2-3 erfpMiMü vaa Mas De sÉipridi Doikbsstssrlog Qs RnmtBen in BesssraMe hztfjli aan onze: lezers Oorlogsberichten Westelijk yevecMsiemlii Zalieiijk gsvecMstsrrela Turkssbs fronten -%/vv IV« JAAR fif. 28 4 centiemen het numme* Zondag 3 en fi9aansS«g 4 FebruaH 191$ Brukkor-U it gever J. Van Nuffel-Db Gendt. VOOR VAQER IN MEMORtAM. Man zijn is strijden. (Goethb) Uw leven was èén daad. Ach, duizend, duizend zorgen Schakelden al uw dagen als een keten vast, Doch' mannenschouders tillen fier den levenslast, En werkers groeten blij de zon van eiken morgen. Al deed de zware kamp uw haren vroeg vergrijzen, Al kwam de kommer vaak gelijk een stoere gast Aanzitten aan uw disch, toch, eedlo tobber, was 't Met vreugde dat go steeds meer mondjes wiidet spijzen. Wie liefde heeft en geloof, is sterk gelijk een reus. Voor God onvooi' mijn kroostDat vasde trotsche leus Die stond voor allen tijd diep in uw ziel geschreven, En toen gij zegerijk bezweekt in uwen strijd, Dan hield do dood voor u nog lauwGren bereid Dan rees in vollen glans de schoonheid van uw leven 30—i'18. Jozek Crick. Bureelen: Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst Alle onze lezers zullen ongetwijfeld met veel smaak en genoegen, do artikelen gelezen hebben door den E. P. Dr Bcrthold in ons blad geschreven over De Liefde.» Deze artikelen, door den schrijver herzien, verbeterd en nog meer uitgebreid, zullen thans in boekwerk verschijnen, onder den titel DE WET DER LiEFDE. Daar er slechts een beperkt getal exem plaren gedrukt worden, kunnen wij onze lezers niet genoeg aanraden zoo spoedig mogelijk het inschrijvingsbewijs, dat hen dpor onze vorkoopers zal aangeboden wor den, in te vullen en aan de verkoopers terug- te gevtfi. De prijs van het boek, 2 fr., is voorwaar niet te duur voor zulke hartsterkende lezing, welke in geen enkel gezin mag ontbreken. Ten andore, de opbrengst van hot boek is voor een goed werk bestemd en zulk3 maakt het dubbel aanbevelenswaardig. Duitscho bron BERLIJN, 1 Februari. Onze verken- n.ersafd(ieliugen in Vlaanderen hebben uit de Engelsche stellingen gevangenen en machion- gevveren teruggebracht. Ten gevolge van den hevigen mist, bleef de ariilJwru bodrij- vigheid zeer gering op gansch het front. Fransclie bron. PARIJS, 31 Januari. Onze patroeljen hebben op verscheidene plaatsen gevangonen .genomen. IS iets te melden op geheel hot front. Op 29 Januari heeft een onzer vliegtuigen bemand door kapitein Vuüleman en onder luitenant Lecreux, van zeer geringe hoogte de statie van Tliiaucourt gebombardeerd. Eon groolo brand is daar uitgebroken. PARIJS, 31 Januari. Buiten een hevi ge artilleriestrijd in de streek van Flirey is niols te melden. Op 30 Januari werd een vijandelijk vlieg ■siuig door ouzo vliegers neergeschoten. Drie andere vielen, tengevolge van gevechten, in hunne lijnen. Engelsche bron i^ONDEN', 3J Jan. Vannacht Tieoft een onzer patroeljes een geslaagden aanval gedaan op een L'uilsche post ten noordon van Havrioourt en een aantal Duitschers gedood en gevangen genomen. Wij hebben in patroeijegovechten bij Builecourt dgn vijand verliezen toegebracht en een machiengeweer buil gemaakt. Duit'sche bron BERLIJN, 1 Februari. Hevig artille riegevecht op de hoogvlakte van Asiago. De {Italianen hebben met belangrijke strijd- krachten nieuwe aanvallen gedaan voorbij den Monte di Val Bella en den Col del Rosso. Telkens zijn deze aanvallen door hei vuur der Oostenrijkers tot staan gebracht. Van de andere gevechtsterreinen is er niets