Een naar waarheid hongerende wereld 23 DE BRUID DER ZON De toestand in Duitsciiiand Naar eens ministerieels krlsis Vrijdag April 1920 De noodzakelijkheid eener Katholieke Internationale Nieuwjaarsgiften vaorZ. H. dan Paus Eene geheimzinnige verdwijning Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 JU J&. Gr XXVI» JAARGANG NUMMER 96 TT t> *7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Npffel-I'b viENivr H. Georgius Zon op4,55, onder 1,01 Eerste kwartier dan 25 IaDi liöU ddtj <7 ÖIl ivfej AAiiOia X Oi« A i*± 0 X ik - Publielt.lt bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liot Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bour.p, Parijs en tOi/^Ct.ea^r De Wereldoorlog heeft* uitgewoed, maai de rust is nog niet weergekeerd. In vel staten en steden wordt nog voortge vocht©: en gestaakt om omver te werpen watrech- staat en te verwoesten wat wordt heropge bouwd. De geesten ziin in beroering gekc men. de gemoederen worden voortdurend op gsehitst. in gewelddadige urispattingen zo». Isou dto opgezweepte driften zich te koelen, vrede heerscht er ntet en kan er met heei sc en in de zieden, omdat de liefde in de o'ren der massa uitgeleefd schijnt en deze, door ikzucht aangegrepen, nog enkel uit de liaat handelen wil Hot zijn nu niet enkel politieke bekomme ringen die den strjd ontketenen en de beroe ringen op zoovele plaatsen der wereld ver oorzaken, neen al die maatschappelijke ver wikkelingen, waarvan wij de dagelijkse he getuigen zijn, hebben eene dieperen onder grond. Onder alle mogelijke namen van bolehevisme. spartacisme, communisme, e:c baar en in het geheim gewerkt om in den wereld eene verwoesting aan te richten, zoo als de wereldoorlog er geene gekend heefi In den oorlog het is waar, werden af gruwt lijke misdaden gepleegd, maar hondarddui /enden die leden en stierven er ook in een grootsch gebaar van zelfopofferende liefde. De machten van 't verderf echter die zich thans zoeken aaneen te sluiten, willen zich meester maken, niet alleen van 't kapitaal niet alleen van zekere provinciën of kolo nu-ii. maar van alle volkeren, om een wereld rijk te stichten met nog slechts één troon: deze voor den haat, die ook het. geloof uit de harten moet rukken, de zedelijkheid zal afschaffen en in hun verbeelding ook Gods Kerk den doodsteek zal hoeven te geven. 't Was LENINE die zegde den godsdienst te haten. Niet al zijn volgelingen, hoe zij zich ook heeten zijn zoo openhartig. Vol gons het midden, spreken, zwijgen of ver bloemen zij het doel dat zij najagen, maar met dat doel, de vernietiging van liet. gods dienstig leven zijn zij het nochtans aller1 eens. Dat bewijzen trouwens de middelen die zij aanwenden. Zij en zij alleen willen re ge-eren niet alleen over het stoffelijke maar ook over het stoffelijke en geestelijk bestaan der samenleving. Socialisten en Revolut-ionnairen werken ellcen dag inniger samen, en zoo zij overal nog- tot geen gewelddaden overgingen, of deze nog niet aanpredikten, wij hebben in Rusland. Hongarie en Duitse hl and^ waar bloedrood de vlammen uil de huizen opsloe gen. en de menschen vermoord len grondr lagen, wel degelijk kunnen vaststellen, waai toe de massa vervalt, eens da.t de leiders, die in haar oogen het vlammend vuur van den haat ontstak, het bewind in handen heb ben. En toch beweren deze dat hun strijd ei enkel eene is om een beter bestaan, ee non; het. dagelijksche brood. Het is LENINE niet, noch wie van zijne geestverwanten die dat. de arbeiders verschaf ten zullen want deze leiden meer hongea- in Rusland dan waar ook. Christus daarentegen leerde de menschen den Vaderons bidden, 'tls eeri zevenkleuri ge regenboog, eene brug lusschen Hemel en aarde, eene harp met- zeven snaren, eene melodie