MARIE WIELAND 2Ü Het proces van Maubeuge. Donderdag Mei 1920 Toestand in Rusland Provincieraad van Oost-Vlaandoren. De 120 gsfusiljeerden van Rosslgnol. De Productie Bouwmaterialen in de S- I. C H. Bernardinus Zon op4,14, onder7,30 I Eerste Kwartier den 24 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 105, Gheapside, Londen. XXVI* JAARGANG NUMMER 118 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 H> Cr J3 I_i A. H> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Gendt De ekonomische nood, in -welken Rusland ziek bevindt, komt voo^t, zoo beeft Kerenski in bet Russisch blad Ekonomilsheskaja Sebin (Ekonomiscb Leven) geschreven, hoofdzakelijk veroorzaakt door het gebrek aan brandstoffen, en de ont reddering van het vorvoer. Bijvoorbeeld De Moskouwor tram bezat in 1917 nog 1000 waggons, in 1918 nog 390 en in 1919 nog enkel 150 die bruikbaar waren. Van ongeveer 110,000 werkpaar den die Moskou nog had in 1917 wa ren er in April 1918 maar 21,000 en in den herfst van 1919 maar 8000 meer over. De levensmiddelen waren in Sep tember 1919 te Moskou per kilo brood 110 roebelssuiker 560 roebels zout 230 roebels boter SOO roebels 1 baring 100 roebels thee 2500 roe bels schoenen 1500-5000 roebels. Do bevolking van St-Petersburg is sedert 1917 met 60 0/o verminderd. In het voorjaar van 1918 was het geboortecijfer met 200 per cent ge daald liet sterftecijfer met 300 per cent gestegen. Hoe bet in do nijverheid gesteld is kan men opmaken uit bot volgende In 1915 werkten in Rusland 250,000 getoitwen in het jaar 1919 nog enkel 18,000. Op 1 Januari waren in Moskou, ■hot middenpunt der weefnijverheid nog 50,000 wevers aan 't werk in September 1919slechts nog 15,000. De metaalnijverheid van St-Peters burg ligt volkomen stil van 150,000 arbeiders in vredestijd waren er in 1919 nog 8000 aan 't werk. De uitgaven van den Staat stegen in omgekeerde verhouding voor bet eerste half jaar van 1918 beliepen ze 763 millioen roebels, voor het tweede halfjaar 5 miljard roebels en voor liet lc halfjaar 1919 klommen ze tot 15 miljarden roebels. Reeds lang beeft de Sovjetregeering do meeste barer koinmunistische be ginselen laten varen en is teruggeko men tot het oude stelselloon bij overeenkomst, loon met premiën of stukwerk on zelts arbeidsdwang, ten deele onder aanwending van vormen, welke het oude regiem niet kende. Maar dat kan den toestand niet red den, daar Rusland volkomen van het overige der wereld is afgesloten in dien er geene Verandering komt moet die toestand toenemend verslechten. af: ifc Onder dodelijk gebied gaat het niet beter. Do gekende kadottenaanvoer- der Jozef Wladimirowitsch Hessen schrijft Alle gedachton, allo krachten zijn vervat in de eonige bekommernis het eene of bet andere tot fantastieke prij- 8" Vervolg. Met betraande oogen staarde Marie hen aan. Juffrouw Marie, u heeft niets te zeggen wij hebben vacantie. Hoera! Eugene, kom alle dagen riepen zij. Al haar gezag was verspeeld. Eugéne schaterde het uit van lachen hij wilde zijn arm onder den haje streken, doch zij rukte zich los en ging naar de deur, vast besloten bij eene der dochters haar beklag te maken. Foei, Eugene, wat gedraagt gij u weer flauw, riep cenc stem. De kinderen stonden even stil, en Eugéne kreeg 'een kleur. 