M DE RIDDER VAN 0. L. VROUW De wijzigingen aan de HmsSmnrwetten. Ministerie van Landsverdediging Donderdag Juni 1920 IU D© vrouw kiesbaar en geen kiezer Eene belangrijke geldverduistsring DE VOLKSSTEM XXVI» JAARGANG NUMMER 137 kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 I> _A_ Gr ]E3 T T~> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Vubliciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, CheapBtde, Londen. H. Joannee Zon op3,59, onder 8,08 Volle Maan den 1 De Kamer heeft verleden Donder dag met 142 stemmen van katholieken en socialisten tegen 10 stemmen van JiberBlen, aangenomen dat de vrouw verkiesbaar is tot lid dor Wetgevende Kamers. Dat is onbetwistbaar een grootestap op de baan der volledige ontvoogding van de vrouw. Maar intusschen is men er nog niet 'n gelukt eene formuul te vinden tot regeling van het stemrecht der vrouw. Onze parlementaire berichtgever zag zelfs de zaak heel zwart in. Vol gens hem liep het vrouwenstemrecht groot gevaar en was het zelfs mogelijk dat men niet eens tot hot minimum zou geraken, dat het voorstel Troclet verzekerde. Inde Commissie werd de kwestie gesteld als volgt Moet men de vrou wen onmiddelijk oproepen tot het uib- oefenen van het kiesrecht, of moet men het overlaten aan de Kamers, die met twee derden van de stemmen zullen kunnen beslissen over het geschikt oogenblik, orn do vrouwen op te roe pen tot het uitoefenon van hun kies recht voor do Kamers Hot onmiddellijk verleenen van het stemrecht aan de vrouwen word in de Commissie verworpen met 11 stem men tegen 9 en 1 onthouding. Toen kwam de kwestie te berde van de toelating der vrouwen tot het kies recht voor de Kamers, toe te staan door eene wet aangenomen met eene meerderheid van tweederden, zonder de andere vormvereiscliten der Grond wetsherziening in acht te moeten ne men. Deze formule werd herhaaldelijk door de commissie besproken zonder dat zij dienaangaande tot eene stem- ming.kwam. Zoo men het niet eens kon worden -over bet vrouwenkiesrecht, dan toch werd een punt aangenomen door al de leden van do commissie de vrou wen, wier echtgenooton of kinderen gevallen zijn voor do vrijheid en de onafhankelijkheid van België, moeten in een geval het kiesrecht behouden. Zoo ook de moedige vrouwen die po litieke veroordeelingen ondergingen tijdens de Duitsche bezetting. Om aan dit beginsel, door de com missie aangenomen, vasten vorm te geven, heelt de regeering den volgen den tekst doen toekomen Zijn kiesgerechtigd,'te gelijk met de ingezetenen bedoeld bij artikel 47 der Grondwet, de vrouwen die aan de bij dit artikel gestelde veroischten vol doen en tevens behooren tot een der groepen vermeldt in artikel 2 der wet van 9 Mei 1919. Bij gevolg alleen de niet hertrouwde DOOR M' G. M. BRAME. I. Vele jaren zijn verstreken sedert de gebeur tenissen, die ik bier ga verbalen, zijn voorge vallen. Sinds is het aanzien van liet schoone Engeland veol veranderd. Ten dien tijde klonk een noodkreet door de gansche christenwereld eene stem uit Palestina, waar liet Heilig Graf en andere heilige plaatsen zich in de handen der onge lovigen bevoiden. Dat waren roemrijke jaren voor de Christenen, toen zij hun huise- lijken haard verlieten, de genoegens en gemakken van het gezellig leven en alles waf nun het dierbaarste was, edelmoedig vaar - welzeiden en den schuimenden oceaan over staken, om onder de banier van het Krnis te gaan strijden. De geschiedenis vermeldt nog steeds den paam van Hugo Talbot, die in de Heilige Oorlogen stierf. Reeds was hij naar Palestina uitgezeild, toen zijn zoon de erfgenaam Ber- irand geboren werd. Hij nam afscheid van zijne vrouw en offerde een groot gedeelte zijner bezittingen op, om een kiein leger van gewapende mannen op de been te brengen. Hiermede sloot hij zich bij den eersten kruis tocht aan, doch stierf door den dolksteek van e.