank van den Roumaansch-Bulgaarschen oorlog. Uit Sofia wordt gemeld, lat het proces, ingespannen tegori don staf en een aantal soldaten van de 33® en 34® Bulgaarsche linieregimeuten, beticht van weglooping te genover den vijand, voor dun krijgsraad van Roustchouk geëindigd is. Dezo tw ee regimenten werden in Juli 1913 afgezonden tegen de Roumanen. De regi menten weigerden echter te gehoorzamen, en gaven zich met wapens en bagage over. De krijgsraad heeft een luitenantkolonel, twoe beveihebhers, een twintigtal onder officieren uil een honderdtal soldaten veroor deeld om opgehangen te worden. Een bevelhebber en vijftien reserve-onder- luitenanten, die door hetzelfde vonnis ook lor dood veroordeeld waren, zullen bij ko ninklijk bosluit van de kwijtschelding, on langs door do Bulgaarsche Kamer gestemd, genieten. Gedurige Aanbidding met Vollen Afiaat in de Werf kapel, te Aalst. De aflaat is te ver dienen van de eerste Vespers tot denlaatsten dag der Octaaf van denzelfden Feestdag. Orde der Diensten Woensdag 2d Maart. om 3 ure namiddag, zal het Allerli. Sacra ment ter aanbidding uitgesteld worden, to: s avonds 7 ure. Dan zal men de Litanie van O. L. Vr. zingen,gevolgd door de Benedicts met hot H. Sacrament. Donderdag 25 Maart, Feestdag van O. L. Vr. Boodschap's morgen» om 6 ure zal het Allerheiligste opnieuw uitgesteld wor den. Om 10 ure, soiemele Feestmis. 's Namiddags om 4 are, Sermoen; daarna Lof en Te Deum van dankzegging met Be nedictie van het Allerheiligste Sacrament. Gedurende de Octaaf, dagelijks om 7 ure, Mis in de kapel; 's avonds om 7 ure, Rozon- krans, Litanie en Lofliederen. WOENSDAG toekomeude, 24 MAART, om 10 uro stipt, zal in het Landbouwershuis. Keizerlijke Plaats, te Aalst, eene belang rijke vergadering gehouden worden voor al d leden der Boerengllden. Eon afgevaardigde van den Boerenbond van Leuven zal or het woord voeren. Niemancl outbroke.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1