0 Leuis, zeide hij lachend, kom, help mij die arme kinderen een weinig va cantie te geven. Zijtgijgek. Ik ben zoo dwaas en zoo kinderachtig niet. Alle schuld zal op Marie neerkomen Ik had meer achting van u ver wacht voor een meisje, dat zich met zooveel zelfopoffering toewijdt aan de opvoeding van uwe zusjes en broeder. Jongen, Louis, ben jo weer aan 't pre ken geef me je sigaar eens. Kom naar buiten en laat de kinderen injsvrede Freule \Yieland is geen meisje, dat gij moedeloos togen moet. Oelt 't wos maar een grap. Die haar duur zal te staan komen vandaag is 't haar onmogelijk verder met de leerlingen klaar tc komen, en haar gezag is misschien voor cenige maanden verdwenen. Mallepraat 'i is de moeite nog al, om zen te verkoopen bet eene of het an dere afgelegde kleedingstuk en daar voor, ook tot zulke fantastieke prijzen aan eenige levensmiddelen te geraken. Dezo toestand die nu reeds zoo lang duurt heeft het Russische volk ziels krank gemaakt. Er zijn in Sovjet-Rusland bijna geene normale menschen meer, die hun verstandelijk evenwicht bezitten, en hierin ligt een groot gevaar, dat niet toelaat de verdere ontwikkeling der dingen te voorzien of te bereke nen. Is er hoop dat er hulp zal komen om die ellende niet te doen eindi gen in eenen oogwenk, want dat is onmogeliijkmaar om ze te ver zachten en stilaan Rusland weer op te beuren. Misschien wel Het Amerikaansch blad van New- York de «New Republic schreef onlangs het volgende Een dicht net van handelswegen stelde voor den oorlog de uitgestrekte landstreek van Rusland en Duitsch- land met het overige der wereld in verbinding. Alle draden zijn nu ver broken. De blokkeering van Rusland ba- rooft de Europeesche volkeren van Russische voortbrengselen graan, huiden, vlas, kemp en timmerhout, die van hunnen kant de markten niet kunnen beroiken voor hunne schei kundige voortbrengselen, jjeweefsels, metalen en machienen. De Opperraad (der Bondgenooten) stand voor een wankelend Europa hij hoeft het geheel in den afgrond go- stooten. Verder zegt het blad dat hoogst- noodig, in het belang der geheele we reld vrede moet gesloten worden. In een vorig nummer hebben we verzet aangeteekend tegon een boek van den Engolschman Keynes, pro fessor bij de Iloogeschool van Gain- bridge, omdat hij zegt dat België de geledene schade overdrijft. Het boek van dien Engelscheri ga- leerde maakt echter grooten opgang in Engeland on in Amerika. Keynes zegt dat eene herziening van het vredesverdrag van Versailles hoogst noodig en dat hulp moet ver schaft worden aan het noodlijdende Europa, hij middel eenergroote lee ning waarvan Amerika den lioofdlast zou moeten dragen. Hij besluit als volgt De wereld kan niet genezen, als de Russische voorraadzolder van levens middelen en grondstoffen onbenuttigd blijft. Het oplossen van die opgave blijft voorbehouden aan denDuitschen ondernemingsgeest en de Duitsche inrichtingskunde: Die twee faktoren moeten uit kracht zooveel geschreeuw le maken over eene aardigheid. Laat zulke aardigheden maar liever achterwege. Bedenk,Eugène dal zij geheel op zich zelve slaat. Nog uw papa, noch uwe mama zijn toch niet thuis. Mjar waarom willen ze geen vacantie aan haar leerlingen geven, als ik 'l zeg Papa en mama zijn tocli niet thuis. Omdat ze te veel plichtbesef heeft, Eugène Gij hebt haar de opvoeding der kin deren niet toevertrouwd. 