ên opperhoöfd der Saracenen met de namen v'ati O. L. .Vrouw en Sint-George op de lippen. Eerbt Igng daarha vernam zijne vrouw in Engeland den heldendood vatt haar echtge- weduwen van gesneuvelden en gofuïil- leerden en de vrouwelijke gewezen politieke gevangenen. En onze parle mentaire berichtgever vreesde dat er niet veel meer zou bijkomen. Wij aanzien het als eene onmoge lijkheid dat dezelfde Kamer, die met 142 stemmen tegen 10 alle vrouwen verkiesbaar voor hot parlement uit riep, het stemrecht voor het parlement aan meer dan 99 per 100 van de vrou wen zou weigeren. Het ware inderdaad meer dan ba spottelijk aan de vrouw te zeggen dat zij in staat is wetgever ta zijn maar tevens te verklaren dat zij niet eens in staat is om wetgevers te kie zen. Er is door de kamer al veel uitge richt, waar ge in den Berg van Barm hartigheid geen vijf cents zoudt op krijgen als ge 't moest gaan verpan den Maar tot het uitroepen van die on zinnige stelling achten wij haar toch niet bekwaam. Le ridicule tue en dat niet alleen in Frankrijk. Dat de socialisten het niet vergeten en, indien zij hunne par tij, en de Kamererbij, niet belachelijk willen maken, in de oogen van heel de wereld, zullen zij de eenige stem' ming uitbrengen, die na de beslissing van verleden Donderdag nog uit te brengen is. Wie over den kop kan, kan over den staart de kiesbaarheid van alle vrouwen dient voliedigd door het grondwettelijk maken van het vrouwe lijk parlementair stemrecht. V Duitsche levensverzekeringen Vele personen waren voor den oorlog ver zekerd op het leren bij Duitsche maatschap - pijen. De zaken dier maatschappijen zijn door het Belgisch Gouvernement overgenomen. Het voor beheer en vereffening der Duit sche verzekeringen is gevestigd te Brussel, Dwarsstraat 103. Alle Belgen, die bij eene Duitsche levens verzekeringsmaatschappij verzekerd zijn moeten zich voortauu tot dal ambt wenden voor al wat hun levensverzekeringen betreft inlichtingen, afkoop, vermindering, leenin- gen op polissen, uitbetaling der lijfrenten en der verzekerde kapitalen, waarvan de ver valdag na 10 Januari 1920 is. Aan dit ambt moeten de verzekcringspremiën betaald wor den. Het ambt zal eerstdaags de in 1920 ver- vallen preraiën laten innen. Het zal te dien einde naar al de verzekeringen een rondschrij ven zenden betreffende de werking van het ambt. Het ambt verzoekt de achterstallige ver zekerden hem thans niet te schrijven. Elk van hen zal binnen korten tijd een bericht ontvangen met aanduiding van het |bedrag der achterstallige premiön en tevens voor stellen bevattende voor het aanzuiveren dezer rekening. Het ambt waarschuwtde verzekerden steeds op hunne heede te zijn tegen de voorstellen van verbreking, die hun mochten gedaan worden. M. de volksvertegenwoordiger Soudan heeft namens de Midderiafdeeling, verslag uitge bracht over het wetsontwerp door minister Vandervelde voorgesteld tot wijzigipg en aan vulling der huishuurwetten van 30 April en 25 Aygustus 1919. De Middenafdeeling stelt verscheidene wijzigingen voor aan den tekst van het wets ontwerp. Men weet dat voor wat de huurverlenging betreft M. Vandervelde voorstelt art I te doen luiden Van het tijdstip af, waarop de huur eindigt, tot het overeenstemmend tijdstip van het jaar 1923, is elke huurder of vroegere huurder gerechtigd om het door hem be woonde perceel verder in gebruik te nemen op de voorwaarden zijuér schriftelijke of mondelinge huur en overeenkomstig de navol gende bepalingen. Zij die bet voordeel