Bericht aan onze Lezers Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Oorlog tor Zse Aan de Bardasellen Be toestand in Griekenland Zondag 11 en Maandag 12 Juli 1915 £.en*en-twintigste jaargang nummer 109 X3 G 23 Hu A !D Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE OENDT. ONS X-.A.IST33 II. De Duikbooten=oorlog Het nsutralo vorstandom Lichlenstein Onweder in Amerika Het Lucht=Salpeter De grootste Moskée der wereld 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN i Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour tonte la publicity commercial® et financier# du journal, s'adresser exclusivement l'Agence Réclame Godtf, 2, Place da la Bourse, Bruxelles, BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Md GODTS, 2, Beursplaats, 2 hv. 9, Kerkstraat, i Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. rog.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4» bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Oemengd nieuws per regel fr. 2,00 Booht.herstoll. (per rogel) fr. 3,00 Overlijden (per regel) fr. 2,GO Commercials en financieels aankondigingen zich uitzluitelijk U wendenAgence Réclame Godt*, 2, Beursplaats, Brussel. Heden verschijnt u De Volks stem met 4 bladzijden en mag slechts aan 3 centiemen verkocht worden. "\Ve3t-Vlaanderen telt onder de provin ciën, welke meest van den oorlog te lijden kr ogen. Een groot deel dozer provincie ie sinds maagdon door de inwoners verlaten gewor den. Schier overal elders, is het zakenstil- etand, werkloosheid, diepen nood.... Evenwel, wanneer men overweegt, welke wederwaardigheden de West-Vlamingen ont moetten vooraleer de» voorspoed le vinden, velko zij vóór den oorlog genoot, zal nie mand betwijfelen, dat de West-Vlamingen liezo huidige krisis zullen te boven komen, dat zij door hunnen arbeid, na eenige jaren, leven en rijkdom zullen doen wassen, op de plaats waar thaoz dood en verwoesting hui ze:! De grond dezer provincie scheen niet ge schikt om voel op ie brengen. Grootendeels is hot zandachtige, weinig vruchtbare grond. Doch do onverdroten arbeid der generation welko er elkaar opvolgden, heeft or opbren gende landerijen van gemaakt, waarvan de woerspannigste, in de nabijheid der duinen, nog rijkelijk rogge, aardappelen en rapen geven. Integendeel hebben de polders, aan den Oceaan onttrokken, toegelaten, landerijen te malven, waar do oogst ruimschoots den arbeid vergoedt, namelijk de weiden van Veurne-Ambacht, zonder weerga in de we reld. Wat do slijkerïge grond in hot zuiden der provincie betreft, daar hebben onze boeren alle mogelijke voordeel uitgetrokken, voor de nijvorlioidsplanten hoppe langs Pope- tingho-en Ieporen, tabak in de vallei dor iLoi, suikerbieten, koolzaad, raapzaad, vlas, overal.... Insgelijks vindt men overal tarwe, haver, voodorplanten, enz. De vlaslcwoek tnag zooniet als de bijzon derste rijkdom der provincie, den ten minste toch als de kenschetsing barer landbouwop- krongst aanzien worden. De bereiding en het bewerken van liet w]as, do spinnerijen, de weverijen, de fabri- katie en hot bloeken van tafellijnwaad, zijn van den anderen kant do bijzonderste nijver heden in heel de zuider streek, van Kortrijk tot leperen, Rousselare, Izegom en Meenen inbegrepen. Ten andere, sinds eeuwenoude tijden, was Kortrijk het belangrijk centrum voor fijn lijnwaad, damastlinnen, enz. Do andere textielnijverheden worden daar om niet verwaarloosd. De bevolking der kleinere steden en groote gemeenten, vindt ook ruimschoots gelegenheid tot werken. Roeselare, Thielt, Izegem, Moeskroen, Moe- non, Waregem, Harelbeke, Deerlijk, Moor- «eole, Swecvegem, Couckelare, Clerken, Moulobeke, Wynghene, Rumbeko, Ardoye, «nz., hebbon do eene lijnwaadwaverijon, de andera linnenfabrieken van samengewoven katoen en lijnwaad, wolfabrieken, katoeu- S'abrieken, verwerijen, lijnwaaddrukkerijen, fabrieken van zijdegeweefsels, broderiën, enz., enz. Eene andere merkwaardige specialiteit, waaraan sommige deelea van West-Viaan- deren hunne wereldfaam verschuldigd zijn, is het maken van kant, welke