0 Louis wat gaat dal preken je mooi af, sprak luitenant Helmond, die juist had aan gescheld. Wat is er gaande Louis zweeg hij wilde zijn neef in geen slecht daglicht brengen, doch Eugène sprak zelf vrij oprecht. t Is juist zoo iels Van Gavet'en-achtigs, om daar zooveel geweld over te maken, zei Max onverschillig. Louis glimlachte en vroeg zijnen beiden neven of zij een likeurtje bij hem op de ka mer wilden drinken. Dankje, je bent veel te kwaad, ant woordde Max. Kom Géne, gaat met mij wandalen, om je wat te verstrooien over de geduchte vermaning, die je ontvangen hebt, Bonjour, baron Én zij verwijderden zjch. Louis had gelijk. Marie kon dien dag en den volgenden niets van hare leerlingen ge daan krijgen. Eindelijk zegepraalden hare zachtheid en volharding over hunne ondeu gendheid. Zij maakten waarlijk goede vorde ringen, en dit was een spoorslag om met lust van eene internationale opdracht de voortbrengstkracht van Rusland weer herstellen. Het is in ons(Engelsch) belang den dag te verhaasten op weikeu Duitsche vertegenwoordigers en inrichters de mogelijkheid zullen zien, in elk Rus sisch dorp, de ekonomische ingang stelling te bewerken. De Provincieraad van Oost-Vlaanderen wordtin buitengewone zitting bijeengeroepen tegen Vrijdag, 31 Mei, 11 uur. In deze zitting zal de Provincieraad zich bezig houden met volgende onderwerpen 1. Voordracht van kandidaten voor de plaats als ondervoorzitter bij de rechtbank van eersten aanleg van Geut 2. Aankoop langs rechterlijken weg door de provincie van het Casino, te Gent, wegens openbaar nut 3. Verslag aan den provincieraad aangaan de de door de Bestenaigc Deputatie getroffen maatregelen met het oog op het inrichten der provinciale middelbare landbouwscholen 4. Verslag aan. den provincieraad aan gaande de door de Bestendige Deputatie ge troffen maatregelen tot het inrichten van het provincietoezicht op het vakonderwijs 5. Gebeurlijke tusschenkomst der provin cie in de herstellingskosten der vrije schoten gelegen in de door 't land aangenomen ge meenten 6. Verzoekschrift van den Kunst- en Letter kundigen kring, te Gent, om een toelage van 15.000 Ir. ten laste der provincie te bekomen tot het bouwen van een tentoonstellingszaal 7. Benoeming van steno-typisten bij den provinciedienst 8. Voorstel tot aankooping van een huis te Dendermonde, om voor justiciepaleis te dienen. Voor c9@ gepenslonneerden van den G. C. B. en de Wost-Vlaamsche Spoorwegen Ten einde de rechten te kinnen bepalen van de ambtenaren en beambten van den Grand Gentral Bels^!»en de Spoorweg maatschappij van West-Vlaanderen (Chemin de fer de la Flandre Occidentale), die op pen sioen weiden gesteld na de overname door den Staat, alsmede van hun weduwen en kinderen minder dan 18 jaar oud, zulks in verband met de toekenning van de rente die bun kan toegestaan worden krachtens de wet houdende herziening der pensioenen, worden de belanghebbenden verzocht aan den Minis ter van Spoorwegen, Zeewezen, Posterijen en Telegrafen. Algemeen Secretariaat, Henri Beyaertslraat, 12, Brussel, een aanvraag te sturen met aanduiding van hun naam, voor namen en woonst, de samenstelling van hun gezin en het ambt dat de gepensionneerde of overleden agent laast bekleed heeft. Verscheidene bladen hebben aangekondigd dat de plechtige wederopgraving en over brenging van het stoffelijk overschot der 120 gefusiljeerden van Rossignol, (pr. Luxem burg) die thans op het kerkhof te Aarlen rusten, tijdens de Sinkxendagen zou geschie den. Men verzoekt ons dit bericht tegen te spreken. Deze plechtigheid zal eerst einde Juni plaats vinden de juiste datum cn bijzonder heden over de