bij den arbeid. Hij leerde ons bidden om ons dagelijksch brood. Hij sprak liet Misericor super Tur bam - uit. Hij deed wonderen door duizen dien met brood te sneizen en stelde zijne Kerk om de menigte zijn gebed voort aan te loeren. Ook zij wandelt in de voetsporen van hare Meester en trekt zich het lot aan van allen die liiden en honger hebben. Zij leert, op blikken ten Hemel en om 't dagelijksche brood op God te vertrouwen, maar ze leert ook arbeiden wijzende op Mozes' twee stee non tafelen ©n er bijvoegen zooals Leo XIII, dot «iedereen het zijne» moet geschonken worden. Nog twee duizend jaren mag de aarde be gris,an, nooit zal, ondanks alle omwentelin gen, de wereld nog in een tuin van wellus en herschapen worden. Zij die de menschen iet leerden, eerst het Rijk Gods te zoeken, uiten hunne volgelingen ook nooit al liet overige kunnen toewerpen. Zij getuigen on geloovigen te zijn, omdat ze in Gods woord dat de mensch niet alleen van brood leeft weigeren te gelooven. De massa hongert naar de eenigste hoog ste waarheid, deze van den godsdienst, die Gods Kerk als een geestelij ltbrood uitdeelt, /.ij is een stad op den berg van waaruit, in het dal des levens, het woord van troost, kracht geloof, liefde en hoop op een nooit eindigend heil binnendringt. Het Socialisme stilt de geestelijken hom ger niet, het richt den blilc naar beneden het geeft zijn verblinde volgelingen steenen in plaats van brood, doch Hii, die het brood des Leyems is, heeft niet alleen zijn volk met manna in de woestijn gevoed. Hij is onder zijn volk komen wonen en schenkt zich dagelijks als geestelijk brood aan de zielen weg. liet aardsche brood sterkt niet genoeg, het geeft arbeidskracht, maai- geen opoffe nngskracht, die iedereen noodig heeft om ujn arbeid te begrijpen, om een-goede zoon echtgenoot en vader te zijn eri den moed te bezitten trots laster en verleiding, tot in ien dood zijn geloof te verdedigen en te blij en verdedigen. Het aardsche brood vereenigt niet genoeg, liet vereenigt slechts de kinderen van een huis 'rond de familPetaiel, ctoch onze tijd heeft meer dan ooit beheofte aan verbroede ring. Die verbroedering heeft plaatst aan de H. Tafel waar de kinderen van denzelfden Va ier, zonder onderscheid in een en betzelfde- Vaderhuis ac.nzit.ten. Daar breekt de Euclia ristischen Koning, die het Venite ad mé minesuitsprak, hel Engelenbi-ood van de Maatschappelijke liefde. Zooals een kelk uit -ele druiven gevuld en een hostie uit vele graantjes bereid wordt, zoo klopt daar in Godes liuis één hart en leeft, daar ééne ziel. Het. aardsche brood beloont niet genoeg. Het socialisme verwijten we van den arbeid van den werkman niiet hoog genoeg te ach ten. Het wil hem enkel belooneri met het toon dezer aarde. Het loon, dat hem in geld wordt uitga koerd is te laag voor zijnen arbeid. God heeft de mensch vóór de eeuwigheid gescha pen en slechts* het eeuwige, het oneindige kan "de verzuchting, zijner ziel verheffen. Zooals de arbeid hem een godsdienst is, zoo is de communie hem een voorsmaak va-n het eeuwige loon des Hemels. Stechts een volk zonder Godsdienst wordt een volk der Revolutie. Daartoe leidt het Socialisme zijne volgelingen door dezer oo gen naai' een levensdoel in strijd met wat rlen godsdienst leert, te richten. Het vemie ligt de levensvreugde en toch schijnt het. in macht thans toe te nemen. Dit heeft het aan zin propaganda en orgaisatie te danken De Katholieken aller standen en landen, moeten voor het welzijn der volkeren thans ook hun toevlucht tot een kra betont wikke Üng nemen. Zij is gelegen in de door de- Ito liaansche Volkspartij ontworpen Katholieke Internationale. Dit gelukkig initiatief heeft in alle landen groote vreugde verwekt en is heslist geroepen