men zoo wat overal verspreid vindt, doch bijzonderlijk rond Brugge, Ieperen en Kortrijk. Brugge door eene letterkundige lo- genda liet doode Brugge geheeten, om dat men er de schoone zaken van het verle- dene in oere houdt, Brugge loeft thans nog en zal blijven loven. Kunst en kunstnijverheid bloeien er beeldhouw werk, op hout en in steen, goud en zijdeborduren, glasschilder#», kantwer ken, prachldruk, enz. doch na die kunst werkhuizen, vindt men er ook nuttige, als scheepswerven, lijnwaadfabrieken, zeel draaierijen, borstelmakerijen de handel in granen, hout, kunstvetten, vee, enz., is ook n .vollen bloei. Ieperen was voor de vernieling niet al leenlijk de bekende stad van don H. Marti- ous, van de Hallen, de stad der kantwerk sters Ieparen was ook een nijverheids- en handelscentrum, waar zoowel in de stad als in de buurt, waar fabrieken van katoenen stoffen, linten, katoenzijde, nanking, zeep, peeën, olie, suiker, tabak, gleierwerk, leer looierijen, zoutziederijen, in vollen voor- ipoed waren. Rousselare, Thielt, Ingelmunster, Izegem en meest al de gemeenten der omgeving, hebben eene nog uitgebreider en moer om vattende nijverheid. Men vindt er spinne rijen, wevorrjen, verwerijen, bleekerijen, lintenfabrieken, handschoenmakerijen, brou werijen, fabrieken van dakpannen, steen bakkerijen, rijtuigmakerijen, houtzagerijen, tapijtweverijen, fabrieken van peeëu, olie, borstels, pianos, enz., enz. In het Noorden bereiken wij het strand, waarvan de verschillige badsteden niet min beroemd zijn, dan deze der Azurenkust Oostende, Blankenbergho. Nieuwpoort, en de menigte andere behoorlijke plaatsen, die vóór den oorlog allo jaren in de zomermaan don vol leven waren, langsheen eene zee van zilver en smagraden. Vreest men waarlijk, dat deze liovo plaat sen ten doode gedoemd zijn Neen zij zul len uit de puinen terug op staan. De bevol king welke nu uitgeweken is zal terugkomen, zoodra de woelige tijd plaats gemaakt heeft voor de kalmte. Do zee trekt immer dezen aan, die er zich aan verwend hebben. Het tempeest kan sloepen vernielen, de visscher maakt er een andore, en de vader mag door de golven verzwolgen zijn, toch zal de zoon do plaat» zijns vaders innemen. Zóó zal het ook zijn na do ramp welke than» deze ongelukkige provincie neerdrukt, steden zijn verwoest, andere ontvolkt. Op vole plaatsen, zal de landbouwer nauwelijks de grenzen van zijn land, de plaats waar zijn buisje stond terug vinden. Een akelig vi sioen zal het aandenken blijven verduisteren. Maar toch, de familie of wat er van over blijft zal zich terug vereenigen. Ploegen, vischnetten, werktuigen, zullen weer aangevat worden. Door 's menschen arbeid genoodigd, zal de natuur zich wederom eene milddadige voedster toonen. In de nijverheidscentrums zullen de mekanieken terug aan 't draaien gaan. Een stroom van solidariteit, ontstaan door dan gemeenzaam geleden nood, aange vuurd en bevrucht door de christelijke lief dadigheid, zal dezen helpen die onder te zwaren last der jaren gobukt moeten gaan, of den moed ontbreken, hunne taak terug aan te vatten. Nog zal or welzijn, vertrou wen en vreugdo zijn voor allen.... In den loop der eeuwen, werd ons klein lapje Europeesch grondgebied dikwijls door den oorlog verwoest. Doch steeds kwam hot heerlijker 011 werkzamer op, eens dat ide woeling voorbij was. Alleen burgerlijke tweedracht kon in sommige Vlaamsche ste den niet to heelen wonden toebrengen. Dus eendrachtig en vastbesloten aan 't werk voor de gemeenschappelijke heropbeu ring; en ook ditmaal zal de toekomst ons schadeloos stellen. Officisele mededeellngen. Duiische bi*on« AALST, 9 Juli. Nabij Souchez werd een vijandelijke aan val afgeslagen. Kleine vijandelijke afdeelingen, welke in onze lijnen gedrongen waren, worden afge maakt. Het deel loopgraaf nabij Souchez, dat eergisteren verloren ging, is nog niet van vijanden gezuiverd. Het door de Franschen gemelde bericht, betrekkelijk het veroveren van een Duitsch kanon, is uit de luoht gegrepen. Op de Maashoogten, ten Oosten van Ailly, deden de Franschen