Qorlogsboricl Westelijk gemhtsterrein Oostelijk ge¥8€Msisrreia Zuidelijk geyecktsterroin. In dsn Kaakasus De oorlog in de lucht Ds taestand in de Balkanen Aan de Dardanelles Bersaglieri en Alpini BEKEMIMAKIXG Stad. Aalst Eene belangrijke wetenschappelijke missie Ba IsStsts bsschrcting m Reims Het Axerikaansche Roode Krats Esürnc.-iri DE GEHDT Eèn-en-twintigste jaargang ngmmer 125 3 OEN TI EM EN HET NUMMER Zaterdag 31 Juli I9IB ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 0. 's atonds sfHjt 2' UITGAAF, 7 0. 's avonds l?| Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adroBser exdjisiveroent k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxeiles, BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST M 4 GODTS, 2, Beurs plaats, 2 ll^T. e, Kerlcetraat, xx. Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder'UitgeverJ. VAN NUFFBL'DB QBNDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) ft. 0,60 I 3e bladz. (dp regel) fr. 1,00 I 4* bladz. (de-regel) fr. 0,30 I Financ. aankon, (per regel)£r. 2,00 Sport (per regel) tg. 1,00 GemengfdoieuTre^erregel fr. t,00 Rechi;herstell.{per regel) fr. 2,00 Overlijdenl(per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beorsplaats, Brussel. 'Etappen-Inspectie IV. Gent, 24 Juli 19ÜCT. Aan de gemeenten Kerkxken, Velsique, Bussegem en Zonnegem in welke de veror dening van hot Armee-opperkummando van den 3, 5, 15 over de aflevering of dooding van duiven niet behoorlijk gevolgd is en groote hoeveelheden van duiven onwettig achtergehouden werden, zijn op bevel van het Opper-kommando de navolgende boeten opgelegd geworden aan de gemeenten Kerkxken en Velsique-Bussegem ieder van 4QO Mark en aan de gemeente Zonnegem eene van 500 Mark. Aan de gemeente Harelbeko, waarin tegen het verbod van het Armee-Opperkommando van 3, 5 en 15, over de aflevering of doo ming van duiven, in door de bezitters dezel- ven levend achtergehouden en door het ge meentebestuur niet ontdekt geworden zijn is op hevel van het Armee-Opperkommando •ene boete van 500 Mark opgelegd gewor den. Dit brengt ter openbare kennis. De Chef van het Bargerlijk Beheer i. T. von Reöll, Ritmeester, Naar order van het opperbevel van het leger ia de gemeente Weileren eene boete opgelegd van 500 Mark, wegens niet nale ven van de verordening van 3 Mei 1915 van het opperbevel, betrekkelijk het inbrengen of ter dood brengen dor duiven in strijd met het gedane verbod, zijn duiven behouden geworden door eigenaars welke niet konden Ontdekt worden door de plaatselijke policie. Dit brengt ter openbare kennismaking. De chef van bet burgerlijk beheer, (get.) von RGËL, Rittmeeater. Aan de gemeente Gjselbrechlegem, waar den 13 Juni j. 1. aan de kerk en aan do kapel affichen zijn aangebracht geworden, welke beleedigingen voor hetDuilsche leger jtahielden, is op hevel van het Armee Opper commando eene boete opgelegd van 2000 Bark. Offioieele modedeelingen. Duitsche brom BERLIJN, 29 Juli. In Vlaanderen heeft onze artillerie eene soort vlot in den grond gehoord, op het kanaal van Veorne. Men had er een scheepskanon van zwaar kaliber op geplaatst. Ten Westen van Souchez werd een Fra»- sohe aanval afgeslagen. Nabij Givenchy, in Argonnen en nabij Vanquoi8 deden wij met gunstig verloop, eenige mij non springen. Fransche ontploffingen Ih Champagne bleven zonder gevolg. Fransche bron PARIJS, 29 Juli. Th Artors, ten: Noorded van Souchez, heeft de vijand, na een hevig bombardement, dezen naekt op drie verschiliige plaatsen onze stellingen aangevallen. Deze aanvallen werdon ver scheidene malen hernieuwd. Na een zeer hevigen strijd werd do vijand uit onze loop graven geworpen, waarin hij gedrongen was, ter uitzondering van eon punt, waar hij een 20 tal meters behield. Soissons werd gisteren avond gobombar- beerd. In Argonnen, in de streek van Fontaine- aui-Charmes, beeft de vijand gepoogd aan te vallen. Hij werd door het vuur onzer infanterie in zijne loopgraven