De toestand in Duitschland Zaak Jamar, Lnys.Lonpevillo Mahlinan en Splinprd Een hols geplunderd te Schaarbeek. Doodslag te Laarne. De toestand in Frankrijk Belangrijke diefstal te Brussel Jiaa'JK' miteit naar ziin huis gevoerd werden, op aanvraag van een herbergier der Boude* wijnlaan. pugeep J... Een genaamde Albert J... lan Hilléfceifl, beweerde deze waren van pel Nationaal Kómiteil gekocht te hebben en Eugeen J..., moést ze foor zijne rekening verkoopen. Op 13 Mei had J... reeds voor 20.300 Ir. verkocht aan versehllige personen. Zoo wer den op eene plaats 23 stukken geweel'sels en ees stukken flanel teruggevonden. Andere waren zijn per schip naar Gent gebracht. Zooals wij ie?ds zegden werden al deze waren door het Nationaal Komiteit afgeleverd op naam van het gemeentebestuur van Hille- gem en moesten dienen voor de bevolking. Hét was Albert T.., schoonzoon van den bur gemeester, die voorzien van officieele papie ren der gemeente, de waren in ontvangst nam. EugeenJ.., is zijn medeplichtige, Albert in het gevang van Vorst gaan vervoegen Eene som van 10,300 fr. door de plichtigen in eene bank neergelegd, werd ook aange slagen. Dinsdag morgend werden nog 5000 meters flanel en 200 lijfrokken teruggevonden Dear meest al de afgetruggelde waren te ruggevonden zijn zullen noch bel Komiteit, noch de gemeente Hilïegem schade lijden. Eene geheimzinnige zaak te Tliuin De wijk van de Maladrerie, te Thuin, werd verleden nacht in opschudding gebracht door het hulpgeroep eener vrouw. De geburen snelden toe en vonden in de keuken der echt- genooten DeivLne, het lijk van den man in een broeden bloedplas uitgestrekt. De man was de keel doorgesneden. In de keuken lag alles overhoop geworpen en van de koerdeur was eene ruit gebroken. Naast het lijk stond sen en mer waarin bloedig water stond, het geen scheen aan te duiden, dat de moordenaar er zijne handen in gewasschen had. Een dolk 'ag op den keukenvloer. De vrouw van het slachtoffer legde uit, dat bandieten in huis gedrongen waren, den man de keel hadden doorgesneden en daarna de vrouw hadden aangevallen. Zij was er in gelukt te ontsnappen en op haar hulpgeroep waren de moordenaars gevlucht. De gendar men, verwittigd door zekeren Réné D..., kwamen weldra ter plaats om de noodige vaststellingen te doen. D...en vrouw Delvigne werden langdurig ondervraagd en daar hun ne verklaringen vei dacht voorkwamen,wer den zij aangehouden. De gendarmen bevonden ook, dat het bloed dour het slachtoffer verloren, reeds gestold was, zoodat de misdaad minstens eene halve uur ie voren moest gepleegd zijn. Daar het in de buurt algemeen geweten was dat D. betrekkingen had met vrouw Delvigne, ver onderstelt men, dat de ellendelingen den man vermoord hebben en dan alles in de keuken sci.iklcn om aan eene bandicterij te doen gelooven. Het ondeizoek wordt voortgezet. Doode.ijk onijeluk te Oostakker. Op de wijk Zcvenslerre, bad Maandag na- middag een erg ongeluk plaats. Aldaar, is men ivzig met hung-aars op te richten rojid '2 1/2 lire stortte' een" dei' hangaars in, eén. aehlal werklieden onder de puinen bedelven de. Spoedig daagde hulp op de slachtoffers werden uit hun netcli^en toestand gered. On gelukkiglijk had reeds een hunner, den 28 lari.e Benoni Spiuyt, wonende te Tcrdonck, gehuwd en vader van een kind, opgehouden te leven. Vier andere werklieden hadden ook kwet suren bekomen deze konden na verzorging huis* aarts keeren. liet lijk van Benoni Spruyt, werd door de zorgen der policie naar het duodenhuis van Oostak ker overgebracht. Een goede klient. li gendarmen van Havré* ontmoetten in h'bo.i:!i twee kerels