hebben genoten van de bepalingen der wet van 25 Augustus 1919, behouden de voordeelen hun voor het bij ge melde yei bepaalde tijdsbestek toegekend. De Middenafdeeling stelt voor daarbij te voegen Geldt het huurovereenkomsten voor min der dan zes maanden, dan is het tijdstip,, waarop de huur eindigt, dit waarop de huur vervalt na de bekendmaking dezer wet. En voor wat art. 2 betreft wenscht de Middenafdeeling den volgenden tekst tot wet gemaakt te zien De verlenging van huurovereenkomsten geschiedt van rechtswege. De verhuurder, eigenaar of vruchtge bruiker, is echter gerechtigd hetzij de huur- verlenging niet toe te staan, hetzij de intrek king daarvan aan to vragen, om gewichtige redenen ter beoordeeling van den rechter. In dit geval, dienen zij, binnen den tijd van ten hoogste drie maand te rekenen van de bekendmaking der wet of zoodra de wichtige reden zich voordoet, bij ter post aan^eleekenden brief aan den huurder de redenen te doen kennen waarom zij de ver lenging niet toestaan of de intrekking aan vragen. Hun verzoek moet ingediend worden binnen ééne maand na don aangeteekenden brief. a Het dient herinnerd te worden dat het voordeel der verlenging afhankelijk gemaakt wordt van 1° de geregelde betaling van den huurprijs met inbegrip van de verhooging 2° van de uitvoering der getroffen schikkingen of beslissingen betreffende de achterstellen. De Middenafdeeling volledigt deze bepa ling als volgt Zoo niet, kan de verhuur der de verbreking der huur of de intrekking der verlenging voor den rechter aanvragen. De rechter kan aan den huurder uitstel ver leenen om aan zijne verbintenissen te vol doen. Zij vraagt ook dat den op 1 Augustus 1914 vastgestelden huurprijs met niet meer dan 30 mag verhoogd worden, zoowei voor woningen als voor perceelen die uitsluitend voor handel of nijverheid gebruikt worden. In den oorspronkelijken tekst van M. Van dervelde wordt er voor laatstgenoemde per ceelen eene uitzondering gemaakt. Eindelijk stelt de Middenafdeeling een nieuwen tekst voor aan artikel 25, en ver zoekt de Kamer dit artikel als volgt te doen luiden De regelen, door deze wet bepaald in zake bespreking van de huurprijzen, gelden vooral de inwoners van het rijk. Tot het voordeel van de huurverlenging worden alleen toegelaten 1. De Belgen 2. De burgers der landen die gedurende den noot reeds was de kleine Bertrand 'oud genoeg om haar te kunnen vragen, waarom zij weende en waarom zij die pikzwarte klee deren droeg. De Talbots van Denne vormden een tak van dien ouden adelijken stam, die in de ge schiedenis van dit land zoozeer beroemd is ge weest. Hun kasteel De Hel dus -genaamd was de bekoorlijkste plek van gansch Enge land Bertrand had als kind veel kleine gebre ken, doch, met Gods hulp, wist zijne moeder die door eene goede opvoeding te verbeteren, zoo dat hij elk jaar in godsvrucht en lieftallig heid toenam. Zijn grootste plezier waa vertel lingen te hooren over krijgers en ridders, die de onschuld beschermden, zieken verpleegden en noodlijdenden hielpen, doch het liefst van al za.^hij op moeders schoot naar de levens geschiedenis zijns vaders te luisteren. Op zekeren prachtigen zomeravond zaten moeder en zoon in den tuin, onder de scha duw van het hooge geboomte. Honderde geu rige bloemen balsemde de zoele luchtde gloed der laatste westelijke zonnestralen speelde op het ruischende blad het vogelen koor hief zijn avondlied aan en de fontein kabelde in de verte onder de donkere kastan jebooms. De gravin Talbot doorbladerde mijmerend eeo groot, rijk geillüstreerd ma nuscript, dat voor haar lag. Dicht bij hahr in een b'öschje, dat men liet Onze-Lieve-Vrouw-prieel noemde, speelde de kleine