LAND BOUWER S BOND Adeltrots eo Geldzucht Hef Grieksche Leger l—~ De opzoekingen naar vermiste soldaten Benig» dagen geladen, kondigden wij eon- Trtikel af, waarin wij uitlegden, hoede H. [Vader op zicli genomen had, do opzoekingen [naar vermiste soldaten te vergemakkelijken on lol een goed einde te brengen. Vrienden vragen ons nu, hoe en lot wie» men sicli moet wenden, om deze opzoekingen aait te vragen. Alle navragen mogen gestuurd worden tot den Pauzelijken Nuntius te Brussel, of Baar hot Rood# Kruis lo Getiève, Zwitser!. De brieven mogen door ds Duitsche poet verzonden worden. Natuurlijk is het noodig, dat alle inlichtingen, omtrent naam, roatri- kuulnummer, regiment, enz..., juist opge geven worden, daar zulks do opsporingen vool vergemakkelijkt en voel lijd spaart aan de prelaten, die door den H. Vader met de opzoekingen gelast zijn. van Oo3t-V2<sanderen- VERGADERING VAN DEN 1 OCT. M- Maenhaut doet de volgende mededee- Smou}, spek, zeep Eene ze kere hoeveelheid dezer waren is beschikbaar voor de gemeenten. De verdeoling is gedaan onder de gewes telijke komiteitcn. De waren moeien voor 11 October afge haald worden. f&aximu:raprijzen Het Am# rikaansch komiu-it voor «Steun in België» heeft btslolon dat do plaatselijke komitei- ten, d« waren te hunner beschikking gesteld niet mogen verkoopen bovon eenen zokeren maximumprijs, te beginnen ten laatste den 15 Ooiober. Ziehior de hoogste prijzen voor Rijst Ir. 0,60; Spek, fr. 2.20 Smout, fr. 1,80 Zoep, fr. 0,90 Erwten, fr. 0,80 Boonen fr. 0,80. Dat is voor alle waren, gekocht voor 15 Oktober of niet. In eiken winkel der komileiten zal do prijs in groote letters moeten aangoleekond zijn. De gemeenten die hieraan niet voldoen, zullen geone waren meer krijgen. Da plaatselijke komiteiten zullen natuur lijk de waren krijgen, aan eene prijs die toelaat ze aan die prijzen af 1e loveren. Eieren Daar or geen maïs is en ander kiekenvoeder ontbreekt, worden de eiorou schaarsch dat is een natuurlijk gevolg. ZaaitSPWO De zaailarwe die we gevraagd hebben zal niet komen, de invoer in Belgie is niet. toegelaten. Suikerbeeten In zekere kom- mandaulurwn is het verboden suikerbeeten aan het vee to geven. Roggo De gemeenten der komman datuur Gent moeten Maandag rogge léveren. Elk mag 120 grammen rogge houden per inwoner en por dag. Voor het vee mag geen rogge behouden worden. Om vermindering te kunnen bekomen moei men ernstig bewijzen dat de opbrengst minder is dan de schatting. M. DE GALUWE. Het is niet genoeg aan de Duitsche overheid te schrijvon Wo hebben zooveel niet of we zijn overschat Men moet dat bewijzen door ernstige geg evens. lodere geraeenlo moet voor zichzelven werken en zorgen. HaverMen mag houden 1 1/2 kilos per dag en por paard. M. DE CALUWE Dat is het cijfer van Duitschland en hel is voor groote en kleine dieren dooreen. Scheikundige vetten Ze zijn aangekomen, maar de hestellers vragen n veel minder dan ze besteld hadden, of ko men er niet om dal is ongepermitteerd. Daarom, als wij or ons nog mede bemoei en, zullen wij voorop betaling eiscben. Daarbij de gemeenten die niet komon ha len wat zo govraagd hebben, zullon niets krijgen van de lijnkookon die verwacht werden. M. DE CALUWE Er zijn er nu die ineeneu dat hot te vroeg is om nu scheikun dig mest in to doen. Wij zouden ze moeten bewaren maar elke landbouwer kan of wil dat niet doen I)al is sterk Ziehior nu do gemeenten die do ijserslak- keu nog móeten komen halen Erpe, 400 kilos Ledo. 800 Meldert, 200; Haaltert, 200 Welle, 1400 Wou- brechlegom, 500 Mater, 1000 Maarke- kerkhetn, 6000 Melden, 2500 Nukerke, 5000 Kruishaulem, 3500 Nokere, 3500 Wannegein-Lede, 3000 Sl-Blasius BooUel. 