opnieuw te vergeefs aanvallen. Ten Oosten van Pont-a-Mousson en het Priesterbosch, bestormden wij verscheidene Fransche loopgraven en namen daarbij 250 gevangen. Wij veroverden ook vier ma- chienge weren. Na een zeer hevig artillerievuur bestorm de de vijand de door ons veroverde hoogte 631 in de Vogezen. Wij moesten de totaal vernielde loopgra ven ontruimen. Fransche hren PARIJS, 9 Juli (Reuter). Om 6 ure 's morgens viel de vijand op nieuw de Fransche stellingen ten Noorden van den vreg Bethune-Atrecht aan, welke aanval werd afgeslagen. Een Duiteche tegenaanval ten Noorden van het station van Souches, had ten doel ie loopgraven te heroveren, dio in den avond van 7 Juli waren genomen. De vijand slaagde er in slechts 100 meters te bezetten. PARIJS, 9 Juli. In de streek ten noorden van Arras hadden lievige infanterie gevechten plaats, bijzonderlijk tusschen An- gres en Souches, Ten noorden der baan Bothane-Arras, werd oen vijandelijke aanval, voorafgegaau door een zeer hevig bombardement, afge slagen. Ten noorden der statie van Souohez deden wij een aanval en naderden het dorp. Wij hebben ons meester gomaakt van eene vijandelijke loopgravenlijn. Soisson8 is gebombardeerd geworden. In Argonnen duurden geweer- en artille rievuur heel den nacht. In de streek Marie Thérèse poogde de vijand zijne loopgraven te verlaten, doch liij werd teruggedreven. Tusschen de Maas en de Moezel was de nacht zeer woelig. In het hosch van Apremont en in het Priesterboach hevig bombardement.Tusschen Fey-en-Hayé en het Priesterbosch werden twee vijandelijko aanvallen afgeslagen. Osiitsche bron AALST, 9 Juli. In bet Oosten en in het Zuid-Oosten is de toestand onveranderd. toieBirijkscho bron* WEENEN, 9 Juli. De algemeene toestand in 't Noordoosten is onveranderd. In Russisch Polen word om de hoogten ten noordon van Krasnik voort gestreden. Evenals de voorgaande dagen werden ook gisteren op verschoideno plaatsen van liet front uiterst lievige aanvallen afgeslagen. Ten westen der Woichsel werden alle veroverde Russische voorlijnen behouden. Russische bron. PETROGRAD, 8 Juli. (P. T. A) Het officieel© communique luidt Tusschen Weic'usel en Veprj in de richting van Lublin duurden don 6 dezer de hardnek kige gevechten tusschen do dorpen Jouss6- roffen Ourjenlïbfi- voort. Aan den bovenloop van de rivier Ourjen- dovka deed de vijand lievige aanvallen tegen den sector met de dorpen Skorchitze en Evounine. De aanvallen werden afgesla gen. Langs den weg, leidend naar de dorpen Krasnik en de rivieren Bysiritza enKorsaev- ka, waar de opstelling van den vijand een uitspringende» hoek vormt, ontwikkelden onze troepen den 6 verder hun den vorige» avond begonnen tegenaanval. Li den sector Korsajevka tot aan de Verpj mislukten op zich zelf staande aanvallen ten noorden van de dorpen Gueltcheff, Olkho- vetz en bij Tarnogoura den 6. Tusschen de Veprj en don westkant van don Boeg vocht de artillerie. In dezen sector trachtte de vijand enkel in den omtrek van hot dorp Maslomenlche, zuidelijk van Grou- bechoft', met dichte massa's het offensief to nemen. Op de wegen van Lemborg tussohen de steden Kamenlka en Glimany ging do vijand in den avond van 5 Juli op talrijke punten tot hel offensief over, torwiji hij in deze gevechten belangrijke troepenmachten op Jamno wierp. Op de overige fronten bloef liet geheel van onze opstelling onveranderd. Alleen hadden op eenige punten gedeeltelijke, op zich zelf staande artilleriegévechten plaats, torwiji op andere punten een hardnekkige sapeurs- krijg gevoerd werd. Oostnnenjksche bron WEENEN, 9 Juli. In het front van het Kustland heerscht® gisteren betrekke lijke rust. Een Italiaansch vlieger werd nabij Gorz tot landen gedwongen. In hel Kartner en Tyroler grensgebied, hadden arliileriogevochten en schermutse lingen plaats. Italiaansch# aanvallen op Col di Lano (nabij Buchenstein) werden afgeslagen. Italaaansche bron ROME, 8 Juli. In de vallei van Daone, ondernam de vijand een aanval tegen onze stelling van Pesso di Campo. Hij werd teruggeslagen. In Cadore