BRIEF uit JERUSALEM M DE BRUID DER ZON Ophefmakends aanhoudingen De toestand in Duitschland Woensdag April 1920 De plechtigheden der Goede Week Ceavonturen ssnerRussische Prinses Eene voorzegging DE VOLKSSTEM XXVI' JAARGANG NUMMER 94 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel: 114 33 -A. G 13 X-i A. D y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Qendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. mui»—MÉwir H. Anselmus Zon op 4,59, onder 6,58 Eerste kwartier den 25 JERUSALEM, 5-4-20. Zoo de Pelgrim iets aantrekkelijks vindl in eene H. Stad zooals Jerusalem, waar alles tot de steenen toe, nog van onzen Lieven Zalig maker spreekt en getuigt, dan prenten toch Keker de godsdienst-oefeningen die daar in de goede week geschieden een onuitwisbaren indruk in zijne ziel. 't Is dus over deze kris- telijke aandoening dat ik u iets wil schrijven I)e vastentijd, tijd van boete, tijd van gebed en in dezen tijd heeft er iederen zaterdag eene plechtige Processie plaats in de kerk van het H. Graf. Wel is waar doen wij Fran- ciskanen iederen d3g deze processie, maai de zaterdagen van den H. Vasten is dat plech tiger. Dan woont Zijne Exc. de Patriark van Jerusalem deze processie bij. Tegen twee uren 's namiddags 'wordt hij door den Fran schen Consul, en door ons Franciskanen in het Patriarchaat afgehaald, vanwaar men het kruis voorop, zich naar de kerk van het H. Graf begeeft. Daar wachten hein de geeste lijken. Aangekomen doet hij zijn Cappa magnaaai., kust den steen, waarop men liet lichaam van Christus zalfde vooraleer het in het graf te leggen. Daarna zegent hij al het volk dat de pro cessie bijwoont en onder den zang van Te Deum Laudamus» begeeft hij zich altijd pro cessie gewijze tot aan het H. Graf, treedt binnen en vertoeft eenigen tijd in gebed. Dan gaat men naar de kapel van het H.Sacrament waar de Patriark plaats neemt op zijn troon. Ka den lofzang Te Deum kust men den ring des Patriarks, ieder haalt zich eene kaars en de Processie begint. Bij ieder H. plaats zingt men een daartoe bestemden lof zang. Zoo gaat men van uit de kapel van hel H. Sacrament naar de gevangenis kapel, de doorenkrooning-kapel, geeseling kapel, kruis vindingkapel, naar den Calvarieberg, tot men aan het II. Graf terug komt, waar men drie maal processiegewijze rondgaat, dan gaat men naar het altaar van de H. Magdalena, op de plaats waar 0. L. Heer haar verscheen na zijne verrijzenis, en zoo terug naar de kapel'van het 11. Sacrament, plaats waar O L. Heer verscheen aan zijne H. Moeder, klier zingt men plechtig de litanie van 0. L. VrouMv't Is 5 uren en de plechtigheid is afgeloopen. 's Avonds om 11 uren terug naar het H. Graf, eerst processie rond het H. Graf. Om 12 ure juist begint men plechtig de metten te zingen, waarna eiken priester die aan deze plechtigheid deel neemt, de II. Mis doe', waaronder de menigte christenen die er te genwoordig zijn, communiceeren. Ronu 2 ure is alles gedaan. Om 7 uren plechtige Mis In het H. Graf. Om half negen tweede plech tige Mis met assistentie van den Palriark, waaronder sermoen in hel Araabsch. Nu komt de goede week die met Palm zondag begfnt. Dezen dag klinken ook zooals voorheen de plechtige Hosanaloonen in Jeruzalem, niet uit Jodenborsten, maar uit vrome kristene borsten. Deze godsdienst oefening wordt weer doo Z. D. H. den Pa lriark gedaan. Hij deelt de op het H. Graf geweide Palmen uit en zingt daarna de plechtige mis waarna processie om liet II. Graf, en dreunend klinkt het onder de gewel ven