2300 St-Kornelius-Hooreboke, 5000 Se- gelsem, 1000 gebied van Eokloo, 160000 Gent, 100 Polegem-Deinze, 6000 Zeven- eeke», 1400 Winkel, 21000 St Martens Laathem, 2000 Vosselare, 0000; Balegom 7000 Baaigem, 7500. Moirelbeke, 1000 Knesselaere, 6000 Ronsele, 2500 Zomergem, 2Ö0U0 Ophas- solt, 300 Daknam, 2500 Exaarde, 3700 Lokoren, 4500 Steken#, 2200 Ruien, 6500 Kemseko, 3700 Kling#, 5000 Nieuwkerken (Waas) 3300 Sl Gillis-Waas 20000 Sl-Pauwels, 600 Belcele, 1500 Buggenhout, 300 Wieze, 1000 Waes- munster, 9000 -. Kalken, 2500 Chors- kamp, 800 Overmeire, 2100. Gozonken fosfaten nog af te balen door: Dcsteldonk, Poesele, Gavere, Hamme. De scheikundige meststoffen moeten nog afgehaald worden door Neder Eename, 4300 Wanaegem-Ledo, 500 Munkzwulm, 200 Watervliet S9400; Adcfrem, 26100 SlLaureins, 46200 Gent 200 Pelegom-Deinze, 10.000 Wijnkei, 200Lootonhuile, 6400 Dikkelvemie, 3000 Gontrode, 1000 Heurne, 4000 Daknam, 500 Exaarde, 2000 Lokeren, 5000 Sinaai, 5C00Klinge, 16,300 St- Gillfes-Waas, 4810 Waesmuusler, 6200 Nazareth, 2100. FuEp Iemand vraagt Kan men niet bekomen dat de pulp der suikerfabrieken niet naar Holland uitgevoerd wordo. M. DE GALUWE. Holland laat enkel de Hollandscho suikerbeeten in Belgie ko men op konditie dat de pulp ervan naar Holland tcrugkeere. Pulp van Belgische suikerboolou wordt niet uitgovoerd. K«al?niet zal er te krijgen zijn maar op voorwaarde dat bij voorop botaald worde. Bij bet uitbreken van den eorston Balkan oorlog in 1912, bestond een Griekscbe divi sie, mot inbegrip van alle wapons, uit 16000 man. Do vier divisies, waaruit bet loger was samengesteld, vormden, met inbegrip van oen onofhankclijke cavalerie-brigade, legermacht van ongevoor 65,000 manschap pon, officieren inbegrepen. Dit gehoole leger was 111 zeven dagen ge mobiliseerd en binnen veertien dagen stond hot aan de gren9. Dank zij do maatregelen van Venizelos, die gedurende de tweo jaren vóór het uit- brokon van den Balkanslrijd, ministev van oorlog was, en dio bijgestaan werd door generaal Eydoux ei1 zijn staf van vreemde officieren, kon een tweede leger spoedig na bet eerste gevormd worden. Binnen een maaid na .bet uitbreken van den oorlog, had Griekonlaud een loger var» 130,000 man te velde staan en een goed georganiseerd kader. Daar nog velo reservisten uit Amerika, Egypte en van elders aai.kwamen, nam dit leger geleidelijk too tot 180,000 man en op dio sterkte is bet gedurende den gcheelon oorlog gebleven, tol liet verdrag van Boe karest werd ondoi teoke'id. Sinds boido Balkanoorlogen van 1912-13 is bet Griokscho leger echter merkelijk ver beterd, zoowel wat sterkte als organisatie betreft. De vrodesslerkto in 1912 was 168 compagüien infunlerie, 15 escadrons cavelo- rie, 136 kanonnen. De vredosslorkte in dit voorjaar was 460 compagnies, 21 escadrons en 288 kanonnen. liet gehcele leger wijst thans een totaal uil van 300,000 man, met inbogrip van of ficieren, verdeeld in 20 divisies. Men moet evenwel bedenken, dat deze 