Westelijk oeveGlitsterreia Oostelijk gsfoolitsterrsia Zuidelijk gevechtsterrein Aas do Dardanellen Be coiiog in de lucM DOODBEELDEKENS i¥oensslag 4 Aagasfcia n X3 CS- HES 3Lj 2D Bestuurder* UitgeverJ. VAN NUFFEL-DB QENDT. Uit de geschiedenis der springmiddelen DuÊtsch© feroiïi Turksche bron ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. I' UITGAAF, 4 ti. 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 u. 's avsnds 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exchisiveuieuta l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL EL G0DT5, 2, Beurs^aats, ièr Telefoon A 3299 TE AALST Kerlcstraat, n. Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. sank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 I 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 I 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 I Financ.aankon,(perregcl)fr. 2,00 f Sport (ptr regel) fr. 1,00 Gemengd uieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. twintigste jaargar" aaijsfner S S3 3CENTIErt1EN HET NUMMER Meermalen maakt men nuttig gebruik van Springmiddelen, en toch is de vraag geoor loofd of het niot Letor ware dat zij nooit waren uitgevonden. Men denke slechts aan .de alle3 voruielendo kracht van doze midde len, in den huidigon oorlog toegepast. Naar aanleiding van oen en ander herin nert De Natuur aan de goschiodenis van enkole explosie-middelen, reods in tal van oorlogen toegepast. Hot buskruit is onder deze wol het oudste ontploffingsmiddel, ofschoon niot met zeker- lioid bokond is, waar en wanneer het werd uitgevonden. Volgens sommigen, zouden de Chineezon or de uitvinders van zijn. Vossius zegt in zijn Liber Observatorium, dat in 85 na Christus Koning Vi-Tey het zou hebben uitgevonden. Upmann brengt hier tegen in, dut omstreeks dien tijd keizer Cham-Ti loefdo en ook dat in 9G9 na Chr. 4io Chineozen de raket hebben uitgevonden, waarbij zij van een mengsel van salpeter, zwavel en kool dezelfde stoffen dus waar uit nog 't heden ten dage gebruikte buskruit bestaat gebruik maakten. Ook de Arabie ren kondon reeds lang ontplofbare meng sels een mengsel met het buskruit in sa menstelling overeenkomende, konden zij echlor pas in de 13° eeuw. De eerste zekere bewijzen voor't gebruik van kruit vindon we bij Roger Baco, den Engelschon monnik (1114-1292). Ook Bar- thold Schwarz, een monnik uit Freiburg, wordt do ontdekking van buskruit toege schreven. In het werk van Marcus Graecus uit de 13° eeuw komt een mengsel voor, dat, wat do verhouding betreft, grootondeels mot het thans nog gebruikte overeenkomt. Na dien tijd werden er in verschillende ste den kruitmolens opgericht zoo bezat Spun- dau in 1344 een kruitmolen. Eigenaardig is gaat hot artikel voort dat men in de 16* on li» eeuw, vooral aan 'do Noordzijde van Amsterdam een groot raantal winkels had, waar men allerlei oor- logsbcnoodigheden kon koopen; de meeste dier winkels hadden als uithangbord een kanon. In den loop der tijden is het buskruit meermalen veranderd, wat de vorhouding der beslanddeelen aangaat. Mon voegde er v. a. stoften aan toe, om de werking te ver- hoogtn of te wijzigen. Do vorige eeuw vervolgt hot artikel heeft het oude kruit een weinig op don achtergrond geplaatst, daar er springmidde len ontdekt zijn, welke de uitwerking van het kruit verre overtreffen. In 't algemeen zijn Lot stoffen of mengsels er van, die door een slag, sloot, enz. tot ontploffing komon. Uitvoerig herinnert het artikel dan aan 't werk van den Zweodschon scheikundige No bs! en diens uitvinding (I860) van hot be kende dynamiet. Non andere springstof is de schietkatoen, 'in f845 door Schönbein ontdekt on oven na %em eveneens door Boltger-govonden. Ook waren reeds in 1882 door Braconnet en lator door Pelouzo en Dumas ontplofbare stoffen gemaakt uit zetmeel, houtvozels enz. In 1853 werd in