Gemsenteraadszitlnio Bver het Artilleristisch gehoor aan het Front In de Kampen. Over het arüllerisÜsch gehoor solirüft eon Puitach artillerie-ofReier volgende belang wekkende waarnemingen laiet zoo goed als er een muzikaal gehoor bestaat, bestaat or ook eeD artilteritisch ge hoor, hetwelk iu don oorlog tot eene groote volmaaktheid kan geraken. Daar is ton eerste het bepaalde gevoel, dat éen artillerist zegt, of een vijandig schot recht op ons aankomt of zijdelings voorbij vliegt. Onze kanonniers, die nu reeds maan den lung in een en dezelfde stelling liggen, weten heel nauwkeurig, of een schot van den tegensirijder voor hunne batterij bestemd is of niet. Reeds van ver erkennen ze den groet aan liet ruischen, en menigeen redde zijn leven door een sprong in de nabij zijnde schuil plaats. Heeft het schot eene zijdelingsclie afwijking dan bekommert er zich geon der lieden om, daar ze dadelijk voelen, dat het een ander doel betreft. Verondersteld is. dat die batte rij zelf niet schiet en het ook tamelijk rustig is. In eene dikwijls beschoten batterij ver doelen de lieden hun gehoor in twee helften. De eoue hoort op het vijandelijk vuur, de audore op het nieusciielijk gesprek. Wanneer sulk oen kaüounior zich Imitende schuilplaats onderhoudt, maakt hij tusscben de woorden kleine poozen,om leder verdacht voorkomend gerucht op te vangen of het suizen van eene granaat op hare gevaarlijkheid te gissen. De vijandelijke kalibers zijn heel goed te onderscheiden, liet slechts de gewoonlijke veldkanonnen, want op dichte verwijdering zeggen wij :i000 meters, is hot geschut reeds daar als de knal van het afvaren gehoord wordt. Dan heeft men niet eens den tijd zich te bukken en de gotroffene hoort in 't geheel hel afvuren niet. Reeds beter is het kaliber 12 centTTiieter- vlakbaaukanon, omdat liet meest op groote ren afstand schiet. De lieiieu hebben nog tijd hals over kop iu de eerste [schuilplaats de boste to loopon of zich In ecu loopgraaf te worpen. liet best laten zich de zware bouwits-grana- ton in boogschot onderscheiden. In een lang eentonig, merkwaardig klagelied ruischen zij eoiio halve minuut van daarover. Men kan zich, wanneer het afvuren gehoord wordt, nog oen schijfje worst afsnijden of een slokje uitde veldllesch gunnen. Maar als hot ding daar is, houdt alle scherts op. Men hoeft dan ten minste duo lagen van de dikste beu kenstammen en twee meters aarde mot atoenen over zich. indien do gemoedsgesteld heid er niet doorlijden wil. Bij eone batterij had men liet zoodanig in gericht, dat een met liet artilleristisch gehoor begaafden man niet een fluitje op loer stond. Op zijn gelluit waren telkenreize de arbei dende kameraden weggeblazen vau de aard oppervlakte verdwenen. Bijzondei en post moest een zwaar kanon, de zoo genoemde lange tante zich laten gevallen, dat met ouverklaarbare hardnek- kilheid steeds in het/elfdo gat. schoot. Hen doffen heel ver" lerden knal. Dan een Immer sterker wordend huerscher aan- en afzwollend gezang van bijna den duur van eene minuut. Bij -droge, klare lucht klonk het zuiver en hel, bij vochtig, beneveld weder hol er ergerlijk. Allen verheugden zich over dat vrijkoncert. want, zooals gezegd, spuwde doze u lange tantealtijd in denzollden schotel en niet meer als acht maal per dag, v ant meer munitie werd haar niet toegestaan. Bij de arlillorie zijn ook de zoogenaamde tociiopnomers werkdadig, welke door middel van het richlingtoeslel hot schot van een vijandetijk geschut naar