300,000 ma" niet do geheele sterkte van :Griokonlands leger vormen. Want achter dit logor slaan nog 200,000 man, die de gaten kunnen vullen. Verondersteld wordt, datgeneraa! Danglis, de minister van oorlog, tot opperbevelhebber aangewezen zal worde»)indien de gezond heidstoestand van don Koning hot onmoge lijk maakt, dat Koning Konslanlijn zelf het opperbevel in handen zou nemen. GENT. - dieren 08. Vrijdag, te koopgestelde Je hoop 28 1 90 45 6 268 15 19 14 5 15 dan Op stal Totaal: 28 1 Schapen Geiten Lammeren JLalvoren Vette zwijnen Loopers Viggens Melkkoeien Groote ossen Jonge ossen Vaarzen Veile koeien Stieren Magere beesten Er waren 3 beeston min week. De boter gold van fr. 4,00 lot fr. 4,20: verscbe eieren, 15 centiemon het stuk. 96 45 6 268 15 19 14 5 15 verleden do BERICHT. Er werd onlangs aan het Provinciaal Hulp- en Voedingskomileit bericht gezonden dat de Duitsche overheid eenen schipper bad verrast die koopwaren meevoerde, ontstolen aan bet Komiteit. De ze koopwaren zijn in beslag genomen ge worden en zijn aan bet komiteit terugbe zorgd geworden. Er werd eone klacht inge diend bij den lieer prokureur des konings. Medegedeeld. 20* VERVOLG. Terwijl hij sprak, had de baron zich aau gokleod, en toen hij in den spiegel, met jam merlijk gelaat, de schade beschouwd had, door zijnen haartooi geleden, nam Richard ■cheor, kam en borstel met eene geheime vreugde, ondanks zijn licht berouw. Klas bad zacht haar, en toen hy, na gekamd te aijn, een nieuwen oogslag in den spiegel wierp, had hij de goedheid te zeggen dat hy er nog al door kon. Hij zegde dat, doch hij dacht het nietintegondeol, hij vond dat hij er zoer slecht oitzag, doch hij hoopte op de medewerking van den tgJ, want dat ongeluk bad teu minste bet voordoel van niet onher stelbaar te zijn- De kolonel slaakte bijna een kreet van vreugde, toen bij zijnen zoon by het ontbijt sag verschijnen zonder zyuen noodlottigen haarbos, dio bad plaats gemaakt voor sier lijke krullen. Ha Richard, de brave jongen dacht by Ky wierp den luitenant een veelbeteeke- nonden blik too en drukte bem lichtjes de band, want hy dierf niet meer doen vooraleer z(J alleen waren. Alhoewel bet weêr niet gunstig was, on dernam Klas Maicbus nochtans zyne gewone morgendwandeliog hy bad die» dag ver strooiing noodig. Dicht by de kosterswouing gekomen, boorde bij een zachton en weilui denden zang. Hij kende nog de schoone stom van Maria niet; doch hij luisterde met ontroe ring, wanthy wist o! liever hij govoelde dat zij het was die zong. Toen zy geëindigd had, trad hij binnen. Maria was alleeu. De baron dit bemerkende, voeldo zich voor den eorston keer verlegen hij vorgat den zetel en bleef te midden der kamer recht staun, na zwygond voor haar gebogen te bobben. Maria, die langzamerhand min bedeesd was geworden dan zij het eerst was, vroeg aan den baron of hij niet wilde neêrzitten. Zonderling genoeg, Klas Malchus ant woordde met eene andere vraag Vindt gij dat my dit boter staat dan mijn lang haar Hy beeldde zich waarschijnlijk in dat zyn hoofd de aandacht van het meisje getrokken had. Maria bloosde een beetje, toen zy Klas Mal chus die vraag aan haar oordeel hoorde on derwerpen met zulke onverwaebto vriemle lijkheid en na vreesachtig een, twee, drie, en zelfs vier onderzoekende blikken op den baron geworpen te