van Houddeng-Ameries die op een stootwagen een duizendtal meters telefroondraad, welke zij afgesneden hadden vervoerden Beiden werden aangehouden. Een hunner is a.iii zijn proefstuk niet, daar hij reeds 122 maal t eroordeeld werd. De draaddieven z:jn in het gevang van B t_ en op esloten. kaïwrs open hebben, is tante boven eene jongejuflVouwenschool terechtgekomen, 't Is een goed kwartier, vriendelijke menschen tante is er zeer tevreden. Hoe bevuil 'l haar hier Zij beeft nog winter doorgebrachtdus dan zal ze nog geen idee hebben van de kou. O, 't klimaat slaat haar tot nu toe zeer aan, ofschoon ze lich niet met de levenswijze kan vereenigen. U is hier ook nog niet lang, freule Laat eens kijken. Ik ben in November aangekomen en nu hebben we Juni, dat zijn acht maanden. Tante is nog pas sedert drie weken hier Ze had al dikwijls lot mij gezegd Frits, je moest eens informeeren waar juffrouw Wie- land woont nu wist ik wel, dat bij mijnbeer Nicuwenburg een Indisch nichtje aan huis was, maar ik dacht, dat zijn toch twee ver schillende namen, en 'l kan daar toch niet zijn, dat die dame het juist was. Ik vroeg aan een kennis of hij u ook kende. Jawel, zeidc deze, dat is eene nicht van den heer Nicuwenburg, freule Wieland. Nu, ih ben uwe tante wel dankbaar, dal ze nog zoo aaq mij denkt. Zeg haar, dat ik morgen zeker kom. Zeer verplicht, freule Ik zal 't baar nog vanavond zeggen. Het is mij aangenaam, met u kennis te hebben gemaakt. Tot genoegen, mijnheer 1 Tot morgen dus, freule Zeker Mijne groeten aan de familie. - Ken heel beleefd jongmensch, dacht Marie, nadat bij haar verlaten bad. Ik ben iMoorddadige stierengevechten Uil Madrid wordt gemeld dat de volksge liefde toreador ofte stiei-cnbevechter Gallilo, in de arena van Tnlavera de la Rei na door eetl stier gedood werd, Gallilo kreeg een hoornstool in den buik. Dadelijk werd hij door zijne gezellen opge nomen, doch hij bezweek terwijl men hem naar het gasthuis bracht. Gallilo was de beroemdste toreador van geheel Spanje. Hij was 26 jaar oud. Het be gin zijner loopbaan was zeer moeilijk, doch thans trok hij 8UÖ0 pesetas per stierenge vecht. In eenige jaien tijds bad hij meer dan vijf miljoen pesetas gewonnen. Eenige minuten voor Gallito getroffen werd kreeg een picador een hoornstool in de borst. Zijn toestand is hopeloos. Te Ma arid en te Se villa verschenen de bladen met bijzondere uitgaven over de dood van Gallito. Vijf aanhoudingen Na den wapenstilstand stelde Mr. D.., van Brussel een rijk bemeubelde woning aan de Robianstraat, te Schaarbeek, ter beschikking van het Ffarisehe Roode Kruis. Eenige maan- den geleden vertrokken de hospitaalsoldaten naar hun land en de toeziener bad de sleutels van het gebouw aan vrouw J. D. overhan digd. Toen de eigenaar twee dagen geleden de woning bezocht, bleek het hem dat het grootst» deel der meubelen verdwenen was. Dadelijk verwittigde bij de policie-oflicier Vandermeulen, in het bureel der Thiefry- straat. De bijzondere agent D'Hondt wei'd in den omtrek op post gezet en verraste Maan dagavond drie kerels, welke het huis binnen traden. De agent waarschuwde den post. Men stuurde eenige helpers, cn in de woning hield men de drie mannen aan en weldra nog een vierde, die buiten met een handwagen wacht te. Twee kerels woonden te Schaarbeek en de anderen, vader en zoon, te Evere. Dins dagmorgen nam men de vrouw J. D. gevan gen. Bij een huiszoeking vond men de meeste meubelen, voor een waarde van 20.000 fr. terug. Het onderzoek duurt voort. Treinontriggeling. Dinsdag is te Blanmont, lusschen Gem- bloers en Oltignies, een koopwarentrein