MARIE WIELAND Ons Voe ui! Duitschland x% y Aan de ouders onzer Soldaten De uitvaar van het Russisch goud naar Zweden- Aan ds Oud-Strijders XXVI* JAARGANG NUMMER 127 T> J&. Gr IB 3L, .A. ID 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-Dz Gendt Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 'Publiciteit bulten hel Arrondissement Aalst, zich le wonden tot het Agentschap Havas, S, Martelaarplein, te Brussel; 8, Piaoe de Ia Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londeu. Uwe zonen Uebben bet vaderlijk buis verlaten om het leger te gaan vervoegen en daar hunne vaderlands plicht te vervullen. Tot hiertoe hadt gij rechtstreeks toezicht over hen; zij leefden onder uw wakend oog; gij wi3t waar ze bleven... Nu zijn ze heengegaan, verre weg misschien, in een vreemd land. Daar leven ze aan hun eigen overgelaten, op die jaren datuw bijzyn, uw waakzaam oog, uwe raadgevingen,bun groot voordeel zouden verstrekken, omringd van makkers goede maar... ook slechten. Vaders en moeders,tot'hi^rtoe hebt gij persoonlijk de opvoeding uwer kinderen geleid; maar nu is de tijd daar, dat go die zoo gewichtige taak aan anderen moet overlaten. Voelt ge dan in uw hart geen angst, geen kom mer en stolt gij u somtijds de vraag waar zit mijn zoon op dezen stond Met welke makkers verkeert hij Waar brengt hij zijne ledige uren door Waar zit hij 's avonds Gij hebt hem hij 't afscheid zijne gods dienstplichten goed op het hart ge drukt, maar dat belet niet dat uw hart nog vol kommer is en gij u afvraagt Is mijnjongon zijn woord getrouw Is hij man genoog om een glimlach van slechte kamaraden te trotseeren Heeft hij weerstandsvermogen genoeg om niet te lyden door do slechte voor heelden, die hem zoo dikwijls voor de oogen staan, door slechte klap die hij dikwijls niet zal kunnen ontloopen? Gij hoort sprekon van 't soldatenle ven in groote steden., in do bezetting; van slechte vrouwen die 't soldaten- kostuum beloeren... Jonkheid is jonk heid, en zwakheden zullen altijd te betreuren zijn... Zou uw kind karak ter genoog hebben om al die gevaren te koer te gaan en zich niet te laten moesleepen door den driftzijner jeugd? V Ongelukkiglijk, vele ouders op on ze dagen denken zoo ver niet meer na ,'t Zijn reeds van de beste die boven staande overweging maken. Die angst en kommer, die uw hart bevangt en u nacht en dag bij blijft, strekt u tot eer. Maar... waarom dat zieloleed in uw binnenste opgekropt Waarom uw hart niot eens ontlast bij diegenen die de ziolezorg uwer jongens hebben op zich genomen en er voor God ver antwoordelijk voor zijn Vandaag ontving ik een brief van eenen vader Eerw. lieer Aalmoezenier, ik ben •wel zoo vrij mijnen zoon X.. aan uwe goede zorgen aan te bevelen. Tot hier toe is hij braaf en deugdzaam geble ven. Wij hopen dat door uwe vader lijke zorgen, hij van gedrag niet zal veranderen. Daartoe bidden wij God., enz. Ziedaar één brief... maar 't is één van de raar die me toekwamen, en al de aalmoezeniers betreuren de zeldzaamheid van zulke brieven. De Z. E. H. Kan. Muyldermans, in zijn verslag over zielezorg bij de solda ten i> op het algemeen Katholiek Vlaamscli Congres te Antwerpen klaagt de steenen uit den grond. «De ouders stellen zich nooit in betrekking met de aalmoezeniers», zegt hij.En dat is maar al te waar. En daar, ouders, zijt gij in fout 1 Zuchten en klagen kan niet baten, bandelen moet gij. Beveel uwe zonen aan de aalmoezeniers aan, dat is misschien een waarborg... Zoodoen de zal hij konnis maken met soldaten- kring, met leeszaal, studiekringen, voordrachtavonden, communiebond enz. Vergeet niot uwe zonen te vra gen, en dat