hobben, wien dat onder zoek groot genoegen deed, antwoordde zij dat zij inderdaad geloofde dat die manier van het haar te dragen schooner was dan die te voren door den baron aangenomen, en dat voorze- ker.anderen nog van hetzelfde gedacht zou den zyn. Wat geeft my het gedacht der andoron riep Klas Malchus uit, en op datoogeubük, niemand had het kunnen betwisten, waren zyne wangen met schoone en leven- dige kleuren overdekt. Ik bekommer mij om Griekenland is een kieiue staat, gelagen in het Zuid Oosten van Europa, den Zuide lijken uithoek vormonde van het Balkan- sohioreiland. Ilij wordt bespoold ten westen door de Ionische ze», ten oosten door de Egeozeo, ten noorden ligt Turkije. Griokenlaml vormt eon zeer bergachtige streek; weinige lauden zijn zoo bergachtig als dat land, alwaar de vlakke pleinen of platte landen slechts het vijfde deel dor al gemeen# oppervlakte uitmaken. Weinige landen hebben, in ovenredighoid, zulke uitgestrekte kusten. Van aan den Nauplie-goïf is do Grieksche kust om zoo Ie zeggen van dichibij ingeslo ten door eenen doorloopenden kring eilan den, welke als het ware gezaaid liggen in de golfen van Epidaure, Egice en Alhonen. Alhoewel eene van de merkwaardigste, uitgebelde schiereilanden van gansch de wereld zijnde,bezit griekenlaod geeno groote slroomen, maar integendeel zijn er talrijke [poelen, meren en vijvers, welke gespijsd worden door het afstroómendo water dal langs hooge doch smalle spleten van de rots bergen naar de laagten daalt en rr ongezon de en verpestende geuren verspreidt. De voornaamste dier meren en poelen is die van Topolias (Dopais) iii Beotie, gedeel telijk opgedroogd,alwaar de Cephise eindigt. Hot klimaat in Griekenland is zeer ver schillend volgens de gewesten en hangt af van do ligging van don grond boven den zeespiegel on vooral van do zeewinden waaraan /.ij blootgesteld zijn. In ulgemeonen zin gespróken, is de kust onderhevig aan do klimaat dor Middoland- sclie Zee, dat vooral dos Zomers, gelijk, zacht en dreog is.Maar terwijl op do Ionische helling de regen, aangebracht door den bijna onafgebroken wind uil het Weston, de tem peratuur tempert, is de Zomerhitte in de Oostelijke helling en op de eilanden dsr Egee-Zoe integendeel bijna onuitstaanbaar en de droogte langdurig. De borgen, intogendesl, door hunne hoogte boven den waterspiegel; de bassijns of platte vlakten gesloten of beter omsloten door hunne afzondering, hebben een meer ongelijk 'klimaat. Er valt evenwel maar sneeuw op plaatsen hooger gelegen dan 1500 meters boven den zeespiegel en do olympus alleen behoudt bestendig een hagelwitte sneeuw- kroon. De Grieken zijn ontstaan uit een mengsel van do Pelasges en volksstammen gekomen uit IudiÖ. Da Grieken of Hellenen, gelijk men ze ook noemt, zijn den dag van heden niet alleen verspreid over don bodem van Gnekenland, van Turkije en de Balkans, maar ook op verscheidene dealen lande door de Middellandsehe zee bespoeld. De Grieken zijn groot van gestalte, hobben fijne wezenstrekken, levendige oogen en eenen rechten neus. Hunne houding lis lenig maar tezelfdertijd steekt er eene zekere fier heid in gansch hunnen persoon, welke zich veropenbaart in hun gaan en slaan, in hun doen en laten. Do Beotiërs makon evenwel uilzondering, hun gang i3 lomp en zwaar gebleven. De Grieken bezitten aangeboren hoedanig