Hirtenberg bij Weenen een schietkatoonfabriek opgericht, nadat in do bereiding door Lenk verbeteringen waren aangebracht. Toch verkreeg men geen product, dat langen tijd bewaard kon wor den, daar men het niet volledig kon zuive ren, en dit een eerste voorwaarde is voor het lang goedblijven. Nadat tweomaal •xplosies hadden plaats gehad, werd deze iabrick in 1865 opgeheven. Schietkatoen wordt verkregen door wat ten, in 't algemoon afval van spinnerijen, welke plantaardige stoffen verwerken, in aanraking te brengen met salpeterzuur, gemengd met sterk zwavelzuur. Do zuren moeten in een zokere verhouding gemengd zijn, en ook dient men den tijd van inwerking in acht te nomen. Neemt mon een andero zuurvorhouding en laat mon korter tijd inwerken, dan krijgt men de zg. colodiumwatten, welke in eoti mengsol van zwavelether en alcohol oplossen. Alsof nitroglycerine en schietkatoen niet heftig genoeg werkten vervolgt hot arti kel heeft Nobel beide stoffen samenge bracht en verkreeg daarbij de nitro gelatine dat een heftig werkend springmiddel is. Een tweede product, waarvoor collodium gebruikt wordt is de kunstzijde vanChardon- net, welke door hem werd verkregen door dikke, vloeibare, verwarmde collodium door haarbuisjes te spuiten in bot water. Hierbij werden draden verkregen, welke ^arna in een reduceerend bad gebracht werden. De kunstzijde van Ghardonnet be staat dus uit cellulose, door reductie van nitrocellulose verkregen. Dezo kunstzijde hoeft do eigenschap prachtige kleurstoffen op te nemen. Tot de derde groep van springmiddelen behooren het bekend© knalkwik en lcnalzil ver het eerste werd in 1799 door Howard ontdekt. Deze stoffen werden vorkregen door kwik of zilver op te lossen in salpeterzuur en daarna alcohol toe to voegen. Vooral de zil ververbinding is zeer ontplofbaar. Om do gemakkelijke ontplofbaarheid gebruikt men deze verbindingen in de percussies om bet kruit aan te steken. Deze stoften moeton met de grootste omzichtigheid behandeld worden, daar do minste wrijving ze doet ontploffen. Officiaele mededeelingen. BERLIJN, 2 Oogst. In hot Westelijk" deol der Argonnon hebben wij door oenen onvoorzienon bajonetaanval verscheidene vijandelijke loopgraven genomen. Wij namen- er 4 officieren on 122 man gevangen en veroverden 1 macliiongeweer. 's Avonds hebben de Franschen opnieuw de lijn Schratzmanne-Barrenkopf aangeval len. Heel de nacht duurde de strijd er hard nekkig voort. Ook op don Lengenkopf hebben nieuwe gevechten plaats. Op verscheidene punten van het front doden wij met goed gevolg eenige mijnon springen. Ten zuiden van Ban de Sapt heeft odzg artillerie eenon vaslliggenden Franschen luchtbal neergeschoten. Een onzer vliegers verplichtte eon vijandelijke vlieger te lauden nabij Langmer ton oosten van Gerardmer. Fpanfiche E3b*©si* PARIJS, 2 Oogst. In Artois,- rond Souchez mislukten eenïge vijandelijke aanvallen bij middel van hand granaten. In den Elzas beeft do vijand 's nachts beproefd onze stellingen ie Schratzmaeme- le en to Reichsacherskopf aan te vallen. Op liet overige front hadden 's nachts geene belangrijke gebeurtenissen plaats. Op 31 Juli hebben onze vliegers op Da- llieim bommen geworpen. Ook werden bom men geworpen op Ghateau-Salins. PARIJS, 2 Oogst. Op 1 Oogst had een gemiddeld artillerie- gevecht plaats in Artois en in do vallei dor Aisne. Het was heviger ten noordwesten van Reims, in de streek der Luxembourg-hoeva.. (tusschen Cauroy en Loivre), in de weste lijke Argonnon, in de streek van Fontaine aux Carmen en aan de kust. Tusschen de Maas en de Moezel, in de streek van Haye, werd een vijandelijk ba taljon, dat zich in gelid steldo, in het dorp van Vilcey sur Fray, door onze batterijen onder vuur genomen. Pont-a-Mousson en Maidières werden ge bombardeerd. Vijandelijke vliegers hebben op de hoog vlakte van Mirlzovill© nabij