REIS NAAR LOURDES Araerikaansch» Sense Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 H> _A_ Gr 1F3! T T~> -j q CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Oe bsleskenis van hst Gemeentelijk Vranwensienirectit. 3e 'üst van de inschrijvers voor de AMES, DE SAYGYAARD Ministerie van Landsverëeëiging Oe bezetting van Co.istantinopel Na de staatsoreep te Bsriijn ZoBtiag21 Maart Maandag 22 Maart 1920 voor isis Italië en het Vatïcaan "V x>:H2 «weigert '4 WrüdesveraSrag 4e bskraclitigen XXVI» JAARGANG NUMMER 69 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zicli te wenden tot het Agentschap Hayas, 8, Martelaarpltin, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs - en 105, Cheapside, Londen. Passiezondag jj'/on op 0,01, onder 0,12 H. Basilius Zon op 5,59, onder 6,14 Dorste kwartier den 27 Het gemeentelijk kiesrecht der vrouw, welke in ons land er met zoo veel moeite werd doorgehaald is bijna in de vijt worelddoelon overal doorge- voard. In Europa namelijk in Groot- Bretaniën, Denemarken, Zwoden, Noorwegen, Duitschland, Oostenrijk; in zokero deelon van Rusland en Zwit serland. In Amerika stommen de vrouwen, in Canada en schier iu al de Vereenigde Staten. In Azie kiezen B3 in een gedeelte der Indië's, ook wordt het in bijna al de Staten van Zuid-Afrika toegepast. In Australië, waar hot sinds 1867 ingevoerd is, hebben de vrouwen overal gemoente- stemrecht. Het voorbeeld dozor verschillende staten, welke België al hinken en trekhielen heeft nagevolgd geeft ons een eerste bewijs van het goeda ge bruik, welke do vrouwen van hun recht wiston to maken. In Engeland en Amerika vooral deed de vrouw haren invloed gevoelen in zake schoolwezen en openbaren dienst der weldadigheid eener ge meente. De ondervinding wolke men ten opzichte der vrouw in zake gemeente bestuur heeft opgedaan, heeft overal de besto uitslagen geleverd. De gemeente immers is de voort zetting vanjiet huisgezin. En aange zien do vrouw de best geschikte kracht is om de kinderen óp te voeden.zoo zal zij hare opvoedingsgaven door het ge meentekiesrecht versterken, uitbrei den en'op het gebied van hot openbaar loven overdragen ten einde haar op voedingswerk door publieke maat regelen te beschermen of te vrijwaren. Als opvoedster dus, als bewaakster van geloot' en goede zeden, als be schermster van armen?weezen en ver drukten, kan zij niet weinig hijdragon om het christen onderwijs in de ge meentescholen te bevorderen en te beschermen, om het drankmisbruik en de zedeloosheid, waarvan zij het eerste slachtoffer is, te keer te gaati, om toezicht te houden over kinema- vertooningen, om maatregelen te trei len ter bescherming dor jeugd, om controol te doen uitoefenon op open bare feestelijkheden, om schuimige vertooningen to doen beletten, om de gezondheid en de voeding der school kinderen to verzorgen en te doen be waken om armen, zieken, invalieden en ouderlingen met hunne liefdegaven te verkwikken met een woord op menig gebied der gemeentepolitiek kan zij machtig veel bijdragen om hot leven der gemeentebevolking ondor allo opzichten te verbeteren on te ver heffen. Door het gemeentelijk kiesrecht 4» VERVOLG. Bij mijne zieldat zou ik nooit gedacht hebben. Gij hebt niet liet minste van onzen tongval, of van ons voorkomen. Gij zijt de eerste man uit ons land, welken ik zie die zoo mooi gekleed gaatWaarlijk, liet is licht te ziendat gij geon Yiou, yiou piou, pion gezongen hebt, toen