Hst Antwsrpsch Museum van Schoone Kunsten Van het Oostelijk vesMtsrreiii De strijd aan de Dardansüen De duikfeöoten-öQrlog Hst Provinciaal Hulp en Voeöingskomlteit Cwen-fwiniigste jaargang nummer 74 Bestuurder: J. VAN NUFFBL-DB QBNDT. tijdens tiet bcssïïfeardememt De toestand in Italië OORLOG TER ZEE Eenige bladzijden Geschiedenis over do IJserstreek 3 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 30 Maart 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. f ÜIT6AAF, 4 tl. 's avonds 0 0- 2' UITGAAF, 7 u. 's atonds Pour toute la puldicité commerciale et financière du jeurnal, s'adresser exelusivement i l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourne, Bruxelles. BUREELEN BRUSSEL TE T E Md 60 0TS, 2, Beurspïaata, 2 Telefoon A 3299 AALST Irw HierKstraat, 3 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank.(l tot 4kl. reg.)fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recbt.her8toll,(per regol) fr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2.00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk wenden Agence Réclaino Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Op 3 Augustus 191-1, 10 ure, scheef Pol de Mont, bestuurder van het Musuem, in zijn dagboek het volgende Gezien den zeer hachelijken politieken w toestand, heb ik bevolon hot Museum voor hot publiek te sluiten tot nader orde, en onmiddellijk raaatregolon getroffen om m den bomvrijenjteldor to doen ontruimen en reinigen, ten einde er onze kunstschatten - to kunnen bergen. Reeds te 1 ure van den namiddag werd or eon aanvang gemaakt met liet naar be- neden dragen van de schilderijen. Mijn bevel luidde Eerat en vooral de kleinero of althans gemakkelijk to dragen stukken van greote waarde uit elk tijdvak, en dan, naarge- lang heiwerk vordert, de groote stukkon. Nu dat ons arm landje iu dozen oorlog rechtstreeks betrokken is, zal het naar r> alle waarschijnlijkheid, wel tot een hole- gering en dan, zonder voel twijfel, tot een beschieting van onze stad komen. Ik schat dat er weken zullen nocdig zijn om het grootste deel van onze schilderijen in veiligheid te brengen. w Liever weken en maanden te vroeg dan maar eon enkelen dag te laat. Liever geheel nutteloos dit werk gedaan dan te laat te mouten herouwen, dat het niot werd gedaan. Rien ne sert de couriril faut partir d n point, n Terwijl men dus voorlging- het bsvel van den bestuurder (onder dezo leiding) met de meeste owzichtiuhuid uit te voeren, verlie pen er vele dagen van angst en kommer, want indien het vrij gemakkelijk, was de pa- neolen van kleit.ere afmeting naar beneden te dragen, was dit geenzins 't geval me! de reusachtige schilderijen, waarvoor men e*n kraan moest gebruiken om die door da val len omlaag te laten. Het personeel van het Museum bestaat in normalen tijd uit 13 personen, dat getal, ge- zien de belangrijkheid van het werk, werd niet tien workliedon vermeerderd. Hot zou tamelijk moeilijk vallen de ge waarwordingen te schetsten, die onzen be stuurder moet gevoeld hebben, toen hij die meesterstukken, waarvoor hij op dit oogen- blik geheel alleen verantwoordelijk was. daar aan dio koorden zag bungelen boven de geopende valluiken, waarin zij langzaam verdwenen. Wat oen angst moet hij door staan hobbon voor elk paneel, alvorens bot beneden veilig was aangekomen wat een angst en wat oou voldoening nadien, toen a lies in de kelders in de meest volmaakte orde was gerangschikt, zonder