n Eens Bolschewistlscha neerlaag De ggfusiljeerden van Rossignol Vreeselljk autoraoblsioiifleluk Onrustwekkende verdwijning. Krassln's reis naar Moskou Pollcieagent mishandeld te Schaarbeek In Albani© DE KAMER Ik, heer Maes steil zich nagenoeg op l.et zelfde stoelpunt. De heer Dosfel is leeraar benoemd op 7 Ok tober 1916, hij is aangenomen door M. Hoff mann. Op de kwestie of hij de inrichting der Vlaaoische Hoogeschool wettig vindt ant woordt beschuldigde dat de Gouverneur- generaal de macht had van hel wettig geza.^ en dus wijzigingen kon brengen aan de inrichting der Gentsche Hoogeschool, daar er wijzigingen kunnen gedaan worden bij koninklijk besluit. Wat de wettelijkheid der inrichting be treft, het Hof van Verbreking heeft beslist dat de gewone burger zich daarom niet te bekommeren heeft dat die zaak moest uit gemaakt worden door de Belgische en Duit- sche regeeringen bij het sluiten van den ▼rede. Voorzitter. Heeft het u niet getroffen dat von Bissing den tekst van art. 43 van het verdrag van Den Haag vervalscht heeft. Bcschuldif/de. Neen, maar het heeft mij verwonderd dat de Regeering van Le Havre dien tekst vervalscht heeft. Voorzitter. Ja Beschuldigde. Artikel 43 zegtDe be zetter moet besturen volgens de beslaande •wetten* de regeering van Le Havre zegt volgens de «wetten en verordeningen». Die verordeningen» zijn er bijgevoegd. Voorzitter. Waart ge voorstander der Bestuurlijke Scheiding Beschuldigde. Ik ben nooit voorstander geweest van de bestuurlijke scheiding der Duilschers, en heb er niets voor gedaan. Ondervraagd nopens zijn t verweerschrift teekent beschuldigde er verzet tegen aan dat men in den bescliuldigingsakt zekere regels heeft aangehaald, zonder de bijkomende uit leggende regels er bij te voegen. l)e Voorzitter steunt er op of het binst den oorlog wel den oogenblik was te schrij ven en le zeggen, wat beschuldigde geschre ven en gezegd heeft. Beschuldigde. Ik toonde de kwalen aan waaraan liet Vlaamsche volk leed, gelijk een dokter de ziekte aanduidt van den lijder. Beschulcude, ondervraagd over de mee lingen die hij gegeven heeft, zegt dat de ver slagen over de meelingen, ge-even door den Vlanmschen Smeder fantaisisch zijn en volkomen onjuist. Altijd heb ik de zelfstandigheid van Vlaanderen voorgestaan, maar niet onder Duilscii beheer, wel onder Belgisch beheer. Ook heb ik den Belgischen Bondsstaat verde. digd na den oorlog. Beschuldigde De Jaegere is ingenieur, hij w is werkzaam in de Ardennen toen de oorlog uilbrak. Hij weid gevraagd door professor Haerens die niet als Vlanmschgezind bekend stond om een professorszelel aan te nemen. Daarom dacht hij dat professor Haerens de inrichting der Vlaamsche Hoogeschool als wettig aanzag. De hcèr Bouckacrt stelt zich aan als Bur gerlijke partij, in naam van den Belgischen Slaat. Dj) heer Voorzitter geeft akte van die aan stelling. Mie/Schilt/., in rtaam der ganscbe verdediging toekent verzet aan -legen het zonderlinge feit, dat de Staal zich aanstelt als burgerlijke partij in een politiek proces Getuigenverhoor M. de Gottalonderzoekrechler, heeft de /.aak van De Jaegere onderzocht, en brengt niets nieuws bij. M. Vun Ginder ach ter, nu voorzitter der rechtbank van Dendermonde, destijds onder zoeksrechter. M Borginon vraagt wanneer M. Van Gin derachter kennis heeft gehad van artikel 118bis van het Besluit Wet dat verbiedt ambten aan le nemen van den bezetter. A/. Van GindemchlerDat kan ik niet zeggen ik weet zelfs niet of ik liet gekend