Oorlogsberichten Petfooi iü Somaüland De duikbooteo-oorlog _M_J k_ C3r 3E3 j£_a JLJJ 08 slrljd in Beioie en Frankrijk Van het Oostelijk vechtterrein Bs ïurksche Russische oorlog Bo strijd aan de Dardansiisn Deooriog in de lucht Be houding van Italië Houding van Griekenland Biplomatioka ondcrhandsüngen JAPAN en CHINA Vliegongeluk in de tentoonstelling te San-Francisco. Eene cuds misdeed opgehelderd teu-en-tmintigste Jaargang mnmnar 70 3 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 25 Maart 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 frankan. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds ||f> 0 2= UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREEUEN s TE BRUSSEL Bfld GODTS, 2, Beursplaato, 2 Telefoon A 3299 TE AALST jr^T. 9, Klerlcatraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aanfc.(l tot 4kl. reg.) tt. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,00 3" bladz. (de regol) fr. 1,00 I Gemengd nieuws por regel fr. 2,00 4« bladz. (do regel) fr0,30 I Recht.herstoll. (per rogol) fr. 2,00 Financ.aankon, (porregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitclijk te wendenAgonce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. M. O. Byrne, overste der douanen in Somaliland, heeft aldaar petroolbronneu ontdekt. Hij had hooren zoggen, dat in liet binnenland dozer kolonie, do herders on kameeldrijvers voor gowoonto hadden, do wondon en kwetsuren hunnor dieren tc ver zorgen, bij middel van zwarte aarde. Stalen dezer aarde werden genomon te Dagali Sheholi en naar het Colonial Insti tute gezonden, alwaar zij ontleed werden. Uit liet onderzoek bleek, dat deze aarde zoer rijk is aan potrool van uitnemende hoedanigheid. M. Burl, mijnexpert, word, dan door hot gouvernement naar Somaliland gezonden. Hij kwam daar aan in Januari laatstleden en zotto zijne opzoekingen voort lol 12 Maart. Uit zijn verslag is ook gebleken, dat in S mialiland overvloodig potrool to vinden is. Is hel waarlijk zoo, dan zal Berlara weldra mol Aden kunnen wedijveren, als zeestatie daar de marine mQostal door,? do vloot als brandstof gebruikt wordt. Doch, vooraleer hot zooverre komt, moet er nog heel wat gedaan worden in Somali land. Het Centrum van Dagah Sliebeii, waar petrool voor handen is, ligt 40 mijlen in liet binnenland en zoolang do Mullah niet onderworpen is, kan er nog niet aan gedacht worden, van de polroolontginning eene nationale hulpbron temaken. De lijding dezer ontdekking is hoogst be langrijk en zal niet alleen degonnn dio ver trouwen bobben in de hulpbronnen van den Afrikaanschen bodem b'-lang inboezemen, doch ook degenen, die hot vraagstuk van het potrool verbruik der XXa eeuw beslu- deoren. Hot feit zelve, dat liet Engelsch gouver nement geneigd is, 20,000 pond sterling te verloenen, voor da eerste boringen, bewijst r"<*ds welk belang men aan deze ontdekking hecht. Ook de gunstigo uitbreiding welke de pulton, gelegen ten oosten van Suez, aan de Roode Zoo, putton wolko onder Engelscho konlrool zijn, nemen, zijn eene vingerwijzing van den rijkdom dezer bevoorradingsbronnen. Er wordt inderdaad bevestigd, dat do put van Gemsaii, in eenen dag 2,200 vaten pe trool gaf. Eindelijk is het ook nangonaam te melden dal do nijverheid der minerale olie, in Zuid Afrika ook weldra hooge vlucht zal nomen. Ook in de Zuid Afrikaanscho Unie en in Rhodesia zijn ovorgroolo grondgebioden, rijk aan petroolbronneu. Onder leiding van M. Cunningham Graig, de gekende Engelscho «Xpert, die onlangs een verslag uitbracht over de toekomst der petroolnijverheid in Zuid Afrika, zullen eerstdaagsdo werkzaam heden aangevangen worden, en de potrool zal naar de laatste nieuwo stelsels bewerkt worden. Ook wordt verhoopt, dat Zuid Afrika wel dra een der groo:sto brandstofvoorlbrengers van het Britsehe Rijk zal worden. AALST, 22 Maart, Duilsche komman- da niur. 