gij hier gekomen zijt. Verschoon raij. Mijnheer, dat ik mij vermeet zoo vrij tegen u te spreken Ik was geheel opgebeurd door de eenvou digheid ea oprechtheid van den jongen Sa- vpyaard. Is het reeds lang geleden, dat gij Sa- voye verlaten hebt O ja, Mijnheer, al heel tang. Ik was pas zeven jaar, toen ik met mijn broeder hier kwam, Wet duivels wat heb ik sedert al schoorstecnen gepoetst Zeven jaar niet mijn broeder Eenc plot selinge gedachte kwam mij voor den geest, llc zag den jongman nu met meer oplettend- beid aan ik beschouwde zijne gelaatstrek ken, en het scheen mij inderdaad daf er cenigo gelijkenis was en buitendien de tijd bijna elf jaar geleden I Goede hemel t zou hij het zijnMijn hart sloeg zoo hevig, op deze enkoio gedachte, dal ik nauwelijks woorden kon vinden. Uit welk gedeelte van Saveye zijt gij Uit Verin, een klein dorpje, bij den Mont-btanc. En uw vader O, die was dood, eer ik het land verliet Zijn naam i immers heeft zij een machtig wapen ter hand om de noodzakelijke hervor mingen in zake gemeentepolitiek door te voeren en ook om dit terrein door! ha ran invloed, ten voordode dor bo volking, vruchtbaar ta maken, waar hare liefdegaven on hare natuurlijke hoedanigheden en speurzien beter geschikt zijn om sociale toestanden te verbetoren. Daarom ook, om den socialen in vloed der vrouw zijn vollen uitslag te geven, zou de vrouw ook moeten kies baar zijn voor liet gemeentebestuur en ook hot kiesrecht veroveren voor de Provincieradon en de Kamer. In Belgie mogen wij nooit geen volledige hervormingen verwachten. Alles moet er gaan op zijn Belgisch met stukkon en brokken. Laat ons hopen dat nu het gansche recht der vrouw op politiek gebied zal zege vieren. Intusschen moet de vrouw zich voorbereiden en uit haar gemeentelijk kiesrecht al hot voordeel halen dat ze er kan uit halen in het belang van het christen geloof, van volksgezondheid en volksverheffing. Do vrouw voelt beter dan iemand, hoe zij lijdt onder den invloed van deze die geloof en zeden in ons volk willen dooden, hoo opstand, slechte gewoonte, maat schappelijke wantoestanden, zedeloos heid haar zolven en hare geslachts- genooten, meisjes en \verk3ters verdrukken en onteeron. 'Daarom zal do vrouw zom'or twijfel haren invloed gebruiken, om door haar voorbeeld, haren invloed en hare omgeving het goede recht der volks- en der vrou wenwereld, te verdedigen, welke alleen steunen kan op christen geloof, op liefde en op recht welke Christus aan hot volk heelt bevolen. Christene Vrouwen, nu hebt gij een wapen ter hand gekregen, welke gij voor het geluk uwer kinderen, voor het geluk uwer gemeente en ook van den Staat en ook vooi' uw eigen geluk "cunt gebruiken. Daarom, om het bewustzijn uwer politieke macht en verantwoordelijk heid te verhoogen, is het noodzakelijk u in hond te vereenigen, ten einde er door het aanhooron van voordrach ten, door het lezen van artikelen en brochure's, door het hij wonen van lessen, do hoop te verwezentlijken, welko alle weldenkende christenen, alle elementen van orde en vadarland- sche liefde, alle vlaamsche verdrukten van u verwachten, ten einde door de ei'heffing van uw Vlaamsche volk de welvaart en den heropbloei der Bel gische Natie te steunen en te vol tooien. POLIS. Mijn vaders naam Wel, hij heette George. Hij is hethij is het waarlijk I Pieter kent gij mij niet meer Bij deze woorden opende ik mijne armen, terwijl hij mij verbazing aairzhg. Het is uw