heb. Mier Van Cauwelaert. Als een rechter dat niet heeft gekend, hoe kan men van den betichten eisehen da; zij hel zouden gekend hebben Mier Schiltz. Een Voorzitter der recht bank van Antwerpen heeft mij gezegd dat hij dal besluit wet maar heeft gekend na den wapenstilstand. Openbaar ministerie. M. Dosfel, kende bet, hij bespreekt het in zijn verweerschrift, Van Ginderachter kan daarover niets bij voegen. De zitting wordt 's middags geschorst. zijns dood naderen, en de glorie des Hemels scheen zijn gelaat reeds met een zachten glans te bestralen. Op zekeren dag, dat hij, ondanks zijne toenemende zwakte, weer te midden zijner bloemen aan 't werken en 't zingen was, ont ving hij -Je boodschap datSolymon 's toestand zoozceer verergerd was, dat hij de hem an ders zoo welkome muziek, die hem 's avonds deed inslapen, niet meer verdragen kon. Ge durende dien ganschen dag weerklonken vreemde stemmen in Bertrand 's oor, en 't was alsof een verblindend licht zijne blik ken overal legenblonk. Toch verklaarden allen, uie zijn avondlied hooiden, dat zijne melancholische, heerlijke lofzangen nooit zuiverder geklonken hadden. Hij zong toen voor de laatste maal den lof zijner Moeder en Koninkin, die hij zoo teederlijk bemind bad. Bij het vallen van den avond werd hij door eene zoo sterk toensmende krachteloosheid overvallen, dat hg nog slechts met moeite zijne cel kon bereiken. Daar zette hij zich uitgeput voor zijn tralievenster neder, waar bij voor het laatst den flikkerenden sterren hemel kon bewonderen. Help mij nu in het uur mijns doods, dierbare Moeder, prevelde hij. Ik heb u in mijn leven altijd trouw gediend. Zijn hooid viel achterover tegen den har den muur zijner cel, en een akte van berouw NAMIDDAGZITTING. Het hof doet zijne intrede om 3 ure. De eerste getuige' die gehoord was is M, D' Eeman, hoogleeraar. Als sekretans van den Akademischen raad was hij van het begin af overtuigd dat de op richting der Vlaamsche Hoogeschool eene Duitsche onderneming was. De Duilschers hebben den Duitscher Van Dyck, hoogleeraar te Berlijn, naar de Gent sche hoogleeraars gezonden om hen te ove halen hoogleeraar te worden aan de Vlaam sche Hoogeschool. Hij lukte niet, maar later heeft hij eenigen kunnen aanwerven. De Voorzitter. Onder de hoogleeraars waren er Vlaamschgezinden, hebben zij ook de Vlaamsche Hoogeschool door den Duilsch gesticht, goedgekeurd M. Dr Eeman. Zij waren er tegen, bij voorbeeld Paul Frebericq. Vele studenten volgden de leergangen om niet opgeëischt te worden. De Voorzitter. Is er propaganda ge maakt geweest om studenten aan le werven M. Dr Eeman. Twee personen, M. Fa- bri, Ed. en Hip. Meert zijn naar hel kamp van soldaten gegaan om propaganda te ma ken onder de Belgische krijgsgevangenen. M. Adv. Lebon. Hebben de professors de lovauleitsverklaring niet geteekend M. D. Eeman. Ja, wij hebben dat ge daan, tegen onze goesting wij hebben het ons later beklaagd. Maar wij waren alleen, onze beheerder was aan de grens. Dr De Bruycher doet lezing van de ak'e van loyauteii. Adv. Borginon. Hebt gij later de loyau- teitsverklaring niet ingetrokken M. Eeman. Neen. Adv. Borginon. Men heeft nochtans op het personeel drukking uitgeoefend om zulks te doen. M. Eeman. Dat herinner ik mij niet. M. De Bruycher. Ik zelf heb de werk lieden van den tuin der Hoogeschool in naam ▼an het beheer gepraamd hunne loyauteits verklaring in te trekken. Adv. Borginon. De werklieden werden gepraamd, maar de professors trokken niets in en zij