24 Van Grootvader tol Kleinzoon Me Pans en Frankrijk Bs Yördüistsrinpn t8 Brsggi Dinsdag lFebiuai'il920 SN RUSLAND Dagorder aan het Leger Viaaiascfi la Bistuurl jke zakaa DE LEENING en de vrijstellingvsn belasting Asn&êelljk onderzoek in zake keüenfcehaefien Bs lsvessdiiurte ia 't Jjuitenlascl Ds nieuwe uniformen in hst leger. Prlas Karei van België canildaat voor den troon van Hangarlë 1 De toskoiTSSï der dratid- losse Sslesjrafse Diefstal io hst hospitaal te Jette. Maximumprijs voor de chocolade- E VOLKSSTEM II. Matbias XXVI* JAARGANG NUMMER 46 Zon op6,54, onder 5,32 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 3D Jk. Gr 23 I_i Jk. 13 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Vak Npffel-Db Genpt Èerale Kwartier den 26 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te venden tol het Agentschap Havas, 8, Martelaarploin, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapaide, Londen. De Bolcbevislon doen hier eene proefneming met don Toekomststaat socialistisch ofBoIchevistisch Aardsch Paradijs. Alle nijverheidsinrichtingen hebben eenon opperman gekregen door hot Bolchcvislisch gouvernement aange slold. De maetrogelen besprekende, door het gouvernement genomen, zegt Trotzky, dat de vrijheid van werken eeno onmogelijke zaak is in den kom- munistischen Staat. De verplichting ta werken is algo- tneen, zooalsde dionstplicht, en strekt ïich ook tot de vrouwen uil. Wio zijn werk laat staan, wordt gelijk gostold mot eenon deserteur. Strong uitzicht zal uitgeoefend wor den over den gang der nijverheid. Men zal nazien hoeveel elkeen kan voort brengen en wio beneden zijn pail n blijft zal streng gestraft worden. Do werklieden die geen bepaald ambacht kunnen zullen naar don land bouw en nijverheid gezonden worden. 't Is dus dusdeslavernij in al baron luister. Enkele weken geleden, zegden we, in eeno schots over den sociauatisclien Toekomststaat, dat deze op een stelsel van dwang en slavernij zou uitloopen. Sommige lezers glimlachten als ze dat lazen en zegden in hun eigen Zoover zal het toch niet komen Maar zie het is al zoover, in Rus land ten minste. Ten anderen in oenen socialistischen Staat kan het niét anders zijn. Als de Staat alleen over alles beschikt, moet hij ook alles regelen, en hij kan niet toelaten dat er zijn die niet werken terwij 1 aaderen zouden moeten werken De huidige maatschappij is voorze ker niet volmaakt, maar men heeft toch de vrijheid le werken of niet to werken, op konditio dat men daarvan de gevolgen drago I)at stelsel is zoo oud als do wereld en indien hot zoolang is blijven be staan, 't moet zijn dat men niets beters tieelt gevonden. Men weel dat Z. II. den Paus, ter gelegen heid der in arnblslreding van M. Paul De- schanel, als President der Fransche Repu bliek, hem een telegram gezonden heeft. Deze luidde als volgt Wij drukken aan Uwe Excellencie onze ge'uk wenschen uit ter gelegenheid zijner verheffing lot de hoogste magisiratuur van do Republiek, en van zijne aanstelling in het Eiyseum. Wij twijfelen er niet aan of de goddelijke Voorzienigheid zal aan uw Presi- denlieeie werking, met de verkleefde en rechtzinnige hulp van alle goede Fransche burgers, de heerlijke en roemrijke taak voor behouden van Frankrijk uit zijne stoffelijke en zedelijke puinen te doen hcroprijzen, van aan uw land den godsdienstvrede te geven, die een der voornaamste middelen tol zijne heropbeuring zijn zal, en van doelmatig mede (53* vervol ff.) Naar uwen raad, Diotisalvi. zal ik hande len den weg, welken uwe wijsheid mij aan toont zal ik bewandelen, en het volk. van Flo rence zal ondervinden, dat Pietro niet alleen Medici's naam heeft geërfd, maar ook zijnen geest. Van grootvader tot kleinzoon! zegt mijn Lorenzo maar lusschen hen staat Van vader tot zoon zal het gelukkige F ■èuce uitroepen» zal de geschiedenis in hare iafelcn griffen. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Al vergeet men een diepbetreurde afgestor venen i iet, een milde engel Gods weet toch verzachtend zaad in het menschenhart te strooien, hcopvollen bloei, de smart lenigt en de brandende wonde koelt, welke de on- veibiddnlijke dood geslagen beeft, doorhem tien dierbaarste, den meest beminde te ont trekken. Dc zoete trooster, dc tijd. was geko men, om de droefheid te lenigen, die niet alleen in Florence, maar door geheel Italië het afsterven van den grooten Mediecr bad veroorzaakt. Geen vorst der aarde kon met meer luister ter laatste rustplaats gedragen worden, dan Cosimo, dc koopman niet alleen afgevaar digden van alle hoven waren tegenwoordig, om in naam hunner vorsten den grooten doode, de laatste eer te bew ijzen een geheel te helpen lot deze bevrediging der volkeren, naar welke gansch de menschheid snakt. In dit vertrouwen sraeeken wij den zegen van God af over U, Mijnheer de President, over uwe familie, over de Fransche regeering en over gansch Frankrijk, dat wij nog altijd beminnen als de oudste dochter der Kerk De President antwoordde Op het oogenbük dat ik de taak opneem mij opgelegd door het vertrouwen van de Nationale Vergadering, bewijst Uwe Heilig heid mij de eer de gevoelens uit te drukken alsook dc wenschen die Zij vormt voor de grootheid en den voorspoed van Frankrijk. Het is mij bijzonder aangenaam aaa Uwe Heiligheid te zeggen hoe gevoelig ik aan deze gelukwenschen ben. Het is mij niet minder aangenaam Uwe Heiligheid te verzekeren boe groot de waarde is die ik aan Hare wenschen hecht, die Zij vormt voor het geluk van'het zegevierend Frankrijk en voor de volbrenging van zijne historische lotsbestemming, die zoo nauw verbonden is met de zaak van de recht vaardigheid. De Minister van Landsverdediging heeft, op 20 Februari, onderstaande dagorder aan het Leger gezonden Ik heii de eer ter kennis van het Leger te brengen dat de Koning, bij besluit van 4 dezer, zie li gewaardigd heeft mij het minister ambt van het Departement van Landsverde diging op te dragen. Ik ben in functie ge treden op 5 Februari. Gedurende zijn veertien maanden aanwe zigheid aan bet hoofd van het Departement van Oorlog, was mijn voorganger geroepen om, onder zeer moeilijke omstandigheden, belangrijke vraagstukken op te lossen. Hij wendde al de'krachten van zijn karakter en zijn grootmoedig hart aan, om zijne zending te vervullen. Ik breng er hem hier hulde voor. Mijne laak is zwaar en ik besef het. Om ze vqort te zulten, reken ik op de vlijt en de toewijding dei- officieren en lagere gegra- deerden. Ik reken ook op het vertrouwender soldaten. Hun stoffelijk en zedelijk welzijn zal mijn gedurige bekommernis zijn. Het nationaal le er is de fierheid van het Land. Dit zal niets verzuimen, opdat het sterk en vereerd blijve. De Minister van Landsverdediging, (get.) P. E. JANSON Be Suikerkwestis van Brussel Drie aanhoudingen. Enkele dagen geleden werden, op den weg Brussel-Haren, wagens aangehouden geladen met 25,000 kgp. suiker. Die wagens hoorden toe aan de firma A. Doven en Zoon, te Haren De voerlieden zegden dat de suiker afkomstig was van het ministerie van Bevoorrading. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld. Minister Wauters bood aan het parket aan dat ook een onderzoek in zijn eigen bureelen zon plaats hebben. Er werd met spoed en omzichtigheid ge handeld, en 't geheim werd gauw ontsluierd, de suiker was afgeleverd geworden aan de hh. Doyen en Zoon, door de tusschenkomst van een hoogeu ambtenaar, en was bestemd om, naar het schijnt, verdeeld te worden on der de eigenaars, vrienden en personeel der firma Doyen. De hh. Doyen, vader en zoon, zijn Zater dag aangehouden wegens omkoopcrij van ambtenaren levens werd de h. Gaspart, iioofd van den dienst der inlandsche Levens middelen-voorzienigheid ingerekend. Alle drie zijn naar de gevangenis te Vorst overge bracht. Het onderzoek wordt voortgezet. De minister Wauters heeft Eugéne Gaspart uii zijn ambt ontslagen. volk geleidde hem weenend ten grave, een volk dat in aandenken aan hem, de leiding hunner zaken in de handen zijner erven legde, en zoo ook na Cosimo's dötxl, den naam Me dici, hooge achting toedroeg. Zonder de geringste tegenspraak werd in de signora aan Pietro Medici den cerezetel zijns vaders ingeruimd bij was nu, even als de afgestorvene, hoewel niet in naam, toch in den zin eigenlijk de regeerende te Florence, want niets werd er gedaan of na gelaten, wat niet eerst aan zijne goedkeu ring was onderworpen zijn oordeel was be slissend. Een half jaar was er verstreken, sedert Gosinto di Medici de eeuwige slaap was in gegaan, en reeds hadden de innerlijke aan gelegenheden der republiek een geheel ander aanzien aangenomen dan bij het leven van den grooten koopman. Met inspanning van al zijne kracht ja, desnoods met persoonlijke offers zou de overledene* den vrede met zijne naburen hebben weten te bewaren. Sedert Pietro echter de beslissende stem in de Si- guoria ten deel gevallen was, werd de rust der repuhlieij ieder oogenbük gestoord, door rang of grens-weslie of dergelijke oneenig- heden. Ook den huiselijkcn toestand van den kleinen staat begon weldra le kwijnen. Nach telijke plunderingen, politieke sirijd, waren aan de orde van den dag. Ontevredenen, die zoolang Gosimo leefde, zich nimmer had dur ven verlooncn, hieven nu ombeschroomd het hoofd omhoog partijzucht heerschle er en De heeren Pusscmier, Van Cauwenbergh en konsoorten hebben een wetsvoorstel neer gelegd het voorstel van wijlen -Tan De Laet min of meer gewijzigd, betrekkelijk het Ylaamsch in Bestuurlijke Zaken. Volgens dat voorstel zou, in algemeenen regel, hét gebruik van het Vlaamsch verplich tend zijn in de gemeenten en provinciën van het Vlaamsche land alsook voor het Staats bestuur in betrekking met die gemeenten en provinciën. Aan die gemeenten en provinciën zou het echter vrijstaan de officieele akten ook in het Fransch af te kondigen. Verder bevat het voorstel bepalingen zeg gende dat de personen, van het Vlaamsche land, die bet verlangd», het gebruik van hel Fransch kunnen eischen, voor de akten hun betreflende. Dat voorstel is zeer goed. Het zou de ver- vlaamsching van het Bestuur medebrengen in liet Vlaamsche deel van het land, tezelver- tijd de rechten van alleman waarborgen, groolelijks bijdragen L>1 bevrediging der ge moederen en tot versterking der eendracht onder de Belgen. Een Belgisch officier aangehouden Men meldt uit Brugge, betrekkelijk ver duisteringen op de haven gepleegd, ten nadeele van den Verzaüielingedienst van het leger, die aldaar den oorlogsbuit der omstre ken heelt bijeen gebrachtbeeft eene waarde van talrijke millioenen. Sedert eeni .en-tijd reeds bemerkte men dat kostelijke materialen verdwenen waren, doch men gelukte er niet in de hand op de pitch tigete leggen nochtans deze laatste dagen namen de ontvreemdingen gcslatig toe eansche wagons, schijnt het, met koper, tin, lood, enz. geladen, verdwenen als bij too ver slag. liet krijy spark et opende een streng onderzoek, dal tot dé aanhouding van eenen inwoner van de stad geleidde. Deze laatste komt nu losgelaten te worden, maar bijna op denzelfden oogenbük word een luitenant van het leger aangehouden, gehuisvest te Brug; op wie zware vermoedens wegen. De openbare veiligheid heeft van een an deren kant talrijke huiszoekingen gedaan die tot de ontdekking van éen deel der verduis terde materialen