opende onze zware artillerie het vuur tegen de vesting Lacorte, op de hoog vlakte van Gordevolle, alsook op het Sas van Ire en de engte van Valparola. In het Kartnergebiod werden vijandelijke aanvallen op den Grooten Pal alsook op de engto van Pramsia afgeslagen. Op de hoogvlakte van Carsies maken wij langzaam vorderingen. In den nacht van 5 tot 6 Juli beschoot een onzer luchtschepen de belangrijko spoorbanenkruising te Noor den van Opczina, In den morgend van 6 Juli kon ons vlieg- eskader bommen werpen op Ai»ovizza, ten oosten van Görz. Er werden ook bommen geworpen op Nabresina. Ofschoon de vliegers door mitrailjeusen en kanonnen beschoten werden, keerden zij weibehouden terug. ROME, 9 Juli. (Reuter). Er heeft in de afgeloopen 24 uur geen belangrijke gebeurtenis plaats gehad. De strijd op de verschillende fronten gaat voort m»t zich op regelmatige wijze te ontwikkelen. Een Italiaansche kruiser in den grond geboord. ROME, 8 Juli. De overste van den admiraalstaf deelt mede Eergisteren nacht word een verkennings tocht in de Adriatische zee ondernomen. De kruiser - Amalfi die er aan deelnam, werd gister, met het aanbreken van den dag, door eenen Oosteurijkschen onderzeeër getorpil- jeerd. Het schip helde oogenblikkelijk sterk over aan,de linkerzijde. Vooraleer de bevelhebber de manschappen beval in zee te springen, bief hij den kreet aan Leve de Koning Leve Italië Gansch de bemanning, op het dek van 't vaartuig verzameld, beantwoordde met bewonderenswaardige lucht den heil kreet. De bevelhebber vorliet do laatste bet schip en liet zich van den schipswand in zee glijden. Kort daarop verzonk de kruiser. Het gelukte ons nagenoeg geheel de bemanning te redden. X Tupkachs bron KONSTANTINOPEL, 9 Juli. Op 7 Juli bad geene belangrijke gebeurtenis plaats bij Ari Burnu. Nabij Sedd-il-Habr, namen onze troepen twee vijandelijke loopgraven aan onzen rechter vleugel. Onze verkennors verrasten de vijandelijke loopgraven en maakten oen menigte schiet voorraad on pioniersmateriaal buit. Op onzen linkervleugel duurde het artil lerie- en iufanteriegevecht voort. 's Voormiddags wierp een vijandelijk vliegtuig drie bommen op Gallipoli, zonder schade te veroorzaken. Onze batterijen in Klein Azië vernielden vijandelijke landingsbruggen nabij Tekke Burnu en namen oen deel van het vijandelijk kamp onder vuur. Aan de andera fronten niets belangrijks. Enyelsche bron. LONDEN, 8 Juli. Een officieel tele gram zegt onder moer Op 5 Juli, 's morgends vroeg, begonnen de Turken eene beschieting zooals nog niet voorgevallen was. Daarop volgde een algo meene aanval, welke op sommige punten zeer hevig was. Kroonraad Uit Athene* wordt gemeld dat Koning Konstantin tegen 15 Juli oenen Kroonraad heeft samengeroepen. De voormalige mi nister-voorzitter Venizelos zal ook aan den raad deelnemen. De Rolnieche Volkszeitung meldt volgend bericht ROTTERDAM, 8 Juli. De Times verneemt uit Athenen, dat Venizelos in de laatste dagen verscheidone malen door den koning ontvangen is geworden. Gouverne mentsbladen zijn van oordeel, dat een coalitieministerie zal gevormd worden. De Timescorrespondent gelooft echter niet, dat Venizelos daarin zal toestemmen. ROTTERDAM, 8 Juli. De Engelsche stoomer Groningennaar Holland varende, werd nabij den Noordhinder door een Duitsch vliegtoestel aangevallen. Tien bommen werden afgeworpen, doch vielnn in zee. De Groningen werd niet beschadigd. STOCKHOLM, 9 Juli. Eene Zweed- sclie Maatschappij zal beproeven den «Alba tros» vlot te brengen. Ondanks de zware schade denkt mon toch het schip te redden. Bij het begin van den oorlog heeft het souverci«e vorstendom Lichlenstein, alle betrokken mogendheden zijo strenge neutra liteit medegedeeld. Daartoe \va» het ook wel gedwongen, daar het twaalfduizend inwo ners tellende landje sedert 1866, den dienst plicht opgeheven had en nog slechts eenen enkelen eoldaat besit, die opgezet in de rid derzaal van 't elot Hohen-Lichtenetein staat. De Vorarlberger Volksfreund vertelt een geval dat bewijst, hoe streng deze Staat zich aan zijn