bleven 2 derden van hunne wedde trekken. M. Honoré Dams is door M. Hofman ge vraagd geworden om les te geven aan de Viaamsche Hoogeschool, doch hij heeft ge weigerd. Later ontving hij het bezoek van DrDe Bruycker. die hem dezelfde voorstellen deed, en beloofde dat hij gewoon hoogleeraar zou benoemd worden. Hij weigerde. Dramatisch zwemfeest Bij een zwemfeest voor de arbeiders in de kostelooze badgelegenheid Bendalh te Elber- feld (Duitschland) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een groot.aantal toeschouwers was, om beter te kunnen zien, op een houten afdak geklommen, dat de.last van een hon derdtal menschen ephler niet kon dragen en instortte. JEen aatal yan hen, die op het afdak geklauterd was, viel in hel water en degenen die er onder hadden gezeten, werden onder de brokstukken begraven, 24 lieden moesten ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht worden. De gewezen Duitsche keizer Hij zal ook in Holland niet terooht slaan. In hel Lagerhuis vroog Tudör Rees, of, verband met de weigering van de Nederland- sche regeerin,' om den gewezen keizer uit te leveren ten einde hem te doen terechtstaan, de geallieerden zouden beproeven in Neder land een rechtbank der geallieerden te doen zitting houden voor een dergelijke berechting Bonar Law antwoordde, dal dit denkbeeld onuitvoerbaar was. LONDEN 6 Juli. Eene mededeeling van hel War Office meldt, dat de ruiterij van generaal W.ancel een Bolschewisiisch ruiterijkorps omsingelde. Dit korps werd door gepantserde treinen, troepen en vlieg tuigen onder een moorddadig kruisvuur ge nomen. Slechts 150 man konden ontsnappen Hei slagveld is letterlijk bezaaid met gesneu velden. De ruiterij van generaal Wrangel nam 1000 gevangenen waaronder de bevel voerende officier met geheel zijnen staf en bemachtigde 40 kanons, talrijke machien geweren en vervoermateriaal. zweefde over zijne bleeke, sterfende lippen. Wij allen, die in ons leven de goedheid en liefde der H. Maagd reeds hebben ondervon den, zijn overtuigd, dat zij den edelen ridder in het uur des doods door hare zoetste ver troostingen zal hebben bijgestaan. Eene hel melsche helderheid glinsterde in zijne cel, en zij die den ridder den volgenden morgen von den, spraken met eerbied en bewondering over den engelachtigen glimlach en de uit drukking van geestverrukking, die op zijn gelaat verspreid lagen. Zijne aardsche loopbaan was voleind, en zijne zuivere ziel stond voor den troon van God Almachtig. Thans glinstert zijne ziel als eene schitterende ster onder de Zaligen des Hemels, en de lelie in zijne kroon is nog blanker en glansrijker dan die, welke op aar de zijn blauw schild versierde. De lijding van zijn dood bracht zelrs on der de ruwe Sarace,:en eene onbeschrijflijke ontsteltenis teweeg, en als een allerzunder lingst toeval kan ik den lezer mededeelen, dat zijn rantsoen juist op den dag van zijn overlijden aankwam. En toen men hem zijn losgeld, waar hij voorheen zoo onstuimig naar verlangd had, in zijne cel wilde gaan overhandigen, bevond men dat eene machti- ger hand hem reeds van zijne ketenen ontsla gen had. Nooit weergalmde de heldere, schoone stem meer te midden der prachtige Oostersche bloemen. Wij hebben reeds gemeld dat het op 18 en 19 Juli is uat de plechtige overbrenging van de overblijfselen der 117 gefusiljeerden van Aarlen naar Rossignol zal plaats hebben. De heer Jaspar, mihister van Binnenland- sche Zaken, zal naméns de Regeering te Aarlen het woord voeren, terwijl ook