ont- riggeld, waardoor alle verkeer tusschen Gembloers en Oltignies versperd is. Er zijn geene persoonsongelukken, doch de stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. De expresstrein Luxemburg Brussel is te Gembloers naar Fleurus moeten gericht wor den en zoo naar Brussel gestuurd, al waar hij met meer dan anderhalf uur vertraging aankwam. De oorzaak daarvan is naar het schijnt, dat wanneer een expresstrein een omweg moet doen, de expresstrein - banlieue of lokaaltrein wordt op het buitengewoon deel der reis. Er zouden inderdaad le veel dienst - telegrammen moeten verzonden worden, om de verschillige statiën ie verwittigen -waar de express zou doorrijden. Nu blijft de express trein in die statiën staan om zelf te zeggen. dat hij er is Zondag avond, na de beesten gevoederd te hebben, ging de landbouwerszoon Van de Velde, van Laarne, een pintje 'drinken in eene naburige herherg bij Heirbaut in de Rivieringstraat. Hij speelde er Vogelpik met zekeren De Véirman, van Ertbuur. Rond 11 ure ont stond er geschil nopens de punten tusschen de twee spelers die tot twist oversloeg. Daar hij den twist niet kon stillen, verzocht Heirbijul de twee jongelingen te vertrekken cn naar huis te gaan, wat ze deden. Eenige oogenblikken later hoorde het ge zin Heirbaut een geroep dat seffens ophield. Zij gingen slapen zonder buiten te gaan zien- Maandag morgend, om 4 ure, toen Heir baut buiten kwam, vond hij Van de Velde dood zitten op den kam eener gracht. Het slachtoffer bad 8 messteken bekomen, alsook een slag op het hoofd miet een kneuzend voorwerp. Dokter Myncke van Laarne, die geroepen werd, kon niets anders dan den dood vast stellen. De vermoedelijke dader De Veirman, is maar blij, dat die goede mevrouw hier is zoo heb ik ten minste een beetje aanspraak. De heer Van Dromrelen zaliger was een jonger kapitein dan Marie's vader. Mevrouw had haar, toen ze samen op dezelfde plaats waren, steeds vergezeld op de partijen, waar Tapitein Wieland niet dan met tegenzin ver scheen na zijn dood had Marie bij hen gelogeerd, zoodat de vriendschap vrij groot was. Den volgenden middag liet zij de meis jes met'de bonne wandelen en begaf zich naar de Vijzelstraat. N°. 26 dat is hier zeidc zij bij zich zelve en schelde aan. Twee minuten verliepen, voor een zeker sloffen in den gang de komst der meid aan duidde. Hildebrand zou zeggen, dat ze nog eerst den aardappel, waaraan zij bezig was, had moeten afschillen, daarna den bak van haar schoot en hare voeten van de stoof zet ten..., om dan eindelijk den langen weg te aanvaarden. Wat hiervan zij, Marie zag ein delijk de deur geopend doch het was geen meid, maar de meesteres des huizes onge twijfeld. Zij was stokmager, met lange blonde krullen, een sentimenteelen blik in de waarachtige, grijze oogen, de echte type eener kostschoolhoudster. Is mevrouw Van Drongelen te spreken? vroeg Marie, min of meer bedeesd. Mevrouw Van Drongelen Ja, dame, ze woont hier boven. Wil u maar even woch ten. Ik zal 't reis vragen of er geen belet is. Juffrouw Vereem liet Laar ineen zijka* mertje, boog nogmaals, glimlachte en ging heen. Kort daarop hoorde Marie zware slap- door de p^.Ucie aangehouden, hij lag nog te bed. Van de Velde \vp§ een oud-strijder, dië goeden dienst had gedarn en schikte dienst te nemen bij de gendarmerie. Een drama te Thourout. Eert deserteur doodgeschoten. Zekeren Paequet, geboren te Ciney, wegens slechten dienst irv eene tuchtconmpagnie ingelijfd, was onlangs uit het kamp ontsnapt en zwierf in den omtrek van Thourout rond, waar hij door de bewoners gevreesd werd. Over een paar dagen hield hij zich