Oorlogsberichten Het werk in het Centrum Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gsvachtsterrein De oorlog in de lucht Aas de Dardanelles In den Kankasns ar 126 BLA Bestuurder-Uitgever: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. Het antwoird van Engeland aan de nota van Amerika De strijd aan da Montenegrljnsche grens De Duikbootèn-oorlos Reusachtige oorlogschepen Een roeiwedstrijd van blinden Italië en Turkyê- De bescherming der Fauna ia Duitschland Een-en-twintigste jaargang wsa 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag I en Maandag 2 Augusta» I61S ABONNEMENTEN i Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxellos. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Md GODTS, 2, Beursplaats, 2 IV. Kerkstraat, n. e Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4» bladz. (de regol) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) te. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.heratell. (per regel) fr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsIuitelUk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats Brussel. Eene nieuwe glasblazerij roor half kris taal zal eerstdaags opgericht worden nabij de statie van La Crojére, op het grondge bied der gemeente Bois d Haine. In de pletmolens van Haine-St-Pierro worden thans bijzonder machienen geplaatst voor het maken van poutrels. Men heeft er ook drie ketels, een pressor, een afkooler en versoheidene nieuwe pompen ^geplaatst. In 't algemeen konden meest al de ma< cliienbouwerijen van het Centrum tot hier toe oenigszins hun werkvolk aan het werk houden. Eenige koolmijnen hebben belangrijke be stellingen gedaan, zooala van poutrels, ziften enz. De werkhuizen Forges et Usine de Haiti St. Pierreheeft eene bestelling ontvangen Van 16 lokomotieven. Daar is dus ook nog vooreen tijdje werk. De Compagnie Centrale de Construction Benane-AIarpent en de Franco Beige werken met bijna volledig personeel gedu rende bijna het normaal getal uren. De Compagnie Thiriau behield tot hiertoe heel haar personeel en betaalde volle loon. Daarenboven wordt nog eene vergoeding be taald aan de vrouwen van werklieden of be dienden onder de wapens. Eene zeer goede nota voor het bestuur dier werkhuizen. Daarentegen zijn er echter ook vele werk huizen dis totaal slil liggen, zooali deze van Sonoffe en van La Louvière. In meest al de pietmolens wordt ten an dere slechts gewerkt, wanneer er genoeg bestellingen zijn, om de machienen in gang te brengen. Het gebrok aan grondstoffen en de moei lijkheden van het vervoer zijn de twee bij zonderste oorzaken, van het stilliggen der werkhuizen. Bij anderen liggen de magazij nen overvol afgewerkt good. Mochte het dra beteren 1 Te Washington werd het antwoord ont vangen van Engeland, aan de nota der Ver- eeuigde Staten, met betrek op den oorlog ter zee en de blokkade van Duitaohland. den 30 Maart door de Noord-Amerikaansche republiek aan hot Britsohe rijk gerioht. Engeland houdt staan dat zijne houding volkomen strookt met het volkenrecht, hoewel eene andere toepassing der grond beginselen wordt aangewend. Indien een onzijdig land redenen moent te hebben tot klagen, dient het zich te wen den tot het daartoe bestaande scheidsgerecht. Indien een onzijdig land gebruikt wordt als operatio-basis door oenen oorlogvoerenden staat, dan hebben de tegenstanders van de zen laatste alle récht dat land te blokkeeren. Als bewijs beroept zich Engeland op de handelwijze der Vereenigdt Staten gedu rende den scheidingsoorlog. Indien er moeilijkheden oprijzen, dan is Engeland van gevoelen dat men de rechts kundige beslissing van liet pleit moet af wachten. In de