den loon vaststellen en daardoor zekere gegevens omtrent den etand van liet geschut loveren, ln goval van nood most do waarnemer olficier ook niet hot gnbnor worken, wanneer hij van uit zijn voorgeschoven post het nabij gelegen doel, bij voorbeeld een vyandeRike loopgraaf in er» dicht boscii. niet zien kail en dan ten minste naar den toon van het treffen de stand van zjjii scholen beuoi doelen kan. Harderwijk is een stil stadje, zoo stil en lralro, dat zelfs concerten lot de zeldzaamhe den bohooren. Sinds ettelijke maanden bobben de te Kamp-Harderwijk geïnterneerden er heel wat meer leven en beweging en ook muziek gebracht en Donderdag, 10 Juni, was helde beurt aan Het Vlaamsche Koor zicli voor 'i eerst in de stad le lalen hooren. Hel muziek- en zangfoest had plaats in den gezelligen tuin van de Societoit - Har monie, waar een groote menigle leden en geïnterneerd» militairen waren toege stroomd." De Muziekvoreeniging Harmonie ora- liistte met enkele bekende muzieknummers do Vlaamsche kooron, die de hoofdschotel van het concert uitmuken De Arbeid van Van Stoonweghen, Do Visschsrs van Lo brun, Kloliho Roeland van Mestdagh, De Veldslag van Cronenbergh, Zondag op hel Meer van lloinzo. De uitvoering der hooren was naar ver wachting puik, vooral de Visechers en Klokke Roeland behaalden veel succes zoo wel bij do ledon der Bocieleit als bij de geïnterneerden. Twee kooien waren het werk van gein- tenteerden De Arbeid van Jan van Steen weg!), den vordieuslvollon direkteur der koorafdeeling, en de Veldslag van Frans Cronenbergh. Beide kooren hebben bij hel publiek glansrijk de vuurproef doorslaan. De heer Kok, voorziller der - Harmonie* lieefl iu zijn daukwoord aan den voorzitter vun het Vlaamsche Koor, den Heer Alfous De Vyldor, dan ook niet vergelen d« hoop uil le sprokou dat moer zulke zanguitvoerin gen van ons Vlaamsche Koor in Harderwijk zouden plauls hebben I Ziehior in 't korl hetgeen het komitoil der Harmonie zegde Na afloop der zangstukken kwamen de boeren Kok, voorziller M. Bronsveld,onder wijzer en M. Saag'on op bet kiosk en de lieer voorziller sprak in warme en vriendelijke woorden tot de koorafdeeling. Hij --ensciilo van harte geluk den bestuurder, M. Jan Steenwegen, voor zijn mooie leiding, don voorzitter De Veylder Alfons, voor do mooie sciiaur en opvoering en niet zonder reden de zanders, die zoo prachtig gozongeu had den. 11 ij bedankte uit ganscher harto de Vlaamsche Koorafdeeling' in naain van het bestuur en de toehoorders, en sprak den wensch uil hen nog meermalen te mogen hooren. Bij het afkomen wensclilen de be- stnuriednn aan do solisten geluk voor hun solo, de lieer Nolelé Willem, bas, en De Veylder Alfons, tenor. De Voorzitter der Vlaamsche Koorafdee ling wenschte daarna den heer Frans Cronenberghs, zanger der koorafdeeling, die het mooi mannenkoor De Veldslag gekomponeerd heeft, van harte geluk. Zijn koor is indruk wekkend en prachtig. De leden der koorafdeeling zijn blijmoedig en met de beste indrukken van de Harmonie teruggekeerd. Verleden Woensdag 16 Juni, oia 8 ure 's avonds, heeft een eerste liederavond voor geïnterneerde Vlaamsche soldaten plaats ge had in het Verenigingslokaal van Barak 40 De liederavond werdingoricht op initiatief validen Vlaamsclien Tak van hot A. N. V. inliet kamp. C. STAD AALST van Dijnsdeg 22 Juni 1915 De zitting wordt geopend om 5 1,2 ure, onder voorzitterschap van M. Van den Bergh, dieusdoende burgemeester. De Sekretaris geeft verslag van de voor gaande