'ene nachtelijke poging der Franschen, ©in zich van onze stelling ten zuiden der Lorotlelioogle, moester te maken, is afge- Blacen. Champagne, ten noorden van Le Mes- m mislukte ook een Fransche nachtaanval. a Hu pogingen der Franschen, om de stolling van Roichsacherskop terug to nomen, bleven zonder gevolg, Fi>a»33Cfo@ feï»OPl- PARIJS, 21 Maaat. (Reuter). In het avond-kommuuique wordt gezegd De vijand hooft opnieuw de kathedraal vau Soisaons gebombardeerd en daaraan ernstige schade toebracht. Wij zijn Zaterdag avond eenigszins gevor derd bij de hoogte, Noord-Oostelijk van Mesnil wij bobben Groot- en Klein- Reicbsackerkopf in de Vogezen, Zaterdag verloren, doch hebban heden Klein-Reichs- ackerkopf heroverd. Een tegenaanval ter herovering van Grool-Ileichsackerkopf is in AALST, 22 Maart, Duilsche komman- iantur. Do Russen zijn gisteren, na een kort gevecht ten zuiden der stad, en een hard nekkig gevocht in de siraton, terug uit Memel verdreven. Onder de bescherming der Russische troepen, had Russisch gepeupel zich aan have en goed der inwoners vergrepen, privaateigendom op wagens geladen en alles over de grenzen gevoerd. Ten Noorden van Mariampol, leden de Russen, bij eon afgeslagen aanval, zware verliezen. Ten westen van Orzye, nabij Jodnorozeo, len noord-oosten van Przasnysz en ten noora-westen van Cicoanow, werden Rus sische dag- en nachtaanvallen door ons vuur verhinderd. 420 gevangen bleven bij deze gevechten in onze handen. Qastenr'cjfcsstae bron WEENEN (Officieel) In de Karpathon kwam het gisteren op het front tusschen de Uszolcpas en den sektor van Romocz na lot een iievigen strijd. Reeds in den nacht van 20 dezer poogde een Russische afdeeling een onzer steunpunten te nemen. Zij werden overal met groole verliezen afgeslagen. 's Morgends hernieuwden do Russen hun ne aanvallen. Het kwam lot gevechten die den ganschen dag duurden, 's Avonds wer den de Russen teruggeslagon. 1070 krijgs gevangenen bleven in onze handen.^ Ptsassiscfoe fepon PETROGRAD, 21 Maart. (P. T. A.) Het groote hoofdkwartier meldt Ten wes ten van de Njemen duurt ons offensief met succes voort. Op de andere fronten op don linker- en don rechteroever van den Weichsol en in Galicie zijn geen bepaalde wijzigingen ingetreden. In de Karj allien bobben onze troepen een belangrijk succes behaald in de omstreken van Svidnik-Sinolnik, waar wij ons meester maakten van eenigo sectors van de belangrijkste vijandelijke stelling. Alle vjjandelijko aanvallen in de richtingen van Oujok en Mounkotch werden met succes af geslagen. Het artilleriegevecht hij Przemysl dnurt krachtig voortop hot westelijk front hebben wij het dorp Krassitchine bezet. Over den gehoolon omtrek der vesting werd het garnizoen tot aan de fortonlinie terugge slagen. Oe strijd in «3a Elarpathen PETROGRAD, 21 Maart (P. T. A.) Het groote hoofdkwartier gmeldt over de krijgsverrichtingen in do Karpathon nog het volgende Bij Moldasvsko bobben wij eene versterkte