tot wel gel ukken Waar de eenheid des geloofs de Katholieken der toee le Wereld reeds verbindt, is het. terrein ook gevonden tot oprichting eener Internationale die den tegenhanger moet worden van het naar hef anarchisme overloopende Socialis rpe. Sociale werkers de tijd is gekomen om da den daar te stellen. Al te lang hebben onze krachten van behoud en wederopbouw braak gelegen. De uiterlijke en versterkte organi satie van het Wereld Katholicisme is een 'li mgende noodzakelijkheid geworden. Daar om stuurt van uit uwe aanstaande congres sen de Italiaansche katholieken uwen broe dergroet met de verzekering uwer geestdrif tig® medewerking. Van onze Katholieke In ter nationale die onze Wereld Ae waarheid herinneren moet, zij Rome de zetel, het Va tikaan de scliutse en België de eerste steun. 17e Vervolg Deze eerste Europeesche kolonie in Peru is nog altijd om hare manufacturen beroemd, hoewel zij haren grootsten bloei sinds lang verloren heeft. Reeds den 21 September 1532 deed Pizar- ro zijne kleine strijdmacht de poort van San Miguel uitrukken, om met die handvol dap peren tot in het hart van een machtig rijk door te dringen. Het was inderdaad eene ge waagde onderneming, maar juist daarom behaagde zij aan de Spaansche avonturiers, wier dolzinnige vermetelheid geen gehoor wilde teenen aan de stem van het verstand. De marchs ging door een streek van paradijs achtige schoonheid, over heuvelen, met reus achtige wonden bedekt en door dalen van onbeschrijflijke natuurprachl. Van elke plek groud hadden de bewoners gebruik weten te makefL Een net van kanalen en waterleidin gen lag over de lager gelegen streken Boomgaarden met onbekende vruchtboomen gele korenvelden en groote uitgestrektheden vol heerlijke gewassen van allerlei soort, die in het zonnig klimaat dier gewesten weelde rig groeiden en bloeiden, wisselden elkander voortdurend af. De lucht was vervuld met den aangcn.aamsten bloemengeur. Oreral werden de Spanjaarden met wel willendheid door de inboorlingen ontvangen, dewijl zij z ei vredelievend gedroegen. Zij deden dit niet uit menschlievendheid, maar uit berekening het eenige middel toch, om hunne stoute onderneming le doen gelukken, was, de gunst der bevolking te winnen. In de meeste dorpen en in elke aanzienlijke stad was een slot of een koninklijk landgoed hel Vergadering der partijgroepen. Woenndag namiddag hadden de wandel gangen der Kamer een levendigen aanblik. Het grootste belang werd gehecht aan de vergadering der verschillige partijgroepen. In de Rechterzijde. De rechterzijden van Kamer en Senaat hielden algeraeene vergadering en naar La Nation Beige meldt, ging het er nog al hevig toe. M. Delacroix legde er zich op toe, zijne politiek te verrechtvaardigen, voornamelijk op financieel gebied. Hij nam aan, dat men van zienswijze kon verschillen, voor wat be treft de belasting op de buitengewone winsten, doch deed uitschijnen dat er absoluut geld moest gevonden worden, om Het hoofd te bieden aan de steeds toenemende lasten van den Staat. Sprekende over artikel 340, zegde hij dat hij de radikale afschaffing van dat artikel niet zou toestaan. M. Tibbaut beknibbelde hevig de politiek van het gouvernement en stelde vast, dat sinds 1918 de rechterzijde overal en in alles is opgeofferd geworden. Hij betreurt de voortdurende toegevingen van M. Delacroix. 