Qoiosinlten Heiland en de Heilige Stoel Hè C3r DB JLa A. ID Westelijk gevecMstsrrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Aan de Dardanelles Yeranlsrlng ln het opperbevel der Fransche Dardaasllenvloot Id den Kaukasas Oorlog ter Zee De oorlog in fie lacht Een Zeppelin in brand In Zuid-Oost Afrika De strijd in Kameroen Buigarie's toekomst De toestand van den Koning van Griekenland. ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1° UIT6AAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour touts la publicity commercial® el flnancière du journal, i'ndressor exclusivoineul l'Ageuce Réclame GodtS, 2, Place do la Bourse, Bruxellos. BUREELEN TE B8ÜSSEL I. TE AALST RJj GODTS, 2, Beursplaais, 2 bv. e, Kerlcstraat, 3 Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: JVAN NUFFEL-DB OENDT AANKONDIGINGEN KI. aanb.(l tot 4kl. reg.)fr. 0,60 3# bladz. (de regel) fr. ,00 4e blad/., (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regeHfr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuwe per regel fr. 2,00 Reohi.herstell.(per regel) fr. 8,CO Overlijden (per regol) fr. 2,60 Commerciftle en flnaneieolo aankondigingen zich uiUIuitelijk l« wenden: Agsnce Réclame Godts, 2, Cuursplaacs, Brussel. Éen-an-twintssjate jaargang iHiiniser S 3 CENTIEMEN HET NUMMER WoeiÉMSfflg 9 Juni 1915 T< Zooals men woet, ia er tlians spraak, dat Holland ook oen gezant naar het Vatikaan zou zenden. Zelfs hoeft de minister van imitenlandsche zaken, in naam van het kabinet verklaard, dat het ministerie zich in beginsel niet zou verzetleu tegen hol nieuw gezantschap. Het is wellicht voor ons, katholieken niet van belang ontbloot, eens na te zien, wat de proleslantsche bladen, aller gezindheid, over deze ernstige kwestie denken. Do Nederlander die gewoonlijk hoog op loopt mot het Roomsch Gevaar zooals hij zegt, vreest dat de benoeming van een gezant hij het Vatikaan, in Holland ernstige godsdienstige verwikkelingen zou kunnen in 't loven roepen, welke zeer achadig zouden zijn voor den innerlijken vrede dos lands. Ook verzet liet blad zïoh uit al zijne macht tegen dozen maatregel, die, daar hij be weert, aan do katholieke kerk in Holland, ooi: onverklaarbaron voorrang zou geven. De Standaard heeft hot zoo hoog niet op. Volgens dit blad, heeft de Koningin wel liet recht to onderhandelen mot het hoofd een er kerk, waartoe twee miljoen barer onder danen behooren. Om niet al te veel de pro- testantische denkwijze te miskennen, ware liet voldeande het gezantschap niet recht- elreeksoh van hot ministerie van buiten- landsche zaken te doon afhangen, en het zelfde recht geven aan de niet-Roomsche kerken, bijaldien een internationale groepee ring dezer kerken ooit tot stand kwam en een middenbestuur aanstelde. Het Vaderland merkt aan, dat de niet Roomscho kerken, geen gemeenzaam hoofd Lebben, zooals de katholieken. liet Vaderland in zijn nummer van 15 Mei verklaarde, dat de Standaardde Nederlander en andero bladen van denzelf- do'! stempel do kwestie op oen verkeerd terrein schuiven. Het blad schrijft namelijk Van het herstellen van het gezantschap bij liet Vatikaan, voor de verdediging dor gods dienstige belangen der katholieke Neder landers, kan or natuurlijk geen spraak zijn. Vooreerst is de zaak onaanneembaar voor do vrijdenkers. Alleen do Roomsch katholieke kerk lieoft voor zonding zich met die belangen bezig te houden en de staat doet ten volle zijn plicht, indien hij de zending dier kerk niet dwars boomt. Te» andero, de herinrichting van hot gezantschap zou.in strijd zijn mot artikel 168 dor Grondwet, indien de herinrichting dc godsdienstige belangen van cone groep Hollanders beoogt. Evenwel is do kwestie geheel anders, in dien men in aanmerking neemt, dat een ge zantschap bij don Heiligen Stoel kan ver- rochlvaardigd worden, door hot politiek belang van liet gansctie NederlandsclieVolk. 