betoogingen te dier gelegen heid zullen later medegedeeld worden. voort te gaan. De leerzaal, die haar eerst eene hel had toegeschenen, werd haar nu eene zeer aangename plaats, en zij zou voor geen geld hare levenswijze met die van Lucie of Adële verruild hebben. Overigens was ha e positie in huis verre van aangenaam. Zij was meer eene gouvernante, een loontrekkend persoon, dan een kind des huizessoms mocht zij meegaan naar Artis, naar 't Park, naar eene komedie of een concert, doch steeds in eene kleeding, welke veel verschilde van die harer nichten. Bij Gasperine alleen vond Marie immer een warm kloppend hart. Er is een schepsel ten minste in de wereld, dat belang in mij stelt, dacht Marie. Geene oogenblikken waren 't verlatene kind aange namer dan den Zaterdag avond in Gasperi- ne's huiselijk vertrek, als zij beiden (soms was Delphine er ook bij en Louis, die alle Zondagen te Amsterdam kwam doorbrengen, aan de marmeren tafel in vroolijke gesprek ken zaten. Nu en dan nam Gasperine haar mee naar hare armen hier was zij getuige van de edele, belanglooze zelfopoffering der freule. En dat zou huichelarij zijn Neen, dan was de schoone Max eerder een lasteraar Toch was hij dit niethij meende waarschijn lijk, dat alles bij de Van Gaveren alechts klatergoud was, en hield het voor zijn plicht, het argelooze meisje tegen hunne vriendschap te waarschuwen. Nu zij zijn raad echter in het geheel niet opvolgde, meende hij haar met dezelfde afgemetenheid te moeien behan delen, w^lke hij altijd voor de Van Gaverens aan den dag legde. Lucie en Adelaide lieten Marie links liggen, sedert deze, zooals zij het UIT CONGO TERUG. Aankomst der Albertville Dinsdag namiddag, ten 1 uur, is de Con- goboot Albertville - in onze haven aange komen met 173 passagiers van eerste en 113 van tweede klas. Te La Palice waron reeds een 70tal passagiers ontscheept. De terugreis is zeer voordeelig geweest. Een der passa giers, M. WysenbroBckx, is plots overleden en naar gewoonte werd het lijk aan de zee toevertrouwd. Op de reis van Antwerpen naar Congo, heeft de Albertville van La Palice tot Teneriffc met aanhoudende stormen te kam pen gehad. Op die reis zijn drie zwarten be~ hoorende tot de bemanning overleden. De - Albertvillebrengt ongeveer 3000 ton koopwaren mee, waaronder allerlei kolo niale goederen en 400 ton ivoor. Na de lading te hebben gelost, zal het schip waarschijnlijk in de droge dok gebracht worden. Passagiers hebben bijzonderheden mede gedeeld over de 48-uren staking die in Congo van 12 tot 14 April heeft plaats gehad. Ge heel het Staatspersoneel alsook het dienst personeel der ijzerenwegen was in de staking begrepen. Het was eene zeer kalme staking, die ein digde zoodra het bericht was toegekomen dat de regeering voldoening gaf, 't is te zeggen erkenning hunner vereeniging en verhooging van de vergoeding voor het dure leven, dat gebracht werd op 7200 fr. in plaats van 2400 Tijdens de staking werd de Post vanBoma door de troepen bewaakt en bevel was gege ven te schieten op allen die het zouden wagen binnen te dringen. Ook waren Borna en Matadi tijdens de sta king 's avonds zonder licht. Het derde punt der eischen, namelijk de kwestie der pensioenen zal geregeld worden bij de komst van den minister van koloniën te Boma. DE VAL vAtrA^TWERPEN. Eene dagorde van den minister De lieer Janson, minister van Landsverde diging, brengt ter kennis van het leger een