1. Tibbaut heeft het vervolgens over de financieel© politiek van het gouvernement en bevestigt, dat de socialisten rechtstreek! op de gelijkstelling aller fortuinen aansturen. Voor wat betreft de buitenlandsche politiek heeft M. Hymans heel schoone redevoerin gen gehouden, doch tot hiertoe is er nog niets van terecht gekomen. Spreker eindigde met M. Wauters en ver klaart, dat deze overdrijft en de landbouwers zoodanig heeft misnoegd, dat het wel te vree- zeh is dat de landbouwvoortbrengst dit jaar veel minder zal zijn dan vorige jaren. M. Heyman, voorzitter van de demokrali sche groep der rechterzijde vroeg maatrege len tegen de woningsnood ep tegen de levens duurte, de regeling der produkten, de opeisching der produkten van eerste nood wendigheid en der materialen. Voor wat betreft de heropbouw van het land, vraagt hij eene hooge belasting op de inkomsten, op de buitengewone winsten en de verhooging van den taks op het kapitaal. Hij dringt aan op de spoedige stemming van de wet op de pensioenefi en de werkonbe kwaamheid. Spreker is partijganger van den achturen- werkdag, doch neemt lijdelijke afwijkingen aan op voorwaarde, dat de winsten voort spruitende uit het overwerk, zouden ver deeld worden tusschen patroons en werklie den. Artikel 310 mag afgeschaft worden, doch er moeten waarborgen in de plaats ge geven worden. M. Segers verklaarde, dat de toestand moeilijk, schier onhoudbaar geworden i«. Een driepartijdig gouvernement is enkel mo gelijk indien de overdreven eischen der socia» listen verdwijnen en plaats maken voor een regeeringstelsel, dat enkel de heropbouw van het land beoogt. Overigens een driepartijdige regeering heeft geene andere reden van be staan. M. Delacroix zegde nog dat zijne positie zeer moeilijk is en bereid is er van door te gaan, doch dat hij eerstin de Kamer uitleg wil geven en zich aan eene stemming onder werpen. Ik was reeds zinnens mijn ontslag te geven, zegde hij, doch ik heb nagedacht. Ik zal enkel op eervolle wijze aftreden Nog verscheidene andere redenaars ver langden het woord te nemen, waarop beslo- welk den Inka, wanneer hij op zijne reizen door de stad of het dorp trok, tot verblijf plaats diende. Deze ruime gebouwen ver schaften da Spanjaarden geschikte kwartieren Op den vijfden dag na den aftocht uit San- Miguel deed Pizarro in een lieflijk dal halt kouden. Zijne manschappen hadden behoefte aan rust. Hij hield eene revue en bevond, dat zijne strijdkrachten in het geheel 170 man bedroegen, waaronder 67 ruiters en en kelen, die met een geweer waren gewapend. De troepen bevonden zich in goeden staat. Na een marsch van twee dagen kwamen zij in het dorp Zaran aan, dat in een vruchtbaar dal tusschen hooge bergen gelegen was. Maar nog ontdekten zij geen enkel teeken, hetwelk hun de nabijheid van het kamp van den Inka Atahuallpa aankondigde. Pizarro zond daar om eene afdeeling ruiterij, onder bevel van Hernando De Soto, uit, ten einde den omtrek le verkennen. Een lange en bange week was voorbij gegaan, toen de Solo, door een ge zant van den Inka en verscheidene dienaars vergezeld, eindelijk terugkeerde. De gezant, die een van de edellieden des Inka's was, bracht den vreemden blanken manneneden groet zijns meesters, die hen op zijn gebied welkom heette, en uitnoodigde, hem in zijn kamp een bezoek le komen bren gen. Reeds bij voorbaat zond bij hun eenige geschenken, bestaande uit twee sierlijk be werkte steenen vazen in den vorm van vestin gen verder eenige uiterst fijn bewerkte wollen, inet goud én zilver gestikte stoffen en eene hoeveelheid gedroogd ganzenvleesch, dat, fijn gestampt en met vreemde kruiden vermengd, door de voorname Peruanen als reukwerk gebruikt wordt. De Spaansche opperbevelhebber begreep ten werd Vrijdag eene nieuwe zitting te hou den. Bij de liberalen. pe liberale Kamerleden hebben ook eene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van M. Royers. Hier werd er eigenlijk niet over ministe rieel© krisisgesproken, daar de liberalen oor- deelen, dat hunne mannen zich mets te ver wijten hebben. Bij de socialisten De socialisten hebben ook eene vergadering gehad. Er is echter niets