Bertand. Het was een plekje, zoo schoon, zoo bekoorlijk, dat men het nooit kon vergelen, als men het eens gezien had. Het booge gewelf bestond uit de ineengestren gelde takken van het breede geboomte, en was zoo dicht in elkander geweven, dat men er geen stipje van het blauwe uitspansel door zien kon maar de zonnestralen zegen als het ware door het groene dak heen en ver spreidden een zachten, lieflijken glans, die iet gansche prieel verlichtte. Geurige serin gen en linzen bloeiden tusschen de breede women, en de grond scheen een mei de fijn ste bloemen bezaait tapijt. Langs alle zijden schoten lichtblauwe viooltjes, witte leliën en ontelbare madeliefjes welig uit, en op den achtergrond van het prieel stond een mooi wit marmeren beeld der Moeder Gods met haar Kind. Vlak boven dat beeld was eene smalle opening tuischen bet groen, waarlangs een gouden zonnestraal op liet'edel gelaat neerviel. Sinds onheugelijke tijden begaf zich jaarlijks een groot aantal nieuwsgierigen naar het kasteel De Heldu* om er de be roemde schilderslnkken en zeldzame hand- sbhriften te bewonderen, maar reeds lange jaren waren deze merkwaardigheden verge ten, toen men nog altijd pelgrimages naar het tooverachtig prieel van 0. L. Vrouw deed. Niemand wist waar dat wonder schoon beeld vandaan kwam. Het was levensgroot en op het gelaat glinsterden zulk eene engelachtige reinheid en liefde, dat men het niet kon aanzien zon der het hart van innige wederliefde voor de Koningin des Hemels te voelen klopen. Een hemelsche glimlach zweefde om liare lippen oorlog aan de zijde van België gestreden hebben-; 3. De onderdanen van de natiën die onzijdig bleven gedurende den oorlog 4. De onderdanen behoorende tot elk grondgebied, dat voor deo oorlog deel uitmaakte van na tiën, vijanden van België, en sedert den vrede voor goed werd gevoegd bij bevriende of onzijdige landen ofwel zich tot een van die natiën als onafhankelijk volk heeft verheven. Worden buiten het voordeel dezer wet gesloten zij, die veroordeeld werden wegens misdaad of wanbedrijf tegen de veiligheid van den Staat of wegens overtreding van het besluit-wet van 10 December 1916. Zooals onze lezers in ons Kamerverslag zullen zien, werd de huishuurkwestie er reeds besproken. De algemeene bespreking is reeds gesloten doch werd nog geene stemming uit gebracht over de voorgestelde wijzigingen. te BERLIJN. Opzoekingen te Brussel De Brusselsche policie doet thans opzoe kingen naar zekeren Hendrik Hoedemacker geboren te Amsterdam, die ted nadeele van doktor Jacob Jaschar, te Berlijn, eene som van 332.000 mark zou achtergehouden hebben. M. Jaschar had die som aan Hoedemacker ter hand gesteld voor het aankoopen van beurswaarden, doch Hoedemacker is naar het buitenland vertrokken en liet niets meer van zich hooren. Men vermoedt dat hij zich te Brussel bevinds. ALKOOLKWESTIE Onze regeering wil het alkoolism bestrij den, zegt zij, en daarom verbiedt zij genever in de herbergen te verkoopen. Niettemin laat ze toe aalkoolischej dranken in te voeren. In Januari werden er ingevoerd ij voor 1.211.719 frank in Februari laatst voor 1.484.501 fr. in Maart voor 1.841.059 fr. en in April voor 3.129.363 fr. Maar de inlandsche stokerij is stilgelegd. Er wordt nu ook in België veel «pinardt gedronken, dat is zeer gemeenen Franschen wijn die veel alkool bevat en zegt men, zeer slecht is voor de gezondheid. In Januari voerde men voor 16.901.569 fr pinard» in en in April voor 24.075.819 fr. Waarom laat men dat vergif binnenkomen De militaire eereleekens Daar de nieuwe regels voor het toekennen der militaire eereleekens van eerste en tweede klas, ten titel van anciënniteit gewijzigd wer den