nieuws. Gostenrijkscke bron WEENEN, 1 Februari. Ton oosten van Asiago violen- de Italianen, gisteren, verscheidene malen onze nieuwe stellingen aan. AJlo aanvallen mislukten door ons vuur met groote verliezen voor den vijand. Onze artillerie behaalde bijzondere verdiensten in deze gevechten. De Egeriander schutters n. 6, het land- sturmregiment n. 6, liet Pilsonregimout n. 7, het Mahrischo landslurmregiment n. 25, hst dorde batailjon van het 2° regiment kei zerlijke Tyroóljagers, alsook do Tyroler landstormbataljons n. 168 ou 71 hebben zich tijdens do gevechten van 28 on 29 Januari bijzonder onderscheiden. ItaUaansch© bron ROME, 31 Januari.De dappere troepen welke strijden in do streek der hoogvlakte, ten w.sten van Asiago, hebben met goeden uitslag de gevechten welke op 27 Januari begonnen zijn, geëindigd. Op 28 Januari, 's avonds, namen zij do versterkte stellingen ten westen der vallei van Frenzeia on hielden zioh met veel moed op den Col dol Rosso. Onze troepen oefenden een hevige druk king uit op den vijand en dwongen hem in do streek van Sasso Rosso achteruit te trekken. 1 alrijke vijandelijke tegenaanval len worden met hot blanke wapen afgesla- geslagen. Gisteren hebben wij onze voordeelen uitgebreid, door het nemen van den Monte di Val Bella. Da vijandelijke verliezen waren ernstig. De buit is nog niet geheel geteld, doch men weet reeds, dat er buiten de 100 offi cieren on ^500 mannen welke gevangen ge nomen werden, zos kanonnen van verschil- Iige kalibers, ongeveer 100 macliieugeweren, een groot getal bommen werpers, verschei dene duizenden geweren en oeno zeer groote hoeveelheid munitie en allerhande oorlogs materiaal veroverd werden. Do vijandelijke artillerie heeft hevig de sibliingou, waarvan wij ons meester maak ten', gebombardeerd. Wij richttèn oen snel en sterk samenge trokken vuur, op verre verwijderde doel punten. De vijandelijke vliegers ondernamen ut {rijks verkenners- on aanvalslochton. - Onze vliegers vielen dapper den vijand aan, en hel welgericht vuur onzer luchiverdiginy school do twee laatste dagen 17 vijandelijke vliegtuigen neer. Daarnaar vermeldt bei bericht, de Ilaliaanscho regimenten welke zich bij deze gevechten onderscheidden. NAAR R. O. N. 7° VERVOLG. De zwarte had den moed niet zijne kleine meesteres te bedroeven, maar liet kostte hem moeite haar te voldoen, en toen liij zijn guitar© ging halen had hij eene groote overwinning op zich zeiven behaald. Een oogenblik later zong bij eene melodie van zijn land terwijl bij ze accompagneerde op zijnjnstrument. Coëlio, Oyrillus en Marie Ange lachten tranen en do echo hunner vroolijke stemmen bereikten het oor van den bidüenden vader. III HOOFDSTUK. EEN SCHULD VAN DA NEB A ARE EID Jude Maloeuvre was de zoon van een ver ren bloedverwant van Pont Joubert. Dazo tak der familie, vierviel, ten gevolge van ongelukken, waaraan een slecht gedrag niet vreemd was, in een toestand die aan dö ollendo grenst. Do vader van Judo don voorspoed van zijn neef kennende, bezocht hem eens met zijn elfjarigen zoon bij zich. Mijnheer, zeide hij, want ik mag u aan de banden van bloedverwantschap niet her inneren, waarover gij u moet schamen, ik l^om u mee4féleu dat ik Frankrijk verlaat, in de hoop i:i Amerika fortuin te maken, of wat waarschijnlijk is er mijn on teerden naam te doem vergeten. De schuld van den vader wordt later don zoon toegerekend en deze erfenis wil ik Jude sparen. Meermalen in bt gij mij geholpen doe liet thans nog tnaals. Beschouw mij als