uitgelekt over hunne beraadslagingen. zeer goed, dat de gezant van den Inka slechts als spion uitgezonden was, om de getalsterkte der Spanjaarden op te nemen, vooral dewijl hij over alles, wat hem onder de oogen kwam, inlichtingen en ophelderingen vroeg en eene diplomatische bedrevenheid toonde welke Pizarro zeer verrastte. Het gesprek had natuurlijk door middel van de zich onder de Spanjaarden bevinden tolken plaats. Pizarro gaf den afgezant rijke geschenken en droeg hem op, zijnen meesier te melden, dat de blanke mannen van gene zijde dei- zee kwamen, om als vertegenwoordigers van den machtigsten vorst der aarde, den Inka hunnen eerbied te betuigen. Tevens liet hij zich door den gezant den korsten weg naar Kaxamalka, waarde Inka zijn verblijf hield, aanwijzen, en gaf daarop zijne troepen bevel om op te trokken. Met bijna onoverkomelijke moeite slaken de Spanjaarden op eigengemaakte vlotten een breeden stroom over, en na eenige dagen kwamen zij aan den voet van de reusachtige kergketen der Andes, wear Kaxamalka moest achterliggen. De Spanjaarden meeslen over dien bergrug trekken, welks met sneeuw en ijs bedekte toppen tot in de wolken stegen. De overtocht vereischte zeven volle dagen, Menig dappere vond den dood in de diepe afgronden, en vreeselijk leden de Spanjaar den van de koude. Op die ijzingwekkende hoogten is geen leven legen de scherpe lucht bestand. Geen vogel doet daar uit zijn gezang hooren. Geen glimlacheiidc kever danst daar in den helderen zonneschijn op en neder. Het eenige dier, dat zich op die hoogten op zijne plaats gevoelt, is de sterke Condor, (grootste grijpgier) de koning der Andes LAATSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 73,243,45 M. en Mad. Lagasse de Locht, 50 Onbekend, Ruddervoorde. 5 Ter eere der Verryzenis van Christus, 10 Opdat Robert..., 5Voor eene bij zondere intentie, Steenkerke, 100 O. 8. E. W., 5 Naamloos, Luttrebais, 5 Voor de genezing mijner ziel. 5 li. H. van J., ik betrouw op u, 2 Opdat Jezus Hart heerscbe, 5 R. W., 3 H. Hart geneest mijn vader, 5; Voor Jesus, 5 Ju- sticie, 5 Naamloos, Ladeuze, 1 Eon kind van Maria, Aalst, 3 Eene familie uit Gulleghem, 20 Opdat de H. Vader ons huisgezin zou zege nen, Thienen, 2 W® Verstraeten, Gent, 3 Voor den H. Jozef, 2 P. en J., Aalst, 2 H. H. van J., Seraing, 4 R. R. O., 5 Tot ©ere Gods, 5 Om mijne genezing, Audenaerde, 5 S. M., 5'; Euphrasia Hellebuyck, Thielt, 5 P. L. M.f 2 J. P., Thienen, 1Omdat den H. Antonius..., 2; Voor eene bekomene weldaad door zyno tus- schenkomst, Wespolaer, 100 H. Hart van Je sus zegen mijn huisgezin, 5 Om mijn karakter te verbeteren, 10 Om de genezing mijner t. le lijke kwalen, 5 Naamloos, Doornik, lo Om door het II. Ilartjvan J. en O. L. V. van Lour- des, 5 Wegs Spaas Lindars, to Öt. Huibrechls- Lille, 40 Konferencie onderpastoors, Roesse- laere, 45 E. H. A. Van Caillie, 50 Mad. Van Cailtie-Serweytens, 50 Parochie Leebeke, 25 H. Vader zegeu ons huisgezin, Ninove, 3; Om eene verzoening, 1 Een vader met 6 kleine kin deren, 5 El. De Clerok, Leuven, 5 Cyriel De l«'roy, Geeraardsbergen, 5 Een trouwe lezer, Thienen, 5 Eene weduwe uit Antwerpen, 2J. N. C:, 3; A. M. D. G., Ma' onpró, 10 E. J., Sciiaarbeek, 3 A. M. C.f Etterbeek, 10 A. D. C St. Andries, Brugge, 30 In herinnering inyner lieve douden, Grand-Loez, 100 Z. E. H. Kan. Sossoii, Pesches, 50 Jufvr. Mathilde Pa ris, id., 5 Een zieke werkman, Sauvenière, 10 Parochie van Celles, (Dinant), 30; Voor mijne toekomst, 2 Instituut van Bouge, 20 H. D. V. B., RoesscTaere. 