tengevolge der extra-annuiteiten gere kend voor de frontstrepen, bevinden zich hierdoor talrijke gedemobiliseerde militairen in de vereischte voorwaardeu om deze eere leekens te bekomen. Anderzijds wordt door de onderrichtingen voorgeschreuen dat de militaire eereleekens van eerste en tweede klas, toegekend worden door de afdeelingsoverslen of andere militai- overheden die dit ambt uitoefenen bij eenheden welke niet bij de fLegerafdeeïingen vereen igd zijn. Talrijke aanvragen, uitgaande van gede mobiliseerde militairen en betrekking heb bend op die zaak, komën rechtstreeks toe bij het Departement van Landsverdediging dat zich moet vergenoegen met dezelve te doen geworden aan de overheden die bevoegd zijn om voldoening eraan te geven. Ten einde te vermijden dat de bureelen van het Departement belemmerd worden en om een spoedige oplossing hunner aanvragen den belanghebbenden te verzekeren, worden de gedemobiliseerde militairen verzocht zich terwijl zij met onbeschrijflijke teederheid op het gelaat van haar goddelijk kind nederzag. Kransen van geurige leliën en rozen lagen aan de voeten van de Star der Zee en eene lange, blanke lelie scheen zich als in bewon dering over haar hootd neer te buigen. Eene kleine fontein murmelde haar zacht eentonig lied in het stille prieel, dat de vogelen tot hun lieverliengsplekje hadden uitverkoren, want altijd bezongen zij daar in groote koren den lof van God en zijne H. Moeder. Als kind had Bertrand zijn morgen- en avondgebed in zijn geliefkoosd prieelen kreeg hij eene rijpe vrucht, of eene of andere lekkernij waar kinderen zoo dol van houden, dan liep hij regelrecht naar het prieel, om het Kindje Jezus hiervan eerst de beste portie aan te bieden. De H. Maagd moest toen wel met een blik van welbehagen op die kleine offers hebben neergezein. Op dezen schoonen zomeravond had het knaapje onafgebroken voortgespeeld, totdat hij doodmoe naar zijne moeder kwam en toen zijn kopje heel wijsneuzig naar boven stak, om te zien wat zij daar op haar schoot had liggen. De gravin las het geillustreerde manuscript de geschiedenis van St. George van Engnland, die daar in zijn volle wapen rusting afgebeeld was. Kijk, moeder, riep het kind, dat lijkt met mijn vader, zooals hij er altijd uitziet als ik van hem droom, zoo zag hij er zeker ook uit, toen hij naar het H. Land vertrok. Ik wï[ ook een ridder worden. rechtstreeks te wenden tot den Bevelhebber hunner afdeeling of tot de ovérheden die dit ambt uitoefenen bij de eenheid die hen ge demobiliseerd heeft. De aandacht der belanghebbenden wordt' insgelijks gevestigd op het feit dat de onderrichting nopens het toekennen der* eereteekens ten titel van anciënniteit voor schrijft dat de gedemobiliseerde militairen, die de vereischte voorwaarden vervullen om- deze eereteekens te bekomen, hun aanspraak moeten doen gelden ten laatste een jaar na hunne demobilisatie. Een noodzakelijke opmerking De oorlogs-invalieden dit dient gezegd to hunner eer wenden ernstige pogingen om op arbeidsgebied de plaats te hernemen waaraan zij overtuigd zijn recht te hebben. Gesteund' in hun streven tegen de moeilijkheden van het levensonderhoud door de pensioenen die de Staat hun uitkeertalsmede door dc klaarziende toewijding van hun Nationaal Werk, hebben zij grootendeels de vermomde bedelarij, die klip zoo gevaarlijk voor hunne eerbaarheid, kunnen ontwijken. Daarbij heeft hun Bond een strijd aangevangen tegen het uitbuiten, door enkele verdwaalden, van de hoedanigheid van invalied. En deze strijd zal gevoerd worden met de hardnekkigheid die noodig blijken zal om hem doeltreffend te maken. Deze Bond zou volledig en beter slegen zoo het publiek zich