broeder, riep ik, het is uw broeder Andries, dien gij voor u ziet Andries gij go:do Hemel, dat is on mogelijk Ik loste al zijne zwarigheden op, door mij in zijne armea te werpen. Pieter kon niet langer twijfelen, of ik was inderdaad zijn broeder. Wij hielden elkander eene lange poos omhelsd. Zijtuijhet waarlijk, Pieter, noch steeds in uw huisje, maar nog altoos zingende O drommels nu zal ik nooit ophouden met zingen. Maar gij hebt uw fortuin ge- maakt, Andries Gij ziet er immers uit als een edelman Wat duivel kan u dan zoo Sauwachtig maken Ik zal 11 dat alles vertellen, goede Pie ter Ik ben thans zoo verheugd u weder te zien ik meende dat gij reeds dood waart. Geen wonder want wij zijn elkander kwijt geweest, sinds ik dien vent ondiep, die raij levend wilde wilde opeten. Omhels mij noh ^ens broer Kom met mij mede, zeide ik eindelijk tegen Pieterik zal u met mijn besten vriend bekend maken, die zeker de uwe ook worden zal. Wacht een oogenbhk 1 Ik moet hier aan dit huis eene boodschap doen, en dan bet ant woord brengen want, Riet ge, broer! ar sijn sous mede verdienen, cn dat is geent kleinig heid voor mg. 77. M. Jozef Rubbreelit-Podevjm. Aalst. 78. pater Uubertus, Affligem. 79. Mevr. Delbecq-De Geyter, Aalst, 80. Mej. Marie Plauèq, Beloeil. 81. Mej. Alico Roeland, Aalst. 82. Mevr. Salmon-Joseph Piens, Aalst, 83. Mej. X. Aalst. 84. Mej. Z. Aalst. 83. J.-J.-A. Geeraerdsbergen. 86. M. Louis Haems.De Bruyn, Aalst. 87. Mej. Gelestine llaems, Herdersem. 88. Emile Van Nuficl-DeBrandt, Ilerdersem 89. Mevr. Haemt-Ledegen, Herdersem. 90. Mevr. Bené Van Biesen, Aalst. 91. Mej. Marie Van dc:t|Bro8Ck,Baerdeg8m. 92. M. Petrus De Man, Maleysen. 93. Mej. Marie Van Keerberge, Malevsen. 91. M. Frans Fieremans. Meldert. 95. Mej. Maria Era uw. Hofstade. 96. Mej. Colette Krauw, Hofstade. 97. Mej. Esther Muylaert. Moorsel. 98. M. Joseph Fieieuians, Moorsel. 99. Mevr. Florence Vlassenbroeck, Aalst, 100. Mevr. W® Km. Ketels-Van Vaerea- bergh, Erembodegem. Dc inschrijving voor de Nieuwjaarsgiften voor den Paus, geniet hetzelfde succes als vóór den oorlo?. De twintigste lijst bereikt het totaal van 61,273,75 fr. Het is het beste antwoord, dat de katholieken konden geven op dé aanvallen der anti-godsdienstige druk pers tegen den H. Vader. Dc inschrijving wordt op Beloken Paschen gesloten. Wij noodigen dus onze lezers, die nog hunne gift niet zonden, uit, zulks zoo spoedig mogelijk te doen. Uet is de plicht van alle katholieken, aan deze genegenheidsbetooging jegens den over ste der H. Kerk, mede te werken.' Merkwaardig is, dat er zich steeds meer stemmen doen liooren, die het van Italiaanse!» standpunt gewenscht achten, dat Italië zich evenals Frankrijk nu eindelijk eens van alle oude antidericale vooroordeelen ontdoet cn oiïiciecle betrekkingen met het Valikaan aanknoopt. Zoo schrijft de Corriere del Parlemento het orgaan, dat gewoonlijk de opinie van de meerderheid van het parlement weergeeft cn dat levens talrijke vrienden onder de mannen van de uiterste linkerzijde telt, o. m. het volgende Wij kunnen ons slechts over de toenade ring lusschen Frankrijk cn den H. Stoel verheugen, maar stellen ons tevens de vraag, of de Haliaansche regeering nu nog werke loos kan blijven. Zullen haar betrekkingen tot den H. Stoel beperkt blijven lot bespre kingen meteen ambtonaar Welke houding zal de katholieke volkspartij tegenover de ver hoogde activiteit dei' Franschc diplomatie aannemen? En