Amerikaansche regeeringskringtn is men van gevoelen dat de toon der nota uiterst hoffelijk is. De nota werd door staatssekretaris Lan Bing aan president Wilson overgemaakt. Fransche bron PARIJS, 30 Juli. In Artois had des nachts het gewoon bombardement plaats. In de Vogezen en te Ban de Sapt, ge vechten bij middel van granaten en spring- .bussen In Argonnen, in de streek van Ragatolle en te Courte Chaussée, strijd bq middel van bommen en luchttorpedos. Nabij St Hubert* alsook in het bosch van Malencourt, hebben wij verscheidene vijan delijke stellingen ondermijnd en doen sprin gen. PARIJS, 30 Juli. Van aan de zee tot aan de Vogeezen, ver liep de dag betrekkelijk kalm. Meer bedrijvigheid heerscht in den sektor van Souchez, rond Arras en Soissons, in de Argonnen, te Marie-Thérèst en voor Feye- en-Haye. In de Vogoezen en te Ban de Sapt, zijn wij er in gelukt eene nieuwe greep huizen te bezetten, in het zuid-westen van Launois, Op Saint Dié en Thasin werden eenige obussen geworpen. Op den Barreukopf, beproefde de vijand de stellingon te hernemen welke hij daar verloren had. De zeer hevige aanval werd echter afgeslagen. Enyelscho bron. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). Ket rapport van veldmaarschalk French meldt, dat aan beiden zijden van het front een levendige mijnenactie heeft plaats gevon den, met tijdelijke artilleriegeveohten, doch zonder infantorieaanvallen. Officieels mededeelingen. Duifaeha bron, EERLIJN, 30 Juli. Nabij Perthes, in Champagne, waren ,r langs beid, sijden aijnontploiöugen Eene Fransche flankloopgraaf, tsn Noord- Weslen deier plaats vloog in ds lucht. In liet Priesterbosch is een Fransche aan Val, uitgevoerd lang» beide kanten van het Croii-des-Carraee, vóór onze hinderpalen door one infanterie- en artillerievuur mie- lukt. In de Vogezen viel de vijand gieteren op nieuw do lijn Lingekopf-Barrenkopf aan. De strijd van man tegen man, voor liet besit der Stolling duurt nog voort. Twee Engelsche vliegors werden nabij de gedwongen in het water te landen. Zij n krijgsgevangen genemen. Duitscha bron BERLIJN, 30 Juli. De toestand op hot Oostelijk- gevechtster rein is onveranderd. Op het zuidoostelijk terrein hebben detroe- pen van luitenant-generaal von Woyrsch, op 28 Juli, 's morgends vroeg, op verschei dene plaatsen de Weichsel overgetrokken, tusschen demonding der Pilica en Kosienici. Een gevecht is thans aan gang op den ooste lijken oever. Wij maakten tot hiertoe 800 gevangenen en veroverden 5 maohiengewe- ren. Gisteren hebben de verbonden legers van generaal-veldmaarschalk vonMackenson het offensief hervat. Ten westen der Wiecrz hebben de Duit- sche troepen de Russische stelling verwor pen. Zij bereikten 'a avonds de lijn Praaki- Bistiupice en de spoorbaan ton oosten dezer lijn. Verscheidene duizend# gevangenen en drie kanonnen vielen in onze handen. Deze overwinning enden druk der Duitsch- Oostenrijksche troenen in de streek van Woyslawice hebben het Russische front tusschen de Weichsel en de Boug aan 't wankelen gebracht. Heden morgend vroeg hebben de Russen hunne stellingen op heel de lijn ontruimd. Zij houden zich nog alleen ten noorden van Grubieszow op. Russische bron. PETROGRAD, 29 Juli. (P. T. A.) Door den grooten geaeralen staf wordt het volgende medegedeeld Ten westen en ten zuiden van Mitaa had den 26 dezer een voorhoedegevecht fplaats. De vijand die naar Poniewicz oprukt, is den 26 door onze achterhoede |bij het dorp Su- bolsj tegengehouden. Op het Naremfront hevig artillerievuur. Bij Nowogorod (bevenstrooms Ostrolenka) zet de vijand zijn pogingen voort om over de ririer te komen. Nabij de uitmonding van de Skwa (eveneens