Oorlogsbërlshtën BÜITSOHLANO'S ANTWOORD Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gsvecktstsrrein Zulffslljk pmlitstsrrela Aan de Dardanelles Een-en*iwiai;ssts JasFgaag nisKsaaer I I -JF= ft T ft Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE GENDT. Bekemdawakingen Dp ds Amsrl&aanschs Nota. Ds Oostsnrljkscti-SsrvisGbs oorlog. IX DE BALKANEN Ds militariseering in Rusland Ergs trambotsing te Brussel Db Parijscbe vliegen-jagers 3 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 14 Juli 191S ABONNEMENTEN s'- Zos maanden 4 franken. Een jaar Inschrijving in alie postbureelon van 8 franken. het land. f UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avends 0 tout» Ia publicité commercial» et financier» du journal, fsser exelusiveraent 4 i'Aganc» Réclame Godtt, 2, Place d» Pour s'adrcsser la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BM5SEL TE AALST flfld ISODTS, 2, Seurspiaats, 2 UV. Kerkstraat, x Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(por regel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recbt.b»rstell.(per regelt fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2J/C Commercial» en financieel» aankondigingen xich uitsluitelijk te wendenAgence Réclame Godu, Z, BeurspLaats, Brussel. Aan de heer Burgemeester van Aalst, ])e Burgemeester moeten ter openbare kennis brengen, dat ook het uitvoeren of verkoopen van graan ioderen aard in het Etappengebied der Kommandantur Aalst streng verboden is» Overtrodingen zullen met beslaglegging en gevangenis lot zes maanden en tot 3000 mark boete gestraft worden. Aalst, den 13 Juli 1915. DE DUITSCHE KOMMANDANTUR. Van wege de Kommandantur zijn van he den af volgende hoogstprijze» bepaald Eieren 0,15 fr. per stuk. JVeidenhooï 6.00 fr.) nn Klater- on Luzeraehooi 9.00 fr.) p9r 1UU Aalst, den 13 Juli 1915. DE DUITSCIIE KOMMANDANTUR. BERLIJN, 7 Juli'. (Ambtelijk). Het antwoord van de Keizerlijke Duitsche Re geering op do Amerikaanscho nota van 10 Juni, is gisteren overhandigd geweest en luidt alsvolgt De ondorgeteelcende heeft de eer, aan Zijne Excellentie den gezant der Vereenigde Stalen van Amerika, den lieer James W. Gerard, op de Nota van 10 Juni, nummer 3S14, over het benadeelen van Amorikaan- sche belangen door den Duitsclien duikboot- oorlog- het volgende te antwoorden De Keizerlijke Regeoring heeft met vol doening in de nota gevonden, hoe zeer het de Vereenigde Staten tor harte ligt, de grondbeginselen der Monschelijkheid ook in den togenwoordigen oorlog to zien nale ven. Deze oproep vindt in Duitschland vollen weerklank, en de Keizerlijke Regoering la volkomen genegen bare verloogen en be sluiten in het besproken geval door de grondbeginselen dermenschelijkheid te laten behoersclien, zooals ze het steeds gedaan heeft. De Keizerlijke Regoering heeft het met dankbaarheid begroet, dat de Amerikaan- sche Regeering in hare nota van 15 Mei, zelf daaraan herinnerd heeft, hoe zich Duitschland in do behandeling van het zoe- oorlogsrecht steeds door de grondbeginselen van don vooruitgang en van de monschelijk heid hooft laten loiden. Inderdaad hebben sedert de tijdon waar Frederik de Groote, mot Joh. Adams, Benjamin Franklin on Thomas Jefferson het vriendsch- en handels verdrag van 10 September 1785 tusschen Duitscho en Amerikaanscho staatslieden in den strijd voor de vrijheid dor zee en voor de bescherming van der. vreedzamen handel en de Republiek van het Wetten bepaalde, steeds schouder aan schouder gestaan. Bij de internationale