'Sndien liet bewaarheid werd, dat de Paus de oenige persoon is, in staat om den vrodo op ■aardo terug te brengen, dan zou het oneindig te betrsuren zijn en zou men bewijs govon van volledig gemis aan overleg, indien Hol land zich onzijdig hield, onder voorwendsel voldoening te geven aan hare anti Pausge zinde gevoelens, Tndien het te voorzien is. «lat het gezag en den invloed van don Paus, door tiet nieuw gezantschap nog zouden ver meerderen, mag men tooli niet vergeten, dat ondanks de onthouding van Holland het ook zóó zou zijn. Het ware uitzinnig te beweren, dat de Paus geen ontzag of invloed heeft. De Nederlander on Dr Bronsveld moeten wol van deze droevige waarheid rekening houden. Hot blad voegt er nog volgende belang rijke regelen bij «En indien het in feite bewezen werd, dat Holland belang heeft zicii te doen vertegen woordigen bij hot Vatikaan, dat men ons toch de rechtsstelling niet meer kome opdis- schen, dat do zaak onmogelijk is, vermits de Paus geen vorst meer is. De rechtsstellingon fijn daar om er zich van te bedienen, doch ditmaal bekommeren wij er ons niet om. Op «Tic stelling voortgaando, kunnen wij ons ook doen vertegenwoordigen bij den Prins van Monaco of bij den prosident der Andorra republiek. Hot vorstondom van den Paus duurde tien eeuwen, en, om rechtskundig te spreken, Hij beeft zijn souvereiniteit niet verloren. In het Konkordaat, in 1871, door het Italiaunsch gouvernement aan den TI. Stoel aangeboden en door dezen gew eigerd, her kende tiet gouvernement op uitdrukkelijke wijze deze souvoroiniteit. De Paus weigerde juist de herkenning zijnor souveroiniteit te aanvaarden, omdat, voor Hom, doze souve roiniteit zoo onweerlegbaar en zoo onaan tastbaar aan hot Pausdom gehecht was, dat je herkeuning dor/elfde soms twijfel zou '.unnen doon oprijzen. «Wat er ook van zij, het schijnt ons too, dat wij moeton kalm blijven en ons door geene confessioneelo driften moeten laton leiden, al werden zij ook nog door de katho lieke drukpers aangestoken Wat men al leen moet inzien, is, het algemeen belang van Holland. Staat dit belang op bet spel, dan is het onze plicht het ministerie to steunen in deze nieuwe kwestie, zooals do oorlog er reeds menige voor den dag bracht. «Alleenlijk zou het billijk zijn eerst uit to leggen, hoe een gezantschap bij hotVatikaan van belang kan zijn voor het land.» Offioieele mededaelingen. Ëuiische fopon AALST, 7 Juni. Aan de oosthelling van de Lorettehoogte, zijn nieuwe Fransclie aanvallen, door ons vuur totaal mislukt. Ten oosten van Doullens violon wij mot goed geluk aan. De strijd duurt nog voort. Een sterke Fransclie aanval ton noord westen van Soissons, bij Moulin-sous-Fou- vent, grootendeels reeds afgeslagen. Slechts op eone plaats bereikte hij onze noordooste lijke loopgraven, om welke nu nog gevoch ten wordt. Nabij Vauquois, ten zuidoosten van Va rennes bleef eon Fransclie aanval, ondanks liet gebruik van brandbommen, zonder uit slag. De Franschen werden met bloedige verliezen teruggeworpen. Fpanscfae bron. PARIJS, 5 Juni. (Officieel). In don nacht van 4 tot 5 Juni heeft de vijand drie hevige tegenaanvallen beproefd tegen de suikerfabriek van Souchez en de loopgraven ten Noorden en ten Zuiden. Hij werd achteruit geworpen. Wij hebben een vijandelijken post geno- mon, ten Noord-Woston van de Roode her borg, gelegen op een kilometer afstand ten Zuiden van Souchez. Ten Noordon