leruggodreven. Op hot overige van het front ging do nacht kalm voorbij. PARIJS, 29 Juli. Geene belangrijke gebeurtenissen van aan de zoe tot aan do Vogeezen. BERICHT AAN DE WINKELIERS Deioufsfe uitbetaling der Liefdadigheidsbons zal geschieden in den Werkmanskring. Zonnestraal, Zaterdag aanslaande, van lot 11 ure. De Tribune Gongolahe» meld do terug komst van den Engelschon dokter Outhbert C&riety, wiens werken over de slaapziekte 2ëer gewaardeerd zijn. Hij is van eene we tenschappelijue expeditie in Belgisch-Cong© ondernomen, teruggekeerd. De expeditie beeft drie jaar geduurd en dokter Christy was de oenige blanke die het tot het einde toe heeft weten vol to houden, daar al zijne assistenten, de een na de andere, van af het begin, ziek waren geworden. Hij bracht 18 maanden in een gedeelte van het woud Ituri door, dat nog in hel geheel niet geexploiteerd was. Dank aan do hulp van den dworgvolksstam der Bambutis kon hij tot der okapi* doordringen hij slaagde erin een dgzer zeldzame dieren te dooden en vier loven de exemplaren machtig-, to worden. t De expeditie was begin 1912 uit Boma en richtte tóefo naar Stanleyville vanwaar men io reo'nte lijn het woud Ituri bereikte. In deze streken ontmoette zij een volks stam waarvan de leden zich onzichtbaar maken door hun lichaam met een somber reod te verwen deze negors organiseeren jachtpartijen en vangen de dieren door mid del van netten.Zij zijn zeer schuw en drage geenerlei kleeding. De expeditie beeft met duizende moeilijk beden te kampen gehad op haren tocht door Bet woud der Bambutis; liet regende voort durend; men trok steeds in half daglicht verder, enz. Feitelijk kwam het water bijna altijd tot aan het middel. Het was uiterst moeilijk om voedsel te vinden, en er bleef den reiziger dikwijls niet» anders over dan bananen en wilde kolanoten als voodsel te nomen. Toen hij vernomen bad dat do oorlog uit gebroken was, besloot dokter Christy zoo goedig mogelijk over Egypte naar Europa Weer te k«er«»n; hij bereikte weldra Bodjaf ffn ging stroomafwaarts tot Karloem. Hij yBrMeef eenigen tijd in Soedan, alwaar men foen nog niets van den oorlog wist. -VVV üSuitsche broit BERLIJN, 29 Juli. Ten Noorden der Njemen is de toestand ongewijzigd. Ten Noord Oosten Sowalki, langs beide kanten van-de spoorbaan naar Qlita, hebben onze treepen een deel der vijandelijke stel lingen bezet. Zij maakten daar 2940 Russen gevangen en veroverden twee macliienge- weren. Gisteren en verleden nacht, hernieuwden de Russen hunne aanvallen tegen ons front ten Zuiden der Narew en ten Zuiden van M asiel ik. Alle aanvallen worden met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten westen van Nowog-eorgrewsk, op den zuideroever der Weiclisel. heeft eene halve kompagnio Duïlechers, door een onvoorzio- nen aanval 126 Russen gevangen genomen. In do streek ten zuidwesten vau Sera Kalwarja, poogden do Ru-sou in «ion naofet van 27 tot 28 Juli, naar hot westen op te ukken. Zij werden aangevallen oti achter- uitgedreven. De toestand der Duitsche treepen in hel uiidooitelijk deel is voor het algemeen on veranderd. Oosïenrijksche bron. WEENEN, 28 Juli. (W.B.) Offici»»]. De vijand ondernam tusschen de Weicbsel en de Boeg en bij Sokal een reeks heftige aanvallen, die echter zonder gevolg bleven. Ten waste van Iwnngorod verliep een vijan- deiijken aanval onder ons vuur. WEENEN. 