de minste schram of stoot, zonder de minste beschadi ging. Op 18 AugusiliB waron de meeste sc1 Ti«- rijon on het voortreffelijkste beeldhouwwerk in do kelders geborgon en was het moeilijk ste gedaan. Hot bonedon laten der schilderij en, waarvoor men eene kraan kon bezigen, was kinderspel, vergeleken hij het naar be neden brengen der beeldhouwwerken, die do<>r menschkrachten godragen moesten ■worden. Du heor bestuurder kan nog niet be3t begrijpen, hoe dal alles is kunnon ge beuren, zonder een der stukken to beschadi gen, en nochtans gebeurde het. Het nprcokt van zelf, dat eens de schilderijen in de kel ner, er moest gezorgd worden om hen vorder vo"r beschadigen te vrijwaren. i»e keldergaten moesten opgestopt voor mogelijke ontploffingen van projeciioïen en on 12 Augustus schreef de heer de Mont aan ons stadsbestuur, om het volgende te ver krijgen 1. Een groot aantal met Scheldezand of aarde gevuldo zakken. 2. Een hoeveelheid humus of droge mest. Rovallon langs waarde schilderijen naar beneden zijn gelaten bevinden zich in zaal H en 1 en zijn aangebracht langsheen de mu ren. De gewelven der zoogenaamde kelders, die feitelijk goene kelders, maar wel doge- lijk kamors zijn, vermits zij zich boven den grond bevinden, hebben eene dikte van ruim drie meiers. De temperatuur is daar als in oone gewone zaal en vooral niet vochtig, gevaar voor het beschimmelen der kunstvoorwerpen was dus niet te vreezen. Om do opening dezer vallen zooveel mo gelijk to dekken en daar er fcgeen voldoende zand of most voorhanden was, gebreukte men de rugleuningen der zware banken, om die zwakkere gedeelten te versterken. Den bestuurder werd de vraag gesteld, of geen der schilderijen ergens in do stad, of daarbuiten geborgen werd, en bet antwoord luide Geen enJieie schilderij is uit het muzeum xoeggpioeest on ik zal u noch moor toever trouw en De uitstekendste meesterwerken onzer kerken zijn ook bewaard. Tusschen 16 en 20 Augustus, word er aan den toezichtsraad der voornaamste kerken mondeling (of schriftelijk modedeoling ge daan dat hei muzeumheheer zich gehool tol hun dienst stelde, om hunne meoslerstukkon in veiligheid te brengen en zoolang te bewa ren als dit moest nosdig blijken. Hetzelfde voorstel werd gedaan aan enkele privaat- vorzamalaars, die werken in hun bezit had den van groote waarde, onder andere aan graaf Dolafaillo, Oscar Nolebohm, baron Delbeke, mevr. Ooms en Mevr. Oslerieth. Van dit aanbod werd gebruik gemaakt door O. L, Vrouwekerk, St. Augustinus en St. Paulus ook door Mevr. Osterioth, do heeren Dolafaille en Delbeke. De heer Nottebohm en Mevr. Ooms, be schikten zelf over sterke kelders, waar zij hunne schatten in veiligheid konden bergon. 't Was vooral kanunuikCooreman.pastoor van Sl. Augustinuskerk, een priester, en kunstliefhebber, die het eerst van al dit aanbod gretig aannam en al dadelijk al zijne hem toevertrouw de schilderijen naar ons Museum stuurde, waartusscheu wij de vol gende van overgroots waarde hier aanstip- pen 1 Rubens. «Maria door de heiligen vereerd» 2. Van Dijck. Augustinns' Ontheffing 3. Jordaons. Marteldood van de Heilige Apollonia Alsook werken van Spierinclcx. Twee groote landschappen met vooistellingon uit het leven van Augustus, en al de tafereelen van G. Van Herp en andoren, dio bet midden schip versieren. De kerkfabriek van O. L. Vrouw, was ook dadolijk bereid en zond 1. Id., Oprechting van het Kruis rioluik. 