van Arras, niets bijzonders te melden. PARIJS, 6 Juni. (Officieel). Ten Noor den van Arras, hebben wij nu de 2/3 van Neuville in ons bezit. Wij hebben ook terrein gewonnen in hot Noorderdeel van den Labyrintho en lichten vooruitgang gedaan in liet center van dit werk. De strijd' duurt daar onverpoosd voort. Op heel het front van den selttor, bijzon derlijk te Lorette, Neuville en aan den La- byrinlhe, was hot artilleriegevecht bijzon der hevig. Buiische bron AALST, 7 Juni. Ten Noorden van Kurschany rukte de Duitsclie ruiterij na het veroveren van den Windau-overgang naar het Zuid-Oosten op. Nabij Kurtowiany en Sawayniki maakte, ons offensief goede vorderingen. 3340 Russen werden govangon genomen en 10 machiengoweren veroverd. Ten Zuiden der Njemanoever op de lijn Polousies-Sapiezyski, is de streek door de vijand ontruimd. In den strijd rond Przemysl werden 33806 gevangenen gemaakt. Ton Oosten van Przemysl hebben de vorbonden OostenrijkscU-Hongaarsche troe pen, den vijand ten Noord-Westen van Moscislca, uit Miszina verdreven. Ooslenrijksche bs*on. WEENEN, 7 Juni. Officieel wordt mede gedeeld De aanval van het center der ver honden Duilsch-Oostenrijksche troepen, maakt ten noorden van Moscislca belangrijke vorderingen. Het leger van von Linsingen heeft na stormenderhand liet Bruggenhoofd Zurawno genomen te hebben, op don noordelijken Dnestoroever voet. In de veldslagen rond Przemysl, zijn sinds- Juni meer dan 30.000 gevangenen ge maakt. QosfenHjksche bron. WEENEN, 7 Juni. Ons grsnstroepon hebben oonigo kleine gevechten geleverd, welke gunstig voor ons verliepen. De Italianen schijnen met sterke krachten naar don Isonzo op te rukken. WEENEN, 7 Juni. Op 5 Juni verschenen eenigo Italiaansche oorlogschepen in de Dal- malischo wateren. Ongetwijfeld hadden zij voor doel de spoorbaan bij Mihonicok, als ook de eilanden Lissa, Lagofsta en Gazza te beschieten. Woinig schade werd echter aangericht. Ifaliaansolie fopon ROME 6 Juin. Uit hot groot hoofd kwartier Er is niets merkwaardigs te melden. Kleine schermutselingen hebben langs de grens plaats. Op do hoogvlakte van Lavarono-Polgaria beschioton wij de vijandelijke forten. Onze infanterie vestigt zich sterker op het ver overd gebied. De samentrokkingsbeweging van ons leger is overal in gevolge der ontvangen bevelen afgoloopon. Ook de verschillige bijkomende diensten zijn thans aan 't werk gezet. De ltaliaan3c!io vicol in de Dalmatische wateren. ROME, 7 Juni. Onze vloot beeft verscheidene ondernemingen tegen don vijand gevoerd, in de Midden- en Zuid Adriatische zoo. De telefoonkabel van den Dalmatisclien arohysel werd doorgesneden en verscheidene somaphoren enz. vernield. Do spoorbaan tussohen Altaro cn Ragusa is beschadigd. Een onzer torpedojagers, na vruchte loos door eenOostenrijkseh vliegtuig aange vallen geweest te zijn, hooft opnieuw Monfalcone beschoten en drio geladen barken tot zinken gebracht. Grootore schepen, dio den torpedojager beschermden, kruisten in dezelfde wateren, zonder den vijand to bemerken. Twa'Ssscfae b^on GONSTANTINOPEL, 7 Juni (Officieel) Op het Dardanollmfront, in den aelctor Sed- el-Bahr, is op 4 Juni, 's middags een hevi ge slag bogonnon, Do vijand viol aan en weldra was het een hevige strijd op boel de lijn. Twee dagen later, Zondag morgend, eindigde de slag met onze overwinning, dank aan een krachtig} tegenaanval van onzon rechtervleugel. De vijand is IA Wanorde naar zijne oude stellingen moeten terugtrekken, na zware verliezen geledon te hebben. Van Zaterdag tot Zondag morgend namen wij 17 mitrailjeuzen, oen aantal wapens en veol oorlogsmateriaal. De vijand,na aan onzen linkervleugel