een stervende, die u een heilige last oplegt en neem hem edel moedig aan: Wat zal er van mijn zoon go worden als ik hem meeneem Het weinige uat ik geloerd heb bei: ik vergeten, en ik gevoel mij niet in staat van hom een fat soenlijk man te maken. Daar ik mij niet waardig acht mijn kind op le voeden kom ik u vragen er u xneo te belasten Da stem van den ongelukkige bleef in zijn keel steken. .Pont Joubert zag den zoon van zijn neef aan. Het was een bleek kind, welks gelaat be dekt scheen met een ondoordringbare» sluier. Hot oog \vas klein .en groenachtig, de mond klein, etc kin spits, de neus gebogen. Het blonde hoofdhaar bedekte halverwegen een verstandig voorhoofd. Dit gelaat kou geen sympathie inboeze men, zooals dal gewoonlijk bfj kinderen het geval is, maar het kind was elf jaar en zijn vader Antoine Maloeuvre had het eene wilde opvoeding gegeven. Eiken avond zag het kind hem dronken 't huis komen en hel rilde bij do verwen - schingen van zijo vader. Door zulk gezel Turksche bron CONSTANTINOPEL, 31 Jan. Aan de Dardanellen werd de Engelsche duikboot E. 14 door geschutvuur der batterijen van de Dardanellen bij Koomkale in den grond geboord. Zeven leden der bemanning werden gered. Een tweede Eogelsohe duikboot, de E. 82 verloor bij Nagara zijn roer, toen merkte men een groote olievlek op, zoodat ook deze boot als vernield mag beschouwd worden. Door machiengeweervuur, werd een En- gelsch watervliegtuig bij Nagara tot landing gedwongen. De bezetting wead gevangen genomen, het vliegtuig buit gemaakt. Op de overige fronten is de toestand on veranderd. AVONDBERICHT BERLIJN, 1 Februari, (officieel). Van de verschiiiige gevechtsterreinen niets nieuws BERLIJN, 1 Februari. In het sperge bied rond Engeland, werden onlangs door onze duikbooton vijf stoomers tot zinken gebracht, waarva^ drie welke zwaar hela don waren, in liet Kanaal, ondanks sterke vijandelijke tegenweer. Onder deze schopt bevonden zich twee groote bewapende Engelsche stoomers van minstens 6000 en 4000 ton. De chef van den adin. staf der mar. Ee:i jaar duikbeofoorlog KOPENHAGEN, 1 Februari. Om een overzicht over den uitslag van den duikboot- op;in 't jaar 1917, le sluiten, schrijft Flnuuztidende Het is onbetwistbaar, dat de duikbootoorlog, alhoewel hij niet zoo vlug gewerkt fièeft zooals de DuiDehors hoopten, locli ongehoorde schade heeft toe gebracht aan «ie wereldscheepsruim en daardoor, indien de oorlog voortduurt, de heerschappij van Engeland ter z e, onder mijnt. IN DE LUCHT De vliegeraanval op Engeland. LONDEN, 30 Januari. Gisteren zijn tusscheu 10 uur 's avonds en 8 uur 's mor gens een aantal luchtaanvallen door vijan delijke vliegtuigen ondernomen. Geen enkele keer vernoemen de aanvallers tolde hoofd stad door te dringen. De eerste vijandelijke toestellen vlpgtfn om half tien over het eiland Thanert en koersten over de Theemsmoud naar Londen, maar werden allen door ge schutvuur verjaagd. Ongeveer lerzolfdertijd passeerden drie of vier andere aanvallers de kust van Essex, maar ook zij kouden niet voorbij de verdedigiugszone van de hoofd stad komen. Intusschen trok om half elf een vliegtuig- de kust van Essex over, koersde bonoorden en bewesten Londen en wierp etikeiebommen oji de zuidwestelijke buitenwijken, zonder slachtoffers te maken of schade aan te rich ten Andere toestellen, welke de kust van Kent en Essex tussehen 10 uur 25 en 10 uur 50 passeerden, werden eveneens allo door gnionutruur op verschillende plaatsen op bun weg naar Londen