2. ld., Afdoening van het Kruis id. 2. ld., Maria's Hemelvaart» Buiten deze drie stukken van onschatbare waarde, nog een viordo Rubens. •l.Rubo;i3. «Opstanding van don Heiland», drieluik. Vleugels St Joannes de Dooper en St Marten. 5. Fr. Francken, De Heiland te midden van doktoren drieluik. 6. Olto Venius, Laatste Avondmaal 7. M. de Vos, Bruiloft te Kana Van Sint Paulusherk ontving men 1. Rubens, Christus gegeeseld 2. Van Dyck, - Christus valt onder het kruis 3. Jordaens, Christus aan het Kruis. 4. D. Teniers, - Do 7 Werken van Barm hartigheid Verdor werken van H. Van Baelen, Fr. Francken, Craoyer, Martin de Vos, e«*z. Tot geiuststolling van het publiek, kun nen wij ook meedeelen dat het belangrijk drieluik uit de kerk van Maria ter Hoyde, werk van een onbekende löeeuvvsehe meester, eveneens in ons Muzeum werd bijgezet. Morgen vervolg en 3lot. AA.LST, 26 Maart, Duitsche koraman- danlur. Op d» Maashoogten, ten zuidoosten van Verdun, poogden de Franschen bij Combes, door stö'ke aanvallen zich van onze stellin gen me«*ster te maken. Zij werden na een hardnekkig gevecht terug geworpen. De gevechten om den Hartmannsweilers- kopf duren nog voort. Fcansshe bron, PARIJS, 25 Maart. (ITavas). Ten Noorden van Atrocht trachtten dn Duitschers twee aanvallen uil to voeren op hot bolwerk van Notre Lame de Lorette. Deze hadden plaats in den nacht van 23 op 24 Maart. In Champagne werd oveneens een aanval iu don zcilfdun nacht tegen een kleine ver sterking bij Boau-séjour afgeslagen door een zoor levendig" optreden der artillerie. Op den 24 sloegen do Franschen drie aan vallen op houvei 196 af. In Aryonno vielen do Duitschms Fontaine Madame aan. Bij Eparges sloegen do Franschen drie Duitsche tegenaanvallen af. Op hot overige front valt niets vermeldenswaardigs voor. AALST, 26 Maart, Duitsche komman- daulur. Russische aanvallen op de Sen Engen, ten Ooslou van Auguslow, werden afgeslagen. Oestenriiksche bron WEENEN, 26 Maart. In de Rarpathen hebben onze troepen sterke Russische aanvallen op den Uszoker pas. teruggeslagen. De strijd dnurt nog voort. 15o0 Russen werden gevargen geno men. Nabij Wvssow is een vijandelijke aan val mislukt. Aan het zuidelijk gevechtsterrein hadden in de laatstedagen artilleriegevechten plaats aan den Donau en de Save. De algemeene toestand is onveranderd. PSmsssscüs© bron. PETROGRAD, 24 Maart. (P: T. A.) Door den grooten generalen staf wordt het vol gende medegedeeld Op den rechteroever van de Narew, op het l'ront tusschen de Schkwa en do Orjitz, met inbegrip van don rechteroever van de laatstgenoemde rivier, namen do gevechten om het bezit van geïsoleerde steunpunten een meer algemeen en uiterst lieftigkarakter aan De Duitschers, die hier aanzienlijke strijd krachten aanvoeren, verdedigen hun stellin gen met hardnekkigheid. Hun vuur is zeer hevig en mei hun talrijke versche contin enten doen zij krachtige tegenaanvallen. Inlusschen maken onze troepen langzame vordeiingen, zich moester mijtend van de loopgraven en hoogten. Vermelding verdie nen de gevechten van man togen man, bij Uahk, Karsk en Jednorojels, waar onze troe pen, die moedig en met volle toewijding streden, een succes behaalden. Aan den linkeroever van den Weichsei is een verandering van boteekenis in den toestand gekomen. De Duisschers werden gedwongen de hoeve van Domanewits aan de Pilitza te ontruimen, waar wij ons ver sterkten. De tegenaanvallen van den vijand in die streek werden afgeslagen. In de