Nancy een twin tigtal obussen geworpen. EssffjoBselLe LONDEN, 2 Aug. (Reuter.)1 Hot rap port van maarschalk French meldt, dat den 30n, na den oersten Duilsclien aanval, waarover reeds werd bericht, liet gevecht voortduurde. Op don 31u was do actie voornamelijk tot een artillerievuur bepaald. Gisteren avond sloegen wij twoe Duitscht iufanierieaan- vallen af. Op den 1 Augustus bad geen infanterie- actie plaats. ÉSssitse&a© bo*©bi BERLIJN, 2 Oogst. Mitau is na eon gevecht door onze troepen genomen. De stad is schier onbeschadigd. Ten Oosten van Pondewioz ontwikkelen zich gevechten, welke voor ons gunstig verloopen. Ten Noord-Oosten van Souwalki, werd de hoogte 18G,ten Zuid-Oosten van Kaletnik stormenderhand genomen. Ten Noord-Westen van Lomza hebben onze troepen do Narew bereikt, na de weer standskracht der Russen verbroken te heb ben. 1 officier en 1,003 man werden ge vangen genomen. Op liet overige van liet front tot aan de Weichsel maken wij vorde ringen. Wij namen er 500 gevangenen waaronder 1 officier. Vóór Warscliow is de toestand onveran derd De troepen van kolonel generaal von Woyrsch zijn na hevige gevechten door do beboschte gronden in Oostelijke richting ge trokken. Do in aftocht zijnde vijand verloor 1500 man gevangenen en 3 mitrailjeuzon. Voor Iwangorod leverden do Oostenrijk- sche troepen zogopralende gevechten. De halve ronde, rond de vesting wordt nauwer toogeliaald. Bij de legers van genoraal voldmarschalk von Machensen, houdt de vijand stand tus schen de Woichsel en in do streek ten zuiden van Leueczna. De Duitsche troepen hebben nieuwe suc cessen behaald ton oosten van Kurow. Zij maakten er 600 gevangenen. Tusschcn Lenczna en Zalin, ten noord oosten van Chelm, duurt de strijd voort, Aan de Boug hebben wij de streek ten noorden van Dubienka bereikt. De Oostenrijksche troepen vorderen ten zuid-westen van Wladimir-Wolyusk over de Boug. SostsnspsjjkscSs© bp©?ia WEENEN, 1 Oogst.Tussclien deWeïch- •sol en de Boug had op verscheidene punten oen lievige strijd plaats. Onze bondgenooten verdreven den vijand ton zuidwesten van Dubienka, ten Zuiden van Cliolm en ten zuiden van Leszna. Ten noorden van Lublin hebben onze troe pen hovigo tegenaanvallen afgeslagen en zotten sinds dan liunno aanvallen voort. Nabij Künow heeft eene Duitsche afdee- ling, in voeling met hot leger van aartsher tog Jozef-Ferdinand stormenderhand twee achleroenliggende lijnen loopgraaf geno men. Do Oostenrijksche troepen hebben zich een weg gebaand tol aan Nowo-Alexandria. Terwijl op don Oostelijken oever der Weichsol en- nabij Lublin nog weerstand biedt, ging liij dezen morgend verder in aftocht in Oostelijke richting tot aan de Boug. Duitsche regimenten hebben in hun ne vervolging Cliolm doortrokken. In Oost- Galiciö is de toestand onveranderd. Ten Noord-Oosten van Iwangorod, heb ben do Duitsche troepen, die op dsn Ooste lijken oever vooruitgerukt waren, een belangrijk Russisch steunpunt genomen. De verbonden troepen, onder Ooston- rijksch opperbevel, hebben in Juli 527 officieren on 126,311 man gevangen genomen 16 kanonnen eu202machiengewereu werden vorovord. WEENEN, 2 Oogst'. Nabij Damaszow, tegenover de Rado'mka- monding bekwamen onze bondgenooten gis teren nieuwe zegepralen. Ton westen van Iwangorod ontrukten onze Zevenburgscbe regimenten, door een storm loop met de bajonnet, aan den vijand acht -stellingswijze aangelegde steunpunten. Vier dozer werken werden door het voor het grootste deel uit Roemeniers bestaande* infanterieregiment nr 50 verovord. De omknelling van Iwangorod wordt be denkelijk. Wij namen 15 officieren en over de 2300 man gevangen en veroverden 29 kanonnon, waaronder 21 zware, elf machien- g-e weren en een grooto voorraad krijgama- leriaal. Onze dappere Zevenburgscbe troepen zul len dozen dag als den schoonsten hunner oervollo geschiedenis