zitting en van de besluilselen, in die zitting genomen, en de gedane benoemingen. M. VAN DEN BERG1I brengt volgende hulde aan de weldoeners vau België M1JNHEEREN, 1 Vie van Ued. heeft niet, gedurende de akelige dagen welke België thans doorwor stelt, in bewondering geslaan voor de waar dige houding onzer bevolkingvoor den moed waarvan burgers en wei hlieden ons dagelijks treffende bewijzen hebben gegeven. Zonder nauwkeurig te willen onderzoe ken welke de beweegreden kunnen zijn van dien toestand die ons verheugtdenk ih nochtans te mogen zeggen dut die houding op twee bijzondere reden gesteund is. De eerste is het onfeilbaar vertrouwen dat wij allen hebben in de geluHkigc toe komst welke België te verwachten heeft, wanneer de donkere wolken van het orkaan dal op Europa is losgeborsten, door de zon des vrede sullen verjaagd zijn. De tweede is de milde hulp welke sedert het begin vun den oorlog aan ons geliefd Vaderland door de gouvernementen dar Vereenigde Blaten van Amerika,van Spanje en Holland is toegestaan. Nooit had zich in dr geschiedenis der volkeren een dergelijk feit voorgedaan: een klein volk stuat recht om zjne vrijheid en zijne onafhankelijkheid te verdedigenhet is blootgesteld aan armoede, ellende en hongersnood. Een ander volk, het ionge Amerika staat recht en verklaart Neen. hel Belgisch volk mag en zal niet vergaan, Amerika zal langsdoor het orkaan, zijne ontelbare schepen met opbrengst van zijne vruchtbare bodems en met zijne schatten trots alle gevaren en moeilijkheden aan dewelke de scheepvaardij is blootgesteld, tiaar de kust der Noordzee sturen. En dit land, Amerika, heeft dit wonder werk verwezentlijkt, zeven millloen men- schen te hleeden, te voeden, te ondersteunen en in het leven te houden En thans zien we dat door de iusschenhomst van The Commission for relief in Belgium, aan wiens hoofd ook Amerikaners staan en van het Nationaal llulp- en Voedingskomileit de eetwaren en het goud welke onophoudend uil dit land toekomt, als een weldoende regen tot in de verwijderde dorpen en lot in de nederigste huizen binnendringen. Mijnheeren uit den grond des harten zeggen wij dank aan Amerika, Spanje en Holland. Het Belgische volk zal de wonderbare weldaad van die volkeren nooit vergeten, llel Belgisch volk zal eeuwig dankbaar zijn. MM, ik stel voor dat hel gemeentebestuur der stad Aalst aan de Edele Voorzit ter vau Amerika, aan den Koning van Spanje, uan de Koningin van Holland, een adres van bedanking en bewondering zou sturen en dat het zich bij de besturen der andere steden en gemeenten van België zoo voegen om het Amerikaansche, het Spaansche en Hollandsche volk van onze eeuwige en onfeilbare verkleefdheid te verzekeren (Deze hulde werd door de aanwezigen rechtstaande aanhoord, en warm toege juicht). M. de BETHUNE in naam der reohter- zijde, sluit zich bij het huldebeloog aan en vraagt dat er molding van zoude gehouden worden in hot verslagboek der gemeente raadszittingen, M. DAENS.Onze groen sluit zich voor zeker bij deze liuldebetooging aan, daar Amerika het schoonste voorbeeld geeft tegen den oorlog, door geene gewapende natie to willen. Hij vraagt dat als gonurig aanden ken, iu de zaal eon opschrift of iets anders, aan de nakomelingen zou herinneren, wal de woldoeners voor België dedon. ~M. DE WINDT. Er zijn hier geen groepen meer, doch alleon nog Bolgen. ik ben overtuigd, dal de burgemeester ia zijne hartroerende woorden, de gevoelens vertolkt heeft niet alleen van den gomeents- raad doch van de gekeele bevolking van Aalst. M. DE BURGEMEESTER. Ik heb verleden Zondag bij M. do Belhune een be gin van verslag gezien van de eerste zittingen welke wij hier hadden. Ik geloof dat hst tegen het einde der week gereed zal zijn. M. DAENS. 