schuil in eene hooimijt, op een uithoek der stad. De policie werd verwittigd en twee agenten kwamen den weerspannigen soldaat aan houden. Pacquet. ziende dat hij ging gevangen worden, wilde zich verdedigen en zijn mes trekken, doch èen der agenten liet er hem den tijd niet toe. Hij trok zijn revolver en joeg den soldaat een kogel in het been. De gekwetste, die veel bloed verloor, werd naar het gasthuis gebracht, waar hij, gansch uit geput door het bloedverlies, weldra den geest gaf. Oe entruiming der Main steden Uit Frankfurt wordt bericht dat de ontrui ming der stad door de Franschen en de Bel gen in de volmaakste orde is geschied. Ook de ontruiming van Homburg en Hanuu heeft zonder stoornis plaats gehad. Een bericht uil Berlijn meldt De gijzelaars zijn weer in vrijheid gesteld en de waarborgsom van em millioen is terug gegeven. De Franschen trokken weg in de richting van Hocbst aan de Main. Darmstadt is eveneens geheel ontruimd. De gijzelaars waren de gouverneur Cost- mann, de burgemeester Vigt, de policiepre- fekt Ehrler, den voorzitter van den gemeen teraad Hopf en drie gemeenteraadsleden. Zij bleven gijzelaar tot de laatste soldaat vertrok ken was. De Franschen hebben de policie de meeste haar ontnomen wapens terug gegeven. De policie vergezelde de troepen. Het vertrek der Belgen Het Belgisch balaillon dat de regeering naar Frankfurt gezonden had heeft deze stad Dinsdag zonder incidenten verlaten. Het heeft zich rechtstreeks naar Aarlen be geven. De Slcherheitswehr te Frankfurt terug BERLIJN, 18 Mei. Uit Frankfurt wordt aan de Vossiscke Zeitung gemeld, dat de Sicherheitwehr ter sterkte van 40 offi cieren en 400 man met muziek voorop de stad zijn binnengerukt en huone oude kan- tonnementen terug hebben bezet. Nadere bijzonderheden Zooals gemeld is T parket Maandag na middag ter plaats geweest, Serafien De Veirman, wegens deze «aak aangehouden, was door de gendarmen ter plaats gebracht, Op 't lijk werden negen messteken vastge steld. Een aantal persoden die onderhoord wer den gaven als hun meening te kennen, dal De Veirman de steken moet toegebracht heb ben. Deze loochent echter en houdt staan, enkel met de vuist geslagen te hebben. In tegenwoordigheid van het lijk gebracht liet De Veirman geen uitwendige ontroering blijken en hield staande niet gestoken te hebban, hoewel getuigen verklaren 't slacht offer te hebben hooren roepenGij steekt,»» waarop De Veirman zou geantwoord hebben: Mijnheer Van de Velde, nu ligt ge daar 1 Na hel onderhoor en de confrontatie werd De Veirman terug naar 't gevang van Deri- dermonde gevoerd. Daarna werd Van de Velde gekist en naar 'tdoodenhuis gebracht. Dinsdag namiddag werd hij nogmaals geschouwd. De toelating tot begrafenis werd na de tweede lijkschouwing gegeven. De Banque Centrale de la Dendre houdt nog ter beschikking barer kliënten een zeker getal obligatiën der Bel gische Biimenlandache Premielöening 5 t. li. aan den prija van uitgifte. 4412 pen de trap alkomen, de deur opende zich en mevrouw Van Drongelen trad bionen. Eene kapitale vrouw, had Varmans tererecht gezegd. Zij vormde 't schreeuwend- ste contrast met ue magere juffrouw. Tus schen twee haakjes zij hier gezegd, dat mevrouw Van Drongelen eene geboren Hol- landsche was, doch sedert haar zevende of achste jaar altijd onder de tropische gewes ten hau geleefd. Ach, Marie,,! riep zij, als weenende van vreugde na de eerste omhelzing, wat ben ik big, je in dat akelige tottok-land te rug te zien. Je bent mager geworden. Ziek geweest t— Neen, mevrouw, Goddank niet. Ben ik magerder Och, dat komt zeker door 'l kli maat. Ja ongetwijfeld, wierp