zal dus vredelievende eu ge lukkige concurrentie ons niet binnen zeer korten tijd voor het probleem van een duide lijke cn definitieve overeenkomst tusschen Frankrijk en den H. Stoel stellen Want de historische kracht der katholieke kerk is een onuitroeibare realiteit en geen enkele staats man, dezen naam waardig, zal haar kunnen passeeren Wij mogen alleen het feit reeds, dat deze vragen gesteld worden, als een gelukkig voorteeken beschouwen. Kom broeder kom Ik zal u al het g*ld geven, dat ik heb. - Waarachtig niet 1 Ik zou niet graag een goeden klant kwijtraken en behalve dat, het vertrouwen is heilighebt gij dat verge ten, Andries Neen, zeker, gij hebt gelijk. Welnu, dan zal ik hier op u wachten. Broertje, geef mij uw adres, dan zal ik, zoodra ik gedaan heb, bij u komen want gij zoudt hier misschien te lang moeten staan, ik ben thans aan den loop voor een jong stijfstertje, dat mij haren vrijer achterna zendt, ziet ge en het tou in 't geheel niet te verwonderen zijn, als zij mij op nieaw voor hem op post liet staan. De joage meisjes zijn zoo jaloersch als de duivêl 1 Maar zij betaalt goed. De vrouwen dat moet er van gezegd worden zien op geon stuiver of wat, als de liefde ermede" gemoeid is; zij betalen vee! beter dan de mannen. Ik gaf hem het adrw van den Heer Der- millv en verzocht hei», zooveel mogelijk haast te maken. De Heer DermiUy, wie is dat De Heer DermiMy is mijn weldoener ik woon bij hem in huis. Zoo, zoo ik begrijp u. Gij koml dus zeker uog dezen avond, lieve Pieter Na zulk een fonge scheiding maar nu zult gij mij nooit meer verlaten l Die goede Andries l hij is nu rijk, en hij beeft mij toch uog evoa Kef als te voteu 1 Mot mijt» stijslertje aal ongeduldig wor den ik moet naar haar toe, en ben dan in een oogenbtik weer by u, Pieter drukte cny armaa, en liep vervolgens de tropen op» terwijl ik den Het bloempje dor weezen De Heer P. E. Janson, Minister van Lands verdediging, heeft een der eere.voorzitter schappen van Het Bloempje der Weezen, Nationaal Werk der Oorlogsweezen, aan vaard, dit werk ia geplaatel onder de hooge bescherming der prinsen Leopold en Karei en der prinses Marie-José. De Minister heeft daarenboven aangekon digd dal hij het leger zou veroorloven zijne medewerking te verleenen aan den vader- landschen verkoop, dien dit werk voorne mens is in te lichten op 20 Juni aanslaande D« getrouwde Milioiens Daar er misverstanden opgerezen zijn in het opvatten der schikkingen van den minis- terieelen omzendbrief va o 17 Januari 11., die betrekking heeft op het in-verlofzenden zon der soldij der getrouwde miliciens van het bijzonder contingent van 1919, welke be- hooren tst vroegere klassen dan 1914, laat de Minister van Landsverdediging weten dat deze omzendbrief natuurlijk toepasselijk is op de getrouwde miliciens der klassen van 1912 en 1913, die uitgesteld werden en in werkelijken dienft traden op 23 Juli 1919. De militaire verloven tijdens den oogst. Met het oog op het aanvullen, in de maat van net mogelijke, van het tekort aan werk krachten dat zich zou kunnen voordoen tij dens den oo^'St- en hooitijd, van 15 Juni tot 15 Oogst, heeft de Mi uister van Landsverde diging aan alle militaire overheden voorge schreven, gedurende dit tijdstip bij voorkeur de verloven van 21 dagen eu meer, voorzien door de miliciewet, te vergunnen aan de vrij willigers en miliciens, die landbouwers zijn en deze verloven aanvragen. Be Anterikaansehe Senaat liesfi in fijne zitting van gisteren, geweigerd het vredes verdrag van Versailles te bekrachtigen. Havas agentschap deelt ons daarover vol gende telegrammen mede WASHINGTON. 