ZaakB oufflsrs en coosoorien Twee bandletso geknipt te Brussel Belaugrljke aftruggslarijzaafc. Doodetljk trainongeluk te Luik- Esa monsterbetooglüg te New-York tegen de levensduurte conferencie met de verbonden gouverne menten. Zij vragen, dat op de volgende osdorpen vergadering het Duitsch gouvernement uit leg zou geven en voorstellen zou doen be trekkelijk alle opgesomde kwestiën. Indien men tot eene voldoende regeling komt, zullen de /erbonden gouvernementen vólkernen bereid zijn metde Duitsche ver tegenwoordigers alle kwestie betrek hebbende op Inlaiids^e orde en het ekonouaisch welzijn van Ouitschland, te bespreken. Doch Duilschland moet verstof, dat de Verbondenen zoo eendrachtig zijn om de uit voering van het verdrag te eiscben, dan zij eendrachtig den oorlog voerden en dat hei eenige middel om Duilschland toe te laten zijne plaats in de wereld te hernemen, eene eerlijke uitvoering is der verplichtingen welke het onderteekende. De bespreking dezer verklaring was nog al belangrijk, daar M. Nitli zich tegen alle militaire maatregelen verklaarde. MM. Lloyd George en MiHerand bewezen hem dal hel noodzakelijk was, op de/en maatregel aan te dringen. MM. Hymans en Matsui sloten zich bij de Fransch-Engelsehe zienswijze aan. De Ver bondenen zullen op 25 Mei te Spa eene samenkomst hebben met den Duitschen kanselier. In Fransche kringen verklaart men zich zeer voldaan over het verloop der conferentie. Verklaringen der Belgische ministers Hymans en Jaspar. DeFransche dagbladschrijvers werden door MM. Hymans en Jaspar ontvangen. M. Hymans zegde zeer tevreden te zijn over de uitslagen der conferencie. Deze zal door haar solidariteit tusschende geallieerden in heel Europa, bijzonder in Duitschland, grooten indruk maken. Op toegevingen der geallieerden in zake uitvoering van liet vredesverdrag kan niet gerekend worden. De heerschende verstandhouding verblijdt Dns Zij was noudig voor de veiligheid van Belgie en >an de wereld. Belgie heeft Engeland en Frankrijk tot vriend. D; solidariteit van het Westersehe bloc is de beste waarborg voor België. Duitse land moet onschadelijk gemaakt worden. Daartoe is de ontwapening onont beerlijk. Deze kwestie vestigde het meest de aandacht der vredesconferentie. M Jaspar oordeelde het wensehelijk dat een Duitse!; vertegenwoordiger uilgenoodigd werd 0111 met de geallieerden te onderhande len. Alles hangt echter af, zegde hij, van de wijze hoe die onderhandeling wordt toege past. Het vertrek der afgevaardigden. Heden morgend te 11.40 ure zal M. MiHe rand .Sa» Remo verlaten, samen met zijn gevolg en maarschalk Foch. De Japanecsche, Grieksche en Poolsche afvaardigingen vertrekken per bijzonderen trein. M.Niltizal Woensdag San Remo verlaten. Hij keert langs zqe terug. PARIJS, 27 April. De medewerker van Le Journal te San-Remo, seint, dat de slot zitting van de conferencie van San Remo, aan de verbonden gouvernementshoofden of afgevaardigden, eene schitterende gelegen heid bood om hun wederzijdsche tevreden heid uitdrukking te geven. Nadat zij hct'ge- schiedkundig dokument, de verklaring, on derteekend hadden, drukten de deelnemers - zich ontroerd de hand. M. Nilti verklaarde zich gelukkig, dal de eendracht der verbondenen eens te meer op llaliaansch grondgebied bezegeld werd. M. Lloyd George drukte zijne hooge vol doening uit en zegde dat het zou te be reuren geweest zijn, moest de eendracht der ver bondenen zou verbroken worden, en dat hij nooit gedacht had dat zulk ongeluk kon ge beuren. M. MiHerand spreekt in denzelfden zin, zeggende dat hij naar San Remo gekomen was, met de verzekering dat de overeenkomst bereikt werd, doordien zij noodzakelijk was. M. IJymans