van de kerk het H. Graf Hosanna, de zoon van DavidTgezegend hij die komt in den naam des Heeren klanken die uit dui zenden ^ien opstijgen tot voor den troon des allerhoogsten klanken die in het hart des pelgrims geprent blijven, ook nog in zijn dierdaar Vaderland Woensdag der 15' Vervolg Ik ben het eenige blanke Chrislengezieht onder de duizenden ongeloovige roodhuiden alleen en geen druppel aguardiente! Todos Demonios Ik vvensohtc, dat ik in het •oude Kastilic, aan de zijde van den grooten vijver met zout water was. Ik ben nu rijk bezit meer smaragden dan een dozijn Spaan- fiche grandes bij elkander, en leid een arm zaliger leven dan een zwijnenhoeder in mijn vaderland. Terwijl Montenegro in eenzaamheid op een eiland der Stille Zuidzee allerlei- ontberingen leed en toch zijne zakken vol edelgesteenten had, bevond zijn kapitein Pizarro zich te Toledo aan het Hof van den keizer Karei V. Te Panama had hij, na zijne terugkomst van Tumbez, bij den toenmalige» onderkoning Pedro de los Rios geen geloof aan de groot heid zijner ontdekking en geene ondersleu ning gevaadefc, crcdiet der drie compag nons was geheel te niet gegaan. De vindingrijke geest van den Eura ont dekte het eenige middel, dat nog hoop op goeden uitslag scheen te beloven en dit middel was zich rechtstreeks tot den ko ning van Spanje te wenden, Want het land moest eenmaal toch voor de Spaansche Kroon verworpen worden. De regeering alleen kon de middelen verschaffen, om het machtige rijk der Inka's te veroveren. Teneinde deze zaak tot stand te brengen, moest Pizarro zich derhalve naar Spanje opreis begeven. Met groote moeite brachten de compagnons 1500 Week. 't is rond drie uren dat de Patriark het Patriarchaat verlaat. U en met Uwe smarten Zie ons aan uwe voeten geknield Heer zegen uwe vrome dienaars We zijn op den Calvarieberg. De Patriark is daar in rouwgewaad. Daar op den groud op een zijden kussen ligt het kruis De eerbiedwaardige» prelaat, valt op zijne knieën, driemaal kust hij de wonden des Za ligmakers, en zoo doen na hem de geestelij- Aangekomen aan het II. Graf knielt hij en|'ten en bet volk. Dit alles geschiedt op de bidt. Dan neemt hij plaats op zijnen troon en het droevig gezang begint. Jerusalem Jeru salem! Eenmaal hecrscheres over de volkeren, hoofdstad van zoovele provincies en nu nedergeworpen, in het stof gebogen, tranen stortend vindt ze niemand om haar te troos ten. We zijn voor het H. Graf. Daar staat de geheimnisvoilen triangel met 15 kaarsen, die na ieder Psalm uitgedoofd worden tot teekeo van de opvolgende ver latenheid van Gods zoon door zijn bemind volk, door zijne geliefden. En dan droevig en indrukwekkend weerklinken de klaagtoo- nen van Jeremiasdoor de gewelven des tem pels Jerusalem, Jerusalem carvertere ad Dominum Deum luum. Ja mochten de dwa lende schapen, toch dit woord begrijpen en verstaan Ja mochten ze toch lerugkeeren tot den eenen waren schaapstal en tot den eenen waren herder Deze plechtigheid vindt ook nog plaats Donderdags en Vrijdags. Witte Donderdag. We zijn weer voor het IIGraf. Een schoon zilveren altaar verheft zich voor het graf van O. L. Zaligmaker. De Patriark in zijn pontifikaal misgewaad zit op den troon. Daar verheft zich de orgel muziek. De patriark slaat op, neemt zijnen herderstaf en begeeft u lot aan den voet des aitaars. De Mis begint. Bij den - Gloria in Excelsis de klokken weergalmen, het orgel dreunt en men voelt zijn hart omgeven van een geheimnisvoilen indruk. Daar daalt Jesus op het altaar neer, daar tusschen