neutraliteit houdt. Een onder nemende, jonge Liohtensteiner, die in Zwit serland eene betrekking bad, volgde eenig® do wapens geroepen kameraden en meldde zich vrijwillig voor den dienstin het Duitsch leger. Hij werd aangenomen, eenige maan den geoefend en was op wegnaar het Weste lijk front, toen de vaderlijke hand van zijn neutraal vaderland hem te pakken kreeg en bem onzacht uit het roemzuchtige droomen rukte. Door verraad had namelijk de Lichten- steinsche Reg. van de plannen van haar oorlogzuchtigen onderdaan gehoord en zij eischtenu ten snelste met een beroep op haar neutraliteit, dat hij uit het Duitscho leger verwijderd zou worden. De Duitsche regee ring gaf het betrokken regiment bevel den krijgsman in spo naar huis te zenden. In Frankfort am Main achterhaalde hem dit bevel, juist toen hij in den trein met ziju wapenbroeders soldatenliederen sat tfe zingen. Plotseling ging do deur open en kwam de moeder van de compagnie naar binnen om den Liohtensteiner er uit te halen. Op het perron werd hem de oekase van zijn re geering voorgelezen en het besluit van de Duitsche overheid medegedeeld. Hij moest zijne wapens afgeven en werd aldus voor zijn vaderland gered. CHICAGO, 9 Juli, (Reuter). Wervel stormen en wolkbreuken woedden over ge deelten van Missouri, Illinois, Indiana en, Ohio en richtten zware schade aan eigendom men en levens. Op een plaats woei een pas- sagierstrein uit de rails. Er werden eenige passagiers gewond. Eenige steden werdon bedekt onder koren,dat van de velden kwam aangewaaid. Te Cincinnati gingen 20 of meer men- schenlevens verloren. Velen verdronken in de rivier Ohio, doordat twee sleepbooten omsloegen; 25 huizen werden verwoest. Eene aardbeving. Stuttgart, 9 Juli. Het waarnemingsba reel van Hohenheim heeft eene geweldige aardbeving vastgesteld, welke op een af stand van ongeveer 1000 kilometers moet plaats gehad hebben. Men weet dat men erin geslaagd is om salpeter uit den dampkring te trekken door de stHw8tof, die hij bevat, op terwijzigensdoek heeft men ongeveer een idee van de hoe veelheid salpeter welke zich aldus in do lucht bevindt Twee Duitsche geleerden, de heer Gross- mann en prof. Honcamp, hebben hierover zeer grondige studies gedaan, waarvan zij thans de resultaten bekend maken er zou den zich maar vier trillioen kilogram salpe ter in de luchtlagen bevinden, welke onzen aardbol omgeven. Vier trillioen 1 Zulks zegt u misschien niet veel, niet waar Laat ons eens zien een milliard is reed# een tamelijk hoog cij fer voor onze begrippen, alhoewel wij desen term een weinig misbruiken. Maar men moet een milliard inaal dit fan tastische milliard nemen om nog niet tot het trillioen te komen, maar om een bescheiden hillioen te krijgen. Om eindelijk tot een trillioen te komen, moet men dit billioen met een ander billioen vermenigvuldigen. Het cijfer wordt dan l.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OO Non oordeele zolf, of het noodig is, om zich nog te genoeren in het gebruik van sal peter. Marcel Dieulofoy heeft aan de AcadémI® des Sciences te Parijs eene belangrijke me- dedeeling gedaan over de opgravingen, welk® ouder zijne leiding geschieden, om de groot® Moskee van Rabat, in Marokko, bloot te leg gen. Men is erin geslaagd om aan bet licht te brengen wat ervan deze Moskée overgebleven is, welke den naam van zyn etiohter draagt, sul tap Jacoub el Mansoor. Men heeft eveneens het gebeele bouwplan weer kunnen samenstellen. Deze tempel was het grootste monumeut dergeheele Moorscha bouwkunde. Het was 186 meters lang en 142 meters breed en bedekte.een oppervlakte van 26,675 vierkante meters. Deze moskée overtrof derhalve beduidend de afmetingen dermeest beroemde moskeeën, zooals die van Cordoba, weike bijna dezelfde oppervlakte beslaat als die van de Sint Pieter te Rome. Dit reusachtig gebouw word waarschijnlijk rond hot jaar 1400 door een brand verwoest. Op het oogenblik is mon bezig om de 324 ko lommen, waarop het voornaamste gewelf rustte, weder op te richten.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1