verklaarde dat zulks ook zijne overtuiging was. Op traag van dezen laatste werd besloten zocht de Inka aan den Spaanschen opperbe velhebber, een gezantschap naar Kuzko te zenden, om de priesters te overtuigen, dat hij gevangenen was. Daar hij met zijn hoofd voor de welwillende ontvangst der afgezanten Lor.; stond, zond Pizarro drie zijner landge- nooten af, aan wie de Inka een quipu, om wonden met eenige draden uit de roode fianjes van den koninklijken borla, als leeken hunner geloofwaardigheid medegaf. Dit be wijs van volmacht werd bij de Peruanen met denzelfden eerbied behandeld, als in het Westen de zegelring van een vorst. De Spaansche gezanten reisden in Peru- a.msche draagbaren, en kwamen tegen het einde van December, voor het feest van den zonnestilstand, te Kuzko aan. Overal werden zij door de inboorlingen met den grootsten eerbied ontvangen. Men beschouwde hen als wezens van hooger naUmt, als echte kinde ren der zon om de blanke kleur van hun ne huid en hunne schitterende, krijgshaftige uitrusting. Kuzko. de hoofdstad van Tavantisuyu of van den navel van het rijk der vier wereld streken lag in het middelpunt van het eigenlijk Inka-rijk, meer dan 11,000 voet boven den spiegel der zee verheven, in een smal, door hooge bergen omgeven dal der Andes. Van hier gingen naar de vier wereldstreken de vier hoofdwegen van het rijk naar de vier hoofdprovinciën uit. Vooral de hoofdweg, die naar Quito, voer de, was een meesterstuk van bouwkunst. Hij was 20 veel breed, ging over met sneeuw bedekte bergen, door mijlen lange, in de dat de eerstvolgende vergadering van don Oppersten Raad te Spa zal gehouden worden. M. Sauerwein, van Le Matin, seint,dal M. Lloyd George sinds een drietal dagen geheel de Franscbe zienswijze deelde. Toen M. Nhti in de slotzitting verklaarde dat hij zich niet kon aansluiten bij de mili taire maatregelen te nemen tegen Duitschland, in geval van niet uilvoering'der bepalingen van het vredesverdrag, moes'v M. MiHerand slechts enkele woorden zeggen, om zich da- delijk sterk géSteüfid te zien eerst door M. Hymans en dan door M. Matsui. Ten slotte verdedigde M. Lloyd George ook de Fran- sche zienswijze en liet M. Nitti zijne opvat ting van kant. Een handelaar van Wolverlhem dea-laat- sten trein gemist hebbende, besloot te Brus sel te vernachten. Hij bevond zich rond middernacht in een koffiehuis der Pelikaanstraat, en kreeg er twist met drie jonge kerels, die hem zonder reden begonnen te beleedigen. Op een gegeven oogenblik werd de hande laar vastgegrepen en builen gesleept. Daar ontlastte men hem van zijn gouden uurwerk met keten en zijne brieventtescl), eene flinke geldsom bevattende, waarna de bandieten de vlucht namen. Op liet hulpgeroep van het slachtoffer achtervolgden twee policieagenten en een burger de bandieten en twee hunner konden aangehouden worden. Op het policicbureel vond men in hun bezit verscheidene voorwerpen welke onge twijfeld van diefstal voortkomen. De derde kerel, die in 't bezit was van de brieven- tesch en de gestolen juweelen wordt opge zocht. Schrikkelijk werk ongeluk In de werkhuizen van Fourmies was men bezig een hangaar af te breken, toen een deel van het dak onverwachts inslertte. Een der werklieden Adolf Applaincour, werd onder de puinen begraven. Toen men hem kon bevrijden, had de ongelukkige reeds opge houden te leven. De man was de ruggraat gebroken geworden. (Ntdere bijzonderheden). De rechterlijke brigade heeft huiszoekingen gedaan in eene villa van Vorsf, welke Pierre Bacyens, de bedrieger wiens aanhouding wij Zaterdag vermeld hebben, alsook in zijn ap- pariement, op de Leopold II laan te Brussel. Te Vorst werd eene lijvige briefwisseling