de hh. Staatsminister Colleanx, Lejeune, Belgisch gezant te Luxemburg, Baron Orban de Xivry, secretaris van den Senaat en Kamer lid du Bus de Warnaffë de plechtigheid zul len bij wonsn. Als blijk van hulde voor deze martelaren, die als offer vielen wegens het onthaal dat zij den Fransehen soldaten tijdens het ge vecht van 22 Augustus 1914 betoonden, heeft de Fransche Regeering een afdeeling Fransche troepen, onder bevel van luitenant Dupont voor hel onigravingswerk aange wezen. Mgr Ginisty, bisschop van Verdun, zal de Fransche geestelijkheid te Aarlen en te Ros- aignol vertegenwoordigen. TE LOVERVAL. Êen doode 4 erg gekwetsten. Maandag namiddag was M. Baccus been houwer, in auto uitgereden in gezelschap van zijne geburen, M. éli Mev. Pladys, hande laars en dezer twee nichtjes, Emilia André en Jeanne Lauwers. Aan eenen draai, der baan brak schielijk een wiel van den auto en de inzittenden werden met geweld tën gronde geslingerd. Op het hulpgeroep der slachtoffers kwamen geburen toegesneld, en vonden de ongeluk kiger! badend in hun bloed liggen. De kleine Jeanne Lauwers was met de borst op een paal lerecU gekomen en deze was verschei dene centimeters diep jn het lichaam gedron gen. Het arme kind had reeds opgehouden te leven. De vier andère automobilisten zijn ook allen erg gekwelst. De slachtoffers zijn in auto naar hunne woning teruggevoerd. Het drama der Maagdenstraat t© Bx-vs-ssel Dood van een der slachtoffers Mejuffer Guillaumine Fassotte, een der slachtoffers van het rcvolverdrama, dal Zon dag avond in eene pasteibakkerij der Maag. denstraat te Brussel plaats had, is Dinsdag nacht in het gasthuis, aan de bekomeö ver- wondingen overleden. De toestand van het tweede slachtoffer, de pasteibakker Ganteur is nog steeds zeer be denkelijk. Maandag morgend verliet de 17-jarige AlexisC.., de ouderlijke woning, Evenen straat, te Schaarbeek, om zich naar ïiin werk te begeven, te Tervuren. Hij keerde sinds dan tensijnent met meer weer en toen men op inlichtingen uitamg, vernam meYl gat bij ziel) Maandag op rijn werk niet aangeboden had. De onrust der ouders, die een ongeluk ut eene misdaad vreesen, is zeer groot. DE TOESTAND IN IERLAND. Hot geval van generaal Lucas De militaire overheden teMullingar waren Zondag het slachtoffer van een sensalioneele aankondiging. Te Rockfort Bridge, negen mijl van de stad werd een tuinfeest en bazar gehouden. Aan gekondigd werd, dat de weggevoerde gene ral Lucas vertoond zou worden. Een sterke militaire troep werd er heen gezonden en vliegtuigen deden eveneens dienst. Het bleek slechts een plaatselijke grap te zijn. Een pop stelde den generaal voor. Volgens de avondbladen ontving de mili taire overheid te Fermoy opnieuw een brief van generaal Lucas. De brief geeft nog min der inlichtingen dan de vorige en is blijkbaar sterk gecensureerd. Hij bevat uilsluitend mededeelingen van jarticulieren aard. De brief is gepost te Du- >lin men vermoedt om de nasporingen op een dwaalspoor te brengen. Een Engelsch blad meldt dat de Sinn Fei- ners aan generaal Lucas toelating zouden ge geven hebben zijn vrouw te bezoeken, op voorwaarde zijn eerewoord te geven van weer te keeren. De generaal zou dit aanbod geweigerd heb- En ooh, toen hg in den Hemel voor zijne Koningin neerknielde, zal hij voorzeker de arme heidensche princes, die hem zooveel goeds had bewezen, niet vergeten hebben, en zijn eerste gebed is ongetwijfeld voor haar geweest. Toen het Söraceensch opperhoofd stierf, begaf zijne