teruggedreven. De laatste aanval, die door drie of vier machi nes tussehen li uur 30 en middernacht over Essex werd ondernomen, had even weinig succes. Boinmeu werden geworpen op ver schillende plaatsen van Kent en Essex.maar rapporten met bijzonderheden over de eyeiuueele slachtoffers en schade zijn nog niet ontvangen. In de zuidwestelijke buiten wijken van Londen werden slechts'w einig slaciilofiWs gemaakt. Ongeveer hetzelfde ücinlal toestellen als den vorige» nacht blijken aan den aanval to hebben deelgeno men, namelijk vijftien. Onze vliegers leverden verschillende ge vechten. Een hunner viel den vijand aan boven da noordoostelijke buitenwijken van Londen, mot liet resultaat, dat deze ziju chap konden dus zijne trekken misvormd zijn geworden. Antoine, antwoordde Pont Joubert, ik zal uw zoon opvoeden op de eenige voorwaarde, dat, als ge ooit terugkomt, ik h'em zal kun nen behouden. Wees gerust, antwoordde Maloeuvro, ik om nooit meer terug. Pont Joubert gaf zijn neef eenig geld, wenschte hem veel succes en bij vertrok terwijl li ij zijn zoon toeriep Vaarwel vaarwel 1 Auloiuö schreef niet en men zag hem nooit terug. Jude kon zijn vader niet betreuren, die na hem geslagen te hebben, hem overliet aan de edelmoedigheid van een bloedver want, wiens menschlievendheid daarin liad toegestemd. Het kind gewende zich spoedig aan het rijke levon on vond in Roné Pont Joubert een vroolijkeu makker. Eorst gaf René zich geheel aan hom over, later trok bij zich meer terug, omdat zijn neef zulk een zonderling karakter had. René was geheel hart en oprechtheid ;-Jude scheen droefgeestig en meer dan eons meende zijn jez.-l deze droefgeestigheid te moeten toe schrijven aan de vergelijking van hun bei der toestand. Daarna gevraagd antwoordde Judo al leen bommen op open terrein liet vallen on vluchtte. Al onze vliegtuigen keerden be houden terug. De Eniente~konferenties De oorlogsdoeleinden van Italië BERN, 30 Jan. Le Progrès van Lyon, meldt uit Londen Orlando ver klaarde in een gesprek met persvertegen woordigers, dat de oorlogsdoeleinden de gebieden omvat die voor de nationale een beid noodzakelijk zijn en als dusdanig door Oostonrijk-Hongarië erkend. Voor den oorlog heeft Oostenrijk aan Italië Trentino en de Izonzolinie aangeboden en wat betreft Triest zijne bei eidwilligheid tot waarborging der zelfstandigheid erkent. Het zou derhalve zeldzaam voorkomen, indien deze vragen, door Oostenrijk-Honga- rië reeds opgelost, van vvege de Boudgenoo ten aan een nieuw onderzoek onderworpen werden. Italië voert geene aanvallende noch im perialistische politiek. In de Middenlandsche zoo verlangt het niet meer dan de noodige waarborgen voor het behoud 'van het Ita- liaansche evenwicht. VERSAILLES, 30 Jan. Clemenceau, Lloyd Georgo en Ortando kwamen heden voormiddag samen voor eeno konferencie des Bondgenooten die lot 11,45 ure duurde. In den namiddag zal eene algeineene zit ting plaats hebben, aan welke buiten Cle- meuoeau, Lloyd Georgo en Orlando, ook de militaire zendingen van Frankrijk, Italië en Amerika zullen deelnemen. Het esnig opperkommando Volgens de Petit Journal verneemt werd de kwestie van het eenig opper- kommando bij de Ententetroepen, opgelost in den zin door Frankrijk geweuacht. De Russisor.