25. Een voorbeeld voor de niet verblinds werklieden S, OE SAVOYAARD 08 gevolütacltiigden van dsn Raad van Vlaanderen. Dinsdag j Maart 1920 Leening 5 t.h. met premie SSMSff-FEIgg m IERLAND De burgemeester van Cork vermoord. Ongeluk op de Schelde Generaal de Castelnau Erg automolilBlsngeluk te Brussel. Os brandkoffdrdieven aan 't work te Schaarbeek Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 70 33 A Gr BL AD - 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Npffel-De Gendt II. Victorianni Zon op 5,67, onder 6.15 ISersie kwarlier den 27 Publiciteit buiten h«t Arrondissement Aalst, zich te wende* hél Agentecbap IJavas, 8, Mactelaarpieie, ie Brussel8, Piece de la Bouree, Parijsen 105, Cheapside, London. I» (leao beroerds tijden, door de volksopruiers benuttigd om den arbei dersstand gedurig in geschil te bren gen met den werkgever, is het ver troostend te zien dat er ook nog vele veistandige werklieden worden ge vonden, die zich niet licht door de vissckers in troebel water laten op hitsen. Tijdens het laatste kongres van de Engelscke syndikaten, had hot Parle mentair Komiteit zich verzot tegen de kwestie dat bet optreden mot ge weld zou opgelost worden door hot kongros. Het vraagstuk der dagorde werd lerzij gesteld, tengevolge van zijn oproerig en antiparlementair ka rakter. Door optreden mot geweld n ver staan de Engelsche syndikaten hot verwerven van n^aatachappelijke hor vormingen niet langs den regelmati- gen Parlementairen weg, maar door gewelddadige middelen, onderandere: tie algemeene werkstaking van hot vervoer en van de nijverheden, die het nationaal leven wurgen. Er werden zeer hevige redevoeringen uitgespro ken, zoo door de partijgangers van het geweld als door dezen welke, zon der er zich eigenlijk vóór te verklaren, toch wilden dat het kongres zelf uit spraak deed over de kwestie. Het gevolg was dat het verslag van het interparlementair komiteit met cene groote meerderheid verworpen werd. De extremisten maakten er ge bruik vau om luide te verkonden dat zij do zege behaald hadden en dat elkeen 't akkoord was op het punt van liet optreden mot gewold. 't Was eeno grove dwaling Men hoeft zich daar nu kunnen re kening van govon op het kongres der Engelscho syndikaten, dat over oenige dagen gehouden werd. De kwestie van het optreden met geweld stond op do dagorde. Niet alleen word, zooals wij liet reods meedeelden, 't ontwerp van algemeene werkstaking verworpen met 3,870,000 stem. tegen 1,050,000, 't. is to zeggen mot eeno moerdorlioid van 2,820,000 stemmen, maar de partijgangers der werkstaking zelve lieten zulke gematigde redevoeringen klinken, dat de extremision het aller voorzichtigst oordeelden to zwijgen. Groote voldoening werd opgewekt onder al do standen, door de stemming welke uitgebracht werd tegen het ge welddadig optreden en door de aan sluiting hij do propaganda voor do Parlementaire gedachte en werking. De syndikalistische kringen drukken hunne levendige tevredenheid uit om dat de kwostie besproken en gerogold werd. Een welgokond syndikalist drukte do meaning uit dat de kwestie niet meer zal voorgelegd worden aan het huidig geslacht. Algemeen is men dus van gevoelen dat de meerderheid dei' Engelsche syndikalisteu noch fanatiekere, noch oproerlingen zijn. In Engeland be ginnen de werklieden zich meer on moer ta doordringen van het feit dat de herophouw van 'sïands handel do nijverheid op den voorrang moet staan. Dat onze werklieden zich daar ook ten volle van doordringen en de roode commis-voyageurs in de werkstakingen don rug toekeeren. Vervroegde aflossing der onclersohrijvingen De minister van financiën, herzien de mi- nisterieele besluiten van 27 Januari