vijandelijke hoogte genomon. De tegoiraanvallon van den vijand, evenals zijn herbaalde aavallen in de omstreken van Rozanka bleven zonder resultaat. In Oost- Galicie heeft een gevecht plaats gehad in do noordelijke richting van Nadwornaia, waar do vijand een zeer versterkte stelling bezet houdt. Bij Przemysl opende do vijand in don ochtend van 18 Maart het vuur op onze stel lingen en ging daarmede den gelieolen dag en nacht voort, waarbij een reusachtige hoe veelheid munitie werd gebruikt, gelijk hier nog niet is voorgekomen. Om 5 ure 's morgens van 19 Maart on dernamen sterke afdeelingen van het garni zoen oen beslisten uitval in Oostelijke rich ting op bet front Medyka-Bykow-Pieszowicz. Tegen 2 ure in den namiddag werd de vijand zonder onze loopgraven beroikt te bobben, door ons vuur teruggeworpen op de forton linie. Een Engelsch schip getorpedeerd. LONDEN, 21 Maart. (Reuter). Een Duit- sche duikboot heeft lieden middag bet stoom schip Cairntorr, van Newcastle naar Genua, bij Beachy Head in den grond geboord. De bemanning van 34 koppen is gered. PETROGRADE, 21 Maart. (P.T.A.) Officieel wordt gemeld In de streek van do Tsjorocli hebben onze infanterie en artillerie mot puccos de pogin gen der Turken verijdeld om zich meestor te maken van do door ons bezette stollingen. In do richting- van 01 ty zijn onze voorhoe den met succes voorwaarts getrokken. Voor het overige is er niet gevechten. Ttas*ks©&ae Esa*osi» KONSTANTINOPEL, 22 Maart. Uit het hoofdkwartier wordt gemeld. Heden hadden geen aanvallen tegen de Dardanellen plaats. Engelscho bron LONDEN, 21 Maart. (Reuter). De admiraliteit meldt, dat door hot ongunstig weder, de krijgsverrichtingen tegen de Dar danellen zijn onderbroken. Een verkenning door marine-vliegtuigen is onmogelijk, zoodat do schade aan de for ten, J door het bombardement op 18 dezer toegebracht, niet kan worden vastgesteld. Zeppelins boven Parijs. Fransche bron. PARIJS, 21 Maart.(Havas). Een Zeppelin heeft twee bommen op Parijs en een derde op do Parijsche voorstad Neuilly geworpen. De laatste veroorzaakte brand. Door de militaire overhoid werden do verordende maatregelen, genomen bij gevaar voor Zeppelins, len uitvoer gebracht. Door brandweersignalen was de burgerij gewaar schuwd en bijna onmiddellijk was Parijs en omstreken in ,duister gehuld. PARIJS, 21 Maart. (Router). Officieel wordt gemeld, dat de Zeppelins door een hevig vuur van het onti-luehtvaartuigen- gescbutzijn ontvangen. Eon scheen getroffen te zijn en vloog alleen boven don noordwes- telijlcon buitenrand van do stad en de aan grenzende voorsleden. Eskaders vliegtuigen deden aan het ge vecht mede, maar mist bolemmerde de ver volging. Op hun terugkeer wierpon de Zeppelins bomfhea op Compiègne. PARIJS, 21 Maart. Het mistige weer was de Zeppelins guns tig. Ze hobboiT dan ook onopgemerkt tot CompiègEe kunnen komen. Om kwaars voor 1 ure echtor zagen de schildwachten bij het station Compiègne de silhouet van een Zep pelin zich afleokcnen tegen de smalle sikkel van do maan on zij hoorden ook het geraas van do motoren. Onverwijld werd alarm gemaakt en alras was men to Parijs gewaar schuwd. Do zoeklichten van de forten door boren den hemel. Twee Zeppelins, terstond ontdekt, werden door de kanonnon der forten weggejaagd, maar twee anderen naderdon Parijs. Dadelijk waren ook verscheidene vlieg tuigen opgestegen, om jacht temaken op de Zeppelins. Het