Karpathen ltwamon onze troepen vooruit en maakten zich in den loop van den dag meester van verscheidene hoogten op het front tusschèn de wegen naar Barlfeld en Uzolt. Overal bleven de vijandelijke tegen aanvallen zonder resultaat. Den 22 dezer deden de Duitschers weer een vergeefschen aanval op de hoogte 992 bij Koziouwlta. sneden, zoodat de mijnon direct naar de op pervlakte komen, waar ze dan op do gebrui kelijke manier onschadelijk worden gemaakt. Misschien is er verband tusschen deze nieuwe methode van mijnen 7isschen en het onrustbarend getal losgeraakte mijnen, die op onze kusten stranden. Halbansche bron ROME, 25 Maart. (W. B.) Het «Gior- nale d'Italia» schrijft in een hoofdartikel, getiteld «De vrije hand voor de regeering» Ten gevolge van de verdaging van hot par lement kan de aandacht op den internatio nalen toestand geconcentreerd worden. Het volk moet eensgezind, rustig en ordelijk zijn bereid tot alios, wat de Koning bevelen zal. Do «Nuova Antolozia» bespreekt de ge volgen van een oventueelen, zelfs zegevie renden oorlog voor Italië, en houdt daarbij rekening met een verlies van minstens een half millioen menscken, ontzaglijke verhoo ging der belastingen en venniudering van- het Tolksvermogen. De toestand MILAAN, 25 Maart fW.B.) De Avanti bericht, dat de prefekt van Vicenza in een redevoering gezegd heeft, dat maatregelen moeten worden getroffen voor de terugge keerde uitgewekenen, waarvan er 31.000 in zijn provincie aan de grootste ellende ten prooi zijn. Voorloopig heeft de regeering daarvoor 200.000 lire tor beschikking ge steld, maar er is ook werk noodig. In hooi. Venetië komt het bijna dagelijks tot betoogingen en plunderingendoor hocge- rigo vrouw on. Turksche b«*on( CONSTANTINOPEL. 25 Maart. (W. B.) Naar aanleiding van het bericht uit Genove in de buitenlaiidsche bladen, volgens 't welk de Britsche kruiser Amethyst tot Naga ra doordrong on daar zwaar beschadigd werd, verklaart het telegraafagentschap Milli, dat de commandant van hot genoemde schip, dio ongetwijfeld hot buitengewone govaar kent waaraan hij zich zou blootstellen wanneer hij do bedoelde plaats nadorde, zich op gemak kelijke wijze met roem overladen wil, door zich zulk een vermetelheid toe te schrijven. Het lot van de Bouvet die in den grond ge boord werd, zonder dat zij Nagaraook slechis uit de verte had gezien, is de beste weerleg ging van deze bewering. Gi'iüksslie fos-on. ATHENE, 25 Maart. De schepen van de verbondenen zyn eergisteren weerde Darda nellen binnengevaren, begeleid door talrijke vaartuigen ou my ven vegers. Do beschietiug is hervat. Fransohe bron. PARIJS,25 Maart. De New ork Herald» ontving uit London het gecensureerde bericht, dat de troepen der verbondenen bezit hebben genomen van de eilanden Lemnos. Tenedos, Imbro3 en Samothrake. Over lint verdere lot van deze eilanden /.al de beslissing na het sluiten van den vrede vallen. Naar aanleiding van een bericht, dat de Forerivierwerf te Quincy in Massachusetts onderzeeërs b<»u\vt en dio in siukkon naar eon der oorlogvoerenden verscheept, heeft de minister van marine Daniëls een onder zoek gelast. Deze verklaarde, dat een der gelijk ouderzook reeds kort gel oden had plaats gehad op aandringen van Bernstorff, doch toen kon do beschuldiging niet slaande gehouden worden. De zee mijnen In een arlikpl in eon Hollandsch blad, wordt over losgeraakte zeomijnon geschre ven Bij het mijnon vegen wordt tegenwoordig door