in uwe eerste brieven of ze don aalmoezenier reeds kennen Laat u dan niet om den tuin leiden met een antwoord als dit onzen aal- moezonior zien wij nooit zoo een gezegde moet ge gewoonlijk verstaan als volgt: ik wil den aalmoezenier nooit zien» Schrijf regelmatig on eisch van hen ook alle acht dagen eenen brief; zoo blijft de familiezucht er in, zoo worden ze niet vreemd aan 't fa milieleven. Stuur hun iedere week de gazet van do stroek; voor de bezetting kost het u zelfs goenen postzegel; zoo zullen uwe jongens het stads en dorps leven mêoleven. Ouders, wilt ge uwe zonen in eer en deugd bewaren gedurende hun soldatenleven, wilt ge ze zien opgroeien tot flinke soldaten, koene vaderlanders, trouwe kriste nen, verleent ons uwe medewerking en steun. Een aalmoezenier. Deze vorderingen bedragen honderden millioenen kronen. 27° Vervolg. Als hare geldzaken maar wat minder ver warmd waren. Doch wie weet, als die broe der eens... Hij stapte in het rijtuig, welk geraas liet geluid zijner overige woorden spoedig ver doofde. Estelle ging de plaats over. Zij huiverde onwillekeurig, toen zij zich daar zoo eenzaam zag. De maan scheen heidei de bloemen die door den Aprilwind bewogen werden, verspreidden eenen frisschen geur, terwijl 't fonteintje zijne stralen naar boven wierp en in de rood marmeren kom weer opving. Geen geritsel deed zich hooren als een beeld uit lang vervlogen eeuwen schreed Es telle over 't witte kiezelzand zij trok een sjeutel uit haar zak en opende het deurtje, dat naar hare vertrekken leidde. Ik had, zeide ze tot zich zelve, terwijl zij de trap opging, Margrode niet met mijn rijtuig naar huis moeten laten brengen, of hem tenminste niet zoo vroeg gecondigieerd hebben. Gasperine zal de vriendelijkheid niet hebben, iemand voor mij te latén opzitten. Boven gekomen bleef zij even staan. Ik zal eens naar Louis kijken, dacht zij Gasperine zou 't mij kwalijk nemen, als ik 't niet deed. Gasperine was slechts een voorwendsel. De bevallige weduwe was ongerust over haar broeder. In 't gewoel van het bal bad zij met bartebeklemming aan hem gedacht en BIJ DEN KARDINAAL Z. Em. Kardinaal Mercier heeft het bezoek ontvangen van den Amerikaanschen legerstaf die hem den eerbied en bewondering kwam betuigen wegens zijne kranige houding ge durende den oorlog. De Belgische, pauzclijke en Amerikaansche vlaggen wapperden op het aartsbisdom. De x\mei ikaansche vlag was de prachtige zijden geborduurde vlag aan den Kardinaal tijdens zijne reis in Amerika aangeboden. proest. Volgens de Petit Parisien meldt heeft de Franschè gezant te Stockholm opdracht ont vangen Zweden te verzoeken beslag te leggen op het goud in munt Jen staven door de bol- schewistische regeering in de Zweedsche banken gestort. M. Miilerand ontving te Parijs den Zweed- schen gezant en herhaalde Erankrijk's protest tegen de tegemoetkoming van Zweden. Te Londen, waar een bolschewistisch schip Jmet goud en platine wordt verwacht, werd ook verzet aangeteekend. Men verwacht zich aan een actie der Fran- sclie en Engelsche inschrijvers op Russische leeningen. Uit Reval kwam te Stockholm weer drie millioen Russisch goud aan. Vele Zweedsche huizen die op de Russische vorderingen heb ben, hebben besloten de rechtbanken aan te spreken om op het goud beslag te leggen. Dezer dagen heeft <Je heer volksvertegen woordiger Sap aan dep minister van Land bouw gevraagd naar den vooruitgang van de teruggave van hoornvee en paarden door Duitschland ter uitvoering van de beschik kingen van het vredesverdrag. Verder naar de wijze van verdeeling daar in verwoest Vlaanderen klachten opgerezen waren, luidens dewelke zekere streken van Oost-Vlaanderen en het Walenland begun stigd werden zoowel op het stuk van aantal als van hoedanigheid der dieren. Navolgend antwoord werd toegezonden Ter uitvoering van paragraaf 6, bijlage IV, heelt België uit Duilschland te bekomen 1. 