ach- teruitgeworpen te zijn geweest, vielen met al hunne macht onzen rooh tor vleugel aan, doch onze tegenaanvallen verplichtten hen te wijken. Hij was niet meer in staat, zijn offensief voort te zetten. Nabij Ari-Burcu" deed de vijand in den nacht van 5 tot 6 Juni wanhopige aanvallen op onzen rechtervleugel en gebruikte vooral handgranaten. Daar ook werd hij mot verlie zen achteruitgeworpen. Op de andere fronten niets te melden. Fpavts$he fepon De Petit Paristen meldt, dat de minister van Marine besloten heeft het opperbevel over het Fransch eskader aan de Dardanel les aan vioe-admiraal Nicol op te dragon. De vroegere opperbevelhebber, conlre- adtniraal Griopratte, blijft als helper van den nieuwen opperbevelhebber. Russische bron PETROGRAD, 5 Juni (Officieel) In de kuststreek duurden de gewone geweer en kanongevechten voort. In de streek van Olty hadden gevechten plaats tusschen voorposten. Een poging der Turken om nabij Arkins vooruit te komen, werd verhinderd. De Kurden werden uit Pschai -naar het Westen gedreven en trekken terug naar Klmnyk. In de streek van Wan, duurt het gevecht voor hot bezit der bergketens van Dschaw- laba voort. Een gevecht in de Oostzee. De Rölnische Volkszcitung meldt Uit oen bericht van den Russisciien al- "gemeenen staf PETROGRAD, 6 Juni. Belangrijke Duilsche vlootafdeelingen zijn in het midden der Oostzee bomorkt geworden. h Onze schepen wisselden eenige schoten .met de Duitsctiers, in do nabijheid der golf van Riga. »t Vorder ontvangen wij nog volgend lo- legram Kopenhagen, 7 Juni. Zaterdag namiddag heeft op een afstand van 10 mijlen van de kust van Gottland oen zeegevecht plaats ge had. Het gevecht duurde slechts zeer kort, doch was zeer iievig. In twee minuten tijds warden 40 kanon schoten gelost. De nationaliteit der kampende schepen is niet gekend. Engeland blokkeert de kust van Klein Azië. De Engelscho vloot heeft de blokkade der kusten van Klein Azië aangevangen. Do ingang der Dardanellen is daarin begrepen. Allo onzijdige schepen worden aangezegd, binnen do 72 uren het gebied te verlaten. Een Duitsch vliegtuig boven Londen ROTTERDAM, 6 Juni. Zaterdag kwam do pakotboot Prinses Juliana, to Vlissingon aan. Do bemanning verklaarde dat Vrijdag nacht, toon liet schip nog te London was, eon van Gravesond komend lJuitsch vliegtuig vijf hommen in do nabijheid der palcetboot wierp. Ongetwijfeld waren de bommen bestemd voor oen schip geladen mot dynamiet dat 100 nieters vorder lag. TE GEBIT. lien Gantsch kon frater geeft daarover de volgende inlichtingen Maandag morgend, rondS 12 ure, werden de bewoners van Gent en voorsteden uit den slaap opgeschrikt door verscheidene,achtereenvolgen de geweldige ontploffingen. Tcrzelfdortijd zetlo oen bloedroode klaarte ganscli liet uitspansel in gloed. Een -Zeppelin" drijvende boven de stad, wgs in brand gekomen. Het luchtschip hing ongeveer over het center der stad, toen dc eerste ontploffingen werden waargenomen. Al brandende,terwyl stukken van het gevaarteen ook bommen naar beneden stort ten, dreef de Zeppelin - nog lot boven Sint Amandsberg, waar de ballon eindelijk te pletter viel in de Gentstraar, tusschen de kerk en het klooster der visitatie. De schuit kwam op het dak van liet gesticht terecht. De luclitvaardcrs, welker aantal niet .iuist is gekend, waren on der tusschen uit de schuit ton gronde gestort of gesprongen, en schoten er mcost allen het leven bü in,'t zij dat zij op den slag werden gedood of naderhand aan hunne verwondingen bezweken.Slechts een enkeló'bleei' bij de ramp gespaard. Oogenblikkolijk waren do gemeenteoverheden van St-Amaudsbèrg ter plaats, alsook