juffrouw Vereem1 er tusschen, als men 't klimaat niet verdra gen kan, don is 'f in de eerste tijden zeer lastig. Daar kan ik ook over meepraten. Mijn zuster had eeii zoon.... Kom, Marie, je moet mee r.aar boven gaan riep mevrouw Van Drongelen. U neemt me niet kwalijk, juffrouw, dat ik freule Wieland zoo... O neen, mevfouw, volstrekt nietals u theewoter of zoo iels noodig heeft, dan be hoeft u maar te schellen. Woont de dame bij den heer Van Nieuwenburg Ja, juffrouw hij is mijn oom. Uw oom Zóó, dat dacht ik nietIk heb u dikwijls zietf wandelen met de kinde ren. Lieve engeltjes, niet waar Echte pop pengezichtjes, och, och fk heb zoo dikwijls Onlusten in Italië. TURYN, 18 Mei. De Guutta del Popoio meldt, dat erge onlusten plaats hadden te San Michele de Tagliamento. Het gepeupel viel het stadhuis aan en stak het in brand. De bedienden moesten door de vensters sprin gen. De Koninklijke kommissaris, die bet ambt van burgemeester waarnam, werd erg gekwetst. Het stadhuis met al de archieven welke het bevatte, werd geheel vernield. Volgens hetzelfde blad, is een trein waar mede Fransche vliegtuigen naar Roumenie vervoerd werden, in de statie van Brescia door spoorarbeiders tegengehouden gewor den, daai deze denken, dat de vliegtuigen voor een offensief togen de Bolschewisten zul len gebruikt worden. Verscheidene spoorar beiders werden aangehouden, doch daar er met staking gedreigd werd, werden zij terug vrijgelaten. De vliegtuigen bevinden zich nog in de statie van Brescia. Oe revolutionaire staking mislukt. De revolutionaire staking door de Confe deration Generale du Travail op touw gezei is deerlijk mislukt, ondanks alle pogingen, door de leiders ingespannen om de stalling algemeen te maken. Op vele plaatsen hebben gansche nijver heidstakken hun ontslag gegeven in de C. G. T. De ontslaggevenden hebben op hun eigen nieuwe syndikaten gesticht, welke zich uit- sluitelijk met de -belangen harer leden zullen bekommeren en buiten alle politiek zullen blijven. Men voorziet dan ook, dat het met de C. G. T. weldra zal gedaan zijn. 't Is eene goede les voor degenen die in Belgie denzelfden weg opwillen en alleverce- nigden onder socialisiischen dekmantel willen brengen. Een wisselagent van St. Gillis, M. D..., kwam Maandag namiddag, rónd 4 ure in de groote zaal der Beurs, na in den lessenaar van zijn bureel eene som van 35.000 fr. ge legd te hebben. Hij had ongelukkiglijk vergeten zijn lesse naar te sluiten en toen hij eenige minuten later terugkeerde, waren de 35.000 fr. ver dwenen. Hij kon enkel eene klacht gaan neerleggen bij de policie. Morgendütting van Dijnsdag 18 Mei. Zitting geopend om 9 ure 20. Op voorstel: van MF De Swarte wordt be sloten een twintigtal getuigen, die inlichtin gen moesten geven over de betichten onder zedelijk oogpunt niet te hooren. Mr DE SWARTE vraagt aan het hof me- dedeeling te krijgen van de vragen, die zulr leu gesteld worden. Mrs* Wittèmans en Serri giers hadden redds persoonlijk een dergelijke wensch uitgedrukt. M. DE VOORZITTER zegt dat de vragen dezelfde zullen 'zijn als het besluit van den beschuldigingsakt. Hij geeft dan lezing van de eerste vragen welke dezelfde is voor Ja- mar en Splingard, aangaande het hoog ver raad door het artikel Schurkachtig. M. COOLS schepene te Antwerpen, loo chent dal hij aan Terwagne zou gezegd heb ben op zijne hoede te zijn tegen Jamar. -M. VAN BERCHELAER houdt eene rede voering over het gevaar dat de demokratie zou geloopen hebben, indien Duitschland den oorlog gewonnen had. Het getuigenverhoor is daarmede afge- loopen. NAMIDDAGZITTING Het rekwiaitoriixm Te 