50 E. H. de Spot, loeraur, Oostende, 23 Dr on Mevr. R. Rupprecht vau Oye, Brugge, 50 E. H. Lauiot, pastoor, Waer- loos, 50 Een Vlaamsche Mechelaar, 5 Ter eere van O. L. V. van Lourdes, Brugge, 20; Naamloos, Verviers, 20; Een gepensionneerde, id., 10 W® Lahaye-RanSDunet, id.f 20 Voor 's Pauzen onafhankelijkheid, een werkman van Verviers, 2 E. D. Brugge, 20 E. M. Namen, 100 Twee familieleden voor hot geestelijk wel zijn van België, 5 Th. A» M., Thourout, 20 D. Ohain, 3 Onbekend, 1 Godsdienstige Week van Vlaanderen, 2,500Naamloos, Gent, 100; K. M. De Staercke, id., 100 G. V., id. 5 M. en Mad. Robert Hye-De Crom, id., 100; Naamloos, id., 25 ld., id., 100 Z. E. H. Kan. Boüüaert, id., 20 Naamloos, Aalst, 15 Eene dienstmeid, 2Naamloos, Erembodegem Terjoden, 2; Naam loos, Doornik, 2 M. en Mad., de Man. Brugge, 150. Totaalfrs. 77,886,45. De inschrijving is gesloten. De giften die nog zullen toekomen, zullen in het album ingeschre- von worden, dewelke den H. Vader aangeboden wordt, doch er zal geen lijst meer afgekondigd worden. Do achterblijvers sturen hunne giften aan M. L. Mallié, Sekretaris, 150, Belfiard- straat, Brussel. De polieie van St Gillis is op de boogie gebracht van eene zeer geheimzinnige zaak. Op 20 April verliet M. Holles Max-Well, geboren te Londen, sinds eenigen tijd met zijne vrouw op de Jamarlaan wonende, rond 3 ure namiddag zijne woonst, om eene bood schap te gaan doen. Hij keerde niet meer terug. Toen hij vertrok, was M. Holles drager van eene som van rond de 3000 fr. in Bel gische bankbriefjes. Woensdag morgend ontving Movrouw Holles eene postkaart met de photo van haren echtgenoot, kaarten welke M. Holles steeds op zich droeg, waarop het volgende geschre ven was Ik ben in handen .van twee Diiitschers en een Franschman gevallen. Zend mij hulp vooraleer zij.... Daar eindigde den zin, alsof M. Holles belet geworden was verder te schrijven. Mevrouw Holles her bent duidelijk het geschrift van haren man. Op de keerzijde slond geschreven De persoon welke deze kaart zou vinden, wordt verzocht te verzenden. Op de kaart was geen zegel geplakt ge worden. Zij werd te Namen gestempeld, zoo dat verondersteld wordt dat zij aldaar door den vinder in eene postbus geworpen werd. Het parket is dadelijk van deze geheim zinnige zaak verwittigd geworden en heeft reeds opzoekingen begonnen. De echtgenooten Holles leefden in de beste verstandhouding. Mevrouw Holles denkt dan ook dat haar man in een valstrik gelokt werd. Ne.i de beschuldigingen tejen Belgie In de Nationale Vergadering te Berlijn Wolff's agentschap meldt nog over de verklaring van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, betrekkelijk de volks stemming in Eupen-Malmedy Onder alle gebieden, waar volksstemming moet plaats grijpen, is de toestand bier slechtst. Op 15 April werd een vreedzame betooging van 10,000 mannen en vrouwen, die enkel om het recht vroegen aan hel re ferendum te mogen deelnemen, met ma trakken en geweerkolven uiteengedreven. De Belgen verwachten nieuwe detachementen met machiengeweren. De toestand is bijgej volg hoogst ernstig in dit gewest. Eupen en Malmedy werden, onder voor. behoud aan Belgie afgestaan, alhoewel hun Duitsch zijn geen twijfel toelaat. Alleen een handvol kapitalisten en oorlogswoekeraars spraken zich ten voordeele van een aanslui ting bij Belgie uit. Eene proteslnota, aan Belgie gericht, bleef onbeantwoord. Andere maatregelen worden door Duitscblarwl getroffen. De Duitsche regeering richl tot heel het Duitsche volk de dringende bede de bevolking dier streek te steunen in den strijd voor haar nationaal bestaan. Duitschland hoopt nog steeds eene herziening van het vredesverdrag In een intervieuw, aan een medewerker van de Vorwarts toegestaan, verklaarde de Minister van Buitenlandsche Zaken Thans meer dan ooit, heeft Duitschland het vertrouwen van den vreemde noodig. Dat is de hoofdvercischte om eene herziening van het Vredesverdrag te bekomen. Het