de herren geestelijken, tor wijl begijntjes van hot groot be- gijnhof ook hunne zorgen aan de slachtoffers wijdden, die in afwachting der Duitsclie heel meesters ten beste werden geholpen door do hoe ren goneesheeren Van Cloemputte, 'De Reuse, Vercauteren, enz. Verpleging kon evenwel de verougelukten weinig baton. Aan drio dor slachtoffers kon de cerw. lieer Brackelaire, onderpastoor, nog de heilige abso lutie in extremis» geven. Niet alleon de Duitsclie luchtvaarders evenwel vielen als slachtoffers dor ramp. Eene bom vallende op een huls in liet groot begijnhof doodde, in zijn bed en op den slag een negenjarig meisje. Het arme kind, wiens vader te Marcinelle woont, vas Zondag van Brugge naar Gent gekomen. Het begijntje, dat in dezelfde kamer sliop als hot meisje, werd aan het been erg gekwetst. Al de dakpannen waren van het huis afgerukt en al de ruiten verbrijzeld, terwijl oolc aan eene aanpalende woning ernstige schade werd aange richt. Op den koor werd een put in den grond geslagen van ruim eenen halve meter diop. Aar- do enstcenon waren in het ronde geslingerd. Nog erger onheilen had men te betreuren in het klooster der Visitatie, te St-Amandsberg. brandende stukken on benzine bussen van het luchtschip waron op het gesticht gevallen en hadden liet vuur gestoken aan de stallingen van het neerhof, dio weldra in vlammen stonden, ter wijl ook de gebouwen van het externaat door het vernielend element worden aangetast. Het bleef hier ook niet bij stoffelijke schade. Eene eerwaarde zuster die in de voorzegde ge bouwen sliep, kon ondanks de moedigste pogin gen niet gered worden en kwam erbarmelijk om inde vlammen, terwijl drie andere zusters en eene zieke ouderlinge in hot gesticht verblijven de, erg gekwetst werden. Het vuur kon dank aan liet moedig optreden der Gentsclie brandweermannon die onverwijld ter plaats waren gesneld met auto en stoomspui ten, na een driekwartuurs beperkt waren, zoodat allo Verder uitbreiding der ramp werd vermeden en do overige gebouwen van liet gesticht ge spaard bleven. Zooals men wel bedenken kan was, niet tegen- staaude het vroege morgenUduur elk op de been en stroomde er eene massu volk naar St-Amands berg. De ordedienst werd verzekerd door de policie der gemeente on de Duitsclie soldateu en gendar men'die weldra in groot getal kwamen toege sneld, terwijl ook eon aantal officieren, krijgs- geneesheeren en ambulanciers tor plaats snelden. Onder den morgend werden met automobielen van liet Roodo Kruis de lijken der slachtoffers weggebracht terwijl ook onverwijld aan de op ruiming van de pinnen werd begonnen. Benevens liet klooster der Visitatie werden ook nog verscheidene huizen der buurt bescha digd, alsook het. dak dor kerk; terwijl ook een inwoner der Gorardstraat, door een stuk der boni, aan hel hoofd werd gewond In de herberg St Amand was een dor Duit- schc luchtvaarders dwars door het dak en de zoldering in de keukeu terecht gekomen. Ou- noodig te zeggen dut hij op de slag werd gedood; een ander soldaat viel in de Gorardstraat op de zoldering van eon huis cn bleef ook dood. Ganscli den dag döor was het eene ware began kenis der nieuwsgierigen naar de plaats des on- heilsen bleet hot verkeer onderbroken. Nu en dan deden de soldaten sommige overblijvende, bommen ontploffen,. Renter's agentschap hooft uit zuidoost' Afrika een schrijven ontvangen, waarin ge meld wordt, dat een Duitsch detachement, bestaande uit vijftion blanken on een neger, de spoorwegbrug van Luganda heeft aange vallen, tusschen de statiën van Maindu on Simba. Deze brug word door een detache ment van het 98° linio bewaakt. De Duitschers lcropen