dochter zicb, volgens haar oorspronkelijk plan, naar Engeland. Het met zooveel moeite vergaarde rantsoen schonk zij aan Hubert Dacre terug, en samen lieten i\t eene kerk bouwen, die aan de Koningin der Engelen werd toegewijd. Solyma werd ge doopt en ontving den naam, dien zij zoo tee derlijk beminde. Bij de Karmelisten was zij onder den naam van Zuster Maria der Enge len bekend. Tijdens haar leven koesterde zij eene bijzondere godsvrucht voor de onbe- lekle lelie, welke in die kerk altijd voor het H. Sacrament stond ten toon gesteld. Daar zag zij die het liefst, want dan was liet haar, alsof dc Ridder van O. L. Vrouw voordurend bij zijn Heer en Meester de wacht hield. Thans is Bertrand Talbot reeds lang ver geten, zelfs bij hen, die zijne nagedachtenis nog lang als eene kostbare herinnering in hun j hart bewaarden, doch in den schoonen He- mei schittert nog in de koren der Zaligen de ziel van dei Ridder van O.-L. Vrouw. ben. Het blad weet ook te melden dat de generaal aan hongerstaking zou doen. Nog steeds aanslagen. Te Holy Cross werd Maandag depolitieka zerne'aangevallen. De bezetting sloeg den aanval met bommen en geweervuur af. Militairen, op weg naar de aangevallen kazerne, ontmoetten vijf gewapende burgers op rijwielen. De burgers vluchtten het land in, achtervolgd door de militairen, die met geweervuur een burger doodden en drie wondden. Het buststation Howes Strand is door ge wapende Sinn-Feiners van zijn munitie, uit rustingstukken en geweren berooid. Bij Mehi werden acht soldaten door een honderdtal mannen aangevallen. De soldaten zijn vrij gelaten, nadat hnn de geweren afgenomen waren. Cavalerie zocht later het land af, doch vond geen spoor van de man nen. Lloyd George bemiddelaar Krassin, zoo wordt uit Chrisliania, gemeld heeft een nota van Lloyd George meegeno men, waarin deze voorstelt dat beide landen af zouden zien van verdere vijandelijkheden inmenging in binnenlandsche zaken en propa ganda. Van schulden en schadeloosstelling zou in den brief geen sprake zijn. Op de Vredescon ferentie zouden de verdere bijzonderheden geregeld worden. Lloyd George verzoekt om een definitief antwoord van wege de Sovjet- regeering. Gisteren morgend vroeg was de policié^" agent V..., van den post der Thiefrystraat, op ronde langs de Louis Bertrandlaan, toen voorbijgangers hun beklug kwamen doen, dat zij aangevallen geweest waren door drie op zwier zijnde kerels. De policieagent begaf zich ter plaats en verzocht de drie ruststoorders zich stil te houden. Zulks beviel de dronkaards niet. Zij vielen bovenarms op den agent, wierpen hem ten gronde en overlaadden hem met stampen en slagen. Toen eene policiepatroelje ter plaats snelde namen de schurken de vlucht, hun slacht offer in een bloedplas achterlatende. Een der kerels, zekeren F... van Schaar beek, kon ingehaald worden. Ondanks zijn tegenstand werd hij naar het policiebureel en later naar het gevang overgebracht. Zijne medeplichtigen worden opgezocht. V... is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gevoerd. EEN ELLENDELING Eenigc, weken geleden bood zich een ke rel, zeggende van Gentschen oorsprongte zijn, ziel»* bij Mev. D..., wonende in een dorp bil Mechelen, aart» en beweerde er te kunnen bewijzen, dat haar man, wèllié zij gesneuveld waande, in een krankzinnigen gesticht bij Brussel opgesloten was. Mev. D... geloofde den kerel en gaf hem geld, haar portret en kleederen mede ooi aan haren man te bestellen. Eene maand verliep en Mev. D..., hoorde