29 Juli. Aan de grens, tusschen Bukowina en Bessarabie, overzie len Kroatische landweer en Hongaarselm landiturm eene sterk ingerichte Russische stolling. De vijand werd totaal verraet en vluchtte na oen bloedigen strijd van man tegen man wolke hem 170 dooden kostte, uit zijne verschansingen. Ten Westen van Kamionka-Strumilowa, namen onze troepen een oberet-luitenant, officieren en 500 m&u gevangen. Bij Sokal werden aaudermaal hevige vijandelijke aan vallen afgeslagen. Kortom, de toestand aan het Noord-Oost front is onverandord. Russische bron PETROGRAD, 28 Juli. Tusschen Duna en Niemen geene verandering. De ruiterij- en voorwachtgevechlen duren voort. Aan het Narewfront nam de hardnekkig heid der gevechten nog toe in den sector tusschen de omstreken van het dorp Dobro kenka, en de omstreken der vesting Nowo Georgiewsk. Den 25 en 26 Juli word liet offensief van den vijand aan don linker Narow-oever door onze krachtige tegenaanvallen gestuit. Verscheidene dorpen en bosscheu gaan afwisselend van de eene hand in de andere. In het weud ten -oosten van Roschan wordt de strijd zeer hevig. Den 26 Juli voerde de vijand aldaar half weke Sierada sterke reserven in hot gevecht Aan de beide Narewoevers doden wij aanvallen. Een tegenaanval van den vijand uit het dorp Konstantinow, met medehulp van pantser-automobielen, werd afgeslagen. Aan den linker Woichsel-oever wierpen wij bij het morgendkrieken van den 26 Juli den vijand terug, welke het front Nadarzyn- Piasaono poogde te naderen. Tusschen de Weicbsel en Wieprz heerscht meer rnst. Ten ooston van Wieprz tot aan de Bug- duurt do strijd voort. In de etreek tusschen Nakolupy, Haidan en Ostaowski doden de Duitechers don 26 Juli, 's avonds, mot sterke krachten aanval len en namen ee&doel onzer verschansingen. De aatrvallen der Duikcchera ten noordeu van Hrttbieczow, blijken voortdurend van -gansoh bijzonder belang, doch wij slaan ze af. In den omtrek van het dorp Annaopol deden onze troepen oenen levendigen tegen aanval. Aan de Bug zijn' heftige gevechten aan gang in de streek Sokal-Pa turzoa, waar de vijand een deel zijner troepen op den rechter oever heeft overgevoerd. Tusschen don Dniester ob de Prulh vijan delijke gedeeltelijke aanvallen. Sastsnrifkiche bron. WEENEN, 28 Juli Gisloren verzwak- te ook de tegen het plateau van Doberdo gerichte aanval der Italianen. Wel onder hielden zij nog op sommige plaatsen een heftig artillerie-vuur, doch overigens deden ij nog slechts op zich zolf staande zwakke aanvallen, die zonder moeite werden afge slagen. In de gevechten in grooton stijl is .laardoor een pauze ingetreden. Evenals liet eerslo gevecht, zoo eindigde ook de ongelijk heftige slag in do streek van Gorz met t*e:i volstandig fiasco vn den aan vallenden vijand, die ditmaal op een onge veer 30 luim. breode ruimte tusschen den Monto Sabolino en de kust, zeven leger korpsen mot minstens 17 divisies infanterie n mobiele militie gebruikte, om tot eiker, prijk en zonder to lellen op nienschen en ma+crraal, beproefde door to breken. De totale verliezen der Italianen kunnen worden geschat op 160,000 man. Wat onze zegevierende troepen en hunne aanvoerders in dozen verdedigenden slag hebben gewrocht, zal eerst dooi' do geschie denis naar waarde worden geschat. Onover wonnen en onoverwinnelijk staan .zij nog altijd daar, waar zij twee maanden den vij- nd afwachtte:;. Dit geldt niet alleen voor do atellingon in do streek van Gorz, waarom in twee slagen heftig is gevochten, maar van hot geheel# gevechtsfront, dat door ons in het zuidwesten der monarchie ter verdedi ging is gekozen. WEENEN, 29 Joli. Aan liet Kust- landsehe front, ondernamen de Italianen aan den rand der hoogvlakte van Sdraufsina en «♦bij Vernigliano vruclitelooze aanvallen. In de nabijheid vau het bruggehoofd van Gorz, ontruimde de Tijand zijne stormloop- stollingen en keerde terug naar de lijnen welke hij voor den slag bezette. Aan de Karnthnergrens artilleriegeveoh ten. In bet Tyroler grensgebied werd een vijan delijk bataljon nabij Marcelm teruggewor pen en eetie Italiaansche kompagnie werd nabij Tosana uiteengojaagd. Kalittantcha bron ROME, 29 Juli. (Reuter). In liet Karintiiisolie gebied deed de vijand, door den mirt bedekt, een aanval, die krachtig werd afgeslagen. Onze Alpinisten bestorm den een aantal loopgraven aan liet front van Pal Piccolo. Wij besteedden den dag aan liet versterken der belangrijke stollingen die wij op den 26 hadden veroverd, docli wij maakten op het centrum van het front ver dere