onderhandelingen, die later tot regeling van het zeeoorlogsrecht gevoerd werden, zijn Duitschland en Ame rika gemeenzaam voor vooruitstrevende grondbeginselen, in het bijzonder voor de afschaffing van het zeebuitreeht, alsook voor de hesohermiDg der belangen der enzijdigen opgetreden. Nog hij het uitbreken van den huidigen oorlog heeft zioh do Duitsche Regeoring op voorstel van de Amerikaansohe Regeering, dadelijk bereid verklaart, de Londensche zeeoorlogsrechtverklaring goed te keuren, en zioh daardoor bij Itet gebruiken barer zeestrijdkrachten aan al de daarin voorziene beperkingen ten gunste der onzijdige», te onderwerpen. Evenzoo heeft Duitsohland steeds aan het beginsel vastgehouden, dat de oorleg met de gewapende en georganiseerde macht van den vijandelijken staat te voeren is, en dat daarentegen de vijandelijke burgerlijke be volking, naar mogolijkheid, van de oorlogs maatregelen gespaard blijven moet. De Keizerlijke Regeering koestert de heop dat het bij het intreden van den vrede, of zelf vroegor, gelukken zal, het zeeoorlog» recht in eenen zin te regelen, die de vrijheid der zeeën waarborgt, en zij zal het met dank •n vreugde begroeten, indien zij daarbij hand in hand met do Amerikaanscho Regee- Ting arbeiden kan. Indien in den tegenwoordigsn oorlog de Crondbegieselen die 't oogmerk voor de toe komst dienen te vrezen, koe langer hoe meer onder de voeten worden getreden,zoo draagt «r de Duitsche Regeering de schuld niet van. De A-merikaansehe Regoering weet, hoe Duitschland'* tegenstanders bij voorbaat en «Bet toenemend gemis aan eerbied voor •nderman's rechten, erop uit zijn door dien zij al do bepalingen van het volkenrecht onder de voeten traden en al de rechten der enzijdigen miskenden, met het vreedzaam verkeer tussehen Duitschland en do onzijdige Stalen niet zoozeer op oorlogvoeren, wel hot levon van het Duilsch volk vernietigend te treffen. Op 3 November 1914 heeft Engeland de Noordzee tot oorlogsgebied verklaard en aan de onzijdige scheepvaart de doorvaart door het leggen van slecht geankerde mijnen ovenals door het aanhouden en opbrengen der schepen, in groot gevaar bracht en ver- mooilijkt, zoo dat het feitelijk onzijdige kusten en havens togen allo volkenrecht iu blokkeert. Lang voor het bogin van don duikbootoorlog heeft Engeland ook do ge wettigde onzijdige scheepvaart naar Duitsch land zoo goed als geheel ontbonden. Zoo word Duitschland tot den handelsoor log met duikboolen gedwongen. Reeds op 16 November 1914 heeft de Engelsche oersto minister in hot Logorhuis verklaard, dat liet eon der voornaamste op gaven van Engeland was, te beletten, dat voedingsmiddelen voor de Duitsche bevol king over onzijdige havens Duitschland zou den bereiken. Eindelijk, sedert den 1 Maart 1915 neemt Engeland van de onzijdige schepen alle naar Duitschland gaande, alsook alle van Duitschland komende waren ook indien ze onzijdig eigendom zijn,zonder meer, weg. Zooals indertijd do Boeren, zoo moest ook thans het Duitsche volle voor deze keus worden gesteld ofwel met zijne vrou wen en kinderen aan den hongersnood prijs gegeven te worden, ofwel zijne zelfstandig heid te moeten opgeven. Terwijl onze vijand luidop en openlijk don oorlog zonder genado en tot algeheele uit roeiing verklaard hooft, voeron wij den oorlog in noodweer, voor ons nationaal be staan en voor een langon en zekeren vrodo. Tegenover het uitgesproken eogmerk van onzen vijand en do door hem mot hot volken recht in strijd zijnde gobruikte manier van oorlog te