de vingeren des Patriarks laat hij zich aanbid den. En wat zijn hart in het laatste avondmaal begeerde is volbrachtDoe dit tot mijne gedachtenis. Dezen dag gaan alle Christenen en Pel grims die in Jerusalemwverblijven, het brood Ier Engelen ontvangen. Indrukwekkend schouwspel Onder de gedaante van brood daalt Hij neder, Jesus onzen verlosser, in de harten der geloovigen Wie ontvangt Hem als den H. Joannes? Wie als Judas Dan begint de processie op het altaar in eene prachtige remonstrans, troont de H. Hostie "honderden van kaarsen flikkeren ten teeken dat onze harten van liefde branden voor Hem, die zich gewaardigd had in onze harten neer te dalen. Priemad gaat de pro cessie met het Allerheiligste rond bet H. Graf onder lofgezang, om dan uitgesteld te blijven op het 11. Graf den geheelen dag door. On der dezen plechtige» die .t wordt ook de Olie en de zalf voor het Vormsel gewijd, 's namid dags. We zijn weer vercenigd v«or hel H. Graf. Een indrukwekkende godsdienst oefe ning heeft plaats. Het wasschen der voeten. Zooals O. L. Heer de voeten waseïnie van zijne leerlingen, zoo wascht heden den Pa- triark de voeten van 12 pelgrims vooraleer te beginnen zingt men het H. Evangelie: Ge zijt rein.... maar niet allen. En Jezus gewaardigt zich, ook Judas de voeten te wasschen. 't Is naar het voorbeeld van Jezus dat do Palriark op dezen dag dc voeten wascht van 12. pelgrims. Goede Vrijdag. Dag van rouw Dag van droefheid Daar op dei Calvarieberg, hang» uw Schepper en Verlosser aan liet kruis. En kopschuddend gaan de Joden voorbij en be spotten Hem en roepen Indien Gij de zoon Gods zijt, bevrijd U zelf en daal neder van hel kruis maar neen. o Lieve Jezus Wij be spotten U niet Wij aanbidden U als de ware zoon Gods. Wij hebben medelijden met zelfde plaats waar Jezus aan het kruis is ge nageld. Indrukwekkend schouwspel! Hier werd Jezus veracht en bespothier wordt Hij aanbeden. Hier voelde Hij zich verlaten en hier komt de Christenschaar Hem bezoeken en vereeren. 's Avonds wordt Jesus van het kruis geno men en in het graf gelegd. Bij deze plechtig heid wordt er in 7 verscbtHige tal^n gepreekt; die aan deze godsdienstoefening wil deel nemen, moet zich den ganschen nacht in de kerk van het- H. Graf laten insluiten, want 's avonds worden de deuren gesloten, en wie er in is, komt er niet meer uit voor 's mor gens. Doch, liet genoegen dat men heeft zulk eene plechtigheid bij te wonen, kan ons aan geen slaap doen denken. 2 at ei dag voor Paschen. Weer een roe rende dag voor het kristen hart, maar vooral voor hem die het geluk heelt zulken dag in Jeruzalem door te brengen, in de nabijheid van bet Graf zijns Zaligmakers. Voor bet H. Graf is een troon opgesteld en aan weers kanten banken voor de geestelijkheid. Rond het H. Graf zijn plaatsen voor het kristene volk. De klokken luiden nog niet, die zijn nog in Roomen, zooals men bij ons zegt. De Patriark, begeleid van zijne geestelijkheid, met herderstaf en mijter, begeeft zich tot aan de deur der H. Grafkerk, om het Paasch. vuur te wijden en de wierooknagels die in de Paasc'nkaars komen. Dan gaat men processie- gewijze naar het H. Graf. Verders wordt gewijd het doopwater. Is dat gedaan, dan begint de plechtige pontificale mis, waarbij de klokken beginnen te luiden bij den -Gloria in Excelsis». Op Paaschdag, weer plechtige niis met processie, waarbij mende evangeliën zingt van de vier Evangelisten die over de verrijzenis des Heeren spreken. En zoo ein digt men de Paaschfeesten met het blijde alleluia. Het