1 i lil :>tel ib m gggp» te te '<48 kv j§iy||Ë Oorlogsberichten Westsiljk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein i Zuid-Oostelijk gevechtsterrein XXIV JAAR N. 2fl i centiemen het nummer DUITSCHE iMEDEBEELSStiG 457. VERORDENING voor Vlaandoren betreffende de hervor ming van het middelbaar onderwijs van den logeren graad. Op grond van de wetten van 1 Juni 1850 en 15 Juni 1881, van het koninklijk besluit van 24 December 1912 en van de koninklijke be sluiten over de regeling van het middelbaar normaalondervvijs, verorden ik het navol gende Art.;, Aan artikel 1 van het koninklijk besluit van 24 December 1912 wordt volgend 2® lid toegevoegd Aan de Rijks middelbare normaalscho len in liet luamsoh bestuursgebied kan een voorbereidende at'deoling van twee schoolja ren worden toegevoegd, waarin de volgende vakken onderwezen worden Oodsdienst, ze denleer, Nederlandscb, Franscli, Dtiitscb, Engo.scli, Latijn, Gricksch, geschiedenis en aardrij ks kunde, wiskunde, natuur wetenschap pen, haiitlolswelensclinppeii, teokenen, han denarbeid, huishoudkumlo, gezondheidsleer en kinderverzorging, turnon, zang, snel-en niaciuenschriit. Art. 2O Het Hoofd van het burgerlijk bestuur (Verwaltungschof) voor Vlaanderen Dopaalt het leerplan voor de in artikel 1 aan-- gegeven onderwijsvakken, de verplichteen vrije vakken, alsook d n duur van het onder wijs in ieder vak. Afl- 3- Artikel 5 van hot koninklijk be sluit van 24 Decembèr 1912 is ook toenasse- igk op de voorbereidende afdeeling der mid delbare normaalscholen. a 1', ~T. üet ouderwijs in de voorberei dende atdeehng van een middelbare normaal school wordt gugoven door het onderwijzend personeel van die school. Art/5. De wedden van het onderwijzend personeel, de toelatings-, over gangs- en eind examens, alsook het schoolreglement der voorbereidende afdeeüng zuüen door bijzon- düre verordeningen geregeld wordon. i*Vin de loerll"gen, die met goed gevolg het emdexamon van devoorboreidendt afdeehng hebben afgelegd, wordt een desbe treilend getuigsclu ut afgeleverd. Art. 7. liet Hoofd van het burgerlijk bestuur voor Waandcren is belast met de uitvoering van deze verordening. Brussel, den 10 November 1917. Der Gencralg .uvèrneur'in Belgi Freiherr you FALKENHAUSE; Goueraloberst. Voorstaande verordening wordt voor het lstappcngebied van liet 4« leger in werking gesteld. A. H. Q,, den 4 Januari 1918, Der Überbefehlshaber, I. v. von Schröder, Admiral und Kommandierendor Admiral des Marinekorps 458. - VERORDENING betreffende de regeling van den dienst en van de wedden voor het personeel der Rijks middelbare Meisjesnormaalschool te Gent. Op grond van de verordening van 10 No vember 1917, betrell'endo de oprichting van eeu Rijks middelbare Meisjesnonnnalschool xnet voorbereidende afdeehng, toüent, wor dende benoemingen en do wedden van het aan deze onderwijsinstelling verbonden per soneel, in at wijking van de bepalingen van het koninklijk bedüit van 9 December 1907 als volgt geregeld Art. 1. De leerkrachten van de Rijks middelbare Moisjesnormnalschool met voor bereidende afdeehng, te Gout, worden voor- leopig door den algemeenen sekretaris van het ministerie van Wetenschappen en Kun sten benoemd; zij wordon voorgoed door mij benoemd, op voorstel van den algemeenen sekretaris en van do bestuurster der ouder ■wijsinstelling. Art. 2. De wedden van gemeld personeel worden vastgesteld als volgt a) Bestuurster Aanvangsweddo 4500 fr na 4 jaar dienst 5u0U fr.; ua.