19 Maart. Het vtedes verdrag is dezen avond door den Senaat be krachtigd geworden, daar het besluit, dat do republikeinsche voorbehoadingen behelst, de vereischle meerderheid der twee derden niet bereikte. WASHINGTON, 19 Maart. De uitstag der stemming van den Senaat over de be krachtiging van het vredesverdrag, was als volgt Voor de bekrachtiging 49, Tegen de bekrachtiging 55. WASHINGTON 19 Maart. Senator Lodge heeft voorgesteld, het vredesverdrag aan president Wilson terug te zenden, niet de boodschap, dat hot onmogelijk is zulks te bekrachtigen. Senator Hitchcock verklaarde dat hij geen partijganger was van eeneonraid delijkc aktie. WASHINGTON 19 Maart. De Senaat heeft een besluit aangenomen, verklarende dat het vredesverdrag aan president Wilson zal teruggezonden worden, met i:ota, dat den Senaat het niet wil bekrachtigen. gang verlietmaar met welk een verschil lend gevoe! van dat, 't welk mij hij mijne intrede pijnigde I Ik was zoo verrukt, dat ik mijn broeder weergevonden had, dat ik het hotel voorbijging, zonder eens stil te houden, of naar de vensters te kijk.n. Ik dacht slechts aan I'ieter. Ik liep, ik vloog naar den Heer Dermilly, om hem met liet geluk, dat mij overkomen was, bekend te maken. Pieter was spoedig terug, en verhaalde mij zijne gansche geschiedenis, sedert wij elkander verloren. De edelmoedige Heer Der milly stond or op, dat hij bij mij zou blijven. Schoon mijne kleederen heui in 't begin wat averechts stonden nam bij toch ieder voor zich in, door zijn liefhebbend hart en vroo- lijk, zorgeloos humeur. Het nieuw karakter van heer, dat hij nu moest vertaonen, ging hem echter kluchtig af. Slechts korten tqd, nadat ik Pieter weder - gevonden had. overleed de heer Dermilly. Hij liet raij bij een behoorlijk testament, al zijn vermogen na, henevens de fraaie meu belen zijner vertrekken, en eene vcrzatneliud schilderijen. Ik kon thans over zes duizeng litres jaarlijks beschikken. Zesduizend livres's jaars riep Pieler Wel, Andries, gij zijt thans een schat rijk lieer I Waarlijk rijk genoeg, om ons heële dorp te koopen. Is het waar vroeg Manotle met een angstig blik is het inderdaad waar' Andries, dat gij thans zoo rfjk zijt, als als de lieden, die Hl hotels wonen t Neen, Manette liet is er nog zoo ver af, dat ik met r.ntke lieden op een gelijken voet tou slaan. Maar ik bezit genoeg, om mijne vrienden gelukkig te maken mijne Eenige incidenten Van Britsche oorlogsschepen in den Bos- forus werden alleen 4000 matrozen en ma riniers aan land gezel. Een Britse!» oorlogschip heeft de kanonnen gericht op Stamboel. Den avond te voren hadden de geallieer den te ConstantinopeL een aantal Turken» aangehouden die van ordeverstoring werden verdacht. Hierbij bood de Turksche wacht tegenstand, met het gevolg dal ecu der geallieerde manschappen werd gedood. De Turksche commandant werd ingerekend. Bij een botsing werden twee Engelsche soldaten gedood, en een officier en drie nwn gewond, terwijl een Turksch officier en acht man gedood weiden, en eenige anderen gewond. De bezetting zal gehandhaafd worden tot het heele vredesverdrag is uitgevoerd. Engelsche officieren aangehouden De commandant der Turksche troepen in Thracie weigerde Constantinopel te gehoor zamen. Hij zegde