't Wordt lijd. M. DE WINDT. Nog een weinig ge duld dan. M. DAENS- Onze groep had gevraagd de Evenredige Vertegenwoordiging toe te passen, Ier gelegenheid der benoeming van een lid in don Hospicieraad. 'I Is nu wederom te laat en de benoeming is reeds gedaan. Na den oorlog moet en zal er meor vriend schap zijn. Wij zien nu reods wolke voor- t'reflolijke uitslagen door het eendrachtig werk in het Voedingskomitoit bekomen wor den. Zulks zou ook goed zijn in andere bestu ren en voel bijdragen voor de goede orde. Een vriendelijke tegenstrever zou goede diensten kunnen bewijzen. Ik heb ook eens de oude rekeningen nage zien der hospiciën sod&rt 1840. Vroeger werden dikwijls giften gedaan aan de hospi ciën. doch sinds 1874 is daar schier niets meer van te bemerken. Is er soms geen vertrouwen meor in de hospiciën Zou het niet goed zijn. le zorgen, dat de rechlvaardigheidslievonJe maatregels, der Evenredige Vertegenwoordiging daar toege past worde. Ik hen overtuigd, dat zulks het eenige middel is, om orde in de zaak te brengon en durf verhopen dat liet Sohepenkoliegie, zelf hel voorstel zal doen, inden hospicieraad de evenredige vertegenwoordiging toe te passen. M. DE WINDT sluit zich aan bij de wen- schen van M. Daens. Wij vragen zulks niet voor ons, doch voor het welzijn van het algemeen. 'I Is steeds onze eeuwigo wensch geweest om overal de waarhoid uit de duisternis te doen oprijzen. M. de BETHUNE. Ik had gevraagd eene iulerpellatio le doen, doch zal zulks liever voorbehouden tol de geheime zitting. M. VAN DEN BERGH. 't Ia hetgeen ik u meende le zeggen. Wij gaan over lot de DAGORDE: I. Kerkfabrieken. Rekeningen 1914. Aangenomen zondor opmerkingen II. Teeken- en Muzieksohoien. Begroo ting 1915. M. DAENS vraagt da', do rekeningen bij de begrooling zouden gevoegd worden. Hij zou ook willen dai de Teokenscliool nu geopend werd, daar er vuol kostelijkon tijd voorbijgaat. Do Akademie is met weinig kosten to herstellen. M. DE HERT. Do 'rekeningen zijn in orde. Do klaseen kunnen onmogelijk nu heropend worden,de schade ie al lo aanzien lijk en do herstelling zal eone groots som ko3le.i. Daarbij bet groolslo getal leerlingen komt van den buiten eu nu kan zulks voorzeker met zijn. Laat ons dus eërst de noodige her stollingen doen. M. DAENS. Men heeft mij verzekerd, dat de arebitokt verklaard heeft, dal de lier- stolling weinig zal kosten. Men kan nu ook beginnen met Zondag- lessen te geven. M. DE WOLF. Gij moogt verzekerd zijn M. Daens, dat er groote onkosten te doen zijn aan de Akademie. De herstellings werken zullen missohion wel 2 of 3 maand noodig maken. De begrooting wordt aangenomen. III. Qemeentebelastingsn. Rollen voor 1915. Gpschorsing der taks op de stoomtuigen. M. de Gomeentesekrotaris verklaart, dat de Bestendige Deputatie de rol teruggezon den heeft. IV en V. Ontleeningen. Gemeenteroke- ning 1913. Gemeentebegrooting 1915. M. MOYERSOEN. Ik zal trachten, zoo kort on tevens zoo klaar mogelijk den duisteren toestand in te lichten. Daarom zul ik eerst en vooral eene alga- meene beschouwing geven, over den uitslag van 1913 welke wij nu moeten goedkeuren, over don vermoedelijken uitslag van 1914 en over de vooruitzichten van 1915. Ik zal dus eerst den finanlieelen