92.000 runders. De helft dezer dieren, hetzij 46.000 stuks, worden bestemd voor de landbouwers der provincie West Vlaanderen 30.666 voor Oost-Vlaanderen 15.333 voor het Doornik- sche. 2. 35.200 schapen verdeeld als volgt 3/6 voor West-Viaanderen 2/6 voor Oost-Vlaan deren 1/6 voor het Doorniksche. 3. 10.000 geiten verdeeld volgens dezelf de evenredigheid. 4. 35.000 hoenders verdeeld volgens de- zeilde evenredigheid. 5. 10.200 paarden: waarvan 3.000dieren bestemd voor West-Vlaandcren, 1.500 voor Oost-Vlaanderen, 1.200 voor het Doorniksche en het arrondissement Ath. De overblijvende dieren worden verdeeld tusschen het overige de§j van het land, in verhouding tot bot getal weggehaalde paarden De provincie West-Vlaanderen heeft tot dus ver3.010 paarden, 19.838 runddieren, 26.176 schapen en 5.592 geiten ontvangen. De provincie Oost-Vlaanderen 1C> paarden, 16.343 runddieren,636 schapenen 89 geiten. De streek van Doornik 5.754 runddieren, 2.063 schapen en 167 geiten. De diensten in Duitschland hebben getracht eene middelmatige hoedanigheid van dieren te zenden in de verschillende streken waar zij moeten verdeeld worden. De Gemsenie Kieswet De parlementaire kommissie gelast met het onderzoek van Itei wetsontwerp waarbij de gemeentekieswet wordt herzien is bijeen gekomen. Met algemeene stemmen heeft zij de ver kiesbaarheid der vrouwen aangenomen. Daarna heeft, men gesproken over De vermeerdering van het getal gemeenteraads leden patroons en werklieden over het ver kiezen der schepen bij wijze van evenredige vertegenwoordiging. Ook werd gesproken over het verkiezen der burgemeesters door de gemeenteraden. gevoelde zij zich nameloos onrustig. Eene enkele lamp verlichtte den geheelen gang alles was even stil en als uitgestorven. Hij 6laapt rustig, hoopte Estelle. Aan 't einde van den gang opende zij de deur behoedzaam. Er brandde geen licht. De maan alleen, die zich juist voor het spitshoog- venster bevond, wierp haar vollen zilveren glans in de kamer en op 't bed, waar de jeug dige held uitrustte van zijn moeilijken strijd. Zijne linkerhand rustte op zijne borst ert het crucifix zijne rechter omklemde het zwaard, dat hij in zijne laatste oogenblikken nog ge. kust en gestreeld had. Daar lag hij schooner dan ooit. Zijn fraai donker haar, krullend als een krans om zijn marmerwit gelaat een hemelsch zoete glimlach speelde op zijne lippen het was de doodsengel, die daar een kus op had gedrukt. Estelle begreep de vreeselijke waarheid nog niet zij bemerkje Loui's jonge verloofde niet eens, die, op een laag bankje gezeten, met haar hoofd op de matras, moe van 't weenen, was ingesluimerd. Zij-vormden zoo een diep treurigen aanblik, die jongeling en dit meisje, hetwelk hij eens gehoopt had de zijne te nopmen. Zij lagen daar beiden in geslapen hij den slaap der eeuwigheid, en zij... Ach wie was gelukkiger Het was Estelle al draaide alles om haar heen. Louis riep zij hartstogtelijk. Marie sprong overheind. Lieve, lieve, Estelle snikte zij, en viel de zuster om den hals. Op 't zelfde oogenblik trad Gasperine binnen. Parijzer bladen zijn ook van hetzelfde ge dacht. Een boezemvriend van M. Giolitti, verklaarde aan Le Matin, dat verscbillige partijen, uitgenomen de uiterste linkerzijde, hunnen steun zouden verleencn aan M. Gio- litti. Deze zou een hervormingspogramma opgesteld hebben en voor wat betreft de