mistrou wer» der laatste maanden is steeds niet onge grond geweest en gaf aanleiding tot gedurige verwikkelingen. Vooral in Frankrijk is dat wantrouwen onbegvenst. Wij hebben plechtig het vredesverdrag ▼an Versailles herkend door ons handteeken. Wij moeten dns vastbesloten zijn het uit te voeren, doch onnoverkomeïijke hinderpalen verzetten zich tegen onzen wil. Wij moeten dan ook eene oplossing vinden, om door eene herziening verzachtingen te verkrijgen, doch Eene eeuwige stilte heerscht over dat rijk van schrik en dood. Geen andere macht heerscht daar dan die der elementen, welke elkander voortdurend bestrijden. Het afdalen van het gebergte aan den oostkant ging met geen minder moeilijkhe den gepaard dan het opstijgen aan de west zijde. Op den zevenden dag zagen de Span jaarden het dal van Kaxamalka als een kostbaar tapijt voor zich liggen. Het was met alle voortbrengselen van den akkker- bouw getooid en weM door een helderen stroom bespoeld. In het midden van weiden en vruchttuinen lag de kleine stad Kaxamal ka. die met hare witte, door de zon beschenen huizen een juweel scheep, die in de donkere randen der bergketen was gevat. Achter de stad stegen didlte rookwolken boven het dal op het was de rook der warme baden van den Inka. Nog zagen de Spanjaarden eene menigte tenten, als sneeuwvlokken, welke mijlenver rondom het dal lagen maar dat gezicht vervulde hen met vrees en schrik. Zulk een leger hadden zij niet verwacht. Voor terugkeeren was het echter te laat. Met vliegende vaendels en prachtige wa penrustingen traden zij, in den rooden gloed der oncergaande zon, uit de donkere berg passen te voorschijn, en trokken aanstonds langzaam in slagorde op de stad aan. Geen levend wezen was er in tc vinden. De Spanjaarden hoorden niets dan de echo hunner eigene voetstappen. Kaxamalka scheen eene doodenstad. Het was den 15 November 1£32. Onverwijld zond Pizarro een gezantschap van 35 der knapste ruiters, onder bevel van zijn broeder Hernando, naar het kamp van den Inka, hetwelk door een kunstweg, die middendoor eene weide liep, met de stad ver bonden was. Het escadron reed in snellen draf over den weg door de weide, en daarna door de stralen van het kamp, waarin de Indiaanscbe krijgslieden, die door het wapen gekletter en het trompetgeschal buiten hunne tenten gelokt waren, met stomme verbazing en omzetting het ongewone schouwspel vau een ruiterstoet aanschouwden. De Inka Atahuallpa resideerde in een lust hof, dat op een ruim plein stond. Rondom dit plein liep een zuilengang, die aan de ach terzijde in een tuin uilliep. De muren ware* met helderwitte en gekleurde kalk, als mar mer bepleisterd. Op hal "voorplein voor het gebouw was een groot steenen bekken aan gebracht, waar helder water in slioomde, dal uit gouden pijpen opsteeg. Een schaar van uitgedoste Peruaansche hoofdmannen en van vrouwen, die aan het hof verbonden waren, stonden op het voorplein in een halven cirkel en met den grootsten eerbied om den Inka. De Zoon der Zon zat, op de wijze dei- Turken met over elkaar gekruiste beenen op een kussen. Zijne kleeding welke uit defiju- ste vicunawol geweven was, bestond uit een onderkleed, dat als een tuniek tot op de knieën reikte, en unku genaamd werd. Om de lenden was het met een schoon gewerkten twee vingers breeden gordel vastgehecht, waaraan de cbupsa hing, d. i. een vierkante buidel met cocabladen gevuld. Een geplooide mantel, zoo zacht als zijde, yakolla genaamd, een fijn geweven wollen doek of tulband (Hautu), met bonte en heldere kleuren, om het hoofd, geel lederen laarzen aan de voe ten en gouden ringen om de armen voltooi-, den de kleedij van den gebieder. Hij was eenvoudiger gekleed dsn zijn gevolg, maar,

De Volksstem | 1920 | | pagina 1