aangeslagen, waaronder ook trouwbrieven, waarin de bedrieger zijn huwelijk aankon digde met de burggravin de Vauclair. Dit huwelijk moest op 20 Mei aanstaande plaats hebben. Natuurlijk was zulks wederom door den schurk uitbedacht om nog meer slacht offers ie maken. In de garage der villa vond men twee prachtige automobielen. Deze werden aange- s'agen, doch of zij betaald werden door den schurk weel men nog niet. Alles is onder zegel geplaatst. MM. P..., en D.., de twee Franscbe han delaars, de eene wonende te Marseille en de andere teTarascon, die ieder voor 100.000 fr. beetgenomen werden, zijn te Brussel aange komen en zullen met den aflruggelaar ge- konfronteerd worden. 3ES©xi© erge zaait. Het parket van Doornijk onderzoekt thans eene erge zaak. Zekeren D.., beenhouwer te Mourecourt kocht eenige dagen geleden van een landbou wer een kalf, dat aan eene ziekte bezweken was, De landbouwer verklaarde zulks aan den slachter en ontving enkel een vijftiental franken, de waarde van-het vel. 'De beenhouwer verkocht echter het vleesch en aan zulken lagen prijs, dat om zoo te zeg gen geheel het dorp van het vleesch kocht. De gevolgen bleven niet uit. Reeds s' ande rendaags werden verscheidene personen ziek en de geneesheer stelde vast dat zij door het bedorven vleesch vergiftigd waren. Thans zijn nog een twintigtal personen bedlegerig en de toestand van enkele hunner is zeer on rustwekkend. De beenhouwer is aangehouden uitgehouwen tunnels, over stroomen op han gende bruggen. Bergkloven van eene ijzing wekkende diepte waren met metselwerk opgevuld. In steile rotswanden waren trap pen uitgehouwen. Deze weg, waartegenover de nieuwere lijd nieis dergelijks kan aanwij zen, was omtrent 2000 engelsche mijlen lang en geheel geplaveid. Op zekere afstanden stonden voorraadschuren voor het leger op marsch, en herbergen voor de reizigers. Hoewel de stad zoo hoog lag, dat zij in de Europeesche Alpenstreek in de eeuwige sneeuw zou begraven geweest zijn, had zij toch, als liggende binnen de keerkringen, een gezond en gematigd klimaat. Een kleine, heldere stroom, door steenen kaden ingeslo ten, liep midden door de stad. Eene menigte houten bruggen, met platte steenen belegd, stelden de verbinding daar. De straten waren voor het meerendeel geplaveid en alle zeer lang en smalde huizen waren klein en deels van steen, deels van leem en hout gebouwd. Maar Kuzko was de koninklijke residentie plaats en de zetel van den adel, en daarom had het eeae menigte groote, schoon niet hooge, gebouwen uit groote vierkante stee nen. Tot de voornaamste behoorden de vele koninklijke paleizen met kleine, vierkante vensteropeningen. De buitenmuren waren of met bonte kleuren beschilderd, of toonden de witte steenen. In fijnheid van het steenhou- wen overtroffen de Peruanen verreweg de Spanjaarden. Alle gebouwen waren met Ychu een lang, in het gebergte groeiend gras, be dekt. maar het dak van den tempel en der pa leizen bestond uit een zeer kunstig gemaakt Maandag morgend rond 8 ure, werd Mev. weduwe Galspin, 88 jaar oud, wonende rue Bonne Femme, in de rue Basse Wez, recht over de kerk dier.Oblaten te Luik, door een tram omgeworpen en overreden geworden. Twee rijtuigen liepen de arme ©uderlinge over lichaam. Men vond nog enkel een vormlooze bloedige massa. Eea Hollandsch Oranfeboek, DES HAAG, April. Het Hollandsch gouvernement heeft aan de Staien-Generaal, een oranjeboek laten geworden, waarin eene reeks mededeelingen samengevat worden, dagteekenende van Juni 1919 tot April 1920, De onderhandelingen met Belgie, betrek kelijk de herziening van het verdrag van 1839 zullen in een andere uitgave, welke eerst daags zal verschijnen, afgekondigd