de Engelscbe marine gebruik gemaakt van oen vinding van den Schout bij nacht Ronurch, waarhij siuclits één sloepboot noo dig is. Bij deze verbeterde mijnenvegorij worden do ankerkabela dor mijnon doorga- van Oost-ytaaüideren. Reeds verschillige malen hebben wij ge sproken over bet Nationaal Hulp- en Voo- dingskomiteit, doch vele lozers weten niet veel, over het doel dezer instelling, den oor sprong en de inrichting. Het provinciaal Komiteit van Oost-Vlaan deren heeft thans een verslag afgekondigd van hare werkzaamheden, sinds de stichting tot op 28 Februari 1915. Daarin komen be langrijke inlichtingen voor, over de stichting van hot Nationaal Komiteit en van hel Pro vinciaal Komiteit, en wij moenen goed te doen onzen lezers daarover een en ander mede te deelen. t Zal ook het zijne bijdragen, ora aan de bevolking bater te doen uitschijnen, hoe kostbaar de hulp was, ons in doze omslan- tligheden verleend, door de edelmoedige natie, de Vereenigde Staten van Noord- Araerika. Het verslag is enderteekeud door do leden van het bureel van het Komiteit, heeren Jan de Hempiinne en Constant Heyndurickx, ondervoorzitters, Jaak Feyerick, schatbe waarder en Arthur Ligy, sekretaris. Ziellier het verslag HOOFDSTUK I. ALGEMEEN OVERZICHT I. De oorsprong De oorlog had voor onmiddellijk gevolg, in Belgie handel en nijverheid bijna geheel stil te leggen. Zooals men weet is de Belgische grond niet bij machte, de inwoners te voeden. Om toe te komen, moet het land in nor malen tijd, enkel in voedingswaren de over- groote boeveelheid van 1,450,000 ton tarwe, 123,000 ton rogge, 475,000 ton mais, 110,000 ton rijst, boonen, erwten, vitsen, enz. invoeren, samen 2 miljard 158,000,000 kgr. Hoe zou dus België geleefd hebben, den dag,waarop alle gemeenschapsmiddelen met den vroemde afgebroken waren, dat de zwarte kosten van een bezettingsleger moesten gedragen worden, dat tor plaats alles nam wat liet noodig had, en dat B«-lgië van overzee geen voedsol meor bekwam De landbouw scheen goed voorzien voor den winter. Do oo.;st was prachtig geweest, de aardappelen hadden goed opgebracht do landbouw had dus een voorraad. Doch, in de nijverheidscentrums was liet vraagstuk des te angstwekkender, want men kun de duizenden werkliodun, die door het werk verlet goen loon meer ontvingen, toch niet zonder hulp laten. In allerijl moest hulp verschaft worden voorraden aankoopon, zich voorzien togen liet slecht seizoen. Do gemeentebesturen deden hun plicht, lo komiteiten worden dadelijk ingo- Lokalu richt. Men nam zijn toevlucht lot da liefdadigheid en de krachtinspanning had voorloopig bij val. Doch, alsof de taak welke iedere gemeente of stad te dragen had, nóg niet zwaar genoeg was, kwamen weldra van alle kanten, dui zenden vluclitolingen uit Limburg, de pro vincie Antwerpen, Brabant, liet Ooslon van Vlaanderen, naar de onbezette stroken hulp en schuilplaats vragen. Te Gent hieven dagen en dagen duizenden vluchtelingen in het feestpaleis der tentoon stelling. Alle uren kwamen er nog bij, die eene schuilplaats zochten in de scholen, toevlucht oorden, enz. In de omstreken van Gunt, in dorpen en steden, ontmoette mon overal groepen. Wie die droeve dagen medego* maakt heeft, kan zich rekenschap geven- welke bekommeringen dezen moesten heb, ben, die de taak op zich genomen hadden, voor dezo ongelukkigen te zorgen en teven» do goede orde te bewaren. Vier maanden lang nam het schepencollegio van Gent