bovenstrooms Ostrolen ka) gelukte het den vijand, zich meester te maken van oen doel onzer loopgraven op den linkeroever der rivier. Op den linkeroever van de Narow, van Dobrolenka tot de Proet werd een hardnek kig geveoht geleverd, dat echter geen ver andering bracht in de frontlinie. Rechts van de Narew nam de vijand op zijn beurt het offensief tegen onze tToepen, die een tegen aanval van Serozk uit ondernamen. Bij het dorp Boedjobremskia sloegen wij 6 aanval len terug. Links vsn de Weichsel, alsmede tusschen Weichsel en Wierpz geen wijziging van be- teekenis. Tnsschen Wierpz en Boeg werd den 27sten het zeer hardnekkige gevecht in de streek van de dorpen Roekoloepimaidan en Ostrowskj voortgezet. Na drie hardnekkige aanvallen van den vijand tegen de hoogten benoorden Maydan en Ostrowskj te hebben afgeslagen, namen onze treepen het offensief. In de riohting van Groubecliof blijft de vijand hardnekkige aanvallen doen. Ten noorden van het dorp Stephanowits verijdel den wij drie verwoede pogingen van den vijand om ons front te verbreken. Ten Zuiden van Sokal namen wij het offensief tegen de vijandelijke strijdkraobten die hij Potowjitza den overtocht deden. In den middag van 27- dezer wierpen onze troe pen zich op de vijandelijke stelling. De vijand voerde versohe troepen in het ge vecht vooreen tegenaanval. De strijd wordt met verbittering voortgezet. Aan de Boven-Boeg en den bovenloop van de Zlota Lipa had een hevig gesohutvuur plaats en werden door vijandelijke afdeelin- gen zwakker pogingen gedaan om vooruit te komen. €en beslissende slag nakend. Uit Kopenhagen wordt gemeld De Rjetsoh meldt ait bevoegde kringen van den Russischen staf, dat de eerstko mende dagen slechts onbeduidende gevech ten zullen plaats hebben op het Poolsche front. Deze geveohten souden eerder voorberei dende strijden zijn, waar beide partijen al hunne krachten samentrekken voor een be- •liseende slag welke zou plaats hebben op de lijn Narew-Boug. Het is nog niet te voorzien, wanneer de slag zal beginnen. Italiaanache bron ROME, 30 Juli. Een vijandelijke aanval, bij verrassing gedaan op onze stellingen van Paaso del Gacciatore, tussohon den berg van Chiadenio •n den berg van Avanzawerd teruggeslagen. Wij maakten vorderingen in den Pal Piccolo Op den Karst behielden wij alle veroverde stellingen en namen nieuwe vijandelijke loopgraven. Op de andere fronten is de toestand nage noeg onveranderd. Naar uit Nisoh gemeld wordt, is sinds eenige dagen aan het front in Herzegowina eene groot» bedrijvigheid der Oostenrijk sche artillerie waar (e nemen, zoodat men zich daar aan het begin eener Oostenrijk sche offensief verwacht. Zoo werden op 24 en 26 Juli, de Montenegrijnsche stellingen van Grakovo zoer hevig gebombardeerd. Over Gettinje zijn in de laatste dagen ver scheidene malen Oostonrijksohe vliegers verschenen. Onze voorwaohten ondernamen er eenige verkenningen. Nabij Old, in de streek van Ahla, artillerie- en infanteriege- vechten. Nabij Mousch trekken -de Turken aanzienlijke strijdkrachten samen. Diene volgens hebben onze troepen hunne opmareh naar het Westen gestaakt en zicb op hunne voorbereide stellingen samengetrokken. Op het overige front niets nieuws. Vliegert verongelukt. PARIJS, 30 Juli. Op hst vliegplein van Issy-les-Moulineaux is eea vliegtuig in brand geraakt op eene hoogte van 300 meiers, juist toen de motor stilgelegd werd om neer fe dalen. Het toestel plofte ten .gronde en de beide inzittende loods Benoist en de waarnemer, Migsoo, werden op den slag gedood. SOFIA, 30 Juli. Gisteren is een krijgsvliegtuig.volgens Bulgaarsche plannen gebouwd, bij de eerste vlucht ten gronde geploft. De