voeron, hebben wij den duikboot oorlog moeten stellen. Bij alle principieele bemoeiingen om leven en eigendom van on zijdige» naar mogelijkheid voor alle schade te vrijwaren, heeft resds ds Duitsche Regoering in de memorie van 4 Februari openhartig erkend, dat door don duikboot oorlog ook de onzijdigon in hunne belangen kunnen gekrenkt worden. Maar ovenzoo zal de Amerikaansohe Re georing naar waarde weten te schatten, dat de Keizerlijke Regeoring, in den strijd om het bestaan dion Duitschland door zijne to- gonstrevers werd opgedrongen en verklaard, den heiligen plicht hoeft, alles, wat in hare macht ia, te doen, om het levon dor Duitsche onderdanen te beschermen en te redden. Moest de Keizerlijke Regeering deze hare pliohten verzuimen, zou zij zich vóór God en de Geschiedenis schuldig maken aan de tekortkoming aan dit) beginselen van hoogste menschelijkhoid, dis de grondlagen sijn yan ieder staatsleven. Met schrikbare duidelijkheid toont bet ge val der Lusitania, aan tot welk gevaar voor menschenlevens de wijzt van oorlog voeren van onze vijanden leidt. Door de onder uitloving van preraiën ge geven bevelen aan de Brilscho handelssche pen zich to wapenen en de duikbooten te rammen, is, in scherpe tegenspraak met alle grondbeginselen van hot volkenrecht, alle grens tussehen handels- en oorlogssche pen uitgewischt, en zijn do onzijdigon, die handelsschepen als reizigersbooten benutti gen, aan alle gevaren van den oorlog in hoogs mate blootgesteld. Had de bevelheb ber der Duitsche duikboot, die de Lusita nia - vernielde, de bemanning on de reizi gers toot do torpodeering de booten laten uitzetten, zoo had dal de zekere vernieling van de duikboot beteekond. Na de ervaring opgedaan bij de vernieti ging van vele kleinere en minder zeewaar dige schepen was liet te verwachten, dat zoo een inaehtig schip als de Lusitania ook nog ds torpedeering lang genoeg boven water kon blijven, om de passagiers in ds booten te laten stappen. Omstandigheden van bijzonderen aard, voornamelijk 't voor hand»» zijn van eene groote menigte hoog ontplofbare stoffen aan boord, bedrogen do verwachtingen. Buitendien mag daarop nog gewezen worden, dat, ware de Lusitania gespaard gebleven, duizende kisten met mu nitie naar het vijandelijk land zouden ge voerd zijn en waren daardoor duizenden Duitsche moeders on kindoron van hunnen steun beroofd geworden. In den geest dor vriendschap waarmede het Duitsche volk beziold is jegens de Ver eenigde Staten en hunne bewoners, sedert den eersten dag van hun bestaan, zal de Keizerlijke Regeering ateeds bereid zijn,ook gedurende den huidigen oorlog, al het mo gelijke te doen, om het gevaar voor het leven van Amerikaanaohe burgers te voorkomen. De Keizerlijke regeering hernieuwt de verzekering, dat de Araerikaaoeebe sohepen niet sullen verhinderd worden in de uitoefe ning van wettelijke scheepvaart, van het loven van Amerikaar.ache burgers op onzij dige schepen niet zal in gevaar gebracht worden. Om onvoorzien, bij het zeeoorlogs voeren van Duitschlands vijanden mogelijk gevaar voor Amerikaansohe passagierbooten uit te sluiten, wordt de Duitscho duikbooten aangewezen, zulke, door bijzondere kentee- kons erkenbaar gemaakte en te gepaster tijde aangekondigdo passagierbooten vrij en zeker door te laten. Daarbij spreekt do Kei zerlijke regeering vol vertrouwen de lioop uit dat de Amerikaanscho Rogeering borg staat dat deze schepon geen kontrabande aanboord hebben. De nadere overeenkom sten voor do ongostoorde vaart van die sche