heden welke hen boven het peil van den go- wonen mensch verheffen. Zij hebben, in het algemeen vun hunne voorouders geërfd hel versland, de liefde tot de letterkunde, de fraaie letteren, der kunsten en do drift naar de lichaamsoefeningen. Zij betoonen zeer woinig lust voor den landbouw, maar zij hebben integendeel zeer groote neigingen voor den handel, waarin zij als beslagen ke rels uitblinken. Het ekonomi8ch leven in Griekenland ver keert nog steeds in eenen neteligen toestand. Do landbouw zou, gelijk in moest alle landen, do voornaamste hulpbron moeion zijn, maar hij wordt bemoeilijkt door de bergachtige natuur van den bodem en het gebrek aau water. Alleen de pleinen van Messiuio, van La- conie, van Phocide, van Phl-hiotide en vooral van Thesaalië brengen koorn, tarwe, rogge en garst voort, maar op verre na niet genoeg 0111 le voorzien in lietgoen noodig is voor iiel inlandsen verbruik. Buiten bovengemelde pleinen, bepaalt do gewono vorm van den landbouw zich lot w eelderige grasweiden in de hoog gelegen dist rikten. De druif en do olijfboom worde» gekweekt aan de kusten en op de eilanden. Wijn wordt er voel gebouwd, maar de Korinfheüruif, welke gedroogd, ingepakt on naar alle deeleu der wereld gezonden wordt, om mei of zondeir rozijnen in gebakken vor mengd te worden. Als gekende wijnen, treft men er aan Nogrepont-wijnen welke bestemd zijn voor de vermijding of coupage verdof St. Ellas- ijn, Bucchuswjjn, Nachtwijn, Lacrima Santa, on ook nog Tzelo-Vouno, Parnassus Noussa Olympis, Mulvoisóe, Muscats, Pa tras wijnen en andere. De olijfboomen brengen de gekende olijf olie voort naar alle werelddeelen uitgevoerd wordt. De minerale hulpbronnen van hot land zijn zeer aanzienlijk. Men treft er ijzer, koper, lood en zink aan, alsook de mineralen van Manganese, van chroom en van magne- sie. Al do nijverheden verwant met boven gomelde mineralen, lijden erg door hot ge- Trok aan kolen, welke men slechts aantreft in Eubéo, en dan nog zijn die kolen van twijfelachtige hoedanigheid. Er zijn ook talrijke raarmermijneo, maar tegenwoordig wordt die marmer min benut tigd dan in do oude tijden. Do middels van verkeer per ijzerenweg zijn er tamelijk beperkt; er zijn hoogsteni oen tiental lijnen. De nijverheid, welke, in het algemeen do anderen nietMaar zoo gij, Maria, vindt dut het wel is, dan zal het zoo blijven. Dat was wat te sterk. Maria wist niet meer langs welken kant de oogen to draaiou na zulko Woorden, welke, wol is waar, van baron Klas komend, dio geen mensen was gelijk de anderen, goene groote boteekenis zouden go bad hobben, waren zij niet vergezeld geweest van zulken zonderlingen blik. De ontroering, welke Klas Malchus bij haar had verwekt, was goed zichtbaar eu hjj be- merk to dit j'bij gevoelde dan ook dat hij iets moest zeggen om haar uit hare verlegenheid te helpen hij zegde haar ecuige woorden over den zang, dien hij bij zijne aankomst had gehoord. Verlangt mijnheer de baron misschien dat ik opnieuw dit liedje zinge Maria gevoelde geen zoor groot verlangen om haar klein tulent te doen blijken doch werkt mot vreemde kapitalen,bestaatvooeal uit molens, spinnerijen, olieslagerijen, hui do vet tor ij en en leertouwefijen, metaal- werkhuizen, zeepziederijon en achcepszater%; welke meoét gelokaliseerd zijn rond Athe* nen en Pirea. Griekonland