bui- lenlandsche politiek zou de overeenkomst van Londen doen toepassen en zou alles doen wat mogelijk is, om de wettige nationale ver zuchtingen van het land te voldoen. Men verzekert tevens, dat de politieke man die zal gelast worden met de samenstelling van het nieuw kabinet, aan den Koning de ontbinding der Kamers zal vragen, om nieu we kiezingen voor te bereiden. Ministerieele krisis in Italië. Reeds onmiddelijk na de samenstelling van het laatste kabinet Nitti, bleek dat het onmo- jelijk was aan dit kabinet eene vaste meer derheid te bezorgen. Daarenboven werd langs alle kanten, zelfs bij dezen die hem vroeger hardnekkig bekampt hadden, de terugkeer van M. Giolitti aan het bewind gevraagd. Dientengevolge bevond bet kabinet Nitti zich reeds van de eerste dagen in eene zeer moeilijke positie. Zulks werd met den dag slechter, tot nu laatst de gebeurtenissen te Rome en in andere Italiaansche steden alsook de afkondiging van bet. besluit- wel waar door de prijs van liet brood verhoogd werd, het kabinet dwong af te treden. AI de bladen van Rome melden dat M. Giolitti de opvolger zal zijn van M. Nitti. De Zeg mij toch, hoe 't met hem is, Gaspe rine, riep Estelle heftig, 'tls nu te laat, Estelle. Hij ontvangt de kroon eens martelaars daarboven. O God mijn Louis mijn Louis gilde de ongelukkige en wierp zich op 't lijk. Louis, Louis een woord slechts vergeef mij 1 o waarom ging ik toch Terwijl gij stierft, danste ik. Achopen uwe oogen en zij viel, door hare smart overweldigd, op 'tonzielde overschot neder. Arme Estelle zuchte Gasperine. Sta daar zoo niet te weenen, Marie. Roep Anna, zij moet haar ontkleeden en naar bed bren gen. Toen de hand liarer zusier zacht opnemen de, wilde zij haar verwijderen. Het was een vreeselijk gezicht, dat lijk, en daarnaast die schoone, rijk gekleede vrouw in hare wanhoop O Louis zuchtte Gasperine, bid toch voor haar, dat dit eene heilzame les moge zijn Beste Max Het is een zeer treurige brief, dien ik u heden schrijven moet gij raadt het zeker reeds Mijn goede broeder Louis is van dezen nacht om 1 uur kalm in den Heer ontslapen. Ja, lieve Max het is epn zware slag, dien wij wel lang vooruitgezien hebben, maar die daarom niet minder trefthet is ons echter een groote troost, dat hij in den strijd voor recht en waarheid gevallen. Ziet ge, Max, dit doekmij zoo goed zulks te denken. Hij is zoo goed martelaar, want do zaak van den Paus is ook de zaak van God. Onze kleine Belangrijk bericht. De belasting op inkomen kan nog niet toegepast worden en toch heeft het staatsbe stuur geld noodig. Daaiom stelt de wet van 17 April 1920 vast dal ieder belastingsschul- dige, een voorschot of afkorting moet beta len, ten minste gelijk aan de belastingen betaald voor 1919. Deze betaling moet geschieden binnen de acht dagen van het ontvangen eener kaart door den Ontvanger der belastingen gezon den. Wordt daar niet aan voldaan dan wor den twee kwijtbrieven per post aangeboden, kosten ten laste van den belastingschuldige. Keeren deze kwijtschriften onbetaald terug dan beginnen de gewone vervolgingen die gezien de omstandigheden aanstonds zullen aanvangen. Hugo Stinnes de rijkste man in Duitschland Zestig dagbladen zijn eigendom Heer Hugo Stinnes, van Mülheim, in het Ruhrgebied, schijnt thans de rijkste man in Duitschland te zijn. Voor den oorlog was Frau Bertha Ivrupp het rijkste in Duitschland. Zij betaalde aan belasting ongeveer 3Ü0 millioen mark. Toen was Stinnes zoo wat 30 millioen mark rijk. Gedurende den oorlog en de revolutie zou het vermogen van Hugo Stinnes tot meer dan 1000 millioen aangegroeid zijn. Stinnes heeft thans