vorderingen door het veroveren van een aantal loopgraven. onzek Ankervleugel r.abfj Sedd-il-Bahr te beschieten. Het vuur onzer artillerie trof een torpedo, waarop de andere schepen hun vuur staak ten en zich verwijderden. Op de andere fronten niets belangrijks. Turksohe bron. CONSTANTINOPEL, 29 Juin Op het Kaukasusfront hebben wij Russia sche strijdkrachten, die versterkt door ben den, gepoogd hadden onzen rechtervleugel in den rug aan te vallen, naar hot Oosten verdreven. Wij namen 300 gevangenen, waaronder 7 officieren, een kaBon in goeden staat, een grooten voorraad munitie, 2 four- gons en veel wapens. Op onzen rechtervleugel lieeft de vluch tende vijand bij vergissing op troepen die hem ter hulp kwamen geschoten. Onze artillerie braeht ben nog grooter verliezen toe. De vijand vluchtte in wanorde. Dcodeltjk vliegongeluk KOPENHAGEN, 28 Juli. -Luitenant- Boeck en zijn gezel kapitein Munter, deden gisteren een val tijden» eene proefvlucht met een watervliegtuig. Beiden bieren op- den slag dood. INNSBRUCK, 28 Juli. (W. B.) Nadat zich tot dusver reeds dagelijks vijandelijke vliegeniers nabij Riva vertoond hadden, de den den 23 's avonds drie vijandelijke vlie geniers een aanval op de stad en wierpen 8 bommen, zonder evenwel noemenswaarde schade aan te richten. Tro's levendige be schieting wigten de vliegeniers te ontkomen. CZERNOWITZ, 29 Juli. Ean Russisch vlieger heeft gisteren bij het krieken van den dag drie bommen geworpen. Ee.ie dezer iel op bet dak van een huis en richtte geene groole schade aan. Niemand werd gekwetst. De twee andere bommen vielen in den om trek der stad. FRANKFURT-AAN-MEIN, *29 Juli. Duitsche vliegtuigen vlogen gisteren over Warschow. Eeno bom doodde eenige solda ten en versoheidene burgers. LONDEN, 28 Juli. In het Bulgaarsoh gezantschap te Londen, verklaart men niets ontvangen te hebben over oen akkoord, dat tusschen Bulgaria en Turkye zou getroffen zijn betrekkelijk de spoorbaan welke Turkye aan Bulgaria zou afstaan. De briefwisselaar van den Times te Sofia, had gemeld dat dit akkoord reeds ge- teekend was. NISII, 28 Juli. Het Servisch Ptrsbu- reel doelt officieel Volgens de Comoro dolla Sera» zou de Fransche senator M. Reynald, lid der Com missie van Buitenlandsche Zaken verklaard hebben, dat er geen reden was, te verzwij gen, dat Servië sinds lang reeds toegestemd >had aan Bulgaria de deelen van Macedonië af te staan welke dit land vraagt sinds 1912. Wij zijn gemachtigd te verklaren dat Servië er nooit aan gedacht heeft zulken af stand te doen. De Kolnische Volhszcitung deelt volgens ♦en bericht uit Le Nouv/slliste van Lyon tnede, dat de beschieting van Reims op Dinsdag 20 Juli buitengewoon hevig was. De stad werd door de zware Duitsche artil lerie onder vuur genomen, ongeveer 000 granaten en evenzoovele brandverwekkende bommen suisden in den vroegen morgend door de stad. Op verscheidene punten van de stad ontstond brand, en aangezien nie mand zich op straat breidde de brand zich snel uit »n rieb^^poedig groote verwoestingen aan. Ook vele menschenle- vens gingen verloren. Tegen den raiddag hield de beschieting op. Turksche bron CONSTANTINOPEL, 29 Juli. Op liet Dai'dan.ll.iifront hadden op 27 Juli afwis- aaiende artillerie en ge-weergeyeohton plaals. Op 26 Juli poogden eenige vijandelijke torpedobootttn, de kustnabij K«r»vi?der»egj-middeleii vooriien, Bersaglieri en Alpini hebben zich roeds dapper onderscheiden op het O ostonrijk soh- Italiaansch front. Het zijn de meest gekend# regimenten van het Itahaansch leger, alhoe wel zij nog geen lang bestaan hebben. De oudsten der twee zijn nog de Bersa glieri. De twee eerste cqmpagniën van dit wapen, werden bij den oorsprong in liet Sardeensch leger ingeKjfd. Het waren keur soldaten, die zich bijzonderlijk op schieten en stappen toelegden en tot voorbeeld dien den van heel het leger. Het initiatief gaf goede uitslagen en in 1843 waren er reeds een bataljon bersa glieri. In 