Ü jaar 5506 fr. Na 30 jaar goeden dienst |bij het ouderwijs en 4 jaar genot van de maxmiumwedde, kan haar con nieuwe vorhooging van 500 frank toegekend worden. Do bestuurster mag buiten haar gewone werkzaamheden ook belast worden met het geven van één of meer leergangen. Uit dien hoofde zal haar ecu jaarly tsche vergoeding van 200 trunk per wekelijkscho lesuur wor- een toegekend, welke vergoeding evenwel niet meer dan 1200 frank mag bedragen. Iudien liaar goen woning met vuur en licht kan verstrekt worden, zal hanr uit dien hoofde eeu jaarlijksche vergoeding toegekend wor den, berekend tegen 36 t. li. van haar wedde als bestuurster. b) Leeraars of leeraressen Aanvangsweddo 2500 fr.: na 3 jaar dienst 29ÜU fr.; na o jaar 33u0, ua 9 jaar 3f0u; na i2 jaar 390u; na 15 jaar 4200; ca 18 jaar 45uo fr. f iiGgm* wr- Drukker-Uilgever: J. Van Nüffel-De Gbndt. BureelenKerkstraat, N. 9 en 22, Aalst c) Studiemeesteres-Huisbezorgster Aanvangswedda 1700 fr.; na 3 jaar dienst 1900; na 6 jaar 2100; na 9 jaar 210;i; na 9 jaar 23U0; na 12 jaar 2500; na 15 jaar 2700; na 18 jaar -ioUO Ir. Na 30 jaar goeden dienst in het onderwijs en zes jaar genot vande maximum- wedde, kan een niouwe verhooging van 500 fr. aan de leeraars of leeraressen, en yan 400 Ir. aan »le studiemeestores - huisbezorgster toegekend worden. v) Leeraar in den godsdienst. De leeraar in den godsdienst zal een on veranderlijke jaarwedde van 2600 fr. genie ten. Deze wedde zal slechts IGOl 1'r. bedragen indion de leeraar inden godsdienst nog een andere, door den Staat bezoldigde, maar niet tot het Staatsonderwijs behoorende bediening bekleedt. e) Geneesheer. De doktor of doktores belast met den ge zondheidsdienst van de instelling zal een onveranderlijke jaarwedde van J5u0 fr. genie ten. Is de titularis tevens belast met den leer gang in de kinderverzorging, dan zal hem (haar) voor dit vak ook de vergoeding toege kend worden, bepaald onder artikel 3. k) IIuisbewaarsler-Bode-Stoker Aanvangsweddo 1000 fr.; na 4 jaar dienst 1100 fr.; na 8 jaar 1200; na 12 jaar 1300; na 16 jaar 1400; na 20 jaar 1500; na 24 jaar 1600 fr. Art. 3. De wedden vastgesteld onder n van artikel 2 gelden niet voor leeraars en leeraressen, die minder dan 12 lesuren per week hebben; deze leerkrachten zullen een jaarlijksche vergoeding bekoinoD, berekend togen 200 fr. per wekeiijksclie Jlesuur. Leeraars en leeraressen, die meer dan 18 lessen per week hebben, zullen, buiten hun bezoldiging, voor ieder lesuur, dat zij boven de 18 wekelijksche uren geven, dezelfde ver goeding bekomen. Eeu leeraar of leerares mag wekelijks niet mesr dan 22 lesuren hebben. De vergoeding in lid 1 bepaald kan verhoogd worden op 225 fr. na 5 jaar dienst, op 250 ua 10 jaar, op 275 na 15 jaar, op 300 na 20 jaar, op 325 na25 jaar. Art. 4. De leeraars of leeraressen in de bijzoudere vakken imuziek, turnen, teekenen, nuttige handwerken, huishoudkunde, snel- en inacliienschrift) genieten een jaarlijksche vergoeding, berekend tegen 150 fr. per we kelijksche Jesuur. Deze vergoeding kan gebracht worden op 175 fr. na 5 jaar dienst, op 200 fr. na 10 jaar, op 225 na 1-5 jaar, op 250 u a 20 jaar, op 275 ua 25 jaar. Indien deze leeraars ofleerares- sen het wettelijk diploma van leeraar of lee rares bij het middelbaar onderwijs bezitten, zal hun jaarlijksche