is goed op te merken dat de Pelgrim in de kerk van liet II. Graf niet alleen getui ge zal zijn van de kristene godsdienstoefenin gen. Want het H. Graf is niet uitsluitend in de handen der katholieken-Daar zal hij bij zulke feestdagen ook het eesctmtenw en bet-lawaai der Grieken, Armeniërs, cn Kopten hooren, die ook op hunne manier God loven. Doch liet is genoeg te letten op de waardigheid der katholieken om des te meer overtuigd te wor den dat het katholiek geloof, het eenige is om tot de hemelsche gelukzaligheid te gera ken. Ja geve God dat de tempel van zijn H. Graf spoedig mag alleen in de handen der katholieken blijven en zoodoende dezen tem pel niet meer geschonden worde door god- lasteringen en schijnheiligheid. B. G. B. toeziende zag zij ook dat het halssnoer hel hare niet was, maar wel een dat er op geleek en valsche paarleh bevatte. Zij diende een klacht in. De gentleman was intusschen getrouwd met eene dentiste en te Parijs gaan wonen. Ten zijnent werd een huiszoeking gedaan. Men vond er het halssnoer... aan den hals van zijn dochtertje, als ook nog vele diamanten en juweelen ter waarde van 300.000 fr. Eenige paarlen waren nochtans reeds verkocht. Hij en zijne vrouw werden aangehouden De laatste zegde alles als bruidgeschenk ont vangen ie hebben en niet te weten dat het ontvreemde juweelen waren. TE LUIK 23 veehandelaars, beticht leveringen gedaan te hebben aan den vijand, achter slot gezet Ingevolge aanhoudingsmandaten, afgele verd door den onderzoeksrechter Dormal werd er Maandag te Luik overgegaan, tot de aanhouding van talrijke veehandelaars., beticht tijdens de bezetting' vee geleverd te hebben aan den buitscben legerdienst. De belichten zijn ten getalle van 23. Allen zitten thans achter slot. Door hun misdadigen handel zijn er ver- scheidenen zeer rijk geworden. Zij hebben het overigens niet verborgen gehoudeu, want van in de eerste jaren van den oorlog koch ten zij groote eigendommen. De leveringen door deze kerels aan den vijand gedaan, overtreffen nog deze welke onlangs voor de Assisenhoven hun verloop hun verloop hadden. De zaak is uitgelokt, doordien men de hand gelegd heeft óp een lijslje van personen die het vee bij de landbouwers gingen op- koopen en het dan aan de oflicieele veeleve- aars der Duitschers verkochten. Deze inlichtingen zijn onlangs door het parket van Brussel aan het parket van Luik overgemaakt en zoo konden de kerels ont dekt en geknipt worden. De Luiker bevolking heeft dan ook met genoegen de aanhouding der Duitsche hel pers vernomen. Eene halssnoer van een half miljoen te Londen gestolen en te Parijs weergevonden Een uit Rusland ontvluchte prinses, Na- dine Riabouchnisky, in Engeland verblijvend had een 38 jarigen gentleman G. Bazedy, haar vertrouwen geschonken. Hij moest voor haar een koffertje met een halssnoer uit paarlen ter waarde, van een half millioen fr. in eene bank plaatsen, wat hij deed en waar op zij naar Rome vertrok. Van daar uit seinde zij nadien om het kof- fetrje op te zenden, wat hij deed. Het werd zelfs overgestuurd langs diplomatische» weg. Toen de prinses het koffertje opende, be merkte zij dat vele paarlen ontbraken. Nader dukaten bijeen, om hunnen afgezant behoor lijk uitte rusten. In het voorjaar van 1528 ging Pizarro naar Europa onder zeil en nam verscheidene lama's, de inboorlingen van Tumbez, fraaie geweven stoffen en vele gou den en zilveren sieraden mede, als een staaltje van de voortbrengselen van het Inka- rijk en als borgen voor de waarheid zijner