en van 27 Februari 1920, genomen in uitvoering van de wet en van het koninklijk besluit v&a 27 Januari laatstleden betrekkelijk dö uitgifte der leening 5 ten honderd met premie van 2,500,000,000 fr. Willende aan dc inschrijvers toelaten spoe dig in het bezit te komen der voorltfopige titels waarop hunne inschrijvingen recht ge ven besluit Eenig artikel Het consortium der banken wordt gemachtigd de voorloopige tilerts in verband met de door de belanghebbenden olkomen afgeloste inschrijvingen van 1 April 1920 af te verstrekken. De schatkist zal aan het consortium, op het bedrag der door hetzelve gedane ver vroegde stortingen, eeuen intrest vergoeden van vijf ten honderd 's jaars van den dag der storting af tot en met li Mei 1920. De beheerder algemeen bestuurder der openbare schuld is belast met de uitvoering van dit besluit. 25 moorden in drie maanden De raaire van Cork werd zaterdag morgend rond 1 uur in zijn woning door een bende van 18 gemaskerde mannen vermoord. Macphenon, de minister voor Ierland, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat sinds 1 Januari 24 beambten van policie, twee sol daten en een gouveniementsbediende in Ier land vermoord zijn. Bovendien hebben er 89 pogingen tot moord plaats gehad. Bij 25 aanvallen op policiekazemen zijn twee moor den en pogingen tot moord voorgevallen. Onder deze cijfers valt ook de moord op twee policieagenlen, die Woensdag neerge schoten zijn toen zij uit de kerk kwamen. Een groot aantal moordenaars die aan boven genoemde gevalle» schuldig waren zijn ge vangen genomen. Te Caherdaniel, graafschap Kerry, Ier land, isCornelis Kely, een kleermaker, door een groep gemaskerde mannen in zijn eigen woning doodgeschoten. De policieka- zerne te Caherdaniel was verleden week ge sloten en de rijwielen der policie waren bij Kelly ondergebracht. Kelly was 30 jaar oud en laat een weduwe met een kind achter. Dij een huiszoeking te Dublin in gebou wen in Bachelor's walk sijn bommen, revol vers, lonten en eene groote hoeveelheid mu nitie ontdekt en ook enkele stukken, die ge stolen waren. De huiszoeking duurde drie uren. Dit Amerika heeft de Valera geseind dat, nu de Senaat het Vredesverdrag heeft verworpen, hij zijne zending als afgebroken beschouwd. Hij heeft gevraagd in heel Ier land de klokken te doen luiden over de ver werping van het Verdrag. 15' VERVOLG. Zij zullen ons aanzien voor prinsen of rijk geworden slagers Ik verzocht Manette onze pakkaadje gereed te maken want mijn broeder was zoo buiten zichzelven van'vreugde, dat ik niets aan hem kon toevertrouwen, en hel kleine pakje voor Mevrouw de Gravin in mijn zak stekende, begaf ik mij naar het hotel. Onder weg kon ik niet nalaten, aan mijn veranderden toe stand te denken en mijzelven met niouwe hoopte vleien. Zesduizend livros 'sjaars.! dit was waarlijk meer dan genoeg om onbe kommerd te leven. Met dit inkomen cn mijn eigen talent (want, wist ik toch goed met het penseel om le gaan) kon ik, waoncer ik trouwde, zeker zijn mijne vrouw in ruime omstandigheden te kunnen onderhouden. En voor hen, die beminnen, is een matig bestaan immers genoegzaam Kan men niet gelukkig zijn, buiten het bezit van hotels, rijtuigen en talrijke bedienden Ach als Adolphine. mij slechts beminde Doch spoedig moesten al die ijdelo luchtkaslcelen voor mijn koeler nadenken plaats maken. Wat beteekende mijne nederige onafhankclijkhein, in verge lijking met het schitterend vermogen van den Graaf En al ware ik ook nog zoo rijk, ik bleef immers lock slechts Andries, de buvoyaard fk kwam aan bet hotel, en vroeg naar Mevrouw de Gravin. Ik werd in hetzelfde Wij hebben in ons vorig nummer, de ver oordeeling vermeld van zeven