1852 waren er reeds 10 en toen het Koninklijk Italië gesticht was, werden zeven regimenten, ieder van zes bataljons, bersagliori ingericht. Bij de herinrichting van het Ilaliaansch leger, in 1882, werd besloten, dat ieder der twaalf Italiaansche legerkbrpsen bergsa- glieri zou hebben. Verder telde het reserle- gor nog achttien bataljons van dit wapen. De bersaglieri, die als de beste schutters van het leger gekend zijn, krijgen eene bij* zondere opleiding. De bijzonderste oefening bestaat voor hen in het loepen zooveel mo gelijk en zoo lang mogelijk. Het is dan ook niet te verwonderen, dat men onder hen gasten vindt, die gemakkelijk twee tot drie uren aan een stuk zouden loopen. Zij hebben eene bijzondere manier om te loopen, welke Biet heel mooi ia. doch welke hare proeven gedaan heeft. Aldus afgericht, zijn zij in ataat, zeer lange afstanden in weinig tijds af te leggen. De Alpini werden slechts ingericht in 1890. Het ontstaan dezer regimenten is te wijten aan de overgroote uitbreiding welke liet toerism en het Alpensport nam. De Ita- liaansche krijgsoverlieden besloten partij te trekken uit de ondervinding, door de sport lieden opgedaan. Inderdaad, ingeval van verwikkelingen, zoo met Oostenrijk als met Frankrijk, zou het vast en zeker in de bergen zijn, dat de eerste ontmoetingen zouden plaats grijpen,1 Italië enkel door bergketens van die twee landen gescheiden zijnde. In't vooruitzicht van die berggevechten* werden (lus bijzondere treepen gevormd en Alpini genaamd. Zij kregen eene bijzondere uitrusting grove genagelde schoenen, knapzak, koord, alpenstok, tyroolsche beenbanden, in eea woord, golieol de uitrusting van een berg beklimmer. Voor alle wapens enkel geweer ♦n kardoezen. In de tien regimenten Alpini werden enkel jongelingen opgenemen die van bunwe pril ste jeugd het berg leven gewoon waren. Daarbij komt liet, dat men onder de Alpini enkel Piemonteezen, Aostanen en Abruzzen aantreft. Men beeft or een sloutmoedigeu -troep van gevormd, waar alle guurheden des weders geon vat op hebben en de manschappen ge woon zijn aan ontberingen. I De Franschen verhaastten zich hunne buren na te doen. en richtten hunne regi menten Alponjagers in. De Oostenrijkers hadden niet noodig een nieuw wapen in to richten. Eenige verandering aan de Alpenregimen ten en zij ook hadden hunne bergsoldaten. Evenwel had het voorbeeld vanltalië voor gevolg, dat de landweer van Tyrol en Carinthié heringericht werden. Uit Weenen wordt aan de B. Z. gemeld, dat de Amerikaanacho regeering de missie van het Amerikaansohe Roode Kruis te Weenen en Boedapest, zoomode alle gelijk soortige Europa opgedragen heeft om met 1 October, derhalve na een werk zaamheid van juist één jaar,terug tekoereo, omdat de financioelemiddelen van hetAiUfcr. Roode Kruis, tegenover de eischen, dv«» aan de Europeesclie missies gesteld wo/rden, te kort schieten. De tot dusver gemaakte kosten bedragen 50 millioen kronen. Het Atner. Roode Kruis zal eohler ook in het vervolg de oorlogvoe rende landen, naar vermogeo, van saniteils- Mijnheer Frans DE GENDT Mevr. Frans DE GENDT, geboren Victojuna DE PELSMAEKER Juffrouw Crlkstinb DE GENDT Mijnheer Gbrard DE GENDT, soldaat bij het 2* Karabiniers Mfinheer Gustaaf DE GENDT Mijnheer Aimé DE GENDT Mijnheer Marcbl DE GENDT De Familie DE GENDT en de PELSMAEKER hebben de eer. het roemrijk afsterven te melden van hunnen teergeliefden zoon, broeder en bloedverwant MIJNHEER l* Sergont bij het 8* linieregiment. Geboren te Denderhautem den 15 April 1894 aO*» zijne toonde, bekomen op het veld van eert Pbeztoeken in het hospitaal van Dc Panne, den 15 Juni 1915. De plechtige lijkdienst zal plaats hebber, in parochiale kerk van Denderhautem, Dondkrdao 5 Augustus 1915, ten 11 ure (D. T.) Gezien de huidige omstandigheden, worden vrienden, kennissen en bloedverwanten verzocht deze mededeeling al9 doodsboricht te willen aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1