wonderbare geschiedenis. Pizarro wjard door den keizer te Toledo welwillend ontvangen. Ilij gedroeg zich aan het Hof met veel betamelijkheid en waardig heid. Toen hij zijn lijden in de wildernis met levendige kleuren schilderde, werd keizer Karei V, naar de geschiedschrijvers ons mel den, tot tranen bewogen hij, die anders niet licht bewegen was. Op datzelfde tijdstip bevond zich nog een man aan het Hof Hernando Cortez, die uit de Nieuwe Wereld naar het vaderland gekomen was, om den keizer een rijk, hel rroverde Mexiko, aan te bieden en daaren tegen vergoeding voor geleden onrecht en belooning voor zijne groote diensten te verzoeken. Bevond Cortez zich reeds aan het eind zijner loopaan, Pizarro stond nog aan het begin van de zijne. Doch eerst op 26 Juli 1529 werd het verdrag uitgevaardigd, waar bij de rechten van Pizarro den rang van opperbeveJhebben en oppersten rechter, voorts den rang, titel en bijna alle voorrech ten eens onderkónings in de te veroveren landstreek Peru of Nicuw-Kaslilic en daaren boven een jaargeld van 725,000 muravedi's bekomen. Almagro werd lot bevolhebber van de. vesting Tumbez benoemd met een jaarlijksch traktement van 300,000 maravedi's. De Eura Luque verkreeg het bisdom Tumbez, en de loods Ruiz den titel van groot loods der Zkidzee, met eene aanzienlijke geldelijke toelage. Ook aan de elf overige gezellen van Pizarro op het eiland Gorgenr werd hot uit/icht op titels en eerambten geschonken. Daarentegen verbond Pizarro zich, na zes maanden na de in-werking-treding der oor konde een leger van 250 weerbare mannen bij een te brengen terwijl de regeering zich bereid verklaarde, hem bij bet aanschaffen van geschut en verdere krijgsbenoodigheden oene niet onbeduidende ondersteuning te ver- leenen. Ten overvloede ontving de voormalige herdersknaap het ridderkleed van den H. Ja cobus en een geslachtswapen, dat onder an dere den zwarten adelaar en de beide zuilen uit liet koninklijke wapen voerde. Nu vond Pizarro eensklaps vrienden, bloedverwanten en zelfs vier broeders, die allen even arm als trotsck en begeerig naar rijkdommen waren. De vlek zijner onechte geboorte was door den stroom der konink lijke genade uitgewiscjit of met het ridder kleed bedekt. Toch hielden de kapitalisten hunne gelden nog terug, en Pizarro kon in de hem toegestane tijdruimte van zes maan den de voorgeschreven strijdkrachten niet leveren. Ilij verbloemde de waarheid echter, en liet zijn klein eskader in Januari 1530 plotseling onder zeil gaan, teneinde een on derzoek van eene regeeringscommissie te ontgaan. Praano's eerste oiHinotling met zijse beide De gekende Luxemburger. M. Prüm, de groote vriend van Belgt, heeft een boek ge schreven over de overompeling door de Duit schers van het Groot Hertogdom. De voor rede van dat. boek loont de moeite om er een oogenblik blijven op stil te staan, om dat ze spreekt over feiten waar ons huidig geslacht niets van afweet. Ze luidt onder andere als volgt De Rechtvaardigheid is de grondslagder anrdsche rijken (landen). Dat woord van den H. Augustinus werd onlangs in 'tDuit sche riiks Parlement te pas gebracht (ten onrechte evenwel door kanselier von Hert ling. Ten onrechte, want 'tisiuist de recht vaardigheid die het nieuwe rijk ontbroken heeft. Over ongeveer een halve eeuw hield wijlen PIUS IX, de zachtaardige en Heilige Paus, een konsistoriale aanspraak welke in heel Duitschland tandengeknars uitlokte. Dat land was toen in volle godsdienst, en Priesliervervolglng. Z. H. toonde aan dat liet keizerrijk, werk