toestand uitleggen, voor denwelken wij ona zullen bevinden bij bet sluiten der rekening van 1915, en dan in eone tweede boschouwing den geldoüjken toestand der stad op den liuidigen dag uitleggen. Het zijn twee zeer verschillende standpun ten, die men niet onderuln mag mengen. gljVerdor zal ik Ued. spréken over geldmid delen on over den onderstand. De Gemeenterekoning van 1913 is geslo ten met een tekort van (32,068,48 fr. Wanneer do oorlog ontstaan is, was de stad op liet punl oen» ontvangst te doen van ruim 30,0<30 fr. door den verkoop van hot huis aan de Keizerlijke Plaats, waarvan de acte tot nu toe nog niot is kunnen geschre ven worden, en door het innen vau bou- wingstaksen. Met hol bedrag van do opbrengst der bij voeglijke osn'.ieinelt op do winsten der iiaaiiilooze maatschappijen, |wezunde 14,500 fr. som dswolke iu do gemeentekas nog niet is geslort, zou, in gewone omstandijjfeëden f:el tekort verminderd zijn geweest riïst ongeveer 41,500 fr. terwijl reeds 20,300 fr. was o ogen om eu in de gemeentebogroo- ting van 1914. Ware de oorlog niet losgebroken wij had den dusvolgens de begrooling van 1911 met een batig slot in plaats van met een mali kunnen beginnen. Do oorsprong van het te kort is gekend Sedert jaren voorziet telkens de gemeente begrooting eene aanzienlijke som, 30,000- 4l)'000 fr. le ontvangen van verkooning van bouwgronden of heffen van onreehtslreeksche belastingen op de bouwingen Deze voorzie ningen worden niet verwezentlijkt terwijl de noodwendigheden dwingen de buitenge wone uitgaven te doen in de begrooling ingeschreven. Dit te kort bestond grootondeels voor den aanvang van hel dienstjaar 1913 uit vroe gere verslagen over don toestand dor stadsPitiQuliën heeft de gemeenteraad eene overtuiging deswegens kunnen opdoen. Hoeft het dienstjaar 1913 dozen toestand verzwaard Op de gewone uitgaven voorzien769,434,94 is verwezentlijkt 760,648,45 blijft eene besparing van 8,786,49 Voldoende om de oninbare belastingen te dekken. De gewone ontvangsten voorzien S18,628,96 Zijn maar gedaan tol 815,444,54 latende een tekort van 3,184,42 Ware de opbrengst der bijvoeglijke cen tiemen op don taks der winsten, zooals hoo- ger gezegd is, in de gemeentekas geslort geweest, dit tekort veranderde iu overschot van meer dan 10,000 fr. De buitengewone dienst in ont vangst voorzien tot 357,050,64 Is verwezentlijkt tot 116,107.74 Verschil ~240,942,90 In uitgaaf voorzien tot 525,022,72 Is verwezentlijkt tot 323,306,91 Verschil201,715,81 Na aftrok esnerzijds van de som van fr. 200,000 te loenen voor den schouwburg en van de som van 7,179,90 fr. ontbrekende op de ontleuning aan de Godsbuizen, en andor- zrjds van de niet gedano uitgave van den schouwburg op 194,968,53 fr. bostatigt men een tekort van 33,763 fr. op de ontvangsten en oene besparing op de uitgaaf van onge veer 7,000 fr. Ten slotte terwijl de ontvangsten van het jaar holoopon tot 931,552,28 in liet bedrag dor uitgaven 939,899,07 Blijft te korl fr. 8,346,79 Om liet dienstjaar 1914 to beginnen is een le kort voortkomende van 1912 en vroeger 53,721.69 voortkomende van 1913. 8,340.79 Fr. 627068,48 Wat zal 1914 opleveren De gewone onlvapgslen zijn beraamd op fr». 