anti-luch'vaartgeschut en de vlieg tuigen hebben voorkomen dat de twee Zep pelins bovon het centrum van Parijs konden komen. Zij zijn langs de Mout Valórien ge komen, maar zijn teruggegaan over do Noordwestelijke stadswijken, in het bijzon der over Balignolles, waar'zij eonige hom men hebben geworpen. Vervolgens hebben zij het oigenlijko Parijs verlaten en bommen geworpen op de voorsteden Neuilly Courbe- voieen Levallois en zijn daarna heengegaan. In de voorsleden is min of meer belangrijke schade aangoriclit, geringer echter dan men had kunnen vreezon. Er zijn eenige gewon den, twee personen zijn ernstig gekwetst. bron. LONDEN, 21 Maart. (Routor.) Heden j ochtend in de vroegte wierpon twee Zeppe lins op zijn minst 14 bommen op Parijs en voorsteden. Er zijn verscheidene onboleeke- nonde branden ontslaan. Zoven lieden zijn gewond, daarvan een zwaar. Tusschen 1 en 3 ure nadorden vier Zeppe lins Parijs, uit de richting van Compiègne. Zij volgden hol dal van de Oise. Twee wor den gedwongen terug te keoron voor zij de stad bereikten, de een le Ecouen, de andere to Mantes. Do andere twee werden, na langs den buitenkant dor stad gevaren to zijn door lievig geschutvuur ook tot den aftocht ge dwongen. De zoeklichten beschenen de luchtschepen onafgebroken. Op bun terugweg lieten do luchtschepen brandbommen vallen te Compiègne, Ribe- court en Dreslincourt. Er worden acht bommen geworpen in Asniöres, waardoor drie mon8chen weiden gewond. Te Neuilly stichtte een bom brand in een huis. Te Levallois vernielde een bom een huis en hegroef twee personen onder de wrak- lioopen, waar zij later uit te voorschijn werden gehaald. Engelscho Vliegers in Holland To Sint Kruis, Holland bij den Lingeput, heeft een E igolsclie tweedekker, gemerkt Aero n. 753, een noodlanding gedaan. In het vliegtuig bovonden zich twee vliegers. Zij waren des morgends in de richtingDuinkorken opgestegen voor verken ning langs do kust, waar zij door de Duit- sche troepen fel beschoten worden, zonder echter getroffen te worden. Bij da Holland- 8che grens kregen zij een defect aan den motor, waardoor zij gedwongen worden hier te landen. In het eerst waren zij nog van plan te ontvluchten, doch door de spoedige komst van militairen en burgers zagen zij van hun plan af. Zij zijn naar Oostburg overgebracht en g< ïnterneord. Morgen zullen zij naar Groningon gaan. De vliogors waren in hot bezit van eon Mausorgoweer, revolver en patronen, benevens verschillige kaarten, wolko zij aan do militairen overhandigden. Het is slechts onder alle voorbehoud, dot de berichten over de houding van Italië mo gen aanvaard worden. Zulks is verstaanbaar. Bij gebrek aan zekere berichten, zijn som mige bladen en briefwisselaars van dagbla den er op uit, berichten af to kondigen, waarin geen schijn van waarheid te vinden is. Zoo meldt de Avanti, orgaan der Italiaan- sche socialisten, dat Oostenrijk, door tus- schonkomst van Dnitschland, aan Italië volgende voorstellen hooft gedaan 1. Afstand aan Italië van Trentin, en heel do grensstreek tot aan de Isonzo. 2. Een bijzonder regiem voor Triest, in den aard van dat welk bestond voor Funne vóór do Hongaarsche overheerscliing. Dit regiem zou nu ook voor Funne terug in voege gebracht worden. 3. Oostenrijk zou Italie's werking in Albanië niet verhinderen. 