niets meer. Ten slotte begaf hij zich naar de inlichtingsbureelen van het leger, waar zij vernam, dat zij zich door een ellendigen be drieger had laten beet nemen. Naar het schijnt heeft dezelfde schurk op die wijze reeds tal van slachtoffers gemaakt. Hij wordt ieverig opgezocht. Een spoorwegramp nabij Orleans 7 dooden 200 gekwetsten Uit Orleans wordt gemeld, dal de express- trein n. 121, welke om 2 i/2 ure uit Parijs- Orsay vertrekt en om 4 1/2 ure te Orleans moest aankomen, ten gevolge eener hapering in de wisselnaald ontspoord is. De eerste helft van den trein was reeds over de naald, toen deze schielijk versprong, waardoor de twaalf laatste rijtuigen, uit de iggels liepen, omsloegen en tegen elkander verbrijzeld werden. Uit de vernielde rijtuigen stegen ijzing wekkende hulpkreten op. Spoedig snelde men de slachtoffers ter hulp, die zeer talrijk waren. Zeven lijken, deze van vier mannen en drie vrouwen werden uit de puinen opge haald. Ook zijn er nog een 200tal gekwetsten. Het spoorwegverkeer tusschen Orleans en Parijs, laugs de hoofdbaan is onderbroken. EINDE. Een Duitsche moordenaar voor het assisenhof te Antwerpen De moord op Hendrik Duerloo van Esschen Op 12 Juni 1918 werd Hendrik Duerloo, van Esschen, Belgisch spion gehecht aan den Engelschen dienst te Rotterdam en wiens hoofd door de Duitsche policie op prijs was gesteld, op Nederlandsch grondgebied door drie handlangers vande Polizeistelle, van Esschen afgeranseld, op Belgisch grondge 'bied geslcu'd en aan de Duilschers uitgele verd. Het parket van Breda, van de zaak verwit tigd, stelde een onderzoek in, dat de feiten in hun waar daglicht stelde, waarop de Holland- scbe regeering, door Engeland gesteund, de uitlevering van Duerloo aan de Duitschers vroeg. Op welk gewag l et gebeurde weet men niet, maar op 27 Juni kwam de Duitsche overheid een onderzoek ter plaatse instselden. Duerloo werd geboeid tot tegen dc grens gebracht, bewaakt door twee met revolvers gewapende agenten, Bern en Profitlich. Het onderzoek bracht uit dat Duerloo wel werkelijk op Hollandse!) gebied gepakt was, zoodat men hem zou moeten vrijstellen. Hij werd in automobiel door Profitlich en Bern naar de gevangenis van Antwerpen teruggevoerd, doch dicht bij Esschen werd hij met een revolverschot door Profitiichi gedood. Getuigen, die het lijk zagen, geweren dat! het gelaat onkennelijk en den nek stuk gesla gen was, zoodat hij afschuwelijk mishandeld! moet geweest zijn. Pofitlich werd aangehouden te Eupen in December 1919. Hij zal morgen voor het assisenhof vair Antwerpen terecht staan. DE DRAMAS DER ZEE Eene Belgische viscbslocp, de P. 26 waar schijnlijk van De Panne, was nabij de Ea- gelsche kusten aan het visschenj toen eens klaps bij het ophalen van het net eene vree- selijke ontploffing weerklonk. De patroon* der stoep, Pieter Gonzalès genaamd, werdi vreeselijk aan banden en borst gekwetst. Men vermoedt dat de ontploffing veroor*, zaakt word door eene mijn welke in het Let bovengehaald werd. De sloep is naar de haven moeten terug keeren om den gekwetste te ontschepen. Eene logenstraffing Het Ilaliainsch gezantschap logenstraf^ stellig het bericht, volgens welk de Albanee- zen Valona zouden veroverd hebben en er Italiaansche soldaten krijgsgevangen namen. Integendeel zijn de aanvallen der Alba- neezen minder hevig geworden en schijnen zelfs verscheidene stammen meer en meer geneigd voor eene toenadering tot Italië. Hel laatste Italiaansche baialjou dat zich to Durazzo bevond, is vertrokken. 