is eene grondwettelijke me- narehie. De wetgevende macht wordt uitge oefend door eene eenige Kamer, waarvan de leden gekozen worden voor een termijn van vier jaar, bij middel van algemeen stemrecht; zij bestaat uit 255 afgevaardigden. Men is er kiezer op 21jarigen leeftijd en verkiesbaar op 30jarigen leeftijd. De troon is erfelijk door de mannetijta afstamming van Joris I. De Koning die de uitvoerende macht ver* tegenwoordig!, is bijgestaan door een minis» (erie, bestaande uit zeven ministers. De grondwet mag maar gewijzigd, duf veranderd worden, wanneer drie vierde» der leden van twee na elkaar verkozen raers, zulks goedkeuren. Griekenland is, in bestuurlijk opzicht/ verdeeld in 2G nomes, welke onderverdeeld zijn in 68 aparchies en 448 domes. De kerk van het Grieksche koningrijk wordt beheerd door eene heilige synode dif zetelt te Athenen en bestaat uit zeven leden waaronder vijf geestelijken en twee leeken. Al de beslissingen door de synode genomenf moet bekrachtigd worden door den Koning. Vroeger waren er 16 aartsbisschoppen en 24 bisschoppen. Sedert 1890, behelst Grie kenland 32 bisdommen. Alleen de bisschop van Athenen draagt don titel van Metropo liet. Het is moeilijk, met vasto lijnen, de staat kundige wijzigingon aan te duiden welke Griekenland onder aardrijkskundig opzicht onderging in de oudheid. Gedurende het helden-tijdvak, schijnen de Hollenen (die gekomen zijn uit do om streken van Dodogne en van Ache}oüs)'no(nt anders gevormd te heboen dan eene verza meling van kleine Slaten. Eenige eeuwen later na het tijdstip der verplaatsingen of landverhuizingen, dat ge kenmerkt werd door den inval der Deriërs, waron de aardrijkskundige voorwaarden van Griekenland heel andera; men fcastatigde het bestaan van drie onderscheidene groe pen de Doriërs, de Ioniërs en de Eöliërs. Ten gevolge der oorlogen, ontstaan onder de verschillende groepen of stammen, werd Athene wezenlijk de hoofdstad van Grieken land. Groote omwentelingen, of beter gezegd oorlog, teisterden dal dichterlijk, schilder achtig, kunstige land, tijdens het heidon- lijd perk. Langzamerhand verdwenen do koning- dommen uit de heldentijdvakken, om plaats le maken voor do ariéïokratische familiën, wolko op hunne beurt verjaagd werden doof de Onstuimige demokratio; dat is het tijdvalf van Homorus en vay Hesiode, Athene werd republiek sedert do afschaf*,, fing van het koningdom; die republiek ont* ving wellen van Dracon en vooral va® Solpn.Door hare beschaving en hare marin© erd de stad Athene de eerste stad van Griekenland. In de V*oeuw redden de veroenigde Grie ken, ondor de leiding der steden Sparta eu Athene do Helleniscl.e onafhankelijkheid en de Europeesche beschaving, wolke bedreigd waren door de Perziërs van Darius on Xor- xes. Dio oorlog ontwikkelde hel krijgsgenie der Grieken, dat was het schoone tijdstip van Pericles. Maar welhaast ontstond twist lusschen Sparta en Athene; deze laatste verloor. Langdurige oorlogen ontstonden lusschen Sparla, Athene, Macodonië, Syrië en Perzië. De Romeinen kwamen tusschen eu vuur den den twist en de tweedracht aan, om er profijt uit to trekken. De Romeinen namen daarna, ten gepaslen slondo, de wapons op legen de Grieken, welke zij overwonnen. Overwinnaars in het jaar 146 na Krislus, te Lcucopelra en het volgonde jaar lo Scar- phée, verkondigden