4. Eene Oostenrijlcsch-Italiaansche over eenkomst zou bij den akt van liet Drie Verbond gevoegd worden en bevatten a) Bepaling der invloedstreken in de Adriatischo zee. b) Meer werkdadige samenwerking der twee violen. c) Samen maatregelen nemen, om de uitbreiding van Serbio op de Albaneesche kust le bestrijden. Do Avanti voegt er Lij Wij hebben ook vernomen, dat in geval Turkye zou verdeeld worden, er bij bijzonde re overeenkomst Italië volle vrijheid en steun zou hebben, voor zijne werking in het Oosten. Wij kunnen deze verschillige voorstel len, dio enkel een ontwerp uitmaken, niet beoordeelen. Wij weten niets van de tegen voorstellen en opmerkingen van het Itali- aanscli gouvernement. Wat wij weten is, dal Oostenrijk aan Prins von Bulow toelating gegeven heeft, om met Italië to onderhan delen. Uil Rome wordt anderzijds aan de Daily Chronicle gemeld, dat Oostenrijk aan Italië drie voorwaarden gesteld heeft, welke eerst door dit land moeten aangenomen worden, vooraleer er kwestie zal zijn, van onderhan delingen betrekkelijk den afstand van een deel van Trentin. Italië zou in geen geval bezit nemen van eenig grondgebied, vooraleer den vrede zou geteekend zijn. Iedere overeenkomst zou slechts Oosten rijk binden, ingeval Italië totaal buiten don oorlog blijft, wat er ook moge voorvallen. Italië moot tot het einde toe eene politiek van welwillende onzijdigheid ten opzichte van Duilschland en Oostenrijk voeren. Deredenen, door Oostenrijk aangevoerd, zouden zijn, dat indien Trentin onmiddellijk afgestaan werd, Oostenrijk zijne sterkste verdedigingslijn aan de Italiaansohe grens zou moeion missen. Ouitsche bran. BERLIJN, 21 Maart. (Wolff). De Tribuna publiceert (naar een telegram uit Rome aan de Lokal Anzbighr meldt) oen interview met Goenaris, den niouwen Grieji- schen minister-president. Deze verklaarde dat slechts do bezorgdheid over de houding van Bulgarië, Griekenland het besluit had doen nemen van tusschenkomst af le zien. v/V* Quiiscbe bron BEULIJN, 20 Maart. Uit Sofia wordt gemeld, dat een bijzondere zending der bond- genooten, onder loidiug van generaal Paget te Sofia is aangekomen en door koning Fer dinand in verboor ontvangen. Bericht wordt dat de Triple Entente aan Bulgarie verschillende Grioksche gebieden iu don omtrek van Istip Kolscliana en Rado- wista heeft laten aanbieden. Volgens een telegram uit Tokio, heeft de Japaansche kabinelsovorste slechts tot 25 Maart aan China tijd gegeven, om op de Japaansche eisclien antwoord te geven.Eerst was de datum nochtans op 1 April. Als oorzaak van deze dulumverandering wordt opgegeven, dat Japan wil in het bezit zijn van hot antwoord, tegen do opening van bet Parlement. De opening l.eeft op 25 Maart plaats. Volgons een lologram uit Peking heeft het Cliinoesch gouvernement geprotesteerd tegen hot zenden van troepen, Ook wordt gemeld, dat tengevolge der troepentransporten, de handolsscheepvaurt tusschen China en Japan is moeten gestaakt worden. Uit Kopenhagen meldt men, dat sind« Vrijdag geen enkel Japaaosch blad nog in Rusland binnen mag. Uit Washington is bericht ontvangen, dat het scheidsgerechts-voorstol tuschen Japan en Amerika mislukt is,doch nog niet officieel werd medegedeeld. Volgens „de Sun kan deze mislukking enkel eene spanning tusschen Tokio en Washington veroorzaken. De Nowoje Vremia. ontving uit Tokio volgend telegram De minister van Oorlog heeft aan de verte- woordigers der drukpers verklaard, dat de troepenbewegingen in China en Mandsjoerie eene erge beteekenis kunnen hebben, ingeval de onderhandelingen in China eene onguu- stige wending zouden nemen. Het gerucht loopt, dat de schepen belioo- rende tot de eerste en tweede eskaders, welke reeds de Japaansche havens verlaten hadden, thans voor Sasobo samengetrokken zijn en dat de ^bemanning spoedig voltallig gemaakt wordt. 