dagorder, waarin hij zegt, dat bet onderzoek betreffende de overgave van Antwerpen afge- loopen is. De werken en de bewapening van -deze piaals beantwoordden niet aan de middelen, waarover de vijand beschikte. Ondanks de pogingen van het opperbevel, om dien toe stand te verhelpen, was de overgave toch onvermijdelijk. Daarom liet men Antwerpen door het veldleger ontruimen. Luitenant-ge neraal Deguise, gouverneur der versterkte stelling, tferd aldus in de verdere verdedi ging verlamd. De Koning draagt den minister op ter ken nis van het leger te brengen, dat luitenant- generaal Deguissc alle middelen uitputte voor de verdediging en zich bij de overgave naar de militaire wetten heeft gedragen. Wij vernemen dat de productie van bouw materialen in de steenbakkerijen en werkhui zen van de Nationale Maatschappij der Bouwnijverheden in Belgie (Socièté Nationale des Industries de Contruction of S. N. I. C.) dit jaar val bedragenBaksteen 625 millioen stuks Dakpannen 18 millioen Blauwe steen 20.000 kul* meters 9.600.000 kas- seisteenen 11 000 kub. meiers marmer 36 000 v. m. schaliën 70.000 ton cement 1.500.000 ceramiektegels. Voorts zijn er aan gewapend beton voor 15 millioen frank wer ken aan den gang. uitdrukten, in Gasperine's klauwen was ge vallen. Eugène maakte weinig gekheid meer Tante was iets beleefder tegen haar dan te gen juffrouw Augusta de huishoudsteroom sprak haar bijna nooit aan, evenmin als hij het zijne dochters deed. Zoo verliep de wiiP ter, en de zomer brak langzamerhand aan. IV. De famillie van drongeien De heer Van Nieuwenburg, zijne vrouw en de twee oudste dochters waren uit logee- ren op een buiten nabij Haarlem. Hel buitengoed Nieuwenburg werd verbouwd, en daarom betrok men het dezen zomer niet! Marie en de vier kleine kinderen woonden allen met juffrouw Augusta en de bedienden in'tgroote huis; want Gasperine maakte met Louis een reisje langs den Rijn, Gaarne had zij hare jonge vriendin met zich genomen met zich genomen, doch biervan kwam niets. Zij was al te oumisbaar bij de kinderen, meende tante. Zoo was ze dus alleen, nage noeg zonder eenige aanspraak, in het grootu Amsterdam. Eens, dat zij eenzaam op hare kamer zat, drukte die verlatenheid haar meer dan anderszij gevoelde zich onuitsprekelijk neeslachlig en vol van een niet te verzetten afkeer voor hare tegenwoordige pocitie. Een bediende trad binnen met de boodschap, dat er een heer was om freule Wielaild te spre ken. Wie kan dit wezen, dacht bij, een van mijne kennissen uit Java Hoe liet zij, zelden kwam een bezoek meer gclegert. Marie keek nog even in den spiegel Gisteren heeft de Fransche krijgsraad uit spraak gedaan in zake de overgave van Maubeuge. Na het rekwisitorium en de pleidooien, stond generaal Fournier, de bevelhebber van Maubeuge recht en las volgende verklaring af Wij hebben Maubeuge verdedigd met geheel ons hart, met geheel onze kracht. Er zijn fouten begaan, er is verzwakking geweest Dat bewijst eens le meerdat er in moderne oorlogen, noch vestingen noch menschenma- teriaal uitgevonden worden. Nu een woord over mijne ongeluksgezel len Generaal Yille heeft de zwaarste taak gehad. Hij heeft ze tol het einde loc vervuld, overeenkomstig met mijne bevelen. Hij heeft mij alle voldoening gegeven en geheel zijnen plicht gedaan. Charlier en Magnien zijn misschien wat te vroeg vertrokken, doch welk bewonderens waardig gedrag hebben zij gedurende den oorlog beloond