worden. De dokumen'tèn in het Oranjeboek beval bobben betrek op de uitlevering aan Enge land, van de Duitsche schepen in HoHund- sche havens geinterneerd, op de doorvaart op Hollandsch gebied van Belgische schepen, op de uillevering van geinterneerd oorlogs materiaal, op de briefwisseling betrekkelijk de uitlevering van den gewezen keizer,; op de kwestie van Spitzbergen, op de kredieten aan vreemde landen toegestaan, op de leve ring van kolen aan Holland, op de Rhyn- kwestieen op de ekonomische onderhande lingen tusschen Holland en de andere ino- gendhoden. IN SIBERIE Japanners tegen Bulschewisten TOKIO, 25 April. Sinds de maand Maart was men zonder tijding te Tokio, over het lol der Japansche kolonie van Niko- laiewsk, op den stroom van Amour, daar de Bolschewisten alle gemeenschap afgesloten hadden. *Tiians wordt uit Bolschewistische bron vernomen, dat de consul en verscheidene Ja pansche onderdanen, aldaar vermoord wor den. Zoodra zulks gekend was heeft de Japan sche militaire overheid onmiddelijk eene le gerafdeling naai\ Nikolaiewsk gezonden. Deze afdeeling is op 19 April vertrokken en op 22 April te Alexandrovsk aangekomen. Zij zal'weldra te Nikolaiwsk zijn. Duizenden mannen, vrouwen, jongens en meisjes, allerlei soort kleeding dragend, heb ben te New-York Zaterdag een monsterbe- tooging gehouden tegen de levensduurte. Velen der betoogers droegen hun militair uniform. Degroolsche stoet was in afdeelingen in gedeeld bestaande uit de schoolgaande jeugd, handelsbedienden, regeeringsambtenaars, ar beiders, sportmen, kunstenaars, enz. Een verbond werd gesticht om geen nieu we kleederen te koopen en enkel de oude te dragen. Reeds 46 leden der wetgevende ver gadering van Massacbusets hebben beloofd geen twee maanden nieuwe kleederen le koopen. DE DRAMAS DER ZEE Vermiste vischsloepen Een tweetal maanden geleden verlieten negen visschersloepen Duinkerke, om in de buurt van Ysland ter vischvangst te gaan. Tot hiertoe heeft men over deze sloepen niets meer vernomen. Een staatsssleper Roi d'Ys vaarde uit om een patroeljetocht te doen, ten einde de ver misten .te gaan opsporen, doch is evenmin teruggekeerd. Onuoodig te zeggen dat de grootste onrust heerscht in de visschersmiddens te Duin kerke. Een Franscbe stoomer vergaan Te Bordeaux zijn met de Belle Isle drie schipbreukelingen van de Monte Rosa welke op 8 Maart in den Oceaan verding, aangeko men. Deze schipbreukelingen, MM. Louis Beauval en Marcel Vinot en Mej. Germaine Roseille, tooneelspelers van beroep, hadden eene omreis gedaan in Senegal en waren te Dakar op de Mónle Rosa ingescheept om naar Frankrijk terug te keeren. vlechtwerk van ychuhalmen in verschillende kleuren. Aan de noordoostzijde, op den heuvel Saksahuanan, verhief zich de sterkste der Peruaansche vestingen. Ilare torens wekten de bewondering der reizigers op. Een muur van ontzaggelijke dikte en van eene lengte van 1200 voet verdedigde den toegang aan die zijde der stad, waar boven dien de steile helling van den heuvel den aan val bemoeilijkte. Aan de andere, minder steile helling stonden twee half cirkelvormige muren, van dezelfde lengte als de eerste. Zij waren ongeveer 30 schreden van elkander verwijderd, en de grond daartusschen was zoo opgehoogd, dat zij, in geval, van een aanval, voor de hier geposteerde troepen een borstwering vormdep. De vestingwerken ein digden in den stadsmuur. Elke muur had een poort. Op de kruin van den heuvel stonden drie torens, die te zamen een driehoek vorm den. Een dezer torons was zeer prachtig inge richt en voor den Inka bestemd in den an deren lag de bezetting, welke uil edellieden bestond en door een prins van koninklijken bloedde