pen zouden door heide marinebeheeren te sluiten zijn. Tot verschaffing van eene toereikende gelegenheid tot reizen voor de Amerikaan scho burgers door den Atlanlischen Oceaan geeft do Duitsche Regeering do overweging liet aantal beschikbare stoombooten daar door te vermeerderen, dat eon behoorlijk, aan een overeenkomst onderworpen aantal onzijdige schepen ouder Amerikaansohe vlig in passagiersdienst gesteld worde, onder dezelfde voorwaarden als do hoogor ge noemde Amerikuansche stoombooten. De Keizerlijke Regeering meent to mogen aan nemen, dat op die wijze er toereikende golc- genhoid verschaft wordt voor Amerikaan scho burgers tol het reizon over den Allan- tischen Oceaan. Dringende noodwendigheid voor Ameri- kaansche burgers, om, in oorlogstijd, op schepon onder vijandelijke vlag naar Europa to reizon, dan dichsvolgena niet voorkomen. In 't bijzonder kan do Keizerlijke Regeering niet toegeven, dat Amerikaansohe burgers een vijandelijk schip vermogen te bescher men door het bloote feit Yan hunne aanwe zigheid aan boord dier schepen. Duitschland volgt slechts het voorbeeld van Engeland, als het een deel der zee tot oorlogsgebied verklaart. Ongevallen, die in dit oorlogsgebied zou den overkomen aan onzijdigen op vijandelij ke schepen, kunnen niet anders beoordeeld wordon, dan ongevallen, waaraan onzijdige» blootgesteld zijn in het oorlogsgebied te lande, wanneer zij zich ondanks voorgaande waarschuwing in het gevaar bogeven. Moest nochtans de aanwerving van onzijdige passa giersbooten voor de Amerikaansohe Rogee ring niet in toereikende mate mogelijk ziju, dan is de Keizerlijke Regeering bereid, geen tegenwerping te maken, dat de Amerikaan sohe Regeoring vier passagiersbooten met vijandelijke vlag voor het reizigersverkeer Noord-Amerika-Engeland onder Amerikaan sohe vlag brengt. De toezegging voor eene vrije, zekere vaart van Amorikaansche passagieretoomboo- ten zou dan onder gelijke bepalingen, ook over deze vijandelijke passagierstoombooten uitgebreid worden. De president der Vereenigde Staten ver klaarde zioh op dankenswaardige wijze be reid tot overbrenging en aansporing van voorstellen aau de Britsche regeering in het bijzonder wegens wijziging van den zeeoor log. De Keizerlijke regeering zal ateeds graag gebruik maken van de goede diensten van den president en spreekt de hoop uit dat zijno bemoeiingen wol in voorkomend geval, alsook voor het groote doel van de vrijheid der zee tot een verstandhouding voeren zul len. Terwijl de ondergetekende den heer Ge zant bidt, voorgaande tor kennis te brengen, van de AmerikaanseUe regeering, benuttigt hij deze gelegenheid, om Zijne Excellenoie de verzekering te hernieuwen van zijne hoog achting. VON JAGOW. Aan Zijn Exeellencio den gezant der Ver eenigde Staten van Amerika, den heer Jamea W. Gerard. Officials mededsslingen. Duitsohs bran* AALST, 12 Juli. Nabij Ieperen is de Engelsche stelling in de lucht gejaagd. Na bij Souehez maakten wij vorderingen. 163 Franeeben werden er govangen genomen en vier machinegeweren veroverd. Op de Maashoogten werden aanvallen af geslagen. Nabij Altkirch werden vijandelijke loop graven genomen. Franecbe brotti PARUS, 12 Juli. In den avond van 10 Juli verdrevsn da Engdsche troepen een vijandelijke aanval. Deze bad eerst voet gevat in eeoige doelen der eerste lijn, doch werd door een tegen aanval verdreven. In de strook ten noorden van Arras hebben onze troepen den vijand verdreven, uil de deel en loopgraaf welke hij nog bezet hield na deze welke