dezo zware taak waar, met eene onuitputtelijke toewijding. Dank aan zijn werkzaamheid en zijne krachtdadigheid, gelukte beter in, to zorgen dat niet alleen Gent, maar ook de aanpalende gemeenten en een deel der pro vincie bevoorraad werden. In der waarheid moet gezegd worden dat allen aan M. Braun en zijne medewerkers veel verschuldigd zijn. Ongetwijfeld was de stad Gent, door baar krediet en door de middelen waarover zij beschikt, alleen in slaat was voor andoren tor zelfdertijd als voor zich zelve te zorgen. Doch 't was ook noodig dat de bestuurders genoeg voorhandneming hadden en voldoende bijgestaan werden. Een provincieraad bijeenroepen, om de noodige maatregelen te nemen, dau-aan moest niet gedacht worden en diensvolgens as do gemeenteraad van Gent wel het eenige wettelijk organism, wiens werking doeltreffend kon zijn. 't Akkoord met den gouverneur der pro vincie en mot de Bestendige Deputatie, aar zelde do gemeenteraad ook niet het sohepen- kollegie in zijn streven te ondersteunen. De eendracht had don beste uitslagen. Zoolang Vlaanderen niet bezet was en de betrokkingen met den Oceaan niet verhin- herd waren, kon er voorraad binnenkomen. Langs de vaart van Terneuzen, dat scl.oone en zekere kanaal, konden de schepen aan de kaaien en andere haveninrichtingen van Gent, alle soorten voorraad brengen, zooals granen, kolen, enz. En zoolang de vijande lijke troepen slechts door hot Zuiden der provincie trokken, om zich zoo spoedig mo gelijk naar Frankrijk te begeven, konden de lokaio inrichtingen hun weldoende werking voortzetten. (Wordt vervolgd.) Bij een toerken per rijwiel. 't Eersto dorp dat we ontmoetten waa Mariakerke, wiens dikke, maar korte toren daar nog zoo landelijk staat tusschen den straatweg en de zee. Mariakerke werd eene badplaats in 1868. 't Is nu als eene vooi Btad van Oostende, met een prachtig strand, dat 's zomers ook we melt van eene vroolijke, door het fortuin begunstigde menigte. Te Mariakerke bezoekt men liet museum Strackó, zeer merkwaardig voor de beoefenaars der natuurlijke historie. Weldra bereikten we Raverszijde. Een veertigtal jaren geloden stond bier aan den voet der duinen nog een vierkante, plompe toren, schilderachtig begroeid met klimop, 't Was de oude toren van het eens zoo bloei end visschersdorp Walraverszijde of Ravers zijde, wiens naam nog alleen in dien van 't klein gehucht bestaat. In 1400 waren de visschers van Raverszijde om hunne stout- moediijheid b-keud en zijne kooplieden dro-> ven handel op de markt van Rijsel. Ravers zijde rustte mot andere kustplaatsen een oorlogsschip uit, om dezeeroovora te bevech ten. Onze visschers hadden in de 15° oeuw nog al eens last. van de heruchLe piraten. Visschers werden gevangen genomen en kregen hunne vrijheid slechts terug, na liet betalen van een hoogen losprijs. Onze zeelieden besloteu zich dus to verde digen en maakten kort spul met gevangen schuimers. Dit ondervond do gevreesde Joos van Aelst, een der wreedste roovers. Op Paschen 1417 vorscheon hij voor Oostende. De Oostendonaars staken onmid dellijk in zee en namon den bandiet en zijne gezellen gevangen. Den volgenden dag kre gen de schuldigen hunne straf: allen werden onthoofd, en de rompen langs 't strand leu- loongestold. Mathijs van Aelst, de zoon van Joos, was woedend bij 't vernemen van den dood zijns vaders en zwoer Oostende iu asch te loggen. Maar ongelukkig voor hom, werd

De Volksstem | 1915 | | pagina 1