aangevoerd werd. Onder de torens was de heuvel uitgehold, en van daar uit lie pen onderaardsche gangen naar de stad en de koninklijke paleizen. Al deze gangen waren zoo dooreengeleid, dat slechts een ingewijde er den weg kon in vinden. Het goheel torens, muren en gangen, bestond uit steenblokken, waaronder vele, die 38 voet lang, 18 voet breed en 6 voet dik waren. Deze steenen waren uit de vier a vijf legua's verwijderde steengroeven gehouwen, Een vijftal dagen later, toen het schip zich op een dertigtal mijlen van de Groene Kaap bevond stak een vreeselijk stormweder op, dat verscheidene dagen bleef duren Het schip kreeg lek, de masten waren gebroken, sein-toestellen werkten niet meer. Op 8 Maart werden de reddingsbóoten uitgezet en kort nadien verdween de Mont Rosa in de diepte. Na vijf dagen hulpeloos, zonder levensmid delen of drinkbaar water te hebben rondge- zwalpt, werd het bootje waarin de drie too- neefspefers en eenige matrozen hadden plaats genomen, door een Engelschen stoomer op weg naar Pernambuco opgenomen, van waar zij nu naar Frankrijk konden terugkeeren. Ben bravo voor den gemeenteraad van Bergen Na eene woelige bespreking, heeft verleden Zaterdag de gemeenteraad van Bergen het voorstel verworpen, neergelegd door den socialistischen schepen Roland, strekkende om op i Mei verlof te geven aan de werklie den en ambtenaar van 't gemeentebestuur. De gemeenteraad oordeelt dat het eene beraadslagende vergadering niet behoort, zich bij eene poiitieke belooging aan te slui ten, Toch zal, om de socialistische overtui ging te eerbiedigen, verlof zonder dagloon toegestaan worden aan de werklieden| die den eersten Mei wenschen afwezig te blijven. De burgeroorlog in Mexico. Een omwenteling om een nieuwe grondwet. De opstandelingen van Senora hebben een manifest uitgevaardigd, waaain zij zich kee ren legen President Garanza. Verklaard wordt dat de inwoners van Mexico naar de rust streven en een nieuwe grondwet tot stand willen brengen. Zoo het plan door het heele volk zal aangenomen en Mexico stad zal bezet zijn, zal een nieuwe voorloopige president worden aangesteld. Onderhandelingen met de opstandelingen. Een zeeding van 18 leden van het Mexi- caansch congres kwam te Nogales aan om een onderhoud te vragen met de opstandelingen en het geschil met de regeering bij te leggen. Generaal Alvarado, die namens de oproer lingen van Sonora optrad, zegde dat Carranza de goeverneurs van al de staten heeft bijeen geroepen om de revolutie te best.iijden. Nieuwe steden veroverd. Officieel wordt gemeld dat de oproerlingen Topolabampo en Guamas kebben genomen. M.de Ia Heurta heeft de verzekering gege ven dat het lever, en de eigendom der vreem- delingeu in den^staat Sonora zal geëerbiedigd worden. Meer dan 100 verklikkingen Gisteren begon voor het tweede assisenhof van Antwerpen, eene schandalige zaak van eene reeks verklikkingen, ten laste gelegd van 1. Boufflers Robert Jean Michei, student, geboren te St Gillis (Brab.) 13 Aug. 1890. wonende te Co,nticbt 2. Sehoofs Gaston Hendrik Jozel, student, geboren te Borgerhout, op 14 Maart 1899, .wonende te Berchem 3. Verswyfelen, Frans, dokwerker, gebo ren te Cappellen, op 2 Maart 1888, wonende te Antwerpen 4. Verresen Alfons Domien, opkooper van oud ijzer, geboren te Cappellen, op 14 Juli 1895, wonende te Cappellen 5. Van Goubergen Jozef, metserdiender, geboren te Herenthals, op 29 Mei 1895 wo nende te Herenthals Boufflers Robert was in Januari 1917, na eene mislukte poging, om de grens te over schrijden, door de Duiischers in hechtenis gehouden geweest tot het einde der maand Juni van he'zelfde jaar. Hij werd alsdan mits borgstelling, In vrijheid