vergoeding per weke lijksche lesuur 200 fr. bedragen, en vatbaar /.jjii voor de verhoogingen vastgesteld onder lid 4 van artikel 2. Art. 5. '1 ot het vaststellen van de drie-, vier-ol' vijf-jaarlijksche verhoogingen, wordt de datum van do voorloopige aanstelling als uitgangspunt genomen.' Art. 6. De vergoedingen wegens vervan ging, worden bepaald alsvolgt lj voor de leerkrachten van de onderwijs* instelling: a) voor de gewone vakken, 5 fr. per uur; b) voor bijzondere vakken, 3 fr. per uur; voor de andere leerkrachten £a) voor de gewuno vakken, 10 fr. per uur voor de 40 eerste lessen; daarna 5 fr. per uur; b) voor de bijzondere vakken, 6 fr. per uur voor de 40 eerste lessen; daarna 3 fr. per uur; 3) de vergoeding wegens vervanging van een studiomeesteres wordt berekend tegen 5 fr. por dag; 4) .Ic vergoeding wegens vervanging van de huisbewaarster ot den bode-stoker wordt be rekend legen 3 fr. per dag. Art. 7. De beperking, opgelegd door ar tikel 2 yan liet koninklijk besluit van26 April 1879, aangaande de keuze der leerkrachten vau de onderwijsinstelling, is opgeheven. Art. 8. De ieden van het personeel wor den principieel met de aanvangswedde be noemd; de dienstjaren, die zij bij liet staats onderwijs of bij het vrij onderwijs zouden doorgebracht hebben, kunnen evenwel in aanmerking genomen worden voor de vast stelling van de jaarwedde. Art. 9. Het Hoofd van het burgerlijk bestuur (Ycrwaltuiigsclief) voor Vlaanderen is belast met de uitvoering vau deze verorde ning. Brussel, den 6 December 1917. Der Generalgouverneur in Belgien, Freiherr von FALKENHAUSEN, Generaloberst. .Voorstaande verordening wordt voor het Etappeugebied van het 4° leger in werking- ges iel d. A. H. Q., den 4 Januari 1918. Der Oberbefehlshaber, i. v. von SCHRODER, Admiral und Kommandicrender Admiral des Marinekorps. mtasasm» Lloyd George over Eizas'Lotharingen De Engelscho minister-voorzitter Lloyd George, ontving in don loop dor verleden week, de afgevaardigden 'dor arbeidors- syndikaten en sprak te dier gelegonheid eene redevoering uit. Vervolgens noodigdeliij do afgevaardig den uit, zoo ijz het .goed vonden, hem eenige vragen te stollen. Daarop verzocht eon dor aanwezigen Lloyd George oin eene korte verklaring over de kwestie hoo de minister voorzit ter de weder herstelling van Elzas-Lolha- ringen verslond. Lloyd George antwoordde Ik heb kortelings, naar ik verrnoen, met klaar heid do .inzichten der re^eering in die kwestie uiteengezet. Naar mijne meening moet het Engelscho volk aan de zijde staan van het Fransche volk, dat over die kwestie beslissen moot. Gij moet U herinneren dat het voor het Franscho volk niet alleen eene terri- loriale, maar eeno leveusgrondkwesliH geldt. Elzas-Lotharingen was als eene opene wonde in Frankrijks zijde godu- rende vast 50 jaren. Nimmer kon het ge durende gansch die tijdruimte in vrede leven, en het weet dat het voor hem on mogelijk is den vrede te hebben, totdat die kwestie eens voor al tot oplossing is gekomeu. Indien men den vredo voor Frankrijk niet verkrijgen kan, dan kan men den vrede in Europa niet hebben. De meening der Engelscho regeerieg is, dat het Fran scho volk dal bij die kwestie een belang beeft van allereorsteu rang, moet beslis sen wat het als rechtvaardig aanziet. Voor Lloyd George staat liet volslagen huiten twijfel dat de groote meerderheid der wezenlijke Elzas-Lotharingers voor