829.539.32. Ala mon bedenkt dat liet aandeel in het Gemoontefonds tot het cijfer door de wet gewaarborgd zal dalen, dat de inrichtingen van de stad gedurende de vier laatste maan den van hel jaar geene>ef slechts oene onbe duidende opbrengst hadden, dat de belasting op de stoomtuigen en motors, lijdelijk op geschorst 24.000 frs. minder zal opleveren, mag men verwachten dut hij het sluiten der rekening van 1914 de gewone ontvangsten maar een totaal van 700.000 frs. ongeveor zullen vormei), terwijl de gewone uitgaven lot 800.000 zullen bodragen, hetgeen met de 15.000 frs. der buitengewone uitgaven door geene ontvangsten gedekt een verschil in mali zal laten van 115.000 frs. Het ontwerp van gemeenlebegrooling voor 1915 door hot Scheponeollogö voorgedragon is opgemaakt naar loutere veronderstellin gen, voor hetgeen de voorzieningen in ont vangsten betreft. Wij weten niet hoe liet Staatsbestuur de aflevering van de Staalstoe- lagen voor bet Onderwijs, van het aandeel in liet Gemeentefonds en hot bijzonder fonds zal regelenwij hebben ook geone de minste zekerheid betrekkelijk de opbrengst der stadsinrichtingen of gemeentebelastingen, waarvan sommige zooals de Stapelplaats en do taksen op de openbare vermakelijkheden volkomen teniet zijn. Wij. hebben dus het cijfer der gewone ont vangsten met 200.000 frs. verminderd, doch wij kunnen niet zeggen dat de nog blijvende 631.500 frs. zullen bekomen worden. Daarentegen zullon de gewone uitgaven ruim 750.800 frs. bedragen. Van daar een |e kort van 125.300 frs., waarin voorloopig wordt verholpen door eone tijdelijke leening, tekort dat nochtans zal moeten aangevuld worden wanneer de geleende (golden zullen moeten worden teruggekeerd. Hetzelfde kouat voor in den builengewo- nen dienst. De buitongewone uitgaven niet veroor zaakt door de oorlogsomstandigheden met een totaal van 59.259.82 frs. worden op 20.000 na, insgelijks door de tijdelijke lee ning verschaft. Zoodat er te verwachten is dat liet dienst jaar 1915 met eon tekort zal sluiten van ongeveer 165.000 frs. Samenvatting 1913 en vroeger 62068,48 1914 115000,00 1915 165000,00 Te samen 342068,48 Voegen wij erbij voor memorie, 530,000 fr., voorzien voor den buitenge wonen on derstand. Ziedaar, Mijns Hoeren, de toestand welke ons te wachten slaat, toen wij het dienstjaar 1915 zullen sluiten-, doch, ofschoon wij reeds do zesde maand van 1915 zijn ingetrsdeD; zijn wij nog verre van die uitslagen. Ik wil Ued. thans den toestand der stads* kas blootleggen, niot als einduitslag van eea dienstjaar, maar zooals hij zich vertoont op hot oogenblik dat ik tot Ued. spreek. Wal liet dienstjaar 1914 betreft, hebben» wij tot heden werkelijk ontvangeD 972,67Cf fr., doch in die cijfers beloopen de gewon» ontvangsten slechts tol 532,770 fr., torwij# Je vooruitzichten van die gewone ontvang» sten 828,589 fr. bedroegen. Er is dus eeuo nog ontbrekende «om van 295,719 fr. Hoeveel zullen wij op die ontbrekend» som kunnen inneu, voor het sluiten van het dienstjaar 1914 dat is eene vraag welke ik onbeantwoord moet laten. Wij moge» slechts aanstippen dat wij van het gemeen le-en bijzonder fonds nog onge veer 100,000 fr. zouden moeten ontvangen om lot den door de wel gewaarborgden minimum le komen. De reeds betaalde uitgaven op het zelfd» dienstjaar beloopen lot 893.523 waarvan 828,000 zouden moeten gedragen worden door inkomsten van gewonen aard. De samenvatting van de thans verrichtte gewone, ontvangsten en gewone uitgaven voor 1914 geeft ons dus in uilguaf 828,000, in ontvangst 532,000, ontbrekende som 296,000 fr. Do toestand voor 1915 is nog veel slech ter wij voorzien in onze begrooling 631,517,96 gewon» ontvangsten. De innin gen op 20 Juni beliepen slechts lol 2-1,000 fr. Daarnevens bedragen reeds onze betaald» gewone