en hoeseer benijd ik hen, dat zij hun land tot de eindzegepraal konden dienen. Leroux, Renaud, Saulnier d'Anchald, hadden voor zending de forten te verdedigen tot zij verpletterd waren. Mijne Hceren, sinds 1914 is het waar gebleken, dat vestingen niet meer kunnen weerstaan aan de nieuwe aanvalstuigen. De kanonnen hebben op de vestingen de besliste bovenhand behaald. De taak dezer drie offi cieren scheen dus de krachten te boven te gaan en toch hebben zij zevolbiacht voor wat betreft de forten van Saris, A eronfontaine en Levedun, welke nog slechts puinhoopen waren toen zij ontruimd teerden. Mijne ondergeschikten hebben hunnen plicht gedaan. Aan u, tc overwegen of de overste ook zijn plicht deed. Deze krachtige verklaring van generaal Fournier wordt op luide toejuichingen ont haald. De andere betichten verklaren niets meer le zeggen te hebben en het Hof ver wijdert zich om te beraadslagen. Na eenige minuten keert het Hof teaug en spreekt de zeven betichten, generaal Four nier, generaal Villa, kolonel Charlier, kom- mandant Nagnien, komniandant Leroux, kapitein Renaud en kapitein Saulnier d'An chald, vrij. De aftruggelarij ten nadeele van het Nationaal Comiteil Nadore bijzonderheden Wij hebbèn in een vorig nummer reeds gesproken over de aftruggelarij van 30.000 f. kleedingstukken ten nadeele van het Natio naal Komiteit gepleegd, door zekeren T..., schoonzoon van een dorpsburgemeester uit het Oudenaardscbe. Ziehier nog eenige bijzonderheden. Op 13 Mei vernam M. Norré, ofticier der rechterlijke brigade te Brussel, van twee zij ner beste speurders, M.M. Tilmanl enVranc- ken dat verdachte koopwaren berusten op eene kamer van een huis der Pylstraat te Molenbeek, bij zekeren Edward R..., voet man. Eene huiszoeking werd daar gedaan en men vond er 28 stukken geweefsels, ieder van 40 tot 45 meiers, 200 omslagdoeken en een honderdtal kinderkostumen. Daarbij vond men op het gelijkvloers nog zeven groote kisten schoenen. Al deze waren kwanten van de magazijnen van het Nationaal Komiteit. Groendreef. Edward R... ondervraagd, verklaarde dat deze waren op 23 en 30 Maart van het Natio- of het haar goed glad, en 't kraagje rechl. zat, en begaf zich toen naar de voorkamer een onbekende bevond zich daar, en bezag met de grootste aandacht de schilderijen, die aan den wand hingen Zijn.uiterlijk was hoogst fatsoenlijk, en zijn gelaat, hoewel niet fraai, maakte den aangenaamsten indruk. Freule, begon hij zeer beleefd, ik heb de eer mij aan u voor le stellen als Varmnns. Varmans..,.? neef van mevrouw Van Drongeien, die mij gier gezonden heeft om u haar ver langen over te brengen, u eene visite te maken. Mevrouw Van Drongeien Is zij dan bier Dat doet me bepaald genoegen cn mijnheer Pardon, die is op reis overleden, kort na hun vertrek van Java. Wil u geen plaats nemen, mijnheer Varmans Zoo I Is aan boord gestorven f Ocb, 't was vooruit te zien, dat de goede man 't niet lang zou maken. En mevrouw "en de kinderen, maken die 't wel. Dank u Tante ziet er kapitaal dc kinderen ook, ofschoon Jantje wat gesuk keld hoeft. Waar woont uwe tante Als 't niet te ver is zal ik haar morgen eens gaan opzoeken. Even den hoek om, freule, in de Vij zelstraat, N" 26. Dan kom ik slelleg. Zij logeert zeker bij uwe familie, niet waar Dat is te zeggen... neen freule Mijn oude heeft eene galanteriezaak op den Nieu- wendijk, cn daar we op 'toogenhlik geen

De Volksstem | 1920 | | pagina 1