gevolmachtig den van den Raad vau Vlaanderen. Ziehier nog eenige bijzonderheden aan die heeren en een korte sawenvattiug der akte van beschuldiging. BRULEZ Fernand, ingenieur, Gent, ge boren 13 April 1887 BUYS Achiel, koopman, Laeken, geboren te Aalst 29 Sept. 1879; DE DECKER Josuë, leeraar, Gent, gebo ren te Bevercn 30 September 1879; HEYNDERICKX Karei, oud-gemeente- sekretaris van St-Niklaas, geboren 27 Januari 1875 HEUVELMANS Flor., gewezen advokaat, geboren te Antwerpen 12 Januari 1858 JONGKX Alf., gewezen advokaat, geboren te Gent 29 Oktober 1872, er woonachtig MEERT Leo, nijveraar te St-Niklaas Alle 7 maakten met August Borms, Pieter Tack, Km. Verbees en Th. Veruieuwe, reeds ter dood veroordeeld, deel uit van de Kom missie van gevolmachtigden van den Raad van Vlaanderen. Uit liefde voor Vlaanderen kropen deze idealisten stijl van hetfronlblad Vader land allen in den vetten kaas. JONKX werd leeraar benoemd van de Duitsclie Hoogeschool te Gent, later bestuur der in het ministerie van justicie. BRULEZ, vóór den oorlog ingenieur van 2" klas bij don telegraaf, werd leeraar te Gent benoemd, conservator der bibliotheek van wiskunde en natuurgeschiedenis en be stuurder van het instituut van wiskunde. DE DECKER, atheneumleeraar, werd lee raar te Gent benoemd en bibliothecaris. Karei I1EYNDRICKX," gemeentesekretaris te St Niklaas, wordt leeraar van bestuurlijk recht benoemd, algemeen secretaris van bin- neolandsche zaken en lid der commissie van toezicht van het conservatorium. Men vindt brieven terug, waarin Heynde- rickx aan den bezetter voorwaarden stelt voor zijne roedewerking en waarin men ziet dat hij, buiten ettelijke verhoogingeh en vergoe ding, drie tractementenliad, baloopend 12Ö0, 5000 en 7000 fr. HEUVELMANS wordt secretaris-generaal van het ministerie van justicie. Leo MEERT krijgt 12-.U00 fr. als Terslag- gever van den Raad van handel en nijverheid en is de vctbetaalde bestuurder van Volks opbeuring, Soldalentroost en Kolen verdeeling voor Vlaanderen. Heuvelmans en Meert waren de politieke redacteurs van De Eendracht en de Ga zet van Brussel De Akte van beschuldiging somt de daden op waaraan zij deel namen het uitroepen der zelfstandigheid van Vlaanderen, het vor men van eene regeering, onder den titel van u Raad van Gevolmachtigden waarvan de bevoegdheid werd vastgesteld in een besluit van den gouverneur-generaal von Falkenhau- sen, d.d. 18 Januari 1918. Zij zijn het die, na de aanhouding van Borms en Tack, in eenen brief aan de bezet lende macht, de deportatie der magistraten vragen en die van de MM. Louis en Frans Franck, Richard Kreglinger, procureur des Konings Jacobs, Sabbe, advokaat, Thuys- baert, enz. BRYS op 27 Juli 1918 sprekond in de ka mer van afgevaardigden te Berlijn, zegt De Belgische kolonieën moeten aan den Staat Vlaanderen komen altoo zullen wij, in sa menwerking met Duitschland, een groot Germaansch Afrika maken Brys, Verhees en Domela Nieuwenhuys spraken te Blomdorf, Maagdeburg, Neuren berg, Hamburg en elders. vertrek geieid dat eenmaal nooit voor mij gesloten was. Adolphine bevond er zich ik had gezien mijne gansche ziel was in dien blik besloten. Onze oogen ontmoetten elkan der, en drukten alles uit, wat onze harten sedert onze scheiding hadden onderronden. De stem mijner weldoenster bracht mij tot mijzelven terug. Ik naderde haar Haar gelaat drukte de diepste smart uit, wegens hslover- lijden van haren vriend Dermilly, en met eene bevende stem zeidc zij Andries 1 Wij hebben een wezenlijken vriend verloren. Ilij verborg zijnen toestand voor miitot bet laatste oogenblik toe liet bij mij hoop koesteren, en ik vleide mij ge durig, dat zijne gezondheid ten