1 Een der meest vermetele Amorikaansche vliegers, Lincoln Beacliy, die den bijnaam droog van circus-man van de lucht is door een ongeval mol zijne machien, om het leven gekomen. Beacby gaf vliogverloonin- gen bovon het terrein van do wereldtentoon stelling te San-Francisco. I^ij had iets nieuws uitgedacht, namelijk eene vlucht recht de hoogte in. Eens schijnt dit hem te zijn gelukt; maar bij eene tweede poging raakte de motor defekt, er had eene ontploffing plaats, en het vliegtuig 600 tot 700 meters hoog begon te vallen. Lincoln Beacby slaagde or nog in, de draagvlakken weer in den normalen stand te krijgen, doch het toestel daalde snel, en al wat de vlieger kon doen, was te zorgen dat hij in de baai neenkwam. Daar bij echter met riemen vaslgesnoord zat, verdronk bij. Beachy was in zijn beroop als luchlman talloozo malen gevallen, doch-steeds was hij er nog betrokkelük goed afgekomen. Hij was 28 jaar oud, woonde te San Francisco en had den duikelaarsloor van Pégoud meer dan 500 maal met succes volbracht. Verschrikkelijke zelfmoord van den moor denaar van den pastoor van Dampremy en zijne meid. Men zal zich nog de verschrikkelijke mis daad herinneren gepleegd op den eerwaar den pastoor Do Jonglie, geboren le Gibza, (Nederland) den 28 Juni 1855, van Dampre my en zijne meid Palmvre Roland, geboren ie Bolloeul in 1844. De misdaad gepleegd in don nacht van 27-28 Februari 1911, werd ontdekt door Dieudonné Dubar, zoon van den koster. Do jongeling die naar de pastorij ging om 5 1/4 ure 's morgends, vond de deur open. Nieinaud ziende, liep bij naar bovon, waar zich een vreeselijk schouwspel vertoonde. De meid was het hoofd ingeslagen evenals do eerw. heer pastoor De Jonglie. De brand- koffer was opengebroken en alles gostolen. Het parket van Charleroi dat het onder zoek leidde, hoeft menige verdachte perso nen aangehouden, doch allen moeten losla ten bij gebrek aan voldoende bewijzen. Ten slotte werd do zaak geklasseerd. Gisteron poogde de genaamde van G...t opgesloten in liet govang van St. Gilles-bij- Brussel, wiens straf bijna ten einde was, uit zijne cel te vluchten. De gevangenbewa ker kwam juist toe, waarop de kerel naar boven vluchtte, lot op eene gaanderij van do tweede verdieping. Op het alarm waren andere gevangenbe- wakors toegesneld on juist als men Van G.«, wilde vasigrijpen. sprong hij over de leuning en verpletterde zich den schedel op den vloer van de benedenverdieping. Hol lijk werd naar het doodenhuis van St. Gillis gebracht. In do cel van Van G..., werd een stuk ge schreven papier gevonden, aan zijne zuster, gericht, en waarin hij aankondigde dat hij voornemon8 was zich te zelfmoorden, daar eens zijne straf uitgeboet, hij toch zou ver volgd worden wegens den moord, eenig© jaren geleden gopleegd op don pastoor van Dampremy en dozos meid. liet parket van Brussel, heeft het parket van Charleroi verwittigd, dat dadelijk liet ondorzook heeft hernomen, om deze zoo af- scliuwoJijko misdaad, welken langon tijd d® sir nek in verslagenheid heeft godompeld, op to helderen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1