loods, laitenant Kalmow en sijn gezel werden doodelqk gekwetst. Het is het eerste erg ongeluk dat tsn de Bulgaarsche luchtvloot, welke zich in de Balkanoorlogen zoo dapper onderscheidde, overkomt. Onzichtbare vliegtuigen. Men heeft thans zoo goed als onziohtbare vliegtuigen vervaardigd. Het is een uitvin ding van den ingenieur Knaubel, die daarbij een stof gebruikte, genaamd Celion die vervaardigd wordt door de Rheinisoh-West- phaliecher Explosif Maatschappij. Het Celion werd ook reeds voor auto's ter vervanging van glas gebruik. Het is vol komen doorsohijnend, splintert niet en is zoo taai als rubber en zeer buigzaam. Het is onbrandbaar en ongevoelig voor petroleum. Turksche bron CONSTANTINOPEL, 30 Juli. Op het Dardanellenfront had er op 28 Juli, op sommige oogenblikken zwak artillerie én infanteriegesoliut plaats. In den naoht van 28 Juli kon eene ver- kenningskolom aan onzen linkervleugel eene vijandelijke loopgraaf verrassen en er tal rijke geweren en eene groote hoeveelheid pionniers materiaal buit maken. Op het overige front niets belangrqka. Fransche brona PARIJS, 30 Jnli. Aan de Dardanellen niets bijzonders ts melden, buiten eenige kleine vorderingen onzer troepen aan den rechtervleugel en de bedrijvigheid onzer vliegers. De Vossische Zeitung ontvangt nit Athe- nen de tijding, dat de stoomers Aquitania en Mauretania met troepen te Mudros aan gekomen zijn. De troepenzendingen duren voort. De slagkruiser Lion die in het ge vecht aan Doggarbank, op 24 Januari, zwaar beschadigd ward, is ook te Mudros aangekomen. Turksche bron. CONSTANTINOPEL, 30 Jalï. Op het Kaukaeuifront «ohtervolgen wij kraohtig den Tijand, die op de hoogte Tan Grehndo verslagen werd. Wij veroverden groote hoeveelheden mu nitie an levensmiddelen, welke de vijand in de etraten had achtergelaten en namen tal rijke niteengealagene Russen gevangen. Russische bron PETROGRAD, 29 Juli. Gisteren had er in liet Kustgebied artillerie eu infanterie- guur plaati. ESBJERG, 29 Juli. (W. B.) Volgons het blad Vest Llandc Social- Demokrat is gisteren middag, tusschen 5 on 6 uur de Duitsche bewapende visschers- boot Senator von Berenberg op 5 a 6 mijlen van de kust, ten noorden van het vuurschip Horneref, door een ondsrzeeër waar schijnlijk esn Engelsche getorpedeerd. Het «chip had een bemanning van dertig koppen. Een man verdronk drie werden door den onderzeeër aan boord genomen, terwijl de zes en twintig overigen, waaronder zieh twee zwaar gewonden bevonden, in een reddings boot naar het vuurschip Hornerof gingen. Volgens de - Stiftxtidcndeuit Ribe, zijn van de bemanning van de vissohersboot drie man verdronken drie door den onderzeeër gered en 24 waarender drié gewonden, aan beord van het vuurschip Hornerefge gaan. GRUN8BY, 29 Juli. - De stoomvisch- sloep Dovey is in de Noordzee door eene Duitsche onderzeeër in den grond geboord geworden. Men gelooft dat de bemanning uit negen koppen bestaande, verdronken is. LONDEN, 30 Juli. De Belgisohe stoomer Prinses Marie José is getorpedeerd en gezonken. Van de 25 opvarenden werden er 21 gered. De anderen verdrenken. BEI Naar het schijnt zal er nooit een eind^ komen, aan de steeds toenemende uitbreid ding, welke oorlogsohepen nemen. Nu zijn het de Amerikanen, die 't grootste oorlogschip bezitten, namelijk de Arizona. Dit sohip een super Dreadnought, heeft •en# waterverplaatsing van 31.400 ton ea zijne bijzonderste bewapening bestaat ait 12 kanonnen van 35 centimeters. Het schip kostte de bagatel van 16 mil joen dollars of mser dan 80 miljoen franki Dinsdag heeft te Londen op de Theerai een roeiwedstrijd tusschen blinden plaats gehad. Er werd geroeid in enkele en dubbe