geicidmebben. Verscheidene andere aanhoudingen zjn nakend. Het gestolene zcu meer dan één millioen waarde bedragen. Sommigen vragenzich af, wat de woorden: Vrij van tegenwoordige en toekomende be lastingen beteckenen. Laat ons de teksten der weten van het koninklijk besluit, die de zaak regelen, overdrukken Wet van 27 Januari 1920, artikel 2 De regeering wordt gemachtigd, bij afioij king van dc. artikelen 14, 2° en 17 der iccl van 20 October 1019, tc bepalen, dat de koepons der uit tc geven obügatiön en zelfs voorkomend de uitbetalingspremie, vrij van welkdanige belastingen en taxen ten bate van den staat, de provinciën en de gemeenten, tijdens gansch den duur der Leening zullen zijn. Gebruik makend van die wettige toelating, heeft de Regeering het volgende in het ko ninklijk besluit van denzelfden dag, 27 Ja nuari 1920, art. 5 geschreven De interesten der obligation en de uilbe- talingspremie zullen vrij zijn van welkdanige belastingen of taxen ten bate van den Staat, de provinciën en de gemoeten, tijdens gansch den duur der leening. zelfs het volk, tot nu toe de vaste steun van het Mediceëershuis, begon reeds tc morren wel is waar nog slechts zacht in herinnering aan den onvergètelijken Cosimo doch slechts een sloot was er noodig, om uit te breken tegen hem, van vvien het rekenschap te vor deren had. Iu het kabinet dat eens Cosimo's kantoor was, aan dezelfde tafel, waaraan hij zoo dik werf had gewaakt en gezorgd voor bet wel zijn van zijn volk, zat nu zijn zoon en erfge naam. Buitengewoon bleek en kommervol was Pietro's aangezicht. Was de oorzaak daarvan, alleen de droefheid over den afge storvenen vader, of beangstigde hem de last, welke hem met de rijke erfenis ten deel ge worden was en zijne schouders te zwaar toe scheen Tegenover hem zat Diotisalvi Neri meer dan ooit zijn vriend en raadgever. Onder het volk droeg deze vriendschap weinig goedkeuring weg men schold den geheimzinnigen geleerde voor een toovcraar uit en belangstellende, welmeenende Pa- tricieërs hadden liet al eens gewaagd Pietro te onderhouden over het vertrouwen dat hij stelde in dien raadselaclitigen man en hem voor zijn list te waarschuwen. Maar Pietro, daardoor juist nog bardnekkkiger gemaakt, volhardde in den omgang met hem, en schouderophalend lieten de getrouwen vün het huis hem over aan den verderflijken in vloed van den vermeenden vriend. Een menigte brieven, boeken en staatsak ten lagen voor hem op de latei. Maar Pietro wijdde daaraan zijne aandacht giet. In zijn Het blijkt duidelijk uit artikel 2 van de wet, dat de vrijstelling van belasting die er in voorzien is, enkel de ccdulaire belasting van 2 p. It. betreft, opgesomd bij de artikelen 14, 2® en 17 van de wet van 290elober 1919. Aan bel ministerie van Financiën verklaart men ons, dat desbetreffende geen enkel twij fel kan bestaan. Het ministerie van Ekonomische Zaken heeft besloten, voort te gaan met het onder zoek, dat omtrent de kolenbehoeften der Bel gische nijverheid werd ondernomen, en voor alsnog reeds goede uitslagen heeft opgele verd. Bij gebrek aan een voldoend» aantal binnengekomen antwoorden, volstaan deze echter niet om het volkomen over den toe stand in te lichten. DiersvolgCMS worden al de nijveraars, die nog geen gevolg aandien omzendbrief hebben gegeven, verzocht zich te willen wenden tot den Kolendienst, 7, Madonplaats, te Brussel, en daar een formulier tc laten afhalen, dal zij na invulling dienen terug te sturen aan liet Belgisch Centraal Nijverhoidskomiteit, 11, Jonkerstraat, dat door het Ministerie van Staathuishoudkundige Zaken belast werd met het opnemen der ingekomen antwoorden. De n ij veraars die aan 'dit verzoek geen gevolg zouden geven, loopen gevaar de door hun benoodigde hoeveelheid kolen niet ten gepasten