door bat struikge was, zonder gezien te worden en verrasllen- zoo hot detachement dat goTangen genomen werd. De brug werd beschadigd, docli 's anderendaags was zij reeds hersteld. LONDEN. Officioel wordt medegedeeld dat de Engelsoh-Frausche strijdkrachten in Kameroen den vijand uit oono sterke stelling nabij Rjok verdreven hebben. Dè veriiezeu der Verbondenen zijn niet zwaar. Dc Koinische Volkszeiiung schrijft Klaarblijkand zijn thans weer krachtige pogingen aan gang, om de JJulgaren aan te zotten, bij het Vierverbond te treden. Men maakt do Bulgareu zeer aanlokkende belof ten, op de kosten van Turkeyë, Griekenland, en Servië. Bohalve dezo boloften moet er ook een» aan de toekomst, gedacht worden. Indien liet Vierverbond zegepraalt, dan heeft Bulgariö aan de Oostzijde oen Russisoh Kouslantinopel, en aan de Westzijde een groot Servië. Dat oen machtig Servië, zelfs indien hot nu Macedonië aan Bulgariö afstond, later dit gebied mot de hulp van Rusland zou terugoischon is zeker. Zulke regeling is natuurlijk niot in 't belang van Bulgariö. De onzijdigheid van Zwitserland De Zwilsofucha Bondsraad heeft eene ver maning gostuurd aan de Gazette dk Lausannr en do Tribune ue Génêvk, twee Zwitserse!;® dagbladen, wegens hot afkondigen van artikelen, welke de onzijdigheid schonden. Een Russisch opperbevelhebber gewond. Uft Sofia wordt gomelil dat generaal Radko Dinitrieff' opperbevelhebber van het derda Russisch leger, te Potrograd is, om er zicli van eene wonde to laten genezen. De generaal zougokwotst geworden zijn,toon hij de eerst® vuurlijn op hot slagveld inspelcteerde. Uil Athenea wordt gemeld, dat de toestand van koning Constantinus Zondag namiddag schielijk Yeol verslecht is. De toestand zou heel erslig zijn. Oador de bevolking heersjht de grootste verslagenheid. Sport aan het front Do lievige gevechten op liet westelijk front hebben blijkbaar de liefde voor sport bij de strijdende partijeif niet kunnen doo- den. Zoo wordt in de Sportwalt melding gemaakt van een ruiterfeest, dat aan Duit sclie zijde dicht achter liet front in tegen woordigheid vau den Kroonprins gegeven werd. Er waren tal van deelnomcrs aan dit feest, waarbij men eens wilde onderzoekon, welken invloed de lange wintermaanden op paarden en ruiters had geiiad. De Kroonprins had als eeroprijs een zil veren sigarettenkoker geschonken on ver schillende generaals haddon zijn voorbeeld gevolgd. Aan don rit voor den prijs van den Kroonprins namen een-on-vijftig ruiters dool. De oereprijzon werden door den Kroon prins overhandigd. In Vlaanderen hebben de Indischo on an dere regimenten van hel leger der geallieor- don eveneens op eene groote vlakte, een paar mijlen achter de vuurlinie, een groot aportfeest gegeven. De Indiërs waren daar bij verreweg in de meerderheid. Men zag echter ook do witte mantels en do mot goud geborduurde vesten van de Marokkaanscho lichte cavalerie. liet programma bevatte liet opslaan van lonten, wedloopon, springen, worstelen, wadmuien en zakloopen. Aan dit laatst» mochten Tommie» en Indiërs deelnemen en sommige van deze laalateu loonden zich zeer bekwaam in wat voor hou een ongewone wijze van boweg-ing moest zijn. Ken vau de prijzen werd door een Indiër behaald. Een vat» de meest belangwekkende num mers van het program was het kunstrijden door eau aantal uilgolezon leden van de In dische cavalerie. Do kunststukken, dio zij uilvoerden en de behendigheid, waarmede dit geschiedde, waren buitengewoon. Ten aio tl o reden allo deelnemers, slaande op hun paarden en hun revolvers afschietend, iui vollen galop over do renbaan.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1