gelaten. Na de bevrijding van België, werd hij aangewezen als hebbende zich door den vij and laten omkoopen. en bij hem dienst ge daan te hebben als bespieder en verrader zijner landgenooten. De heer Ballegeer, policie-commissaris te Conticht, waar Boufflers woonachtig was, verklaarde dat hem menigmaal door den obers»-commandant, evenals door een onder zonder lastdieren over rivieren en bergkloven heengevoerd, de steile heuvels opgewenteld en eindelijk zoo kunstig aaneengevoegd, dat men aan de zijden de verbindingen bijna niet kon zien. En dat alles zonder machienen en hefboomen, alleen met menschenhannen. Daarom konden de Spanjaards niet gelooven, dat de inboorlingen het groote werk tot stand hadden gebracht, en zij hielden liet voor een werk des duivels. In de vesting was ook eene waterbron en groote magazijnen voor levensmiddelen en krijgsvoorraad. Zij heette de woning der zon. In de stad zelve, welke met hare voorsteden naar de raming der Spanjaarden, 400,000 inwoners had, dienden groote gebouwen voorscholen, die wellicht grooter waren dan in menige Europeesche stad uit dien tijd. De twee grootste dar koninklijke paleizen heetten Kokakera en Kasana. Hunne steenen muren waren zoo kunstig geemtseld, dat zij een ontzaglijk groote steen scgenen te zijn. In het middengebouw waren ruime zalen, en aan beide zijden kleine vertrekken. Alle wan den waren met gouden platen bedekt, en rondom stonden gouden figuren van men- schen, dieren en planten van allerlei soort in nissen. Al bet huisraad was van goud. Bij de vuurhaarden lagengeheele hoopen van spaan- dsrs, die zeer kunstig uil massief goud ge maakt waren. De vloertapijten en de rust bedden bestonden uit zoo kunstig geweven woflenstoffen, dat zij later door de Spaansche koningen gebruikt werden. Zoodanige palei zen waren niet enkel in grooten getale in Kuzko, macr ork in alle streken van hel land. BJW—Bwiibiiiii' «i tmiiini CTS&zHga officier was meegedeeld, dat Boufflers voor de Duitsche krjjgsoverheid spionneerde. Ook .wist heer Ballegeer, dat Boufflers, het vrij verkeer per rijwiel genoot dat hij zich ge woonlijk voor 2-3 dagen in den omtrek dei- grens begat en dat hij vrijen toegang had in de Duitsche bureelen en in de gevangenis. Het was hekend dat Boufflers bij de ge zusters Peetera te Conticb, een verdachten stap had gedaan, betreffende brieven door deze'twee op geheime wrjze naar het front gestuurd. In den beginne, erkende Boufflers alleen, dat hij met Duitsche soldalen in betrekking was geweest om handel te drijven in zijde en wol maar hij werd weldra wat nader lot het belijden zijner schuld gebracht. Boufflers bekende dan zich door den Duit- - schen agent Lambert te hebben laten gelas ten met boodschappen van Lambert, be staande in het inwinnen van inlichtingen nopens personen, die een pas voor Holland aanvroegen. Ook ging hij soms naar het gevang met Lambert, om voor dezen als tolk te dienen. Zij ambt bracht hem 500 tr. per maand op. Sehoofs was een gewezen schoolgezel van Boufflers, samen waren zij in de gevangenis te Antwerpen opgesloten. Raymond De Bie, die dienst deed als cipier in de gevangenis, verklaart dat hij Sehoofs bijzonder opge merkt heeft als zijnde een zoo geheelen mouton. ti Wanneer Sehoofs van cel veranderde, zegt de getuige, werd hij des anderendaags on- derhoord door den politzeimeister over den gevangene, dien hij den vorigen dag verlaten had. Sehoofs zou alzoo veel slachtoffers gemaakt hebben. Wat betreft Verresen, Van Gaubergcn en Verswyfelen, zij wareo ook gidsen om per sonen naar de grens te brengen. Beide laalslen bekennen dat zij door dö D'uiischers waren aangesteld om, onder meer acht jongelingen die hel leger