uitgaven ongeveer 150,000 fr. Du» ontbrekende som 126,000 fr. Die toostand verpliclilo do stad sedert lange maanden haren toevlucht te zoeken in buitengewone middelen, ten einde te voor zien, niet alleen in do buitengewone uitgaven maar ook om de ontoereikendheid van do gewone uitgaven te dekken. Die buitengewone middelen of leeningen beloopen reeds lot 911,000 fr. «n verdoelen zich al8volgt Banque de la Dendre 43723.25 Stad Gent 22460.00 Bijzondere 212459,60 Provincie Oost-Vlaanderen 1 -1100.00 Gomeontecrediet 108000,00 jComptoir d'Escompte 270000,00 Op leening Slovens 1914 240000,06» 911032,85 De buitengewonen onderstand, die aan onze beproefde bevolking wordt verleend, heeft bonevens de gewone uitgaven,een aan zienlijk doel van die tijdelijke leeningen opgeslor; t. Zonder rekening te houden van de uit gaven rechtstreeks gedaan door het vroeger Spaansch-Amerikaansch comiteit mag men ruim 500,000fr. het bedrag van den oliiciee- lon onderstand schallen. Hij verdoelt zich als volgt Augusti-September 4914, aandeel der stad 35,293,00 Giften 18,500,00 October tot 31 Januari, zuivere uitgave der stad, voorloopig ge schat op 88000,00 daarin is dus niet bogrepe», den ouderstand belaalddoorde opbrengst dor winsten, gedaan op verkoop van bloem, kolen, enz., binnen die tijdruimto voor memoriö Februari tot 31 Mei Commissie tot onderstand 200030,00 id. verleende hulpgelden 10260,65 rekeningen betaald voor het Spaansch Amerik. 7066,50 Giften en regionaal komiteit 70968,64 Het aandeel der stad in die uitgaven be- draagt Augustus-September 35,293 October-Januari 88.000 Februari-Mei 220.000 Het algemeen totaal dor verschotten doop de stadskas voor den onderstand gedaan be liep op den 21 Juni lot ongeveor 454,000 fr. De cijfers in die versóhilligo beschou wingen bewijzen dat zelfs wanneer de oorlog weldra zou eindigen en de huidige moeilijk heden niet zouden verzwaren wij van nu a£ onze openbare schuld met oen uiillioen zullen vernieerdoren, wat ongeveor 60.000 fr, nieuwe lasten zal vergen. Hot is dus niot zonder recht dat ik uw aandacht op do noodzakelijkheid vestig vai* strenge bosparingon. De onderstand is mer kelijk vermeerderd door hot inrichten van het Werkloozenfonds, dal wekelijks rond de 10,000 fr. uitdeelt. In de berekening van de inkomsten van den huishouder moet voortaan rekening ge houden wordon niet alleon van de loonen, maar ook van de inkomsten van liet Werk loozenfonds. Hot is noodig dat de 530.000fr, voorzien in do begrooling van de stad voor den onder stand tot 31 Deceinb.niet zouden overtroffen worden. Er blijft 190.000 fr. beschikbaar. Die som schijnt mij voldoende te zijn; wanneer men rekening houdt van het werk loozenfonds en van de stortingen van hot regionale komiteit. Die beide inriehlingea geven ongeveer 15000 fr. in de week. Overigens zal ik er volgaarne instemmen, dat liet harema van den onderstand voor da wintermaanden zou herzien eu verbeterd worden. Hel is ook noodig dat de patronen regel matig de lijsten van de door hen betaald» loonon zouden indienen Er hebben onder dat opzicht schandalige misbruiken bestaan. Moesten zij nog voorkomen, niet alléén sul len wij wederom de taks op de motors in voege brongen om al zoo de sobado in te kor ten, welke zij ons hebben aangedaan, inaac wij zullen ook do werklieden dezer nalatig» patroons van allen onderstand moeten be- rooven derwijze dat die kost dan op de patroon zelf zal vallen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 2