2 ure wordt de zitting hernomen. Het woord is aan den heer advokaat- generaal Gesché. Het rekwisitoriutn begint in het Vlaamsch. Mr GESCHÉ. Ik wil hier met geene groote woorden aanvangen. Integendeel zal ik trachten zooveel mogelijk alleen bij de tegen Sidonie gezegd Sidonie, als we nu zulke kindertjes bij ons op school hadden, dan was 't eerst een genot hen te leeren.... Eijuseer mevrouw, mijn tijd ië beperkt. Ziet u 'tis bij vieren en dan moeten de kinderen zoo langzamerhand naar huis gaan. Baik baik toekan betjara, 't is»me een ware babelkous, zeide mevrouw Van Dron gelen, en ze liet hare jonge vriendin geen minuut losin half Malcisch en half Hol- lanbsch verhaalde ze haar al de lotgevallen, die zij onderweg op het schip ondervonden had, over ee vriendelijke ontvangst der fami lie, enz. De kamers, twee tamelijk kleine en vrij slecht gemeubileerde vertrekken, waren met al de kleinigheden gevuld, welke men in een huis met kinderen, Oostereche inzon derheid, aantreft. Maric kende de kinderen allen bij bij den naam de oudste slechts herinnerde zich nog de Iteve juffrouw van Padang. Het sloeg half acht toen juffrouw Vereem binnentrad. Zij ging bij dn familie zitten of zeer bij behoorde. Klaarblijkelijk wilde ze doordringen in 'tgeseina der positie van freule Wieland in het huis der Nieuwenburg's. Deze maakte geen moordkuil van haar hart oprecht vertelde ze, dut zij met het onderwijs (opvoedingjdurfde ze niet zeggen,) der kin deren heiast was. Toen zat juffrouw Vereem op haar preekstoel zij moest weten, welke leerwijze de freule volgde, en hoever elk der kinderen gevorderd was. De deftige school- niamsel trok niet weinig 't neusje op, toen ze vernam, dot Marie geen examen had gedaan het Eogelsob slechte een weinig kende. feiten te blijven. De jury kan niet met kalmte oordeelen wanneer het openbaar ministerie en de verdediging met al te driftige reden voor den dag komen. De rol vau liet open baar ministerie is niet van de besehuldiging staande ie houden tegen storm en wind. Het moet met volle geweten de feiten onderzoeken en nagaan. De openbare meening heeft zich reeds te veel bezig gehouden met deze zaak alvorens ze te. kennen. Vele hebben gesproken van eeg proces legen eene politieke partij. Gij zijt niet hier, heeren gezwoornen, om eene politieke partij te beoordeelen. Gij bevindt u voor personen die beschuldigd worden van feiten door hen persoonlijk gepleegd en die du6 alleen geheel de verantwoordelijkheid zullen dragen. Ik vraag u, ik smeek u, van uwe persoon lijke meening in uw binnenste teru^ te doen dringen. Vergeet voor een oogenbLU dat gij katholiek, liberaal of socialist zijt. Dan zult gij kunnen oordeelen volgens uw geweten, in volle onpartijdigheid. Laat ons <u overgaan tot de eerste vraag. Welk is de beschuldiging Aan een vreemde mogendheid plannen of geschriften, die ge heim moesten blgven voor de veiligheid van den Staat, te hebben medegedeeld. Die be schuldiging komt nog terug, maar eerst is zij gesteld tegen Jamar en Splingard. Men be vindt zich voor een feit: Men heeft aan generaal Oonen papieren overhandigd welke eenen Belg verraadden. De kwestie is nu deze het feit van die papieren te overhan digen aan eene vreemde personaliteit, stelt dit eene verklikking daar Daarvoor moeten wij bewijzen dat de spioenendienst aan de grens de veiligheid van den Staat aanging. Het is zeker dat de verklikker gesproken heeft aan generaal Oonen en hem gezegd heeft dat zekere Pannecouckc trachtte, met behulp var. zekeren Wellers eenen dienst in te stellen Het bewijs daarvan is de brief van P. aan W. aangaande een rendez-vous