van den IJzeren Kanse heel waggelachtig was. De.Paus vergeleek het nieuw keizerrijk aan het standbeeld door Nabuchodonosr.r in droom gezien. Het hoofd was van goud, de horst en de armen waren van zilver de Luik en de bullen van brons en de beenen van ijzer: liet vereenzelfde dus al de glorie, den rijkdom cn de aardsche macht. De voeten nochtans waren van ijzer gemengeld met leem: de pruisische ongerechtighëra en on rechtvaardigheid. Het nieuwe keizerrijk was anti katho lick tot in liet diepste van zijn wezen. Wilhelm II, die door schijnvroomheid zijn katholieke onderdanen wist in slaap te wie gen, bekende het later zelf in zijn beruchte brief akn de landgravin van Hessen. In zijne hoovaardigheid over den gemakkelijke zegepraal van 1870, stond de IJzeren Kanso lier weldra openlijk op tegen de Kerk, drei gend haar te zullen verpletteren. Pius IX) verlaten door de groete der aarde die allen het hoofd bogen voor den overmoedige over winnaar, stond alleen om weerstand te-bie den. Sterk door de goddelijke belofte, narn hij de handschoenen op hem toegeworpen door hem die meester scheen van de wereld. En toen zegde de Heilige Paus dat het stand beeld zou neergehaald worden. Hij toonde aan hoe Gods hand de leemen voeten van luet beeld zou verbrijzelen, en dat ook bet goud, liet zilver en het brons hetzelfde lot zouden ondergaan, zoodat er geen spoor zou van overblijven. Het woord van Pius IX is let terlijk in vei vulling gegaan. De laatste misdaad der Hohenzollem's de ontketening van den iiselijken wereldoo? log, de grootste van de Pruisische onrecht vaardigheden, heeft Gods hand bewogen de. leemen voeten van liet Groote Standbeeld» te verbrijzelen. In een ramp zonder voor gaande in de annalen van de geschiedenis der menschheid, zijn de oude troon der Ho henzollem's en het machtig nieuwe keizer rijk pas door die dynastie gesticht, verzon ken. von Watier en zijne luitenanten zetten de communisten tot oproer aan. Generaal von Waller, bevelhebber der' •Reichswehrtroepen, weigert aan bevelen van het gouvernement te gehoorzamen en het Roergebied te ontruimen. Zijne luitenanten, bijzonderlijk kapitein Erhard, majoor Stuipnagel, kapitein Ber tram en nog een paar anderen hebben aan de communisten voorstellen gedaan om een leger van 300.000 arbeiders te wapenen. Zij heb ben hen ook geheime bergplaatsen van wa penen aangeduid. Zij vervolgen een dubbel doel: oorlog met Frankrijk en de diktatuur van het proleta riaat. Het gouvernement hangt van de wille keur van von Seeht af. In de behoudsgezinde partij Graaf Posadowsky, de gewezen onderkan* selier Delbruck, de gewezen minister von Kardorff, na vernomen te hebben dat graaf Westarp, von Raefe en Traub een nieuwe staatsgreep op touw zetten, welke zou ge steund worden door de troepen van West- falen en Silezie, hebben hun ontslag gegeven als leden der Behoudsgezinde partij, daar z\j de verantwoordelijkheid voorden burgeroor log niet willen op zich laden. Noy al een manifest. Dc Duitsche demokratische partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij haar kies- programma opgeeft. De bijzonderste punten zijn strijd tegen Bolschewisten en Communisten, behoud der Duitsche kuituur, grootheid van het Vader land, veriossing van het Duitsche volk der ketens van het Verdrag van Versailles. EenHngelsch ultimatum De Daily Mail meldt, dat het Engelscb gouvernement aan de goedkeuring der Ver jondenen een ultimatum heeft onderworpen, dat aan Duitschland zou gezonden worden. Het ultimatum eischt dat