tijde te ontvangen. VW De Vossische Ztg. bericht de volgende prijzen der genot en levensmiddelen te War schau in Polen 1 pond brood 20 mark (het P'oolsche pond is 400grarn), een kieine bok king 5 mark, een ei 12,50 mark, een glas bier, 5 mark, een glas jenever van 10 tot 20 mark, boter 40 mark per pond, suiker 23 mark per pond; de goedkoopste sigaretten 50 pf per stuk, chocolade 150 mark per pond, worst 50 tot 60 mark per pond, damesschoe nen met houten hakken van 770 tot 900 mark, heerenschoenen ten minste 000 mark, een pak kteeren ten minste 30C0 mark. De Duilsche sigarenfabrikanten hebben al hun werklieden tegen 8 Maart opgezegd, daar het door de valuta en de belastingen niel nogelijk zal zijn sigaren ónder de 4 mark en sigaretten onder de 40 pf. voort te brengen. Men hoopt dat de regeering de invoerbe- lasting zal verminderen, die thans met SOO pet. verhoogd wordt, indien zij niet in goud wordt betaald. De meest verschillende geruchten deden de ronde over de veranderingen, die aan de militaire uitrustingen zouden worden toege bracht, zoodanig dat officieren aarzelen, zich nieuwe kleederen te laten maken, uit vrees dat nieuwe modellen zouden worden opgelegd. De Legerbode geeft hierover de vol gende inlichtingen 1. De khaki-tenue blijft bestaan behoudens kleine wijzigingen, die zullen worden ge bracht aan de onderscheidingsteekenen voor de korpsen eo de specialiteiten. 2. Dc stadslenue en de feesttenue zal van de veldtenue te onderscheiden zijn door een klein sieraad, bestaande u.t eene plaat aan ue schouderpadden. 3. De troepen zullen de klak krijgen in plaats van de politiemuts. 4. Eindelijk zal aan hel uniform der onder officieren, die weer dienst nemen, verbetering worden gebracht. zetel achterover leunende staarde hij zwij gend en peinzend voor zich uit. Neri w aagde het de stilte te verbreken. Lang had hij den. vlammende® blik op hem gericht gelijk eene slang, het arglooze ree ziet naderen, nu sprak hij op meewarigen toon Waarover denkt mijn waarde vriend en gebiedor. Als uiteen droom ontwaakte Pietro. Ik dacht aan den grooten doode, wiens plaats ik vervul, antwoordde hij, Diotisalvi Neri mag ik zitten op dezen zetel, mag ik deze pen in de hand nemen, welke de ge dachten en bevelen van zijne grootheid, van zijn doordringenden geest vereeuwigden op het perkament. Gij moet u zeiven niet zwak wanen, waarde vriend antwoordde de geleerde staat mijne gansche kracht u niet ten dicusle? En ging hij zachter sprekende, op geheim zinnigen toon voort, zijn niet hooge re mach ten bereid u den weg te wijzen, wanneer de zwakke menschengeest te kort schiet om hem te vinden Het eindelooze heer der sterren, het zachte licht der planeeten, de vuurgloed der komeeten, spreken zij allen niet tot u door mijn mond En gij zoudt bang en kleinmoeeig zijn Diotisalvi wanneer zij bedriegen angstig en gedrukt klonk des Mcdicieërs stem. Mijn ziel is week geschapen zij bad een vasten steun noodig, wilde zij niet besluite loos geslingerd, tusschen willen en volbren gen. Daar kwaamt gij, en ontsloot mij hel BRUSSEL, 23 Februari. Volgens een Brnssulscli blad uil Londen verneemt, zon men in Hongarié er ernstig aan denken prins Karei van Belgie als candidaal voor den troon ran Hongarië aan te stellen. Dit ingezien de populariteit der Belgisch» dynastie in Frankrijk en Engeland. Den jon gen prins zou dan een bongaarsclie opvoe ding moeten gegeven worden, «ijl inlusschen een regent het land zou besturen. Een merkwaardig cntïangtors cl In een gesprek met een Engelsch journalist heeft Marconi gesproken over een verwonder lijk nulio-telegrafisch ontvangtoestel, niet grooter dan een gramofoon, waarmede hij, zonder een van de gewone verbindingsmidde len met de atmosfeer, den heelen dag in zijn studeerkamer