hij op 8 Juli verloren had ten noorden der statie van Souehez. Een tegen aanval welke 's nachts gedaan werd, mis lukte. Bijzonder hevige artilleriegevechten had den plaats rond Nieuwpoort, aan de Aisne, in Lorreinen, het Priesterbosch en nabij Pont de Moncel. PARIJS, 12 Juli. Artilleriegevochton in de streek der Aisne en in Champagne. Nabij Vaux Fery, in liet bosch van Apremont mislukte eene vijande lijke aanvalspoging. Afwisselende artilloriegevechten hadden plaats rond de bosschen van Remières, ten Flrrey, in het Priesterbosch en bijzonderlijk aan onze stellingen nabij Fontenelle, Melze- rat on ten westen van Ammerzweiler. De vijand wierp nog eenige obussen op Arras en Reims. Duiische bron AALST, 12 Juli. Ten noorden van Suwalki zijn de eerste Russische stellingen op eene breedte van 4 kilometers bestormd. OostenrijCesoho bron. WEENEN, 12 Juli. Aan de Beug, ton Noord-Westen van Busk, namen onze iroopon bij Derewlany, een Russisch steun punt. Verder over het gansche front in liet Noord-Oosten hadden gisteren geene gevech ten plaats. De toestand is onveranderd. De toestand van Krasnik Het Berliner Tageblatt ontvangt uil het krijgsperskwartier de modedeeling, dat bet laatst Russisch offensief, Ion noords* van, Krasnik cn in den omtrek der Boug, door de verbonden Duitsch-Oostenrijksche trojpen tot staan gebracht is. {gastonrijksoüie bron WEENEN, 12 Juli. Aan liet front der kustenlanden voerden de Italianen wede rom eenige aanvallen uit, die evenals altijd afgeslagen werden, onder andere bij Ver- miglieno, Redipuglia en aan meer andere punten ten Zuiden van Krugipela. In het Karntner grensgebied, duurt de artilleriestrijd voort. Ook tegon onze stellin gen aan de grensbergen ton Noord-Oosten van Kreuzborgsattel en tegen eenige Tyrool- sche werken, werd het vijandelijk artillerie vuur gericht. Nieuwe vijandelijke aanvallen op den Col di Lana mislukten zooals vroeger. Eialiaansche bron ROMB, 11 Juli. De vijand volhardt in zijno aanvallen te gen de Daconevalleï. Sterke vijandelijke afdeelingen voetvolk, gesteund door artillerie, poogden op 9 Juli, onze stellingen vanMalga Lena te verrassen, een onzer dotachomenten heeft bij verrassing ïn het dal van Tarragno (Esch) de stellingen van Malga Sart a en Costa Bella genomen. Aanvallen op de kammen welke de vallei Tan Franza beheerachen, werden door onze troepen afgoslagon. Ook op den kergToffano maakten wij ons van do vijandelijke stelliu- gen meester. In bet gebied der Isonzo, brengt de vijand veel artillerie van middelbaar kaliber samen, In den nacht van 10 Juli werden hevige aanvallen op de poBitiën, wellw» wij onlangs veroverden op de hoogvlakte van Coasico, afgeslagen. Ooolenrijksche bron. WEENEN, 12 Juli. In den laalsten tijd ontwikkelden de Montenegrijnen aan de grens van Horzegowina eene levendige doch vruehtoloeze bedrijvigheid. Zoo vielen onlangs ongeveer twee batal jons onze grensposten aan ten oosten van Avtove, na deze eerst langdurig bij middel van zware artillerie beschoten te hebben. De aanval werd afgeslagen. Een onzer vliegers wierp met succes bommen op eene vijandelijke legerplaats, Meer ten zuiden trok een vijandelijk bataljon over onze grens. Het werd door een tegenaanval onzer troepen op Montene grin necli gebied teruggeslagen. Ten westen van Trebinje trachtte de vijand, na de mislukking van verledeu week, vruchteloos met zijne zware artillerie oenig werk te terriohton, essspSF- Turksche bron CONST ANTIN OPEL, 12 Juli. Hot hoofdkwartier moldt Op het Dardanellonfront