w ilden ver voegen, in een valstrik te lokken. De eerste handelde schandalig tegenover twee Russi sche soldaten, die hij midden in een boseh te Cappellen aan hun lot overliet, nadat hij zich terdege had doen betalen. Betichten zijn dus beschuldigd le Antwer pen of elders in Belgie met kwaad opzet, voorwerpen, plans, schriften, bescheiden of berichten aan eene vijandelijke mogendheid te hebben medegedeeld -of in de handen te hebben gespeeld 't zij gepoogd le hebben deze misdaad te plegen. In ondergeschikte orde, met kwaad opzet, verschillige personen aan de vervolgingeu en gestrengheden van den vijand te hebben blootgesteld door het aanklagen van een werkelijk of ingebeeld feit. Het Hof is samengesteld door den heer graaf de Lichtervelde, voorzitterde heeren Cruysmans en De Kelder, bijzitters de heer substituut De Vooght, procureur-generaal .ie heer De Beider, griflier. Op de bank der verdediging M. Van Reeth, van Boom, Mrs Marclc, De Meyer, Smots en Bervoets, van Antwerpen. De vijf beschuldigden ontkennen alles. Boufflers, wanneer ondervraagd, bekent in dienst te zijn geweest op een Duitsch bureel alleenlijk om zij brood te verdienen, zegt hij, zonder ooit iemand te hebben verraden of aangeklaagd. Uit de stukken blijkt het echter dat hij in de aanhouding van verschillige personen betrokken werd en hij voor den Duitsch rapporten opmaakte. In 6e namiddagzilting gaat men voort met de ondervraging der andere beschuldigden. Verzw ij velen was zoogezegde - passeur voor dc Belgen. Aan de grens liet hij de jongelingen in de steek en deze Iaatslen werden alzoo aangehouden. Hij ontkent even eens ooit voor den Duitsch te hebben gewerkt. Hij is reeds eenige malen voor dieistal ver** oordeeld geweest. Verreesen heeft medogeholpen met Ver- zwijvelen. Hij ook is een kerel waarvan het gerechtelijk verleden reeds goed gevuld is. Weer een die zegt zoo onschuldig te zijn al* een lam. Van Goubergen, die op krukken loopt, heeft eveneens medegeholpen in de feilen ten laste van Verzwijvelen. Hij is nog maar (sicj 22 maal veroordeeld voor diefstal en derge lijk 1 Sehoofs die gevraagd had om laast te wor den ondervraagd, was een mouton Hij Alle waren van denzeltden fabelacutigen rijkdom, uiel slechts met schoone natuurlijke boomgaarden en bloemtuinen, maar ook met gouden tuinen. Voor de koninklijke gebou wen in het dal van Tambo was kalk gebruikt welke met goudkorrels vermengd was. Maar de trots der hoofdstad, het wonder van het rijk der Inka's was de Zonnetempel Karikancba (goudplaats). Deze bestond uit eeu vierhoekig hoofdgebouw met meerdere kapellen en zijgebouwen, en besloeg eene groote ruimte. Het geheél was door een stee nen muur omringd. Om den bovenrand van dien muur liep een gouden krans, die een el breed was. Ook had de muur twaalf poorten, welke met goude platen bedekt waren. De tempel was zoo kunstig uit steen ge bouwd dat de Spanjaarden verzekerden, dat er in Spanje slechts twee gebouwen waren, welke daarmede konden wedijveren. Het dale bestond uit hout en ychuvlechtwerk. De bin nenwanden, de zolderingen, de kornissen, de vloeren, de zuilen, en de deuren waren ge heel en al met goudplaten bekleed. Langs dea wand zaten, op twaalf gouden tronen ëa rijk opgetooid, de gebalsemde lichamen van de overleden Inka's. Het beeld der godheid was een menschelijk gelaat, door ontelbare lichtstralen omgeven, en gegraveerd op eene met smaragden en andere edelgesteenten bezaaiden gouden plaat van ontzaggelijke grootte. Naasl den Zonnetempel stond de kapel van de Maar>, welke de zuster en de gemalin der Zon en de moeder der Inka's was, gelijk de Zen hun vader. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2