allo Reichswehr troepen onmiddelijk uit 't Roergebied zouden teruggetrokken en het Duitseh leger zou gedemobiliseerd worden. Hoe Duitsohland de Entente bedriegt Uit Dunburg wordt aan een Brusselsch blad gemeld, dat de Reichswehrtroepen die thans in het Roergebied zijn, dezelfde zijn, die op 13 Maart laatstleden von Kapp steunden toen hij zijne staatsgreep pleegde. Verre van er aan te denken zich met zijne manschappen terug te trekken, tracht von bondgenooten was niet zeer hartelijk, daar zij thans delervaring opdeden, dat hij alle titels en het gezag in de te veroveren landen op zijn hoold alleen gehoopt had. Almagro voor al gevoelde zich bijzonder misdeeld.'In zijne verbittering vormde liij vooral het plan, ee- heel cn al met Pizarro te breken en de onder neming tegen Peru met eigen middelen te beproeven. De Eura zag echter in, dat zulke handelwijze den ondergang van alle drie ten gevolge zou hebben, en deed zijn best eene verzoening tot stand te brengen. Pizarro deed Almagro eenige. schitterende beloften, en de vredebreuk werd verhinderd. Ofschoon er nu naar den uilerlijken schijn eene vorzoe- ning plaats had, bleef de duivel der jaloezie echter in Almagro's gemoed huisvesten. Ondanks al hunne pogingen, konden de bondgenooten slechts drie .schepen en een leger van 125 man, waarbij zich 27 paarden voorde ruiterij bevonden, bijeenbrengen. In het begin der maand January 1531 zeilde het verovetings-eskader van Panama naar Peru af. De Engel des Verderfs blies den verove raars de zucht, om de Peruanen ten onder te brengen, met volle teugen in, niettegen- slaade de Eura al het mogelijke deed om den van nature wreeden en zelfzuchtigen Pizarro te bewegnn, de inboorlingen met de meeste welwillendheid en goedertierenheid te behan delen. Maar de gelukzoeker was doof voor de stem dos priesters, die christelijke lank moedigheid predikte, en hij was vast beraden zich bij de eerste gelegenheid dc beste van zijne lastige bondgenooten te ontdoen. De het middel ter verspreiding des Christendoms; Pizarro en Almagro verlangden alleen goud en macht. Tegenwind belette Pizarro, zijn voornemen om rechtstreeks naar Tnmbez te zeilen, ten uitvoer te brengen. Na aene reis van dertien dagen liet hij zijne schepen in de Baai \an St-Matheus op ongeveer een graad noorder breedte, ankeren en zijne troepen aan land gaan. Deze trokken nu langs de kust voor waarts, terwijl de schpen niet /er van den oever voortzeilden. De marsch der troepen was buitengewoon zwaar. Nu eens waadden zij door groote zandvlakten, dan weder zwommen zij door hooge rivieren. Eindelijk bereikten zij in de landstreek Koaque een sterk bevolkt oord. Vol hebzucht wierpen zij zich op de woningen alles, wat niet vluchten kon, vermoordend. En toch hadden de bewoners geen pogingen tot vijandelijkheden gedaan. Eene groote menigte lompe gouden en zilveren sieraden, en voornamelijk zeer vole smaragden, vielen den Spanjaarden in handen. Menige steen was zoo groot als een duivenei. De meests soldaten, ruwp, oukeseiazfdc, domme lieden, kc/iDen, echter hunne waarde niet en sloegec ze in stukken. Volgens zijne gewoonte, zond Pizarro eene groote menigte goud met een schip naac< Panama, dewijl bij dacht, dal bel gezicht der schatten nieuwe gelukzoekers naar hem too zoude voeren. En hij had goed geoordeeld Toen hij op zijn marsch langs do kust, Puer» to Viejo bereikt had, bracht bet schip hem Eura zag in de verovering van Peru slcchtsjeene versterking van 30 oian, onder bevel

De Volksstem | 1920 | | pagina 1