-Roumeenschs afbreuk LONDEN, 1 Februari. Daily Mail meldt uit Jassy De Roumeerische regee- ring hoeft op 29 Januari do afbreuk der diplomatische betrekkingen met Rusland aangekondigd, voor zoover Rusland door*Üe Bolscliewiki vertegenwoordigd wordt. Voor de Russen, welke in bet gebied van Jassy verblijven, werden voorschriften migevaardigd, waarbij doze gelijkgesteld worden aan vijandelijke onderdanen. Het gerucht van liet aftreden van Bratia- uu, werd nog niet bevestigd. PETROGRAD, 31 Januari. De Utro Rossü brengt" een bericht voor, der Rumeen- sohe regeering, volgens hetwelk de Maxi- raalistische troepen bij Jassy verslagen werden. Rumeensche legerafdeelingen zijn na overeenkomst met bet generaal sekretariaat aan Oekrauië, en de nieuwe republieken van Beasarabiö. deze laalsto streek binnenge drongen en rukken op togen Kisokino en Odessa, da Maximalistische troepen voor zich uitdrijvende. De legerkrachten die optreden tegen Odessa, beschikken over eene machtige rtillerie. Het Oekranisch bestuur, dat lot thans toe in Odessa aan het bewind was, werd efgesteld en de plaatsbevelhebber werd n hechtenis genomen. De Maximalisten stelden eene nieuwe ro- geeringskominissie saonen, dat alleen afge vaardigden omvat vhn het proletariaat. Dat komiteit heeft opdracht, Odessa onder alle omstandigheden te verdedigen tegen den vereenigden stormloop der Ookraniërs en der Rumeniërs. Op den beneden Don au eindigden de scheepsgevechten met een zegepraal der Rumenen. De Rumeensche monitor Elisa beth is niet ver van Kiljon tot zinken ge bracht. Generaal Avarescu kreeg het opperbevel over alle troepen. De Rumeensche regeering Mijn vader Dit was geen woord uit het kinderhart geweld, neen, de jongen vreesde zijn vader weer te zien, want hij begreep zeer goed, dat Pont Joubert niet fcou toestemmen zijn vador le bezoeken, terwijl hij zijn vader ge noeg kende om te weten dat hij zijne rech ten zou laten gelden. Zijne moeder had hij nooit gekend men had hem alleen gezegd dat zij schoon en goed was en dat hel wangedrag van haar mail haar dood bad verhaast. Ook René had geene moedor meer maar zijne herinnering aan haar was zoet. De be treurde dood had nooit den haard verlaten wellis vreugde zij uitmaakte, en Pont Jou bert vereerde hare gedachtenis als die van een heilige. De kinderen toonden een verschillenden aanleg. Rerió leerde zeer gemakkelijk, Jude zeer moeiolijk. René was een matador in de geschiedenis, en rethorica. Judo in do wis kunde en philosophie. Beiden echter be haalden hun graad. Do heer Pont Joubert stierf. In zijn testa ment stond geen woord omtrent Jude. Deze toonde zich daarover zoo verbitterd, dat René zijue vriendschap voelde bekoelen; in zijn hoogmoed weigerde Jude do diensten van Róiië eu zeide dat hij voortaan zelf in zijn onderhoud zou voorzien. Do jonge Pont Joubert was er bedroefd beval de aanhouding van al de Russische Maximalisten in Jassy, als weerwraak voor de behandeling die hot Rumeensche gezant schap te Petrograd le lijden had. DEN HAAG, 1 Februari. De Times meldt uit Petrograd In politieke kringen loopt het gerucht, dat do regeoring een op roep lot het leger richtte wegens de ontwik keling van dod toestand jegens Rumania. Men boweert dat een aantal Russische troepen, meest Siberische regimenten op weg zijn naar het Russisch Roumeensch front. Ook raunitietransporten zijn in zuide lijke richting vertrokken. PETROGRAD, i Februari. De «Prawda* meldt dat do republiek Bessarabie hare aansluiting bij Jloumenie uitgeroepen beeft. SOFIA, 1 Februari, Bijzondere berich ten van de Wojenni Iswestija uit Babadag, zijn do Roumeensche troepen na verschei dene gevechten Reni binnengetrokken. De strijd duurt voort op gansch het front. DEN HAAG, 1 Februari. Daily- News