aanzien. In de onraiddelijke nabij beid der Weicii- sol, bestormden wij de statie van Nowo .Alexandria en eenige aanpalende stellingen. Nabij Kurow drongen de Duitsche troe pen, nadat zij gisteren twee vijandelijke lijnen genomen hadden, nu in eene derde. Meer ten Ooiten, tot aan de Wierpcz, be houdt de vijand nog zijne stollingen. Tusschen de Wierpcz en de Boug wordt de achtervolging voortgezet. Onze troepen, die tusschen Sokal en Kry- low over de Boug trokken, rukken in do richting Wladymir Wolynsky vooruit. In Oost-Galicië is de toestand onveran-' dei'd. Russische bcon PETROGRAD, 2 Oogst. Tusschen de Njomon en de Dwina voor postengevechten. Ten zuiden van Aauska, op den linker- -oever der Muscha, in de streek over de Nje- men, deed de vijand nieuwe aanvallen tem noordoosten van Souwalki, nabij Klenor- zeyezy. In de streek van Kowno naderden de vij andelijke voorposten de buitenste werken der vesting, Aan do Narew hadden hevige artillerie- gevechten plaats. Op den rechteroever der Narew, ten noor den van Sieroczk, hebben wij vijandelijke aanvallen afgeslagen. Aan de Weichsel naderde de vijand op de beide oevers der Radonka en poogde er bruggen te leggen. Onze troepen vielen de vijandelijke troepen die over de Weichsel trokken aan. Tusschen de Weichsel en de Boug deed de vijand een aanval op de oevers dor Wierpez. In den sektor Cehmiel Hiaski word do vijand achteruit gedreven, doch op don linkeroever der Wiorpez kon hij na een hevig gevecht vooruitkomen. Eene afdeeling maakte zich meester van Travaniki en trok naar den rechteroever der Wierpcz. Costenrijkschs bron. WEENEN, 1 Oogst. Kleine govechten in de gronsstreek van Tyrol en Carinthe, hadden ook gisteren gunstig verloop voor ons. In de streek van Castel Tesino worden twee vijandelijke kompagniën verrast. Zij leden zware verliezen. Aanvallen van Borsagliori op onze stel lingen recht ovor IIohen-Trieh (ten Oosten van Plochen) gelukten gedeeltelijk totdat bij een stormaanval van onze reserve de verloren punten werden herovord. Aan het kustfront, van het Km-gobied tot en mot bet Goerser-bruggenhoofd, heorschte behalve het artillerievuur en eenige kleine vijandelijke aanvalspogir.gen, over liet al- gemeon rust. Daarentegen deed do vijand in den loop van den dag van gistoren en heden nacht herhaaldelijk krachtige aanvallen te gen een naar het Westen vooruitspringend deel van onze stellingen, aan den rand van liet Karstplateau. Ten Oosten van Polazzo is hot gevecht nog niot afgoloopen. Een vijandolijke ivacktaanval van uit Setz en drie nachtaanvallen van uit Vermigliano werden met zware verliezen voor do Italianen afge slagen. WEENEN, 2 Oogst. Aan het Tyroler- front werd oene vijandelijke af dooling in hot Ledrodal, ton Westen van Vezzecca overvallen, en onder zware verliezen terug geworpen. In Judicarien verdreven onze palroeljen twee Ilaliaanscho wachtposten, die zich op de hoogten ton Noord-Westen van Sandino genesteld hadden. In hot Karntnor grensgebied gebeurde niets bijzonders. In het Kustenland heorschte in de noord- selctor grootendeels rust. Aan de lioogvlakt duurt de artillerustrrjd voort. Een met zeer sterke afdeelingen onder nomen aanval op onze stellingen ten oosten van Polazzo, word door een tegenaanval, waarbij onze troepen verder gingen dan liunno oorspronkelijke stellingen, terugge slagen. Sialisansche bron ROME, 2 Oogst. In liet hooggelegen Cammonica-dal werd gedurende den nacht van den 30en de aanval tegen onze stellin- gon bij de schuilhut van Garibaldi hervat. Denzelfden nacht beproefden vijandelijke legerafdeelingen tweemaal een aanval op den berg Freikofel. Overdag begonnen onze infanterietroepen krachtig gesteund door de artillerie, in de streek van don Pal Piccolo een stoutmoedig offensiof, Des avonds evenwel deod de vijand na ver- storkingen te hobben ontvangen, eon tegen