den terugkeer is, ouder de Fransohe ban nier. Veroorloof mij, vervolgde Lloyd Geor ge, eeu voorval te herdonken dat ik per soonlijk heb beleefd Ik herinner mij, wanneer ik eens in. Elzas-Lotharinge» vertoefde en de Vo- geezen bezocht, dat wij eens laat in den avond in eene herberg aan de Fraugche helling afstapten. In de buurt, een of twee mijlen afgelegen, was de Duitsche grens, en de oude lieden die do herborg open hielden vertelden ons dat olken Zon dag do werklieden en do boereu van den Duitfichen kant do grous, over kwamen naar de Franscho zijde, met het eonig doel en verlangen, hunnen' Zondag op den Franschen bodera over te brengen. Een Fransche afgevaardigde vroog Gelooft de minister-voorzitter niet dat bot goed ware, onderhandelingen met de Duit8chers aan te knoopen Duitsche bron BERLIJN, 24 Januari. Niets van belang. Bedrijvigheid der verkenners onzer infanterie bracht uit vele punten van het front gevangenen mede. Aan don weg Boasingke Sladen werden 6 maciiiengeweren buit gemaakt. Oostelijk gevechtsterrein Niets. Macedonisch front In enkele vakken artilleriobedrij vigheid. Ten zuidwesten van hot Doiranmeer mislukte een Engel- sche voorüitstool. Italiaansch front De toestand is er onveranderd. Fransche bron. PARIJS, 23 Januari. In België gebruik makend van 'een belangrijken overval welke zij hadden laten vooraf gaan van een inteuse beschieting, hebben do Duitschers voet kunnen krijgen ten Oosten van Nieuwpoort Stad, in een vooruitgeschoven stelling onzer eerste linie. Levendige artillcrieaktie in de streek van Avocourt. Kalme uacht op het overige van het front. PARIJS, 23 Januari, In België, artilleriebedrijvigheid in den sektorvan Nieuwpoort. De vijand, die er in gelukt was, in eon vooruitgeschoven deel onzer loopgraven te dringen, ten oosten van Nieuwpoort, werd er dadelijk verdreven. Op den rechterover der Maas, hevige artilleriesirijd in den sektor der hoogte 34 en op het front van het Chaumehosch. Op dit laatste punt is oen vijandelijke aanval na een hevig bombardement tegen onze stellingen ondernomen, ten gevolge van ons vuur mislukt. Overal elders kalme dag. Eng-Glsche bron. LONDEN, 22 Jauuari. 'a Vijands geschut was heel den dag bewesten Lens in touw. LONDEN, 22 Jan. Verleden nacht zij vijandelijke ondernemingen mislukt ten oosten van Ieperen. Geene andere ge bourtenissen te melden op heel liet front. Verleden nacht hebben wij bij een? patroeljeontmoetingten ooste van Ieperen mitrailjeuzen veroverd. Tijdens een aanval, heden morgena gedaan op een onzer posten ten zuiden van St. Quenlin, zijn twee onzer mannen verdwenen. De vijandelijke artillerie was eenigszina bedrijvig op het front xz< Gambrai. Oostenrijkeohe bron WEENEN, 24 Jan. De toestand i? onveranderd. Italiaansche bron ROME, 22 Januari. In de streel van Zurez en Zugna (vallei van Lagarina tusschen de Brenta en de westhelling va. den Monte Grappa, alsook aan de midcE Piava, hevig en onderbroken artillerie vuur. Ten westen van Marco (linkeroevi derAdige) werden vijandelijke verker- nersafdeelingen door ons vuur verdrevei Ton noorden van Fagare werden vijan delijke verkenners door onze patroelje, verjaagd. Üp den Pasuhio werden vijandelijk* werken met goeden uitslag door ons mei tegenmijnen belcampt. Bulgaarsclie bron SOFIA, 20 Januari.Ter weerszijden vaii het Ochridameer iets levendiger vuuraktie. I

De Volksstem | 1918 | | pagina 1