bij verrassing niet liet vermurwen en zoodoende de bedelarij niet gemakkelijker maakte, door ongelegene vrijgevigheden. Het ware Avenschelijk dat de bevolking beseffe dat, wanneer zij een aal moes geeft aan een invalied die de hand uit reikt, zij de luiheid en al hare beklagens waardige gevolgen bevoordeeligt. Het Staats bestuur heeft aan de oorlogsinvalieden van 1914-1918 pensioenen toegekend die hen tegen armoede beveiligen zonder twijfel zou men onmogelijk de gedane opofferingen naar waarde kunnen vergelden. Zulke dingen worden niet betaald de invalied heeft den Lande zijn bloed niet verkocht. Wij aanzien het nuttig dat het publiek wete dat wanneer een blinde de hand uitreikt, een dergelijk geval deed zich Dinsdag laatst voor in het Gymnasium-Paviljoen, ter Kameren-Bosch, hij dit niet doet, omdat hij door den nood daartoe is gedwongen. Iedere oorlogsblinde ontvangt een jaarlijksch pensioen van 6.600 frank. Zoo hij een dezer door blinden beoe fende ambachten, licht werk en tevens winst gevend wil leeren, het gesticht van Bosch voorde staat voor hem open. Zoo hij tot den bedelstaf zijnen toevlucht neemt, beteekent dit dat hij het welzoo wil, en dat hij verkiest voordeel te trekken uit het medelijden dal zijn ongelukkig lot inboezemt, eerder dan te )ogen door eigen loffelijk streven zich het even gelukkiger te maken. Het Comiteit Hulp en Besoherming Eiken dag geworden er nieuwe vragen om toelage bij het Comiteit Hulp en Bescher ming voor de gezinnen der dienstherne- menden en officieren, dat zijn zetel heeft in de Paleizenstraat te, Nr 42, te Brussel. Reeds twee maal werd een uiterste datum voor het aanvaarden derzeive vastgesteld eerst den 31 n. Maart 1919, dan den 15 n. November van hetzelfde jaar. Gezien den overvloed van verzoekschriften verd er besloten het nitstel te verlengen. nochtans is het oogenblik gekomen van een einde te stellen aan dezen toestand, opdat men voor goed kunne vasfstellen welke toe lage aan iedereen toekomt. Het Comiteit is van raeening dat de belang hebbenden genoeg uitstel en waarschuwingen gekregen hebben om zich in regel te stellen. Bijgevolg is er besloten geworden den uitersten datum voor het ontvangen der aan vragen vast.te stellen op 15 n. Juli eerstko- komend. Na dezen datum zal niemand meer aangenomen worden om van de voordeelen van het werk te genieten, welke ook de in geroepen reden moge wezeo. Aan de spoorwegbeambten van tijdens den oorlog De Belgische militairen die deel uitge maakt hebben van het personeel gevoegd bij de Belgische spoorwegdiensten onder beheer van den Militairen Afgevaardigde bij het spoorwegnet van Noord-Frankrijk (personeel der staties van Ghijvelde tot Amiens St-Roch inbegrepen tweede en derde peloton van het staliepersoneel en territoriale compagnie van IJzeremvegen) worden verzocht hun adres te laten kennen in het Ministerie van Landsver dediging, Beheer van Vervoer, 22, Staswart- straat, te Brussel. Openstaande betrekkingen 1. STAD ANTWERPEN. Op Jp 27n Juni aanstaande zal een examen voorde be trekking van sluiswachter plaats hebben. Da kandidaten die begeeren eraan deel te nemen dienen zich zonder uitstel aan te bieden in het Secretariaat ten Stadliuize. Jnarlijksche wedde minimum 1400 fr.jaarlgksche ver- hooging van 75 fr. maximum 2200 fr. De sluiswachter, dienstdoende magazijnier zal een vergoeding van 200 fr. ontvangen. 2. Eene betrekking als tolk staat open in hel Inlichtingsbureel. Aanvangswedoe 4500 fr. 7 uren dienst per dag, al te leggen tusschen S ure 's morgens en 8 ure 's avonds. Vereischte kennissen Vlaamsch, Fransch en (Vervolgt.) iJEngelsch vloeiend spreken en schrijven. D«

De Volksstem | 1920 | | pagina 1