0e toestand Het fort van Tepelini is nog steeds door de Italianen bezet. De Albaneezen schijnen '.roepen samen te trekken om het fort aan te vallen. Nadat de Albaneezen gedreigd hadden den staf van generaal Gota te belegeren, stemden- zij er in toe wapenstilstands onderhandelin gen aan te vallen. Tijdens de onderhande lingen beweerde een Albaneesch officier dal men op hem geschoten had en doodde gene* aal Gota met twee revolverschoten. Een overeenkomst tusschen Italië en Albanië zou gesloten zijn. Berlijn, 6 Juli. Volgens het - Giornale d' Italia, is tus- scheh Italië en Albanië de volgende overeen* komst gesloten 1. De Italiaansche regeering erkent d* Albaneesche regeering te Tirana. 2. Albanië bestuurt het gebied zonde* eemde inmenging. 3. De Italiaansche troepen ontruimen Albanië. 4. Albanië krijgt het recht zijn nationale onschendbaarheid te verdedigen. 5. Italië mag maritieme verdedigingswer ken en edn draadlpos station aanlegg n op hel eiland Saseno, dat vltik voor Vafoiia ge- legën is. Valona blijft door Italiaansche troepen bezet. 6.' Italië krijgt vergoeding voor dé gebou-» wen, die het in Albanië heeft opgericht. Zitting van Dijnsdag 6 Juli. De zitting wordt geopend om 2 ure, ondet voorzitterschap van M. Brunnet. De huishuurwet De Kamer bespreekt in tweede lezing, del amendementen in eerste lezing eaugenomen. M. MECHELYNCK' stelt een nieuw amen dement voor aan artikel 18, dat zou luiden' als volgt Artikel 18 der huishuurwet van 30 Apri^ 1919 wordt aangevuld door de volgende bepalingen De vordering tot betaling der huishunfl voor het tijdpe.ik van 4 Juni 1914 tot 28 Junj 1919 verjaart slechts den 1 November 192Ó deze verjaring is niet van toepassing op de| vordering gegrond op de niet naleving eeneif overeenkomst tusschen partijen geslofen. De huurder, gedagvaard tot bolaling var* achterstallige huishuur, behoudt in het geval bij het vorig lid voorzien, het rechl om zich' te beroepen op de bepalingen dezer wet (van 30 April 1919). De vorderingen, krachtens artikel 6 inge steld verjaren slechts den 1 Januari 1921. Na eene verwarde bespreking, waaraan deelnemen M.M. Mechelinck, Renkin, Wau wermans, Soudan, Van der Velde, Catteeuw en Poncelet, wordt bel amendement verwor pen. M. DUYSTERS stelt een ander amendement voor, luidend als volgt De verhuurder is echter gerechtigd hetzij/ de huurverlenging te weigeren, hetzij de in^ trekking daarvan aan te vragen, om gewich-i tige redenen ter beoordeeling van den rechteri Verder worden de bepalingen aangègevem waartoe de verhuurder zou verplicht zijn. Mits enkele wijzigingen wordt dit amendement aangenomen. M. DUYSTERS stelt ook een amendement voor aan artikel 4, luidende als volgt Het voordeel der verlenging wordt afhan kelijk gesteld van de nakoming, door deiV huurder, van zijne verbintenissen, met inbft-) grip van de geregelde betaling van den buur*] prijs, daaronder begrepen dê verhooging enï van de achterstallen overeenkomstig de gé*i troffen schikkingen of beslissingen. Bij uitzondering kan de rechter aan depf huurder een gematigd uitstel verleenen dnÜtf; zijne huishuur te betalen. j M. SOUDANT stelt voor in het laatste lidf de woorden «huishuur te betalen» tevervan* gen door «verplichtingen na te komen». Aldus gewijzigd wordt het amendement! aangenomen. De andere artikelen en amendementen wor* den schier zonder opmerkingen aangeno en de zitting wordt om 5 1/2 ure geheven.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2