den wapenstilstand op, wil een regeering te Andrinope! oprichten en de wapens opnemen. Naar het blijkt werden door hem Engel sche officieren aangehouden. Onze ka®p«?aars3ajvlffls»t. 5 nieuwe Belgische schepen. Weer een goed nieuws voor onze Belgische koopvaardijvloot. De Lloyd Royal Bel/e heeft hare machtige vloot* nogmaals uitge breid door den aankoop van vijf nieuwe stoom booten, elk van eene gemiddelde tonne- mael 4200 ton. Dc schepen zullen eerstdaags afgeleverd en dadelijk onder Belgisahe vlag gebracht worden. Deze nieuwe schepen varen met eene snelheid van 11 en 12 knoopen. Dc vloot der Lloyd Royal Beige, lelt op dezen oogenblik dus 80 schepen, metende 520,000 ion. fiet streven der JLlovd Roval Beige heeft haar toppunt nog niet bereikt, want we kunnen van nu af reeds verzekeren dat deze uitsluitend Belgische maatschappij ook nog passagiersschepen, van allereerste gehalte, zoowel onder oogpunt van gerieflijkheid als van pracht, in de vaart zal brengen. Dit zijn feiten waarop de Belgiscge natie fiier mag zijn. De Spartakisten aan *t werk NAUEN, 19 Maart. Ofliciee! wordt uit 'Berlijn gemeld Het distriklkomileit der spoorwegbedien den heeft de werkherneming bevolen. Eenive expresstreinen kwamen reeds aan. Ook de dienst der loksattreinen is reeds ge deeltelijk aan 't werk. Verleden nacht was alios kalm te Berlijn. Er hadden nog eenige kleine incidenten plaats, doch er werd geen bloed vergoten. De reguliere troepen hebben do muiters belet, barrikaden op te richten. De nationalistische vlaggen (de oude zwart» wil-roode) verdwijnen. Da aftocht der Ballische troepen Nadere bijzonderheden LONDEN, 19 Maart. - Uit Berlijn wordt gemeld Alles was geschikt gewerden, opdal da troepen, die Zaterdag 13 Maart Berlijn bezet hadden, Donderdag namiddag om 4 1/2 ure, Berlijn zouden verlaten. Zij hadden zich dus marschbereid opge. steld tangs de Wilhelmstrasse. In de aanpa- moeder en broeders, en gij, mijno vrienden, zult alten in ntijn voorspoed deelen. Mijn jongen I zeide vader Bernard ik voor mij behoef en begeer niets ter wereld. Ik weet zeer goed, dat zesduizend livres 's jaars geen groot vermogen kan genoemd worden maar zij zijn voldoende, om u en den uwen een gemakkelijk leven te verschaf fen. Gij verdient zulks, Andries, en ik houd mij overtuigd, dat uwe nieutve rijkdom geen verandering in uw karakter teweeg brengen zal, O neen, vader Bernard, zeker nooit. Deze verzekering scheen Manette hare g«, ruslheid weder to geven, welke, door het bericht van mijne erfenis, cenigszins was gestoord geworden. Op hel punt dat ik, na den dood van rnjjn vriend, mij naar het hotel zou begeven, om de Gravin een verzegeld pakj» le overhandi gen, dat mijn stervende vriend aan mij liad toerartround, ontving ik een bericht uit Savovo. Jacob was ovcrledan een val in een afgrond had zijn dood veroorzaakt, en mijne bedroefde moedor betoonde de vurigst» begeerte, om hare andere kinderen weder te zien, cn nog voor haren dood te omhelzen. Ja zeker, zeide Manette schreiende, gij dool wel. dat gij gaal, Andries, en uwe moe der bezoektmaar gij zijt immers voorne», mens terug le koeren zijt gij niet Ja, Manette, ja: wij tullen elkander- spoedig wederzien. O, hoe heerlijk riep Pieler, terwijl hij door de kamer rondsprong wij rijden naar ons land in eene reiskoets I Als tk- wind zo» gauw met zes paarden Hemel, wat zal al hal volk sia»a kijken t (T Verrolgdj

De Volksstem | 1920 | | pagina 1