laatste her stellen zou. Ik weet wat hij voor u gedaan heeft, Andries 1 hij beschouwde u als zijneh zoon. Heeft hij t niets voor mij toevertrouwd? O ja. Mevrouw dit jiakje, dat ik u eigenhandig moest overgeven. Dc Gravin nam het pakje driftig aan, en terwijl zij het opende, verwijderde ik mij uit kieschheid. en naderde Adolphine. Wij konden thans vrij met elkander spreken Hare moeder bemerkt* of hoorde ons niet. Het gezicht dier brieven welke misschien mesr dan vijftien jaar geleden geschreven waren, en brachten haar zonder twijfel bet tijdperk barer eerste liefde levendig voor den geest terug. Het tegenwoordige was voor verloren zij was geheel in bet verledene ver zonken. Hoe komt het dat wy u nooit in helho tri zienvroeg Adolphine met eene gesmoor de stem. Gij doet niet wel, Mijnheer Andries, dat gij uwe vrienden op zoodanige wijze ver geet. Ach, MejufferGjj kunt niet twijfelen aan het genoegen, dat ik zou scheppen ia u te zien doch ik vrees.... ik durf niet.. Mijnheer uw vader... uw neef... Wel beletten zij u hier te komen Mijn neef is een zwerver, die zich thans ergens aan eens badplaats ophoudtmijn vader deukt aan niets dan aan zijn hond, die eenige dagen geleden gestorven is en moedor is diep bedroefd over het verlies van den armen Heer Dermilly. Ik heb ook om hem gaweend. Ik hoopte voor 't minst, dat gij zoudt gekomen zijn, om ons te tróósten maar wjj hebben u in 't geheel niet gezien. Gij gaat thans naar Savoye vervolgde Adolphine. Zijt gij niet voornemens naar Parijs weder te keerea Verschoon mij, Mejuffrouw Maar ik ben zeer verlangend mijne moeder te bezoe ken, die ik in bijna elf jaren niet gezien heb. Myn broeder Pieter vergezelt mij, en wij moeten onze moeder trachten le troosten over het verlies van Jakob ouzen jongsten broeder. Goed, zeer goed zcide de Graaf, die juist binnentrad. Wij stellen niet veel belang in uwe familiezaken, mijn jongen ga maar gerust naar Savoye Als de marmotten eet baar waren, zou ik zeggen, dat gij er mij een paar zenden moestmaar ik weet wel, dat er in uw land niet veel eetbaars te viudcn ie. Ik herinner mij, dat ik er eens doorgereisd heb. Eu wij. Minheer dc Graaf, kunnen Leo Meert, Heyndrickx en De Decker, trachten met Volksopbeuring. dal 1 miliioen kreeg van de begrooting. Soldalentroost en Kolenverdeeling, liet Nationaal Gomileit te ondermijnen. DE D&CKER vraagt aan rijkskanselier- graaf von Hertling, dat zij het Nationaal Comiteit zouden vervangen, om over invloed en plaatsen te kunnen beschikken, enz. 7Ê ANTWERPEN Zaterdag namiddag ten kwart voor 4 ure, heeft een erg ongeluk plaats gehad op de Schelde. Drie jongelingen waren inet een plczierbootje van een der yachtclubs der stad op de Schelde aan 't spelevaren. Op zeker oogenblik werd het bootje meege sleurd door den slerken stroom en kwam het onder de paddel.wielen terecht van den over zetboot, die aan de vlotbrug van liet Vlaamsch Hoofd vastgemeerd lag. Het ranke vaartuig sloeg om met het ge volg dat de drie inzittenden tc water geraak ten. De bemanning van de overzetboot deed al het mogeiijke om de drie drenkelingen le redden. Twee hunner konden aan boord ge- hcschen worden. Het waren Gerard Yan Brussel, 22 jaar oud, wonend© Osystraat, 65 en Arm. De Want, 17 jaar oud, woonachtig Pierenbergstraat, 45. Een matroos der Fransche vlootbasis, An- drieu geheelen, een moedige jongeling, sprong nog in de Schelde, duikelde verschei dene malen om den derden drenkeling op te pikken doch zonder gevolg. Het slachtoffer is dc genaamde Rudolf Yer- beeck, 28 jaar ond, woonachtig Abdijstraat 17 De geredden werden met een motorboot naar de bootjes der Fransche vioolbasis, aan de vlotbrug der Steenplaats