aanval op den kloinen heuvel van den Pal Piccolo. Op bat Isonzofront ontwikkelen de krijg- verrichtingen ter verbreeding van het brug- gehoofd van Plava. In de Karit-streok stuit de opmarsch onzer troepen thans tegen eon tweede sterke verdedigingslinie van den vijand, welke door detr vijand van te voren is gereedge maakt. Gisteron ondernam men, na een 'krachtige voorbereiding door het vuur der artillerie, den aanval van de tweedo linie. Een van onze vliegers wierp met succe» vier bommen op Tonedos, waarvan éen op het vijandelijk vliegterrein neerkwam. Onze vliegenier werd door twee vijandelijke vlieg tuigen achtervolgd, die zonder gevolg een machinegeweorvuur op hem opende. Van do overige fronten niets beduidends. Een Fransen eskader aan de Belgische kust De Kolnische Volhezeitung deelt volgend telegram mede: LONDEN 2 Oogst. Volgens Engelsche bladen zijn Zaterdag woderom na langen tijd slagschepen voor Oostende en Zeobrugge verschenen. Het waren Fransche schepen. Tusschen hen en de Duitsche kustbatterijen had éen levendig artillerisgevecht plaats. Ongetwijfeld beproefden de Franschen eene overrompeling, doch daar hun doel mislukte, trokken zij zich na korten tijd *terug. Een Fransche vlieger, die met oen watervliegtuig van een dor scl.open opge stegen was, was ten gevolge van het onver wacht snello torugtrokken der schepen, ge dwongen in da nabijheid van Dover neer te komen. GONSTANTINOPEL, 1 Oogst. Aan bot Dardanellenfront vond niets be langrijks plaats. Onze verkenningscolonnes, die bij Soddul Bagr de vijandelijke loopgraven waren bin nengedrongen, maakten eau hoeveelheid ge-i woren en munitie buit. CALAIS, 1 Oogst. Een Duilsch vlieg tuig heoft verscheidene bommen geworpen op Galais. PARIJS, 1 Oogst. Een Franach vlieg, tuig vloog over Beyrouth, Damas en do Libanon, in Klein Azië. Eon aantal Araab- sche en Egyptische bladen en oproepen tot de bevolking werden uit liet vliegtuig go- worpon. REMIREMONT, 1 Oogst. Eon Duilsch vliegtuig vloog op zeer grooto hoogte boven de stad en wierp vier bommen uit. STRASSBÜRG, 1 Oogst. Een nog al sterk Fransch vliegeskador vloog boven de -streek van Merck weiier en Walburg. Vliegers verongelukt. BUCHAREST, 1 Oogst. De Roumeen- sche vlieger, luitenant Borosano is van eene hoogte van 500 meters met zijn toestel ten gronde geploft. Hij bleef op den slag dood. SOFIA, 1 Oogst. Een Bulgaarsch vlieg tuig, bemand door twee ofiïcioren is bij een proefvlucht boven de stad, ten gronde ge stort. De beide vliegers werden gedood. PARIJS, 1 Oogst. Nabij Etampes is de militaire vlieger Davoy, met een tweevlak- ker gevallen. Do vlieger word dood onder zijn toestel gevonden. Stad Luik 1397 LEENING VAN 84.222.500 FRANKEN Trekking van 20 Jtili 1915. 4S series, ieder van 25 stuks, zijn aflosbaar te rekenen van 1 September 1915. 1 3404 8832 11903 14839 21575 29825 514 4399 8729 11923 1G029 21625 23909 951 4460 9467 12381 17138 23074 39275 995 4563 9S97 12685 17518 24632 31018 2556 4938 10124 13380 16408 25077 31796 2565 5771 11234 14292* 18719 27599 32732 3287 5612 11702 14381 20658 29783 De premiën bevielen aan de volgende num mers S. 16029 n.16 fr. 10000 S. 514 n. 17 n S. 8332 n, 2 S.11903 n. 2 n S. 14839 li. 25 S. 3287 n. 3 S. 4563 n. 8 - S.12702 n. 1 S. 17i38 li. 21 S. 21625 i). 16 S. 995 n.19 5. 2565 n. 7 6. 4399 n. 8 Al de andere staande seriën zijn aflosbaar aan "pari. 10000 S. 5771 n. 16 fr. 123 200 S. 11903 n. 16 125 200 s. 11923 n. 12 125 200 s. 11923 n. 25 125 200 s. 12384 n. 4 125 150 s. 13380 n. 8 125 150 s. 14384 n. 15 125 150 s. 16029 n. 9 125 150 s. 20658 n. 14 125 150 s. 23074 n. 10 125 125 s. 29825 n. 25 125 125 s. 29902 n. 6 B 125 125 nummers begrepen in boven- MET PORTRET en gedrukt opstel. Zeer voordeelige prijzen en voorwaarden. TER DRUKKERIJ DE VOLKSSTEM 'KERKSTRAAT, 9 AALST.V

De Volksstem | 1915 | | pagina 1