aan de grens en welke Commandant Mamet in de handen van Oonen heeft gezien. Vier maanden zijn ver- loopen tusschen het opzenden van den briel en de verklikking. Het is zeker dat de ver klikker kwaad heeft willen doen aan Panne- coueke. Degene welke P. is gaan verklikken heeft dus ontegensprekelijk aan eene vreemde mo gendheid stukken medegedeeld welke in het belang der veiligheid van den Staat geheim moesten blijven, daar Pannecoucke altijd nog voortging met te tracthten, zijn vader land behulpzaam te zijn. Tweede vraag Is het nu Jamar of Splin gard die de misdaad begaan heeft Voor Splingard staat het vast dat hij zelf niet ge gaan is naar Oonen. Doch, gij weel dat de wei even formeel is vóór degenen welke eene onontbeerlijke hulp geeft tot het volbrengen der misdaad, als voor degenen welke zelf gaat. Jamar is beschuldigd van persoonlijk bij generaal Oonen te zijn geweest om de misdaad te begaan. Welke zijn de bewijzen tegen Jamar en welkq.zijp die tegen Splingard Eerst Jamar. Hij was voor te beginnen medewerker van pr Terwagne. Daarna ging hij over tot een heel tegenovergestelde kamp en trad jn den - B. S. »Hij was daar niet alleenlijk secreta ris van den B. S. hij bekent zelf van er alleen meester te zijn geweest. Niets kwam in dit blad zonder zijne toestemming. Ik wil niet verder ingaan op de thesis van de verde diging die verklaart dat de B. S. zich enkel verdedigde tegen de aanvallen tegen hem gericht. Ik wil alleenlijk onderlijnen de wijze waarop de B. S. zich gedroeg tegen zijne tegenstrevers. De getuigenissen zijn overtuigd aangaande Jamar en zijn bezoek aan Oonen den dag der verklikking. Men wist op voorhand da» Jamar P. ging verklikken. Van Hecke heeft hem zien binnengaan bij Oonen vijf minuten nadat Dierckx aan Lepiéce'zegde - Binnen 5 vijf minuten zal men bij generaal Oonen zijn. n Buitendien heeft Jamar zelf bekend van aan Oonen een stuk te hebben overhan digd dat gestolen was van Terwagne. Nie mand anders dan Jamar is dus de verklikker. En nu Splingard. Hij is zoo schuldig als Jamar indi-n bij rechtstreeks geholpen heeft tot het vervullen der misdaad. Splingard ont ving van Willv Wellers dien brief die Panne coucke gezonden had aan den broeder Wel lers om hein een rendez-vous te vragen. Die Als dejuffrouw... freule wilde ze zeggen er lust toe had, dan was zij tot allen moge lijken bijstand bereid. Dank u voor uwe vriendelijkheid, antwoorde Marie, heftiger dan ze gewoon was. U is zeer goed, doch ik heb van die ge leerdheid meer-dan genoeg. Bah, ik ben blij als 't middag 4 uur is. Mevrouw Van Drongelen lachte, juffrouw Vereem was geërgerd. U heeft er geen ambitie in. Hoe is 't mogelijk En loch met zulke kinderen moet het onderwijs een waar genot zijn Marie glimlachte en stond op. Zij was reeds een halfuur over haar lijd. Mevrouw Van Drongen wilde haai' thuis brengen en haalde hoed en mantillevan dezen 'tusschentijd maakte de hospita gebruik, freule Wieland eens te vertellen, hoe goed zij op de hoogte harer familie was. Ze kende mevrouw, die er zoo gedistin- gueerd uitzag, en mijnheer, die zoo vriende lijk scheen, en dan die dochter, och, die tweede was zoo frappant schoon de oudite (zebedoelde Gasperine) was het minder, maar ze deed o zooveel goed De zoons waren heel knap, en... Mevrouw Van Drongelen trad binnen en er werd afscheid genomen. De vriendelijke dame bracht hen tot de voordeur eene laatste buiging en ze gingen verder. Bij 't huis der Nicuwenburg 's eerst ver liet mevrouw Van Drongelen het jonge meisje dat beloofde zeer spoedig eens terug te komen. ('t Vervolgij

De Volksstem | 1920 | | pagina 2