le Skif en in vierriems-oefengieken, alles met een zienden stuurman natuurlijk. Es waren telkens twee ploegen, de een# ge< vormd door lcweekelingen van de blindenin- richting te Worcester, de andere door in de» oorlog blind geworden soldaten. Daar waren er bij, die pas na hun blindt heid het roeien hadden geleerd. De roeiers werden gevolgd dooreen stoombootje, waar op een 50tal Llindgeworden soldaten liua makkers aanmoedigden. In de enkote skif roside een kapitein,' Owen van de Kaapsohe bereden schutters, die in Duitsoh-Zuidwest het gezioht heeft verloren. Zijn tegenstander won het van hem. Van de twee andere nummers wonnen het de soldaten. De Kölnische Volhszeitung deelt een be- Ticht uit Rome mede, volgens welk de Turk sche regeering zich het antwoord voorbehou den, op de vraag van den Italiaanschen Gezant, die in Syrië wonende Italianen naar Italië terug te laten komen. Hei ontkennend antwoord zou op militaire redenen berusten. In Roomsche kringen denkt men derhalve, dat het oogenblik gekomen is, eene beslis sing te nemen. Ook verwacht men, dat een ministerraad zal gehouden worden om den pijnlijken toestand in Italië door Turkyë veroorzaakt, op te lossen. Een nieuw Amerikaansch- Mexikaansch incident WASHINGTON, 30 Juli. (Reuter). Mexikanen heblen nabij Puebla aan automobiel aangehouden, die onder beschut ting van Amerikaansche vlag, diplomatiaohe Bcl.riften voorde. De vlag werd afgerukt en onder de voeten getreden. Twee Spanjaards werden uit den auto gehaald en ter dood veroordeeld. Een Amerikaamebe onderdaan, vrerd nadien vrij gelaten. Reeds dikwijls heeft men het verdwijnen betreurd van nuttige of alleen interesante dierensoorten van de Europeeeehe fauna, en wel in 't bijzonder in het westelijk gedeelto van het vasteland. Eonige pogingen werden wel is waar aan gewend om de algeheel# vernietiging van onschadelijke dieren tegen te gaan, doch met weinig gevolg. In Duitschland waar de wetten ter be scherming der inheemsche fauna tamelijk streng zijn en zeker beter bestudeerd «n be grepen worden dan in de meeste andere landen, trachten de overheden om in de leemten die in de wetgeving bestaan, dqor nieuwe aangepaste verordeningen te vullen. Een belangwekkend voorbeeld ven afdoende besoherming van woud- en velddieren wordt ons geleverd door den president van het gouvernement te Dusieldorf. Deze hoog» ambtenaar heeft aan de burgemeesters en landraden een schrijven gericht, waarin hij hunne aandacht trekt op de noodzakelqkheid om beschermende clausulen te brengen ia de gemeentelijke jachtpachtcontraoten. Hij vraagt dat het voortaan verboden zij" om diersoorten te vangen of te dooden, dia schaarsch worden, bijzonder dezulke, dia nuttig zouden kunnen zqn voor den land bouw en het bosohwezen. Mijnheer Frans DE GENDT Mevr. Frans DE GENDT, geboren VicroRirra DE PBLSMAEKER Juffrouw Cklkstine DE GENDT Mijnheer Gkrard DE GENDT, soldaat by hef 2* Karabiniers Mijnheer Gustaav DE GENDT; Mijnheer Almé DE OENDT Mijnheer Marcel DE GBNDT; De Familie D* GENDT en de PBLSMAEKER hebben de eer, het roemrijk afsterven te melden van hunnen teergeliefden zeon, broeder en bloedverwant MIJNHEER Edmond DE GENDT 1* Sergent by het 8* linieregiment. Geboren te Denderhautem den 15 April t894 aan zijne toonde, bekomen op het veld van eer, bezweken in het hospitaal van De Panne, den 15 Juni 1915. De plechtige lijkdienst aal plaats hebben ia parochiale kerk van Denderhautem, Donderdag 5 Augustus 1915, ten 11 ure (D. T.) Gezien de huidige omstandigheden, worden vrienden, kennissen en bloedverwanten verzocht deze mededeeling als doodsbericht te willen aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1