was er op i Juli geene verandering te Ari Burnu on te Sedd il Balir. Er hadden enkel artillerie- gevechten plaats. Namiddags verscheen voor Kaba Tep® een vijandelijke gepantserde kruiser, va» het Nelson type, vergozeld van 4 torpedoe. Meer dan 200 obussen werden op onze ver- storkingewerken afgeschoton. Wij haddon enkel een doode en tweo gekwetsten. Onze artillerie trof verscheidene malen het vijandelijk schip en verplichtte het tot den aftocht. Tengevolge van ons vuur der Anatolïsbhe batterijen, blijft de vijand te Ari Burnum schier worklooa. Gisteren hebben onze batterijen zeer werk dadig eene batterij obuswerpers beschoten ten westen van Hiss&rlih. Een obuswerper werd getroffen. Vijandelijke vliegers hebben de kuststrook van Anatolie ovorvlogen. Onze verdedigings- kanonnen bobben hen op do vlucht gedreven. Op de andere fronten geen verandering. BERNE, 12 Juli. De Tribuna deelt mede, dat de koningen van Bulgarie ea Roumanie zich naar Athene zullen begeven, om aldaar een ondorhoud te hebben met koning Constantijn. De ministers van buiten- landsche zaken van Roumanie, Bulgarie en Griekenland zoudon de conferentie bijwonen. Ook Servie zou zich doen vertegenwoor digen. Het blad voegt er bij, dat de conferenti® reeds zou plaats gehad hebben, indien de toestand van den koning van Griekelaud zulks hadde toegelaten. De tijding ia echter nog niet officieel bevestigd. BERLIJN, 12 Juli. Uit Genève wordt aan het Berliner Tageblatt gemeldt, dat de Bulgaarsohe gezant te Parijs volstrekt logen straft, dat de voorstellen van het Vierver- bond aan Berlijn en Weenen zouden mede gedeeld zijn. PARIJS, 12 Juli. De medewerker van Le Temps te Petrograd, deelt mede, dat de voorzitter der Douna, M. Rodzanko, aan oen dagbladschrijver van Moskou verklaard heeft, dat in den aanstaanden zittijd der Douma de gedragslijn voor heel het land zal vastgesteld worden. Zondag namiddag had aan de Schaar- beekache Poort eene vreeeelijke botsing plaats, welks verscheidene slachtoffers maakte. Een tram der lijn 14 daalde de helling der Kruidtuinlaan af. N^ar het schijnt werkten de freins niet en aan ds Schaarheeksche Poort, botste de tram met volle geweld oj> een tram der lijn 2 welke van hst Ter- Kameren Bosch kwam. De botsing was verschrikkelijk en ondtr de reizigers ontstond oene vreeselijke paniek. Een der reizigers werd zoo erg gekwetst dat hij in hopeloos»» toestand naar eene naburige apotheek moest overgebracht wor den. Naar gemeld wordt zou liij reeds overleden zijn. Nog verscheidene andere personen werden ook min of me»r erg gekwetst, Duitsche soldaten, di» zich op den tren bevonden, hebbenden wattman aangehouden en in handen der Brusselech» policie overge leverd. En onderzoek is geopend. Mön hoeft te Parijs bemerkt, zegt de Figaro dat men thans minder dan de voorgaande jaren van de vliegen en muggen last heeft. Hoe komt dat Heel eenvoudig door den oorlog. Partfe is inderdaad het groote toe vluchtsoord geworden van zwaluwen er» muurzwaluwen, welke door liet vreeslijks rumoer der gevechten opgejaagd werden. Deze en veel andere vogele hebben te Parijs nieuwe nesten gevonden en terzelfdertija overvloedig -• wild de muggen en vliegen in zekere wijkon van de hoofdstad. De zwaluwén en andere govleugeldo kame raden, eens hnn nest te Parijs gebouw'd heb bende, zullon erookln het vervolg terugko men, denkt de Figaro en men zal, dank zij den ooidog, voor langen tijd vau vliegen eu muggen bevrijd wozen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1