alle draadlooze berichten, die aan de Europeescbe pers gezonden werden, ontving. Met zoo'n toestel zouden bankiers, policie, handelslui van minuut lol mirniul in aanraking kunnen blijven met beide half ronden. Eerlang zou het zoo ver komen, dal men het nieuws zóu kunnen ontvangen in gewono letterteekens, zonder van Morse-teekens ge bruik behoeven, le maken. Als er draadlooze ontvangtoestellen op alle scholen en op allo leeszalen opgesteld werden, zou de geringe belangstelling van het publiek in de gebeur tenissen in de wereld een grooten prikkel krijgen. Sedert enkele dagen werd vastgesteld dat talrijke stoelen uit de zalen van hel ontruimd hospitaal to Jette verdwenen. Niettegen staande de waakzaamheid der bedienden, gelukten deze er niet in de dieven te vatten en werd de hulp ingeroepen der plaatselijke policie. Een streng onderzoek werd dadelijk inge steld en het duurde niet lanof men ontdekte op een afgelegen plaats vijf stoelen, die aan het hospitaal toebehoorden. De agenten Gccraert en Dedekker hielden een oog in T zeil en namen iwflc kerels in hechtenis, die der» buit kwamen halen. Op behendige wij/.e ondervraagd, legden zij bekentenissen af en wezen nog vijf medeplichtigen aan. Zondag morgeud trokken do policieop- ziener Degreef en de agenten Erteis, Groe- nendael, Bosch, Enpers en Jacobs van Jette, alsook Brusselsche policieagenten naar de Zwaardstraat, waar de dieven zieb bevonden. Twee mannen en twee vrouwen werden uit hun bed gehaald en aangehouden, doch toen de politie wilde overgaan tot de aanhouding van zekeren J.., loste deze verscheidene revol verschoten dc poliiieopzichter Degreef werd dooreen kogel getroffen, waarop de gevaar lijke kerel op de vlucht sloeg. Ilij kon niet worden ingehaald. Zijne persoonsbeschrijving in in alle richtingen gezonden. De aangehoudenen werden te Vorst opge sloten. De maximumprijs voor den fabrikant volgens de voorschriften bereid is vastgesteld op 6 fr. per kilo. De verkoopprijs voor den kleinhandel be«- draagt maxiraum_7.50 fr. per kilo. De chocolade dient verkocht in oorspron kelijke verpakking, waarop de door den verbruiker te betalen prijs moet aangeduid zijn de verkooper zal in geval een koogcrea prijs mogen bedingen. Dit weid aldus bepaald door een besluit van den Minister van Nijverheid, Arbeid ea Bevoorrading-. verheven wonder der sterrekunstgij reiktet mij een verboden vrucht, want de kerk ver vloekt baar, maar bcgeerig greep ik er naar. Nu meende ik zonder feiling of dwa ling te kunnen handelen, want het scheen mij toe dat gij een bovenaardsch licht waart, dat mij de taal vanhoogere sfeeren zou verkondi gen. Zoolang Cosimo, mijn dierbare vader, leefde, vloeide het zoete gift ongemerkt, be dwelmend in mijn geest hij droeg de laste, en ongenoegens, welken ik, in vertrouwen op de spreuk der sterren, veroorzaakte j zijne wijsheid, zijne grootmoedigheid ver heffende het weder. Toen ik de leider van het huis werd, toen ik de nalatenschap van den grooten Gosimo aanvaardde, mei den vasten wil, Florence gelukkig te maken en te werken voor de grootheid van den naam, dien ik van mijnen onvergetelijke» vader heb geërfd, toen wendde ik mij opnieuw in geloovig vertrouwen tel der sterren macht ik bedreef zonde, maar, ach kon het de. schuld der zonde verminderen, maar het kan niet ik deed liet met eene goede be-, doeling niet om mijne vijanden te vernede ren, niet om haat en tweedracht tc zaaien, maar om geluk en vrede te stichten, wendde ik mij, door uwen mond tot bovenaardsche machten. En spraken zij door mij niet tot u vroeg Neri bijna toornig wezen zij niet op een schitterend einddoel Kleingeloovig denkt gij dat de weg, dien hoogere machten aangeven, met rozen bezaaid is (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1