verneemt uit Petrograd, dat de Russen Kiadiinew bezet hebben én verder oprukken. BUITENLAND LE HAVRE Hot Belgisch ministerie van Nationale Herstelling, staande onderdo bevoegdheid van baron de Brocquevillo is uit do volgende personaliteiten samengesteld Algemeen secretaris van het oorlogskomiteit Dejace, hoogleeraar aan de hoogoschool van Luik bestuurder van het buroel der levens middelen, Gregoir handelaar (e Antwerpen; sécretaris van het oorlogskomiteit, Dó Visscher leeraar aan de hoogescliool van Leven technische raadgever, Galopïn, bestuurder der Wapenfabriek van Herstal. Het kabinet van baron de Brocquevillo slaat onder 't bestuur van den heer Vander Essen, leeraar aan de Hoogeschool van Leuven. Daarenboven werken er aan MX Bourquin en da Brouckëre. SN RUSLAND HAMBURG, i Februari. Uit Stockholm woriff aan het Hamburger Fremdenbla.lt gemeld Naar uit Petrograd geseind wordt verschijnt aldaar wederom geen onkel blad meer. Daar de levensmiddelnood gedurig toe neemt, is het uitbreken van grootero onlus ten ieder oogenblik te verwachten. PETROGRAD, i Februari. - De moor denaars der gewezen ministers Schingarew en Kokoschkiit, da matrozen Kuldnow en Bassunow, verklaarde voor het revolu- tionnair tribunaal, dat zij door leden van de Raad doe Volkskommissarissen opgehitst waren om de twee gewezen ministers te vermoorden. Zij beweerden tot eene seklie to behooren welke voor doel had do bourgeoisie door schrik te bedwingen en zóo te beletten, dat zij aan eene tegenrevolutio zouden deelnemen Op do aangohoudenen werd eene lijst ge vonden, van personen welke moesten van kant gemaakt worden. Op deze lijst komen de namen voor van Kerenski, Tschernow, Awhsentiew, Tsore- lelli on zelfs Lenin. Na deze verklaring werd de zitting gehe- AMSTERDAM, 1 Februari. De Hol- landsche gezant le Petrograd deolde aan zijne regeering mede, dat de regeering der volhskoinmissarisson begonnen is, do brand- koffers der bijzonderen in bankhuizen, te openen en liet gouden en zilveren geld in beslag noemt. De Ilollandsche gezant heeft protest aangeteekand tegen deze handelwijze tegen over Nederlanders en zich in naam der Hoilandsche regeering h&tw^g&ht voorbe houden, schadeloosstelling te eisohen voo* lie nadeel aan Hollandsohe onderdanen toegebracht. over. Hij schreef hem een brief waarin hij hem verzocht bij hem te komen, hij wachtte» echter te vergeefs Jude kwam niet en René vertrok naar Italië bij zijn terugkeer ver nam hij dat zijn neef in dienst.was getreden van het bankiershuis Mozes Mols^&a, een der soliedste van Europa. René Fest Jou bert ging hem opzoeken en Judö ontving hem zeer vriendelijk. Hij sprak veel over zijne hoop op de toe komst en zwoer René dat hij op zijne beurt millionair zou worden. Het gold is alles, zeide hij, en in onzeU lijd schijnt het dikwijls of de millioenen uit de straatkeien springen. Nooit is het meer waarheid geweest do fortuin is voor de stoutmoedigen dan thans. Wat is er noodig om van een kantoorbediende een geldoaun te maken 1 Een gril van de beurs Men kan verliezen, zeide Pont Joubert. Dat is moeilijk als men niets heeft. Maar als men niets lieoft kan men niets wagen. Waarom niet kan iedereen niet op da beurs spelen Jawel, maar.. Leen maar De speelschulden zijn heilig in een kroeg, maar op de beurs komt het ar maar op aan zijn verlies niet te betalen. Wees gerust ik zal voorzichtig spelen en zal mij wel waohten mij te veel bloot te geven. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1918 | | pagina 1