de Romeinen op de zeer geroemd had. Doch nauwelijks had zij do eerste noten gespeeld van liet muziek dat de kapelmeester zoo goeroe hoorde, of de hand van den baron kwam met zekere kracht op de hare neêr. Het was duidelijk dat Klas Malchus de schreeuw ende tonen van de piano zoo gemakkelijk niet meer verdroeg als een oogenblik te voren, toeu Maria's stem hem belette van ze te hooren. Maria sloeg verschrikt de oogen op. Do baron drukte op hare baud niet meer, doch hield zo in do zijne. Laat dat, zegde hij op welwillenden toon, doch met eene pijnlijke ontroering, onverklaarbaar voor Maria. Waarom dan vroeg zij naïef. Dat klinkt zoo slecht. De piano is niets woerd, on daarbij, gij speelt valsch 't is zoo dat gij spelen moet Baron Klas liet Maria's handen los en doed zij dacht dat zij daardoor uit hare verlogen- J zolf eenige akkoorden van hot stuk hooren. Een zwakke ha zwierf op Maria's lippen. Leer my dat. zegde zy in haren eenvoud. heid zou geraken. Zij had geene opvoeding ontvangen, doch zij bezat een fijn en diep gevoelen van kieschheid, zooals men er zelfs zelden ontmoot daar waar vroegtijdige lessen datgovóelen hebben ingeprint. Klas Malchus betoonde zijne toestemming zonder overbodigo woorden, want hy verge noegde zich met te zeggen Ik dank u. Hij sprak ook geen enkel woord meer, toen Maria haar liedje geëindigd had. Doch zijne blikken volgden het meisje met eene moer en meer zonderlinge uitdrukking ook in den angst van liaar hart, zooht zy een toe vlucht iu den kerkzang, dien haar vader zoo Klas Malchus nam hare hand weer vaBt, strekte hare vingeren, dia noch rood, noch grof waron uit, en legde zo op de juiste toot- son. Maria, die grooten aanleg had voor het muziek, begon weldra nauwkeurig te spelen. Houdt gij van muziek, Maria vr^eg de baron driftig. Ik wil zeggen begrijpt gij hot muziek, veroorzaakt het u eenig genoegen Ja, zeker, antwoordde zij mot overtuigde stem. Ik ben goerne in de kerk uit hoofde van het orgel, en ik ben dikwijls over mijn zelve beschaamd, omdat mijn eigen zang mij tranen uit de oogen perst. En wat gebeurt er u daarna Gij gevoelt dus iets, daar gij weeut 1 O ja Nu eens is mijn hart droevig eu bekneld, dan weêr is het mij te moede als ging ik vliegen. Ik ben zoo golukkig, zoo ge rust en zoo vry, en dat gebeurt vooruamolyk als ik alleen ben. Maria, zegde Klas Malchus na een oogen* blik stilte, ik zal u oen goed speoltuig bezor gen. Ik zal u ook loerou spelen volgens een© andere leerwijze, dan die weike gij tot nu toe gevulgd hebt. Zou Tot mogeiyk zijn vroeg Maria, vau vreugde sidderend. Spreekt mynheer de ba ron ernstig Ik zal het zeer geernedoen; doch gy zult hot aan niemand zeggen, wantik zal u onkel les geven als wij alleen zullen zyu go- lijk nu. Ik kan niet lijden dat men voor de andoren speelt men mag het muziek slechts beoefenen voor zich zelve. Ik beu dikwijls alleen, antwoordde Ma ria zonder blozen, want hare verlegenheid was voorbij. Ik vergezel slechts zelden vader en moedor naar Je verschillende plaatseu waar zy gaan. En waarom dat) Ik weet het niet doch ik bevind mij nooit zoo wol dan gansch alleen 'thuis. Ik vind geen genoegen in hetgeen de andere meisjes vermaaktook lachen zij dikwyls met mij. Arme kleine Maria zegde Klas Malchus by zich zelve. ^Vervolgt.)

De Volksstem | 1915 | | pagina 2