het toezicht over ver schillende nijverheden,'onder meer met ceni- ge anderen over de staal en koolnijverheid. Ook oefent hij toezicht uit over de scheep vaart beweging. De Duilsohc dagbladen die Stinnes aankocht zijn reeds ten getalle van zestig. Thyssen, Stinnes zakenvriend, is 20 jaar ouder dan Stinnes. Voor het uitbreken van den oorlog deed Thyssen grooter zaken dan zijn vriend en was hij ook veel rijker. De oorlog heeft deze verhouding omgekeerd. Ook Thyssen woont te Mülheim. De grootvader van Stinnes was reeds een rijk man maar Hugo Stinnes verzekert dat hij in 1897 slechts 9 millioen mark rijk was. Tijdens den oorlog was hij de voornaamste leverancier van oorlogsmateriaal, voorname lijk van ijzer en staal. Ook in België heelt hij enorm verdiend. Met Thyssen was hij een der voorvechters van de annexatie van ons land. Een groot gedeelte van zijn vermogen heeft Stinnes bijtijds naar Nederland in veiligheid gebracht. Een oproep wordt gedaan tot oud-strijders met het oog op het begeven van 5 betrek kingen als klerk die open slaan bij de 5* companie van het Vervoerkorps der 6 L. A. Groenlaan, te Brussel. De aanvragers moeten een geschrift hebben en begrippen van rekenplichtigheid bezitten. De te begeven betrekkingen zijn tijdelijk. Schrikkelijke Mijnramp Zes arbeiders verongelukt Gisteravond omstreeks 10 uur, had eer vreeselijke mijnramp plaats te Chatelineau. Een ophaalbak stortte in den afgrond. De zes inzittenden werden op den slag gedood. Enkele oogenblikken voor het zwaar onge luk verlieten 12 mijnwerkers den ophaalbak, die zich toen op eene hoogte van 113 meter bevond. Toen hij in beweging werd gesteld, bleef hij haperen en stortte vervolgens in den afgrond. De slachtoffers zijn Romain Deffet, van Gilly; de gebroeders Ovide en Jean Baudaert van Chatelineau Amiable Araoes, idem ZéphTre Cosse, van Farciennes, en Octave Deltenere, van Pironchamps. Toon men den ophaalbak opnieuw aan den kabel had geschakeld, brak hel touw en kwam de bak op een afdak in de mijn terecht. Ze kere Hector Pinsparet liep een lichte wonde op. Gansch den nacht door bevond zich een ozertalrijke menigte aan de mijn. Nadere bijzonderheden De 12 mijnwerkers, die juist don ophaal bak verlaten hadden, hadden pas eenige stappen in de gaanderij gedaan, toen zij hoorden roepen, den machinist verzocht op te halen, daar de ophaalbak niet meer zonk en was blijven haperen. De broeder van Deffet wilde den machinist opbellen, doch op hetzelfde oogenblik schoot de ophaalbak los en door den schok braken de ketens, waarmede de ophaalbak aan den' kabel gehecht is en de kooi viel op den bo dem der mijn, 60 meters dieper. Men vond nog enkel den ingedrukten op haalbak met zes vreeselijk verpletterde lijken terug. \/y\ De zaak Doyen-Gaspart. Op 28 a. s. zullen, ten gevolge van het in hooger beroep gaan van hel Openbaar minis terie, voor het Hof verschijnen, Henri Doyen en Ferdinant Gaspar, die op 9 April 1.1. vrij gesproken werden door de boetstraffelijke rechtbank substituut Raquez trad op als Openbaar ministerie M.M. Hirsch, Jones en Mever verdedigden de beklaagden. noemde) is bewonderenswaardig zij ziet met hem haar geheele toekomst in 't graf leggen en toch is ze zoo bedaard, zoo overgegeven aan Gods H. wil, dat ik haar ooit 'l diepste van mi,n hart bewonder. Wat mij betreft, lieve Max ik moet mijne tranen inhouden voor Estelle vooral gij weet hoeveel zij en Louis van elkander hielden. Nog iets Mis schien zal 't heel lang dpren voor ik u spreek, daarom zal ik hot u maar schriftelijk mede- deelen. Ik heb onzen lieven afgestorvene beloofd, u woordelijk over te brengen, wat hij