overgebracht, waar he den noodige zorgen werden toege diend. De gendarmerié van Zwijn dracht doet het onderzoek. ln. België. Brussel, 21 Maart. Generaal de Castelnau die Zondag morgend uit Rijsel le Brussel is aangekomen, werd ontvangen in het gebouw dor Fransche am bassade. waar de gezant en Mcv. de Margeric ccn ontbijt ter zijner eer gaven. Waren mede aangezetenZ. Em. cardi- naal Mercier M. Paul Emile Janson', minis ter van landsverdediging generaal Jung- bluth, hoofd van's Konings militair huis het hoofd van het burgerlijk kabinet des Konings en Mev. de gravin d' Aerschot- Schoonhoven herlog d' Ürsei, scnateur en Mey. de hertogin d' Ursel. M. Max, burgemeester van Brussel graaf en gravin de Merode-Westciloo generaal Biebuyek do Fransche militaire geattacheer de en Mev. de barones Scrot d' Alimèras de Fransche gevolmachtigde minister en Mev. Vieuxné commandant Blée baron Degrond en kapitein de Castelnau, zoon van den generaal. Om 4 ure gaf generaal de Caslojnau zijne voordracht in tegenwoordigheid des Konings, na door Zijne Eminentie te zijn voorgesteld. Generaal de Castelnau zal voordrachten geven te Luik, Gent, Antwerpen en Charleroi. Buiten den Koning woonden M. de Mar- gcrie, generaal Serrot, de ministers Delacroix, Janson, Destrée, Ruzette, Rankin, de staats ministers de Broqueville, Carton de Wiart, Beco en Max de voornracht van generaal de Castelnau bij. Mgr. Mercier begroette in generaal de Castelnau den overwinnaar van den Grand Couronné, den redder van Nancy en een der inrichters der overwinning van Verdun. Toen generaal dc Castelnau op de tribuun, verscheen, viel hem.eene aangrijpende ovatii te beurt. In zijne voordracht ontleedde de Franschi veldheer de ziel van den Franschen soldaat, zooals hij die in eene loopbaan van 50 jaren leerde kennen. Hij bracht ook een diepgevoelde hulde aan den Belgischen soldaad dien hij vereenigt in de bewondering en de erkentelijkheid, de welke hij aan zijne eigen soldalen wijdde. Beiden hebben eenen bewonderênswaartfi* S^en heldenmoed het lijden van vier jaren ge- ragen, en steeds hun goed humeuren hun nen geestdrift bewaard. Ten slotte bracht hij hulde aan de Belgisch® en Fransche moeders, die trotsch mogen zijn op zulke zonen. Het slotwoord werd uitgesproken door- Zijne Eminentie den Gardinaal, die de heb denziel der soldaten vergeleek aan de helden ziel van Castelnau en zijn staf. Zaterdag avond rond 8 ure, kwam een automobiel in volle snelheid langs de Melzij- straat, te Brussel gereden, toen aan dc Ver- boeckhavenplaals de auto schielijk weggleed en tegen den hofmuur van den Berenkuil botste. Twee personen, die zich in den auto bevon den, Edgard Deltour en Leontina Scbaeken, werden met geweld ten gronde geslingerd en erg gekwetst. Beiden moesten naar hel gasthuis gevoerd worden. De auto was geheel ontredderd nimmer de heer vergeten, van uwe genade onder ons dak te mogen ontvangen. Met deze woorden kuste ik de hand mijner weldoenster, wierp een blik op Adolphine en verliet het vertrek. Mijn broeder en ik begaven ons op reis. Toen wij het gebergte genaderd waren, ontdeden wij ons zediglijk van ons rijtuig en wij droegen onze mantelzakken aan een slok over onze schouders. Eindelijk bereikten wij den hoek van het bergpad, van waar wij de plaats konden ontdekken, op welke moeder afscheid van ons genomen had, en van waar de kleine Jacob ons kushandjes had toege worpen. Wij bleven een oogenblik staan, om de tranen, die in onze oogen opwelden, te droo- gcn. Helaas l deze wereld schenkt geene volmaakte vreugde de onze zou al te gioot geweest zijn, wanneer wij in het dorp alles hadden weer gevonden, wat wij er eenmaal achterlieten. Doch moeder wacht ons