gezegd heeft. Vijf minuten voor zijn dood zeide hij tot mij Gasperine gij moet Max zeggen, dat ik hem altijd heb bemind en hoog geacht dat er niemand ter wereld was, op wiens vriendschap ik zoo zeer was gesteld, 't Was mijn grootste verdriet, dat hij me nooit heeft willen begrijpen en dat.... Ver der weet ik 't niet beste Max. Ik hoop dat gij veel voor hem zult bidden, niet waar We kunnen nu niets anders meer doen. Estelle en de overige familie groeten hartelijk. Ontvang ook vele groeten van uwe Gasperine. NB. Oom Nieuwenburg beeft gezegd, dat ik met den brief wachten moest tot na de opening van bet testament. Dit is vanmorgen gebeurd. Ziehier wat er aangaande u instaat Mijnen neef Maximiliaan Adolf Helmond vermaak ik 50,000 gulden, opdat bij over tuigd zij van mijne vriendschappelijk gevoe lens ten zijnen opzichte, en vooral, dat ik nooit iets anders dan liefde voor liem h^b gekoesterd. Ik vraag hem vergeving voor d$ Marie (gij weet dat Louis haar aliiid zo^ harde wóortleiij welke ik hem eens heb to^Jzóo gevleid. Besparingen liet ministerie van rechtswezen heeft voor de inrichiing van zekere bureelen der mid- denadministratie een hotel aangekocht op de Regentlaan, voor de bagatel van 554.000 fr, Dat beet men besparingen Slachtoffers der \uchtverovermq Uit Lyon wordt gemeld, dat een water vliegtuig nabij de samenvloeiing van de Rhöne eu de Isère, door eene hapering der motors op den dijk is neergestort. Het toestel werd geheel verbrijzeld. Onder de puinen vond men den vlieger en eene vrouw, geen teeken van leven meer ge vend. De vrouw was de beide beencn gebro ken en zwaar aan het hcofd gewond. Ook de vlieger was erg over heel het lichaam ge kwetst. De identiteit der slachtoffers kon tot ne toe nog niet vastgesteld worden. Het lot van Roget Zooals wij gisteren onder onze laatste be richten meldden, is men zonder nieuws over luitenant Roget, die per vliegtuig opVeg was vaa Villacoublay naar Warschow. Volgens Le Matin was hij neergedaald op het vliegplein van Johannisthal, bij Berlijn, min dan zes uren na zijn vertrek. Na een kort oponthoud was hij terug opgestegen en sinds dan werd niets meer van hem vernomen. d. Zij drukken als lood op mijn boe- zem. Behalve eenige legaten behoort zijne gebeele vermogen aan Marie. De begrafeuis zal morgen plaats hebben. Adieu Gasperine had nooit de kunst verstaan brieven te schrijven. Altijd waren de brieven even koel, en die het edele meisje daarnaar had willen behoordeelen, zou zich schrome lijk vergist hebben. Niemand zou te oordeelen naar den katmen en bedaarden toon van bovenstaanden brief, vermoed hebben, dat het de doodtijding gold van zulk een bemind persoon, haar vreugde en trots. Toch maakte dit schrijven op kapi tein Helmond een vreeselijken indruk. Dood die schoone, levenslustige Louis doon Itdit was het eerste, wat hij opmaakte uit den aanhefhij las niet verder, 't was voor hem vooral zoo schrikkelijk. Tot drie malen toe bad Gasperine hem geschreven, dat de zieke hem zoo gaarne eens zoude zien. Tot drie malen toe had bij aan Gasperine beloofd te komen en het tel kens uitgesteld. Ik zal aans aanden Dinsdag gaan, had hij de vorige week gezegd, eu maakte werkelijk toebereidselen voor zijn vertrek. Zondag echter kwam zijn vriend, de jonge Diknagel, met eene invitatie, om bij zijne oude lui een paar dagen door le brengen. De jacht was nog niet gesloten en de visschèn begonnen zich weder te vertoonen alles be.- loofda dus een aangenaam verblijf. Kapitejii Helmond bevond zich gaarde bij dc Dik nagels, en geen wonder, zijn^ ijdelheifl werd daal (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1