zeide ik. Laat ons ia hare armen vliegen Wij snelden, zoo spoedig wij konden, den berg op, van welks hoogte wij wisten, dat wij onze hut konden ontdekken. O, wij lier- kenden haar met den eersten oogopslag schoon wij nog zoo jong waren, toen wij er uit gingen. Daar staat zij daar slaat zij was alles, wat wij konden uitbrengen. \Vij stapten thans niet meer. wij vlogen naar de verlangde woning. Eindelijk bereikten wij dezelve, de deur was gesloten Moeder was zeker te huis maai: was hel wel raad- Wa arbor ging der onzijdigheid van België De Parijsche correspondent van de Times meldt, te kunnen verklaren, dat er geen waar heid is in de te Brussel geuite beweringen, als zou de Britsche regcering België voor een tijdvak van 5 jaar militairen steun hebben verzekord, in geval het andermaal door de Duitschers zou worden aangevallen. Niet waar is ook, dat Frankrijk en België' een onvoorwaardelijk alliantie-verdrag heb* ben gesloten voor onbepaalden tijd. VVat de eerste bewering betreft, een zoodanige rege ling is wel tnsschen Belgie en Engeland be sproken, doch men is niet tot een finalo beslissing gekomen, omdat naar Belgie's mecoing^le voorgesteldeovereenkomst, welke, zekere neulraliteilsvoorwaarden stelde, in breuk maakte op Belgie's souvereine rechten, Het Fransch-Belgisch alliantie-verdrag is ter sprake gekomen, toen koning Albert en Poincarè elkander te Yperen ontmoetten, maar ook daar is niets definitief geregeld. liet is stellig een feit zegt de correspondent, dat Belgie sedert eenigen tijd zulk een verdrag in het algemeen gesproken, goedkeurde doch de kwestie is nog in voorbereiding en aal*' eerlang worden beslist, le zamen met poli tieke en economische kwesties, welke beidö landen raken. Verleden nacht zijn dieven bij middel van braak en beklimming in de bureelen gedron gen der chocoladefabriek Spriet, Daily laan le Schaarbeek. Voorzien vaneen geperfection- neerd inbrekersgereedscliap, gelukten zij er in verscheidene gaten rond het slot der brandkast te boren en zoo de kist te openea. Behalve eene belangrijke geldsom werden nog voor 5 tot 6000 fr. juweelen gestolen. Uil het onderzoek is gebloken, dat do die ven zeer goed de ligging der plaatsen moes- teu kennen. Men heeft tot hiertoe geen spoor der d*V ders kunnen vinden. zaam, onions zoo plotselings in hare arnioa tc werpen Men zegt, dat onverwachte vreugde doodelijk is, zeide Pieter maar ik kon mij niet verbeelden, dat er zooveel gevaar bij t was. Het was mij ook onmogelijk, mij langer te weerhouden, en ik klopte met eene beven de hand aan. De deur werd geopend. Zij was het! liet was onze lieve moeder zehe, die beleefd neeg, en vroeg Wat is er van uwen dienst, Mijnhceren? Mijneheeren zij herkende hare twee kinde ren niet meer, die haar in zulk een jeugdigen leeftijd verlaten hadden. Gedurende elf jaren tijds waren wij tot mannen opgewassen, en onze fraaie kleederen misleidden haar. W ij bleven beweegloos voor haar slaan wij glimlachten, en durfden en durfden niet spre ken maar wij strekten dc armen naar haar uit, en haar hart zcide baar eindciijk de waarheid. Goede Heiucl! riep zijis het mogelijk? Ja, wij zijn het, lieve moeder Wij zijn Andries en Pieter, die tot u terugkeeren. Wij spraken beide te gelijk, en sloegen onze armen om haren hals, gelijk wij als kinderen gewoon waren. En als moeder een oogenblik ophield tuctons tc kussen, dan was hei om ons te bewonderen, en dan kuste ons opnieuw. Wel Hemeltje, mijne kinderen, wat zjjt gij thans fiisch, uit de kluiten gewassen en wat gaat gij mooi gekleed cn wat zitjl gij ee goed uitGij voornamelijk Andries, gij tfel Ler uil als^eagroot hoer, mijn jongen i

De Volksstem | 1920 | | pagina 1